De Tour kan eindelijk echt beginnen Böhm maakt als enige een vuist Interlance/Z twijfeltnog over afstaan van spelers Vojvodina „zware klus' voor de FC Amsterdam NEDERLANDERS FALEN TIJDENS IBM-TOERNOOI Opvallend herstel van waterpoloteam VRIJDAG 15 JULI 197 Bezwerende gebaren van Felix Levitan. Alsof hij hel ook niet kan helpen, dat er tot nu toe nog niets gebeurd is in de Tour. Alpen zullen beslissing brengen FREIBURG - Na de tweede rustdag zal de 64e Ronde van Frankrijk eindelijk echt beginnen. In het weekeinde worden de Alpen bereikt, op de flanken waarvan de beslissing over de overwinning zal vallen. Het zal ook moeten, wil deze Tour geen flauw aftreksel van het roemrijke en heroïsche verleden worden. Duitse belangstelling De twee rustdagen na respectievelijk vijf en dertien dagen lang of kort fietsen waren - met alle respect - een beetje onverdiend. Gedurende de meeste etappes voor de Alpen namen de renners al rust. Zelfs in de zwaarste Pyreneëenrit, met beklimmingen van de Aspin, Aubisque en Tourmalet, werd door niemand honderd procent van zijn krachten gegeven. De kanshebbers pedaleerden in een behoorlijk gangetje naar de toppen, namen geen risico's in de afdaling en de niet-klimmers konden rustig hun eigen tempo aanhouden om ruim op tijd te finishen. Dat de Tour tot aan het Westduitse Freiburg, in het Zwarte Woud, geen topniveau haalde werd onomstotelijk bewezen door het absurde kleine aantal uitvallers: vijf. Ze sneuvelden door gebrek aan concitie (Pesarrodona), ziekte (Esparza). een valpartij (Bazzo). een steenpuist (Romero) en domheid (Schepmans). De laatste beging de fout op zijn gemak naar de eindstreep te rijden na een lekke band op het moment dat het peleton een zeer snelle finale reed. Met een deetje goede wil waren alle in Fleurance gestartte renners nog in de "strijd" geweest. Treurig Aan de andere kant was het gewoon treurig te zien hoe opvallend gemakkelijk de 22-jarige Duitse debutant Didi Thurau zijn, in de proloog van vijf kilometer verover de, gele trui om de brede schouders hield. Thurau won in Pau zelfs de zwaarste Pyreneëen-etappe, tijdens welke hij door de echte klimmers werd gelost, maar die hij tijdens de lange afdalingen zonder moeite weer bijbeende. Thurau werd niet ëén enkele keer serieus aangevallen. En dat is toch niet de Tour de France, waarvoor in het verleden mensen in heel Europa werk verzuimden en met de oren gespitst voor de radio zaten. Slechts eën keer werd er "gevlamd" door de vedetten en met name Eddv Merckx. Dat gebeurde bovendien door de toevallige omstandigheid dat Joop Zoetemelk onderuit was gegaan op weg naar Rennes. Merckx joeg aan het einde van de negende etappe zijn knechten zo verschrikkelijk op dat Zoetemelk met een extra achterstand van anderhalve minuut aan de klus in de Alpen begint. Was Zoetemelk niet gevallen, dan was er ook in die negende rit niets gebeurt. Merkwaardig Dat er tot de Alpen weinig strijd zou komen, hadden de organisatoren van de Tour op de voorhand kunnen weten. Zij stippelden dit jaar een wel zeer merkwaardige route uit. Direct de Pvreneëen in was een absurde gedachte. De cols, die reputaties knakten en van anderen afgoden maakten, waren dit jaar al na de afdaling vergeten. Pijn hadden zij niet gedaan. Natuurlijk wilde daar niemand aanvallen. Een Ronde van Frankrijk is zwaar en duurt drieëneenhalve week. Iedereen spaarde zich, terecht of niet, maar het was een feit dat in de eerste twee Tourweken geen van de serieuze gegadigden voor de eindzege de "kaart Pvr durfde te spelen. Zelfs niet de "kaart vlakke ritten". Het grote clakke gedeelte tussen de Pyreneëen en de Alpen was helemaal een lacher. De ritten waren in de eerste plaats veel te lang en in de tweede plaats niet moeilijk genoeg. De renners konden zonder moeite bij elkaar blijven. De heren Goddet en Levitan mochten zich in Freiburg zeer gelukkig prijzen dat het tussen Vitoria in Noord-Spanje en Freiburg in West-Duitsland niet - zoals zo vaak in de Tour - ondraaglijk heet was geweest. Anders hadden de renners tien uur in plaats van zeven tot acht uur per dag op de fiets gezeten. Beperkt Goddet en Levitan waren vorig ADVERTENTIE f Tom Walenkamp het Voorde otjen Cuerede* J Haarlemmerstraat 1-3 \MS Telefoon 071 - 12 37 84 jaar. toen door vijf aankomsten op bergtoppen de strijd werd beperkt tussen Van Impe en Zoetemelk, van zins alle grote renners naar de Tour te halen. Baronchelli, Moser, Maertens. Merckx, De Vlaeminck enzovoorts. Zij moesten allemaal kanshebber zijn, anders zouden ze wegblijven. Hun nieuwe creatie met talrijke vlakke etappe's, slechts eén zware Pyreneëenrit en tenslotte een finale in de Alpen, werd niettemin niet in dank afgenomen. Alleen Merckx kwam erbij. En wat zei Van Impe gisteren in Freiburg? "Ik was bang voor de vlakke etappes, maar ik heb het nog nooit zo gemakkelijk gehad". De vlakke ritten waren inderdaad niet moeilijk genoeg. Onderweg had zonder veel moeite de Puy de Dome beklommen kunnen worden en waarom werd op weg naar Roubaix niet een tukje van de beruchte "Hel van het Noorden" aangedaan? Lucien van Impe verklaarde zich tijdens de vele wandeletappes in puike vorm te hebben gereden. Hem werd alle rust gegund. Evenals de Franse klimmer Thevenet. Zoetemelk had alleen maar pech met die valpartij. De algemene verwachting is nu dat de strijd toch nog door de pure klimmers zal worden uitgevochten. Vandaag wordt met een criterium in Freiburg en een ritje van Altkirch naar Besancon gewoon op oude (plat)voet doorgegaan. In het weekeinde wordt de aanloop genomen naar de echte Alpentoppen. De tijdrit van zondag, bergop tussen Morzine en Avoriaz zal een duidelijke indicatie geven. De gele trui drager ging t Werkelijk De Tour staat op het punt werkelijk te beginnen. Met nog evenveel kanshebbers als bij de start in Fleurance. Thurau wordt niet geacht het geel te kunnen blijven aantrekken, Merckx toonde op de Tourmalet als klimmer te hebben afgedaan. Het zal van de initiatieven van de klimgeiten Van Impe, Zoetemelk en Thevenet afhangen of de gele eindprijs in hun midden terecht zal komen. Door zijn afwachtende houding op de Pyreneëen ging intussen Merckx in zijn kansen geloven. "In de Alpen rijd ik altijd het best. De lucht is daar anders. Ik zal daar geen terrein winnen, maar als ik niet te veel ver lies. kan ik het in de tijdrit van 50 kilometer te Dijon goedmaken". Dat hoopte Didi Thurau, die met glans de tijdrit in Bordeaux won, ook. Thurau uitte zich bescheiden "als ik in Freiburg de gele trui nog maar draag". maar gezien zijn-tvpische Duitse karakter zal hi j zich tot het uiterste verweren Voor Nederland verliep de door Levitan zo commerciel mogelijk opgezette Tour, lang niet slecht. Jan Raas en Fedor den Hertog wonnen etappes voor Frisol en in de Raleighploeg verkneukelde iedereen zich over de pakken geld die door de gele trui binnenstroomden. Ze reden ver dedigend en speelden ondertussen in de kaart van kopman Kuiper. De oud-wereldkampioen kon zich meer nog dan anderen sparen, is in de vorm van zijn leven, bewees als klimmer weer vorderingen te hebben gemaakt en wordt straks als superjoker uitgespeeld door de inmiddels teruggekeerde Peter Post. Kuipers vertrouwen groeide met de dag. In de omgang werd hij per dag stiller, een gunstig teken. Zijn opgekropte strijdlust breekt in de eindfase van de Tour los. Kuiper is niet eens kansloos. Dat bleek wel uit de vrees die Van Impe voor hem uitsprak. De kleine Belgische bergkoning sloeg Kuiper hoger aan dan Merckx, Thevenet en Zoetemelk. EVEN DOOR ZWITSERLAND. 16JULI.KeET. 230km BESANCON DEN HAAG - Na het het afzeggen van vijf Starlil't- spelers voor de nationale volley balselectie, omdat hun spelver deler Chris Schmidt niet werd geselecteerd, dreigen er voor de bondscoaches Korsloot en Koo ien ook problemen te ontstaan over de reeds aangewezen spelers van Interlance/Zaan Veldhuis en Knip. 3e Nederlandse herenploeg, die in september in Finland aan de Eu ropese kampioenschappen deel neemt, heeft in Jurriaan Kooien een tweede trainer, die tevens speler/trainer is van eredivisie vereniging Roswell. Het bestuur van Interlance vindt het een on gelukkige situatie dat een bonds coach tevens clubtrainer is. Bo vendien wordt, door het afzeggen van vijf spelers van Starlilt, mo gelijk een beroep gedaan op nog eens drie spelers van Interlance. te weten Kampman. Kalf en Re- paron. De bezwaren, die voor In terlance al van langere duur zijn. vormen voor Delta. Lloyd, dat zes spelers aan de selectie levert, geen onoverkomelijk obstakel om zijn spelers naar Finland te laten vertrekken. Manager Harry de Haas hierover: "Wij willen te allen tijde spelers leveren aan de nationale selectie. Echter, wij hebben met Interlance ons be klag gedaan bij de Nevobo dat een clubtrainer - in dit geval Koo ien - eveneens bondscoach kan zijn. Dit is met het oog op de competitiebelangen niet redelijk. Daarom ook heeft de Nevobo reeds toegezegd dat na de Euro pese kampioenschappen in prin cipe geen clubgebonden coach meer zal worden aangetrokken voor de nationale ploeg." Axel Hinze, de manager van Inter lance/Zaan. en de voorzitter van de technische commissie van de Nevobo, Van Savooyen. hebben gisteren overleg gepleegd over een eventuele boycot van Inter lance. Echter, Knip en Veldhuis hebben de Nevobo reeds een be reidverklaring voor deelneming ondergetekend toegezonden, zo dat het voor deze spelers onmo gelijk is zich om de betreffende reden terug te trekken. Boven dien staan de statuten van de Ne vobo inmenging van een club, naar aanleiding van de selectie van spelers voor een nationale ploeg, niet toe. Het overleg tussen Interlance en de Nevobo wordt vandaag afgerond, AMSTERDAM - Het IBM-toernooi is aan het leeglopen. Morgen, als de laatste ronde gespeeld wordt in de Amsterdamse RAI zullen slechts zes van de acht schaaktafels bezet zijn. Reshevsky (65). die om geloofsredenen niet op zaterdag speelt, is dan al afgereisd. KATWIJK - De FC Am sterdam speelt morgen avond op het terrein van Quick Boys zijn thuis wedstrijd in de intertoto-competitie te gen Vojvodina Novi Sad uit Joegoslavië. De weds trijd op Nieuw-Zuid be gint om 19.00 uur. Tot nu toe heeft de FC Amsterdam weinig suc ces geboekt in de intertoto-competitie. waaraan ook de FC Twente deelneemt. De ploeg van Dé Stoop speelde gelijk tegen Halmstads BK uit Zwe den en verloor van Mac- cabi. Vojvodina is onge twijfeld de sterkste te genstander die Amster dam in deze poule treft. De voormalige club van Feyenoord-trainer Vuja- din Boskov telt twee in ternationals (Svilar en Novoselac) en enige spe lers van het nationale team onder de 23 jaar. De FC Amsterdam zelf heeft tot nu toe nog niet in de sterkste opstelling kunnen spelen, omdat Heini Otto en Rob Bian- chi hun contract nog niet hebben getekend. Bij de ScxtOll ploeg van Pim van der Meent, die Jan Jongbloed naar Roda JC en Theo Husers naar Lokeren zag vertrekken, spelen wel nieuwkomers Heinz Stuy (ex-Ajax) en Tonnie Kamphues (ex-Telstar, ex-U VS) mee. De toegangsprijzen voor de wedstrijd FC Amsterdam-Vojvodina Novi Sad zijn: overdekte tribune 10.-; tribune 7.50; staanplaatsen 5,-; en jongensplaatsen J 1.- De 47-jarige Dave Sexton is bij Engelse bekerwin naar Manchester United benoemd tot nieuwe ma nager. Sexton, die vorige week Queen's Park Ran gers als manager verliet, volgt hiermee de onlangs ontslagen Tommy Do- cherty op. Het is de derde keer dat Dave Sexton in de voetsporen van Tommy Docherty treedt. Dit gebeurde eerder bij Chelsea en bij Queen's Park Rangers. De nestor zal teleurgesteld zijnVijf punten kon hij, de wereldkampioenskandidaat van 30 jaar geleden, ditmaal bij elkaar sprokkelen. Dit toernooi lijkt het bewijsdat ook in het schaken de jaren meetellen, wat hem betreft sluitend geleverd te hebben. De meeste andere deelnemers zijn evenzeer uitgepraat en zijn alweer bezig om voorbereidingen te treffen voor volgende toernooien waar ook ter wereld. De internationale schaakkalender zit zo vol dat een eventueel falen in Amsterdam al weer enkele weken later goedgemaakt kan worden. De continuiteit van het toernooischaak dwingt iemand als Tatai bijvoorbeeld-zijn partij uit de laatste ronde vandaag al vooruit te spelen tegen Sosonko, want morgen wordt Tatai in Duitsland verwacht. Om er te schaken, allicht. Het begint een bekend fenomeen te worden, een ronde voor het einde. Een massa kleurloze remise's van de middenmoters en de kanslozen: dat gisteren bij dit troosteloze gebeuren vijf van de zes Neder landers bertokken waren tekent het (betrekkelijk) falen van de Nederlandse equipe. Alleen Böhm. totaal uit vorm en op de laatste plaats, maakte een vuist en wel tegen Hulak, de Joegoslavische ontdekking van deze IBM en tevens een van de belangrijkste kandidaten voor de eindzege. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat Hulak met wit problemen zou krijgen, maar Böhm toonde zich ditmaal ouderwets slagvaardig en brak af in een beter staand toreneindspel. Dat werd voor de tweede maal afgebroken, weliswaar met twee pluspionnen van Bohm, maar het waren de f- en de h-pion, een eindspel waarvoor de theorie tal van geheide remisevarianten heeft geboekstaafd. Hulak heeft nu nog twee hangpartijen, tegen Quinteros en Liberzon, die allebei goed tot gewonnen staan voor hem. Daar mee is Liberzon, de naar Israël geëmigreerde Sovjet- grootmeester, in de slotfase toch nog lelijk gestruikeld. Want gisteren verloor hij kansloos van Panno, dezelfde Argentijn die in de VOETBAL - AZ'67 heeft gisteren een ruime overwinning behaald in een oefenwedstrijd tegen het Zaanse politie-elftal. De Alkmaar- ders zegevierden met 15-0. PSV boekte ook een grote overwinning tegen een Brabants elftal: 17-1. Telstar tenslotte won "slechts" met 3-0 tegen de derde klasser Concor dia Wehl. eerste ronde al de Schwung uit Timmans spel had gehaald met een diepzinnige overwinning en nu,aan het eind van de rit, nog eens een keer tegen een kanshebber zijn pure klasse wenste te etaleren. Met dit al is Miles, in deze kolommen getipt als geheime favoriet op de van hem bekende kruip-door- sluip-door-manier toch weer bovenaan gekomen. De Engelse grootmeester gaf Tatai geen kans en doordat hij in zijn curieuze hangpartij tegen Sosonko het punt deelde, voert hij nu het veld aan. In de laatste ronde moet hij met zwart tegen Quinteros. die in de glazen zaal als een kamikaze tewerk gaat en zo af en toe voor fraaie treffers zorgt, zoals gisteren tegen Adoi^an, een drama dat hierbij wordt aangeboden. In de slotstelling kan wit niet met de loper op f8 nemen wegens Tf2 schaak en mat. Morgen vanaf tien uur de ontknoping via Quinteros-Miles, Timman-Hulak, Liberzon-Adorjan, Torre-Kavalek, Böhm-Panno en - natuurlijk - Ree-Van Wijgerden het duel dat de zwartspeler de remise moet opleveren die van hem een internationaal schaakmeester zal maken. De stand na 14 ronden: 1. Miles 9,5; 2. Liberzon 8,5 1lz afgelast: 3. Kavalek 8,5:4. Torre 8; 5. Hulak 7,5 llt ij afg.; 6. Sosonko 7,5: 7. Donner, Timman. Ree en Panno 7; 11. Quinteros 6'fe afg.; 12. V. Wijgerden 6: 13. Tatai 5,5; 14. Reshevsky en Adorjan 5: 16. Bohm 4 '/2 afg. Reshevsky: Slechts vijf punten i het IBM-toernooi behaald. De jare beginnen mee te tellen APp/£5 MEUM£ BEk/AMER /SEEM A/ONGAAR V/E CAR- P/ÈGE MAA/cr CCOP t/EEZ. 7E w<gz/<sSA/ met ZWJ E-ZCE- BOe/EAl 'E)ATr(SEBEU/ST DAAf? COM <3ELUKXt6 W£S ik 'M \Jcof? ar SOORT MCCP- <3€V/AU£W ZO JUIST TJD0JS'EEN TIME-OOT EBJ V/AM mum BEFaamo<= -7S&/M/ECUE VPfE- 7TGS <S&5£t&J BOEDAPEST - De Nederlandse waterpoloploeg heeft zich opval lend hersteld van de nederlaag op de eerste dag van het toernooi om de Hongarije-beker tegen Italië. Gisteren zagen 4000 toeschouwers in Boedapest hoe de nationale ploeg in alle opzichten beter was dan Roemenië. Nederland won met 10-6, via de periodieke scores 2-1, 3-0, 3-2 en 2-3. "Een verschil van dag en nacht", concludeerde coach Ivo Trumbic na de wedstrijd. "De ploeg had geen last meer van nervositeit, alles ging sneller en gemakkelijker, het positiewisselen was vaak zo verras send dat de Roemenen er geen wa pens tegen hadden". De stand na twee dagen is: Hongarije 2 4, Italië 2 3, Nederland 2 2, Sowjet-Unie 2 2, Joegoslavië 2 1, Roemenië 2 0. Het programma voor vandaag is: Sowjet-Unie-Italië, Hongarije-Ne- derland en Joegoslavië—Roemenië.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11