Een dag vol onwankelbare zekerheden li 11 T wintigduizend aquariumvissen op 'Aqua Flora' Atffdfedtfd] v@ifi) (dl© wdtfdfldi Jehovah's Getuigen congresseren in de Groenoordhal Uitslaande brand in Pieterskerkkoorsteeg Pmm, Agl' J VRIJDAG 15 JULI 1977 LEIDEN Jehovah's Getuigen bestaan er eigenlijk al sinds 1870 (al werden ze nog niet zo genoemd), toen de Amerikaan Charles Russell een bijbelstudiegroep vormde waarin hu betooade dat Jezus zou teruakeren op aarde. Hii meende dat dat in 1914 zou plaatsgrijpenDe huidige in terpretatie van de Jehovah's Getuigen is dat "voordat het geslacht dat de gebeurtenissen van 1914 heeft meegemaakt, volkomen verdwenen zal zijnChristus' opgerichte Koninkrijk het huidige samenstel der dingen zal wegvagen". Als aan deze conclusie geen andere uitleg meer wordt gegeven, zal naar mettselijke berekening rond het jaar 2000 de grote afrekening (Armageddon) komen; de zandlover is dus biina leea. Wie zich in Jehovah's rijen heeft geschaard, zal volgens hun leer behoren tot de grote schare overlevenden of tot de miljarden die uit de dood verrijzen (als Armageddon zich aandient) en voor altijd deel uitmaken van Gods universele grondgebied. Op lezingen en bij het alom bekende zeer intensieve huis>aan-huis- bezoek velddienstworden de Jehova's Getuigen niet moe die boodschap te ver kondigen. Zij staan bekend om hun grote bijbelkennis waarvoor zij metniet aflatende ijver trainenhun nogal strenge moraal en grote mate van zelfdiscipline. Op wereldse wijze carrière-maken vinden zij volstrekt onbelangrijk; dat gaat maar ten koste van de hoofdzaak, het plegen van velddienst Ze zijn verder principiële dienstweigeraars. Over de kerken en de politiek laten zij zich misprijzend uitMet het reilen en zeilen van de gewone maatschappij houden ze zich nauwelijks op. Dat is hun kracht en tevens hun zwakte. Hun kracht: een gevoel van saamhorigheid en eenheid. Dat kan ook alleen omdat het geloof niet maat schappelijk,niet politiek hoeft te worden vertaalden verwerkt. Daarmee ontloopt men de eindeloze hoeveelheid problemen waarmee bijv. protestanten en roomskatholieken wél kampen. Hun zwakte: omdat ze geen wortels in de maatschappij hebben, blijven ze ondanks hun groeiend aantal een geïsoleerde groepering waar door anderen nogal schouderophalend wordt langsgelopen. R.P. Jehovah ordelijk bijeen podium een schetsje opgevoerd tussen "vader en zoon" dat kenmerkend is voor de bloedstol lende versimpeling die de JG in vrijwel alle zaken toepassen. Zoon komt 's avonds erg laat thuis en de vader rapporteert dat hij en zijn vrouw in grote ongerustheid hebben gezeten. Ach, zegt de zoon, het was laat voor ik het wist. De vader meldt vervolgens op gedragen toon: goed, jongen, ga maar naar bed. Waar blijft nu dat strenge onder richt?. roept de heer Geerts. De man die de vaderrol speelt, acteert echter losjes dat het woord "te rechter tijd" dient te worden gesproken. En het was nou wel héél laat geworden. De sketch gaat door. Scène 2 speelt de volgende dag. Vader en zoon hebben samen een klusje gedaan en zijn in opperbeste stemming. De vader gaat nu tot het strenge onderricht over en wijst op de misstap van de vorige avond. De zoon legt plotseling een gedweeheid aan de dag die niet van deze planeet lijkt. Het gesprek kabbelt verder in de "Kijk-eens- jongen-ja-vader" sfeer. Zoon belooft plechtig beterschap. In 999 van de 1000 Nederlandse gezinnen gaat het, vrees ik, toch een tikje anders toe. Maar geen der JG verschiet van kleur, dus zal het daar wel op deze mooie wijze geschieden. Hoogtepunt van de middagzitting is een delicate zaak: "De Jehovah's Getuigen en de bloedkwestie". Dit slaat op het feit dat de JG geen bloedtransfusie accepteren, wat in het nabije verleden een paar keer, toen er zieke kinderen in het geding waren, tot grote tragedies heeft geleid. De kwestie zit de JG kennelijk zeer hoog, want zij brengen er deze middag tevens een brochure van 64 pagina's over uit. De JG blijken geen vierkante millimeter van het oorspronkelijk standpunt te wijken. Bloed is heilig en mag niet worden "gegeten". Zie Genesis en Handelingen. En daar mee uit. Op de leek komt het geheel over als een staaltje uiterst krampachtig bijbellezen. Zowel in de lezing als in de brochure wordt tevens ingegaan op de gevaren die aan bloedtransfusie verbonden zijn. Dat doet wat vreemd aan want wie eenmaal een principieel standpunt daaromtrent heeft ingenomen, moet de rest betrekkelijk koud laten. De pacifist die verklaart tegen het gebruik van wapens te zijn, verdiept zich toch ook niet in de eventuele tekortkomingen van een bepaald merk mitrailleur? Zo glijdt de middag naar de finish. Duizenden woorden zijn over de geduldige kudde uitgestort en niet eentje is er besteed aan die arme, moeilijke wereld waarin we leven. Maar we weten het: de JG hechten niet aan het huidige samenstel der dingen. Het wachten is op de Afrekening, uiterlijk rond het jaar 2000. Dan gaat de bel en valt de bijl. LEIDEN - Vier dagen congresseren de Jehovah's Getuigen in de Groenoordhal. Van 's morgens kwart over negen tot laat in de middag. Gisteren was de eerste dag en in alle vroegte rukten meteen 6000 dienstknechten van Jehovah door de poorten van de veemarkthal om de districtsbijeenkomst bij te wonen. Een massaliteit die alleen bekend is van communistische manifestaties ver van ons bed. Vrijwel overal zou een organisatie bij het verwerken van zo'n mensenmenigte de zenuwen door het lijf gieren. Maar niet bij de Jehovah's Getuigen. De massa "vreugdevolle werkers", zoals ze bij deze gelegenheid heten, wordt ordelijk en zonder een vleugje trammelant opgevangen, ingedeeld, van plaats voorzien en gevoed. Het is hierboven al opgemerkt: JG zijn zeer gedisciplineerde mensen. Dringen, omverlopen, ellebogenwerk dingen die je in het wereldse leven bij vestiaires van schouwburgen nogal eens aantreft, zijn er hier niet bij. De rij voor het damestoilet mag constant 15 meter zijn, geen klacht wordt gehoord. Urenlang zitten de ruim 6000 "in de waarheid" vertoevende dienstknechten op bepaald niet comfortabele stoeltjes te kijken en te luisteren naar wat kloeke mannen in gedegen pakken op een ver podium met 'n kasteelachtig décor te vertellen hebben. Vooreen buitenstaander zijn het geen van allen bóeiende sprekers. Zodra ze een beetje de vaart er in hebben, zetten ze een sluisdeur open, waaruit het ene bijbelcitaat na het andere de zaal in suist. Het geheel ademt voor een leek een wat verouderde sfeer de sprekers storten hun geestelijk materiaal vol onwankelbare zekerheid over het podium en de kudde slikt alles roer en kritiekloos door. De JG bladeren in handbijbels alles na. Niemand wordt daarbij gehinderd door een sigaret, want niemand rookt. De JG hebben het tabaksgenot verre van zich geworpen. Aan de zijkanten van elk gangpad het vertrouwde beeld van elk JG-congres. Daar zitten de moeders met kinder wagens en baby's, want die horen er ondanks hun prilheid ook al helemaal bij, al laat het zuigelingenvolk op gezette tijden wél met krachtige stem horen dat het Woord niet altijd best valt. Het thema van deze eerste dag is: "Thuis het goede doen", een titel die een weinig doet denken aan een vooroorlogs boek voor oudere meisjes. De heer O. Krant houdt zich bezig met "De plaats van de jeugd in de christelijke maat schappij". En hij laat er van de startstreep af geen twijfel over bestaan waar degene hoort te staan die de jeugdkiel nog om de schouders torst. "Je dient te gehoorzamen, je bent onder worpen. Je bent zeer beslist niet inferieur, maar onderworpen. Zoals je eigen moeder onder worpen is aan je vader". Dat maakt dan meteen duidelijk dat de man in Door Ruud Paauw deze kringen nog het onbetwiste hoofd van het gezin is. Daar zal deze dag nog enkele malen op gedrukt worden. Precies twintig seconden komen "onwettige sex en drugs" ter sprake. "Dingen die jullie allemaal kennen", zegt O. Krant, maar hij corrigeert zich ijlings: "Dingen waarvan jullie allemaal wel eens gehoord hebben". Het blijkt voldoende te zijn dat je als jongere van het bestaan van deze zaken afweet, meer is niet nodig. Het woord is dan aan de heer Th. Geerts voor het onderwerp: "Streng onderricht in het gezin schept vreugde". Onder streng onderricht wordt verstaan: onder wijs gebaseerd op de bijbel en gedrag zodanig corrigeren dat het tot verbetering leidt. Er wordt over dit punt op het De buitenste rij van het gangpad is voor de moeders met baby's en kinderwagens. Afbranden verf zonder vergunning LEIDEN - Kort na half drie is van nacht een uitslaande brand ontdekt in het pand aan de Pieterskerk koorsteeg, waarin de Vicolo-bar gevestigd is. De brand moet zijn ontstaan door het afbranden van verf van de voorgevel. Voor dat af branden, waarmee men gisteren bezig is geweest, is geen vergun ning afgegeven door de brandweer. Dat is een eis, omdat in de vergun ning veiligheidsvoorschriften staan waaraan voldaan moet wor den. Die maatregelen bleken in dit geval niet getroffen. Gezien de korte af stand tussen de brandhaard en de kazerne was de brandweer één mi nuut na de melding ter plaatse. Weer zestien minuten later kon het Extra lokalen voor gymnasium LEIDEN - B en W van Leiden heb ben besloten voor het volgend schooljaar drie lokalen van het schoolgebouw aan de Van den Brandelerkade 24a beschikbaar te stellen aan het Stedelijk Gymna sium. Een verzoek om in dat ge bouw een extra toegangsdeur met portaal te maken is door het college afgewezen. ADVERTENTIE DEALER VAN O A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG GORDIJNEN BES0UW TAPIJT Interieurverzorging V/. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 sein bran meester worden gege ven. Bij de blussing werd gebruik gemaakt van t\vee autospuiten, een autoladder, een commandowagen, vijf lage-druk stralen en pers luchtmaskers. De nablussing duurde tot vanochtend kwart voor Dankzij het snelle optreden van twee politieagenten kon een volle gasfles, die op de tweede etage stond, in veiligheid worden ge bracht. De eerste en tweede verdie ping van het pand brandden bijna volledig uit en op de begane grond werd veel water- en rookschade aangericht. De schade in het pand wordt ge schat op 60.000 gulden. Ook in de aangrenzende panden was er sprake van rook- en waterschade. In het pand was op het ogenblik van de brand niemand aanwezig. Burgemeester Vis kwam vannacht een kijkje nemen bij de blussing. Het pand stond in verband et een opknapbeurt in de steigers. rlieden bezig met de vijl burgemeeslej Vis LEIDEN - Vandaag over een week wordt in de Ton Menkenhal aan de Vondellaan een aquariumtentoonstelling geopend, die tot de grootste ter wereld gerekend kan worden. Op de ,Aqua Flora '77.,, zoals de expositie heet, zullen meer dan tweehonderd bakken te bewonderen zijn. In die bakken zwemmen naar schatting 20.000 vissen rond. Bovendien zal de hal opgesierd worden met evenzoveel bloemen en planten. Het organisatieco mité mikt op een bezoekersaantal van 100.000. Sinds vorige week maandag wor den in de hal voorbereidingen ge troffen voor deze grote tentoonstel ling. De zand-lemen vloer, die in de hal lag voor de Amerikaanse Ro deo, is inmiddels omgevormd tot een aantal plantsoenen, compleet met vijvers en bruggen. Eén dezer dagen zal een begin worden ge maakt met de aanplant en het plaatsen van de fonteinen. Daar voor heeft men de medewerking van Flora uit Rijnsburg en de Ge meentelijke Plantsoenendienst. De inzendingen voor Aqua Flora '77 komen uit een groot aantal lan den, waaronder Suriname, Belgiè, Polen Oostenrijk, West-Duitsland waarschijnlijk de Verenigde Staten. Ambassadeurs van deze landen zullen volgende week don derdagavond aanwezig zijn wan- ir burgemeester Vis de officiële opening verricht. Tot de inzendingen behoren onder meer een kleine dertig zeeaquaria, waarin vissen met een zeer fraaie kleurschakering zijn onderge bracht. De heer D. P. Piket sr., die de technische leiding heeft, verze kert dat er een aantal unieke vissen aanwezig zullen zijn. Onder meer dankzij de medewerking van de twee grootste visimporteurs die Nederland kent. Enkele vissen zullen special voor Aqua Flora van een vangststation in Suriname naar Nederland wor den overgebracht. Ontwerper Joop Visser: „Er komen ook tien bakken met guppen. Niet van de gewone, die bijna iedere beginnende aqua riumhouder heeft, maar hele bij zondere. En daarnaast vijf bakken met levendbarende vissen." Een bijzondere inzending is die van de Killi-vissen. Het zijn eierlegge- nde tandkarpers, waaivan de mee ste soorten afkomstig zijn uit West-Afrika In de Leidsehal zullen zo'n vijfenzestig verschillende soorten te zien zijn. Tweeëntwintig aquariumvereni gingen in Berlijn komen op de Aqua Flora met een gezamenlijke inzending. De aquaria zijn de afge lopen dagen door leden van het or ganisatiecomité met de nodige douaneproblemen naar ons land overgebracht. Volgende week komt een zestal Berlijners over om de bakken in te richten. Wat de Nederlandse inzendingen betreft: er werken twaalf vereni gingen aan mee, waaronder de Na tuurvriend uit Leiden en de Leidse Aquariumvrienden. Joop Visser: „Zonder te over drijven kan gezegd worden dat Leidse aquarium houders jarenlang nationaal en internationaal de toon hebben aangegeven. Niet voor niets wordt er in kringen van aqua riumhouders met ontzag gespro ken over de „Leidse school". Behalve aquaria zijn en op Aqua Flora ook terraria en paludaria. Langs een wand in de hal komt een twintigtal terraria te hangen met' onder meer fraai gekleurde gifkik kers. In een aantal paludaria wor den onder andere schildpadden ondergebracht. Volgens de techni sche man Piket is de hal ideaal voor een dergelijke tentoonstelling." Er kan geen daglicht binnenkomep, zodat we de bakken precies zo kunnen verlichten dat de vissen op timaal tot hun recht komen. Tij dens de tentoonstelling zal de hal verlichting niet branden om een feeërikek effect te bereiken." Tijdens de Aqua Flora komt ook het wedstrijdelement aan bod. Zo zal er op zaterdag 23 juli door de jeugdige afgevaardigden van twaalf districten een competitie worden gehouden in het inrichten van aquaria. Elke deelnemer krijgt daarvoor dezelfde materialen ter beschikking. Voor belangstellen den die iets meer over aquaria te weten willen komen, is er in de hal een filmzaal met 120 plaatsen ge bouwd, waar film- en diavoorstel lingen worden gegeven en waar op gezette tijden inleidingen worden gehouden. Onder meer door de be kende dierfotograaf Arend v.d. Nieuwenhuizen. Tot de „randverschijnselen" van Aqua Flora behoren volières van de Nederland Bond van Vogellief hebbers en collecties afkomstig uit de Leidse musea voor natuurlijke historie en geologie. Naast een aan- iële stands, met onder meer tuinmeubelen en broeikas sen, is er een Hollandse gevelstraa tje waar een bar en gezellige zitjes komen. Onder leiding van de bekende ar rangeur v.d. Berg zullen er elke middag en avond bloemschikde monstraties worden gegeven. Op zondagmiddag 24 juli is er een spe ciale demonstratie Japanse bloemsierkunst (Ikebana). De be langstelling uit het buitenland voo: de tentoonstelling is bijzonde: groot. Zo komt er een grote aantal bussen met aquariumliefhebbe uit Berlijn. Secretaris Jvan Zijp: „Om te vo( komen, dat er op en rondom de Vondellaan een parkeerchaos ontstaan worden er rond de hal plattegrondjes uitgedeeld aan zoekers, waar ze het best hun auto's kunnen neerzetten. Aqua Flora '7' is elke dag van 10 uur's morgens tot 10 uur 's avonds geopend en duurt tot en met 7 augustus. De toegang sprijs bedraagt vijf gulden volwassenen en twee gulden vijftig voor kinderen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3