Dag van de dikke benen' Hippisch allerlei op „Dag van het paard" Kom mee naar buiten allemaal. walst over Ajax Noord wijk heen PELOTON RUST UIT, AGOSTINHO WINT Wéér zege Kortsjnoj GISTEREN OP DUINDIGT DONDERDAG 21 JULI 1977 PAGINA 9 Tom Walenkamp DUINDIGT - Geschat wordt dat er in ons land zo'n vierhon derdduizend recreatieruiters rondrijden. En daarnaast zijn er nog heel wat mensen, die dan wel niet zelf op de rug van een paard klauteren maar de paardesport toch een warm tot een heel warm hart toedragen. Een fiks percentage van al die liefhebbers trok gisteren naar Duindigt. Voor de jaarlijkse "Dag van het paard". Een eve nement dat een voor paardes port bijna onvoorstelbare be langstelling trekt. Op het middenterrein was er voor deze gelegenheid weer een extra tribune met zesduizend zitplaatsen bijgezet. Mudvol. Net als alle andere tribunes en alle parkeerplekjes in de naaste omgeving van de renbaan. Geen plaatsje te vinden voor de laatkomers. Ruw geschat meer dan 20.000 bezoekers, van wie velen natuurlijk kwamen voor het gebruikelijke rijtje en draverijen met de bijbeho rende gokken en gokjes. Maar wellicht een nog groter aantal bezoekers kwam voor de vele toegevoegde demonstra ties, waarin paarden en pony's van alle rang en stand, van elke grootte en van elke kleur para deerden. Een demonstratie van een groepje dressuurruiters onder leiding van Cees Vel- lenga met duidelijke toelichting van Jolien Vellenga. Concour sen voor aangespannen paar den: éénspannen kleine hack neys met een stokmaat tot meter (terecht de "driftkikkers" onder de paarden genoemd) en voor randems (drie paarden in rij voor het wagentje). Een barrière-springconcours met klinkende namen als Anton Ebben, Peter Diks, Ans Teelen, Piet Mooy en anderen. Een car- roussel van vijf landelijke rui- terverenigingen, een uitvoerige demonstratie van de pony stamboeken, een concours voor zesspannen en zo kunnen we nog even doorgaan. Maar voor ons was in al dat hip pisch machtvertoon toch het in zijn simpelheid indrukwek kende défilé van niet minder dan zestien verschillende stamboeken het hoogtepunt. Van elk stamboek één hengst en drie merries. Prachtige sier lijke schoonheden als de Ara bieren naast de imposante trekpaarden, de grandioos wapperende Friezen in de buurt van de charmant getekende Appaloosa's en fjorden, de gui tige Haflingers naast de stoere IJslandpony's en de kittige hackneys bij de gracieuze rij paarden van het W.P.N.- stamboek. Een machtig visitekaartje van de bonte verscheidenheid, die het paard in zijn talloze schake ringen de liefhebbers te bieden heeft. Op het zonovergoten middenveld een fascinerend schouwspel, al ontgaat het ons waarom daarbij het Wilhelmus moet worden gezongen. Maar ja, het waren vele paardemen- sen onder elkaar. En dan kan wife -r s, Waar gewoonlijk de paarden alleen rennen en draven is op de Dag van het paard" ook ruimte voor vele andere takken van het hippisch sportgebeurenZoals hier als twee randems zich presenteren voor de mudvolle hoofdtri bune. het enthousiasme wel verloos zijn Maar toch aangespannen paarden staat hemelsbreed van een draverij, een demonstratie dressuur heeft weinig gemeen met een ren. de springsport verschilt sterk van het recreatief spelen met pony's. Lang niet iedereen zal alles hebben kunnen waar deren. Daarvoor is de verschei denheid van het gebodene te groot en liggen de uitgangspun ten te ver uit elkaar. Alleen dat ene middel bindt: het paard Dat hield de velen zo lang op de tribunes. SAINT ETIENNE - Na een allesvergende in- op 10.43,55.BaKNed-Fiat)op 14.54. spanning is het niet ongewoon, dat het peloton Algemeen klassement: l.Thevenet nog wil recupereren voor de laatste grote slag, die morgen met de individuele tijdrit op het pro gramma staat. km is: 1. Agostinho (Por-Teka) 5.56.05, 2. Menendez (Spa-Kas) op 3.17, 3. Merckx (Bei-Fiat) op 3.20, 4. Ovion (Fra-Peugeot) op 7.59, 5. Santam- brogio (Ita-Bianchi), 6. Villemiane (Fra-Gitane), 7. Esclassan (Fra- Peugeot), 8. Seznec (Fra-Mercier), 9. Vallet (Fra-Mercier), 10. Caval- canti (Ita-Bianchi), 11. Huysmans (Bei-Fiat), 12. Bouloux (Fra-Fiat), 13. Martinez Heredia (Spa-Kas), 14. Kuiper (Ned-Raleigh), 15. Danguil- laume (Fra-Peugeot), 16. Thevenet (Fra-Peugeot), 22 Knetemann (Ned-Raleigh), 25. Zoetemelk (Ned-Mercier), 32. Lubberding (Ned-Raleigh), 37. Pronk (Ned- Raleigh), allen in dezelfde tijd als Ovion, 46. Karstens (Ned-Raleigh) EVIAN - Kortsjnoj heeft gisteren in Evian in de zevende partij tegen de ontluisterde Lev Poloegajevski opnieuw een spectaculaire over winning geboekt. Poloegajevski, die enkele minuten te laat ver scheen, kreeg wederom als ope ningszet c2-c4 tegenover zich. De eerste twaalf zetten kwamen in bliksemtempo op het bord. Toen Kortsjnoj echter met dc2 en le3 af wijkende paden bewandelde ging Poloegajevski er eens voor zitten. Hij verbruikte voor de volgende vier zetten 50 minuten bedenktijd. Kortsjnoj had niet meer dan zeven minuten nodig om de antwoorden te vinden. Het middenspel werd buitengewoon spannend. Poloega jevski leek - in het bezit van het lo- perpaar - niet slecht te staan. Kortsjnoj wist echter met zeer lis tige zetten in de aanval te komen. Na de zetten 28. txd3 en 29. td6 kwam Poloegajevski onder zware druk te staan. Hij ging strijdend ten onder, voor de zesde keer. Na af loop mocht Kortsjnoj voor het eerst een ovatie in ontvangst nemen. De stand is nu 6-1. De partij verliep als volgt: Wit Kortsjnoj zwart: Poloegajevski Slavische opening (Meranerva- riant): c2-c4, Pg8-f6, 2. Pbl-c3, ef-e&, 3. Pgl-f3, d7-d5, 4. d2-d4, c7-c6, 5. e2- e3, Pb8-d7,6. Lfl-d3, d5xc4, 7. Ld3xc4, b7-b5,8. Lc4-d3,Lc8-b7,9, 0-0, b5-b4. 10. Pc3-e4, Lf8-e7, 11. Pe4xf6 schaak, Pd7xf6 schaak, 12. e3-e4, 0-0, 13. Ddl-c2, h7-h6, 14. Lc .-eij, Ta8-c8,15. Tfl-dl, c6-c5,16. D4xc5, Pf6-g4,17. Le3-d4, e6-e5,18. h2-h3, e5xd4,19. h3xg4,Tc8xc5,20. Dc2-d2, a7-a5, 21. Tal-cl, Dd8-d7, 22. Tclxcö, Le7xc5, 23. g4-g5, H6xg5, 24. Dd2xg5, Dd7-e7, 25. Dg5-h5, g7-g6, 26. Dh5-h6, De7-f6, 27. Ld3-c4, d4-d3, 28. e4-e5, Df6-f5, 29. Tdlxd3, Lb7-e4, 30. Td3-d6, Df5-g4,31. Td6-f6, Le4-f5,32. b2-b3, Lc5-d4, 33. Pf3xd4, Dg4xd4, 34. Tf6xg6 schaak, Lf5xg6, 35. Dh6xg6 schaak, Kg8-h8, 36. Dg6-h6 schaak, Kh8-g8, 37. e7-e6, Dd4-e4, 38. e6xf7 schaak, Tf8xf7, 39. Dh6-f6, De4-bl schaak, 40. Kgl-h2, Dbl-h7 schaak, 41. Kh2-g3, Dh7-d3 schaak,42. f2-f3, Dd3xc4. 43. Df6-d8 schaak, Poloe gajevski gaf op. r van de vedetten vandoor o IND.T'JDRIT 50ki 22JULL 20e ET. haalt om, Van der Veen duikt weg. de achtergrond de Deen Lerby. ,,De dag van de dikke benen", zoals deze situatie in de wielerwereld wordt genoemd, leverde voor het klassement nauwelijks iets inte ressants op. De „oudjes" mochten hun gang gaan en verder kwam er enige tekening in de „extra hulp troepen", die zoals gebruikelijk worden aangeworven als posities moeten worden verdedigd. De 35-jarige Portugees Joaquim Agostinho, die bijna een half uur achterstand had op leider Bernard Thevenet, mocht zich uitleven. En dat trachtte de „barbaar" ook te doen. Agostinho die in zijn carr- rière al veelvuldig op het gebruik van doping werd betrapt, vloog over de kleine colletjes van de Ar- deche. Maar de man die ooit als huurling in Mozambique had ge vochten, bereikte ondanks de rito- verwinning niet wat hij wilde. Revanche „Als Merckx niet achter me aan was gekomen, dan had ik met twintig minuten voorsprong kunnen win nen", sprak de nauwelijks toege juichte Agostinho somber." Nu is het verschil met het peloton maar acht minuten. Omdat men Merckx niet wilde laten gaan." Inderdaad koos de Belg vlak na halfkoers het wiel van de Spanjaard Menendez, die op een col van de derde categorie uit de grote groep wegreed. Merckx voelde wel voor een kleine revanche, omdat hij in de zware Alpenrit bijna een kwar tier op de azen verloor. De grootste wielrenner aller tijden had daar veel weet van gehad, maar de tweede keer, dat hij in deze Tour door buikloop was gekweld, had hem te veel verzwakt. Dat had Eddy Merckx zich maar al te goed gerealiseerd. En na een avond veel over het resterende deel van z'n loopbaan te hebben nagedacht, meende de Belg, voor de start in Voiron, dat hij nog eenmaal in de Tour moest terugkomen. Karakter Een verrassende beslissing", om dat Merckx eerder in dit seizoen verklaarde, dat 1977 onherroepelijk het einde zou zijn. Maar het karak ter verloochent zich niet. Merckx, die ondanks alles de „sleet" toch moet voelen: „Ik ben hier niet naar waarde geklopt. Zo had ik het einde van m'n carrière niet voorgesteld. Ik heb er lang over nagedacht. Maar ik wil door de voordeur de wielers port verlaten. Daarom kom ik terug in de Tour". een favoriet en dat was Thevenet. Maar dat is nu over, omdat ik nu zelf de Tour wil winnen. Nu al concen treer ik me op Dijon, omdat het daèr gaat gebeuren". Ploegmaat Bert Pronk, die voordat Agostinho acht minuten van zijn achterstand afknabbelde, nog kans had op de tiende plaats in het alge meen klassement, maar nu waar schijnlijk met een iets mindere klassering genoegen moet „Als Kuiper in Dijon heeft kan hij de Tour winnen. Wij rijden nu volledig in zijn dienst, zo dat hij zomin mogelijk imspannin- gen hoeft te doen. Thurau heeft hem vandaag ook lange tijd uit de wind gehouden." Beuken Dat Luis Ocana naar Saint Etienne kilometers lang op kop van de groep bleef beuken, deed de Span jaard niet in het voordeel van de Raleigh's. Ocana, die vorig jaar door zijn medewerking Lucien van Impe de Tour liet winnen in een si tuatie die precies hetzelfde was als in de laatste Alpenrit, toen Van Impe nu tussen de twee cols op het vlakke geen bijstand had en verloor zou zich bést zonder enig medewe ten in dienst van Thevenet kunnen stellen, want anders on derneem je zo'n zinloze inspanning niet. (Fra-Peugeot) 103.39.55, 2. Kuiper •(Ned-Raleigh) op 8 sec., 3. Van Impe (Bel-Lejeune) op 1.58, 4. Gal dos (Spa-Kas) op 4.14, 5. Zoetemelk (Ned-Mercier) op 5.12, 6. Merckx (Bei-Fiat) op 11.33, 7. Thurau (Wdl-Raleigh) op 12.07, 8. Laurent (Fra-Peugeot) op 12.57, 9. Delisle (Fra-Mercier) op 14.51, 10. Agos tinho (Por-Teka) op 21.33, 11. Mar tin (Fra-Mercier) op 21.57, 12. Mes- let (Fra-Gitane) op 24.36, 13. Pronk (Ned-Raleigh) op 24.39, 14. Ville miane (Fra-Gitane) op 31.42, 15. Martins (Por-Teka) op 33.03, 27. Lubberding (Ned-Raleigh) op 53.59, 35. Knetemann (Ned Raleigh) op 1.11.18, 53. Bal (Ned- Fiat) op 2.05.03, 55. Karstens (Ned-Raleigh) op 2.12.42. Algemeen ploegenklassement: 1. Kas 311.51.33, 2. Mercier op 10 sec., 3. Raleigh op 19 sec., 9. Frisol. Algemeen bergklassement: 1. Van Impe 231 punten, 2. Kuiper 169, 3. Torres 130, 4. Thevenet 103, 5. Zoe temelk 100, 6. Galdos 51. Algemeen puntenklassement: 1. Esclassan 221 punten, 2. Thurau 124, 3. Villemiane 108. Nee, Hennie Kuiper zal het tussen de chauvinistische Fransen nog erg moeilijk krijgen. Zij zien liever Thevenet als glorieus winnaar op de Champs-Elysees, dan de min zame Hennie Kuiper, die in deze Tour al 5,5 kilogram aan lichaams gewicht heeft verloren. (Van onze sportredactie) NOORDWIJK - Van het rijtje oe fenpartners met een illustere naam - Barcelona, Ajax, Volendam - die zaterdag-eersteklasser Noordwijk „terleringhende vermaeck" op zijn sportpark heeft uitgenodigd trad gisteren de hoofdstedelijke kam pioensformatie van trainer Ivic als eerste aan. Om een traditie voort te zetten, want, afgezien van vorig sei zoen, verschijnt Ajax al zo'n zestal jaren achtereen in de badplaats om zich voor te bereiden op ae compe titie. Een soort stille overeenkomst die nog dateert uit de periode Michels-Cruijff-Keizer. Uit een tijd toen Ajax nog alom waardering on dervond, ook al getuige het aantal toeschouwers - zo'n tienduizend - dat toen kwam opdraven. Gisteren stroomde nog niet de helft van dit aantal naar het Noordwijkse sport park. Maar de tijden zijn dan ook veranderd. Dat bleek gisteren nog eens over-, duidelijk. Want hoewel de Neder landse titelhouder de voormalige kampioen bij de amateurs met 6-1 afdroogde viel er, in vergelijking met bijvoorbeeld de wedstrijd van vijf jaar terug, toch nog maar erg weinig te beleven. Toen won Ajax overigens maar op het nippertje met 2-1, maai de sublieme „spiele- rie" die Cruyff en consorten toen demonstreerden staat nog vers in het geheugen gegrift. Dit van giste ren is bij wijze van spreken al weer veel linger verleden tijd gewo. den. cJe cjrote p/ó&t Trouwens, ook Noord wijk is Noordwijk niet meer. Evenals dat van de „grote broers" is ook het spelpeil van de amateurtop sterk in kwaliteit verminderd. Mede oor zaak van die vervlakking (uiteraard spelen veel factoren een rol) is on dermeer het wegvallen van „pers oonlijkheden", spelers die nu net die „andere" wending kunnen ge ven. Karstens was er toen zo een. Bogers, die „stiekem" alvast wat getraind had, is ook zo'n licht en dat bewees de frêle spits gisteren wel weer. Als enige Noorawijker kon hij de Ajax-wals, die al weer drie weken geleden in beweging is ge komen, bfjhouden. Afstoppen na tuurlijk niet. Hij was slechts een geduchte „hobbel". In tegenstelling tot vroeger, toen Michels nog degelijk op zijn qui- vive moest zijn, kon Ivic nu naar hartelust wisselen en uitproberen met als gevolg, dat er na rust nog maar drie spelers van het basisteam - Krol, Van Dord en Schoenaker - op hun post bleven. De rest, inclu sief de van een enkelbreuk her stelde Notten en nieuwkomer Jan Everse, mocht na die 4-0 stand de douche opzoeken. Met Tahamata als smaakmaker inplaats van Ling blies Ajax na de hervatting nog twee keer (Bouma) op de fluit en vervolgens stoom af. Voor Noord- wijk de gelegenheid om het rood witte massief wat terug te duwen. Spaanderman mocht tenslotte het zetje geven. En om zijn woorden nog eens te onderstrepen, was het Merckx, die een paar maal attaqueerde. Metzijn achtervolging op Agostinho, waar hij nog ruim drie minuten achter bleef, goed voor het predikaat van de strijdlustigste renner van de dag. Flink getekend bereikte hij de ein dstreep. Waar Menendez hem in het laatste stuk er nog uit sprintte. Het had nooit kunnen gebeuren in de grote dagen van de Belg. Tweestrijd Het impliceerde, dat de tweestrijd tussen Hennie Kuiper en Bernard Thevenet uitbleef. Kuiper pro beerde een paar maal op de kleine bergjes in het spoor van Van Impe weg te komen, maar nergens kon hij de juiste aanval plaatsen. „Het was niet mogelijk", verklaarde Kuiper achteraf. „De ploeg van Thevenet is erg sterk. Danguil- laume en Sybille volgden me bij al les wat ik deed. En Thevenet rijdt zelf ook sterk. Voer de Tour had ik Heerlijk, helderHeineken.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9