Ik maak die poppen om mij crematie te betalen leids agendi, Vismaatregelen drukken bezoek aan haringstal Vrije tijding Inbrekers stelen klokken en antiek GEROOKT KIPPETJE Charles de Wolff sterk op kerkorgel PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 16 JUL 'ERDAC Zon, zee, rietkragen, campings, badminton en de krant. Zomerse berichten uit de soms warme, soms regenachtige Leidse streken. Op bezoek bij niets vermoedende re creanten, kroegbazen, waterspor ters en globetrotters. Elke dag een verhaal over gewone mensen, met vakantie of juist aan het werk. Bij elkaar geraapt in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoe- terwoude. Warmond, Voorschoten en Wassenaar. "Vrije tijding". Wie een aardig onderwerp heeft mag bellen. Naar de stadsredaktie: 071-144941. LEIDEN - Joke van Rhee kan het in deze dagen van vangstbeper kende maatregelen en 200- mïjlszónes aan de haringkar merken. De vis wordt duur betaald en diLS wordt er minder gekocht. Maar ze blijven lekker. Minder Een knaak kosten ze, de nieuwe maatjesharing. Wie het nog met de oude wil doen is toch altijd nog een daalder kwijt. De belangstel ling is daardoor minder dan an derejaren en dat kan Joke weten, want ze staat nu voor het derde jaar in de haringkar van haar vader op de Leidse Lammer markt. Een uitgesproken zomerlékkernij ring uit Denemarken. Ik zie het wel". "Eigenlijk sta ik hier alleen maar in de zomervakantie, want normaal zit ik op school. Dan kom ik wel vaak na school helpen, maarin die tijd staat mijn vader de mee ste tijd in de kar. Soms staat mijn moeder er ook. Maar in de vakantie kan ik mijn lol op. Ik sta hier vanaf's morgens negen tot 's avonds zeven uur Al leen in de winter is het rustigDan staat de handel drie maanden lang helemaal stil". Het is niet alleen haring wat de klok slaat. Steeds meer verschijnt het broodje aan de haringkar. Met paling, gebakken vis, garnalen en in een enkel geval ook met ha ring. DEN "iterma met d in am prat :n di< .omen Artsen Vistopper Het traditionele haring-bordje is evenwel gebleven die er aan de kust minstens even veel bij hoort als ijs. Maar ijs is dan altijd nog goedkoper. Vaar dig maakt Joke de harjng schoon, die haar vader 's morgens vroeg op de visafslag gaat halen. Sinds haar twaalfde jaar werkt ze al in de kar. Al pratend komt ze los. "Veel Duitsres zie je eigenlijk niet. Het zijn meer Nederlanders die je aan de kar krijgt. We krijgen nu nog wel genoeg haring, maar ik weet niet of het minder wordt. Straks krijgen we misschien ha- De gebakken schol blijft naast de haring tot de andere vistoppers horen. "Maar daar is het nu een klein beetje te warm voor". Aan de haringkar gaat hygiëne voor alles. De bijna traditionele vaatdoek (niet langer meer uit sluitend blauw-wit geruit, maar tegenwoordig ook oranje) is er nogmaar mister Edet heeft er ook zijn intrede gedaan. De keuken rolhouder en de theedoek hangen naast elkaar. Maar het traditionele bordje is ge bleven: "Haring, waar U in ge hapt hebt, niet meer in de uien dopen, s.v.p." WARMOND - Ze is 79 jaar oud, woont in Doetinchem en werkt per dag een uur of veertien. Ze maakt pop pen, aan de lopende band. Dat doet ze nu zo'n vijftien jaar en het resultaat is dat ze tot nu toe enkele hon derden poppen maakte, waarvan er meer dan hon derd verkocht zijn. Ze wil het blijven doen, voorlo pig. "Behalve als ik ze niet meer kan verkopen, dan ga ik met wat anders be ginnen". Prisca Franta, die haar poppen ex poseert in de Warmondse galerie "De Pomp", is Oostenrijkse van geboorte; haar familie komt van oorsprong uit Tsjechoslowakije. Door Hans Meijer Kort na de Eerste Wereldoorlog ontvluchtte ze Oostenrijk, welk land destijds een verbluffend staaltje van hulp liet zien. "Ineens waren we voor de Oosten rijkse overheid Tsjechen, terwijl -ik Tsjechoslowakije zelfs nog nooit van mijn leven gezien heb. Opeens waren we buitenlander, want dan hoefde de Oostenrijkse overheid voor ons geen steun meer te betalen. We kregen geen 99- de hi ,ands( Leiden-Voor spoedgevallen t gezu de weekenddienst van zaterc2ei g: uur vm. tot zondag 24 uur, z nomen door de volgende au Wijk I (Morswegkwartier, bin1 var* tad tot Cityring en Groenider r. H.G.M. Aelbers, Noordeindjjng 2a, tel. 122268; Wijk II (Kooi enf,t renwijk): P.J. Derchant, gracht 61, tel. 123752; Wij?n1-eh (Waard, Professorenwijk en tief tl stadwijk): J. van Gent, Z« woudse Singel 28, tel. 122538; IV (Zuid-West en HaagwegPaar^e tier): F. Lahr, Zoeterwoudse Sal ne 11, tel. 120347. enodig Leiderdorp - F.O.A.M. Keiafel te Merelstraat 184a, tel. 893139 (jeentel dag); Van Wijk, praktijkadreierdarr relstraat 184a, tel. 890529 (zon za. en zo. spreekuurtje 1 13.00 uur. Oegstgeest - D. Held, MarelaJ tel. 152255. Voorschoten - S. v.d. Kooiji Oyelaan 13, tel. 6951 (zaterdag? Koopmans, R. Wagnerlaan f 6352 (zondag). Warmond - A. de Gijzel, Nassaulaan 10, tel. 10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsd der apotheken in de regio I wordt waargenomen van IJ juli, door: Centraal-Apotlf Breestraat 74, Leiden, tel. 120|. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelwe tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheids! Leiderdorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtw tel. 154500. Voorschoten - Gezondheids! trum, V.d. Waalslaan, tel. 4641;|j hulpverlening, tel. 2141, tst. 35g en nacht). Warmond - Zr. A. Looyen, I laan 22, Sassenheim, tel. 0^ 11454. Zaterdag Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 Jeugdhonk De Zolder, MorsweglDEl jeugdschaaksoos (11-15 jaar), 3-5.ering nam. jrdel Groenoordhal, congres Jehova's G^iet g gen, gehele dag. nake Nieuwe Rijn 20a, erotische filma„j.,. NVSH, 10.30 uur nam. .redo Zondag Antonius Clubhuis, dansen, 8-ll^oor' nam. de Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum nar O groep homofilie/COC. 8-11 uur ar\d in Middelweg 19c. kindervoorste^g Leids Poppentheater, 2.30 uur narrL.tt 125802. Café De Twee Spieghels, muziek gramma, 3 uur nam. aar Groenoordhal, congres Jehova's Gitect gen, gehele dag. ttcoö Maandag tste ninl jken Prisca Franta met haar poppen. "Ik ken ze allemaal" hulp of niks", vertelt Prisca in haar eigen taaltje, een vreemde mengeling van Oostenrijks en Achterhoeks. Vanuit de Stiermarken trok ze naar Duitsland en uiteindelijk naar Nederland. Op de Enschedese markt zocht en vond ze een baan tje als dienstmeisje en kwam, na wat omzwervingen, in Doetin chem terecht, waar ze trouwde. Herinneringen Daar, in datzelfde Doetinchem, be gon ze vijftien jaar geleden haar herinneringen vast te leggen in de vorm van poppen. Eerst wat primitief- "Ik moest het allemaal zelf uitzoeken, niemand heeft het mij ooit geleerd" - later steeds professioneler. En zo herleefde het Oostenrijk van voor de Eerste Wereldoorlog en de Achterhoek van zo'n jaar of vijftig geleden in poppen. De Didamse kunstenaar K. van Beek "ontdekte" Prisca Franta en sleepte haar en haar poppen mee naar een kunstmarkt. Daar werden de eerste poppen ver kocht, en inmiddels is dat uitge groeid tot een piepklein poppe- nindustrietje, een eenvrouwson- derneming waarin Prisca dag na dag in serie poppen vervaardigt. Heilig moeten Ze lijkt gedreven te gorden door het Heilig Moeten, want, hoewel hoogbejaard werkt ze elke dag van acht uur in de morgen tot twee of drie uur in de nacht aan haar poppen. Omdat ze nagenoeg doof is ont vangt ze nauwelijks bezoek meer, vandaar dat ze vrijwel elk uur van de dag aan haar eigen werk kan besteden. Ze doet alles zelf, alleen de geraam ten worden door haar zoon in el kaar gezet. Om dat geraamte van ijzerdraad komt papier-maché, daarna clo setpapier en vervolgens schuim- plastic. Dan is de produktie al ruim een week gevorderd want het papier-maché (een mengsel van papiersnippers en lijm) moet ongeveer een week drogen. Intussen maakt Prisca de kop van de pop, waarop aan de buiten kant houtpulver komt, waarmee ze het gezicht moduleert. Daarna begint het aankleden en krijgen de poppen allerlei attri buten, schoenen, tassen, pijpen en wat dies meer zij. Crematie In de Achterhoek begint Prisca Franta intussen naam te maken. Ze maakt Abraham-poppen op bestelling, waarmee inmiddels al ettelijke vijftigjarige Doetin- mers ziin verrast. De drijfveer achter dit razend en thousiasme? "Ik wil straks zelf mijn crematie kunnen betalen. Daarvoor moeten mijn kinderen niet opdraaien. Die crematie wordt straks betaald uit de op brengst van mijn poppen". .Ontmoetingscentrum, hoek r huizerlaan, bejaardensoos Z West. 2.30 uur nam. Witte Poort Kazerne. Noordeini tel. 120833, adviescentrum i werklozen, 10.30 uur vm.-12.30», Dierenhulpdienst den, katten, vogels e.d. in de gemeei Leiden en Leiderdorp. Dag en nach' LEIDEN - In de afgelopen nacht is in Leiden tweemaal op vrijwel identieke wijze ingebroken. In beide gevallen wer den antiek en klokken buitgemaakt. LEIDEN - Omdat zij vergeten was het gas onder haar kip uit te draaien heeft een bewoon ster van de Leidse Haarlem merstraat het gisteren met een "gerookt kippetje" moeten doen. Ze had de kip opgezet en was vervolgens boodschappen gaan doen. Voorbijgangers za gen rook uit het keukenraam komen en waarschuwden de brandweer, die er echter mee kon volstaan om het gas onder de kip uit te draaien. De brandweer heeft gisteren uit een huis aan de Zoeter- woudsesingel een kat bevrijd. De bewoners van het huis wa ren op vakantie en de kat, die overigens bij de buren thuis hoort en door onbekende oor zaak in het huis was gekomen, zat al drie dagen opgesloten. De daders kwamen binnen door gaatjes in de kozijnen van ramen te boren, waardoor de raamsluiting kon worden geopend. Uit een huis aan de Tiebol Siegenstraat ver dween een Friese staartklok; aan de Vondellaan gingen de daders er met een Friese staartklok, een pen dule en antiek vandoor. Drie verkoopsters van een firma in de Donkersteeg hebben aangifte gedaan van de diefstal van hun por- temonnee's. Alle drie hadden zij deze in het kantoortje van hun werkgever gelegd, waar zij gisteren in de loop van de dag uit verdwe nen. De gezamenlijke inhoud be draagt circa 250 gulden. Alhoewel hij door de buurman werd betrapt, slaagde een jonge man er aan de Rijndijk in een bui tenboordmotor uit een schuur te stelen. Zodra de buurman hem zag verdween de jongen, met de motor, in een auto. Een 11-jarig Leids jongetje is gis teren opgenomen in het AZL nadat hij een vishaakje in zijn oog had ge kregen. De jongen was met een vriendje aan het vissen in het Hooghkamerpark toen het vriendje een wat ongelukkige beweging met zijn hengel maakte. LEIDEN - Bericht uit Jeugddorp: gisteren was het de laatste dag van de eerste twee weken van Jeugdvakantie- dorp. We hebben deze weken erg mooi weer gehad en het gemiddeld aantal kinderen was toch wel honderd per dag. Ook deze laatste dag konden de kinderen naar hartelust kleien, verven en timmeren. Er zijn erg mooie bungalow hutten verrezen op het terrein. 'sMiddags mochten ze bananen bakken en aardappelen poffen (foto),die 's morgens door Bardina,Alida en Rina in aluminiumfolie verpakt waren. Een paar sterke jongens hebben op de vuurplaats een geul gegraven, waar het vuur in aangestoken werd. De volgende twee weken komt de Zevensprong het programma verzorgen. Voor maandag is het programma: terrein verkennenspelen met sloopauto's (degenen, die er al stond, is helemaal gesloopt), en natuurlijk zijn de huisjes open met verschillende aktiviteiten. 's Middags kunnen de kinderen tuintjes aanleggen en inzaaien. LEIDEN - Charles de Wolff, hij was in de Leidse Marekerk, lijkt de sterkste in Neerlands orgelland. Hij ontneemt de luisteraar het gevoel voor tijdsduur en elke kans op luis termoeheid. Zijn sterkste kant is de eenheid van uitvoerder, componist en compositie. Charles de Wolff had gisteravond een sterk programma: Prealudium, Triplefuga in Es, midden en slot deel van de tweede triosonate en Fantasiaen Fuga in G, allen van Bach. Toccata en fuga in D uit de bundel opus 59 van Max Reger. Brahms in een ongeveinsde Bach- stijl in de orgelkoralen O Herrleid en O Haupt en tenslotte de over rompelende Fantasia in F (KV 584) van Mozart. Die fantasie is een van de werken die Mozart maakte toen hij in geldnood zat. Het is geschre ven voor een mechanisch speelap paraat, dat werkte volgens het draaiorgelprincipe; vernederend, maar van een verbijsterende genia liteit. KEES VERHOEF reikbaar, tel. 134687. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, tele 071-125202. Voor allen die in moei heden verkeren. Dag en nacht bei baar, vertrouwelijk. Gezinsverzorging s Stichting gezinsverzorging Lei q] Aanvragen hulp voor bejaarden en 1 durig zieken en gezinsverzorging, 1 P 45, tel. 149441 (maandag t/m vri; 9.00-10.00 uur). Z V Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehu moederzorg), Terweepark 2, tel. 151 Mej. J. Schrama, maatschappelijk w Dienstencentrum LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.\ Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend gin 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.01 uur. Zaterdag van 16.00-18.01 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,8( F per post 57,61 1 Jaarabonnement 147,7( Jaarabonnement per post 219,1( Losse nummers 0,6( 1 Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2