Alleen een station bij woningen in Stevenshof VAN BODEDIENST TOT TRAMWEZEN Gebr. Althoff met 128 wagens bij Groenoordhallen NS en NZH stellen harde voorwaarde: Bezwaar tegen hinder wetvergunning Focke DONDERDAG 21 JULI 1977 LEIDEN DEN HAAG - Hoewel de provincie en de gemeenten Voor schoten en Leiden aandringen op spoedige aanleg van een nieuw station De Vink, zien de NS en de NZH pas een mogelijkheid daartoe als de Stevenshof bebouwd wordt. Alleen wanneer er woningen komen in de Stevenshof (ge bied langs de Rijndijk) zal een nieuw spoorwegstation ter hoogte van de Stevenshof en de Voorschotense wijk Noord-Hofland rendabel kunnen zijn, zo blijkt uit een rap port, opgesteld door een commissie, waarin rijk, provincie, NZH, NS en genoemde twee gemeenten zitting hadden. Al sinds de jaren zestig wordt ge sproken over een nieuw station tussen Leiden en Den Haag om de wijken Noord-Hofland (Voorscho ten) en Zuid-West (Leiden) te be dienen. ^fToen de Hoflandbrug ge bouwd werd was dat aanleiding om deze halte De Vink weer eens onder de loep te nemen. De brug veran derde namelijk de situatie van het openbaar vervoer en zou een betere verbinding tussen Zuid-West en een station De Vink betekenen dan tot nu toe mogelijk was geweest. Als Noord-Hofland is volgebouwd, zullen daar ongeveer 6900 mensen wonen, van wie 3000 binnen een af stand van 500 meter van een even tueel station De Vink. Bijna de ge hele Leidse.wijk Zuid-West ligt op een kortere afstand dan 1500 meter van het station: de bijna 12.000 be woners van deze wijk kunnen van De Vink gebruik gaan maken. In de studie van bovengenoemde commissie wordt er rekening mee gehouden dat uit het Morskwartier, via een aan te leggen voetbrug langs de spoorbrug over de Rijn, ongeveer 2500 gebruikers van het station kunnen komen. De bevol king van de Stevenshof (de polder achter de Rijndijk) is momenteel te verwaarlozen, bij bebouwing van de polder zouden er een kleine tienduizend mensen komen te wo nen. Samengevat: momenteel zou den er 19.000 omwonenden gebruik kunnen maken van het nieuwe spoorwegstation, jn de toekomst 32.000. Bus naar Den Haag heeft ramingen op- oi de te verwachten aan tallen passagiers met bijbehorende kosten en baten. Men is daarbij uit gegaan dienst per bus over de Hoflandbrug (met in de spits de halfuurdienst van lyn 64). Aangekondigd wordt al dat de NZH een rechtstreekse busdienst vanuit de Stevenshof naar Den Haag zou willen verzorgen als de halte De Vink er niet komt, terwijl wel de Stevenshof bebouwd wordt. In de ramingen is men er verder van uitgegaan dat de treinen twee keer per uur stoppen op het nieuwe sta tion. Een dienst waarbij vier keer per uur De Vink wordt aangedaan, wordt bij de huidige drukte op deze spoorlijn niet verantwoord ge noemd. Op dit moment maken per dag 635 reizigers gebruik van de genoemde busdiensten. Zou het nieuwe sta tion er komen, dan zouden in totaal meer reizigers per openbaar ver voer reizen, namelijk 895. De trein zou 610 reizigers voor zijn rekening nemen, de bus 285. Als de wijken Noord-Hofland en Zuid-West he lemaal volgebouwd zullen zijn, zul len met de bus 815 reizigers ver voerd worden indien er geen sta tion De Vink is. Is dat station er wel, dan zullen per trein 830 mensen rei zen en 370 per bus. Is eveneens de Stevenshof vol tooid, dan reizen (zonder halte De Vink) 1365 mensen per bus. Met halte De Vink zullen de spoorwe gen 1350 passagiers voor hun reke ning nemen, de busdiensten 370. Worden de kosten en baten beke ken van de verschillende mogelijk heden (waarbij wordt uitgegaan van een onbemand NS-station) dan blijkt dat een spoorweg station nu een negatief saldo voor het open baar vervoer zou opleveren van 151.000 gulden. Opening van het station als de wijken Noord-Hofland en Zuid- West voltooid zijn, zal een negatief saldo voor bus en trein opleveren van 25.000 gulden. Zou het station in dat geval niet opengaan, dan zou voor de bus juist een postief saldo ten opzichte van de huidige situatie ontstaan van 23.000 gulden. De laatste mogelijkheid (opening van het station als de Stevenshof bebouwd wordt) zal voor bus en trein samen een positief saldo ople veren van 210.000 gulden. Als er dan alleen busdiensten zouden zijn, dan zou het saldo ten opzichte van de huidige situatie negatief zijn, 330.000 gulden. Tunnel De commissie heeft nog berekend wat de kosten van de bouw van een nieuw station zouden zijn. Daarbij zijn vier mogelijkheden vergele ken. Blijft de spoorbaan liggen zoals die er nu ligt, dan is alleen de bouw van een stationnetje met on dertunneling van de perrons nodig: dat is de goedkoopste oplossing. Wordt de spoorlijn van een tunnel voorzien in plaats van de huidige spoorwegovergang in de Rijndijk dan zullen de kosten ruim vier keer zo hoog zijn. De duurste mogelijk heid is het ophogen van de spoor baan z&dat de Rijndijk er in een viaduct onderdoor kan worden ge voerd. In haar uiteindelijke conclusie is de commissie verdeeld. Terwijl het rijk, de NS en de NZH de nadruk leggen op de te verwachten be drijfsresultaten en daarom slechts een station De Vink willen als de Stevenshof bebouwd is, willen Voorschoten, Leiden en de provin cie nu al een station De Vink. Een negatief saldo voor het open baar vervoer wordt volgens deze partijen gecompenseerd door een aantal voordelen. Het autogebruik tussen Leiden en Den Haag zal kunnen worden teruggedrongen, de besparingen die dit met zich brengt zijn niet onderzocht, zo wordt gesteld. Omdat de Leidse Baan niet is door gegaan (nieuwe weg tussen Den Haag en Leiden) is indertijd beslo ten tot een experimenteerproject met het openbaar vervoer in dit ge bied. Een halte De Vink zou onder deel kunnen uitmaken van dit ex perimenteerproject, en wellicht uit die pot gefinancierd kunnen wor den. Nog onlangs heeft de provincie zich in een brief tot de NS gewend met het verzoek om het standpunt over De Vink te herzien. De pro vincie stelt in de brief dat de spoorwegen teveel de nadruk legJ gen op de bedrijfseconomische kant van de zaak, terwijl meer dan alleen financiële aspecten mee spelen. L®Ddl®[ni de roofdierengroep van Corty Althoff Opnieuw problemen rond werkplaats LEIDEN - Een zestal omwonenden van Fockes autoherstelinrichting in de Lange Scheistraat heeft bij de gemeente bezwaar aangetekend tegen het verlenen van een hinder wetvergunning aan dit bedrijf. Rond deze werkplaats in Noord- vest zijn al langer moeilijkheden: een gemeentelijk bevel tot sluiting heeft Focke tot voor de Raad van State met succes bestreden. De gemeente was begin dit jaar tot sluiting van het bedrijf overgegaan omdat omwonenden onduldbare hinder zouden ondervinden van de werkzaamheden. Volgens de ge meente zou er in het bedrijf ook ge bruik worden gemaakt van een van een verfspuitinrichting die stank en geluidshinder veroorzaakte. Bij het beroep dat Focke aantekende tegen de sluiting ontkende deze overigens dat er in zijn bedrijf een spuiterij zou zijn. De Raad van State besliste onlangs dat er niet van onduldbare hinder sprake was geweest, zodat de ge meente geen recht had om het be drijf direct tc sluiten. Het bedrijf heeft nu bij de gemee nte een vergunning aangevraagd voor een. herstelinrichting zonder verfspuiterij. Tijdens de hoorzit ting over het toestaan van die werk zaamheden liepen de emoties soms hoog op. Omwonenden hadden nog steeds klachten over stank en ge luidshinder. De gemeente kan aan de te verle nen vergunning naar aanleiding van de klachten een aantal voor waarden verbinden om de hinder te ondervangen. Geëist kan worden .een betere geluidsisolatie, maatre gelen om de stank tegen te gaan en een beperking van de werktijden. LEIDEN Het circus komt. Vanaf volgende week vrijdag tot en met zondagavond wordt het terrein rond de Groenoordhallen bezet ge houden door het tentenkamp van de gebroeders Althof. Eén van de oud ste circusfamilies in de wereldbe gonnen in de 18de eeuw als koord dansers en kunstrijders, nu uitge groeid tot een spektakel met arties ten uit 15 verschillende landen Honderdtwintig medewerkers en de dierentuin, waarin ondermeer zestig p aarden, tien olifanten, leeuwen en tijgerszijn zes voorstel lingen lang in Leiden te zien. Het bezoek aan Leiden is onderdeel van een toemee langs negen grote steden in Nederland. Eerder was het circus Althoff al Amsterdam, Amersfoort, ApeldoornAlkmaar en Haarlem te zien. Na Leiden ko men Den Haag, Rotterdam, Utrcht en Eindhoven nog aan de beurt. In het programma zijn vrijwel al die onderdelen opgenomen, die van een goed circus vevwacht mogen worden, uiteenlopende clowns nummers, paarden-, olifanten- en roofdierendressuurvariété, koorddansers en trapezewerkers, welke laatste attractie helaas in veel hedendaagse circussen niet meer aan bod komt. Een belangrijk optreden is ook dat van Enrico, onze 26-jarige landge noot Henk de Vries, die onder deze artiestennaam, inmiddels als clown internationale bekendheid heeft gekregen. Grote stimulator achter dit drie jaar geleden in deze vorm opgezette circusgebeuren is Corty Althoff, die zich behalve als zakelijke leider ook persoonlijk met een aantal num mers bemoeit. De circuskaravaan omvat in totaal 128 wagens, de splinternieuwe tent biedt ruimte aan 4200 bezoekers en wordt van elektriciteit voorzien door twee dieselaggregaten.. De or ganisatie van de Nederlandse toer- nee van Althoff is in handen van de Nederlandse circusbaron Jos Mul lens. Circus Althoff, Groenoordhallen, vrijdag 16.00 en 20.00 uur, zaterdag eu zondag 15.00 en 20.00 uur. ZEILEN - De Nederlander Hoog- endam heeft gisteren tijdens de strijd om het wereldkampioens chap in de Solo-klasse de derde race gewonnen. Rob Ooijen staat eerste in het klassement. Meer misdrijven in wegverkeer DEN HAAG - Het aantal misd rijven dat de politie in het wegver keer heeft geconstateerd is in het eerste kwartaal van dit jaar met vijf tien procent toegenomen. Het aan tal verkeersovertredingen steeg met twaalf procent. In het eerste kwartaal van dit jaar constateerde de politie 14.067 misdrijven in het wegverkeer tegen 12.253 in hetzelfde kwartaal van het vorig jaar. Het rijden onder invloed van alcohol vertoonde een stijging van bijna twintig procent. Het aan tal geconstateerde gevallen steeg van 5.715 tot 6.810. Eveneens met ongeveer twintig procent steeg het aanhal aantal van doorrijden na een ongeval, te weten van 3.525 tot Cas Verlaan (1899) en zijn oude foto's school hadden we banken met die inktpotten met zo'n schuifje. Als ik dan pruimde spuwde ik snel in het potje. Reclame "Dit was de grootste wagen die er was onder de vrachtrijders. Wij hadden altijd een voorraad krui denierswaren thuis die we rond brachten en daarbij kwam de bo dedienst. Bijvoorbeeld, dan zei iemand: mijn klok is stuk, neem 'm even mee. Of strengen shag. "Op het zeil staat een reclame van een winkel in de Haarlemmers traat: opnieuw verzilveren van spiegelglazen, opnieuw vergul den van lijsten. Daarboven staat de firma Creyghton van de Aal markt voor gas- en petroleum lampen. Als je een nieuw zeil kreeg, dan kreeg je bijvoorbeeld vijfentwintig gulden voor recla merijden en daar reed je een heel jaar mee. "Ik weet nog wel dat mijn vader een nieuwe wagen had en al de eerste dag, tussen Postbrug en Oegstgeest liep-ie warm. Dat was een patent-as: als die warm loopt, krijg je hem nooit meer goed. Dan kreeg je speling en verloor je olie, moest je hefn elke week insme- "We hebben ook wel bonen gere den naar de fabrieken. Tieleman Dros, Hoogstraaten. "Hoe die beesten dat allemaal uitgehouden hebben. Alle dagen naar de stad, of ze nou kreupel waren of niet. Ik heb me wel af gevraagd waarom had mijn vader geen reserve-paard? Die wegen waren slecht hoor, reken maar. De Leidse Vaart bijvoorbeeld. We zijn nog eens tot de as weggezakt met zakken meel. "Mijn vader is in 1899 begonnen: lop«nd met een kruiwagen, daarna een hondewagen, toen een hittewagen. Hij was later een welgesteld mannetje. Op mijn zeventiende of achttiende reed ik alleen". Eénmanswagen "De NZH, dat was de mooiste pe riode uit mijn leven. De hele dag zat je en kon je rondkijken. Mijn zwager zat al bij de NZH, ik ben er toen bijgekomen, als beambte. Je ging dan wel mee om te leren. Het was drie maanden werk eer je bestuurder was. Dat was niet zomaar wat, als je met een motorwagen en twee volgwagens in de Breestraat reed! "Ik heb op Katwijk, Noordwijk en Scheveningen gereden. Een tijd had ik een éénmanswagen omdat ik het zo goed kon. In 1922 Ging ik naar Haarlem: toen had den ze daar voor het eerst een éénmanswagen. Ik reed tussen Amsterdam en Zandvoort. In 1927 ging ik weer terug naar Lei den. "Dit is het oude haltegebouw aan het Stationsplein. Bij het bom bardement van 1942 is alles eromheen verdwenen. Ik denk dat het gebouwtje in 1945 is weg gegaan, ja dat moet wel zo zijn. Mijn conducteur staat nog op de foto. Er zijn er nog maar heel weinig van over die op de foto staan. Ik heb die beide trams nog gereden. Dat is een nieuwe Bu- dapester, een 400-wagen en een oude 100-wagen. Dat was de eerste tram die hier is gaan rijden. "In 1929 ben ik weggegaan om bij mijn schoonvader te helpen in het bedrijf. Het was bij de NZH de mooiste tijd van mijn leven. Ik had er nooit weg moeten gaan". Links staat mijn vader, die ander is mijn oudste broer", (foto links). ir "Er zijn e weinig van c (foto rechts). nog maar heel er die op de foto ADVERTENTIE BRILJANTEN Ringen - hangers - oorbellen - armbanden - groeibriljant - briljant voor belegging Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Acrobaten uit Marokko en wagen, er waren nog niet zo veel auto's. Neem nou die foto: dan stonden we bij Van Dorp in de Haarlemmerstraat. Als de daarvandaan kwam pakte je de paarden en ging je een stukje verder naar de andere kant van de straat, iets halen of brengen, en dan weer een stukje verder naar de andere kant, en zo verder, zo rustig was het nog, dat ging ge makkelijk. "Alle dagen ging mijn vader naar Leiden. Desnoods met een tweewieler, of in de winter met een slee of een bootje, maar naar Leiden moést je. "Links staat mijn vader, die an der is mijn oudste broer. Als mijn vader ziek was ging hij alleen. Dan zei hij tegen mij: blijf jij maar op school. Maar dan ging ik stie- kum toch mee om een sigaar van een cent te halen. Ja ik rookte toen al, en pruimen ook. Op "Ik ging naar een drie- centschooltje. Dat noemden we zo omdat je elke keer een cent mee moest nemen. We waren krengen hoor, och ja, maar niet zoals vandaag de dag dat ze ruiten "Ik heb het niet kunnen redden: op m'n twaalfde ben ik erafge- trapt omdat ik At-hene zei. Ik moest voorlezen, ik wist wel dat het Athene was maar om te pes ten zei ik steeds At-hene. Toen ben ik erafgetrapt. D'r is wel heel wat aan voorafgegaan. De mee ster heeft me nog eens nagezeten met een stok onder de banken. Toen riep ik: dat moetje je ouwe moer doen, haha! "Toen ben ik bij mijn vader bij de bodedienst gekomen. Daf ging toen allemaal nog met een paard LEIDEN/ NOORDWIJKERHOUT Cas Verlaari heeft een be langrijk deel van zijn leven in het vervoer gezeten. Eerst bij dé bodedienst van zijn vader. Later bij de NZH op de tram. We spre ken nu van de jarèn twin tig. Cas Verlaan heeft zijn werkzame leven namelijk al ver achter zich. De in 1899 geboren Voorhouter woont nu in een bejaar- dènflat in Noordwijker- hout. Daar liet hij ons wat oude foto's zien, terwijl hij er enthousiast over vertel-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3