Machtsspel PvdA versterkt CDA- rechtervleugel Boterbrij over meer dan vier km water gronden Albeda bereidde ook eerste kabinet-Den Uyl voor Vijf jaar geëist tegen overvaller Irritatie en achterdocht Vronw stierf als gevolg van hersenbloeding Man dood in bouwput DONDERDAG 21 JULI 1977 DEN HAAG - De gisteren door de koningin aangewezen informa teur, prof. dr. Willem Albeda (52), speelt niet voor de eerste keer een rol in de grote politiek. Dit CDA-eerste kamerlid (AR) was één van de wegbereiders van het eerste kabinet-Den Uyl. Samen met de huidige CD A-fractieleider f Van Agt heeft hij in het voorjaar van 1973 de formatiepogingen van de socialist Burger uit het slop gehaald. "Een puike man, deze co-èquipier van mij van toen", zo reageerde Van Agt gis teren in rally-termen. Prof. Albeda is hoogleraar aan de Erasmusuniversiteit van Rotter dam, maar feitelijk werkzaam voor de stichting bedrijfskunde in Delft (een onderdeel van het inte runiversitair instituut bedrijfs kunde). Informateur Albeda is voorts voorzitter van de Regio nale Raad voor de Arbeidsmarkt van Zuid-Holland en vice- voorzitter van de sectie sociale vragen van de Raad van Kerken Prof. Albeda heeft groot gezag op sociaal-economisch terrein. Hij was ondermeer bemiddelaar in het metaalconflict tussen werk gevers en werknemers in 1972. Albeda komt voort - net als de vo rige informateur Ruppert-uit de christelijke vakbewegingCNV. Hij heeft zijn voorkeur voor sa menwerking met de BvdA nooit onderstoelen of banken gestoken. Onlangs verklaarde hij nog dat het nu tijd werd dat er een socia list minister van sociale zaken zou moeten worden. Prof. Albeda moet proberen de vastgelopen trein van deformatie zo spoedig mogelijk aan de gang te krijgen. Gisteravond werd offi cieel meegedeeld dat de informa teur gevraagd is een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om de tijdens de formatie Den Uyl gerezen meningsverschillen uit de weg te ruimen, opdat deze forma tie hervat kan worden. Prof. Albeda werd gistermiddag door de koningin op paleis Huis ten Bosch (Den Haag jontvangen Eerder dezelfde middag ontving zij gezamenlijk de fractievoorzit ters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66). Deze leidende politici gaven de vorstin een nadere toelichting op de eer der deze week door hen uitge brachte formatie-adviezen. Deze conferentie van de drie frac tievoorzitters met Koningin Ju liana was in het formatiegebeu- ren een unieke gebeurtenis. Nog nimmer werd bij formaties en in formaties een dergelijke geza menlijke "informatie bijeenkomst" met de daarbij meest betrokkenen gehouden. CD A-fr actievoorzitter Van Agt deelde mee dat in het overleg met de fractievoorzitters is afgespro ken datuiterst behoedzaam"zou worden gereageerd met persoon lijke interpretaties van de aan de informateur verstrekte opdracht. Die afspraak was nodig om niet van meet af aan het risico te lopen dat een twistgesprek zou ont staan over de aard van de op dracht. Desgevraagd zei Van Agt, dat vraagstukken van abortus, ker nenergie en defensie-uitgaven niet vallen onder de opdracht aan de informateur na te gaan welke mogelijkheden er zijn de tijdens de formatie gerezen meningsver schillen uit de weg te nister Van Agt zei dat het vraag stuk van de zetelverdeling in het te vormen kabinet en het betrek ken van D'66 daarbij wel te reke nen tot de meningsverschillen. Voorafgaande aan het overleg op Huis ten Bosch hadden de frac tievoorzitters Van Thijn, Van Agt en Terlouw elders in Den Haag een gezamenlijke ontmoetingDit gesprek was gearrangeerd om met elkaar terug te blikken" op de gebeurtenissen van de laatste dag van de formatie-Den Uyl om de juiste toedracht van die dag te reconstrueren. Van Agt ver klaarde na afloop dat dit gesprek "over en weer verhelderend" had gewerkt. DEN HAAG (SP) - Ex-kabinetsformateur Den Uyl heeft, door een breuk over de vermogensaanwasdeling te forceren, het CDA in een dwangpositie gebracht waarvan de gevolgen nog onvoorspelbaar zijn. Ze kunnen heel goed averechts voor hem uitpakken. De fractievoorzitters Van Agt (CDA), Terlouw (D'66) en Van Thijn PvdAbij Huis ten Bosch, waar zij besprekingen met Koningin Juliana zouden voeren. Nog niet eerder in de geschiedenis van de kabinetsformatie had de vorstin drie fractieleiders gezamenlijk ontvangen. Den Uyls taktiek is duidelijk: Hij wil Van Agt met de neus drukken op het keiharde feit dat een kabinet met de WD geen echte uitwijkmo gelijkheid voor het CDA is, zodat de christen-democraten over enige tijd met hangende pootjes naar de PvdA terug moeten. Dan staat Den Uyl ijzersterk en heeft hij veel meer kans om de buit binnen te halen. Maar het CDA loopt niet met open ogen in de val die Den Uyl heeft opengezet. Van Agt is op zijn hoe de. Hij is zich er terdege van bewust dat hij - voorlopig - op de PvdA is aangewezen. Daarom weigerde de CDA-aanvoerder om kabinetsfor mateur te worden. Dat zou hem dwingen in de richting van de WD te koersen, want bij de PvdA zou hij vrijwel zeker met hoongelach wor den begroet. Een kabinet van CDA en WD heeft - zeker op dit moment geen levens kansen. Niet eens in de eerste plaats vanwege de wankele basis die zo'n kabinet in de Tweede Ka mer heeft. Het gevaar zit in de bal sturige en weerspannige linker vleugel van het CDA. Er zijn geen garanties dat het groepje rond mi nister Boersma zo'n opzet door dik en dun zal steunen. Integendeel. Doorzien Van Agt doorzag de taktiek van Den Uyl om hem op de knieën te dwingen. Hij besefte na een mis lukt avontuur met de WD een nog Daarom bleef er voor hem slechts één weg ópen, de breuk te lijmen. Zijn advies aan Koningin Juliana was dan - ook om een PvdA- informateur te benoemen die de rimpels tussen PvdA en CDA zou moeten gladstrijken. Na zijn terugkeer van Huis ten Bosch benadrukte hij de noodzaak van de totstandkoming van een tweede kabinet-Den Uyl - terwille van de aanpak van de economische problemen en de werkloosheidsbe strijding. "Het uiterste moet wor den beproefd om zo'n kabinet voor elkaar te brengen", zei hij. De con clusie van Den Uyl dat de weg daar naar toe geblokkeerd is noemde Van Agt voorbarig. "Het is nog niet voldoende uitgeprobeerd". Niet zo groot Om de weg te effenen voor een lijmpoging maakte het CDA enkele terugtrekkende bewegingen. Van Agt doet het sinds een paar dagen voorkomen alsof de verschillen tussen CDA en PvdA over de ver mogensaanwasdeling niet zo groot zyn als Den Uyl beweert. Door bij de VAD iets toe te geven hoopt het CDA de schade beperkt te houden. Maar de PvdA heeft zich nog niet laten vermurwen. De PvdA-taktiek blyft er voorlopig op gericht het onderste uit de kan te halen. "Onze portemonnee met wisselgeld is leeg", zei fractieleider Van Thijn dinsdag. Daardoor is er op het poli tieke schaakbord een patstelling ontstaan, die de nieuwe CDA- informateur, prof. dr. W. Albeda, veel hoofdbrekens zal kosten. De breuk over de VAD was geen bedrijfsongeval maar sluwe taktiek van Den Uyl. Niet alleeen zette hij het CDA klem maar ook ontdeed hij zich van D'66. Aan de onder handelingstafel had Den Uyl meer last dan gemak van Terlouw die een onafhankelijke koers vaart. Op be slissende momenten - zoals bij het gevecht over de grondpolitiek - liet de D'66-voorman de PvdA in de steek en koos hij de zijde van het CDA. Deze weerspannigheid zinde Den Uyl niet. Daarom broedde hij op een manier om D'66 onschade lijk te maken. Dat lukte hem vorige week bij het steekspel over de VAD, toen Ter- louw weer dichter bij Van Agt dan bij Van Thijn stond. De uitge kookte formateur zette niet alleen het CDA, maar ook D'66 voor het blok. Van Agt hield voet bij stuk. Maar Terlouw, die niet voor de bui tenwereld op één hoop met het CDA geveegd wilde worden, aan vaardde Den Uyls ultimatum. Daardoor zit D'66 weer helemaal aan de PvdA vast. Door Jan Schinkelshoek Maar Den Uyls bedoelingen gingen verder. Hij speculeerde er op dat het CDA, dat nooit veel prijs ge steld heeft op deelname van D'66 aan het tweede kabinet-Den Uyl zich zo boos zou maken over de 'ommezwaai' van Terlouw dat Van Agt nog meer tegen de Democraten te velde zou trekken. Daarmee had de PvdA - zonder de handen vuil te maken - deze "onbe trouwbare" bondgenoot tegelijk monddood gemaakt. En zie - wat Den Uyl verwachtte gebeurde. Van Agt kwam in geweer tegen D'66. "Mijn animo voor deelname van D'66 is door de opstelling van Ter- louw niet vergroot", verklaarde hij. CD A-partij voorzitter Steenkamp deed er nog een schepje bovenop. Met het gevolg dat voor D'66 nu schaakmat dreigt. Den Uyl werd tot dit macabere machtsspel gedwongen door de linkervleugel van de PvdA die het niet goed kan verkroppen dat het tweede kabinet-Den Uyl een ge woon huis-, tuin- en keukenkabinet wordt. In die kringen droomt men nog altijd van een kabinet waarin de PvdA heer en meester is - zeker na de formidabele verkiezings winst van de PvdA. Het verloop van de kabinetsforma- ti^was een geweldige teleurstelling voor de PvdA-linkervleugel. In plaats van het CDA de duim schroeven aan te zetten speelde Den Uyl gewoon het spelletje van geyen en i voorzitter Kok had hij vergaande afspraken gemaakt over.de VAD die een soort 'afkoopsom' voor de vakbeweging is om de komende ja ren loonmatiging te accepteren. Bovendien ging Den Uyl er van uit dat de jurist Van Agt hem bij de VAD minder tegenspel kon bieden dan bij de grondpolitiek en de on dernemingsraden. Maar dat was zijn grote vergissing. Den Uyl ondervond dat Van Agt die van economie "geen kaas" gegeten heeft onvermurwbaar was. Toen zat er voor hem niets anders op dan een breuk te forceren en het CDA langs een omweg te dwingen. Het machtsspel van de PvdA-top is riskant. Door dit soort manoeuvres wordt de animo van de rechter vleugel van het CDA om opnieuw een bondgenootschap met de PvdA te sluiten er niet groter op. Hij ver sterkt de anti-socialistische krach ten in het CDA-kamp. De PvdA heeft een zware wissel ge trokken op de goede wil van Van Agt. Door de manoeuvre van Den Uyl heeft de redelijk goede sfeer tussen PvdA en CDA plaats ge maakt voor irritatie en achterdocht. De schade die dat aanricht is mo menteel nog moeilijk te overzien. Oud-premier Drees heeft eens ge- izegd: "In de loop van een parle mentaire periode is in de regel veelal een grotere eensgezindheid mogelijk gebleken dan het verloop van de formatie deed vermóeden". Den Uyl mag hopen dat het de ko mende vier jaar weer op gaat. Geen font iastitool ROTTERDAM (SP) - De 46- jarige mevr. T. J. Maat uit Den Haag, die gisternacht in een Rotterdams ziekenhuis over leed na een behandeling in een tandheelkundige inrichting, is in coma geraakt door een her senbloeding. Dat heeft de sec tie op het stoffelijk overschot uitgewezen. Volgens de officier van justi tie, mej. mr. A. G. Korvinus, is de vrouw getroffen door een "bijzondere vorm van hersen bloeding, die maar bij enkele mensen kan voorkomen en het' gevolg is van grote geestelijke spanning of lichamelijke in spanning". Het is niet waar schijnlijk, dat bij de behande ling in de inrichting fouten zijn gemaakt die de hersenbloe ding hebben veroorzaakt. De Haagse vrouw raakte dins dagmorgen in een coma, nadat een 74-jarige, bevoegde tan darts haar plaatselijk had ver doofd en een kies had getrok ken. De patiënte werd eerst misselijk. Daarna viel ineens de adem weg, waarop onmid dellijk zuurstof is toegediend en mond-op-mond-beademing is toegepast in afwachting van een ziekenwagen. Gisternacht rond twee uur is de vrouw in het ziekenhuis overleden. Directeur Van Leeuwen van Acudent verklaart "zeer ge schokt te zijn door dit gebeu ren". Het is volgens hem het eerste ongeval in zijn inrich ting die gedurende zeven jaar draait. In het pand van Acu dent werken een tandarts, een arts en een chirurg. Zij doen dit, zoals gebruikelijk is bij dit soort inrichtingen, voor eigen rekening en eigen medische ri sico.. Bij Acudent werden vijf a acht patiënten per dag be handeld. HET WEER WERKT NIET ERG MEE (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM - Precies een week na dat een felle brand de loodsen van Vriesveen bv in Eist met de grond gelijk maakte, kampt de Betuwe nog steeds met de gevolgen van een reuzen-portie boter die zich tijdens de brand in gesmolten en kokende toestand een weg baande door het landschap. Tientallen knotwilgen in de wei landen rond Eist legden het loodje, maar het zijn vooral de riviertjes de Linge en de Bemmelse Zeeg die het zwaar te verduren hebben. Het gestolde vet ligt als een vieze vette brij over een afstand van vier kilometer over het water, maar vet- handelaren moeten werkeloos toe zien omdat de weergoden niet erg meewerken: het is te koud om het vet goed op te kunnen zuigen. Het duurt een paar weken voordat het karwei geklaard is. Tankwagens rijden af en aan om de brij naar de smelterijen te vervoeren, waar het wordt gezuiverd. Boterhammen zuller er niet meer mee gesmeerd worden: de bijna 10.000 ton verbrande boter (han delswaarde 80 miljoen gulden) gaat Vuur in de pan Toen Van Agt - geholpen door Ter louw - bij het gevecht over de grondpolitiek een fraaie overwin ning boekte sloeg bij de PvdA het vuur in de pan. Er werd luidkeels gemord over de "schamele buit" die Den Uyl en Van Thijn hadden veroverd. Het Pvd A-kamerlid Kombrink - een voormalig Nieuw Linkser - had het zelfs over een "dooie mus". "Het moet harder ge speeld worden", waarschuwde hij. Het oproer van de linkervleugel werd gevaarlijker voor Den Uyl toen de ontevredenheid om zich heen greep en ook zijn sociaal- economische plannen bedreigde. Er waren er die weigerden mee te werken aan verdere bezuinigingen op de overheidsuitgaven omdat ze daar nieuwe concessies aan het CDA in zagen. Ingrijpen Den Uyl begreep dat hij om de on vrede weg te nemen moest in grijpen voor het te laat was. Hij be sloot zich in het gevecht over de VAD harder tegenover het CDA op te stellen. Dat Den Uyl juist de VAD Uitkoos voor het treffen met Van Agt is niet toevallig. Met FNV- naar de schoensmeer- en cosmetica-industrie (lipsticks). Eenzesde deel van de Nederlandse botervoorraad ging tijdens de Els- ter brand verloren, maar deson danks zal de boterprijs niet omhoog gaan, aldus het Produktschap voor de Zuivel. De totale opslag in Ne derland bedraagt op het ogenblik ruim 60.000 ton, terwijl de EG- landen samen voor een dikke 300.000 ton borg staan. Bovendien is de Nederlander geen grote bote reter zodat de consument voorlopig de oude prijs voor een pakje boter zal blijven betalen. Ondertussen is de brandweer ein delijk klaar met nablussen. Giste ren werd.met het opruimen begon nen en konden de slangen worden opgerold. Mochten er straks tijdens de sloop toch nog vlammen boven water komen, dan zal de brandweer alsnog op haar schreden terugke ren. De boter die het aanzicht van de riviertjes veranderde in die van een levensgrote aangebakken koeke- pan, was grotendeels bestemd voor de export naar Engeland. Het zuiveringsschap Rivierenland in Gelderland moet voor 3 augustus klaar zijn met het afzuigen van de ruim 8 miljoen liter vet uit de ver vuilde rivieren. De vetstroom kon een halt toe worden geroepen door het dichtdraaien van een stuw in de Linge. Hoewel boter een natuur- produkt is zou het op natuurlijke wijze afbreken van de smurrie te veel tijd in beslag nemen. Op som mige plaatsen ligt in de riviertjes een boterlaag van 20 cm dikte. Echte boter. ROTTERDAM - In een bouwput van de Rotterdamse metro is gis teravond het lichaam gevonden van een 32-jarige Joegoslavische gastarbeider. Het lijk werd bij toeval ontdekt door de bedrijfsleider van een aan nemingsfirma, die was afgedaald in een tieneneenhalf meter diepe put om foto's te maken van het werk, dat momenteel stilligt in verband met de bouwvakvakantie. De Joe goslaaf is vermoedelijk overleden als gevolg van het feit dat hij met zijn hoofd op de betonnen vloer te recht kwam. Hoe en waarom hij op het terrein, dat is afgezet met een meer dan manshoge omheining, is gekomen, is nog niet bekend. GESTRANDE VAKANTIE GANGERS BEROOFD DEVENTER - Een gezin uit Edam is dinsdagavond laat van vakantie op weg naar huis beroofd door een Belgische automobilist. Tussen De venter en Apeldoorn was het gezin bij een tankstation met autopech gestrand. De Belg bood aan het ge zin en de bagage in zijn auto mee te nemen naar Amsterdam. De Edammers gingen op het aanbod in maar juist nadat alle bagage in zijn wagen was overgeladen reed de Belg snel weg. MIDDELBURG - Twee Vlis- singse politiemannen bezig met het sorteren van in totaal nu al 3000 kilo hasj, die in de loop van enkele dagen aan de Zeeuwse kust is aan gespoeld. De partij vertegenwoor digt een handelswaarde van zo'n vijf miljoen gulden. Vele vakantiegangers snuffelen gis teren de vloedlijn af op zoek naar pakken hasj. Volgens opper Van Hekken van de rijkspolitie in Zee Al voor vijf miljoen aan hasj gevonden land zijn de meeste mensen wel zo verstandig de gevonden hasj aan de politie over te dragen. Mocht later blijken dat er toch hasj is achterge houden dan zal de politie streng op treden. Volgens de opper zullen er de komende twee weken nog wel kleine hasj-vondsten worden ge-x daan. De zoekacties gaan voorlopig ook nog door, zo verwacht hij. Van de herkomst van de hasj is nog niets bekend. AMSTERDAM (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Am sterdam, mr. Manschot, heeft giste ren vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 25-jarige Israëliër Itzhak B, die ervan wordt verdacht op 1 februari met twee landgenoten het postkantoor Tussenmeer in Amsterdam-Osdorp gewapender hand te hebben beroofd van bijna 125.000 gulden. Een collecteur van de staatsloterij in het postkantoor tje werd bij die overval 10.000 af handig gemaakt. B. ontkent de overvalhoewel een groot aantal ge tuigen hem later aan zijn postuur en donkere gelaatskleur herkende. Officier van justitie, mr. Manschot, noemde B. gisteren een "harde be roepscrimineel" die onder andere naar Nederland zou zijn gekomen wegens het gunstige justitiële kli maat. B is in Israel elf keer veroor deeld en vestigde zich eind vorig jaar onder een valse naam in ons land. Mr. Manschot pleitte bij de rechtbank voor een vonnis, dat B en mogelijk andere buitenlandse misdadigers in ons land duidelijk maakt, "dat in ons land niet mild tegen overvallen wordt aangeke ken". B's verdediger vroeg vrij spraak wegens gebrek aan bewijs. Uitspraak 29 juli.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7