Den Uyl geeft Yan Agt geen verder uitstel „Maak openbaar vervoer in de spits duurder" Meer doden in de bouw Verborgen alcoholisme is verontrustend Aardgas kan beter via eiland in Noordzee Japanse arrestant in Zweden betrokken bij Haagse gijzeling Belangstelling dagjesmensen voor formatie Nederlandse toeriste in Frankrijk door stroom omgekomen VRIJDAG 15 JULI 1977 BINNENLAND STOCKHOLM (UPI) - De Japan ner, die dinsdag in Stockholm werd gearresteerd in verband met acties die hadden moeten samenvallen met de daar plaatsvindende bij eenkomst van de OPEC, was be trokken bij de overval op de Franse ambassade in Den Haag in decem ber 1974. Een woordvoerder van de Zweedse veiligheidsdienst heeft dit gisteren meegedeeld. De Zweedse regering beraadt zich nog over wat met de man moet ge beuren. De politie wil dat hij wordt uitgewezen, volgens haar is de man, Takechi Takahasji, een leidende fi guur van het Japanse Rode Leger, een verboden terreurorganisatie. In Japanse kringen wordt gezegd i dat Takahasji 42 jaar oud is en een graad heeft in de Franse letterkun de. De Japanse politie kent hem als een theoreticus in stadsterreur. Een Japanse deskundige op het gebied van terreurbestrijding zei dat, als Takahasji bij de zaak in Den Haag betrokken was hij dan een van de plannenmakers moet zijn geweest. Volgens de Zweedse politie was hij Zweden binnengekomen op een vals Indonesisch-Nederlands pas- poort. Hij zou naar dit land zijn ge- komen om een netwerk van terro risten op te bouwen. DEN HAAG - Honderden dag jesmensen verdrongen zich gisteren op het Binnenhof voor de deur van het ministe rie van Algemene Zaken om iets gewaar te worden van de formatie. Samen met jounalisten, foto grafen en tv-camera's drom den zij om de politici die door formateur Den Uyl op het Binnenhof werden gehoord. Dries van Agt gaf de nieuwsgié- rigcn waar voor hun geld Nadat hij naar binnen was gegaan, verscheen bij i de ramen op een bo venverdieping om minzaam het publiek te groeten. De goedlachse CDA-leider liep na afloop van het gesprek naar een voor de deur staande ijs-kar om zich te midden van de toeristen te goed te doen aan een koude lekkernij. En gul als hij is, profiteerden ook een aantal kinderen mee. A l/9Z, D.EN HAAG - De po- Ambtenaar (3o) gmgen van formateur Den Uyl om een kabi- net samen te stellen Wilde vrouw van PvdA, CDA en D'66 zijn op de klippen ge lopen. vergiftigen RIDDERKERK - Een 36-jarige ge meenteambtenaar uit Ridderkerk heeft in mei van dit jaar geprobeerd zijn vrouw te vergiftigen, omdat hij bang was dat zij er achter zou ko men dat hij zonder werk zat. De man is kort na zijn poging opge pakt en ingerekend, maar is sinds een week weer op vrije voeten. De zaak dient binnenkort voor de rech ter. De ambtenaar had zelf ontslag ge- nomen bij de gemeente, omdat de grond daar onder zijn voeten te heet was geworden. Hij wordt ook ver- L dacht van frauduleuze handelingen op zijn werk. Hij moest rekeningen controleren van bedrijven die voor de gemeente werk uitvoeren. Sommige ondernemers wist hij over te halen geld aan hem te geven in ruil voor het gunnen van op drachten. ;Om zijn werkloosheid voor zijn vrouw te verzwijgen, verliet hij da gelijks op normale tijd zijn huis. Zijn salaris bracht hij thuis door geld te lenen van de bank. Staking van Britse veerboten nu opgeheven HOEK VAN HOLLAND - De sta king op de Britse veerboten 'St. Edmund' en 'St. George" is opgehe ven. Met ingang van heden zal de veerdienst tussen Hoek Van Hol- land en Harwich weer normaal worden uitgevoerd. Dit heeft een woordvoerder van de Stoom vaartmaatschappij Zeeland mee gedeeld. Afgelopen dinsdag strandden hon derden passagiers in Hóek van Hol land, toen een wilde staking onder het Britse veerbotenpersoneel uitbrak. De meeste passagiers kon den worden overgeboekt op de Ne derlandse schepen van Stoom vaartmaatschappij Zeeland, of moesten doorreizen naar Oostende om van daar uit de oversteek te ma ken. De staking was begonnen om het uitbetalen van overuren. Of er in middels overeenstemming is be reikt tussen het personeel en e maatschappij (Britse Spoorwegen), kon de woordvoerder van-Stoom vaartmaatschappij Zeeland niet zeggen. Vanochtend om half tien is Den Uyl naar de koningin gegaan om verslag uit te brengen over de zaak waarop het formatieoverleg is vastgelopen. Dat is de vermogensaan- wasdeling (VAD), waarmee werknemers een aandeel kunnen krijgen in de over winst van bedrijven. Den Uyl was gisteren niet bereid tegemoet te komen aan bezwaren van de CDA-fractie tegen een groot aantal voorstellen van hem om de VAD-regeling uit te breiden. D'66 heeft zich bij die uitbreiding intus sen wel neergelegd. CDA-fractieleider Van Agt heeft Den Uyl toen geen akkoord te be reiken was voorgesteld om een adempauze in te lassen tot vandaag. Dan zou de CDA-fractie zich er nog eens over kunnen beraden. Van Agt zei gisteravond dat hij de plannen van Den Uyl in dat fractie-overleg weliswaar niet zou verdedigen. Maar mocht de CDA- fractie besluiten toch wat meer aan de wensen van Den Uyl, die in hoofdzaak neerkomen op de opvat tingen van diens eigen PvdA- fractie, tegemoet te komen, dan zou Van Agt "als een gewillig dienaar van zijn fractie" zich bij Den Uyl vervoegen. De formateur heeft Van Agt dit uit stel echter niet gegund. Hij wilde beslist gisteravond uitsluitsel heb ben. Daardoor is de formatie Den Uyl mislukt. Kloof "Wie breekt moet ook betalen. Er gaapt nu een brede kloof tussen PvdA en CDA. Op basis van de hui dige stellingen is regeringssamen werking niet mogelijk. Zo kunnen we niet verder". Zo luidde het commentaar van PvdA-fractieleider Ed van Thijn gisteravond, nadat het formatiege- sprek over de vermogensaanwas- deling (VAD) was gestrand. De meningsverschillen waarop de VAD-besprekingen gisteren zijn afgesprongen zijn talrijk en fun damenteel. Van Thijn zei niet voor niets: "Hier botsen twee maat schappijvisies". De PvdA wil de werknemers via de VAD een stuk eigendom van de ondernemingen geven. Het CDA ziet de VAD meer als een winstde- lingsregeling, gericht op bezits vorming. Het grootste knelpunt tussen PvdA en CDA was daarna ast altijd hoe de VAD-opbrengst moest worden verdeeld. opbrengst door bedrijven die min der dan 250.000 gulden winst ma ken ook te verplichten overwinst uit te betalen. De PvdA zat eerst op 100.000 gulden. Het CDA stelde 200.000 voor, waar Den Uyl zich la ter in kon vinden. Uitbreiding van de werkings sfeer van de VAD tot BV's zoals familie- en middenstandsbe- drijven. Voor het CDA was dat niet aanvaardbaar. De stelling dat de collectieve VAD-opbrengst "primair" ten goede zou moeten komen aan de pensioenen van alle werknemers. Het CDA rook bij de presentatie van dat woordje "primair" lont. Want het zou kunnen inhouden dat er dan ook nog een andere be stemming aan gegeven kon wor den. Wat het laatste betreft wilde Den Uyl het CDA wel tegemoetkomen. "Primair" werd" geschrapt en ver vangen door "uitsluitend". Ook kon het CDA zijn zijn krijgen wat de ingangsdatum van de VAD be treft. Den Uyl zag af van januari 1976 en ging akkoord met 1 januari 1977. Maar ongetwijfeld met de be doeling om het heffingspercentage te verhogen in het achterhoofd. Een hele reeks voorstellen van het CDA werden door Den Uyl ver worpen. Een enkele greep daaruit: De aftrekbaarheid van de VAD- heffing voor de vennootschapsbe lasting. De verrekening van de VAD met bestaande winstdelingsregelingen. Hoe meer bestaa de winstdeling des te minder VAD, aldus de PvdA. DEN HAAG/UTRECHT - Bij de ta rieven van het openbaar vervoer moet meer rekening worden ge houden met het tijdstip, waarop de reiziger van trein, tramof bus gebruik maakt. In de spitsuren mag een kaartje best iets meer kosten dan gedu rende de stille uren van de dag. Op die manier hebben de open baar vervoerbedrijven meer in komsten en kunnen de tekorten worden beperkt. Deze gedachte is neergelegd in het rapport "Personenvervoer: bein- vioeden, besturen en betalen" dat het instituut van de Neder landse Spoorwegen heeft ge maakt. Als de overheid de tariefstijgingen bij de kostenontwikkelingen laat achterblijven, zullen de tekorten van de openbaar vervoersbed rijven in 1982 tweemaal zo groot zijn als in 1975. Om het niet zover te laten komen, is het verstandig om wat aan de tariefstruktuur bij het openbaar vervoer te sleute len, meent het instituut. Het duurder maken van het reizen met openbaar vervoer in de spit suren mag het autogebruik ech ter niet in de hand werken. Daarom moeten er ook maatrege len worden getroffen, die het au torijden in de spitsuren duurder en moeilijker maken. Een moge lijkheid is het verhogen van de parkeertarieven tijdens de spits. "Fris" "Een frisse gedachte", noemt een woordvoerder van de NS het plan van het instituut voor onderzoek van overheidsuitgaven. De voor stellen, zo vindt men bij de NS, moeten serieus worden bekeken. Bij de praktische uitvoering zag men wel de nodige haken en ogen. Het instituut meldt verder in zijn rapport, dat het verstandig is om één infrastructuurfonds in te stel len. De rijkswegen worden nu be taald uit een apart potje (het rijkswegenfonds), terwijl voorde aanleg van treinverbindingen van geval tot geval een oplossing voor de financiering moet wor den gevonden. "De trage besluit vorming rond de aanleg van de Schiphol- en Almerelijn is symp tomatisch voor de gevolgen van de bestaande situatie", aldus het instituut. Een fonds voor weg- en railverbin dingen maakt het voor de minis ter van verkeer en waterstaat eenvoudiger om een keuze tus sen beide vervoersvormen te maken. Bij de NS is men geluk kig over het feit, dat het instituut bij zijn onderzoek de samenhang tussen particulier en openbaar heeft benadrukt. Bus en tram Bus en tram hebben in het afgelo pen jaar bijna 50 miljoen meer reizigers vervoerd dan in 1975. Dit blijkt uit cijfers van het CBS. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg in 1976 882,3 miljoen. Vooral bij de gemeentelijke ver voersbedrijven is sprake van een forse stijging. Deze diensten ver voerden in het afgelopen jaar 572,5 passagiers, ongeveer 42 mil joen meer dan in 1975. Het aantai door interlokale lijndiensten ver voerde passagiers steeg met on geveer een miljoen tot 237,3 mil joen. Bij de spQorwegen ging het minder. De NS vervoerde vorig jaar 171,6 passagiers, bijna 5 miljoen min der dan in 1975. Bij de treinreizen naar het buitenland noteerde de NS echter een lichte stijging van 4,9 naar 5 miljoen passagiers. DEN HAAG - Een 40-jarige Neder landse toeriste, mevr. A. de Lange uit Heemskerk, is woensdagavond omgekomen by een ongeluk in de buurt van Bordeaux. Zij werd op slag gedood toen zij haar kinderen uit de auto wilde halen. De wagen stond onder stroom. Haar echtgenoot is met zware brandwonden aan de voeten opgenomen in een ziekenhuis in Bordeaux. Volgens de ANWB is het nog niet helemaal duidelijk hoe het ongeluk is gebeurd. De bond vermoedt dat mevrouw De Lange vlak bij de auto stond terwyl haar met wagen en aanhanger. Op de aanhanger stond een boot met een acht meter hoge, metalen mast. Toen die een hoogspanningskabel raakte is mevrouw De Lange op de auto afgesprongen om haar kinderen eruit te halen. Bij het aanraken van de wagen „maakte zij aarde'', vermoedt de ANWB, waardoor haar man brandwonden opliep en zijzelf gedood werd. De kinderen, een tweeling van negen en een meisje van twee jaar oud, kwamen met de schrik vrij. Gistermiddag was formateur Den Uyl kennelijk nog vol goede moed. Hij groette tenminste met de duim omhoog de samengestroomde belangstellenden voor het ministerie van Algemene Zaken. De PvdA en de vakbeweging willen dat het grootste deel-globaal 75 procent van die overwinst vloeit in een collectief, in meerderheid door de vakbeweging te beheren, fonds. Daaruit moet "primair" een pens ioenverbetering voor alle werkne mers betaald worden. De resterende 25 procent zou, na enige jaren geblokkeerd te zijn, vloeien in de zakken van indivi duele werknemers van bedrijven die overwinst maken. Het CDA wil het individuele deel vergroten. En zelfs aanvankelijk het collectieve deel - net als D'&& -uitbreiden tot alle Nederlanders. Want niet alleen werknemers, maar ook consumenten en middenstan ders - om maar een paar groepen te noemen - werken mee aan de ver- mogensgroei van ondernemingen. Onder druk Formateur Den Uyl moest daar on der druk van de PvdA-fractie ech ter niets van hebben. Hij hield vast aan deze verdeelsleutel: Vijftig procent van de overwinst gaat naar het collectieve fonds. De andere vijftig procent naar de individuele werknemers tot een maximum van 2 procent van het premieplichtig inkomen (50.000 bruto) waard ooi- de VAD in dat geval maximaal 1000 gulden per jaar kan opleveren. UTRECHT (ANP) - In de bouwnijverheid (inclusief het schilder- en baggerbedrijf) zijn vorig jaar 43 mensen omgekomen bij bedrijfsongevallen, elf meer dan in 1975. Het totaal aantal ongelukken bleef met 21.199 ongeveer gelijk, evenals het aantal mensen dat tengevolge van die ongelukken in een ziekenhuis moest worden opgenomen (1033). Een en ander, blijkt uit het jaarverslag 1976 van het bureau „Bouw Veilig", dat acht jaar geleden door de bedrijfsvereniging voor de bouwnijverheid is opgericht. Van de in totaal 21.199 geregistreerde ongelukken gebeurden er 19.233 in de bouw en respectievelijk 1.612 en 409 in het schilder- en het baggerbedrijf. Negentien mensen kwamen om' doordat ze van een bouwwerk of van ladders of trappen vielen, terwijl de bijna 8000 ongelukken met materiële n negen slachtoffers eisten. Ongeveer de helft van de ongelukken leidt tot hand- of voetletsel. In 1976 gingen alleen al tengevolge van voetletsels 93.000 werkdagen verloren. Daarmee was - exclusief sociale premies - een bedrag van 8,7 miljoen gemoeid. Volgens Van Agt vergat Den Uyl bij deze houding gemakshalve dat er in. het thans demissionaire kabinet afspraken waren gemaakt om die grens van twee procent niet al te nauw te nemen. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer zou er via een wijzigingsvoor stel minstens vier procent van mo gen maken (overeenkomend met 2000 guldenij na een gevecht in het kabinet om het op zes procent te brengen (3000 gulden) verloren te hebben. Van Thijn kon zich giste ren niets van dit soort afspraken herinneren. Dit vormde het eerste breekpunt tussen PvdA en CDA. Hij noemde de VAD, zoals het CDA die wil, een fopspeen. De ver wachte opbrengst zou 300 miljoen per jaar bedragen.Waarvan 275 mil joen via de overwinst op het aard gas zou ontstaan. De werknemers van de NAM zouden er dus het meest van profiteren. De reste rende werknemers zouden met z'n allen op hooguit 25 miljoen aan VAD aanspraak kunnen maken. Vandaar dat Den Uyl de VAD meer inhoud wilde geven om zo de op brengst te vergroten. Maar Den Uyl week op nog veel hieer punten af van het compromis dat moeizaam in het thans demis sionaire kabinet was geboren en dat voor CDA aanvaardbaar was. Allereerst stelde hij voor het per centage van de af te romen over winst te vergroten van 15 naar 20 procent. Dat zou voor het CDA nog wel aanvaardbaar geweest zijn, als hij daar niet onmiddellijk nog iets aan had toegevoegd. In 1980 al zou bekeken moeten worden of dit per centage niet verder zou moeten groeien. Het laatste was voor het CDA onaanvaardbaar en vormde een tweede breekpunt. Want de suggestie van het CDA die daar tegenover stond werd door Den Uyl verworpen. Het CDA wilde in dat geval de afdracht van de VAD in mindering brengen op de vennootschapsbelasting. Andere punten waarop Den Uyl beduidend verder ging dan het voor het CDA aanvaardbare kabi netscompromis zijn: Vergroting van de VAD- Directeur consultatiebureau: MIDDELBURG - Er moet een groots opgezet wetenschappelijk onderzoek komen naar de Neder landse drinkgewoonten. Dat is de mening van het Zeeuwse consulta tiebureau voor alcohol en drugs. Het alcoholgebruik in ons land stijgt schrikbarend, zegt hij, maar het meest verontrustende van deze situatie is wel het grote verborgen alciholisme. Hij ierklaarde dit donderdagmid dag tijdens een presentatie van het jaarverslag van het Zeeuwse con sultatiebureau in Middelburg. Tachtig procent van de alcohol houdende drank wordt in huis ge consumeerd en maar wintig pro cent in het horecabedrijf. Daardoor doet zich in oenemende mate het verschijnsel voor dat veel gevallen die de consultatiebureaus krijgen te behandelen veel ernstiger zijn dan voorheen, aldus Visser. Het verslavingseffect neeft veel zwaar dere vormen aangenomen. Willen de consultatieburaus tegen deze verborgen alcoholverslaving iets ondernemen, dan zal er eerst een wetenschappelijk onderzoek naar de drinkgewoonten moeten worden ingesteld. De staat int jaar lijks ruim een miljard aan accijns op alcohol. Een deel van dit geld zal volgens directeur Visser beschik baar moeten worden gesteld aan dit onderzoek dat universiteiten zou den kunnen uitvoeren. Op dit moment kunnen de 19 con sultatiebureaus voor alcohol en drugs in Nederland alleen die men sen behandelen die zich vrijwillig tot het bureau of daar door de rech ter naar toe worden gestuurd. Een groot deel van de alcoholmisére blijft binnen de muren van het ge zin of kennissenkring. In het be lang van de geestelijke en lichame lijke volksgezondheid moet daar snel verandering in komen, vindt de heer Visser. DEN HAAG - De overslag en opslag van vloeibaar aardgas uit Algerije kan beter op een kunstmatig eiland in de Noord zee plaats vinden dan op de Maasvlakte. Deze suggestie heeft de fractie leider van D'66 in de Tweede Kamer aan de ministers van Economische Zaken, Verkeer en Waterstaat en Volksgezond heid en Milieuhygiëne gedaan D'66 vindt dat de hogere kosten van een kunstmatig eiland ruimschoots opwegen tegen het gevaar van een ramp in het Rijnmondgebied. De fractie heeft de ministers gevraagd of rekening is gehou den met een zogeheten 'worst case analesis', wat zo veel wil zeggen of gedacht is aan de mo gelijkheid dat een ongeluk met aardgas, een andere ramp in het Rijnmnd-gebied tot gevolg kan hebben. Met als eindresultaat een mogelijke kettingreaktie bij alle gevaarlijke bedrijven in de buurt van de Maasvlakte. De regering heeft besloten aardgas uit Algerije te kopen om het langzaam oprakende gas uit Groningen aan te vullen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7