Toekomst 'De Burcht' Warmond erg onzeker "Investering voor eigen gezondheid 0= eidse agenda College wil ideëen nog niet kwijt Jaknikker bij "Wittenburg" PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 21 JULI 1977 WARMOND - De toekomst van het gebouw "De Burcht" aan de Herenweg is onzeker. Verenigingen die er de laatste jaren onderdak vonden, hebben te horen gekregen dat de huur beëindigd zal worden. De eigenaresse van het gebouw, de rooms katholieke kerk, wil het namelijk verkopen. De voorzitter van het historisch ge nootschap "Warmelda", de heer A.G. van der Steur, volgt de ont wikkelingen rond "De Burcht" met zorg. Hij herinnert eraan dat het hier gaat om een gebouw dat op de monumentenlijst staat. Poot stijf Die vermelding is echter niet zon der moeilijkheden verlopen. In 1968 nam het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk (CRM) het initiatief om het Jan Steenhuisje en "De Burcht" op te nemen op de monumentenlijst. Het toenmalige college van B en W was het hiermee wat betreft "De Burcht" oneens. Men voerde aan, dat de verkeerssituatie ter plaatse4 in de toekomst aanleiding zou kun nen geven voor afbraak. CRM hield echter de poot stijf en tot genoegen van Van der Steur werd "De Burcht" een monument. Toch bleven de geruchten over af braak de ronde doen. Zo zou "De Burcht" bijvoorbeeld plaats moe ten maken voor een parkeerterrein. De rooms katholieke parochie is echter tegenstander van afbraak. Ook het gemeentebestuur voelt daar, volgens gemeentesecretaris C. Zoetemelk, niets voor. Het is echter niet van plan "De Burcht" aan te kopen. Binnen het college van B en W bestaan wel ideëen over de toekomst van "De Burcht". Die zullen binnen afzienbare tijd wor den meegedeeld aan het kerkbe stuur. Zoetemelk wilde nog niet zeggen wat voor ideëen dat zijn. Studie Wie zich verdiept in de ontstaans geschiedenis van "De Burcht" komt uit bij de Warmondse remon strantse gemeente. De heer van der Steur maakte hierover een aantal jaren geleden'een nogal uitgebreide studie. Hoewel het één en ander nog niet afgerond is, is al een groot aantal interessante zaken boven water gekomen. Warmond kende in de zeventiende eeuw een enorme hoeveelheid ge estelijke stromingen. De oorzaak daarvan wordt mede toegeschre ven aan de verdraagzaamheid van de ambachtsheren van Warmond, de baronnen van Wassenaar, die na de kerkelijke hervorming in de zes tiende eeuw zelf rooms katholiek waren gebleven. Voor de R.K. in woners stonden dan ook de kapel len van het huis te Warmond en van het kasteel Oud Teylingen open. De oude katholieke parochiekerk werd, na verwoest te zijn in de ze- middenpunt van vrijdenkers. Na de troebelen der Dordsche Synode vonden Remonstranten, Collegian- ten, Doopsgezinden en Socinianen er een vrije toevlucht". Van der Steur beperkte zich tot de remonstrantse gemeente die ge sticht is door de predikant Chris- tophorus Sophingius die in 1612 naar Warmond kwam. De remon strantse instelling werd echter niet gewaardeerd door de Zuid-Holland Synode en in 1619 werd hij ge schorst. Op 13 oktober 1619 kreeg de hervormde gemeente een Een tekening uit 1788 van het houten kerkje van de remonstrantse ge meente aan de Hereweg in Warmond. In 1796 namen de rooms-katholieken dit gebouwtje over waarna in 1798 de aanbouw van de pastorie volgde Deze pastorie bestaat nog en wordt "De Burcht" genoemd. ventiger jaren van de zestiende eeuw, rond de eeuwwisseling weer opgebouwd en in gebruik genomen door de nieuw gestichte hervormde gemeente. Ook woonden in War mond leden van de "Broederschap van het Rozenkruis". Dit was een groep van Lutherse ge leerden. Hieruit concludeerde de historicus Witteman in zijn in 1924 verschenen "Geschiedenis der Ro- zenkruizers": "Naast Amsterdam en 's-Gravenhage was Warmond een centrum van Rozenkruizers. Deze plaats was overigens een Tolerant De remonstrantse invloed ver dween niet ondanks de onder drukkingspogingen van de Staten van' Holland. De remonstranten van Warmond en naburige plaatsen begonnen openluchtkerkdiensten te houden. Dat gebeurde meestal in Warmond, waarschijnlijk vanwege de tolerante houding van Jacob van Wassenaar. Ook Leidenaars kwamen naar Warmond omdat zij bij godsdiens toefeningen in hun eigen stad her haaldelijk gestoord werden door het "opgeruide graauw" dat stenen en tegels tegen deuren en vensters wierp, het huis binnendrong en al les vernielde. Ook in Warmond werden zij gestoord, vooral toen de gehate schout De Bont het ambt van zyn voorganger Gael overnam. De historicus Brandt vond in de "Aantekeningen van A. Paets" een beschrijving van de gebeurtenissen bij een vergadering die op 7 juli 1619 werd gehouden: "Doch tot Warmondt, daer ze wel ten getaele van drie duisendt mertschen in de boomgaerdt bijeen waeren, sich (is de landdrost Spruitenburg), met zijn Dienaers en gevolg vertoenen- de, om de vergadering te doen scheiden, vondt hij weinig gehoor. Men weigerde te vertrekken en be- gost terstondt de Psalm te singen, soo dat hij, sich onmachtig vin dende om zijn voornemen uit te voeren, straks terugh keerde Dirk Boom, gewesen Predikant tot Beusekom, die versocht was om hier 't woordt te voeren, met de predikatie voort ging." De boomgaard waarover hier ge sproken wordt, lag op het terrein waar vroeger het restaurant "De Vijf Vliegen" was gevestigd (aan de Oranje Nassaulaan). Gedurende vele jaren werden deze hagepreken voortgezet waarbij vooral Paschier de Fijne een groot aantal diensten voor zijn rekening nam. Dat predikanten een groot gevaar liepen, blijkt uit hetgeen in 1623 met Henricus Slatiüs gebeur de. Hij was een der roerigste re monstrantse predikanten, wat leidde tot zijn onthoofding. Slatius' weduwe haalde op een nacht na de onthoofding, waarbij het lichaam op een rad was ge plaatst, dit er weer af en begroef het bij de Geestbrug. Bij het ploegen van de akker waarin het was begra ven ontdekte een boer bij toeval het lichaam en dit werd enige tijd later weer op het galgeveld tentoonge steld. Voor de tweede keer haalde de weduwe het lichaam daar weg, "hem in een schuit leggende, toe dekkende en, seer grote stank van sigh gevende, door Leyden naar Warmondt voerende, daer sij hem in sekeren boomgaerdt, achter een groot huis begroef. Daer bleef hij leggen sonder ooit achterhaelt of gevonden te worden en sal er moge lijk leggen tot d'opstanding uit den dooden." Door Jan Bonjer In 1633 werd de Warmondse ge meente door contract met die van Leiden verenigd en kwamen de Leidse remonstranten voor de preek naar Warmond. In deze pe riode huren de remonstranten voor 90 gulden per jaar een huis van Jan Cornelisz van Vliet dat gestaan moet hebben op de plaats van de boerderij van K. van Leeuwen aan de Straat ter Leede. Schaarsheyt In 1667 komt er een eind aan de sa menwerking met de Leidse remon strantse gemeente. Waarschijnlijk werd het gebouw aan de Straat ter Leede toen te duur en te groot voor de Warmondse Remonstrantse Gemeente, want zij verhuisde tus sen 1665 en 1673 naar een gebouw dat stond op de huidige plaats van De Burcht. In de oeriode van 1667 Weight Watchers, duur maar effectief LEIDERDORP - "Het groepsver band, dat is de grote kracht van onze methode. Daarin verschil len we ook van allerlei andere or ganisaties. Je kunt wel een ge woon dieet nemen, natuurlijk, maar dan moetje het alleen doen en dat loopt meestal mis. We krijgen hier dan ook ?rg veel mensen die al eens op een andere manier geprobeerd hebben om af te vallen", aldus mevrouw Th. Smolders, leidster van de Weight Watchersgroep in Leiderdorp. In Leiderdorp en AJkemade probe ren circa vijfentwintig mensen bij de Weight Watchers wat van hun gewicht kwijt té raken. Eve nals veel anderen veelal met sue- Geheime formule Zit er een soort geheime formule achter de Weight Watchers? "Nee, juist helemaal niet. Wij gaan ervan uit dat men zijn voe dingsgewoonten moet verande ren, minder vet eten en helemaal niet meer snoepen. Dat betekent niet dat we iedereen van alles gaan verbieden, we proberen de mensen alleen zelfdiscipline bij te brengen. Want zonder dat kom je nergens". De eerste "les" bij de Weight Wat chers bepaalt de cursist zijn of haar streefgewicht. Dat moet mi nimaal vijf kilo beneden het ge wicht van dat moment liggen. "Anders doen ze het zelf maar. Aan zulke kleine beetjes kunnen we niet beginnen". Daarna wordt nauwkeurig het gewicht van de cursist opgenomen. Verder wor den er een "eetwijzer" met voe dingsvoorlichting en recepten uitgedeeld en krijgt de cursist het één en ander te horen over de or ganisatie. Na die eerste 'les" stuurt de organi satie een briefje aan de huisarts van de betrokken cursist waarin wordt meegedeeld dat hij of zij bij de Weight Watchers probeert af te slanken. "Mocht de huisarts en dan om wat voor reden bezwaar tegen hebben - wat bijna nooit voorkomt - dan horen we dat onmiddellijk". Gevaarloos "We werken ook heel erg goed sa men met de meeste huisartsen. Vaak verwijzen huisartsen hun patiënten ook naar ons. We wer ken dan ook met erg verantwoord materiaal - samengesteld door het voorlichtingsbureau voor de voeding en de afdeling humane voeding van de landbouwhoge school in Wageningen", aldus mevrouw Smolders. Door Hanneke Kuiper Iedereen kan, aldus de voorlichting van de Weight Watchers, volgens dit uit Amerika stammende sys teem gevaarloos afvallen. Onge veer een kilo per week. Volgens huisartsen kan dat overigens met elk ander dieet ook. Zonder ge vaar kan men in totaal drie kilo per week afvallen. "We werken ook per week. Elke week is er weer een les en - als er dan niets bijzonders gebeurt - blijkt dat ie dere cursist ongeveer een kilo per week kwijtraakt". In die periode van afslanken is veel verboden. Geen snoep, geen al cohol. "Maar zo blijft het niet. Als iemand zijn streefgewicht ge haald heeft dan krijgt hij een "controleplan", waarmee hij zijn gewicht op peil kan houden. Langzamerhand mag de cursist dan ook alles weer eten, maar wel met mate natuurlijk. Daarom is die zelfdiscipline zo belangrijk. Maandelijks blijven we dan, gra tis, controleren en blijkt dat ie mand toch weer is aangekomen dan kan hy of zij opnieuw een cursus volgen". Beloningen Wat is nu precies de kracht van dat groepsverband? "Ik kan wel een voorbeeld geven", aldus mevrouw Smolders. "Vaak zit er wat achter als iemand tij dens de cursus opeens weer aan blijkt te komen. Soms zitten daar bijvoorbeeld moeilijkheden thuis achter, waardoor iemand weer teveel gaat eten. De groep vangt dat dan op. Men helpt en steunt elkaar. Dat is belangrijk". De Weight Watchers kennen ver der een heel systeen van belonin gen voor cursisten die netjes vol gens het programma afvallen. Het idee achter de Weight Watchers komt uit Amerika. In Nederland bestond aanvankelijk de Club van Slankblijvers. Die ging op in de Nederlandse Weight Watchers organisatie, die nu zo'n 180 ne derzettingen in Nederland heeft. Het is niet goedkoop om bij de Weight Watchers wat gewicht te verliezen. Het inschrijfgeld be draagt vijftien gulden, elke les kost een tientje. "Het is welis waar duur, maar veranderen van de eetgewoonten is erg belang rijk. Feitelijk is het een investe ring die je voor jezelf, voor je ei gen gezondheid doet". Vaak betekent veranderen van de eetgewoonten ook duurder eten. "Dat lijkt wel zo, maar aan de an dere kant valt het best mee, want je koopt allerlei dingen niet meer. Geen snoep, geen frisdrank, na uwelijks alcoholische dranken en chips en dat soort spullen. Verder koop je magere yoghurt, halva- rine en dat soort zaken en die dingen zijn juist allemaal goed koper". IJdel In Leiderdorp en Alkemade zijn het voornamelijk vrouwen, die naar de Weight Watchers gaan. Dit in tegenstelling tot het landelijke beeld, vooral in grote steden, dat aantoont dat gemiddeld onge veer evenveel mannen als vrou wen bij de organisatie terecht komen. "Ik denk dat het komt omdat de meeste vrouwen nogal ijdel zijn en mannen er vaak niet op letten. Dat is de enige verkla ring die ik heb voor het feit dat we hier zoveel dames hebben", aldus mevrouw Smolders. WAPENS IN AUTO LEIDEN - De Leidse politie heeft gisterochtend op de Langegracht een 46-jarige automobilist uit Oegstgeest aangehouden, die een Juchtbuks met zich meevoerde. De buks lag naast de bestuurderszitplaats. Bij nadere controle werden ook een pistool en een dolk in de auto aangetroffen. Tegen de Oegstgeestenaar is proces-verbaal opgemaakt. Voor f 10.000 gestolen aan video apparatuur LEIDEN - Uit de houten barak van het Leids Instituut voor Huisart- sengeneeskunde op hqt terrein van het Academisch Ziekenhuis is video-apparatuur ter waarde van ƒ10.000,- verdwenen. Inbrekers hebben de apparatuur in de nacht van dinsdag op woensdag ont vreemd. Ze zagen kans de barak binnen te komen door forcering van een deur. •k De Burcht" is nog eigendom van de RK-parochie maar staat op de nominatie om verkocht te worden. De toekomst van het gebouw, dat op de monumentenlijst staat, is onzeker. tot 1796 heeft de remonstrantse gemeente voortdurend te kampen met "schaarsheyt der penningen". Bovendien neemt in het begin van de achttiende eeuw het aantal lid maten gestaag af en het aantal diensten loopt terug tot één per jaar. In 1796 vragen de rooms katholie ken of zij het remonstrantse kerkje mogen kopen. Het Huis te War mond was inmiddels in hervormde handen overgegaan zodat zij niet meer de mis in de slotkapel konden bijwonen en gedwongen waren in Sassenheim naar de kerk te gaan. Op 31 augustus 1796 werd het ge bouwtje verkocht voor de prijs van 700 gulden. Op 24 december van dat jaar wordt de R.K. kerk in het voormalige re monstrantse kerkje ingezegend. In 1798 volgt de aanbouw van een pas torie. Het houten kerkje krijgt in 1846 een toren. Ook een beeld van de heilige St. Matthias wordt ge plaatst. In 1858 begint men met de bouw van de huidige R.K. kerk naar een ontwerp van Th. Molken- boer. Molkenboer gebruikte hier voor het.grondplan van de kerk waarvan dé "Oude Toren" een overblijfsel is. Het historisch genootschap "War melda" is momenteel bezig met het onderzoek van de periode na 1798. Van het houten kerkje is helaas niets meer aanwezig, maar de pas torie die in 1798 werd aangebouwd, kennen wij nu als "De Burcht". Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 15 to 22 juli, door. Centraal-Apotheek, Breestraat 74, Leiden, tel. 120552. Donderdag Pieterkerkstraat 1, werkgroep diens- tweigeren in juli en augustus inlichtin gen tel. 140866. Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra tis advies, 8-9 uur nam. Nieuwe Rijn 20 a, werkgroep homofilie, open-café avond, 9-12 uur nam. Welfare-lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spreek uur Alg. Ned. Invalidenbond, 7-8 uur 3e Binnenvestgracht, kantine Clos en Leembruggen, ruilavond philatelica, 7.30 uur nam. Tom-Menken hal, opn//hal, opening tentoonstelling Aqua-Flora '77, 8 uur nam. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we- duwhaars, Roomburgerlaan 55, Leiden, telefoon 123235. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeyer, Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Volkshuis Volkshuis, Haarlemmerstraat. Koffies hop voor jonge werklozen en anderen. WASSENAAR - De jaknikker op het terrein van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) op het landgoed van kasteel Witten burg aan de Rijksstraatweg in Was senaar is afgebroken. Dat is de eerste van een reeks wijzigingen, die de NAM van plan is uit te voeren op haar boorlocatie in Wassenaar. Hoewel de officiële vergunning voor de werkzaamheden nog niet is verleend, is de NAM er al begon nen. „We verwachten", aldus een woordvoerder van het hoofdkan toor van de NAM in Assen, „geen moeilijkheden over de vergunning, omdat op een hoorzitting op 23 au gustus van het vorig jaar geen enkel bezwaar tegen de plannen naar vo ren is gekomen". De volgende maatregel is het af breken van een oude verwar mingsketel op het terrein. Daarna zal men vier olietransportpompen (twee daarvan dienen als reserve) en twee deep well-pompen aan brengen. Deze pompen worden ondergronds aangebracht en kun nen van zeer grote diepte olie op pompen. Doordat ze ondergronds werken, zijn deze deep well- pompen veel minder lawaaiig da- n alle oudere pompen. Als laatste wil de NAM twee centri- fugaalpompen (een daarvan dient als reserve) op de Wassenaarse lo catie installeren. Deze pompen hebben eveneens het voordeel, dat ze aanmerkelijk minder kabaal produceren dan de oude olie-' transportpompen. Wanneer de produktie van het olie veld langs de Rijksstraatweg na het inzetten van deze nieuwe pompen op peil blijft, dan is de NAM van plan nog meer van haar boorloca- ties uit te rusten met deze moderne pompen. Zodra de vergunning binnen is, gaan de werkzaamheden van start. „Wanneer het zover is, is nog niet zeker", aldus de woordvoerder uit Assen, „maar we verwachten nog voor het einde van dit jaar met het werk bij de Wittenburg klaar te zijn^'. Ook voor het terrein van de NAM langs de Zijdeweg in Wassenaar heeft men een wijziging op het pro gramma staan. Binnen niet al te lange tijd gaat men daar namelijk een zogeheten waterinjectie- installatie aanleggen. „Die installatie heeft tot doel", al dus de woordvoerder uit Assen, „de olie op te stuwen naar de putten. De druk van de olie is in de loop der jaren teruggelopen. Met een derge lijke injectie-installatie duwen we de olielaag met behulp van water naar de put". 9.30-12 u Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Dag en nacht bereik baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Aanvragen hulp voor bejaarden en lang durig zieken en gezinsverzorging, Mare 45, tel. 149441 (maandag t/m vrijdag Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad. Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 pur, Noord*, van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi, Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurt huis Morskwartier, Topaaslaan, tel. 761198, woensdag 10.00-13.00 uur, Tuin- stadwijk, Herenstraat 45, vrijdag 10.30-11.30 uur. Leidse Rechtswinkel Juridische Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. Geopend: de maanden juli en aug., al leen di. en do. van 18.30-20.30. Onderwijswinkel Sophiestraat 36, tel. 126325. Geopend maandag t/m vrijdag 12.00-17.30 uur. Van 18 juli-8 aug. wegens vakantie geslo- Maatschappelijk Werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks 14.00-15.00 uur. Maandag en dinsdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. Advocaten spreekuur Pieterskerkgracht 11, iedere donder dagavond van 7-8 uur. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen adnvnistratie- en in cassokosten. Mevrouw Smolders: eetgewoonten veranderen'

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2