Zwerfhond verkopen per contact advertentie M m Draverij in Voorschoten op 28 juli Vrije tijding [Leidse agenda Een mooi dorp met prachtige voortuinen DIERENTEHUIS ZIT OVERVOL: STAD EN RAND WOENSDAG 13 JULI 1977 OEGSTGEEST/LEIDEN - De familie Spaanderman, die nu bijna een jaar het dierentehuis De Postbrug in Oegstgeest draaiende houdt, zit met de handen in het haar. Het dierentehuis is overvol. In de zevenentwintig hokken zitten bij elkaar zestig honden en ondanks dat wil men blijven helpen en willen Joke en haar man het principe blijven aanhouden, dat geen enkele hond wordt afgemaakt. Zon, zee, rietkragen, campings, badminton en de krant. Zomerse berichten uit de soms warme, soms regenachtige Leidse streken. Op bezoek bij niets vermoedende re creanten, kroegbazen, waterspor ters en globetrotters. Elke dag een verhaal over gewone mensen, met vakantie of juist aan het werk. By elkaar geraapt in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Zoe- terwoude, Warmond, Voorschoten en Wassenaar. "Vrije tijding". Wie een aardig onderwerp heeft mag bellen. Naar de stadsredaktie: 071-144941. Apotheken Ook in het Leidse dierenasiel een groot aanbod van zwerfhonden en dieren Nu het uit de auto zetten duidelijk De rashond i terugloopt (tot nu toe kreeg de Leidse dierenbescherming slechts te maken met één geval, en hond die was achtergelaten i de Leidse Hout. vastgebonden vroeger. - vooral de grotere soorten als bouviers herders en de Duitse dog, die op dit ogenblik het meest in trek is - en zo schiet het bastaardje uit het asiel er nogals eens bij i boom) blijkt dat In De Postbrug blijft men weigeren Dat is in deze vakantietijd geen eenvoudige zaak, daar het aantal honden nog dagelijks groeit, met drie a vier per dag. "Het is ver schrikkelijk als je ziet hoeveel mensen afstand doen van hun hond nu het vakantietijd wordt," aldus Joke Spaanderman. De smoesjes zijn deze dagen niet van de lucht. Maar zelden durft iemand ervoor uit te komen dat hij of "zij gewoon van zijn hond afwil. De twee meest gehoorde smoezen zijn Ik heb deze hond gevonden" en "Ik ben allergisch voor honden". „Daar weten we ondertussen alles van, want je kunt gauw genoeg zien of een hond al langer bij een baas is. Niemand ontdekt pas na Door Hans Meijer enkele jaren, dat hij of zij allergisch is voor honden. En als ze hier komen met de smoes dat ze de hond gevonden hebben verwijzen we ze naar de politie. Dan hoor je er prompt nooit meer wat van." Toch neemt men bij het dierentehuis De Postbrug voor zorgsmaatregelen. Naam en adres van de eigenaar of "vinder", plus signalement van de hond, worden altijd opgeschreven, ook wanneer de hond niet in het tehuis wordt opgenomen. "Als zo'n hond dan uit de auto wordt gezet en hij komt bij ons terecht, dan weten we tenminste hondenbezitters, die van het dier afwillen, een andere taktiek volgen. "Nu worden veel honden hier in pension gebracht, waarna men - soms zelfs vanuit het vakantieadres - opbelt met de mededeling dat wij maar een goed tehuis voor het beest moeten zorgen. En dan héb je er Steeds meer mensen nemen een hond en steeds meer honden worden afgestaan. Zodoende hoopt de "voorraad" zich in dierenasiels op. Met alle nare gevolgen van dien. Bovendien blijkt dat de "asielhond" lang niet Dronkenmansrit met dodelijke afloop: half jaar eel SASSENHEIM - De recht bank in Den Haag heeft gis teren de 23-jarige bouwvak ker A. M. van der V. uit Sas- senheim wegens dood door schuld veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een, proeftijd van twee jaar en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De man raakte op 20 maart 1977 op de linkerweghelft van de Noord- wijkje Duinweg in botsing met een tegenligger. Van de vier inzitten den van deze tegenligger, twee 23- jarige jonge mannen en twee 23- jarige meisjes, overleden de twee jongens ter plaatse. Een meisje overleed tien dagen later. Het an dere meisje werd zwaar gewond. Het alcoholpercentage van de bouwvakker was 1,22 promille. Wettelijk toegestaan is 0,5 promille. Volgens ooggetuigen reed hij 120 km per uur, terwijl ter plaatse de maximumsnelheid 80 km per uur bedraagt. Volgens de verklaring van de bouwvakker moet hij uit de bocht zijn gevlogen. Op de stoep brommende jongen rijdt meisje (9) aan LEIDEN - Het 9-jarige Leidse meisje Yvonne H. werd gister avond in de Beethovenlaan aange reden door een bromfietser. Het kind kreeg een hoofdwond en moest voor onderzoek naar het Diaconessenziekenhuis worden overgebracht. De bromfietser, een 16-jarige jon gen, reed over het trottoir. Hij zag volgens de politie geen kans om het meisje, dat plotseling een stap opzij maakte, te ontwijken. Trein grijpt W addinx veense ZEVENHUIZEN (ANP) - De 21- jarige mejuffrouw J. Schone- veld uit Waddinxveen is gister avond omstreeks het spitsuur op een spoorwegovergang in Ze venhuizen verongelukt. Zij stond met haar auto voor een ge sloten AHOB spoorwegover gang en reed de overgang op na het passeren van een trein, ko mende uit de richting Den Haag. Haar auto werd daarop door een extra forensentrein uit de rich ting Utrecht gegrepen. Mejuf frouw Schoneveld was de enige inzittende van de auto. Zij heeft vermoedelijk niet gewacht tot de waarschuwingslichten van de overgang waren gedoofd. Als gevolg van het ongeluk werden acht treinen uit de dienst geno- De heren Van Wijk (links) en Hogendoom "Liever vier keer per jaar keuren". KEURINGEN IN LEIDERDORP LEIDERDORP - Dit jaar voor de zevende maal worden alle tuinen in Leiderdorp gekeurd. Voor de derde maal wordt de grote wisselbeker uitgeloofd. Voor de eerste maal doet de wijk Voorhof mee. Nog lang niet voor de laatste maal zet de commissie "Mooi Leiderdorp" zich in voor "een mooi dorp, opgesierd met prachtige voortuinen", zoals de commissie het noemt. 5? Het gaat alleen om voortuinen, die vanaf de openbare weg zichtbaar zijn. Vroeger ging dat anders en werden ook achtertuinen gekeurd, maar daarover zijn weieens moeilijkheden geweest. De commissie Mooi Leiderdorp komt voort uit de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Er zijn nog steeds bindingen met de maat schappij, waarvan de Leidse afdeling dit jaar honderd jaar bestaat. Om dat te vieren heeft die afdeling deze keer een beker voor de meest originele tuin beschikbaar gesteld. Door Hanneke Meijer Jaarlijks wordt in Leiderdorp twee maal gekeurd. Éénmaal nadat de bollen zijn uitgebloeid en eenmaal tegen het najaar. De heer H. van Wijk, chef van de Leiderdorpse plantsoenendienst en bestuurslid van de commissie: "We zouden eigenlijk vier keer per jaar willen keuren, maar dat komt er gewoon niet van, omdat we veel te weinig mankracht hebben. Nu zijn er zo'n dertig vrijwilligers, die de keuringen uitvoeren". Leiderdorp is voor die tuinkeuringen in tien wijken verdeeld. Ongevraagd keuren twee mensen, één vakman en een amateurtuinier, alle tuinen in die wijk. Per wijk worden eerste, tweede en derde prijzen beschikbaar gesteld. Daarna wordt uit de tien "wijkkampioenen" de mooiste tuin van Leiderdorp gekozen. "We zijn met twee mensen, vakman en amateur, gaan werken om de kritiek te onder vangen dat sommige mensen in de prijzen vallen, omdat zij hun tuin laten aanleggen. Nu er een vakman meeloopt valt dat van zelf op De indeling in wijken hebben we gemaakt om de mensen meer bij de keuringen te betrekken. Iemand wordt eerste in zijn wijk. Dat spreekt het meeste aan". Na elke keuring veranderen de keurmeesters van wijk, om te voorkomen dat steeds dezelfde tuinen worden uitgezocht. A. F R. Hogendoorn, de penningmeester van de commissie: "Er zijn zoveel ver schillende opvattingen over wat een mooie tuin is dat je alleen al om die reden steeds moet laten rouleren. Anders zouden in de ene wijk bijvoorbeeld steeds tuinen met veel mooie rozen in de prijzen vallen, terwijl in een andere wijk alleen maar rotstuinen bekroond worden. En dat is niet de bedoeling". Over die verschillen in opvatting vertelt de heer Van Wijk: "We hadden hier in Leiderdorp een man die kennelijk al jaren op een flatje had gewoond en nu voor het eerst een voortuintje kreeg. Ook die man trachtte het goed te doen. Langs zijn tegelpaadje maakte hij dus een mooi schuinoplopend betonnen randje. In zijn enthousiasme verfde hij dat randje ook nog rood, wat verschrikkelijk vloekte met de roze petunia's, die er naast stonden. Eén van de keurmeesters vond dat ver schrikkelijk. Toch vind ik datje dat moet waardereen. De man heeft zijn best gedaan om er, naar zijn idee, iets moois van te maken". Desondanks is het risico niet uitgesloten dat steeds dezelfde tuinen bekroond worden, omdat er nu eenmaal mensen zijn die ze erg goed onder houden en er veel kijk op hebben. "Daar hebben we een trucje op gevonden", merkte de heer Van Wijk op. "Die mensen vragen we gewoon om zitting te nemen in de jury. Dan wordt hun tuin niet meer gekeurd". Prijzen In november worden elk jaar de prijzen uitgereikt. Voor die uitreiking bestaat erg veel belangstelling. Burgemeester Van der Have van Leiderdorp merkte daarover enige tijd geleden op: "Jullie krijgen voor elkaar wat bij politieke partijen meestal niet wil lukken. Bij jullie zit de zaal tot de laatste plaats vol". honden af te maken. Al duurt het nog zo lang, enkele weken geleden ging er een hond weg nadat hij bijna een jaar in het asiel had gezeten, elke hond moet (weer) een baas hebben. Om de verkoop te stimuleren is men in Oegstgeest begonnen met een soort "contactadvertenties" voor honden. In sommige kranten verschijnen advertenties met daarin een foto van de hond plus een verhaaltje: door de hond zelf vertelt, zo van "Ik ben Bruno, een vierjarige bastaard die een aardig tehuis zoekt. Kinderen geen bezwaar." Dat initiatief heeft voorlopig tot voor'de vakantie afstand gedaan wordt. resultaat gehad dat er meer mensen om een hond komen vragen. Toch krijgt niet iedereen een hond mee. "We moeten ervan overtuigd zijn dat de dieren een goed tehuis krijgen. Laatst kwamen hier bijvoorbeeld een paar opgeschoten jongetjes om een hond vragen. Nou, daar beginnen we dan niet aan." Veel mensen bespreken te laat vakantiepensions voor hun honden en zien daardoor hun vakantie in gevaar komen. Dat is, volgens Joke Spaanderman, één van de voornaamste redenen waarom vaak zo botweg afstand wordt gedaan van dieren. De mensen raken in paniek. "Bij ons moet je zeker rond de jaarwisseling bespreken. Anders ben je echt te laat. We zouden best iedereen willen helpen, maar daarvoor hebben we nu eenmaal de ruimte niet." De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8 tot 15 juli door; Zuider Apotheek, Lam- menschansweg 7, tel. 123553; Apotheek R. v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. Woensdag Kennedylaan 11. Oegstgeest, informa tieavond Baha'i gem., 8 uur nam. Volkshuis, informatie en inschrijving kinderclubs, 2-3.30. uur nam. Ontmoetingscentrum, hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur Witte Poort kazerne. Noordeinde 2. tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, do. van 10.30- uur vm. 12.30 uur nam. Donderdag 140866. Pieterskerkhof 19. Architectenbureau, gratis advies, 8-9 uur nam., telefoon 142771 Troef, Noordeinde 2a, kreagroep, foto grafie, 8-10 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open café avond 9-12 uur nam. Welfare lokaal Rode Kruis. Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invalidenbond, 7-8 uur nam., telefoon 01717-3309. Groenoordhal, landelijk congres Jeho va's getuigen, gehele dag. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. De maanden juli en aug. alleen geopend di. en do. van 18.30-20.30 uur. Hulpverlening Centrum voor Vrijwillige Hulpverle ning, Langegracht 246a, tel. 149064. Op werkdagen geopend van 9-17 uur. Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Mare 45, tel. 149441. Aanvragen hulp voor bejaarden, langdu rig zieken en gezinsverzorging, op werkdagen van 9-10 en 13-14 uur. Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars. Roomburgerlaan 55. Leiden, telefoon 123235. VOORSCHOTEN - De Kortebaandraverij Voorschoten STAG-drukkerij wordt dit jaar verreden op donderdag 28 juli, de dag van de Voorschotense paardenmarkt. De op één na grootste kor tebaandraverij van Nederland'Start 's-middags om twee uur op de Prins Bernhardlaan. Moeders voor Moeders Van oorsprong is de kortebaan ont staan op het platteland. De boeren wilden hun paarden wel eens goed laten draven. Geleidelijk aan ont stond er een wedijver onder de boe ren over de vraag wie niet alleen het sterkste maar ook wie het snelste paard bezat. Omdat de vroegere boerenpaarden niet gewend waren met een man op de rug te draven, kwam er al snel een karretje achter het paard met De kortebaandraverij van thans is een professionele aangelegenheid. Vorig jaar behaalde de totalisator ii Voorschoten een recordomzet vai f 27.097,-. De jeugd van Voorschoten krijgt de gelegenheid het winnende paard te raden. Voor de goede uitslagen lig gen 50 kaasjes klaar. LEIDEN - Brood bakken, daar ging het gisteren om in het Jeugd dorp Zuid-West. Dat gebeurde in een zelfgegraven greppel en met zelf gesprokkeld hout. De voor dit werk te jonge bezoekers van het dorp mochten ondertussen bak kersmutsen maken. Ook werd er weer gekieid en getimmerd. Om half één kon met het broodbakken worden begonnen. Het werd een groot sdcces, de kinderen keerden met ronde buiken huiswaarts. Morgen staan de activiteiten in het teken van de indianen, 's Morgens worden indianenkleren gemaakt en ook verschillende gebruiks voorwerpen. 's Middags is er een groot rooksignalenspel. Aan de ou ders wordt verzocht de kinderen veren mee te geven, om de kleder dracht zo mooi mogelijk te maken. Morschwijk (Topaaslaan) vanaf tien uur: poppenkast en spelletjes vanaf half twee: bezoek aan een Leids museum. Zevensprong (Bernhardkade): vanaf tien uur instuif, vanaf twee uur film. Noordwijkse politie: druk met verdwaalde kinderen en topless-dames NOORDWIJK - Het zomerse weer van de laatste dagen geeft de strandpolitie van Noordwijk han den vol werk. Een vast probleem vormen de zoekgeraakte en ge vonden kinderen. In het afgelopen weekeinde kregen politie, Red dingsbrigade en Zeebad er zo'n 340 onder hun hoede. De strandbri- gade beschikt momenteel over drie vrouwelijke politie- reservisten die zich als "oppas" maar ook als assistente verdiens telijk maken. Een ander probleem is het naakt- liggen op het strand. Dat is in Noordwijk niet toegestaan. Over treding van dit gebod levert vrij wel altijd een bekeuring op. Veer tig topless-ligsters kwamen er de laatste dagen met een waarschu wing af. Burgerlijke stand i.v.A. Lim en G. Benschtp, Tjitske, dr v H. Wiegman en E.M. Roosenschoon, Nor man, zn v A.M. Soares en C.G.F. van Oos ten, Carla, dr va F van der Lip en G. Na- gtegaal, Margaret dr v R.C. Darnton en S.L. Glover. Overleden: N.N.S. Lopulisa, (1971), v Beelen (1896) geh. met: J. SOS-dienst verkeren. Van half 8 's avonds tot 8 u morgens, tijdens het weekend doorlo pend van vrijdagavond tot maandag morgen, bereikbaar, vertrouwelijk. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. dorp, tel. 140131. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmond-Zr. R. Koster, Helmstraat 43, Noordwijkerhout, tel. 02523-3137. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum Huize St. Maarten Opvanghuis voor cnsisgevallen vén in nood .verkerende moeders, evehtueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. VISKRAAM IN KATWIJK DOOR BRAND VERWOEST KATWIJK - De viskraam aan het Roskamplein in Katwijk Rijn is gisteren geheel uitgebrand. De brand ontstond door oververhitting van de oven. De schade is nog niet bekend. Eigenaar Van der Plas is gedeeltelijk verzekerd. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2