"Veel bedrijven aan buurt of stad gebonden" Meer werklozen bij de schoolverlaters "Waardeiland beneden maat waals motte waals motie KvK: "Open ruimten reserveren WOENSDAG 13 JULI 1977 LEIDEN i 1 1 LEIDEN - Bedrijven, die door hun hinder voor de omgeving of door een gebrek aan uitbreidingsmogelijkheden moeten verdwijnen uit de oudere stadswijken, kunnen niet allemaal ondergebracht worden op nieuwe re gionale bedrijfsterreinen. In een groot aantal gevallen is er sprake van wijk of stadsgebonden activiteiten, die een nauwe relatie met de consument noodzakelijk maken. Daarom zal ook in de steden ruimte gereserveerd moeten worden om deze bedrijven een plaats te ge ven. Iedere stad kent open ruim ten, die daarvoor in aanmerking komen. Dat zeggen de Kamers van Koophandel van Rijnland, Den Haag, Delft, Dordrecht en Gouda in een gezamenlijke reac tie op het onlangs gepubliceerde voorontwerp-streekplan Zuid- Holland West. Uitgaande van dat standpunt zeg gen de kamers niet akkoord te kunnen gaan met de prioriteit, die bij de stadsvernieuwing ge geven wordt aan het "wonen". Daarom vindt men het van groot belang, dat bij de stadsvernieu wing niet alleen de overheid en de woningbouwverenigingen worden betrokken, maar ook het bedrijfsleven, dat in die gebieden gevestigd is. Belangrijke punten die bij de stadsvernieuwing vergeten wor den zijn volgens de kamers de ge ringe financiële tegemoetkoming voor bedrijven, die in deze gebie den hun panden vernieuwen en de ruimte die er beschikbaar is voor woningbouw in de vrije sec tor. Bij verplaatsing van be drijven naar elders moet het vol gens de kamers mogelijk zijn om zowel gronden in eigendom als in erfpacht te verwerven. De kamers wijzen in hun commen taar op het belang om de as Leiden-Alphen aan den Rijn tot ontwikkeling te brengen. Voor een opvang van de "overloop" uit het dichtbevolkte westelijke deel van de provincie worden moge lijkheden in Alphen aan den Rijn bepleit, eventueel aangevuld met een groei van Hazerswoude- Rijndijk. In het kader van die oost-west-ontwikkeling past ook de vraag van de kamers naar een spoedige aanleg van een nieuwe rijksweg van Leiden naar Bode graven zo dicht mogelijk langs de bestaande spoorlijn en ten zuiden van Kerk en Zanen in Alphen. Onderschreven wordt de noodzaak om in of nabij Leiden een of meer nieuwe bedrijfsterreinen aan te leggen. In afwijking van de keuze die in het voorontwerp- De Kamersvan Koophandel houden in hun reactie op het voor-ontwerp streekplan Zuid-Holland West e van de as Leiden-Alphen. De Hoge Rijndijk vormt op dit ogenblik die as. streekplan wordt gedaan (ten westen van Leiden) geeft de ka mers de voorkeur aan bedrijven langs de as Leiden-Alphen. Met name wordt gepleit voor een be drijfsterrein in de polder Crones- teijn, vlak bij de Rijksweg 4. Wat betreft de kantoren vinden de kamers dat er nu al een beleid ge voerd moet worden, dat er op ge richt is om in Leiden en Delft meer kantoren te krijgen. "Er moet niet gewacht worden totdat Den Haag "vol" is. Bouw van kantoren in de Leidse binnenstad behoeft volgens de kamers niet gestimuleerd te wor den vanwege het gunstige effect op de winkels in de binnenstad, maar om een evenwichtiger structuur tot stand te brengen in de produktie. Volgens de kamers is in samenhang met de kantore nontwikkeling in Leiden een ontwikkeling van hotel- en con gresaccommodatie mogelijk. Bouw van nieuwe hotels moet dan ook niet beperkt blijven tot Scheveningen, maar moet ook gericht zijn op het toerisme in de westelijke Bollenstreek. De kamers vinden dat de provincie terughoudend moeten zijn rond de ontwikkelingen in de detail handel, zolang de resultaten van het distributie-planologisch on derzoek nog niet bekend zijn. Wel zegt men de voorgestane verster king van de stadscentra als Lei den en Delft te ondersteunen. Door de kamers wordt daar nog aan toegevoegd dat enkele ge meenten, waaronder Leiden op het punt van de bereikbaarheid en het parkeren een beleid voe- r de ontwikkeling ren, waarin de versterking dreigt te worden ondergraven. Letter lijk wordt in het commentaar ge zegd dat in Delft en Leiden en het belang van de bereikbaarheid met voeten wordt getreden. Tenslotte wordt de provincie gewe zen op het recente rapport van de Stichting Leidse Binnenstad waaruit blijkt dat er wel een uit breiding van het aantal waren huizen gewenst lijkt, maar niet die van kledingbedrijven, zoals in het voorontwerp streekplan staat. Samenwerking Eigen Huis en Nieman voor oplossing problemen 99 LEIDEN - Na voor een twaalftal bewoners een zogenaamd oplever ingsrapport gemaakt te hebben is de voorzichtige indruk van de ver eniging Eigen Huis dat de kwaliteit van de geleverde huizen op het Waardeiland eigenlkbeneden de maat was. Al van het begin af aap zijn er steeds klachten geweest over de kwaliteit van de bouw. In som mige gevallen liepen de menings verschillen over vermeende gebre ken hoog op: een van de bewoners bijvoorbeeld heeft een advocaat in de arm genomen om zijn belangen te laten behartigen. Wie de mening polst van het be stuur van de bewonersvereniging van het Waardeiland merkt dat de ernst van de klachten nogal uiteen loopt. Bij velen is er sprake van een reeks kleine klachten die - niet al tijd even snel - verholpen worden als ze bij Nieman Holding onder de aandacht worden gebracht. Nie man Holding is de firma die ver antwoordelijk is voor de ontwikke ling van de luxe "townhouses" op dit eiland dat ten oosten van het Rijn-Schiekanaal in de Riin ligt. Een half jaar na de eerste opleve ring, vindt een tweede oplevering van de huizen plaats waarbij even tuele gebreken die in die tijd aan het licht gekomen zijn verholpen worden. Bij deze tweede opleve ring heeft de vereniging Eigen Huis een aantal opleveringsrapporten gemaakt. De vereniging Eigen Huis is een landelijke vereniging die op komt voor de belangen van de par ticuliere huiseigenaar. Op verzoek van de eigenaar kan een opleverin gsrapport gemaakt worden. Bij de eerste tientallen woningen die nu de tweede oplevering zijn gepasseerd heeft Eigen Huis voor twaalf woningen een opleverin gsrapport gemaakt waarin de ge breken worden opgesomd die nog door de bouwer in orde moeten worden gemaakt. Vooral bij huizen die het eerst zijn gereedgekomen werden een groot aantal gebreken geconstateerd. De indruk heerst bij de bewonersvereniging dat er in die gevallen sprake is geweest van nogal overhaaste bouw. Het is Nieman Holding nogal opgebroken dat er bij het nu bijna voltooide deel gebruik is gemaakt van een groot aantal onderaannemers die blij kens de klachten niet altijd even nauwkeurig werk afleverden. Als een bepaald bouwproject is af gerond maakt Eigen Huis een ge middelde beoordeling over dat pro ject. De indruk tot nu toe is dat het project Waardeiland lager scoort dan het gemiddelde van andere projecten. Een woordvoerder van Eigen Huis kenmerkt het project, voorlopig nog, als "onvoldoende" en "beneden de maat". Er hebben kortgeleden gesprekken plaatsgevonden tussen Nieman Holding en Eigen Huis waarbij is afgesproken om gezamenlijk tot een oplossing van de problemen te komen. De bewonersvereniging, die ook in verband met de verdere bouw op het eiland een advqcaat, in de arm heeft genomen, heeft vertrouwen dat Nieman Holding loyaal mee zal werken aan de perfectionering van niet alleen de huizen, maar ook de omgeving. Afgezien van de wegen is namelijk het grootste deel van het eiland particulier terrein waar alle huizenkopers aan meebetalen. Een van de wensen vande bewo ners voor hun eiland is de aanleg van een kinderspeelplaats, zodat vooral de jonge kinderen veilig kunnen spelen. Op verzoek van de bewoners komt er Verder bij het jachthaventje verlichting en een boothelling. Geopperd is ook wel de aanleg van een tennisbaan en de verhuur van roeiboten. Een punt dat nog altijd de aandacht vraagt van de bewoners is de ontsluiting van het eiland. Voor een goede aan sluiting op de Hoge Rijndijk moet men wachten op de beslissing die genomen wordt over de aanleg van een busbaan daar. Afhankelijk van de indeling van de rijbanen zoals die dan wordt kan een regeling voor het eilandverkeer gezocht worden, ook rond de tweede brug die aange legd zal worden. LEIDEN - LPV „De Rijnklievers" hield een wedvlucht vanaf Noyon niet 139 oude duiven. De uitslag was: 1. J. v. Leyden, 2. J. C. Pracht, 3, 4, B. v. Mil, 5, 8, J. v. d. Wal, 6. Gebr. Kok, 7. Zwaan den Oude, 9. J. v. Alphen, 10. Zwaan den Oude. Verder werd er gevlogen vanaf Duffel met 314 jonge duiven. De uitslag was: 1,6,8. J. C. Pracht, 2. P. Veelenturf,3. Zwaan den Oude, 4,7, Gebr. Kok, 5. B. v. Mil, 9. P. v. d. Wal, 10. A. Dubbelaar. LPV „De Snel vlieger" hield een wedvlucht met 139 oude duiven vanaf Louvres. De uitslag was: 1,7, M. de Lange en Zn., 2,4, 5,9, Comb. Montanje, 3. J. Degen en Zn, 6. H. Moenen, 8. F. Compier, 10. L. Gijs man. Verder werd gevlogen vanaf Essen met 518 jonge duiven. De uit slag was: 1. M. de Lange en Zn, 2, 4, F. Jansen, 3, 5, F. Compier, 6, 7, Gebr. v. d. Heijden, 8,10, N. Bink, 9. L. Gijsman. PV „De Reisduif' hield een wed vlucht vanaf Noyon met 99 oude duiven. De uitslag was: 1,2,4,5,7,8, K. v. d. Bere. 3. F. v. Duuren. 6. S. v. d. Hoven, 9. W. Kop, 10. P. Mooten. Verder werd er met 247 jonge dui ven gevlogen vanaf Duffel. De uit slag was. 1. W. Tolboom, 2,7, 9, F. v Duuren, 3, 4, C. Strik, 5, 8, P. Moo ten, 6. N. v. d. Dop, 10. K. v. d. Berg. PV „Leiderdorp" hield een vlucht vanaf Noyon met 78 oude duiven. De uitslag was: 1, 9,10, H. Flippo, 2, 4, 5, J. Brantenaar, 3, 7, J. v. Laar, 6. A. Rasser, 8. R. G. Slikkerveer. Verder werd met 195 jonge duiven gevlogen vanaf Duffel. De uitslag daarvan was: 1. H. Flippo, 2. L. Robbers, 3, 6, M. Reijerse, 4,10, Th. Habraken, 5, Fr. Hoogervorst, 7. W. Hoogervorst, 8. 9. J. v. Laar. PV „LPC" hield een wedvlucht vanaf Noyon met 140 duiven. De uitslag: 1. P. Landesbergen, 2. Fr. Gijsman, 3. J. Rozier, V. Alphen, 5. W. v. d. Hoogt, 6, 10, N. de Groot, 7. P. de Haas, 8. W. Teske, 9. J. Staffe- leu. Vanaf Essen werd gevlogen met 545 jonge duiven. De uitslag was: 1,3, N. de Groot, 2, 5, 6, 9, W. v. d. Hoogt, 4. P. Koenen, 7. W. v. As, 8. H. v. Hoven, 10. Fr. Gijsman. 145 duiven vlogen vanaf Noyon. De uit slag: 1, 2, 5, J. v. Alphen, 3, 6, P. Groenendijk, 4. J. Groenendijk, 7. P. Landesbergen, 8. W. v. d. Hoogt, 9, 10, N. de Groot. Dr. R.H. Samsom uit bestuur van Diaconessenhuis LEIDEN - Dr. R. H. Samsom uit Alphen aan den Rijn heeft zijn functie van voorzitter van het be stuur van het Diaconessenhuis in Leiden met ingang van september a.s. neergelegd. Hij heeft 25 jaar zit ting in het bestuur gehad. In zijn plaats is tot voorzitter benoemd drs. J. H. C. Laman uit Leiden. het Rijn-Schiekanaal (links) heeft de eilandbebouwing al vorm gekregen; op de voorgrond het ADVERTENTIE LEIDEN - De werkloosheid onder de schoolverlaters in Leiden e.o. is de afgelopen maand aanzienlijk toegenomen. Ten opzichte van de maand mei meldde zich bijna 120 pro cent meer werkzoekende schoolverlaters bij het Geweste lijk Arbeids Bureau. De totale werkloosheid werd hierdoor belangrijk beïnvloed. De presentatie van schoolverlaters op de arbeidsmarkt is dit jaar om vangrijker dan vorig jaar. Zo nam de werkloosheid onder werkzoe kende mannelijke schoolverlaters toe van 123 (vorig jaar) tot 144 en bij de vrouwen van 126 tot 169. Ten op zichte van mei was er bij de mannen een stijging van 67 tot 144 en bij de 77 tot 169. De totale werkloosheid nam bij de mannen toe van 2210 in mei tot 2281 in de afgelopen maand. Bij de vrouwen was er een grotere stij ging, namelijk van 568 tot 703. Een stijging was er de afgelopen maand ook in de vraag naar arbeid skrachten. Bij de mannen van 1034 naar 1197 en bij de vrouwen van 277 naar 353. Volgens het GAB is deze stijging toe te schrijven aan de actie van het ministerie van Sociale Za ken onder ongeveer 300.000 werk gevers in Nederland., die het ver zoek hebben gekregen hun vacatu res bekend te maken bij de arbeid- sbureau's. Overigens blijkt uit die opgaven dat de toegenomen vraag naar arbeidskrachten voornamelijk betrekking heeft op jeugdig pers oneel. De toename van de werkloosheid ten opzichte van dezelfde periode in het vorig jaar was bij de vrouwen (maand juni) 82 (namelijk van 621 naar 703). Bij de mannen daalde de werkloosheid ten opzichte van vo rig jaar, namelijk van 2286 naar 2281. De toename van de werkloos heid ten opzichte van de maand mei deed zich voor in vrijwel alle secto ren met uitzondering van de bouw. In die laatste sector was er zelfs een daling met 47 mannen, wat volgens het GAB de hoge graad van bedrij vigheid in de bouw nog eens extra onderstreept. Betere opvang In zijn maandoverzicht merkt het GAB op dat de toeloop van manne lijke schoolverlaters vorig jaar iets beter werd opgevangen dan dit jaar. De minste vraag naar person eel is er nog steeds in de dienstens ector, terwijl ook voor ongeschool den de plaatsingskansen minder zijn. Nog steeds geldt dat jonge mensen die een administratieve functie ambiëren en daar de juiste opleiding voor hebben genoten, op den duur wel geholpen kunnen worden, aldus het GAB. Overigens is gebleken dat eind mei ongeveer 100 Katwijkse vissers als werkloze werkzoekenden bij het GAB stonden ingeschreven. Eind juni was het nog steeds 100. Nog niet bekend is in hoeverre de werk loosheid onder de vissers is toege nomen als gevolg van de recente moeilijkheden bij de haringvisserij. De werkloosheid in de diverse ge meenten van het gewest Leiden zag er als volgt uit (tussen haakjes de aantallen van de maand mei): Alkemade mannen 50 (53), vrou wen 20 (11); Katwijk mannen 285 (294), vrouwen 62 (46); Leiden mannen 1518 (1457), vrouwen 466 (391); Leiderdorp mannen 95 (89), vrouwen 39 (33); Oegstgeest man nen 94 (89), vrouwen 29 (19); Rijns burg mannen 38 (35), vrouwen 15 (7); Valkenburg mannen 14 (10), vrouwen 8 (5); Voorschoten man nen 101 (103), vrouwen 37 (35); Warmond mannen 29 (28), vrouwen (12); Zoeterwoude rriannen 32 (27), vrouwen 10 (7). In het totaal zijn ook nog enkele buitengemeenten opgenomen. leiden 13 juli 1977 PERSOONLIJK in opdracht van de economische controle dienst, werden wij verplicht al onze borden met korting-aanduidingen uit onze zaak te verwijderen. onze medewerksters, kunnen u echter precies vertellen waar ze hebben gehangen. trouwens, ze weten nog veel meer. zelfs hoeveel er op stond. waals mode

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3