Geluk staat aan Wiersma's kant Spasski sterk in de aanval Duitse afstraffing (6-0) voor FC Barcelona en Feyenoord Zege na fout van Van der Borst RUS NU NAAST PORTISCH Sanderson met speer weer ver Sigrid Sundby overleden Van Rooden en Kop op Universiade met basketbalploeg Johan Cruijff en Wim Rijsbergen raken geblesseerd Hannaart blijft bij UVS WOENSDAG 27 JULI 1977 SPORT PAGINA 11 HOOGEZAND - Harm Wiersma is wereldkampioen en de sterken lijken altijd een beetje geluk meer te hebben dan de mindere goden. In Hoogezand, in de tweede ronde van het KSH-toernooi, leek het geluk weer hand-in-hand te gaan met de Friese grootmeester. Net als in de eerste ronde, tegen Warren Liddell, waren de vooruitzichten voor Wiersma gistermiddag tegen John van der Borst, helemaal niet verbluffend. Er werd gewacht op een indeling van de punten, maar in een positie van negen om negen, maakte de jonge Hoensbroeker, net als de Amerikaan Liddell 24 uur eerder, een fout. Van der Borst kon uit twee mogelijke voortzettingen kiezen, hij pakte de verkeerde. In ieder geval die voortzetting die tot onmiddellijk verlies leidde. Het was natuurlijk geen toeval. Wiersma had een venijnige valstrik uitstaan en Van der Borst trapte erin. Het was knap wat Harm Wiersma op het bord zette. Het lijkt of hij nog steeds beter gaat spelen. Had hij vroeger moeite met het uitbuiten van voordelige stellingen, waardoor hij (te) vaak niet verder dan remise kwam, in twee dagen Hoogezand heeft hij uit schijnbaar gelijke stellingen twee winstpartijen gedistilleerd en dat heeft niemand hem na kunnen doen. Na twee dagen is Wiersma de eenzame leider met de maximale score uit twee ronden, hij is zonder meer op weg naar zijn eerste toernooi-overwinning in Oost- Groningen. Rustig Rob Clerc, de winnaar van 1975, ging een rustig positioneel duel aan met Hans Jansen. Het onbeslist was een logisch uitvloeisel van de partij-opzet. Warren Liddell wilde in zijn partij met Gendlerman overzicht op de stelling houden. Hij stimuleerde afruilingen op grote schaal en bereikte een rustige remise. De Surinaamse kampioen van 1976, GENEVE - De Rus Boris Spasski heeft gisteren in Genève de nege nde partij voor de tweekamp in de halve finales van het kandidatens- chaaktoernooi tegen de Hongaar Lajos Portisch gewonnen. De stand in de tweekamp is nu gelijk: 4,ö-4,5. In de opening verscheen de Breyervariant van het Spaans op het bord. De met wit spelende Spasski slaagde er na het middens pel in een sterke aanval te ver krijgen. Volgens een van de in Ge nève aanwezige experts was dit de meest opwindende partij tot nu toe. Drie en twintig westerse schaak bonden hebben in Luzern gewaar schuwd dat er zonder twijfel een scheuring in de internationale bond, de Fide, zal ontstaan als de Sowjet Unie voortgaat de bond te "misbruiken'" voor politieke doe leinden. Twee dagen geleden was op de vergadering van de Fide met 28 tegen 23 stemmen een resolutie, voorgesteld door de Sowjet Unie, aangenomen om Zuid Afrika we gens de apartheidspolitiek van dat land, uit te sluiten van de "activitei ten" van de bond. Na de stemming verlieten de mee ste gedelegeerden van westerse landen het gebouw. Dit gebaar, al dus werd door de voorzitter van de Oostenrijkse bond, Kurt Jung- wirth, gezegd, "was bedoeld als een ernstige waarschuwing". "Als de Fide nog eens door de Sow jet Unie voor politieke doeleinden wordt misbruikt", aldus de gisteren afgelegde verklaring, "dan zou er een discussie op gang kunnen ko men over het naleven van de wetten STOCKHOLM - De drie- landenwedstrijden atletiek in Stockholm tussen Polen, Groot- Brittanniè en Zweden zijn bij de heren in een Poolse en bij de dames in een Britse overwinning geëindigd. Tessa Sanderson, die tien dagen geleden verraste bij de wedstrijden om de Europese beker, door de speer 67 meter 20 te werpen, was ook in Stockholm de beste speerwerpster. De kleine op Jamaica geboren atlete (1 meter 68 en 61 kilo) overbrugde een afstand van 62 meter 54. Andere opvallende prestaties tijdens de wedstrijden in Stockholm werden geleverd door de Nieuw Zeelander John Walker, die na 1500 meter uitkwam in 3 minuten 34,1 seconden en daarmee het al ruim drie jaar oude wereldrecord van de Tanzaniaan Filbert Bayi tot op 1,9 seconde benaderde. Op de eerste dag van de kampioenschappen van de Sowjet Unie in het Leninstadion te Moskou zijn weinig opvallende prestaties geleverd. Valeri Borzov was de snelste sprinter met 10,41 seconden, hij werd gevolgd door Aleksander Aksinin (10.48) inzake de mensenrechten in haar eigen (communistische) invloeds sfeer, en dan kwam de breuk in de Fide er ongetwijfeld". Er werd nog op gewezen dat de ver tegenwoordigers van de Zuidafri- kaanse schaakbond hadden doen weten tegen het apartheidsbeleid te zijn. "Maar elke poging tot een compromis te komen moest mis lukken wegens de duidelijk- politieke motieven van de landen van het oostblok en van de derde wereld", aldus de verklaring. Het zettenverloop van de partij tus sen Spasski en Portisch was als volgt: Wit: Spasski. Zwart: Portisch. I.e2-e4, e7-e5, 2.Pgl-f3, Pb8-c6, 3.Lfl-b5, a7-a6, 4.Lb5-a4, Pg8-f6, 5.0-0, Lf8-e7, 6.Tfl-el, b7-b5, 7.La4-b3, d7-d6, 8.c2-c3, 0-0, 9.h2- h3, Pc6-b8, 10.d2-d4, Pb8-d7, II.Pbl-d2, Lc8-b7, 12.Lb3-c2, Tf8- e8, 13.Pd2-fl, Le7-f8, 14.Pfl-g3, g7- g6, 15.a2-a4, c7-c5, 16. d4-d5, c5-c4, 17.Lcl-g5, h7-h6,18.Lg5-e3, Pd7-c5, 19.Ddl-d2, Kg8-h7, 20.Pf3-h2, Lf8- g7, 21.Tel-fl, h6-h5, 22.F2-f3, Dd8- e7, 23.Le3-g5, De7-f8, 24.f3-f4, e5xf4, 25.Tflxf4. Pf6-d7, 26.Tal-fl, Pd7-e5, 27.Pg3xh5, g6xh5, 28.Dd2- e2, Df8-h8, 29.Tf4-h4, Kh7-g6, 30.Lc2-dl, f7-f5, 31.Tflxf5, Te8-f8. 32.De2xh5 schaak, Dh8xh5, 33.Ldlxh5 schaak, Kg6-h7, 34.Lh5-f7 schaak, Lg7-h6, 35.Th4xh6 schaak. Kh7-g7, 36.Lg5- f6 schaak, Kg7-f7, 37.Lf6xe5 schaak, Kf7-e8, 38.Tf5xf8 schaak, Ke8xf8, 39.Le5xd6 schaak, Kf8-g7, 40.Ph2-g4, Portisch gaf op toen de volgende stand op het bord was be reikt: Wit (Spasski): Kgl,Th6, Pg4, Ld6, pionnen a4, b2, c3, d5, e4, g2, h3. Zwart (Portisch): Kg7, Ta8, Pc5, Lb7, pionnen a6, b5, c4. De tiende partij zal vrijdag worden gespeeld. OSLO - De Noorse oud- schaatsenrijdster Sigrid Dybedahl-Sundby is in Oslo op 35- jarige leeftijd overleden. Zij was gedurende enige tijd ernstig ziek geweest. Sigrid Sundby was op 13juli 1942 in Rakkestad (zuid Noorwegen) geboren. Zij werd in 1962 voor de eerste maal schaatskampioene van Noorwegen. In totaal verzamelde zij negen nationale allroundtitels en twee Noorsé sprintkampioenschappen. Tijdens deze toernooien won Sigrid Sundby 37 afstanden. Haar beste prestaties op internationale tournooien waren: derde op het wereldkampioenschap van 1970, vierde op de 1500 van de Olympische Spelen van 1968, zesde op de 500 en 1000 meter van dezelfde spelen. Sigrid Sundby nam in 1968, 1962 en 1976 deel aan de winterspelen. Malahe, werd maandagavond, met de zwarte stukken, in de korste keren door Kaplan van het bord geschoven. Gisteren verweerde de zwartspeler zich een stuk beter tegen Baba Sy. De grootmeester uit Senegal speelt mat en is lang niet in de vorm die hem zijn reputatie heeft bezorgd. Het evenwicht bleef gehandhaafd tot beiden een dam en vijf stukken op het bord hadden. Sy suggereerde remise, Malahe wilde meer, maar kort daarna besloot de Surinaamse kampioen zijn pogingen winst te verkrijgen te staken. Oscar Verpoest kwam tot een ver dienstelijke remise tegen Kaplan, meester uit de Sovjet-school en jarenlang oefenpartner van Iser Koeperman. In maart verliet Kaplan de Sovjet Unie en via Italië reisde hij door naar de Verenigde Staten. Hij heeft echter zijn dam- kwaliteiten meegenomen. De Belgische titelhouder Oscar Ver poest telde een punt veilig door een stukoffer, dat hem als eerste op de damlijn bracht. N'Diaye, de laatkomer van de openingsdag, is nog puntloos. Smith bracht een offer in het centrum en rolde vervolgens de stellingen van N'Diaye op via een overrompeling over de lange vleugel. Zoals Wiersma alleen aan kop staat in de groep van de grootmeesters, zo hebben ook de beide neven- groepen eenzame heersers met nog steeds een "perfecte" score, Douwe de Jong bij de meesters en de zeventien-jarige Hoogezander Hans Stokkel bij de jeugd. De uitslagen van de partijen uit de tweede ronde zijn: Grootmeestergroep: Clerc (Ned)-Jansen (Ned) 1-1, Wiersma (Ned)-Van der Borst (Ned) 2-0, Gendlerman (Isr>-Liddell (VS) 1-1, Baba Sy (Sen}-Malahe (Sur) 1-1, Verpoest (Bel>-Kaplan (VS) 1-1, Smith (VS)-N'Diaye (Mal) 2-0. Stand: De stand is: 1. Wiersma 4 pnt., 2. Jansen, Kaplan en Smith 3 pnt., 5. Baba Sy en Gendlerman 2 pnt., 7. Clerc 1 pnt (uit 1 partij), 8. Verpoest, Liddell, Van der Borst en Malahe 1 pnt., 12. N'Diaye 0 pnt (uit 1 partij). Meestergroep: Hulkema (Ned)-Van Harten (Ned) 0-2, Van der Linden (Ned)-Ciska Butter (Ned) 1-1, Stanek (Tsj}-Lepsic (Jsl) 1-1, De Rooy (Ned)-Buurke (Ned) 1-1, Jelena Michailovskaja (Sov>-Buitendorp (Sur) 1-1, De Jong (Ned>-Badiali (Ita) 2-0. De stand is: 1. De Jong 4 pnt., 2. De Rooy, Buurke en Van Harten 3 pnt., 5. Michailovskaja, Lepsic en Van der Linden 2 pnt., 8. Stanek, Badiali, Buitendorp, Hylkema en Butter 1 pnt. LEIDEN - De Leidse basket ballers Peter Kop (PILeiden) en Hans van Rooden (West minster College) maken deel uit van de Nederlandse bas- ketbalploeg die in augustus deelneemt aan de Universiade in de Bulgaarse hoofdstad So fia. De Universiade, spelen voor studenten, wordt gehou den van 16 tot en met 30 augus tus. Het Nederlands team wordt gecoacht door Jan Sik- king van het Delftse Punch. Naast de twee Leidenaars be staat de nationale studenten- ploeg verder uit: Jan Willem Jansen (Amstelveen), Cees ten Nijenhuis, Jos Timmer en Rob Zeilstra (NN Donar), Kees Limmen, Kees Amana en Rob Visser (B/Haarlem), Johan Kooring (ASVU), Paul van Solm (P/Punch) en Peter Bloemsma (Rem IEBBC). Hans van Rooden zal het ko mende seizoen niet meer uit komen voor het team van Wes tern Kentucky, de 20-jarige Leidenaar verdedigt vanaf september de kleuren van Westminister College in Salt Lake City. Een ploeg waar over ex-Leiden coach Barry Hecker de scepter zwaait. De overstap van Hans van Roo den naar een andere universi- 'teitsploeg heeft onder andere te maken met enkele wantoe standen bij het team van Wes tern Kentucky. Het damesteam van Parker kan het komende seizoen toch weer beschikken over Marlies Bosman. De jeugdige speelster trok op het laatste moment haar overschrijving naar BV Voorburg in. Eenzelfde hande ling verrichtte Pieter van Tuyll van Serooskerken, die niet naar landskampioen Am stelveen overstapt. Eindhove- naar Peter Bloemsma blijft toch nog een seizoen bij EBBC en gaat niet zoals eerder ge meld naar PSV B/Haarlem, dat aan het einde van het ko mende seizoen de Italiaanse sponsor ziet vertrekken, heeft de overschrijvingen van Wim Jansen en Jos Wolfs respnaar BV Haarlem en Kimbria) een jaar tegengehouden. HAMBURG /KEULEN - FC dat ze nog lang niet klaar zijn voor Barcelona en Feyenoord hebben het nieuwe voetbalseizoen. Beide gisteravond in Duitsland bemerkt ploegen kregen van Duitse tegenstanders een hoogst pijnlijke afstraffing. Feyenoord verloor in Keulen met 6-0 van FC Köln Barcelona werd met dezelfde cijfers weggespeeld door Europa Cup Il-winnaar van HSV Hamburg. De Spaanse club verloor bovendien Johan Cruijff na een kwartier. Hij moest na een botsing naar het ziekenhuis zijn scheenbeen. Feyenoord dat in de eerste helft redelijk partij gaf tegen FC Köln, raakte na een half uur centrale ver dediger Rijsbergen door een blessure kwijt. Hij werd vervangen door Van de Korput. Pas twee minuten voor rust maakte Köln zijn tweede doelpunt. Na rust zagen de 8000 enthousiaste toeschouwers nog slechts één ploeg die speelde, FC Köln. Hoewel Feyenoord met Schneider en Mansveld zijn beste mensen in de verdediging had, liep de score in\de eerste 26 minuten van de tweede helft op tot 6-0. Dat vond Köln LEIDEN - Koos Hannaart blijft toch bij UVS. De 25-jarige centrale ver- De treffers van Köln dat recht had dediger trok zijn overschrijving naar tweedeklasser LDWS in. Hannaart OD de 2ee! ruime' ow-^nnW r^VTTVc:ah "?ee f16'dC SeleCtie Va? de Weidse hoofdklasser. werden gemaakt door Neumann Zondag begint UVS het oefenprogramma met een duel by het Haagse (2)i Fi0he, Zimmermann, Willmer Dieter Müller. Barcelona had de tegenslag al na een kwartier Johan Cruijff, die met een blessure het veld verliet, te moeten missen. Cruijff werd naar het ziekenhuis gebracht. Daar werden foto's van zijn gekwetste scheenbeen gemaakt. Barcelona, dat pas enkele dagen in training is, had na vijf minuten al twee doelpunten om de oren. Volkert opende de score uit een omstreden strafschop, Reimann scoorde in de vijfde minuut voor de tweede keer en Volkert bracht de stand, een kwartier voor rust op 3-0. In de vorden gebracht met een blessure tweede helft volgden nog treffers FC Barcelona, deelnemer aan het Zaterdag-eersteklasser Noordwijk speelt morgenavond op het eigen toernooi Amsterdam-702, werd in terrein (aanvang 19.30 uur) vriendschappelijk tegen Volendam. De nieuwe Hanburg voor 42.000 toeschouwers eredivisieclub verschijnt met de volledige selectie, dus met o.a. oud- van het veld gespeeld door HSV. Katwijkspeler Cees Guyt en de Volendam wordt getraind door Jan Mak, die Randstad Sport uit Voorschoten onder zijn hoede heeft gehad. Telstar overgekomen Frank Kramer. oe Hamburgers een ruststand'van 3-0. HSV speelde voor het eerst met het verleden twee jaar Kevin Keegan, voor twee miljoen overgenomen van Liverpool. De spelers van Hamburger SV kregen voor deze vriendschappelijke wedstrijd een overwinningspremie van 1500 gulden per man. FC Utrecht versloeg in Hoogeveen met 2-1 de amateur hoofdklasser Hoogeveen. In de eerste helft scoorde Goosens voor Utrecht, Smid maakte in de tweede helft gelijk en zes minuten voor tijd besliste Flight het duel in het voor deel van de eredivisieclub. Er waren 1000 toeschouwers. Johnny Rep- is gisteravond in Bastia aangekomen, nadat hij al eerder in Genève contact had met de leiding van de Franse club. Op Corsica verwacht men dat de laat ste plooien in de besprekingen met de rechtsbuiten van het Neder lands elftal zullen worden glad gestreken en dat hij een contract voor drie jaar zal tekenen. De twee duurste spelers van Arsenal - Alan Hudson (200.000 pond) en Malcolm Macdonald (333.000) pond) - zijn door trainer O'N toer. De club weigert commentaar. In de Daily Express werd gemeld dat de uitbarsting ontstond over de „drinkgewoontes" van beide spelers. De Daily Mirror heeft al bericht dat Arsenal beide spelers op de transferlijst zal zetten. De transfer van Bernd Cullmann van FC Köln naar Borussia Dortmund is op losse schroeven komen te staan. FC Köln vraagt voor Cullmann 800.000 mark, terwijl Borussia niet verder wil gaan dan 600.000 mark. Cullmann, die meermalen voor het Duitse nationale elftal uitkwam, is contractueel nog tot 1980 aan FC Koln gebonden. De trainer van de Sowjet- voetbalclub Tsjernomorets Odessa (Sov) is ontslagen omdat hij zijn spelers illegale premies betaalde, zo meldde gisteren de Komsomolskaja Pravda, het blad van de communistische jeugd in de Sowjet-Unie. De trainer, Ahmes 'Ale^kerov, zou zijn spelers allerlei geschenken hebben gegeven en gunsten verleend. Aleskerov moet 1400 roebel (ongeveer 5000 gulden) terugbetalen,-die hij had ontvangen van een collectieve boerderij, omdat hij daar als sportinstructeur in dienst zou zijn. Volgens het blad van de communistische jeugd was dat slechts een voorwendsel om zijn salaris te verhogen. Tsjernomorets is de „personeelsvereniging" van de stoomvaartmaatschappij te Odessa. Alle sportlieden in de Sowjet-Unie zijn zoals bekend amateur. zetaate tegses aap pet 8e6/p haw voetbal se/zoep _2Z" op \pet p/o- oep- velo vecmt aè. VEEPTETK2EI2. om pep vas7ê PLAATS LP £>E 8AS/S- p/oe& ..ep pó& vep- fendep /s pet op7peoep pap ~'£7Ü£L E£P P/AP D/E PA POPE/O EP ELPESSE /P E/CP VEPEP/e,D: £1 KRO/WO 3-3S

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11