Carter denkt nog een tijdje over neutronenbom na N /':r Dat was schrikken aandeCostaBlanca. Intellectuelen in China krijgen meer waardering Vredesinitiatief voor Rhodesië mislukt weer Zuid-Afrika onderhandelt met banken in W.-Duitsland D@ Amro Bank.Voor reischeques, buitenlands gelei en reisverzekeringen. WOENSDAG 13 JULI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 BRUSSEL (ANP) - Waarschijnlijk in augustus van dit jaar zal de Amerikaanse president, Jimmy Carter, een besluit nemen over het invoeren bij de strijdkrachten van de NAVO in Europa van het nieuwste Amerikaanse wapen, de neutronenbom". Na zo'n be sluit zullen de NAVO- strijdkrachten in Europa er bin nen betrekkelijk korte tijd mee uitgerust kunnen worden. De neutronenbom kan dan gebruikt worden door de in Europa geïn stalleerde „Lance"-raketten en door het 155-mm geschut. N Dat heeft de opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten in Eu ropa, de Amerikaanse generaal Alexander Haig, gisteren, in ant woord op vragen, meegedeeld tijdens een persconferentie die hij hield in zijn hoofdkwartier in Casteau in België. Op zijn pers conferentie deelde generaal Haig voorts mee, dat binnenkort een Duitse „vier-sterren-generaal" benoemd zal worden als adjunct-opperbevelhebber. Ook zei Haig dat in de afgelopen maanden, met medewerking van de NAVO-lidstaten een 140-tal maatregelen is uitgewerkt om de paraatheid van de NAVO- troep'en te verhogen, de logistiek beter te laten verlopen en om tot snellere mobilisatie te kunnen komen. Generaal Haig sprak er zijn verba zing over uit dat de debatten rond de „neutronenbom" de laatste tijd zo zijn toegenomen Er wordt al sinds de jaren zestig aan dit wapen gewerkt. Vorig jaar werd de idee om de NAVO- kernwapens te moderniseren met de "neutronenbom", door de ministers van defensie goed ont vangen. In antwoord op vragen zei generaal Haig dat naar zijn mening het in voeren van het nieuwe wapen niet van invloed zal zijn op de „Salt-besprekingen" (het ge sprek over het verminderen van kernwapens). De Russen doen niet anders dan wij. Ook zij ver nieuwen en moderniseren hun kernwapenarsenaal, onlangs nog met het invoeren van de mobiele SS-X-20-raketten, aldus Haig. „Wij doen niet anders dan plannen opstellen om er voor te zorgen dat een eventuele aanvaller in onze kerheid verkeert over hoe de NAVO een eventuele aanvaller er zeker van te doen zijn dat bij een aanval niet slechts aangevalle nen. maar ook de aanvallers het slachtoffer zullen zijn", aldus de Amerikaanse generaal. Na de NAVO-lopconferentie in Londen (ongeveer twee maanden geleden), die uitmondde in een aantal aanbevelingen, is er intens gewerkt om een reeks van maat regelen te ontwerpen zowel voor korte als langere termijn om de kwaliteit van de NAVO- strijdkrachten te verbeteren, al dus Haig. De ongeveer 140 maatregelen waarmee op korte termijn een kwaliteitsverbetering van de ge vechtskracht van NAVO-troepen bereikt kan worden zijn nu, „met enthousiaste medewerking van de lidstaten", omtworpen, aldus Haig. Die maatregelen hebben, aldus de Amerikaanse generaal, vooral be trekking op de verbetering van de paraatheid, de verbetering van het anti-tankwapen, verbetering van de communicaties, snellere mogelijkheden tot mobiliseren van troepen, verbeterde voor- raadvorming etc. De Amerikaanse generaal maakte voorts bekend dat de Duitse mi nister van defensie ingestemd heeft met de benoeming van een Duitse „vier-sterren-generaal" als adjunct-bevelhebber. Die zal voornamelijk worden belast met de plannen op langere termijn om de NAVO-strijdkrachten te ver sterken. Een versterking van het Duitse element in het bevelhebberschap was al lang nodig, gezien de Duitse bijdrage aan de NAVO, aldus Haig. In Duitse kringen verluidt dat de Duitse generaal Gerd Schmückle de grootste kanshebber is voor deze i post. WASHINGTON (DPA/Reuter/UPI) - De president van de Verenigde Staten Jimmy Carter heeft besloten de produktie goed te keuren van de omstreden nieuwe neutronenbom. De woordvoerder van huis deelde dit gisteren in Washington mee. Hij zei dat de president zich wel het recht voorbehoudt na het gereedkomen van een nauwgezet officieel onderzoek - waarvan de uitslag in augustus wordt verwacht - van dit besluit terug te komen. Later zei Carter op een persconfe rentie dat hij nog niets heeft beslo ten over het uitrusten van de strijdkrachten met dit wapen. 'Alvorens ik een definitief besiuit neem zal ik een komplete analyse laten uitvoeren", aldus de presi dent die eraan toevoegde te gelo ven dat de neutronenbom een van de keuzemogelijkheden dient te zijn. De geldmiddelen voor de produk tie van de bom zijn geregeld in een apart wetsvoorstel waarover de Amerikaanse Senaat nog deze week een uitspraak doet. Men ver wacht dat, nu Carter zich ten gunste van het wapen heeft uitgesproken, de Senaat zich met de financiering akkoord zal verklaren. De neutronenbom kan onder meer geplaatst worden in de in West- Europa gestationeerde Lance- raketten. Hij heeft het 'voordeel' met zijn fatale neutronenstraling al leen menselijk, dierlijk en plan taardig leven te vernietigen, maar geen materiële schade aan bijvoor beeld gebouwen, bruggen en spoorlijnen te veroorzaken. Ameri kaanse militaire experts zijn van oordeel dat de neutronenbom in Europa het beweerde militaire overwicht van de landen van het Warschau-Pact te niet zal doen. De Sowjet-Unie zei vorige week dat de invoering van de neutronenbom de onderhandélingen met de Ver enigde Staten over een beperking van de strategische wapens (SALT) ernstig zal bemoeilijken. Mensenrechten Op zijn elfde persconferentie zei Carter ook dat hij zich voor zijn campagne voor mensenrechten en ontwapening niet tegenover Mos kou wenst te verontschuldigen. Hij vindt de Sowjetrussische aanvallen Louis Ferdinand van Pruisen overleden BREMEN (DPA) - Prins Louis Ferdinand van Pruisen is gisterna cht op 32-jarige leeftijd in een zie kenhuis overleden aan de gevolgen van een ongeluk in het leger, zo is gisteren door een woordvoerder van het vroegere Duitse vorsten huis bekendgemaakt. De prins was twee maanden geleden bij een oe fening beklemd geraakt tussen twee pantservoertuigen en daarbij ernstig gewond. op hem en zijn politiek 'verkeerd en slecht doordacht'. Carter verdedigde gisteren ontwa peningsvoorstellen aan de Sowjet-Unie als oprecht en redelijk en hij legde er de nadruk op dat niet van plan is zijn politiek te wijzigen. Afluisteren Carter zei gisteren dat de regering stappen heeft genomen om te ver hinderen dat het afluisteren door de Sowjet-Unie van telefoonge sprekken in de Verenigde Staten een gevaar voor het land wordt. Kort nadat hij in januari aan de macht was gekomen had hij een onderzoek gelast naar afluister praktijken, zo zei hij. Er zijn stap pen ondernomen om de lijnen die nodig zijn voor de nationale veilig heid te beschermen door dat tele foonverkeer langs ondergrondse telefoonkabels te leiden. Hij zei de afluisterpraktijken nog niet te be schouwen als "een daad van agress- De Amerikaanse Senaat heeft be sloten geen geld toe te wijzen voor een opwerkingsfabriek van splijt stof voor kerncentrales. (In een opwerkingsfabriek wordt ge bruikte kernbrandstof weer bruik baar gemaakt - red.) Daarmede schaart hij zich achter het beleid van president Carter om de ver spreiding van kernwapens tegen te De Senaat ging er wel mee akkoord dat de Amerikaanse regering 14 miljoen dollar krijgt om te onder zoeken of de fabriek voor andere doeleinden kan worden gebruikt. De fabriek wordt al gebouwd in Barmwell in Zuid-Carolina. Eerder optimisme blijkt niet terecht PARIJS - Luchino Revelli- Beumovtde directeur van Fiat- Frankrijk, gaf gisteren een pers conferentie. De directeur werd eer gisteren door zijn ontvoerders vrij- gelaten na een gevangenschap van 89 dagen. Rechts van hem zijn vrouw Maria. SALISBURY (DPA/UPI) - De Brits-Amerikaanse inspannin gen om e kwestie Rhodesië op vreedzame wijze te regelen zijn blijkbaar opnieuw op een volle dige mislukking uitgelopen. Dit heeft een woordvoerder van de Rhodesische premier Ian Smith gisteren in Salisbury duidelijk te kennen gegeven. De woordvoerder zei dat de Britse regering haar standpunt ten aan zien van bepaalde sleutelkwes ties volledig zal moeten wijzigen, wil er enig uitzicht op succes ont staan. Hij noemde het met name onrealistisch dat voorstellen wa ren gedaan voor een door Enge land gecontroleerde overgangs regering (naar een zwart meer derheidsbewind), waarna zes maanden later verkiezingen zou den moeten plaatsvinden. Lon den zou zich naar zijn mening onderwerpen aan de wil van het door Joshua Nkomo en Robert Moegabe geleide Patriottisch Front. De Brits-Amerikaanse onderhan delingsdelegatie, bestaande uit de Britse diplomaat John Gra ham en de Amerikaanse ambas sadeur in Zambia, Stephen Low, wekte zondag, na beëindiging van de besprekingen in Salisbu ry, de indruk dat goede vooruit gang was geboekt. Naar de opvat ting van de Rhodesische regering is echter het tegendeel het geval. De woordvoerder van Smith zei dat vooral John Graham met zijn optimistische uitlatingen valse hoop had gewekt. De woordvoerder van Ian Smith onthulde gisteren enige details van de bespreking die de Rhode sische premier zondagochtend voerde met John Graham en Stephen Low. De woordvoerder zei: „De premier liet de twee gezanten heel duide lijk weten dat hij teleurgesteld was en ontevreden over wat zij hadden meegebracht. Ze kwa men nu met voorstellen die aan zienlijk afweken van wat was overeengekomen met David Owen (de Britse minister van bui tenlandse zaken) aan het begin van dit nieuwe initiatief. De eerste minister stelde dat er geen hoop op een regeling kan be staan, tenzij de Britse regering volledig van gedachten verandert ten aanzien van bepaalde funda mentele kwesties, zoals bijvoor beeld de noodzaak het vertrou wen te herwinnen van blanke Rhodesiërs. Dit is de duidelijke en juiste boodschap die Graham mee terugneemt naar David Owen", aldus de woordvoerder. De verwijzing naar de noodzaak het vertrouwen van blanke Rhode siërs te herwinnen lijkt te slaan op de vraag wie verantwoordelijk moet zijn voor het handhaven van de vrede in de interimperiode die aan een meerderheidsbewind voorafgaat. SCHOONMAAK RIJN KOST MILJARDEN BONN (DPA) - De kosten van een grote schoonmaak van de Rijn zullen voor West- Duitsland tot 1980 minstens twee miljard mark bedragen, zo heeft de Westduitse minis ter van Binnenlandse Zaken Werner Maihofer gisteren in Konstanz bekendgemaakt. De bondsregering en de di verse deelstaten zullen aan dit bedrag samen 800 miljoen mark bijdragen, die voorna melijk zijn bestemd voor de bouw van zuiveringsinstalla ties. De rest van het geld zal door de gemeenten vorden verstrekt, aldus Maihofer. De minister meende giseren voorts dat het saneringspro gramma voor het Bodenmeer moet worden afgerond. De toestand van het water in het meer is al aanzienlijk verbe terd door het programma. Ook wat de kwalitiet van het Rijn water betreft zijn verbeterin gen waargenomen. TOKIO - Gezeten in zijn rolstoel steekt de 86-jarige Japanner Sjinitsji Kato zijn armen verheugd in de lucht, nadat hij na 62 jaar en 6 heropende onderzoeken zijn naam gezuiverd kreeg vaneen moord die hij in 1915 in de schoenen kreeg geschoven. Naast Kato, die voor de moord 14 jaar en één maand gevangen heeft gezeten, zijn dochter Kikujo. Kato houdt met 62 jaar het record. Voor hem deed iemand er 50 jaar over om eerherstel te krijgen. BONN (ANP) - De Zuidafrikaanse minister van financiën, O wan Nor wood, heeft gisteren besprekingen gevoerd met zijn Westduitse colle ga, Hans Apel, en met vertegen woordigers van grote Westduitse banken. Een woordvoerder van de ambas sade achtte het waarschijnlijk dat Horwood onder meer heeft gespro ken over een lening van Westduitse banken aan Zuid Afrika. Zuid- Afrika heeft een krediet van 149 miljoen rand nodig om het tekort op de begroting te dekken en om leningen terug te betalen. Naar in bankierskringen in Frank furt verluidt wil Zuid-Afrika ten behoeve van zijn spoorwegen een lening van twintig miljoen mark opnemen. Die lening zou worden verzorgd door BHF. Er gaan geruchten dat Horwood naar Europa is gekomen om te on derzoeken of er van Europese lan den geld kan worden geleend om het tekort op de Zuidafrikaanse be talingsbalans, dat twee miljard rand bedraagt, te financieren. De woordvoerder van de ambassade kon dit niet bevestigen. Voordat Horwood in Bonn kwam, is hij in Londen, Brussel, Zürich en Parijs geweest. We souden even wat gaart drinken bij 't strandtentje, ik pakte ons boeltje op, is rn 'n portemonnee zoek nergens te vinden, spoorloos. Met alles d'r in. Totaal onbegrijpelijk. Kan je je voorstellen hoe we ons voelden Nou en of. Daarom raden wij van de Amro Bank altijd aan om alleen buitenlands geld voor de éérste dagen mee te nemen en veilige Amro reischeques voor de rest van uw vakantie! Dat is een rustige gedachte. Want gebeurt daar iets mee, dan heeft u de Amro Teleservice. Hoe werkt dat? Heel simpel. Bij uw Amro Bank krijgt u tegelijk met uw reischeques ook een telefoonnummer mee. Gebeurt er iets met uw reischeques, dan belt u dit nummer en krijgt u de Amro Teleservice, die onmiddellijk geld overmaakt. Telegrafisch. En wat uw bagage betreft, als u een Amro reisverzekering neemt, bent u voor een gering bedrag verzekerd tegen verlies en diefstal. En tegen de kosten van ziekte, ongeval en wegens familie omstandigheden naar huis moeten. Dus wie niet van schrikken houdt tijdens z'n vakantie, die gaat eerst even langs bij j de Amro Bank. PEKING (Reuter/UPI) - China heeft behoefte aan een grotere in tellectuele vrijheid om niet ach ter te blijven in het wetenschap pelijk onderzoek. Dat is de conclusie van een opmer kelijk openhartig artikel in "Rode Vlag", het theoretisch blad van de Chinese Communis tische Partij. Een van de hoofd taken van de wetenschappelijke arbeiders is het "aanmoedigen van honderd denkrichtingen, die met elkaar wedijveren", zo schrijft dr. Tsjien Hsuehsen, het brein achter het moderne rake tarsenaal van China. In het artikel wordt erkend dat de slechte behandeling van intellec tuelen in het verleden heeft ge leid tot een 'dalend onderwijsni veau' in China. Als daar geen eind aan komt zal het ambitieuze pro gramma voor de komende 23 jaar niet verwezenlijkt kunnen wor den. China moet leren van de meest-ontwikkelden in andere landen, zo meent de auteur. Dergelijke uitlatingen zouden voor het wegzuiveren van de 'bende van vier' in oktober jl, be schouwd zijn als "slaafse aanbid ding van zaken uit het buiten land". "We moeten een realisti sche benadering hebben als we kijken naar de kloof tussen de huidige wetenschappelijke en technologische positie van China en het wereldniveau. We liggen aanzienlijk achter op de meeste gebieden". De 20 miljoen Chinese intellectue len zijn het mikpunt geweest van de politieke campagnes van de groep rond Tsjiang Tsing, de we duwe van Mao. "De bende van vier plaatste de intellectuelen in de beruchte negende categorie, nog lager dan landeigenaren, rijke boeren, contra revolutionairen, slechte elemen ten, rechtsen, renegaten, vijande lijke agenten en kapitalisten zon der berouw", aldus Rode Vlag. "De bende van vier kritiseerde en discrimineerde de intellectuelen naar willekeur. Zelfs noemden ze de intellectuelen een destruc tieve factor die de socialistische funderingen ondermijnt, dat was werkelijk een ongegronde, schunnige aanval op de intellec tuelen. Veel intellectuelen blijven weliswaar op hun post maar hadden het moeilijk bij het in praktijk brengen van wat ze ge leerd hadden, en een grotere bij drage te leveren aan het volk, vanwege alle kwellingen en ver volging". Tsjien baseert zijn verdediging van de intellectuelen op de economi sche noodzaak, niet op mensen rechten. "De intellectuelen van ons land zijn een positieve factor in het bouwen van ons socialisti sche moederland. Ze zijn onmis baar voor China, en moeten zon der vrees voor vervolging hun bijdrage kunnen leveren. De ideologische problemen van de intellectuelen kunnen slechts door democratische methoden worden opgelost, door discussie, kritiek, overtuiging en onderwijs, niet door gewelddadige en on derdrukkende methoden", meent Tsjien. De Maoïstische leuze "laat honderd bloemen bloeien en honderd denkrichtingen wedijveren" leidde in het midden van de jaren vijftig tot een korte periode van betrekkelijke vrijheid van me ningsuiting. Maar de stroom van kritiek van ontevreden intellec tuelen werd snel tot zwijgen ge bracht met de nieuwe richtlijn om de "vijanden van het socia lisme te isoleren". Het hergebruik van Mao's leuze moet niet worden opgevat als een vrijbrief om het systeem te kriti seren. De "wedijver tussen de denkrichtingen" zal waarschijn lijk beperkt blijven tot het bereik van de wetenschap.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9