'Daling tot 135.000 werklozen mo gelijk FRAUDE-MAP ONTHULDE ALLES School Boveiismikle zal worden gesloopt Prijsvraag nieuw Kamergebouw Brandstichters kwamen bijna zelf in vuur om Jongen (17) vermoord bij babysitten Werkgevers ontvouwen bezuinigingsplan tot 1981 W DUIZENDEN DIEREN OP ZWARTE LIJST "Wij zitten met de brokken ARCHITECTEN ZULLEN ZUINIG MOETEN ZIJN WOENSDAG 13 JULI 1977 PAGINA 7 UTRECHT - ,Zijn spaarzin was meelijwekkend en ziekelijk. Hij wist niet eens van de goede din gen van het leven te genieten en liet vrouw en kinderen meedelen in een overdreven zuinigheid". Deze typering gaf officier van justi tie mr. AHerstel gisteren voor de rechtbank in Utrecht van de Utrechter J. van der G., die als boekhouder bij een Zeister wege nbouwbedrijf in vijf jaar ruim 288.000 gu I den a chterover drukte. V iet geld belegde hij onder meer in spaarbrieven en onroerend goed zodat de kapitaalkrachtige boek houder de totale schade van zo'n half miljoen met zijn ex- werkgever soepel kon regelen en toen nog bijna twee ton overhield Om die reden leek het mr. Herstel niet redelijk alleen een geldboete te eisen, ondanks de gevolgen die hij vreesde van gevangenisstraf voorde toch al belabberde psychi sche toestand van de verdachte. Uiteindelijk vroeg de officier om een geldboete van4.00Ö gulden en een gevangenisstraf van zeven maanden, waarvan vier maaji- den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het geknoei van Van der G. kwam begin vorig jaar aan het licht toen hij in het ziekenhuis belandde met levensgevaarlijke verwondingen na een auto-ongeluk. De plaats- vervangende boekhouder bij het aannemingsbedrijf stuitte op een dossier met het etiket fraude map" Onder die rubriek was een groot aantal aantekeningen on dergebracht, die nauwgezet ver slag deden van Van der G's ver duisteringen. De belangrijkste vorm van zijn privé-kapitaal was de kas, waaruit hij contant geld opnam zonder het te boeken. Kleinere be dragen kwamen onder meer van het vakantiegeld voor de wege nbouw dat soms gedeeltelijk werd uitbetaald. Volgens Van der G. zelf was het allemaal mogelijk door het onvoorwaardelijk ver trouwen, dat hij genoot en door de administratieve constructie van het bedrijf waardoor de boek houder zelf aan alle touwtjes trok. Zijn raadsman mr. A. Schellert wees ook met een beschuldigende tantskan- toor Moret en Limpberg uil Utrecht, dat in alle jaren de boe ken van hel bedrijf controleerde. Hij zei dal door het uitblijven van enig fatsoenlijke controle door de accountants een gelegenheid werd geschapen die de dief maak- Het verwonderde de raad. bijvoorbeeld nooit eer trole was gemaakt en dat. ni iets was gezegd over de adrn. stratieve opzet die alle vera woordelijkheid voor de boekh ding in de hand van Van der legde. n,dat DEN HAAG - De werkgevers zeggen de werkloosheid in 1981 tot 135.000 personen omlaag te kunnen brengen. Dat is ongeveer 50.000 minder dan waar kabinetsforma teur Den Uyl met zijn onlangs gepubliceerde plannen op uit kan komen. Maar de werkgevers vragen dan ook een veel groter offer dan Den Uyl om werkloosheid en inflatie omlaag te schroeven. Uit een gisteren gepubliceerd stuk blijkt dat de ondernemers op de uitgaven voor het rijk en de sociale zekerheid nog 9,5 a 10 miljard extra willen bezuinigen. Dat bedrag moet komen boven op de 4 miljard die nog resteerd van het totaalpakket van 8 miljard aan ombuigingen die door het kabinet vorig jaar juni in gang is gezet. Ook willen de werkgevers dat de loonkosten de eerste twee jaar 2 DEN HAAG - Zaterdag wordt een zwarte dag voor liefhebbers van exotische huisdieren. Ook de han delaars in uitheemse diersoorten krijgen het dan niet gemakkelijk, want op die dag treedt een verbod in werking op het houden en ver handelen van zo'n tweeduizend dieren. Op de zwarte lijst staan alle soorten apen, alle katachtigen (be halve de huiskat), alle schildpad den en dit legioen wordt aangevuld met ongeveer twaalfhonderd voge lsoorten en enkele honderden rep tielen en vissen. De dieren op de lijst hebben maar één ding gemeen: hun soort wordt 1]iet bedreigd. Daarom heeft een ad viescommissie van het ministerie van CRM de lijst opgesteld. De Staatscourant zal alle namen deze week publiceren samen met het be sluit uit de wet "bedreigde uit heemse diersoorten" dat de handel verbiedt. Geen van deze "verboden" dieren mag men in de toekomst nog "on der zich hebben, te koop aanbie den, verkopen of afleveren", zoals de wet zegt. Overtreding van het verbod levert straffen op tot drie maanden hechtenis of tienduizend gulden boete. Eigenaars van een dier dat voor komt op de lijst, hoeven dat overi gens niet onmiddelijk weg te doen. De nieuwe wetsbepaling slaat niet op dieren die gekocht zijn vóór het tijdstip van inwerkingtreding van de bepaling. Maar CRM raadt eige naars en houders wel aan dit bin nen twee maanden te melden bij het ministerie, omdat de eigenaar later misschien moet aantonen dat het eigendom van zijn dier stamt van voor de nieuwe bepaling. procent minder stijgen dan begin dit jaar nog voor mogelijk werd ge houden. De volgende twee jaar zal die beperking één procent moeten zijn. Het vrij besteedbaar inkomen zou dan jaarlijks toch nog met één pro cent kunnen stijgen. Maar daar pro- fiteren alleen de mensen van die promotie maken, extra dienstjaren krijgen en overwerken. Voor de grote massa van de werknemers zit er lang geen één procent inko mensverbetering in. Zij zullen er eerder op achteruitgaan. De voorgestelde extra bezuiniging is 6,5 a 7 miljard meer dan Den Uyl zelf blijkens zijn tweede memoran dum mogelijk acht. Hij schreef daarin dat het.wellicht" noodzake lijk zou zijn om boven op de reste rende 4 miljard nog 3 miljard extra te bezuinigen om het tekort van de overheid in 1981 te beperken tot 5 procent van het nationaal inkomen. Daarover is inmiddels een conflict met zijn eigen PvdA-fractie uitge broken, waarover vandaag verder gepraat zal worden. De 9,5 a 10 miljard extra die de werkgevers willen bezuinigen komt overeen met een verdere be perking van de stijging van belas tingen en sociale premies tot maximaal 0,1 procent-punt van het nationaal inkomen per jaar. Dat is 0,9 punt minder dan waar de rege ring tot nog toe-en de PvdA nog steeds-van uit gaat. Het is 0,5 a 0,6 punt minder dan wat Den Uyl met zijn extra bezuiniging van 3 miljard toelaatbaar acht. Overigens zal de feitelijke "nul lijn" van de werkgevers voor de col lectieve uitgaven niet betekenen dat die uitgaven de komende jaren niet meer groeien. Zij willen alleen de extra groei er uit halen. Van de verwachte toename van het natio naal inkomen zal de komende jaren toch nog 70 miljard naar rijk en so ciale zekerheid gaan. De "nul-lijn" voor de collectieve uitgaven en de "min-lijn" voor de lonen zijn bedoeld om het bedrijfs leven meer lucht te geven. Het aan- loosheid i deel van de lonen in de opbrengst er toe dat mi van de bedrijven moet omlaag, zo- werk komen, waardoor minder aan dat er meer overblijft voor winsten werkloosheids- en andere sociale waarmee nieuwe investeringen uikeringen hoeft te worden opge- kunnen worden gedaan. Met deze bracht. nieuwe investeringen kan de pro- De werkgevers willen dat minstens duktie vergroot worden. Dat leidt de helft van de zo bespaarde uitke- extra bezuinigingen de werk- ringen ("inverdjeneffect") wordt teruggesluisd naar de burgers en het bedrijfsleven. Dat moet in de vorm van lastenverlaging. Zo kan de koopkracht in stand blijven en de ruimte voor nog meer bedrijvig heid worden vergroot. ASSEN - De raad van Smilde heeft gisteravond zonder hoofdelijke stemming het voorstel van B en W aangenomen om de openbare la gere school in Bovensmilde die onlangs door Zuidmolukkers was bezet, af te breken. Op de plaats daarvan zal een hertenkampje worden ingericht. Een door het rijk aangeboden noodschoot, ge bouwd naast de openbare bibliot heek zal als vervanging dienen. de Magnoliastraat. Er versperringen opgeworpen vijk irden De spanning in de Zuidmolukse wijk wordt door de politie zwaarder de politie gewogen dan de spanning ónder de Nederlandse bevolking, meende A. de partij Gemeentebe- Zuidmoluks deed niets. Er was veel publieke belangstelling Clau: voor deze raadsvergadering. Onge- langen, veer 200 personen zaten op de pu- Meiden-Seinstra blieke tribune, op de trappen, in de teerde dat gangen en in de hal van het gemee- overgedaan ntehuis. De op de burgemeester geuite kritiek werd herhaaldelijk haar met de brokken, door applaus of hoongelach onder- Burgemeester De Noord der (CHU) consta- men in Den Haag is tot de orde van de dag. In Bovensmilde zit men volgens De raad drong erop aan dat deze steund. verhuizing als een tijdelijke wordt H. Klaren (PvdA meende dat Bo- beschouwd. Binnen een jaar moe ten B en W met plannen komen voor een definitief schoolgebouw elders in Bovensmilde. Burgemeester P. de Noord kreeg alle kritiek van de hand. Als burgemee ster en hoofd van de politie heeft hij naar zijn zeggen in wezen weinig over het optreden van de rijkspoli- neemt. "Het is dieptreurig dat justi- tie in zijn gemeente te zeggen. Dat beleid tie niet meer maatregelen neemt' Hij vroeg zich af of de burgemee- onder hoogste veel kritiek te verduren toen aan de ster wel voldoénde heeft aange- heid van de minister orde kwam het aarzelende politie- drongen op po 1 itieyer sterkingbepaald. Hij voegde optreden tijdens de ongeregeldhe den die zich op 5 en 6 juli i dt door de politie zelf •erantwoordelijk- Justitie toe dat Volgens J. Hadders (VVD) was de door dat beleid de rust thans is her politiebescherming aan alle bevol- vensmilde hebben voorgedaan. Er kingsgroepen beloofd. De Neder- rden door Zuidmolukkers ten ingegooid van en er werd een benzinebom gegooid in een woning landse bevolking werd volgens hem tijdens deze ongeregeldheden gediscri steld. Hij beloofde er bij de desbe treffende instanties op aan te drin gen dat het nieuwe politiebureau niet in midden-Smilde maar in Bo vensmilde zal worden gebouwd. DEN HAAG-Een complot van president uit het dossier, twee Haagse mannen en drie want hij had de materiële door brandstich- schade veel te hoog aan de ting de verzekering op te lich ten heeft in de nacht van 2 op 3 juli vorig jaar geresulteerd in een enorme uitslaande brand in een woning aan de Parallelweg en in een uitke ring van 45 mille van de ver zekering. Een anonieme tip aan de politie bracht de mis daad later aan het licht. De twee mannelijke hoofdrol spelers stonden gisteren voor de Haagse rechtbank terecht: Dick L., de 32-jarige bewoner van het verbrande huis, en zijn 48-jarige vriend ,,Óme Henk". Zij hoorden gevange nisstraffen tegen zich eisen van respectievelijk twee en vier jaar met aftrek. Dick L. bekende dat hij zijn in boedel op de eerste etage had besprenkeld met benzine, waarna hij met zijn tweede vrouw Jannie zogenaamd was gaan slapen op de tweede etage. Zij hadden zich beiden in pyjama gestoken om het „echt" te laten lijken. Door Sybe Stamm Het werd zó echt dat Dick en Jannie bijna in de vlammen omkwamen. Voor de recht bank vertelde Dick gisteren dat hij na het benzine spren kelen volgens afspraak met „ome Henk" de ramen van de kamer open had gelaten en het licht aan. „Ome Henk" zou dan een brandbom naar binnen gooien. Inderdaad klonk na korte tijd beneden een enorme plof. Toen Dick eie uit hun kamer kwamen, bulkten de met vlammen vermengde rook wolken al door het trapgat naar boven. In hun haast om naar het dak te vluchten kwam Jannie te vallen. De twee wisten zich maar terna uwernood in veiligheid te brengen: zwart van het roet klommen zij via de daken naar het huis van ome Henk, vlak om de hoek in de Van Bassenstraat. Dick's eerste vrouw Annie Z., die eveneens in het huis aan de Parallelweg woonde, had zich met de drie kinder voordien naar geven. „Is het beurd?", informeerde zij bij aankomst, „Het zal zó gebeu ren", antwoordde ome Henk. Volgens zijn eigen vrouw Dina ging hij toen naar buiten en sloegen direct daarna de vlammen uit Dicks woning. „Ome Henk" ontkende voor de rechtbank ten stelligste dat hij de brandbom heeft ge worpen. Wel gaf hij toe bij het complot betrokken te zijn geweest. Via bemiddeling van hem of zijn vrouw was de verzekering van de inboedel tot stand gekomen, hij had aan Dick de benzine geleverdj had geholpen met het opma ken van de valse inventaris lijst voor de verzekering. Hierop prijkten o.m. een kleuren-tv en een collectie kostbare porseleinen vazen. Een luguber detail bleek ter zit ting: het hele plan was ont staan toen Dick en Jannie bij ome Henk en Dina op bezoek waren informeerden wie het meisje was van wie zij in de huiskamer een portret zagen. Het was het dochtertje van ome Henk en Dina. Zij was omgekomen bij een brand Ondanks het tragisch verlies had ome Henk een slaatje uit de brand geslagen, zo las de verzekering opgegeve „Aan een brand kan je heel ge makkelijk veel geld verdie nen", zou ome Henk volgens de getuigen hebben gezegd. Al weer volgens dick en diens vrouwen zou ome Henk sinds dit gesprek voortdurend hebben aangedrongen om een brandstichting op touw te zetten en Dicks woning, Ome Henk zou voor een feilloze uitvoering zorgen. Hij had een beloning van tien mille bedongen. Sindsdien was het complot elke dag doorgepraat. Dina scha kelde een verzekeringsagent in. Annie sloot een brandver zekering af voor vijftig mille. Ome Henk maakte de inven tarislijst in klad; Jannie schreef hem over in 't net. De brand zou in het weekeinde door ome Henk worden aan gestoken. Maar op 2 juli be sloot men spontaan dat het meteen moest gebeuren, om dat een Surinamer die mid dag de woorden „Brand Zap pa" bij Dick op de deur had gekrast, uit worde omdat hij geen betaling ontving voor geleverde heroïne. „Nou wordt die Surinamer er op aangezien", zou ome Henk triomfantelijk hebben geroe pen. Bewenen Officier van justitie mr. W. F. Lubberink achtte zowel tegen Dick als tegen ome Henk het medeplegen van brandstich ting bewezen en, eveneens in beide gevallen, heling van tien mille van de verzeke ringsuitkering. Hij eiste twee jaar gevangenis straf tegen de verminderd toerekeningsvatbare Dick en vier jaar tegen ome Henk, die hij in alle opzichten zag als de plannenmaker en hoofd a- der. „Ik vind het onvoorstelbaar dat iemand die zelf bij een brand zijn eigen dochtertje verloor en zijn vrouw ernstig gewond 'zag, ooit iets met brandstich ting te maken wil hebben", zei de officier, ie Henk be- Advocaat mr. Spong bepleitte og niet ge- een lagere straf voor Dick, die ten tijde van de brandstich ting een volkomen ontred derde en aan heroïne ver slaafde figuur was. Advocaat mr. Schipper betoogde hierna dat aan ome Henk hooguit medeplichtigheid kan wor den verweten, omdat het gooien van de brandbom niet is bewezen. Volgens mr. Schipper is er ook geen en kele reden om ome Henk meer straf op te leggen dan Dick. Vonnis 26 juli. Brochure over kerncentrales DEN HAAG - Het ministerie van Economische Zaken heeft een bro chure „3500 mwe kerncentrales in Nederland" samengesteld, waarin staat hoe deze kerncentrales wer ken en wat de risico's zijn. In de brochure zijn de kernpunten aan gegeven van een risico-analyse van de splijtstofcyclus in Nederland, samengesteld door de NV Samen werkende Elektriciteits Produk- tiebedrijven, de studie kerncentra les en volksgezondheid van de Ge zondheidsraad en het advies over de veiligheidsaspecten van de splijtstofcyclus in Nederland dooi de Commissie Reactorveiligheid. DEN HAAG - De uitbrei ding en vernieuwing van de gebouwen van de Tweede Kamer zijn nog altijd niet definitief. Hoewel de prijsvraag voor het beste ontwerp vandaag van start is gegaan, is nog steeds onzeker of er wel een nieuw Kamergebouw komt. De hoge bouwkosten - 80 tot 100 miljoen gulden - zijn er de oorzaak van. Eind vorig jaar heeft premier Den Uyl nog een poging ondernomen om de uitbreidingsplannen op de lange baan te schuiven. Hij kreeg daarvoor een nijdige veeg uit de pan van Kamervoorzitter Vonde ling. Sindsdien is er het stilzwijgen over gedaan en de voorbereiding gewoon doorgezet. Maar nog altijd bestaan er grote - voornamelijk financiéle - bezwaren in regeringskringen tege: nieuwbouwplannen van Tweede Kamer. Men vindt de ge kozen opzet overdadig kostbaar. Minister Gruijters (Volkshuisves ting) geeft de architecten die van plan zijn mee te doen aan de prijs vraag dan ook de stille wenk zuinig aan te doen. "De zuinigheid van het plan zal bij de jury een ernstig punt van overweging zijn", zo laat hij langs zijn neus weg weten. Er zijn binnen het kabinet al ver schillende keren stemmen opge gaan van ministeries die vinden dat de Tweede Kamer best een voor beeld mag geven bij de bezuin igingsoperatie. Dat was ook de ach tergrond van de brief die premier Den Uyl november vorig jaar aan de Kamer schreef. Voor de uitbreiding en vernieu wing van het Kamergebouw zijn de Tweede Kamer op het laatste mo de ment niet doorgingen. In 1863 wa ren er prachtige plannen gemaakt voor de bouw van een „paleis" voor de Kamer. Maar door geldgebrek kwam er niets van terecht. Een halve eeuw later herhaalde de ge schiedenis zich. Beroemde archi tecten als Berlage en Cuypers had den hun ideeën al op papier. Maar opnieuw was er geen geld voor. Hoewel hetzelfde voor de derde keer dreigt, staat sinds vandaag toch de inschrijving voor de prijs vraag onder architecten voor het beste en goedkoopste ontwerp open. De Tweede Kamer stelt aan het nieuwe Kamergebouw een in drukwekkende rij eisen. Zo zal er een gloednieuwe vergaderzaal moeten komen die plaats kan bie- de Kamermeerderheid vast. De 'balzaal', waar de Tweede Kamer van oudsher bijeenkomt, is te klein. De kamerleden zitten met z'n drieën niet bepaald ruim in de groene bankjes. Alle ministers en staatssecretarissen kunnen al lang niet meer tegelijk achter de rege- nenhofcomplex krijgen kamerle den, fracties, medewerkers en personeel een zee van ruimte. Ein delijk gaat een oude wens in vervul ling: ieder kamerlid een eigen werkkamer. Daarnaast wil de Tweede Kamer nngstafel. Vanaf de kleine tribune enkele douches, rustkamer: kunnen de toeschouwers maar de tnmzaaltje en een crèche. Ook moet helft het ..veld" nog altijd geen gelden uitgetrok- den aan 225 kamerleden. Want ken. Officieel is het nog steeds de bedoeling dat de eerste spa in 1981 de grond ip gaat. bestaan nog altijd plannen op het aantal kamerleden uit te breiden. Dat er een nieuwe vergaderzaal Het zou niet de eerste keer zijn als moet komen - ook als de uitbn de nieuwbouwplannen van de ding achterwege blijft - staat voor De architecten staan daarom voor de taak een vergaderzaal te ont werpen die ongeveer zeven keer zo groot is. waar twee kamerleden in een bankje kunnen zitten, waar een regeringstafel komt die plaats biedt aan minstens veertig bewindslie den en waar voor 300 mensen plaats is op de tribune. Behalve een nieuwe vergaderzaal komer er in het nieuwe Kamerge bouw drie andere zalen, die be stemd zijn voor commissieverga deringen en hoorzittingen. Vergeleken met het huidige Bin- de kamerleden „winkelstraatje" in het bouw ondergebracht worden. Uiteraard zal de Tweede Kamei straks met de allermodernste mid delen bewaakt worden. Het is d( bedoeling dat er een „gesloten ver keerscircuit" aangelegd wordt on te voorkomen dat willekeurige be zoekers tot in het hart van het Ka mergebouw kunnen doordringen. In of onder het Kamercomplex dienen de architecten ook ruimte te maken voor 300 parkeerplaatsen. Die zijn vooral bestemd voor men sen die de auto onder handbereik moeten hebben. Het Binnenhof wordt helmaal autovrij. DEN BOSCH - Tijdens het babysit ten is de 17-jarige Albert Tjoa gis ternacht in Den Bosch vermoord. De jongeman die in het huis van zijn zus aan de Evert van Dijkstraat op zijn neefje van een jaar paste, werd door een onbekende met tien messteken toegetakeld. Verschei dene van die steken waren dode lijk. Over het motief tast de Bossche re cherche in het duister. Van een fa milievete is tijdens het onderzoek niets gebleken. Men sluit niet uit dat Albert het slachtoffer is gewor den van een overval of een mislukte inbraak. Er wordt uit het huis niets vermist. De dader is waarschijnlijk via de achterkant van het huis en de tuin ontkomen. Albert Tjoa werd gistermorgen kwart over drie gevonden door zijn zus en haar man, die thuiskwamen van een feestje. Het lichaam van Albert was ernstig verminkt en lag op een matras in de logeerkamer van de rijtjeswoning in de nieuw bouwwijk Kruiskamp. Geen van de buren heeft iets van het misdrijf gemerkt. Het buurtonderzoek van de politie heeft nauwelijks iets op geleverd. Albert Tjoa. was crimineel gezien, geen bekende van de politie. En kele rechercheurs kenden hem wel als een veelbelovende voetballer van Concordia SVD. De jongeman zou gisteren jarig zijn geweest. Hij zat nog op school en was de jongste uit een gezin van zeven kinderen. Albert werd in Indonesië geboren. Hij stond bekend als een wat stille jongen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7