ÉlNjrf KATWUKSE LERAAR BOUWT EIGEN ORGEL IN SCHUUR Applaus voor Noddy Smit sprintwinnaar ÜXST" Fok struikelt in zicht van de zege •en wij hun fietsen, IN HET "WONDER VAN OBBICHT" Carter tamelijk optimistisch over beperken kernwapens Honkbalteam van Italië typeert verschil27-0 WOENSDAG 27 JULI 1077 VARIA PAGINA 13 door Tips voor deze rubriek kunt U elke Herman van morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook Amsterdam schrijven. I Applaus, bloemen en een oorkonde zijn te beurt gevallen aan de 3-jarige, hazewind, de teef Noddy, eigendom van Sassenheimer Hoogervorst. Hoewel het gestroomlijnde beestje beschikt over een nog lang niet ideale schofthoogte (471/2 cm terwijl 50 cm pas je-van-het is) greep zij in de A-klasse toch de titel kampioen van Nederland 1977. Dat gebeurde nadat Noddy eerst had afgerekend met twaalf andere hazewinden. In de finale liep ze de-350 meter in 23.8 sec., oftewel een gemiddelde snelheid van bijna 53 km per uur. Het is de eerste keer dat een hazewind van de Sassenheimer een Neder landse titel verovert. Wat voor inspanning gaat daar van baas en bazin aan vooraf? Mevrouw Hoogervorst: "Belangrijk is je hond baanvast te maken. Voor dat onderdeel trainen we regelmatig met Noddy op de baan bij Duindigt. Daarnaast moet er elke dag een paar uur met haar gewandeld worden. Een goede voeding is ook van essentieel belang". Brengt zo'n kampioen nog wat geld in het laadje? "Nauwelijks. Nu ze Nederlands kampioen is geworden leveren de puppies die ze krijgt redelijk wat op, maar helemaal uit de kosten kom je niet. Dat is ook niet de bedoeling. Het is en blijft een liefhebberij". Als kampioen van Nederland maakt Noddy aanspraak op afvaardiging naar de Europese kampioenschappen die in augustus worden gehouden. Maar dat feest zal voor de snelle Sassenheimse hazewind .waarschijnlijk niet doorgaan omdat, zo wordt althans verwacht, Noddy tegen die tijd loops is. En dan wordt er niet geraced. De 27-jarige Katwijker Jan v. d. Plas, biologieleraar aan de oude huishoudschool, heeft zich in de grote vakantie nog geen moment lopen te vervelen. Elk vrij uurtje zondert hij zich af in de stenen schuur achter de woning van zijn ouders in de Dwarsstraat om daar in zijn eentje te werken aan de bouw van een enorm mechanisch pijporgel (3.20 meter hoog, 2 meter breed, 1 meter diep). Zijn muzikaal bouwsel, een eigen ontwerp, wil hij uiteindelijk thuis gaan bespelen, hoewel de capaciteit ervan ook voldoende is voor menige kerk. V. d. Plas is nu tweeënhalf jaar met de bouw bezig en hij denkt er nog wel zo'n zelfde tijd mee zoet te zijn. "Als ik had gewild", zei hij, "was ik allang klaar geweest. Maar dan had er ongetwijfeld niet zo'n der gelijk orgel uit de bus kunnen komen. Houtsoorten Vooral wat het gebruikte materiaal betreft wil ik geen enkele concessie doen. Ik vergelijk dit project altijd maar met de bouw van een Stradivarius-viool. Daar komen ook alleen maar hoogwaardige houtsoorten aan te pas. Met dit orgel is het al net zo. Ik waag er geen millimeter goedkoop triplex aan". Om een indruk te geven van wat V. d. Plas zo al in zijn orgel ver werkte: de windlade (een soort distributiesysteem van de wind naar de pijpen) vervaardigde hij hoofdzakelijk van Slavonisch eiken, wat hij ook gebruikte voor de orgelkas (het geraamte en de panelen). Voor het stellingwerk, de palen waarop de windlade rust, koos hij een stevig stuk hout van een naaldboom, hetzelfde materiaal Jan v. d. Plas: "Ik vergelijk dit met de bouw Stradivarius als voor de holpijpen van het houten register. Het toetsenbord heeft hem de meeste hoofdbrekens bezorgd. Koste wat kost wilde hij voor de witte boventoetsen massief ahoorn (esdoorn) gebruiken. Na veel gezoek belandde hij uiteindelijk bij een vioolbouwer in Woerden die hem een uitgewerkt stukje kon leveren. Met de zaagmachine heeft hij toen het benodigde aantal toetsen op maat gesneden en stuk voor stuk in de juiste vorm geschuurd. Voor de zwarte ondertoetsen koos hij beukehout, waarop hij met behulp van op temperatuur gebrachte ouderwetse beenderlijm, schijfjes van 3 mm dik ebbehout plakte. En dan de orgelpijpen, waarvan hij de juiste maten uit orgelboeken opdiepte of door in bestaande orgels met de schuifmaat aan de slag te gaan. Het v. d. Pias-orgel telt in totaal 600 pijpen, die de Katwijker stuk voor stuk zelf heeft vervaardigd. Holpijp Ze variëren in lengte van 1.50 meter tot een paar millimeter. Van hout, van lood, van een tinlegering. Er zitten in totaal negen registers op. Voor de orgelliefhebbers noem ik ze maar even: de holpijp acht voet, de prestant vier voet, de prestant acht voet (alleen diskant), de mixture drie tot vier sterk, de dulciaan acht voet, de gemshoorn twee voet, de sesquialter, de nasard 1 1/3 en de roerfluit. Jan v. d. Plas, die als leidraad voor deze orgelbouw wat heeft gespiekt in de historische naslagwerken van de beroemde (begin negentiende-eeuwse) orgelbouwer mr. Jan van Heuren, kan met zijn meesterwerk ("mijn orgelleraar bouwde er één en toen dacht ik, dat kan ik ook") over een paar jaar niet terecht in de huiskamer aan de Dwarsstraat. Want het plafond is daar te laag Het plan is nu om op het dak van de schuur een extra etage te bouwen, waarin hij zijn orgel wel kwijt kan. Klavecimbel Een orgel zoals de biologieleraar bouwde zou normaal gesproken zeker zo'n 80.000 gulden moeten kosten. V. d. Plas berekent dat hij er ongeveer 12.000 gulden aan kwijt zal zijn. Als dit karwei er op zit wil hij in zijn schuur een klavecimbel bouwen. De Rip hoopt op veel sprietlopers Wie een nat pak wil riskeren om een geldprijs en een wisr selbeker in de wacht te sle pen kan a.s. zondagmiddag terecht in Rijpwetering, waar vanaf 14.00 uur natio nale kampioenschappen sprietlopen worden gehou den. Deelnemers dienen de 25 meter brede en ruim anderhalve meter diepe Akersloot over te steken met als enige oe ververbinding een houten heipaal, die aan het begin nog een diameter van 25 cm heeft, daar die spits toeloopt tot 12,5 cm. Organisator van dit evene ment is Henk Zonderop, die er dit keer een veilig kam pioenschap van wil maken. "In het verleden zijn we nog al eens met groene zeep in de weer geweest", zegt hij, "maar daar passen we nu voor. We hebben er niets aan als iemand zich een ongeluk valt. Veiligheid staat dit keer voorop. Ter beveiliging van de sprietlopers zullen we nu ook zakken zaagsel in de slootkant neergooien. Vallen ze minder hard". Het sprietloopkampioens- chap, voor de vierde keer ge organiseerd, trok vorig jaar zo'n 75 deelnemers, hoofdza kelijk uit Zuid-Holland. Zonderop gokt nu ook op deelnemers uit de rest van het land". OBBICHT - Theo Smit heeft gisteravond het won der van Obbicht, een weg wedstrijd voor profs over 92 kilometer gewonnen. Smit won de eindsprint uit een kopgroep van vijf, voor Fons van Katwijk en Jan van Katwijk. Tot enkele ki lometers voor het einde had ook Didi Thurau in die kop groep gereden, maar een lekke band wierp hem terug in het peloton. Theo Smit was de eerste aanvaller. Fons van Katwijk en Jose de Cau- wer sloten bij hem aan. Jan van Katwijk, Alex van Linden en Didi Thurau vergrootten de kopgroep tot zes man. De voorsprong van de kopgroep schommelde rond de minuut tot de slotfase, toen het pe loton tot op een paar honderd meter van de vluchters kwam. Van de vijf die om de eerste prijs sprintten was Theo Smit de snelste. Uitslag: 1Theo Smit, 92 km In 2 uur 13 minuten en 27 seconden; 2. Fons van Katwijk; 3. Jan van Katwijk; 4. Alex van Linden (Bel); 5. Jose de Couwer(Bel); 6. op 21 seconden Jan Huisjes; 7. Piet van Katwijk; 8 Eric Leman (Bel); 9. Gerben Karstens; 10. Roger Swerts (Bel). De Tourvedetten Didi Thurau en Hennie Kuiper begroeten elkaar hartelijk voor de koers in Obbicht. Geen van beiden zou overigens een rol van betekenis spelen. Zonder de TI-Raleighploeg had de Tour de France '77 er heel anders uit gezien. Nu schitterde Didi Thurau dagen lang in de gele trui. Finishte Gerben Karstens niet als tweede in 'n etappe dank zij de vriendelijke aanwijzingen van een agent. Gooide Henny Kuiper het klassement op een daverende manier in de war door een schitterende overwinning op de Alpe d'Huez. Kortom de Ti-ploeg zorgde voor spanning tot op het laatste moment. Daarom: Peter Post en je mannen, gefeliciteerd. Namens de 75.000 mensen die over de hele wereld werken bij TI (Tube Investments Ltd.). Maar vooral van de Nederlandse vestigingen van deze Britse groep metaalbedrijven* *Informatie over deze bedrijven wordt u graag gegeven door TI Information Service, Nieuwe Park laan 9, Den Haag, tel. 070-548100. J' (Tube Investments Ltd.), producenten o.a. van rijwielen, stalen buizen, aluminium, huis houdelijke apparaten en gereedschapswerktuigen. Nederlaag tegen Amerikaan Herbst in tennistoernooi Noordwijk HAARLEM - Italië heeft op de vierde dag van het toernooi om het Europees kampioenschap honkbal in Haarlem nog eens aangetoond hoe groot het verschil is tussen topploegen van Europa en de rest. België, dat redelijke uitzichten heeft op de derde plaats in het toer nooi en daardoor een plaats kan verdienen bij de strijd om de we- Spanje behaalde 's avonds zijn eerste punten door met 8-3 van Zweden te winnen. Het was geen hoogstaande wedstrijd, maar wel aantrekkelijk omdat er voor de eerste keer in het toernooi wat spanning was. NOORDWIJK - Van de vele tennispartijen, die gisteren ondanks de regen op Noordwijk werden afgewerkt, was die tussen Wouter Fok en de Amerikaan Herbst zonder twijfel de boeiendste. Niet omdat er zo geweldig werd gespeeld, wel omdat een beslist niet op zijn normale toerental draaiende Fok probeerde wat hij kon om zich de felle, kleine Herbst van het lijf te houden. Dat leek hem te zullen lukken dankzij vooral zijn soms indrukwekkende serviceknallers. In de derde set, 6-4, 1-6, stond hij met 4-2 en 40-30 op één punt van 5-2. Dat zou waar schijnlijk beslissend zijn geweest, maar Herbst bespeelde met succes de onzekere forehand van Fok. Het werd geen 5-2 vor Fok, maar 4-3 en vanaf dat moment ging de Amerikaan, die de dag tevoren Fok tegen Asselbergs duidelijk had zitten analyseren domineren, terwijl Fok steeds minder ver trouwen demonstreerde. Het laatste spel, notabene op Foks sterkste wapen (de service), leverde een winst op love op voor Herbst, die met een indianenkreetje zijn triomf begroette: 6-4. De overige ontmoetingen, waarin voor namelijk A-spelers tegenover B-spelers kwamen te staan, brachten geen surprises. Bas Vletter, talentvol zoon van de oud- nationaal kampioene Mien Vletter (de Leidsche Hout) toonde voor de zoveelste maal aan dat het in 'Nederland niet aan jong talent ontbreekt. De geroutineerde Fensky had maar weinig in de melk te brokkelen: 6-3, 6-3 voor Bas Vletter. De Nieuw-Zeelander Mills had verrassend veel moeite met Muller van Moppes, die hepr tot drie sets dwong, 3-6, 6-3. &-1. Pleister op de wonde van Blommendaal, die in het HEB door dezelfde Muller van Moppes met 1-6, 4-6 werd uitgeschakeld. In het HEB won de nr. 1 geplaatste René Gorter vlot van Sarvaas (6-1,6-2) en stond de nr. 2 geplaatste Copper zijn gedemoraliseerde tegenstander Lopes Cardozo zelfs geen spel toe, 12-0 zoals op het wedstrijdschema stond vermeld. In tennistaal 6-0, 6-0. Robert-Jan ver der Feen bereikte de laatste zestien via een 6-3, 6-4 zege op T. Copper 'en in die partij toonde hij aan dat hij in staat moet worden geacht de favorieten een "hartige hap" te serveren. Bij de dames in B bood Bernadette Tombrok de als nr. 1 geplaatste Nienke Kingma, die' vorigjaar dit nummer in Noordwijk overtuigend op haar naam bracht, zware tegenstand 7-5, (J-'S. Joke Bos, nr. 2 geplaatst, was tegen Stork al bereid 6-0, 6-0. WASHINGTON (ANP) - President Carter is van oordeel dat er nu een "straal van hoop" bestaat dat men zal kunnen komen tot een beperking van het aantal kernmogendheden. In een vraaggesprek met een Amerikaans persbureau zei hij dat er zes of acht maanden geleden nauwelijks een bemoedigend vooruitzicht was op dit gebied, maar dat er nu enige reden voor hoop is. Met name had hij een zekere steun in zijn streven gekregen van de Sowjet-Unie en China. Carter erkende dat hij teleurgesteld was door de afwijzing door Moskou van een voorstel voor een "drastische vermindering van de voorraden kernwapens". Daarentegen hadden de Russen zich "zeer behulpzaam getoond, waar het samenwerking betreft op het gebied van controle op de ontwikkeling van kernbrandstof en de bijbehorende apparatuur en technologie", aldus Carter. China is van zijn kant voorstander van een totale kernontwapening. In gesprekken met ambassadeur Hoeang Tsjen, die het Chinese ver bindingsbureau in Washington leidt, was gebleken dat China dit in drie fasen wil bereiken. Eerst zou er een wereldtopconferentie moeten worden gehouden om het probleem te bespreken. Ver volgens zouden de kernmogendheden zich moeten verplichten niet als eerste kernwapens te gebruiken en tenslotte zou er een volledige afschaffing van deze wapens moeten komen. "Ik geloof dat dit een goed idee is", gaf Carter als zijn commentaar. Volgens hem zou als eerste stap een akkoord tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie moeten worden getekend, gezien de psychologische invloed die van een dergelijke overeenkomst zou uitgaan. Hij ver zekerde dat de VS bereid zijn alle kernproeven - zowel voor militaire als voor burgerlijke doeleinden - te beëindigen, mits de Russen hetzelfde doen. "Wij hebben geen enkele macht over de Fransen, Duitsers, Brazilianen of Pakistanen en wij streven daar ook niet naar. Toch blijf ik hopen dat men op de een of andere wijze een middel zal vinden om de verkoop van installaties voor het opwerken van kernafval niet te laten doorgaan", zo verklaarde de Amerikaanse president verder. Hij zei voorstander te zijn van een ver sterking van het gezag van het internationale bureau voor kernenergie in Wenen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13