„Eerder oorlog in Derde Wereld dan in Europa" Schone99 hom omgekeerd Ziekenhuis in Antwerpen dient als kinderasiel Neutronenbom Vrij spel voor brandstichters en plunderaars Generaal Haig: VRIJDAG 15 JULI 1977 PAGINA IN DONKER NEW YORK NEW YORK (Reu- ter/AFPIUPIlAP) - Bijna twaalf uur na het begin van de stroomstoring in New York is gistermiddag (onze tijd) de elektriciteitsvoorziening in het grootste deel van de stad hersteld. Het was daar toen tien uur in de ochtend. Burgemeester Beame heeft ge zegd dat functionarissen van de elektriciteitsmaatschappij verantwoording voor de sto ring zullen moeten afleggen. Ik wil weten hoe dit mogelijk was nadat in 1965 (de vorige storing) was gezegd dat zoiets voortaan niet meer mogelijk zou,zijn. We kunnen geen sys teem tolereren dat na een blik seminslag de grootste stad van Amerika volkomen ver lamt", aldus Beame. Politie en brandweer waren gis termiddag nog steeds doende gebouwen te doorzoeken op vastgeraakte liften. In som mige hotels gaven de gasten er de voorkeur aan in de hal te gaan slapenomdat ze de klim van soms dertig verdiepingen naar hun eigen kamer te hoog vonden. Volgens burgemeester Beame zijn de berichten over brand stichting en plundering sterk overdreven. Maar politie en brandweer zijn het niet met hem eens. Er zijn minstens tweeduizend plunderaars aangehouden. De plunderin gen waren voornamelijk ge concentreerd in de arme wijken van de stad. De brandweer kon het aantal branden niet aan. Politie mensen zeiden dat in som mige straten geen winkel ge spaard was gebleven voor de plunderaars, die de etalage ruiten verbrijzelden en zich uit de voeten maakten met wat van hun gading was: van kruidenierswaren en kleding tot televisie- en radiotoestel len toe. Hier en daar werd de politie beschoten of met stenen bekogeld. Tijdens de „grote verduiste ring" konden de ziekenhuizen gewoon doorwerken omdat zij stroom hadden van eigen ge neratoren. Alleen in het Bellevue-ziekenhuis bleken de generatoren defect. Men slaagde er daar echter in met behidp van alle mogelijke soorten „draagbare lichten" het werk te doen. Bij het toedienen van kunstma tige ademhaling .normaal een werk voor elektrische appara ten, kon het verplegend pers-' oneel het werk van de appara tuur met de hand voortzetten Door het uitvallen van de stroom zijn ook het hoofdkan toor van de Verenigde Naties en daardoor de veiligheids raad en de conferentie over het zeerecht getroffen. De ver gaderingen moesten worden ajgezegd. De Veiligheidsraad had informeel de toelating van Vietnam tot de VN zullen bespreken.de conferentie over het zeerecht had, een zitting van acht weken willen beslui ten. maar zal nu tijdens het weekeinde moeten doorwer ken. Volgens de Europese energie autoriteiten is stroomuitval van een dergelijke omvang in Europa buitengewoon on- waarschijlijk". Het koppelen van elektriciteitsnettenzelfs over de grenzen heen, en enorme investeringen in noodvoorzieningssystemen hebben het onmogelijk ge maakt. Plunderaars konden in New York gemakkelijk hun gang gaan. De politie was met man en macht in touw, maar hier en daar kon men zelfs bij daglicht lieden met 's nachts gestolen goederen zien sjouwen. ANTWERPEN (SP) - Een Ant werps ziekenhuis fungeert tijdens de vakantie als depot voor jongens en meisjes. Terwijl hun ouders van een buitenlandse vakantie genieten moeten de kinderen de tijd door brengen tussen zieke leeftijd genoten. Dit bericht op de voorpagina van de Gazet van Antwerpen deed in Bel gië velen de wenkbrauwen fronsen. "Zoiets kan niet waar zijn", zo was de algemene reactie. Ook de journa list die hoorde dat in een ziekenhuis 30 kerngezonde kinderen liggen kon zijn oren niet geloven. Daarom bood hij telefonisch zijn gezonde dochter aan. "Het kind is wel degelijk gezond. Wij willen alleen voor 14 dagen met vakantie", zo vertelde hii de dokter. Honderden branden werden gesticht in het duistere New York. De brandweer kon het nauwelijks bijbenen. Soms werden de brandweerlieden nog met stenen bekogeld ook. Zijn antwoord: "Nee. dat is geen probleem. Wanneer wilt u de kleine brengen?" Vraag: "Moet zij tussen de zieke kinderen verblijven?" Antwoord: "Ja, maar er is geen en kel risico. Daar zorgen wij wel voor. Het kind heeft veel gezelschap, want er zijn er hier genoeg. Voor de maand juli zitten we trouwens al vol". Volgens de krant declareert het 'ziekenhuis de kosten van de op name bij de fondsen. Op die manier zou men al enkele jaren gedurende de gehele vakantie ongeveer 30 ge zonde kinderen opsluiten. Kunstmoeders Volgens de christelijke zieken fondsen is het theoretisch best mo gelijk dat de artsen hen samen met de directie van het ziekenhuis be dotten. de dienst voor geneeskun dige controle die soiets zou moeten merken, weet van niets. "Men mag dus veronderstellen dat in de betreffende kinderkliniek de dossiers van de gezonde kinderen vervalst zijn", aldus de krant. Volgens ingewijden doen zich der gelijke praktijken ook mogelijk el ders in België voor. Overigens is het in dit land niet on gebruikelijk om de kinderen per manent elders onder te brengen. In veel krantewinkeltjes hangen kaar tjes van vrouwen die een kind wen sen "bij te houden". Werkende moeders brengen aldus tegen beta ling hun peuters onder. De school gaande jeugcl blijft in België vaak de hele dag op school, waar ze dan ook warm eten. Gevolg van dit alles is dat hier twee keer zoveel vrou wen werken als in Nederland. PARIJS (UPI) - Een Rus sische verrassingsaanval op West-Europa is minder waarschijnlijk dan een uitbarsting van oorlog in de Derde Wereld, zo zegt de Amerikaanse generaal Alexander Haig, opperbevelhebber van de NAVO-troepen in Europa, in een interview met het Franse dagblad France Soir. Haig maakt zich wel bezorgd over de afschrikkingsmacht van de NAVO, maar "ik verwacht op korte termijn geen klas sieke Sowjet-aanval op de grenzen van West-Europa". Haig achtte het niet denkbaar dat de troepen van het Warschaupact binnen 48 uur de Rijn kunnen over steken, zoals wel is beweerd. De NAVO zou zeker 48 uur van te voren en normaal gesproken zelfs twee weken van tevoren op de hoogte zijn van omvangrijke Rus sische troepenbewegingen. "Ik vrees veel meer de ontwikkeling van een onduidelijke, gevaarlijke situatie aan onze flanken en in de periferie. Ik vrees met name de gevaren die kunnen voortvloeien uit ontwikkelingen in de Derde Wereld, zelfs zonder aanmoediging van een supermacht". Sinds de Cubaanse raketcrisis van 1962 is de militaire macht van de Sowjet-Unie gestaag toegenomen. In 1962 hadden de Verenigde Staten een overwicht van tien tegen ëën, aldus Haig, maar die kloof is een stuk smaller geworden. De Sowjet-Unie, vroeger hoofdzakelijk een continentale mogendheid die zich vooral defensief opstelde, is in hoog tempo een wereldmacht geworden met mogelijkheden voor offensieve actie, zo meent Haig. In zuiver militair opzicht verschuift het machtsevenwicht in Europa in het voordeel van de Sowjet-Unie, "tenzij het Westen snel tot daden overgaat". Maar hij voegde er aan toe dat andere factoren ook meetellen, zoals het feit dat de "vrije wereld driemaal zoveel produceert en een bevolking heeft die anderhalf maal zo groot is als die van de landen van het Pact van Warschau". Vanuit dit algemene gezichispunt is het machtsevenwicht nog in ons voor deel". Haig prees de kernwapen macht van Frankrijk, die volgens hem een "aanzienlijke bijdrage levert tot ons eigen potentieel, en tot handhaving van het machtsevenwicht met de Sowjet- strijdkrachten". De „vliegende baron" is dood STOCKHOLM (Reuter) - De Zweedse piloot graaf Carl Gustaf von Rosen, die Biafra hielp tijdens de burgeroorlog in Nigeria, is bij een guerrilla-aanval in Ethiopië omgekomen, zo heeft het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meegedeeld. De graaf, 67 jaar oud, sneuvelde woensdag toen guerrillastrijders een stad in het zuidoosten van Ethiopië aanvielen. Von Rosen was daar heengevlogen voor besprekingen namens Ethiopische hulporganisaties. Navigatiefout oorzaak van incident boven Noord-Korea WASHINGTON (UPI) - De Amerikaanse vrachthelikopter van het type Chinook, die gisteren boven Noord koreaans gebied werd neergeschoten, overschreed de demarcatielijn door een "navigatiefout". Dit heeft president Carter bekendgemaakt. Drie bemanningsleden van de helikopter werden gedood en ëen werd gevangen genomen. Tijdens een ontmoeting met Democratische senatoren vertelde Carter gisteren dat Zuidkoreaanse militairen nog een schot hadden gelost op de helikopter om de bemanning te waarschuwen dat ze Noordkoreaans grondgebied naderde. Woordvoerder Thomas Ross van het Pentagon heeft gisteren bekendgemaakt dat de Amerikaanse troepen in Zuid- Korea "in staat van normale waakzaamheid" zijn gebracht. 'Mi 5>5> De neutronenbom, die de laatste tijd in het nieuws is als gevolg van het voornemen van Carter om de ontwikkeling daarvan voort te zetten, is een volslagen ander soort wapen dan de traditionele kernwapens als atoombommen en waterstofbom. Al in 1940 begon men in de toen nog neutrale Verenigde Staten met de ontwikkeling van de atoombom op basis van splitsing van atoom kernen in een kettingreaktie. Bij de splitsing van zware atomen worden lichtere atomen gevormd waarvan de gezamenlijke massa geringer is dan de massa van het oorspronkelijke atoom. Om het eenvoudig te zeggen: er verdwijnt materie als zodanig. Die wordt overeenkomstig de geniale theorie van Einstein om gezet in energie. Laat men die splitsing van atomen zeer snel verlopen zoals in een kettin greaktie), dan komt er een gigan tische hoeveelheid energie in heel korte tijd vrij. Dat gebeurt in de vorm van hitte, drukgolven in de atmosfeer en straling. Een deel van die radioactieve straling is nog inde vorm van materiedeel tjes, ondermeer de alpha- en beta-straling, deeltjes dus die nog niet in energie zijn omgezet maar door hun snelheid wel energie rijk zijn. Deze deeltjes kunnen radioactivi- teiet in ander materiaal opwek ken, waardoor de omgeving waarin eenatombom is ontploft lange tijd besmet blijft, dwz ge vaarlijk voor de mens om te be treden. De radioactieve straling van de conventionele atoombom is een van de onmenselijkste as pecten van dit wapen, want ook organisch weefsel kan er fataal door worden aangetast. Niet al leen door de directe straling maar ook door de secundaire als gevolg van de besmetting van de omge ving. Maar die dodelijke radioactieve straling was niet de opzet van de bom. Het ging in eerste instantie om de alles verwoestende wer king van de plotseling vrijko mende massa energie, die daaruit voortkomende drukgolven en de huiite, die alles tot op vele kilo meters afstand verpulverderden en verschroeiden. Hetzelfde was het doel van de waterstofbom, waarin een niet zware atoomker nen gesplitst worden maar lichte kernen samengesmolten, waarbij eveneens grote, nog veel grotere zelfs, massa's energie vrijkomen. De radioactieve straling was een Door P. Bok wel voorzien afschuwelijk bijver schijnsel maar niet het doel van deze bommen. Dat blijkt uit het feit dat men jarelang gezocht heeft naar methoden om een "schone" atoombom te vervaar digen namelijk een bom die wel de vernietigende kracht van drukgolven en temperatuur had maar geen radioactieve neerslag toonde en geen voor de mens ge vaarlijke radioactieve straling. Daar is men nooit in geslaagd. De neutronenbom is in zeker op zicht juist het omgekeerde: men wil er mee de drukgolven en hitte uitschakelen en alleen acuut do delijke straling massaal rond strooien, die echter geen secun daire radioactievestraling ten ge volge heeft. Neutronen zijn op zichzelf hele maal niet gevaarlijk. Het zijn uit erst kleine elementaire deeltjes, die zich bevinden in vrijwel elke atoomkern. Zij kunnen worden opgevat als een samensmelting van andere elementaire deeltjes, het positief geladen proton, een negatief geladen elektron en een anti-neutrino. Elektrisch gespro ken hebben zij geen lading. Daardoor kunnen zij wanneer zij voldoende snelheid hebben zon der moeite doordringen tot de kernen van de atomen en deze eventueel in stukken slaan. Neu tronen spelen dan ook een grote rol in het op gang brengen en in- stand houden van een lettin- greaktie in de atoombommen en kernreactoren. Zij hebben bij hoge, niet door elek tromagnetische afstoting gerem de, snelheid een ongekend door dringingsvermogen. Dikke lood- platen of betonnen muren zijn voor neutronen geen noemens waardige hindernis. Het be roerde is alleen dat zij verwoes tend kunnen zijn voor organisch weefsel. De samenstelling en functie van die weefsels is zo la biel van aard, dat zij door een sterke neutronenbestraling vol ledig gedesorganissrd kunnen raken met de dood als vrijwel onmiddelijk gevolg. Men moet zich dat niet voorstellen als een uiterlijke verwoesting maar als een innerlijke ontwrich ting met als gevolg de onmoge lijkheid om een functie van dat weefsel in het lichaam te vervul len. Het zelfde ziet men bij de toepassing van te hoge dosis röntgenstraling. Ook die laten geen duidelijke verwondingen zien maar tasten de mogelijkheid van het functioneren van een weefsel aan. Vandaar dat. van medische zijde gewaarschuwd wordt tegen te hoge in de en langdurige doorlichtingen, zeker bij zwangere vrouwen waarbij het zich nog vormende weefsel van de vrucht aangetast zou kun nen worden en daarmee de weef selfunctie die voor de groei tot een volwaardig mensenkind moeten zorgen. Neutronenstromen kunnen wel structuele veranderingen op wekken in allerlei materialen, ook bouwmaterialen, maar die niet spectaculair en fuctioneel van belang. Bovendien veroorza ken neutronen (behalve bij en kele zware elementen als ura nium en plutonium bepaalde condities) geen secundaire ra dioactieve straling. Het gaat er bij de neutronenbom derhalve om dodelijke neutro nenbundels rond te zaaien en niet de drukgolven en hitte die het Kalender van kernwapens Afgezien van de vraag of een eventuele neutronenbom gerangschikt kan worden onder de categorie „kernwapens" geven wij nog even een soort chronologie van de ontwikkeling van de klassieke kernwapens in de wereld. Eerste A-bom op proef van Amerika in „eigen huis" 16 juli 1945 Eerste A-bom in oorlog op Hirosjima6 aug. 1945 Eerste proefbom Rusland29 aug. 1949 Eerste A-bom Engeland3 okt. 1952 /«s/(EEerste H-bom Amerika1 nov. 1952 Eerste H-bom Rusland12 aug. 1953 Eerste A-bom Frankrijk15 mei 1957 Eerste A-bom China ll okt. 1964 hoofddoel waren van de klas sieke kernbommen. Het is niet bekend welke technie ken de Amerikane thans of in de naaste toekomst op het oog heb ben om deze bom te realiseren. Er zijn talloze technieken denkbaar om neutronen vrij te maken en zoal 'nodig' een optimale snel heid te geven. Al ongeveer twin tig jaar geleden begonnen de Amerikanen te spelen met het concept van een neutronenbom en ongetwijfeld zijn er nogal wat technische koerswijzigingen no dig voordat dit geheel nieuwe wapen is gerealiseerd. In hoe verre het dan 'nieuw' is staat te bezien. Het lijkt onwaanschijn- lijk, dat Rusland niet tegen die tijd of zelfs nu reeds deze neutro nenbom heeft ontwikkeld. De neutronenbom heeft ontegen zeglijk militaire voordelen. Men kan een gebied direct bezetten zonder de gevaren van radioac tieve straling. Tegenstand is niet te verwachten want alle mensen (en dieren trouwens ook) zijn dood. Maar alle installaties (we gen, bruggen, industrieën, woongelegenheden) zijn onbe schadigd. Er zijn echter evenzovelen nadelen. De verleiding om dit wapen te gebruiken wordt groter naarmate men meer zekerheid heet het 'ei gen' gebied zonder gevaar voor wat dan ook te kunnen uitbrei den of het moest de angst zijn voor tevoren ingestelde booby traps die door de neutronende ken onbeschadigd blijven. Een bijzonder gevaarlijk aspect van de neutronenbom is, dat de con- President Carter structie uitsluitend technisch vernuft vergt, geen dure en zeld zame grondstoffen of industirële basis-processen zoals het ver rijken van uranium en de pro- duktie van plutonium voor klas siek kernwapens. Wat het 'top-secret' in de tegen woordige wereld waard is heb ben we kunnen zien aan het atoomverraad van Klaus Fuchs waardoor het Amerikaanse mo nopolie van de atoombom door Rusland werd verbroken. Derge lijke technieken verspreiden zich ondanks alle verboden zeer snel. Wanneer kleinere staten met een bescheiden technisch potentieel- zich van dezetechnieken meester kunnen maken, zijn de gevolgen niet te overzien. Daarbij hoeven we alleen maar te denken aan ge bieden als het Midden-Oosten, Centraal en Zuidelijk Afrika etc

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9