Sietske Boomstra toont mentaliteit roosc» optiek Montreal en haar erfenis Vietnamese vluchteling ongewenst ^Lov^ Edward Maasdijk veruit de beste Oval-races Lotto WINKELRUIMTE TE HUUR PAGINA 10 VARIA SATERDAG 23 JULI 1977 AMERSFOORT - Aan de Neder landse kampioenschappen is door de zwemmers uit de kring Gouwe-Rijnstreek met wisselend succes deelgenomen. Sommigen hadden moeite zich te handhaven temidden van de vaak "professio neler" opererende concurrenten, anderen boekten fraaie successen. Duidelijk een topzwemmer in zijn jaargang was Edward Maasdijk van De Zijl/LGB. Hij behaalde bij de jongens van lichting '61 eerste plaatsen op de 100 m. vlinder (101.65), de 100 m. vrij (0.55.84), en de 200 m. wissel (2.20.16), tweede plaatsen op de 200 m. vlinder (2.17.39), 200 m. vrij (2.04.98) en 400 m. wissel (4.56.16) en een derde plaats op de 100 m. schoolslag (1.15.24). Op de beide vlinderslagaf standen en de 100 m. en 200 m. vrije slag mocht hij deelnemen aan de all-in Finale, waar hij echter zijn eerdere prestaties niet meer verbe terde. De andere Leidse zwemmers moes ten met wat minder eremetaal ge noegen nemen. Ellen Hoogeboom van LZ'86 (jaargang '64) behaalde zowel op de 200 m. als de 100 m. schoolslag een derde plaats, met tijden van resp. 2.54.73 en 1.23.88. Bronzen plakken waren er verder voor Wilco van der Zeeuw, die 1.14.13 zwom op de 100 m. rugslag voor jongens van jaargang '65 en Patricia Walderveen (Zijl/LGB) eveneens van '65, die dezelfde af stand in 1.16.00 aflegde. Meer ere plaatsen waren er voor de Leidena- ars niet weggelegd. De verdienste lijke 1.17.71 van Wilco van der Zeeuw op de 100 m. vlinder leverde niet meer op dan een zesde plaats. Bij de jongste lichtingen traden en kele zwemmertjes van AZC Alphen en BZ en PC Bodegraven op de voorgrond. Gijsbert van der Leden (BZ en PC) werd bij de jongens on der tien tweede op de 100 m. vrij (1.13.52) en knap eerste op de 100 m. vlinder in 1.20.26. In diezelfde leef tijdsgroep waren Peter Sterk (BZ en PC) en Jimmy Lassooy (AZC) één en twee op de 100 m. schoolslag (tijden: 1.29.19 en 1.29.73). Erik Rieken van AZC (jaargang '66) toonde zich sterk op de lange af standen. Hij was tweede op de 400 m. vrij (5.03.06) en gisteren werd hij winnaar op de 800 m. in een snelle 10.16.97. Enige andere AZC'ers haalden het ereschavot net niet: vierde plaatsen werden bezet door René Rieken (400 m. vrij jongens onder tien in 5.30.48), Helma van Brakel (100 m. vrij meisjes '61 in 1.02.62) en Robbert Verheul (100 m. vlinder jongens '66 in 1.19.21). Zevenmaal werd er een record voor de kring Gouwe Rijnstreek ge zwommen. Drie verbeteringen kwamen op naam van Edward Maasdijk, die op de 100 m. en 200 m. vlinder en op de 400 m. wissel zijn eigen records voor onder zestien én heren scherper stelde. De andere kringrecords werden gevestigd door Erik Rieken (400 m. en 800 m. vrij voor jongens onder twaalf), Gijsbert van der Leden (100 m. vlinder onder tien) en Ellen Hoog eboom (200 m. schoolslag voor on der veertien, onder zestien en da mes). Guys 'n Dolls uiteengevallen LONDEN - De populaire Engelse groep "Guys 'n Dolls" is uiteenge vallen. De groep blijft echter als kwartet voortbestaan. De twee le ien die de formatie hebben verla ten zijn Terese Bazar en David van Day. Het tweetal gaat zich toeleg gen op componeren en produce- Boete voor "aardigheidje' ZUTPHEN - Tegen een 35-jarige M ft|j veearts uit Lichtenvoorde is giste- ren voor de rechtbank in Zutphen mMÉÉÉ mLJ!" een boete van 1500 geëist omdat |P| #T WiTfcwWFwTf*Mplllw i f pHL V het volgens de officier van justitie t **88BK i 1 aan zijn schuld was te wijten dat fftVl 1 een boerderij in hebplaatsje Harre- jr M*** veld (gem. Lichtenvoorde) nage- Jf fJg|| *r W noeg geheel uitbrandde. |g||raf '-^JÊiiÊÈÊm Eind september vorig jaar stak hij Vmü. JjÉpl|il "voor de aardigheid" het uit een jfBSLÉÉ^.^ gasdikke koe stromende pensgas aan. De veearts was naar dc boer gekomen om de koe van een te veel J j ^l|p||||Eg aan gas via een spiraalsonde te be- ■^jSjBpjr. vrijden. Om de boer te laten zien hoe goed dat gas (een mengsel van U methaan en koolzuur) brandt hield «WL1BW de veearts een aansteker bij de slang. Een vlam van ruim twintig ^%SmÊBKË' v| centimeter schoot uit de sonde en zette direct vlakbij liggend stro in I brand. Het vuur greep snel om zich ^101 heen en er viel weinig meer te red- ^^Kgglk den. De totale schade bedroeg tBL f§ ƒ213.000. SBL De officier van justitie noemde het ^w|k gebeuren geen uit de hand gelopen studentengrap, maar een blijk van onzorgvuldig handelen. Op zijn vraag of door de gasslang ook ont- LUGANO - In de straten van de zuid-Zwitserse stad Lugano wordt op het moment een expositie gehouden van ploffingsgevaar had bestaan voor werken van belangrijke kunstenaars. Calder, Max Ernst, Arp, Giacometti, Zadkine, Martini en anderen zijn de koe zelf, antwoordde de veearts vertegenwoordigd. De twee meisjes op de foto beleven op hun eigen manier plezier aan dit bronzen paard van de ontkennend. Italiaan Bruno Cassinari. Vrijdag 5 augustus doet de recht bank uitspraak. AMSTERDAM - „Wat een mentali teit!" riep de coach van Sietske Boomstra verrukt, nadat zijn pupil nationaal kampioen in de damess kiff was geworden. En inderdaad, het getuigde van een ijzeren „mo raal" zoals de blonde Rotterdamse uit schier kansloze positie terug vocht en uiteindelijk de volle winst greep. Maria Kusters (Docos) en Trudy Jongenelen (DDS) schoten vóór Sietske uit de startblokken. Maria nam een lengte voorsprong op Trudy, maar hield die winst niet lang vast. Trudy nam de kop over, terwijl Sietske heel beheerst aan haar opmars begon. Halverwege de koers viel Maria terug en nam Sietske rustig de kop over. Het pu bliek hield de adem in, toen de Rot terdamse twee halen volledig mis te. Zij herstelde zich kranig en stond de leiding niet meer af, daar mee in haar derde roeijaar Neder lands kampioen wordend. De andere finales op deze tweede dag van de nationale kampioens chappen waren aanzienlijk minder spannend. De lichte vier zonder van Het Spaarne/Skadi had nauwe lijks tegenstand en roeide uiterst beheerst, maar wel hard (2 sec. bo ven baanrecord) naar de medaille. In de gestuurde vier had de combi natie wel degelijk concurrentie. De helft van de kampioens-acht was in de vier gekropen en deze Orca/Ne- reusploeg (Paulssen, Helsloot, Van der Meij, Van Berkel met stuurman Korthals Altes) ging er meteen hard vandoor. Paulssen die nu voor het eerst dit seizoen in een vier roeide, sleepte zijn ploeg in een soepel ritme over de baan naar een nieuw record van 6.33.86. De kersverse vier-zonder kampioenen kwamen er niet aan te pas. Ook de Njord- vier, die haar afscheidswedstrijd roeide, kwam niet in het stuk voor. Ebeling, Schaafsma, Klaassen en Louwersns, die drie jaar in de top van het Nederlandse lichte roeien meedraaiden, met als hoogtepunt in hun carrièrre de vierde plaats in de acht op de WK- '76, hadden zich een aangenamer afscheid voorgesteld. Drie van de vier Njord-roeiers hangen hun riem in de wilgen, alleen Louwerens gaat door. De derde lichte titel ging gisteren naar de Aegir/De Hoop dubbel- twee. Dennis Dooren en Roel Mi- chels boekten een afgetekende ze ge, die ook de Leythe-twee Klerks en Vander Loo niet kon voorko men. De lichte dubbeltwee zal als demonstratie-nummer op de WK gevaren worden, omdat de belang stelling voor dit boottype sterk toe neemt en de FISA (intern, roei- bond) dit nummer tot op heden niet LEIDEN - Morgen worden voor de vierde maal in Leiden Ovalraces georganiseerd, meetellend voor de strijd om de Nederlandse titel. Net als de vorige malen zullen deze "korte baanwedstrijden" plaats vinden achter de Groenoordhal. De races, waarvoor telkens een twaalftal auto's in de baan komen, worden gehouden op een parcours van 400 meter lang. Behalve een zestigtal Nederlanders zullen ook verschillende buiten landers aan de start verschijnen. Ook zij dingen mee naar de Neder landse titel. Er komen ook ditmaal weer specta culaire auto's aan de start zoals Alfa Romeo GTV, Datsun 240 Z, Alfa Romeo Montreal, Renault Alpine, Fiat Abarth, VW-Porsche enz. De races starten om 13 uur met een extra "sterrenfinale", die de vorige keer wegens geluidsoverlast afge broken moest worden. Hierin zul len de snelste 4 rijders van elke klasse het tegen elkaar opnemen in een z.g. "handicapsrace". De stand na 4 wedstrijden voor het kampioenschap van Nederland is als volgt Standaartklasse: 1. P. van Zwie- nen Leiden Fiat 124 s 35; 2. J. Schouten Rotterdam NSU 1200TT 34; 3. F. Wijsman Voorburg Simca Rally 33. Sportklasse: H. Burggraaf Dord recht Fiat Abarth 37; 2. B. Oranje Rotterdam VW-Porsche 31; 3. M. v.d. Wal Rotterdam Fiat-Abarth 24. Superklasse: 1. B. Verhoef Pijna- cker Burtori Escort 37; 2. S. Hut Groningen VW-Porsche 29; 3. D. Wierikx Numansdorp Alpine-S 26. WIELRENNEN - De Brit Sid Bar ras heeft gisteren de derde etappe van de Ronde van Schotland ge- MONTREAL - Een jaar na de Olympische zomerspelen van 1976 zwelgt Montreal niet in gelukzalige nostalgie. De herinnering aan het evenement dat de stad in het mid delpunt van de aandacht van de hele wereld bracht, is een kwade droom geworden, nu de rekening moet worden betaald. Nog 20 jaar lang zullen de belastingbetalers van Montreal hun bijdrage moeten leveren om het tekort van 995 mil joen dollar (zo'n 2400 miljoen gul den) weg te werken. De post "spe ciale Olympische belasting" op hun aanslagbiljet zal hen eraan herinne ren waarom zij 20 meer inkomsten en 13 procent meer grondbelasting moeten betalen. De herinnering aan de Spelen wordt ook levend gehouden door de vele onvoltooide bouwwerken in de stad. Twee grote hotels, die ten tijde van de Spelen nog niet klaar waren, zullen niet worden af- Overwinning van Portisch GENEVE - De Hongaar Lajos Por tisch heeft gisteren in Genève de achtste partij voor de tweekamp in de halve finales van het kandi- datenschaaktoernooi tegen de Rus Boris Spasski gewonnen. Portisch leidt nu met 4.5-3.5. Spasski gaf na de 39e zet op. DEN HAAG - Bij de ruim 18.000 prijswinnaars in Lotto 29 van het afgelopen weekeinde is niemand die de zes kruisjes juist had gezet. De hoofdprijs van ruim 569.000 gulden werd daarom in vijf parten gedeeld. Eén-vijfde van het bedrag zal worden gevoegd bij de hoofd prijs van lotto dertig, de rest gaat naar de „kleinere" prijzen van afge lopen zondag. De cijfers van lotto 29 zijn: Uit de inleg van 2.850.907 resteert een prijzenbedrag van 1.449.260,85. Eerste prijs: geen winnaars. Tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto 83.075,50 ontvangen. Derde prijs: 124 winnaars, die bruto 2.555,90 krijgen. Vierde prijs: 7015 winnaars, die 54,80 uitgekeerd krijgen. Vijfde prijs: 11.588 winnaars, die per kolom 33,20. Jackpot voor lotto 30: 113.808,67. gebouwd. Het is namelijk goedko per ze zo te laten dan ze te voltooien en in gebruik te nemen, mede ge zien de overcapaciteit aan hotel kamers. Ook het dak van het grote Olympisch stadion zal niet voltooid worden. De regering van de staat Quebec heeft besloten de 140 mil joen dollar, die hiervoor nodig zijn, niet beschikbaar te stellen. De mi nister van sport van de staat Que bec heeft berekend dat deze sociaal en economisch onverantwoorde er fenis jaarlijks 10.5 miljoen dollar aan onderhoudskosten vergt, waar slechts 4 miljoen dollar aan in komsten tegenover staat. Maar de financiële lasten van de be lastingbetaler en het uitblijven van een waterdicht stadion zijn nauwe lijks problemen vergeleken bij de moeilijkheden die diegenen wacht die betrokken zijn bij wat nu al het "Olympisch bouwschandaal" wordt genoemd. Eerste minister Levesque heeft een onderzoek aangekondigd naar de oorzaken van het feit dat de Spelen vijf keer zo veel kostten als oorspronkelijk was aangenomen. De procureur- generaal deelde mee dat in de tot dusver onderzocht bouwcontacten sprake was van "onregelmatighe den". Het lijkt overigens waar schijnlijk dat de regerende onaf hankelijkheidspartij haar politieke tegenstanders met het onderzoek in discrediet wil brengen. Mikpunt zal dan burgemeester Jean Dra- peau zijn, die de Spelen naar Mon treal heeft gehaald. In 1978 wil hij zich laten herverkiezen, en men vermoedt dat de regering een tus senrapport vlak voor de verkiezin gen bekend zal maken, in de hoop dat de onafhankelijkheidspartij ook in Montreal aan de macht komt. Een oplossing voor de enorme fi nanciële problemen zou misschien zijn dat Montreal, dat nu beschikt over de accommodatie en de infra structuur, de zomerspelen van 1984 gaat organiseren. Maar Jean Dra- peau zelf wijst dit resoluut van de hand: "Montreal heeft meer dan genoeg van het Olympische avon tuur". HONGKONG (Reuter) - De oorlog Vele duizenden Vietnamezen zijn, Indochina is al langer dan twee jaar voorbij, maar de stroom vluch telingen uit Vietnam gaat door in een tempo dat de naburige Aziati sche landen hogelijk verontrust. sinds de exodus in februari begon, hun vaderland ontvlucht, meestal in notedopjes of met vrachtsche pen die hen aan de Vietnamese kust oppikten. als internationaal wedstrijdtype heeft erkend. De laatste finale van gisteravond werd verroeid in de dames-vier met stuurvrouw. Liesbeth Vosmaer re vancheerde zich hierin door de Nereus-vier voor te slaan naar de overwinning. Zij nam de plaats in van Saskia Jorissen, om wie wat problemen waren gerezen. De tegenstand in de vier moest ko men van de in tweeën gedeelde TAC-acht. Beide vieren bleven ver rassend dicht achter Nereus. De zware heren roeiden herkansingen en halve finales. In de herkansing voor de ongestuurde twee bleken Van der Plas en Kroes zich hersteld te hebben van de matige prestatie van gisteren. Nu wonnen zij met een straatlengte voorsprong op twee Nereus-tweeën in de razends nelle tijd van 6.46.05, vier seconden boven het baanrecord. De Gebroeders Vervoort probeer den het weer in de vier met Kopper en Klop van Nereus. Dat hun vorm bepaald nog niet glanzend is, be wees hun verlies. Een senior-A vier van Nereus bleef ze net de baas. In de halve finales van de Skiff sneuvelden gisteren de Leythe- Robbers en Florijn. Het kwartet Schous, Lyklama, Povel kampioen in de ongestuurde lichte vier. Pieterman werd nationaal De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Cyrus Vance vroeg onlangs in een rede de aan dacht van de wereld voor het nij pende probleem van de Vietna mese vluchtelingen. "Hun aantal groeit met zo'n 1500 per maand. Bepaalde landen echter hebben zich van hen afgewend, waardoor de vluchtelingen door verdrinking of ziekten aan hun eind komen", aldus de bewindsman. Thailand Het belangrijkste doel van de Viet namese vluchtelingen is Thailand omdat dit het dichtst bijgelegen niet-communistische land is. Zij ar riveren hier per boot met ongeveer driehonderd per maand en de Thai- landse autoriteiten zijn de laatste tijd erg terughoudend geworden in hun toelatingsbeleid. Terwijl een eind aan deze exodus niet in zicht is stellen ook andere landen zich harder op, zo blijkt uit een onderzoek dat corresponden ten van het persbureau Reuter in Azië hebben gehouden. De Hoge Commissie voor Vluchte lingen, een instelling van de Ver enigde Naties, moet voortdurend in actie komen om gestrande vluchte lingen uit de nood te helpen. Japan, de Filippijnen en de Britse kolonie Hongkong geven de vluch telingen alleen nog maar een tijde lijk toelatingsvisum als de Hoge Commissie de toezegging heeft ge daan dat zij zal zorgen voor een snelle overplaatsing naar andere landen. In afwachting daarvan zit ten bijvoorbeeld de Vietnamese vluchtelingen in Japan meestal in kloosters. Van de Hoge Commissie krijgen zij een daggeld van ruim drie dollar (ongeveer 7.50). Zij die erin slagen met zeewaardige schepen Maleisië te bereiken krijgen daar brabdstof en voedsel en het dringende advies eooe te va ren naar qAustralië of naar Ameri kaanse gebieden in de Stille Oceaan, want in Maleisië zitten al ongeveer vijftienhonderd Vietna- "nezen in tijdelijke kampen. Vergaan Die vluchtelingen die erin slagen de kust van een buurland te berei ken hebben geluk gehad want veel vluchtbootjes zijn niet zeewaardig en te zwaar beladen, zodat zij zin ken. Niemand weet hoeveel scheepjes zijn vergaan zonder een spoor achter te laten. De onwil van de landen in dit ge bied om vluchtelingen op te nemen heeft ertoe bijgedragen dat in moei lijkheden verkerende vluchtelin- genboten dikwijls niet graag door passerende schepen worden ge holpen. Die hebben daar hun rede nen voor. Vorig jaar juli pikte een Birmaans schip honderd vluchte lingen op bij de kust van Vietnam. Het schip heeft meer dan drie we ken voor de haven van Hongkong liggen wachten voordat de regering de hand over het hart haald en ze toeliet, op voorwaarde dat hun ver blijf tijdelijk zou zijn. In juni nam een Israëlische vrachtvzarder 66 Vietnamese vluchtelingen aan boord. Pogingen om ze in Taiwan Hongkong of Ja pan af te zetten mislukten doordat de overheid hun toelating weiger de. Tenslotte nam Israël zelf de on gelukkige Vietnamezen maar op. De wet van de zee verplicht passe rende schepen in nood verkerende mensen te helpen. Vluchtelingen weten echter te verhalen van sche pen die hulp weigerden of smeek bedden om brandstof en voedsel afwezen. De vluchtelingen, sommigen rijk, doch de meesten arme vissers uit de kuststreken van zuidelijk Viet nam, noemen verschillende rede nen waarom zij hun vaderland hebben verlaten. Desillusie over het communisme, zware belastin gen en onwil om gedwongen in an dere delen van het land te gaan werken zijn vaak gehoorde motie- Veel Zuidoost-aziatische landen willen de diplomatieke betrekkin gen met Vietnam verbeteren en waken ervoor de regering in Hanoi niet tegen zich in het harnas te ja gen. Nagenoeg elk land in dit ge bied heeft zelf al genoeg vluchte lingenproblemen en zij zijn er niet erg op gebrand als toevluchtsoord voor vluchtelingen te fungeren. Zij hopen dat landen als Frankrijk, Australië en de Verenigde Staten hulp zullen bieden bij het plaatsen van de nog dagelijks arriverende Vietnamese vluchtelingen. H.JflNSE VOOR ALLE Haarl.str. 123, tel. 121808. DEM MEUBELFABRIEK maakt ook voor U het ideale BANKSTEL. Klassiek, modern, massief Europees eiken. Naar keuze 1-2-3-4-zits. Grote sor tering kwaliteitsstoffen. Vijfjaar schriftelijke garantie op kon- struktie. Levenng direct van fabriek naar klant. DEM-prijzen zijn dus fabrieksprijzen. Inl. tele foon 03450-2602. Toonzalen: Culemborg, fa briek, Houtweg 8. Voorhout: Loosterweg 5 (bij- Tapijtschuur). Geopend ma. en wo. t/m za. tot 18 uur. In centrum van Leiden. 1e Nieuwe Rijn (schuin t/o C en A) plm. 220 m2. Opieverinq in overleg. 2e Haarlemmerstraat, pl.m. 90 m2. Oplevering zomer 1978. Inl.: telefoon 125469 of na 8 uur 895682. LEIOEN Kort Galgewater 1, Emmen Hilversum Ter Apel NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Dankbaar voor wat zij voor ons is geweest, geven wij met droefheid kennis van het overlijden van onze lieve moe- der, groot- en overgrootmoeder MARIA TEN BRAAK weduwe van S GROENENDIJK in de ouderdom van 82 jaar. Correspondentie-adres: fam. van der Niet, Duinweg 31.' Noordwijk. De overledene is opgebaard in het mortuarium van het bejaardencentrum "Groot Hoogwaak". Gelegenheid tot condoleren: maandag 25 juli van 20.00- 21.00 uur in de aula van "Groot Hoogwaak". De begrafenis zal plaatsvinden woensdag 27 juli a s. op de algemene begraafplaats aan de Oude Zeeweg te Noordwijk om 14.15 uur. Vertrek vanuit de aula van "Groot Hoogwaak" om 14.00 Met leedwezen geven wij U kennis van het overlijden van onze gepensioneerde medewerker de heer J. OUWERSLOOT in de leeftijd van 69 jaar. Ruim 40 jaren, waarvan een groot aantal in een leiding gevende functie, is hij met grote inzet werkzaam geweest in onze produktieafdelingen. Met respect zullen wij hem in onze herinnering bewaren. Directie, medewerk(st)ers en gepensioneerde medewerk(st)ers B V. MEELFABRIEK "DE SLEUTELS". Leiden.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10