LEIDSCH DAGBLAD VILLA VAN MENTEN AFGEBRAND urn mm vandaag Nederlanders vissen als een stofzuiger... Benzinebom op rieten dak en librium prijzen valium Lagere p-J 4 weken lang het Ieidsch dagblad ter kennismaking voor de HALVE PRIJS abonnee noteren tfe krant grate. Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje a; postzegel opstur Leidsch Dagblad De brand werd veroorzaakt door een benzinebom die onbekenden gisteravond laat op het rieten dak van de Blaricumse villa wierpen. Het dak vatte direct vlam. Van de daders ontbreekt, volgens de poli tie, op dit moment nog elk spoor. Wel werd de benzinebom gevon den. De brand brak tegen elf uur gister avond uit. Aanvankelijk greep het vuur zo snel om zich heen dat men vreesde dat de villa volledig ver woest zou worden. Maar toen van ochtend om één uur het sein „brand meester" werd gegeven, bleek dat de benedenverdieping grotendeels gespaard was gebleven. Een belangrijk deel van de kunst schatten, meubilair ^n persoonlijke documenten en bezittingen waren immiddels al gered door brand weer en politiemannen, geassis teerd door omwonenden, mevr. Menten en zelfs de burgemeester van Blaricum, mevr. A. J. Ie Coultre-Foest. Mevr. Menten, die zich bij het uit breken van de brand in de villa be vond, moest later, tijdens het red den van de inboedel, door de bur gemeester worden gedwongen het brandende huis te verlaten. Eerder op de avond waren de omwonen den gealarmeerd toen mevr. Men ten gillend het huis uitrende. „Pijnlijk" misverstand HARSKAMP (ANP) - Twee ei genaren van twee precies de zelfde auto's raakten afgelopen weekeinde op een kampeerter rein in Harskamp slaags, omdat de ene automobielbezitter de ander ervan verdacht aan zijn auto te hebben gesleuteld. Een van de mannen, een 27- jarige Amsterdammer werd met een schaar in zijn buik ge stoken. Toen hij zijn belager, een 22-jarige man uit Apel doorn, het steekwapen uit de handen wilden schoppen, brak hij daarbij een voet en zijn kunstgebit. Het slachtoffer is opgenomen in het ziekenhuis. De Amster dammer werd door de politie aangehouden. Achteraf bleek, volgens de poli tie, alles op een misverstand te berusten. Het slachtoffer had gewoon aan zijn eigen auto ge sleuteld, die toevallig qua kleur, merk, type en bouwjaar iden tiek was aan die van zijn bela ger. Buurtonderzoek. De rijkspolitie, die onder leiding van kapitein Bordewijk een onder zoek instelt, is met een uitgebreid buurtonderzoek begonnen. Daarbij 'gaat het ondermeer om de vraag of er, zoals de burgemeester meende, op twee plaatsen in de villa brand is uitgebroken. Voorlopig houdt de rijkspolitie het er mede op grond van de bevindin gen van de brandweer op dat er al leen maar sprake kan zijn geweest van de teruggevonden molotov- coctail, die aan de voorzijde van het huis werd geworpen. „Het is best mogelijk, dat het vuur zich toen zeer snel door het rieten dak een weg naar de achterkant van de villa heeft gevreten en daar weer is uit gekomen. Dat zou een mogelijke verklaring zijn voor de eventuele brandhaarden", aldus kapitein Bordewijk. Hij had vanochtend nog geen vol ledig inzicht van de aangerichte schade aan de kunstcollectie van Menten. Ruim 400 stuks daarvan (antiek en schilderijen), die in mei 1976 de aanleiding vormden voor het onderzoek tegen Menten toen hij ze op een veiling wilde brengen, zijn overigens elders opgeborgen. Op de schilderijen is beslag gelegd door de justitie, op het antiek door het veilinghuis Sotheby Mak van Waay. Rustig Menten (78) zelf is vanochtend in het gevangenisziekenhuis in Sche- veningen op de hoogte gesteld van de brand. MAANDAG 18 JULI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35295. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gaf vorige week niemand nog een cent voor Joop Zoe temelks kansen op een even tuele Tour-overwinning, gisteren - na de eerste Alpen-beproeving - be hoorde de Nederlander plot seling weer tot de grote fa vorieten voor de eindzege. Niet alleen de reële winst die hij in de tijdrit bergop waarts boekte rechtvaar digde die conclusie. Het was vooral de wijze waarop Zoe temelk omhoog ging. Nie mand kon hem weerstaan, zelfs de kleine begenadigde klimmer Lucien van Impe niet. Ook Bernard Thevenet niet, want hoewel de voor malige Tour-winnaar zich in het geel reed moest hij ruim een minuut prijsgeven op de Nederlander. Die zich aan de voet van de Alpen getest heeft en in goede conditie bevonden. En die dan ook beloofde de aanval niet lan ger te schuwen. Konden de dames op de ba lans van de Nederlandse zwemkampioenschappen tot nu toe nog een zestal po sitieve zaken (records/limie ten) bijschrijven, de heren bleven ver onder de maat. Niet één zwemmer zag kans zich te kwalificeren voor de Europese kampioenschap pen waarop Nederland de Joop Zoetemelk na zijn triomf gisteren aan de voet van de Alpen. 16 PAGINA'S laatste jaren toch al zo slecht is vertegenwoordigd. Dezelfde geluiden van het atletiekfront. Zowel de da mes als de heren moesten af gelopen weekeinde aantre den voor de strijd om de Eu ropa Cup. Maar waar de da mes kans zagen zich te plaat sen voor de volgende ronde lieten de heren het volko men afweten. Alleen Jos Hermens, Gerard Tebroke en Evert Hoving toonden in Athene aan met de besten mee te kunnen komen. Inci dentele successen, want de rest van de ploeg bleef ver achter. PAGINA'S 9-13 Steenkamp noemt D'66 "fi liaal van PvdA" PAGINA 5 Winkel voor linkshandigen PAGINA 6 Prijzen in Israël fors omhoog PAGINA 7 BLATUCUM (SP, ANP) - Een grote brand heeft de villa van de van oor logsmisdaden verdachte Pieter Menten grotendeels verwoest. De schade loopt in de miljoenen guldens. Zowel de villa als de kostbare inboedel, waaronder een groot aantal kunstvoorwerpen waren tegen brand verze kerd. Vijf jongens mishandelen voetganger DEN BOSCH (ANP) - Vijf jongens hebben in het weekeinde m de bin nenstad van Den Bosch een voet ganger zo ernstig toegetakeld dat hij in het ziekenhuis moest worden geopereerd. Het slachtoffer liep zaterdagavond van de Mostelstraat naar de Stoof- straat waar bij plotseling door de vijf werd aangevallen en tegen de grond geslagen. Daarna zijn jon gens er vandoor gegaan. Wisselvallig Half tot «waarbewolkt en op de mees te plaatsen enkele balen. Matige tot krachtige westelijke winden. Minima omstreeks 13 graden, maxima "van 17 tot 21 graden. (opgemaakt te 11.15 uur) 19 juli Zon op 5.43, onder 21.49 uur Maan op: 9.12, onder: 22.47 uur. Hoogwater in Katwijk om 4.53 en 17.19 uur, laagwater om 0.51 en 13.11 uur. MIJDRECHT (ANP) - Met ingang van morgen moeten de prijzen van de kalmerende middelen valium en librium omlaag. De Nederlandse vestiging van de fabrikant, Hoffman -La Roche bv, heeft dat bekendgemaakt. De prijsverlagingen die de be windslieden hebben voorgeschre ven, variëren van 13 tot 38 pro cent. De maatregel blijft twee jaar van kracht. „Menten schijnt het rustig te heb ben opgenomen", zo had de Am sterdamse officier van justitie in de Menten-strafzaak, mr. Habermehl, van de directie van het gevangenis ziekenhuis gehoord. In diens op dracht was Menten, om te voorko men dat hij het bericht over de brand via de radio of uit de och tendkranten zou vernemen, eerst voorbereid op het „slechte Menten, die aan suikerziekte lijdt, verblijft sedert 11 januari in het ge vangenisziekenhuis in Schevenin- gen. Beeld van de ravage na de grote brand in de villa van Pieter Menten in de afgelopen nacht. Het huis werd grotendeels verwoest, een deel van de kunstverzameling ging ver loren. Ierse beschuldiging DUBLIN (ANP) - Leiders van de Ierse vissers zijn gisteren naar Brussel gevlogen om bij de Euro pese Commissie van de EG te ijveren voor een exclu sieve visserijzone van 50 mijl. De Ierse minister van Visserij, Leni- han, zou vandaag in de Belgische hoofdstad pleiten voor een verbod voor onbepaalde tijd op het vangen van haring binnen een zone van 50 mijl. De Ierse republiek heeft van het Europees gerechtshof bevel gekre gen de ingestelde beperkingen voor buitenlandse vissers binnen een zóne van 50 mijl vandaag op te heffen. Frank Doyle, secretaris van de bond van Ierse vissers, zei gisteren dat de Ierse vissers zeer bezorgd zijn voor hun boterham. „Ze kun nen niet op tegen de manier van vissen van de Nederlanders, die het als met een stofzuiger doen. Ze wil len dat niet, het is ongewenst en er is geen goede reden waarom het moet worden toegestaan", zei hij. De Ierse vissers verwerpen het voorstel van hun regering tot een algeheel vangstverbod. Zij willen een viszóne van 50 mijl, alleen voor zichzelf. Aanvankelijk was een aantal Ne derlandse reders van plan zijn schepen zaterdag te laten uitvaren naar de Ierse wateren na de uit spraak van het Europese gerechts hof. Maar op aanraden van minister Van der Stee, die uitvaren onver standig vond, besloten zij te elfder ure hun schepen toch maar in de haven te houden. Enerzijds wil men de besprekingen van de Europese commissie niet doorkruisen ander zijds voelt men er weinig voor zon der steun van de Nederlandse rege ring te opereren. Overigens ver wachten zij niet dat er in Brussel de komende dagen een uitspraak komt over de haringvangsten in de Noordzee en in de Ierse wateren. Wel nemen zij aan dat de Europese commissie niet akkoord zal gaan met een totaal vangstverbod zoals de Ierse regering wil. In een telegram aan minister Lub bers heeft Roche geprotesteerd te gen deze maatregel. De omzet van valium en librium in Nederland bedroeg vorig jaar resp. 6 miljoen en 4 miJjóeh gulden, zijnde samen 1 procent van de totale omzet in pharmaceutische spécialités in Nederland. Bij deze cijfers betekent de nu getroffen maatregel op jaarbasis een omzet- derving van resp. 1,6 miljoen gul den en 1,4 miljoen gulden, zegt de producent. De maatregel is volgens Roche uit sluitend op de prijsstelling van va lium en librium in Engeland geba seerd,de positie en prijsstelling van concurrerende preparaten zijn niet in aanmerking genomen. Tot voor enkele maanden was Roche naar haar zeggen nog in overleg met het ministerie van economische zaken om tot een minnelijke regeling te komen. "De desbetreffende besprekingen werden echter plotseling, eenzijdig en zonder aankondiging als beëin digd beschouwd, gevolgd door de nu getroffen maatregel", aldus het bedrijf. Volgens een bekendmaking van Economische Zaken hebben mi nister Lubbers en staatssecretaris Hendriks sinds begin 1974 bezwaar tegen de hoogte van de prijzen van librium en valium. Naar aanleiding van die bezwaren verlaagde Hof fmann - La Roche de prijzen met ongeveer 25 procent, maar dat von den de bewindslieden onvoldoen de, aldu$ het ministerie. Nederlanders gingen minder roken DEN HAAG (ANP) - Het verbruik van sigaren en sigaretten in Neder land is vorig jaar gedaald. Volgens de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de öiaustiek werden in '76 per hoofd van de bevolking 1637 sigaretten gerookt, ruim 100 minder dan in 1975 toen een ge middeld verbruik van 1751 werd genoteerd. In 1974 gingen 1727 en in 1973 1742 sigaretten per hoofd van de bevolking in rook op. Ook het verbruik van sigaren daalde. In 1976 was dit per hoofd van de be volking 86 tegen 88 in 1975.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1