DONDERDAG 21 JULI 1977 VARIA PAGINA li Pieter Beij .nummertje 31 An v.d. Fluit .blaren: geen Herman Lan allemaal gelijk Peter Vulpen .wel snor Theo Lamboo en Ed Zijl (rechts): "Nog füt voor een pilsje f De tweede dag. Altijd een hele dobber in de Nij meegse vierdaagse. Een verraderlijke etappe, waarin al heel wat kaf van het koren wordt ge scheiden. Vooral als het van-alles-wat- wandelaarsveld door slecht weer wordt geteis terd. En dat was gisteren het geval. Herman van Amsterdam Een bui van jewelste, al vroeg in de morgen, bracht optimaal leed onder het regiment korte- broekdragers van wie er dan ook veel met door de kou bevangen spieren uit de race moesten. Maar wat overbleef was echt nog wel het aanschouwen waard. Smaakmakerg Wat dat betreft is het gestadig in één richting voorbijtrekkende voetvolk een levendige film, waarin de smaakmakers niet te tellen zijn. Of dat nu de zich op een been en twee krukken voortsnellende Kurt Bohn uit Hannover is of de vederlicht tippelende groep Ja panse kantoorbedienden doet niet ter zake. Langs de kant wordt er genoten. En op het circuit zelf? Daar wordt door velen afgezien. Want een ge tergde voetzool lap je geen etappe lang aan je laars. Wanneer nor maal lopen niet meer gaat balan ceer je als een kreupele ballet danser over die eindeloze weg, je voeten steeds weer anders plaat send. Zoekend naar een pijnloze tred. Jé bent bijna niet vooruit te bran den en je kijkt afgunstig naar al die lieden rondom je, die vief voorbij snellen alsof ze even bij de bakker op de hoek om een halQe wit gaan. Maar hoe staat het nu met de ver richtingen van deelnemers uit Leiden en omgeving? Het thuis front zal daar ongetwijfeld be nieuwd naar zijn. Gisteren verwelkomden we hen in Wijchen, een goede twaalf kilo meter van Nijmegen, dus onder normale omstandigheden nog ruim twee uur gaans van de ver lossende eindstreep. Een strate gisch punt. De blaren zijn hier het rijpst, de spieren nijgen tot ern stig verzet. Jan Holvast Ieder uitgerust met regenjack, ap pel, brood en vette watten heb ben ook de drie trouwe kamera den, Pieter Kroon (13) uit Zoeterwoude-Rijndijk, Willem Florijn (14) en Peter Vulpen (14) uit Leiden de strijd met de wan- delkilometers aangebonden. Gis teren kwamen ze ons gezamen lijk vertellen dat het wel snor zit met het voetenwerk. "Helemaal geen probleem", sprak trots de jongste namens de drie, "Vergeten jullie het niet in de krant te zetten?" Een dergelijk nadrukkelijk verzoek bereikte ons ook van de in de Doelenka zerne gelegerde dienstplichtig vaandrig Leen Streng uit Leiden. Zijn militaire maten hadden zich nogal pessimistisch uitgelaten over Leens vierdaagse avontuur. Al na twee dagen zou Leen van wege de blaren moeten afhaken. "Noteer maar dat de voeten nog zónder zijn". Achterhoede Noordwijk was vertegenwoordigd door Arie Smeltink, die dit jaar zijn jubileum-vierdaagse (de vij fentwintigste) er luidruchtig doordraait. Hij was wat in de ach terhoede verzeild geraakt, maar dat had niets met vermoeidheid te maken. Oorzaak was de charmant ogende Leidse loopster mevrouw Berbee-Mentink, voor wie Arie maar wat graag overschakelde op een wat bescheidener looptem po. Samen willen ze het einde ha len. Vandaag is het in de vierdaagse de "dag van de waarheid". Morgen leest u daar meer over. Erg vroeg aan zijn 'ochtendwande lingetje' begonnen was de sergeant-vliegtuigbouwer, Ron nie Visser uit Lisse. Toen Ronnie ons passeerde (hij had er inmid dels bijna dertig km met volle bepakking opzitten) was er op straat nog nauwelijks een kip te bekennen. Hij bevond zich dus in de voorste linie. Zijn devies: vroeg opstaan, stevig doorstappen en de maag bedie nen met een bakje soep met veer zout. Isaac Florijn (49) uit Leiden was ook al zo vroeg uit de veren, om kwart over vier stond hij al naast z'n bed voor de vierde keer draait hij de vierdaagse onder z'n schoenen door. Geen centje pijn. Een kippe-eindje. Want voor Florijn wordt het pas interessant als het om langere af standen gaat. Kort geleden liep hij nog 160 km in een weekend. An v. d. Fluit (51) uit Leiden was er natuurlijk ook weer bij, voor de elfde keer. Blaren: geen. Spier pijn: idem dito. Over haar hoeven we ons geen zorgen te ma ken."Nou, dag hoor", en daar ging ze al weer, zich in short en kort regenjack dapper aanslui tend bij een groep stevig door stappende Hollandse infanteris ten, van wie de vaandeldrager zo juist onbedaarlijk boerend nog eens het loopritme had aangege ven. Weer eens iets anders dan de geheide meezingers. Wie kregen we nog meer op visite? de fitte Hazerswoudse rijkspoli tieman Bart Heemskerk (al voor de negende keer op stap). Dan het zich hoofdzakkelijk giechelend over het parkoers spoedende Haagse (maar veel familie in Lei den) duo mevrouw Bakker (74) en Brand (66) in vierdaagse- kringen beter bekend als de Astrid van Schooten uit Alphen aan den Rijn: even op de verzorgen. 'massagetafel" om de getergde onderdanen te laten "Twee Beetjes" en de Leider- dorpse doorstappers Aad Straathof (56) en Henk van Veen (67), die voor de tweede maal Nijmegen doet. De eerste keer was dat in 1949 en nu 28 jaar later is de reprise. Van Veen heeft bijna af moeten ha ken. "Toen ik op een stil stuk parkoers liep dacht ik, waar ben je eigenlijk aan begonnen Henk, stop er toch mee, gooi die schoe nen toch aan de kant. Maar nu ik weer publiek langs de weg zie, heb ik er weer zin in". Met de Voorschotenaren Theo Lamboo (24) en Ed Zijl (31), amb tenaren bij de Leidse Raad van Arbeid, gaat het ook voortreffe lijk. Ze doen kalmpjes aan omdat ze voor het eerst meelopen. Der tig km per dag vinden ze voolopig meer dan genoeg. "Dan hebben we tenminste nog wat fut over om 's avonds een pilsje te gaan pakken". Daarentegen vroeg onder de wol kruipt elke avond Pieter Beij, eveneens uit Voorschoten. Hij is dan ook 78 en tippelt op z'n ge mak vierdaagse nummer 31. Leidenaar Herman Lan (64), maga zijnmedewerker bij de universi teitsbibliotheek wipte ook even langs. In hemd met korte mou wen, op de been blijvend met melk en frisdrank, is onder de indruk gekomen van de hymne (Menschen werden Brüder van Beethoven) ten gehore gebracht bij de vlaggenparade op de eerste dag van de vierdaagse. "Als we wandelen zijn alle mensen gelijk", filosofeerde hij op onze stopplaats. "Dan pas vindt de grote verbroedering plaats". Een flinke slok melk en daar ging-ie Mevrouw Berbee en Arie Smeltink: samen naar de meet De "Twee Beetjes", zich hoofdzakelijk giechelend voortspoedend

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11