Geen surprises op 't Melkhuis je Mieremet zet Joop Piket mat Toch nog 1500 toeschouwers VRIJDAG 15 JULI 1977 SPORT PAGINA 13 HILVERSUM - Het is hollen of stilstaan op het Melkhuisje. Kwam het publiek woensdag op de banen van de Hilver- sumse LTC ogen tekort (Sanders won zijn tweede partij, de winnaar van het vorig jaar Taroczy werd uitgeschakeld evenals de geplaatste spelers Moore en Edmondson), een dag later konden vier partijen, met nauwelijks tot de ver beelding sprekende spelers, niet boeien. i het niet redden tegen de Fransman HILVERSUM (ANP) - De orga nisatoren van het tennistoer nooi om de open kampioen schappen van Nederland wil len een poging doen het vol gend jaar sterkere spelers naar Hilversum te halen door het prijzengeld op te schroeven naar 175.000 dollar, 100.000 dollar meer dan dit jaar. Er is in 1978 in de nieuwe opzet, waarbij om de super grand prix wordt gestreden, plaats voor 28 toernooien met een prijzengeld van 175.000 dollar Brooshoofd in Lisse op dreef LISSE - Het begint erop te lijken dat Marinus Brooshoofd zijn grote vorm van vorig jaar aan het terug krijgen is. Nadat hij in de tweede ronde nog enige moeite had met Forescate-speler De Wi, gaf hij in de derde ronde dubbelaar bij uitstek Steensma geen schijn van kans. Via de setstanden 6-1 en 6-4 stootte Brooshoofd door naar de kwartfi nales. In het HEB won verder de als eerste geplaatste Drost van de vete raan Stoop (6-1, 6-1). Het talent volle Rotterdamse tennissertje Pe ter maakte ook nu korte metten met zijn tegenstander. Met tweemaal 6-1 werd De Wit naar huis gestuurd. Bakker zorgde voor een sensatie door de als derde geplaatste Assel- bergs in drie sets te verslaan, 3-6, 6-4 en 6-1. De als tweede geplaatste Van de Capellen had tenslotte weinig moeite met zijn opponent Van de Berg. 6-4 en 6-0. In het HEC was het opmerkelijk dat slechts drie geplaatste spelers de kwartfi nales wisten te bereiken. Grootste verrassing was de uitschakeling van Kuyck, eerste geplaatst, die door Bosma met 6-2 6-2 en werd verslagen. De nieuwe generaal van het Le ger des Heils, Arnold Brown, heeft eij aankomst in Londen gezegd, dat hij van plan is de strijd aan te bin den met het alcoholisme onder de welgestelde vrouwen. De 63-jarige Brown, die vorige week officieel in funktie trad, zei: "alcoholisme is maatschappelijk probleem num- mqr een". "Er is een nieuwe klasse alcoholis ten ontstaan. Het zijn de vrouwen van mannen met een hoog salaris", aldus Brown: "ze gaan drinken omdat ze alleen en ongelukkig zijn. Zij zijn moeilijker te bereiken dan de mannen, maar zij hebben onze hulp niet minder nodig", aldus de generaal. De generaal zei, dat er in een aantal kranten "diskrete publiciteit" aan gegeven is om de hulp van het Le ger des Heils voor te stellen aan vrouwen met alcohol problemen. Deze stap zou "veel succes" hebben gehad en Brown hoopt een derge lijke campagne internationaal te maken. Traditiegetrouw vertrekt om streeks 20 augustus ook uit Leiden weer een groep pelgrims ter bede vaart naar het Belgische Beauraing, de plaats in de Ardennen waar in de wintermaanden van 1932-1933 Ma ria 33 maal zou zijn verschenen. Naar dit stadje, waar Maria wordt vereerd als "de moeder met het Gouden Hart", gaan jaarlijks een twintigtal bedevaarten uit geheel Nederland. De Leidse groep gaat van 20 tot 23 augustus en Kardinaal Willebrands zal tijdens deze bede vaart de hoofdcelebrant zijn. Bis schop Simonis van Rotterdam zal tijdens de laatste bedevaart, eind september in Beauraing aanwezig zijn. Inlichtingen over deelname: G. de Winter, Bernhardstraat 26, Leiden, telefoon 071-120923. Een paar weken eerder, op 5 au gustus, vertrekt uit een aantal plaatsen in de omgeving van Lei den en ook vanuit Leiden zelf een zg. ééndagspelgrimtocht naar een andere Belgische bedevaartplaats in de Ardennen, waar ook Maria wordt vereerd, Banneux-Notre- Dame. Het thema van deze bedevaart is: "De mens leeft niet van brood al leen, maar van ieder woord dat komt uit Gods mond". Aanmelden voor deze tocht bij het Diocesaan Banneuxsecretariaat, postbus 16 in Nootdorp. Contactadres in Leiden is zr. Theodora, Haagweg 49, tele foon 125164. Volgend jaar topspelers in Hilversum? elk. "Wij hebben ons in prin cipe weer aangemeld als een toernooi van 75.000 dollar", al- Des te opmerkelijker was het dat toch ongeveer 1508 toeschouwers de Bussumergrindweg hadden weten te vinden. Geen wonder dat toernooi-directeur Jan Mulder ondanks het gure weer zonnig gestemd was. „Bij een totaal van 10.000 bezoekers zijn we binnen", liet hij weten. „Zoals het er nu naar uitziet komen er zeker 14.000." Al is gisteren de uitverkoop begonnen. Geplaatste spelers lieten zich niet meer afprijzen na de uittocht van Pecci (nummer 2), Taroczy (3), Moore (4) en Edmondson E6). Alle partijen namen twee sets in beslag. De Fransen Patrick Proisy en Francois Jauffret vierden hun nationale feestdag met een overwinning. Proisy had binnen het uur afgerekend met John Marks: 6-4, 6-1. De lange Australiër, die in de eerste ronde voornamelijk door zijn ontembare vechtlust Taroczy had bedwongen, had in de tweede set meer aandacht voor een lijnrechter, die in de derde game volgens Marks een onjuiste beslissing nam, dan voor de kwaliteit van zijn spel. dus Piet van Eysden, weds trijdleider en voorbestemd om Jan Mulder als toernooidirec teur op te volgen, "met de kanttekening dat we graag een stapje hogerop willen". Het grootste probleem zal zijn sponsors te vinden om het gat van 100.000 dollar op te vullen. "Binnenkort hebben we een bespreking met een serieuze sponsor", zegt de 41-jarige oud-Nederlands kampioen, "ik heb goede hoop dat het zal luk ken". Voortdurend mopperend ver speelde Marks de ene na de andere service, tot genoegen van ee onverstoorbare Proisy. Geluk De als achtste geplaatste Jauffret had tegen de Chileen Belus Prajoux niet over geluk te klagen. In de eerste set kwam de donkere Zuidamerikaan met 5-3 voor te staan. De 35-jarige Jauffret kreeg op 4-5 zelfs twee setpunten tegen zich. Prajoux kon deze weelde niet verdragen en gunde zijn tegenstander grootmoedig de kans op herstel. Jauffret liet zich dat geen twee keer zeggen en pakte meteen maar de set: 7-5. In de tweede set maakte Prajoux het nog bonter. Gesteund door een sterke spreiding, die voor Jauffret eenvoudig niet was bij te benen, liep de Chileen uit tot 5-1. Op 5-2 betekende een setpunt opnieuw de mysterieuze ondergang van Prajoux. Het werd 6-5 voor Jauffret en matchpoint. Nog even redde Prajoux zijn Hilversumse tennisleven. Hij wist er een tiebreak uit te persen. Jauffret vond het nu welletjes en stond zijn wisselvallige tegenstander geen „opstanding" meer toe. De Fransman greep de tiebreak met 7-4 en de set met 7-6. Jean Caujolle deed niet mee aan het Franse feestgewoel. De man, die in de eerste ronde van Moore won, kreeg nu geen enkele kans tegen Lito Alvarez. De met een fraaie zwarte baard getooide Argentijn, die op Wimbledon Rolf Thung ver sloeg, gaf niet meer dan vijf games weg (6-3, 6-2). Kim Warwick had nog meer haast het kille centrecourt te verwisselen voor het behaaglijk warme clubhuis. Na 35 minuten had de als zevende geplaatste Australiër de Westduitser Jurgen Fas- sbenbender opgerold: 6-3, 6-1. Vanmiddag staan de partijen voor de kwartfinales op het programma. Het schema (in deze volgorde) ziet er als volgt uit: Francois Jauffret (Fr.) - Lito Alvarez (Arg.); Jose Higueras (Spa) - Colin Dibley (Aus.); Onny Parun (Nwz) - Louk Sanders (Ned.); PATRICK Proisy (Fr.) - Kim Warwick (Aus.) KATWIJK - Het tweede strandpa- viljoenensnelschaaktoernooi ken merkte zich door een spannende strijd tussen de Leidse rivalen Joop Piket en Ruud Mieremet. Beide spelers legden in voorgaande jaren al eens beslag op de hoofdprijs van het totaalklassement en hadden el kaar het schakersleven reeds in verschillende basgastentoernooien "zuur" gemaakt. Gisteren was dat ook in paviljoen Fok de Best het geval, mede omdat de winnaar van vorige week, Charles Kuypers, ditmaal niet aanwezig was. De voorrondes in de vorm van de "Zwitserse" vierkampen gaven deze aftekening bepaald nog niet te zien. Uit een zeer aaneengesloten deelnemersveld van 45 man kwam verrassend Pirn Braggaar met 7'/2 uit 9 als winnaar uit de bus. De be hendige Philidor-vluggeraar werd op de voet gevolgd door Joop Piket, Mieremet en Plukker, de kopman van het Zaandamse "Witte Paard", allen met 7 punten. In de finale- tienkamp ging Mieremet goed uit de startblokken. Piket en Plukker volgden door een onderlinge re mise op een halfje afstand. Sleutel duel werd het treffen Mieremet- Piket, daar Plukker vanwege een plotselinge inzinking eerder al moest afhaken. Joop Piket leek on danks een zwakke opening recht streeks op een zege af te stevenen, doch gebruikte daarbij teveel be denktijd, net op tijd zag Mieremet dan ook Piket's vlag vallen, waar door de LSG'er alsnog het volle winstpunt incasseerde. De span ning was hiermee slechts voor korte tijd verdwenen, want alras wist een uit zijn slot schietende Plukker Mieremet een nul te be zorgen. De eindzege en daarmee het tegenwoordig zo kostbare vaa tje haring ontgingen Mieremet ech ter niet, daar hij alle overige lastige klippen wist te omzeilen. De ein dstand in de hoogste groep: 1. Mie remet 8, 2. Joop Piket 7V2, 3. Pluk ker 6, 4 5. Sikkel. Haasnoot 4, 6/7. Geertsma en Binnendijk 3V2. In de 2e groep bereikte Zaankanter Kretschmar met 8 uit 9 moeiteloos de eerste plaats. Verdere eindstand aan de kop: 2. Joop Bakker 7, 3. Teeuwen 6V2, ?/5. Jan Bakkeren De Lange 5V2. In groep 3 voerden Jongsma en Kohlbeck gezamenlijk de boventoon. Beiden finishten op 7 uit 9, Kohlbeck won het onder linge duel. Derde werd de Kat- wijkse jeugdspeler Jan-Willem Duiser met 6 punten. In groep 4 was Heemskerk met 7 uit 7 oppermach tig, voor Van Haastert met 6 en Erik Revet met 5. De 5e groep was met 5'/2 uit 6 voor de Dick v.d. Berg. Wedstrijdleider Hans de Raad krijgt steeds meer routine in de "vluggertoernooien" en bleek de zaakjes deze keer moeiteloos in zijn eentje af te kunnen. Komende woensdagavond wordt er gespeeld in paviljoen Pieter v.d. Bos, aan vang 19.30 uur. Vrij spel Brazilianen niet naar buitenland SAO PAULÖ - De Braziliaanse re gering zal maategelen nemen die maken dat spelers van het natio nale voetbalteam niet voor augus tus van het volgende jaar in dienst kunnen treden bij een buitenlandse club. Brigade-generaal Jeronimo Bastos, secretaris van de nationale sportraad die ressorteert onder het ministerie van onderwijs, heeft dit in Sao Paulo bekend gemaakt. Hij verklaarde dit nadat er berichten circuleerden dat Emerson Leao, doelman van het nationale elftal, een aanbieding van een miljoen dollar (zo n 2.5 miljoen gulden) van FC Valencia heeft gehad. „Ik zal niet toestaan", zo liet hij we ten, „dat Leao naar Spanje wordt getranfereerd, zelfs niet als er twee miljoen dollar wordt betaald. Dat standpunt neem niet alleen ik in. Ook de regering zal niet goedkeu ren dat er voordat de eindronden van het toernooi om het wereld kampioenschap zijn gespeeld een Braziliaanse internationaal naar het buitenland vertrekt." door Herman van Amsterdam Tips voor deze rubriek kunt U elke morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 222 U mag ook schrijven. Bij het dierenpark Wassenaar zijn al ettelijke telefoontjes van particulieren binnen ge komen. Wat moet ik nu met mijn aap doen? Wilt u mijn schildpad kopen? Hebtu nog plaats voor wat tropische vis sen? Ik wil mijn slang de deur uit doen. kan ik 'm bij u langs brengen? Het zijn de schrikreacties op re cente persberichten over de morgen van kracht worden e Wet bedreiging" Uitheemse Diersoorten (WUD). Veel Ne derlanders blijken daaruit de conclusie te hebben getrok ken dat ze er wijs aan zouden doen hun uitheemse huisdier maar zo snel mogelijk kwijt te raken op straffe van een boete of nog erger. Paniekvoetbal van de bovenste plank. De feiten liggen an ders. Elke particulier en handelaar mag houden wat hij nu heeft. Het is alleen wel zaak na te gaan of de bewuste dieren staan vermeld op de "ZWARTE LIJST" die CRM-staatssecretaris Meijer aan de WUD heeft toege voegd en waarin in totaal zo'n 2000 bedreigde uitheemse diersoorten worden opge somd. Variërend van buideldieren en insecteneters tot zangvogels, schildpadden en vissen. Heeft men er één of meer van in bezit dan moet CRM daar van op de hoogte worden ge steld. Daar zijn aanmeldingsformu lieren voor die kunnen wor den aangevraagd bij de afde ling fauna en flora van CRM (Rijswijk). In dierenwinkels zijn ze binnenkort ook ver krijgbaar. Van wie aangifte heeft gedaan (men heeft twee maanden de tijd) kan geen slang, aap, pa pegaai of wat dan ook wor den afgenomen. Wie aangifte verzuimt maakt zich schul dig aan verboden bezit van een bedreigd uitheems dier. Vanaf morgen is het ook VER BODEN "zwarte lijst"-dieren te verhandelen. Of men moet in het bezit zijn van een ont heffing, waaraan niet makke lijk te komen is. De verwachting is dat de die renhandel aanstonds met nogal wat verboden uit heemse dieren blijft zitten omdat hen ze niet tijdig ge noeg van de hand heeft kun nen doen. Dat is bijvoorbeeld zo goed als zeker het geval bij aquarium- en terrariumhuis Parva aan de Herenstraat in Leiden. "Ik heb er hier nogal wat die op die lijst voorkomen", zei mij gisteren bedrijfsleider Heme- rik". Vissen, maar ook een LANDSCHILDPAD. Die raak ik voor zaterdag waar schijnlijk niet meer kwijt. Verkopen mag ik ze na mor gen niet meer. Ik zie wel wat ik er dan mee doe. Waar schijnlijk houd ik ze voor me zelf. Overigens, ik vind deze wet een goede zaak. Er is in het verle den teveel met beesten gerot zooid. Dat had vaak weinig meer met dierenliefde te ma ken". Zijn Lissese collega Slottje laat zich er al net zo over uit. "Er zijn bepaalde TROPISCHE VISSEN tropische vissen. Op die lij st waar redelijk vraag naar was. Die kunnen we nu niet meer inkopen. Maar dat is geen ramp. We vinden er wel een ander voor in de plaats die van ongeveer dezelfde bouw en kleur is en die niet tot het bedreigde soort behoort. Wat dat betreft is er voor de Drs. Jonkers: "Straks moet je ook nog opgeven welke planten je in je kamer hebt doorsnee aquariumhouder keus zat. Het zal alleen wat moeilijker worden voor de gespecialiseerde verzame laar". De zwarte lijst is een voorlopi ge. Er is een staatscommissie die werkt aan een definitieve. Daarin heeft ook zitting een afgevaardigde van de lande lijke Dibevo (Dierenbeno digdheden en Voeders) waar bij de meeste Nederlandse dierenzaken zijn aangesloten. Hun stafmedewerker Rade maker zei mij: "De grote moeilijkheid bij het samens tellen van zo'n lijst is dat er weinig concrete gegevens bekend zijn over in hoeverre een bepaald uitheems dier kan worden gerekend tot de bedreigde soorten. Ov stuk of wat vissen op de zwarte lijst hadden wij onze BEDENKINGEN. Het Caribische Marine-instituut in Curacao hebben we toen een onderzoek laten instellen. Met als resultaat dat inder daad in een paar gevallen een vis ten onrechte op de lijst bleek te zijn geplaatst. Wat ons betreft zijn er nog meer bedenkingen. Aan een defini tieve lijst kan men daarom nog lang niet toe zijn". Inde WUD zijn nog niet de dode uitheemse dieren opgeno men, waaronder de opgezette dieren kunnen worden gere kend, de geheide huiskamer sfeermakers. Aanvankelijk zou daar dezelfde regeling voor gelden als voor de levende have. Dus ook een soort registratie en een VER KOOPVERBOD. Maar dat heeft de minister er nog niet kunnen doordrukken. Er wordt wel aan een soortge lijke regeling gewerkt. Daar zou dan bijvoorbeeld de Voorhouter drs. Jonker mee te maken krijgen. Hij is jaren regeringsambtenaar voor Nederland in Suriname ge weest en verzamelde daar in zijn vrije tijd niet alleen een prachtige vlindercollectie (wat SURINAAMSE VLIN DERS) betreft de grootste ter wereld) maar ook talloze an dere trofeeën, zoals de zeld zame soepzeeschildpad, een Braziliaanse zoetwaterotter, een brulaap, sprinkhanen, torren, slangen, vogelspin- Stuk voor stuk liet hij ze opzet ten en toen hij naar Neder land afreisde nam hij alles in grote koffers mee. Hij kleede er zijn zolder mee aan. Drs. Jonkers is geen voorstan der van een registratie. "Ik zie dat als betuttelen", zegt hij. "Straks mag je in Nederland he lemaal niets meer. Dan moet je op een bepaald moment ook nog opgeven welke plan ten je in je kamer hebt staan", zegt drs. Jonkers, die beslo ten heeft een groot deel van zijn vlinder- en opgezette die ren collectie af te staan aan het Zoologisch Museum in Leiden. Opslagruimte De nieuwe wet, in stelling ge bracht om een steentje bij te dragen aan het voorkomen van een verdere VERAR MING van de wereldfauna, zal vermoedelijk wel als ge volg hebben dat er op niet al te lange termijn een groot aanbod komt van in beslag genomen bedreigde uit heemse dieren. Waar moeten die naar toe, vroeg ik aan de heer Blan- kemeyer, woordvoerder van CRM. Hij zei: "Daar hebben we een regeling voor getrof fen met het ministerie van landbouw en visserij. Die beschikt al over opslagruim ten voor in beslag genomen levende have. Daar gaan "onze" dieren ook naar toe. En mocht het zo zijn dat ze vanwege hun aard moeilijk in die opslagruimten te plaatsen zijn, dan zullen we een beroep doen op de Neder landse dierentuinen". Dierentuin Het DIERENPARK Wassenaar heeft haar medewerking in middels al toegezegd. Mocht er een toevoer komen, dan is er ëen speciale quarantaine afdeling beschikbaar. Directeur Louman: "Als die renpark staan we natuurlijk volledig achter deze wette lijke regeling. Voor onze die rentuin houdt die geen be perking in. Op de eerste plaats zijn we altijd al erg te rughoudend geweest bij het aantrekken van bedreigde diersoorten //s«*£/en zou het er tóch een keer van komen, dan geloof ik niet dat de mi nisters ons toestemming daarvoor zou onthouden. Wat dat betreft mogen de die rentuinen wel een STREEPJE VOOR hebben op de handel". "De WUD kan alleen maar gun stig werken. Misschien dat er nu eindelijk eens een einde komt aan dat onzin nige gedoe van particulieren die een aan leeuw of iets der gelijks in huis houden. De kwalijke gevolgen daarvan hebben we al meerdere ma len aan den lijve ondervon den".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13