Begin wil over vredesverdragen onderhandelen Peking zwijgt over Tengs rehabilitatie Schandaal in de doofpot "Experimenten CIA met gedrag van mensen VS op punt conferentie over zeerecht te verlaten Maar niet met de PLO Vietnam mag in de V.N. DONDERDAG 21 JULI 1977 BUITENLAND PAGINA 12 DUSSELDORP - De vier overleven van de gijzeling in de Westduitse ambassade in Stockholm in april 1975 zijn gis teren in Dusseldorp tot elk tweemaal levenslange gevan genisstraf veroordeeld. Hier de aankomst van twee van de veroordeelden bij het ge rechtsgebouw: rechts (met tasje Hanna Elise Krabbe, vastgeke tend aan een veiligheidsbeam bte en links, met alleen het ge zicht zichtbaar bij het uitstap pen, Bernd Maria Rössner. Bij de aanslag ruim twee jaar geleden werden twee diploma ten gedood. De overvallers gij zelden dertien mensen. De twee diplomaten werden door de overvallers doodgeschoten en bij een explosie, vermoedelijk per ongeluk, werd één dader ge dood Een tweede raakte ernstig gewond en overleed later in een gevangenis in Duitsland. PEKING (Reuter/AFP) - De volks republiek China bewaart tot nu toe nog een officieel stilzwijgen over de rehabilitatie van de ge matigde leider Teng Hsiao-ping. Dinsdag waren in de Chinese hoofdstad muurkranten ver schenen waarop werd aangekon digd dat de vroegere vice- premier, het belangrijkste slach toffer van de bittere machtsstrijd van vorig jaar, in al zijn oude functies is teruggekeerd. Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Peking zei "geen commentaar" te hebben en in het Chinese volks dagblad van gisteren wordt met geen woord naar de positie van Teng 1 Tijdens de politieke beroering van de afgelopen 20 maanden hebben muurkranten zelden of nooit in correcte benoemingen gemeld. De opschriften over Teng zijn identiek aan die waarmee vorig jaar oktober de benoeming van Hoea Koeo-feng tot partijvoorzit ter werd>aangekondigd. Volgens diplomaten in Peking is het niet onmogelijk dat de muurkranten "geheel onofficieel" zijn maar de grote meerderheid van sinologen meent dat de 74-jarige Teng in derdaad is gerehabiliteerd. "De meest aannemelijke verklaring is dat de muurkranten een offi ciële aankondiging voorafgaan in een onbezonnen uiting van en thousiasme", zei een diplomaat. De Chinezen hebben maanden lang de terugkeer van Teng ver wacht en de kwestie heeft duide lijk controversieel gelegen. Er is speculatie geweest dat enige le den van het Politburo, en vooral de burgemeester van Peking, Woe Teh, voorbehoud koester den tegen zijn terugkeer. De rehabilitaite van Teng Hsiao- ping in zijn functies van vice- premier, vice-voorzitter van de partij, vice-voorzitter van de mili taire commissie en chef van de generale staf, is ongetwijfeld het eerste van een serie besluiten die de komende dagen of weken uit de Chinese hoofdstad te ver wachten zijn. In diplomatieke kringen in Peking is men alge meen van mening dat het cen trale partijcomité (dat het besluit over Teng nam) op het ogenblik bijeen is om het elfde congres van de communistische partij voor te bereiden. Het tiende partijcongres had plaats in augustus 1973. Teng Hsiao- ping, zo meent men in dezelfde kringen, behoeft niet alleen te worden hersteld in zijn vroegere functies, maar maakt ook kans het premierschap te verwerven, een functie die sinds 7 april 1976 wordt bekleed door partijvoorzit ter Hoea Koeo-feng. Op het elfde partijcongres zal ook, zo dat al niet is gebeurd door het centrale comité, de officiële uit sluiting moeten worden bekend gemaakt van de leden van de "bende van vier", zo kan men opmaken uit aanwijzingen van Chinese bronnen. Andere maat regelen die op de plenaire bijeen komst van het centrale comité of door het elfde partijcongres moe ten worden genomen zijn: de vervanging van alle leden van het Politburo die sinds 1973 zijn over leden of uitgerangeerd als aan hangers van de "bende van vier", evenals van de leden van het cen trale comité die sinds oktober zijn verdwenen. Het Politburo van de partij, het hoogste gezags orgaan, telt op het ogenblik maar 12 leden in plaats van de oor spronkelijke 22. De rehabilitatie van Teng Hsiao- ping komt aan het eind van een lang proces, een diepe politieke zuivering in alle sectoren en ge bieden van aanhangers en in vloed van de bende van vier: bin nen de partij (vooral onder de lei ders van provinciale comité's), binnen de regering en in. alle ge ledingen van de economie en de cultuur. Geen enkele sector is ge spaard en de zuiveringscam pagne duurt nog voort te oorde len naar de verslagen in de offi ciële pers en naar de uitzendin gen van provinciale radiosta tions. Parallel aan deze zuiveringen, waarvan de omvang slechts kan worden vergeleken met die tij dens de culturele revolutie, is in de laatste maanden een rehabili tatie van oude leiders en kader personeel op gang gekomen, evenals van specialisten en intel lectuelen, die tijdens de culturele revolutie verdwenen. Daarnaast is een veel pragmatischer poli tieke lijn gekozen waarin het ac cent, zoals vroeger, op de econo mische ontwikkeling wordt ge legd. Het elfde partijcongres, men kan het voorspellen, wordt de triomf van voorzitter Hoea Koeo-feng, en van de politieke verrijzenis ten tweeden male van Teng Hsiao- ping, die terugkeert met de eer van "martelaar" van de "bende WASHINGTON - (UPI/DPA/AFD/Reuter) - Israël is bereid met. Egypte, Jordanië, Syrië en Libanon over afzonderlijke vredesverdragen te onder handelen. Hieraan zouden eventueel ook Palestijen kunnen deelnemen mits zij geen guerrillaorganisaties vertegenwoordigen, zo heeft de Israëli sche premier Menachem Begin gisteren verklaard. WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse inlichtingendienst CIA heeft in de jaren vijftig in het ge heim experimenten uitgevoerd op vaak onwetende mensen, om met hodes te vinden waarmee het „menselijke gedrag kon worden beheerst". Dit blijkt uit documen ten van de dienst die gisteren, overigens zwaar gecensureerd, zijn vrijgegeven. In de papieren wordt voorts gesproken over manieren om iemand te vermoorden zonder een spoor achter te laten. De experimenten hadden de code namen MK-Ultra en MK-Delta. John Marks, een voormalige func tionaris van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei gisteren dat de experimenten ondermeer omvatten „het onder zoek naar en de ontwikkeling van chemische, biologische en radiolo gische materialen die gebruikt konden worden in clandestiene operaties voor het verkrijgen van controle over het gedrag van men sen". Marks stelt op het moment een par- ticulieronderzoek in naar de activi teiten van de CIA. Tot de manieren om de controle over iemand te ver krijgen behoorden volgens de do cumenten elektrische schokken, straling, ultra-sone geluiden en psycho-chirurgie. Over de moorden zonder sporen, wordt gesproken in een brief van 29 Al 52.000 ton radio-actief afval in zee PARIJS (Reuter) - Een groep van acht Europese landen, waaronder Nederland, heeft sinds 1967 al 52.000 ton radio-actief materiaal in zee gedumpt, zo heeft een woord voerder van het bureau voor ker nenergie van de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (OESO) verklaart. Dit totaal is bereikt doordat Engeland twee dagen geleden 2.300 ton radio-actief afval in de Atlantische Oceaan gooide. Vorige maand stortten Nederland en Zwitserland samen 3.500 ton radio-actief materiaal in een van de zónes Behalve de genoemde drie, looct ook België zijn radio-actief af val nog steeds in zee. Frankrijk, Zweden, West-Duitsland en Italiè deden dit vroeger ook, maar zijn ermee gestopt. november 1949, die gericht is aan een zekere „Bill". Op een losse toon verhaalt de schrijver van de brief over technieken om mensen te vermoorden „zonder dat de dood soorzaak kan worden vastgesteld, zelfs niet bij de meest uitgebreide lijkschouwing of chemisch onder zoek". Zo wordt Bill erop gewezen dat tetra-ethyl lood, een toevoegsel voor benzine, in zeer kleine hoe veelheden op iemands huid kan worden gebracht zonder dat later kan worden vastgesteld dat de persoon daaraan is overleden. De dood treedt bij deze vergiftiging „snel in" aldus de schrijver. Ook een manier is het doodvriezen van een slachtoffer of hem bloot stellen aan een dodelijke hoeveel heid röntgen-straling. „Er zijn nog twee andere methodes waarvan ik vind dat ze niet onver meld mogen blijven omdat er geen speciale uitrusting voor nodig is behalve wat kracht in de armen en de wil om het te doen", aldus de brief. „Dit is enerzijds het smoren van een slachtoffer me* een kussen of het wurgen van iemand met een ruim stuk stof zoals een badhand doek". De naam van de onderteke naar was door de CIA onleesbaar gemaakt. MADRID - Bewakers lopen hier langs het hek van de Carabanchel- gevangenis in de Spaanse hoofdstad, terwijl gevangenen vanaf het dak toekijkenZeker 600 bewoners van de gevangenis zitten nu al drie dagen op het dak om op deze manier amnestie af te dwingen. Aan grote groepen politieke gevangenen werd eerder al amnestie verleend. Op een persconferentie in Was hington na afloop van het tweed aagse overleg met president Carter voer een vredesplan voor het Midden-Oosten zei Begin dat Israël niet kan onderhandelen met de PLO (de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie. Begin ging niet in op vragen betref fende territoriale kwesties in het Midden-Oosten. Hij zei dat al deze Angola dreigt met vergelding tegenover Zuid-Af rika LOEANDA (UPI/Reuter) - De An golese regering heeft de Organisa tie van Afrikaanse Eenheid (OAE) per telefoon op de hoogte gesteld van de „daden van agressie" die Zuidafrikaanse troepen hebben gepleegd tegen Angola. Wanneer Zuid-Afrika voort blijft gaan met dergelijke acties, behoudt de rege ring in Loeanda zich het recht op vergelding voor, aldus het tele gram. De Zuidafrikaanse strijdkrachten zouden ondermeer verantwoorde lijk zijn voor het neerschieten op 12 juli van een Antonov-26 transport vliegtuig, waardoor 12 mensen het leven verloren. De volgende dag zou Zuidafrikaanse artillerie een hevige beschieting hebben uitge voerd op de Calueque-dam waar door opnieuw slachtoffers vielen, zo meldt het telegram. Belgische regering vindt geen bewijzen BRUSSEL (SP) - De Belgische re gering heeft het schandaal rond de Antwerpse kinderkliniek waar ge zonde kinderen zouden worden opgenomen in de doofpot gestopt. Uit een officieel onderzoek is ge bleken dat er zich in de kliniek geen onregelmatigheden hebben voor gedaan. Ik pleit de instelling in kwestie ze ker niet vrij van fouten. Ik zeg al leen formeel dat wij geen bewijs hebben gevonden dat daar onrege lmatigheden zouden zijn gebeurd. Maar dat wil niet zeggen dat wij we ten of in die kliniek alles goed ver lopen is", zo verklaarde de minister van Volksgezondheid, Dhoore, na dat de resultaten van het onderzoek bekend gemaakt waren. Zoals gemeld schreef de Gazet van Antwerpen vorige week dat in de plaatselijke kinderkliniek Elisa beth reeds jaren tientallen gezonde kinderen worden verpleegd. Op kosten van de ziekenfondsen kun nen ouders dan ongestoord van hun vakantie gaan genieten. Het ziekenhuis zou hieraan meewer ken, omdat het anders verlies lijdt en mogelijk gesloten moet worden. De artsen zouden de dossiers van de kinderen stelselmatig vervalsen. Dat de minister van Volksgezond heid de kwestie in de doofpot stopt is geen grote verrassing. De medis che stand is in dit land vrijwel on aantastbaar. Toch blijft het om de hierna volgende redenen merk waardig, dat de regering de zaak grotendeels op zijn beloop laat. 1. Hoewel de beschuldigingen sloegen op een periode van onge veer tien jaar heeft men alleen de situatie van een aantal kinderen die dit weekeinde in het ziekenhuis verbleven, dan wel net ontslagen waren, onderzocht. In veel gevallen was dit onderzoek nogal vrijblij vend. Dit, omdat veel ouders van de betrokken kinderen inderdaad nog met vakantie bleken te zijn, hoewel hun kind nog in het ziekenhuis lag. 2. Het onderzoek is verricht door het belanghebbende rijksinstituut voor de ziekte- en invaliditeitsver zekering. Deze instelling heeft tot taak om er voor te zorgen dat zulke misstanden worden voorkomen. •Zou men onregelmatigheden heb ben gevonden dan knoopte het in stituut daarmee zichzelf op. 3. Minister Dhoere zegt "links en rechts te hebben opgevangen dat ook in andere instellingen wel eens ouders hun kinderen tijdens de va kantie in het ziekenhuis laten op nemen. Vandaar dat ik nu over het gehele land op een verscherpte controle heb aangedrongen". Dat is een merkwaardige reactie na een onderzoek waaruit blijkt dat er in Lj. Een verpleegster die de afgelo pen twee maanden in het Elisabeth-ziekenhuis heeft ge werkt bevestigde gisteravond voor de BRT-televisie het krantenbe richt over de vervalsing van medis che dossiers van een aantal kinde ren. Vlak voor het onderzoek naar de situatie in het ziekenhuis plaats had waren op de kaarten van onge veer twintig kinderen geen gege vens te vinden over enigerlei kwaal. 5. Merkwaardig was de reactie van de hoofdgeneesheer van de kliniek, Van Caillie, op de beschuldigingen. Hij heeft gezegd dat zijn instelling geen gezonde kinderen opneemt maar dat dit mogelijk elders in het land wel gebeurt. Dat laatste is ook door de opgelichte ziekenfondsen gezegd. De Gazet van Antwerpen blijft bij zijn beschuldigingen. problemen pas aan de orde zouden moeten komen in de Geneefse con ferentie over het Midden-Oosten die op 10 oktober zou kunnen wor den hervat. De conferentie zou opnieuw moe ten worden bijeengeroepen door de twee "co-presidenten", de Ver enigde Staten en de Sowjet-Unie. Daaraan zouden delegaties van Is raël, Egypte, Syrië en eventueel Li banon als soevereine staten kun nen deelnemen. Deze landen zou den geen enkele voorwaarde vooraf moeten stellen, zo zei Begin. Een Egyptisch-Israëlische, een Syrische-Israëlische, een Jordaans-Israëlische en eventueel Libanees-Israëlische onderhande lingscommissie zouden vervolgens gedetailleerde vredesverdragen moeten uitwerken. De basis van deze vredesregeling zou volgens Begin moeten zijn beëindiging van de staat van oorlog, duurzame rege ling van de grenzen in het Midden-Oosten als mede het aan knopen van diplomatieke en han delsbetrekkingen en het normali seren van de betrekkingen in het algemeen. Voor het geval de conferentie in Genève niet zou doorgaan stelde Begin als alternatief Arabisch- Israëlische onderhandelingen voor waarbij de Verenigde Staten zou den moeten bemiddelen net als bij de onderhandelingen in 1949 die tot een wapenstilstand in het Midden-Oosten leidden. Reacties Egypte heeft de jongste vredes voorstellen van Israël "naar vorm en inhoud" verworpen en de joodse staat meegedeeld dat er geen vrede in het Midden-Oosten zal zijn zo lang de bezetting van Arabisch land voortduurt. Reagerend op het "vredesplan" dat Israëls premier Menachem Begin naar Washington heeft meegeno men zei de Egyptische minister van buitenlandse zaken Ismail Fahmi gisteren, dat Begin de vrede van een voldongen feit wenst. Egypte is echter niet uit op een vrede tot elke prijs. Ook de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie (PLO) heeft gisteren het vredesplan verworpen. Een woordvoerder van de organisatie noemde het plan een "kunstgreep om tijd te winnen en onenigheid te zaaien onder de "Arabieren". Be gin, aldus de woordvoerder, schenkt geen aandacht aan de kern van het conflict in het Midden- Oosten, namelijk de Palestijnse kwestie. De socialistische zionisten in Ne derland zijn eveneens van mening dat het door de Israëlische minister-president gepresenteerde vredesplan geen ruimte biedt voor onderhandelingen in Genève die kunnen leiden tot een definitieve vredesregeling en een normalise ring van de relaties tussen de be trokken partijen. Het verlenen van een status van semi-autonomie aan de bewoners van de door Israël be zette gebieden ten westen van de rivier de Jordaan betekent volgens hen op geen enkele wijze een tege moetkoming aan de wensen van de Palestijnen. Diegenen die verwacht en gehoopt hadden dat Begin zich minder zou laten leiden door fel nationalisti sche en fanatiek religieuze uitgang spunten zijn bedrogen uitgeko men, aldus de gisteravond uitgege ven verklaring. NEW YORK (Reuter) - De vei ligheidsraad van de Verenigde Staten heeft zich gisteren met algemene stemmen uitge sproken voor toelating van Vietnam tot de Verenigde Na ties. Eerdere aanvragen van Vietnam voor het VN- lidmaatschap waren tot dus ver steeds gestuit op een Ame rikaans veto. De regering- Ford gaf als reden op dat Viet nam geen gegevens verstrekte over vermiste Amerikanen. In mei jl. ontmoetten Ameri kaanse en Vietnamese rege ringsvertegenwoordigers el kaar in Parijs, waar Vietnam zich bereid verklaarde ophel dering te verschaffen over de vermisten. De aanbeveling van de veilig heidsraad zal in september worden behandeld in de al gemene vergadering, waar een meerderheid voor toelating van Vietnam is. NEW YORK (UPI) - Ambassadeur Elliot L. Richardson van de Ver enigde Staten heeft gisteren ver klaard dat de jongste conferentie van de Verenigde Naties over het zeerecht niet tot enig akkoord is kunnen komen dat genade kan vinden in de ogen van de Verenigde Staten op het stuk van de exploita tie van de zeebodem. Richardson sprak er zijn twijfel over uit of ooit een akkoord zou worden bereikt en hij zei dat een van de mogelijkheden die de Ver enigde Staten nu moeten overwe gen, het verlaten van de conferentie De ambassadeur sprak op een pers conferentie om uitdrukking te ge ven aan Amerikaans ongenoegen over een informeel ontwerpverdrag dat gisteren werd gepubliceerd, vier dagen na beëindiging van de zesde zitting van de zeerechtconfe rentie. Zij is sinds 1974 periodiek bijeen geweest om te proberen een verdrag op te stellen dat de exploi tatie van de Oceaanrijkdom regelt. Richardson erkende dat „wezen lijke vooruitgang" was geboekt ten aanzien van kwesties als gebieds- en navigatierechten. Maar wat be treft het teerdere punt van de bo demontginning, zei hij, waren ver- anderinegn aangebracht zonder voorkennis of instemming van de Verenigde Staten, waardoor de tekst "volledig onaanvaardbaar, zelfs uitgangspunt voor de onder handelingen is". Waar het om draait is de vraag hoe ontwikkelingslanden een eerlijk deel van de grote zeebodemrijk dom kunnen krijgen zonder dat on eerlijke beperkingen worden opge legd aan de geindustrialiseerde landen die de technische kennis en middelen hebben om hem te ont ginnen. P.ichardsons verklaring trekt in twijfel of de Verenigde Staten nu nog wel aan de volgende zitting zul len deelnemen. Even twijfelachtig is geworden of die volgende zitting er nu nog wel komt, aangezien de Verenigde Staten de grootste po tentiële producent en consument van zeebodemmineralen zijn.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 12