Capuchon favoriet bij modemakers in Parijs onbezorgd op vakantie Sadat: "Gaddafi heeft zijn les geleerd" LEIDSE SPAARBANK verzekeringen, vreemd geld, cheques, lekieatiekredieten enkluizen Wethouder Rotterdam oneens met Westerterp WOENSDAG 27 JULI 1977 Wijde, gemakkelijk kleding voor najaar en winter PARIJS - Na twee dagen Parijse modeshows is een zaak helemaal duidelijk: de tijd dat één bepaalde couterier door één bepaalde lijn te introduceren het modebeeld in de gehele wereld bepaalde is definitief voorbij. Voor de komende winter kan iedereen zich weer in die kleren hullen waarin hij of zij zich prettig voelt. Voorgeschreven wordt er al een' paar jaar niet meer, alhoewel er een man is die toch wel erg veel invloed uitoefent op het algemene modebeeld - ook al omdat hij veel confectioneert - Yves Saint Laurent, die daar nog iets aan kan veranderen. Zijn show is de enige presentatie in Parijs waarvoor journalisten en inkopers hele gevechten moeten leveren om binnen te komen. Van de kleine duizend journalisten uit de gehele wereld die een paar jaar geleden nog twee weken lang Parijs overspoelden voor de modeshows zijn er nog maar zo'n 400 over. En die kunnen zonder daarvoor erg veel moeite te doen alle shows van de 24 couturiers die zich nog aan dit experiment wagen in vier dagen bekijken. Alleen op de premières is het nog wel eens een beetje dringen, op de trap of in een klein hoekje zitten, maar wie genoegen neemt met de tweede show krijgt alles keurig gepresenteerd. Details En wat is dat dan zoal? Een paar details komen bij alle veertien shows die tot nu toe zijn gehouden steeds weer terug. Dat zijn grote ruime, lange, brede, omvangrijke jassen en vooral capes. Kledingstukken om in te wonen, met capuchon Die capuchon is een van dc meest opmerkelijke modenieuwtjes eigenlijk, want behalve op jassen hebben ook veel jurken of bloussons zo'n hoofdbedekking eraan vastzitten. Soms hele ruime die tot laag achterop de rug hangen, soms ook een soort monnikenkappen. Ver der is men het redelijk eens over de kleuren, maar dat is voor de winter natuurlijk ook niet zo ver- >fcS - wonderlijk. Rood, niet fel, meer Een broekjurk met capuchon van frambooskleurige jersey uit de collectie van de Franse ontwerper Ted Lapidus. De laarzen die er onder worden gedragen zijn van Francois Villon. CAÏRO (AFP) - President Sadat heeft gisteravond gezegd dat "het gewapende conflict met Libië ge heel ten einde is, nu Gaddafi de les is gelezen". Sadat zei dat Egypte geen territo riale wensen op Libië heeft. Hij zei dit tijdens een toespraak in de universiteit van Alexandrië ter gelegenheid van het einde van de viering van de 25ste verjaardag van de revolutie. Gevochten is om een reepje woes- tijngrond "het is belachelijk", zei Sadat, die Gaddafi een kinderach tige clown noemde. Hij gaf Libië de schuld van de vijandelijkheden omdat het de grensposten met tanks, artillerie en pantserwagens had aangevallen, waarbij acht mensen werden ge dood en 14 gevangen genomen. "In die omstandigheden konden wij niets anders doen dan onze strijd krachten te laten optreden. Daarom werd het dorp Moessaed gezuiverd, waarna de militairen zich weer op Egyptisch terrein terugtrokken". Sadat vroeg de Arabische koningen en staatshoofden "hun verant woordelijkheid ten aanzien van ko lonel Gaddafi te aanvaarden, die op alle vergaderingen en conferenties getoond heeft geen respect te heb ben voor ieder ander. De Arabieren moeten hem op zijn plaats zetten door hem te boycotten en af te wijzen". Sadat zei dat Egypte geen twist zoekt met Libië en "geen plannen heeft tot machtsvertoon tegenover wie dan ook". Hij zei dat Gaddafi, die "denkt dat hij een tweede Napoleon is", be weerd heeft dat Egypte Libisch grondgebied heeft geannexeerd. Heroine - vangst in Utrecht UTRECHT (ANP) - De Utrechtse politie beschikt over aanwijzingen dat de han del in hard drugs in de Dom stad de laatste maanden gro tere vormen heeft aangeno men. In de nacht van maandag op dinsdag arresteerde de poli tie de 30-jarige H.S. uit Utrecht die in het bezit bleek te zijn van één pond heroïne. Die hoe veelheid vertegenwoordigt een waarde van ongeveer 200.000 gulden. De politie noemt H.S. een groothande laar en zij vermoedt dat nog meer van dergelijke figuren in Utrecht actief zijn. H.S. negeerde gisternacht in Utrecht een stopteken van de politie. Tijdens de daaropvol gende achtervolging werd een pakket met daarin de heroine uit de auto van S. gegooid. De politie kon de verdachte even later klemrijden en hem arres teren. Lengte ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse wethouder van Verkeer, mr. J. Mentink, wil dat de luchthaven Zestienhoven óver drie jaar en lie ver nog eerder wordt gesloten. Hij is het niet eens met het standpunt van de demissionaire minister van Verkeer en Waterstaat, Westerterp, die de sluiting van de Rotterdamse luchthaven koppelt aan de opening van een regionaal vliegveld in West-Brabant. Rotterdam kan, al dus een verklaring van de wethou der, niet zo lang wachten met de bouw van woningen op het terrein van het vliegveld. De wethouder zegt blij te zijn, dat minister Wester terp de rijksluchtvaartdienst op dracht heeft gegeven te onderzoe ken op Zestienhoven kan worden vervangen door een regionaal vliegveld bij Dinteloord. Het stemt hem tot tevredenheid, dat de minis ter de milieuhygiënische bezwaren van de Rotterdamse stadsbestuur ders tegen Zestienhoven deelt. De heer Mentink betreurt het ech ter. dat de bewindsman met de slui- Accessoires De accessoires, en ook die kan iedereen zich aanschaffen zonder daarvoor bij een Parijse ontwerper Door Ria Schuurhuizen te kopen, zijn vrij duidelijk. Veel shawls om de hals, lange dunne rechte, die vaak vastzitten aan de blouses. Verder fluwelen, vooral zwarte strakke bandjes om de hals en grote bloemen van zijde als corsage op de blazer of het kostuumjasje. Fluweel, zijde en satijn zijn stoffen die voor de avondkleding worden gebruikt. En daarom komt ook een ander duidelijk kenmerk van deze Parijse mode naar voren, grote Pierrot achtige kragen - ze zijn namelijk een beetje van de hals af. Erg grappig om te zien, vooral als ze zijn gemaakt van taftzijde en vastzitten aan een enorme jas van dezelfde stof. Wie zo'n kledingstuk wil hebben moet het zeker bij Christian Dior gaan kopen, want ontwerper Marc Bohan had er erg veel werk van gemaakt. En ach, voor alle anderen is het leuk om naar te kijken De Pierrot-kraag is ook een modedetail van de komende winter. Hier e pakje van Cardin, gemaakt van bedrukte zijde. ADVERTENTIE beige. Dat zijn de kleuren die bij iedereen zijn te zien. Voor de avond is men ook nogal eenstemmig, wit en zwart. Met als uitschieter ultaviolet. De lengte is over het algemeen over de knie. Bijna elke ontwerper heeft er wel een paar korte jurkjes of broekrokken bij, maar over het algemeen is het toch half lang en ook dat is weer niet zo ver wonderlijk voor de winter. Broeken zijn er wel, meestal met bijpassende jasjes, maar ze zijn duidelijk in de minderheid En dan de stoffen. Ook grote verschillen, behalve voor de geklede jurkjes die zijn bij iedereen gemaakt van zachte, soepele zwierige stoffen en dat zwierige verraadt dan ook meteen nog een ander kenmerk van de mode van de komende winter. Niets zit er strak om het lichaam. De invloed van ontwerpers Kenzo e ook doorgedrongen i couturehuizen van naam. kleren zitten ruim. Of omdat z soepele stoffen zijn gemaakt, of omdat ze zo ruim zijn gesneden. Voor truien, blousons en jassen geldt dan ook dat men ze rustig een maatje te groot kan kopen. Behalve dan die Engelse blazerachtige kostuumjasjes, die zitten keurig strak gesneden. Hoewel niet alle couturiers tfeze Engels aandoende mantelpakjes in hun collecties hebben opgenomen is het wel een van de trends die de confectie- industrie eruit heeft gepikt. En dat zijn tenslotte de kleren die iedereen gewoon in de winkel kan zien han gen. de Japanse n Miyake is nu alle Franse Alle Over sluiting Zestienhoven: ting van het Rotterdamse vliegveld wil wachten totdat er een nieuwe regionale luchthaven is. De be sluitvorming, grondverwerving en bouw zullen geruime tijd in beslag nemen. Het zal volgens hem zeker vijftien jaar duren, voordat een re gionaal vliegveld bij Dinteloord operationeel kan zijn. MEER COUPE'S VOOR DE NIET-ROKERS UTRECHT (SP) - In de treinen ko men meer coupé's voor niet-rokers. Aan het eind van dit jaar wil de NS dat er evenveel rijtuigen voor niet- rokers als voor rokers zijn. Nu is die verhouding 3 op 1 in het voordeel van rokers. Bij treinstellen die wat zitplaatsen betreft niet in tweeën zijn te delen, wordt meer ruimte geboden aan niet-rokers. GENEVE (ANP) - De zending en de dialoog met de niet-christelijke godsdiensten. Dat zijn de voorna amste gesprekspunten op de ver gadering van het centrale comité van de Wereldraad van Kerken, die morgen in Genéve begint. Ook de eenheid in doop, ambt en avondmaal neemt een belangrijke plaats in. Verder zijn er maat schappelijke onderwerpen, zoals de multinationals, de mensenrech ten en de situatie in zuidelijk Afrika en Namibië. In het centrale comité, dat 135 le den telt die afkomstig zijn uit de gehele wereld, hebben twee Neder landers zitting: mevrouw ds. M. J. Van der Veen-Schenkveld (Geref. Kerken) en ds. A. H. van den Heu vel, secretaris-generaal van de Her vormde Kerk. De vergadering wordt tot 7 augus tus gehouden onder het thema 'Christus belijden vandaag' is vooral voorbereid door de wereld raadcommissie voor zending en evangelisatie. De Westduitse theo loog dr. Paul Löffner uit Hamburg schreef een inleiding over "de be lijdende gemeente". Daarin zegt hij ondermeer dat de laatste tijd de ge loofsverkondiging van mens tot mens is herontdekt. Het ontstaan van zeer gevarieerde basisgroepen overal ter wereld getuigt hiervan. De bespreking van de dialoog gaat uit van een document van de on derafdeling "dialoog met levende godsdiensten en ideologieën", ge leid door dc Nederlander prof. D. C. Mulder. Het document werd sa mengesteld op een bijeenkomst van de afdeling in april in Thailand. Toen bleken de tegenstellingen tussen kerken en stromingen, die zich tijdens de vergadering in Na irobi in 1975 hadden geopenbaard, verminderd. De angst voor syncre tisme, het versmelten van de reli gies tot een wereldgodsdienst, was toen vooral in fundamentalistische kring heel sterk De vergadering zal zich voorts bezighouden met een kort geleden ontworpen program voor de bestudering van de rol van de multinationals. Ook ligt er een nadere uitwerking op tafel van het programma voor de mensenrech ten in het kader van de besluiten, neergelegd in de slotacte van de overeenkomst van Helsinki. Kerkelijke stand Dr. W. E. Verdonk, wonende in Oegstgeest, en werkzaam als do cent vanwege de Ned. Hervormde Kerk aan de Rijksuniversiteit in Leiden, is vandaag 25 jaar predi kant. Dr. Verdonk werd 17 juni 1928 in Den Haag geboren. Hij bezocht het gymnasium Haganum en stu deerde theologie in Leiden, waar hij promoveerde tot doctor in de theologie. Dr. Verdonk was predi kant in Okkenbroek waar hij van 1952 tot 1959 stond. Vandaar ging hij naar Workum. Van 1964 tot 1975 was hij predikant in Oegs tgeest. Op 1 april 1975 werd hij be noemd in zijn tegenwoordige functie, waardoor hij eervol ont heven predikant werd met de be voegdheid van emeritus. Drs. W. P. H. Pouwels, predikant van de Gereformeerde Kerk in Hillegom, is vandaag eveneens 25 jaar predikant. Drs. Pouwels werd 28 maart 1927 geboren en werd in 1952 predikant te Wommels waar hij stond tot 1959, toen hij naar Nunspeet ging. Sinds 1965 is hij preidikant te Hillegom. Ned. hervormde kerk Beroepen te: Sleeuwijk, L. Kore- vaar te Tienhoven (Utr.), Aagte- kerke (Zld.)-toez., L. M. Vreugden- hil, kand.,teIJsselstein. Aangenomen naar: Amstelveen- Buitenvelder (Vac. J. M. Wedde- pohl), G. Zonneberg te Heerde, Zunderop (part-time), P. Mars- meijer, kand., te Utrecht. Bedankt voor: St. Maartensdijk (b.w.i.w.), G. Zonneberg te Heerde, Emmen (vac. Y. Strikwerda), G. Zonneberg te Heerde, Vlaardingen (vac. A. P. Nauta), G. Zonneberg te Heerde. Beroepen te St. Annaland: G. van den End te Papendrecht, aange nomen naar Ouwersterhaule Toe zegging G. J. van Asselt, kandidaat te Haren (Gr.). Aangenomen het be roep door de generale SYNODE DER Ned. Herv. Kerk tot predikant voor buitengewone werkzaamhe den (secretaris raad voor de zen ding der Ned. herv. kerk) mevrouw T. de Nie, kandidaat te Rijswijk (ZH). Bedankt voor Zuid- Beijerland B. van het Veld te Well-Ammerzoden Hervormd gere formeerd samen op weg: aangeno men naar de Noordoostpolder (wijkgemeente Creil-Espel) in pas torale samenwerking met de Gere formeerde Kerk C. W. Oppelaar, hervormd predikant te Nieuw- Amsterdam. OLYMPISCHE SPELEN - De stad New York wil deze week zijn kandidatuur stellen voor de organisatie van de Olympische Spelen van 1984. Andere kandidaten zijn Los Angeles, New Orleans, Chicago en Boston. BOKSEN - De Argentijn Charles Monzon, wereldkampioen in het middengewicht boksen, heeft gisteren in Monte Carlo aangekondigd na zijn titelgevecht tegen Rodrigo Valdes met boksen te zullen stoppen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15