Amerikaanse jeugd op het boevenpad Smaad en schande van Franse rekenkamer DE STERKE VROUWEN VAN ROME t Onrustbarende tendens: 3 SUISSES kwaliteits brei- en haakgarens WATERVOORRAAD EUROPA ROND 2000 UITGEPUT mz suisses WOENSDAG 13 JULI 1977 PAGINA 19 ROME (ANP) - De feministen in Italië zijn de straat opgegaan om te protesteren tegen de rol van vrou wen, die vooral in hun land nog zo veel mogelijk wordt beperkt tot de keuken en de slaapkamer. De beweging is onlangs in een stroomversnelling geraakt en keert zich tegen de Italiaanse mannen, de regering en de kerk. Vrij plotseling zijn in Italië honder den organisaties van en voor vrou wen uit de grond geschoten. In strijdbaarheid zijn ze niet te verge lijken met de feministische bewe gingen in de rest van West-Europa, waar aan het eind van de 60-er en begin 70-er jaren nog wel iets ge beurde maar waar het momenteel zeer stil is. De Italiaanse feministen kunnen - en doen dit ook zeer regelmatig - binnen een paar uur zo'n 50.000 demonstranten op de been krijgen. In de oude binnenstad van Rome heeft de 'vrouwen Bevrijdingsbe weging een statig 16e eeuws paleis van vier verdiepingen gekraakt en er een vrouwenhuis van gemaakt dat dag en nacht bewaakt wordt. Mannen mogen er niet binnen. Op de muur staan leuzen als "mijn lichaam is van mij", "vijftig procent van de banen voor vrouwen", "ab ortus (nog steeds illegaal in Italië) is mijn zaak". In het vrouwenhuis, waar alle leef tijdsgroepen komen, wordt advies gegeven over anticonceptie wor den "bewustwordings"sessies ge houden, vrouwenbladen verkocht en heeft men plannpn voor een ra diostation voor vrouwen. "Gelijkheid in theorie bestaat al leen op papier," zo zegt een van de leidsters van de beweging die ano niem wil blijven omdat ze zichzelf ziet als een van de vele strijdsters voor emancipatie. "Zo is het in Ita lië. We moeten allemaal revolutio nairen worden en tegen deze man nenmaatschappij vechten." De Vrouwen Bevrijdingsbeweging heeft banden met de kleine links- radicale partij, de grote Italiaanse Vrouwenbond volgt de communis tische partijlijn voor wat betreft "de vrouwenopstand" en dan bestaan er nog een groot aantal organisaties van verschillende aard, wat de Ita lianen noemen "autonome collec tieven," die actief zijn in fabrieken, in ondernemingen en op scholen. "Vrouwen, geef de strijd niet op - we moeten de verkrachters castreren zo riepen ze terwijl ze in optocht door het huis liepen van een jongen die is beschuldigd van verkrachting. In Italië is dat heel wat omdat ze het aantal verkrachtingen in de open baarheid brengen in een land dat dit soort dingen nog steeds be schouwt als iets waar je beter niet over kunt praten en zeker niet moet aangeven. In Italië zou overigens elke 40 minuten een verkrachting plaatsvinden. Sommige radicale feministen vin den dat verkrachting moet worden beantwoord met geweld van vrou welijke zijde, anderen hebben anti-verkrachtingsploegen opge richt die door de wijken patrouille- De feministen zeggen dal ondanks de papieren gelijkheid 60 procent van de vrouwen het slachtoffer zijn als er ontslagen vallen, terwijl hun aandeel in de arbeidsmarkt slechts 19 procent bedraagt, het laagste percentage van heel Europa. De vrij plotselinge en zich snel uit breidende onverzoenlijke houding van de vrouwen is ook te merken in de tot nu toe vrij rustige gezinspa tronen. Zo heeft een recent onder zoek naar sexuele gedragingen uit gewezen dat 58 procent meer vrouwen overspel pleegt dan 25 jaar geleden het geval was - het geen wordt toegeschreven aan de huidige emancipatiegolf. De houding van de Italiaanse femi nisten is een verzet tegen het steeds maar weer uitstellen van wetgeving waarin de gelijkheid tussen man en vrouw wordt geregeld - en van het legaliseren van abortus - zoals dat de afgelopen jaren in een groot deel van Europa wel is gebeurd. Ook in Spanje komt de feministi sche beweging op gang, hoewel men daar nog niet zo strijdbaar is als in Italië. Maar ook in Spanje gaan de vrouwen nu de straat op om te protesteren tegen het uitblijven van gelegaliseerde abortus, en te gen het meten met twëe maten bij overspel. Er bestaat nog steeds een Spaanse wet waarin wordt gesteld dat een getrouwde vrouw die "neer ligt bij een man die niet haar echt genoot is" gevangenisstraf kan krijgen van zes maanden tot zes jaar, terwijl een man minstens "een minnares in de echtelijke woning of zeer duidelijk daarbuiten" moet hebben wil hij dezelfde straf krijgen. De Spaanse feministen, die in on geveer 200 groepen over het hele land verspreid zijn, vechten ook voor de mogelijkheid van echt scheiding bij kerkelijke huwe lijken, voor vrije anti-conceptie en voor het verlagen van de meerder jarigheid van 21 naar 18 jaar. Ze zeggen dat het aan hun strijd te danken is dat de Spaanse vrouwen onlangs het recht kregen om te gaan werken zonder toestemming van hun echtgenoot. West-Europa In de rest van Europa lijken de fe ministen hun vitaliteit te hebben verloren nadatze nadat ze succes hebben gehad bij het doorvoeren van emancipatiewetgeving. In Groot-Brïttannië werden in 1975 enkele belangrijke wetten van kracht waarin gelijke kansen en ge lijke beloning voor vrouwen ver plicht werd gesteld - met een com missie van toezicht. De Deense vrouwen hebben hun aandeel gele verd bij de legalisering van abortus, een kwestie die in Nederland en België nog steeds een heet hangij- In Frankrijk werd er een speciale instelling voor vrouwenzaken in het leven geroepen, die 100 maatre gelen uitvaardigde om het lot van de Franse vrouwen te verbeteren, en in West-Duitsland kunnen ge trouwde vróuwen nu hun eigen naam blijven gebruiken. In België en Denemarken tenslotte hebben de mannen iets opgestoken van de georganiseerde feministen. Ze roepen belangen organisaties in het leven om gelijke behandeling te eisen bij de toewijzing van kinde ren in echtscheidingszaken. ST. MORITZ - De kinderboeken van Johanna Spyri over "Heidi en Peter" worden opnieuw verfilmd, maar nu voor de televisie. De opnamen daarvoor zijn deze week in het Zwitserse St.Moritz begonnen. De bedoeling is dat er een 26-delige tv-serie uit voortvloeit. Hier de jeugdige hoofdrolspelers: Katja Polletin uit Wenen met de Zwit serse Stefan Arpagus. NEW YORK (DPA) - Lawrence, 15 jaar oud, maakte met een mes een eind aan het leven van twee buurkinderen van wie hij er een eerst had gecastreerd. George uit Washington, intussen 16 jaar, heeft ook een dubbele moord op zijn geweten. Hij is verder mede plichtig aan twee andere moor den en een reeks roofovervallen. Erik uit New Haven, 14 jaar, be roofde met een aantal leeftijds genootjes een student, die zij ver volgens op beestachtige wijze doodden. Lawrence, George en Erik beho ren tot een nieuwe generatie jeugdmisdadigers die burgers en autoriteiten in de Verenigde Sta ten in groeiende mate verontrust, een generatie waarop het Ameri kaanse justitiële stelsel nog geen antwoord heeft gevonden. Meer dan de helft van alle zware misdaden wordt de laatste jaren gepleegd door jongelui in de leef tijd tussen tien en zeventien jaar. Het aantal door deze leeftijds groep gepleegde vergrijpen is de afgelopen tijd tweemaal zo snel gestegen als bij de volwassenen. Moordenaars, dieven, rovers, brandstichters en inbrekers van tien, elf of twaalf jaar zijn allang geen zeldzaamheid meer. „Er schijnt een nieuwe onmenselijke jeugd geboren te zijn", consta teerde het Amerikaanse week blad „Time". De groep kinderen in de groep zware misdadigers is getalsmatig beschouwd weliswaar niet zo hoog, maar procentueel ligt hun aandeel ver boven het gemiddel de. De Amerikaanse justitie treedt over het algemeen niet hardvoch tig op tegen kinder-misdadigers. Zolang zij jonger zijn dan zestien jaar komen zij er vaak met een forse reprimande van de kinder rechter vanaf. De activiteit van jonge misdadi gers, die steeds brutaler optre den, draagt er toe bij dat de Ame- rikanan in de grote steden uit be paalde wijken wegtrekken en 's avonds niet meer de straat op gaan als dat niet dringend nodig De meeste scholieren aarzelen geen moment te gehoorzamen als een groepje van vier of vijf leef tijdsgenoten beveelt een fiets, een geldbeurs of een abonne mentskaart voor de bus af te ge ven. Ze weten dat de leden van dergelijke benden snel zijn met het trekken van een mes op het hanteren van een boksbeugel. De jeugdige boefjes weten dat hun praktisch niets kan gebeu ren. Meestal worden ze niet van hun vrijheid beroofd. Volwassen misdadigers profiteren hiervan door steeds meer kinderen voor hen de kastanjes uit het vuur te laten halen. Zij leiden ze op voor handel in verdovende middelen, roofovervallen en moorden. Een reclasseringsambtenaar klaagde dat er met de jonge de linquenten geen land te bezeilen valt. „Als ik met ze praat vallen ze in slaap of ze geeuwen nadrukke lijk en informeren wanneer ik eindelijk met mijn „gezeik" klaar ben", zegt hij. De kinderen zijn meestal zelf slachtoffer van de maatschappij, door hun ouders mishandeld of in de steek gelaten. Vaak zijn zulke ouders misdadigers, ver slaafden of emotioneel gestoor den. Ze komen uit alle lagen en groeperingen van de bevolking, hoewel de zwarten, over het al gemeen het armste deel van de natie, in de meerderheid zijn. Het verschijnsel van de jeigdcri- minaliteit beperkt zich niet tot het mannelijk geslacht. Het aan tal arrestaties van meisjes bene den de 18 jaar die zware ver grijpen hebben gepleegd is tus sen 1970 en 1975 met veertig pro cent gestegen. Bij de jongens lag dit percentage rond 24 procent. Wat is de oorzaak van deze ont wikkeling? Sociologen zoeken haar in de materialistische le- vensstelling van de Amerikanen, in het voortdurende geweld op de televisie en niet op de laatste plaats in het verdwijnen van het gezag van de ouders, de scholen en de kerken. Rechters, officieren van justitie en misdaad-psychologen zijn het erover eens dat een justitieel stelsel, dat een vroegrijpe gevoel- loze veertienjarige meervoudige moordenaar als een onaardig kind behandelt, snel aan veran dering toe is. Een rechter in Cook County, in de staat Illinois, zei bij een interview hoofdschuddend: „Wie had twin tig jaar geleden kunnen denken dat een kind andere mensen irt koelen bloede zou vermoorden?" Hij doelde op een jongetje in Washington die benzine uit een auto stal, daarmee een slapende buurman besprenkelde en er een brandende lucifer bij hield. De zesjarige zag vervolgens geïnte resseerd toe hoe de buurman in vlammen opging. PARIJS-Een van die schitterende tolwegen biedt een prachtig uit- nieuwe Franse autoroutes van het zicht op de Pyreneeën Er is jaren gestaag groeiende net van dure gewerkt aan de plannen voor deze Vrouwen zijn altijd geneigd hun tas helemaal vol te stouwen. Bij dit stukje van creativiteit van de Amerikaanse leerbewerkster Marcia Lloyd zullen ze het wel uit hun hoofd laten. Niet dat ze er de rommel niet voor hebben mcCar dan wordt een kruier om te helpen dragen wel noodzake lijk... gezamenlijke Frans-Spaanse ver bindingsweg, waarover zich naar schatting jaarlijks 440.000 auto's moeten spoeden in het verkeer tus sen deze twee landen. Voorlopig blijft het verkeerscijfer nog 440.000 per jaar onder de schatting, om de eenvoudige reden dat de weg bij de grens eindigt de Spanjaarden zijn nog niet eens begonnen en het is onduidelijk of ze er nog aan gaan beginnen. Aan de Franse kant is er ijverig gebouwd zonder dat iemand ooit eens de moeite heeft genomen om te kijken hoe het er in Spanje mee stond. Toch was dat heel ge makkelijk vast te stellen geweest: er gebeurde gewoon niets. Het zeer dure stuk weg dat i kale berghelling voert, zou mis schien een plaatselijke grap zijn gebleven als de gevreesde inspec teurs van de Rekenkamer er niet achter gekomen waren. Dit zeven honderd jaar oude instituut waakt over de openbare middelen in Frankrijk. Er wordt toezicht ge houden op de begroting en de 240 leden van het ollege stellen ook jaarlijks een rapport op over allerlei verspilling van belastinggelden. Ambtenaren die een of ander fiasco van hun bestuurskunst verborgen hopen te houden, al te onverstandig geld uitgegeven hebben of hun be grotingsboekje te buiten zijn ge gaan, wachten in spanning op het zomerrapport van de Rekenkamer, om te zien of hun zonde aan de aan dacht is ontsnapt. De Rekenkamer is geen rechtbank die straffen op legt en de onthullingen in het jaar overzicht leidden maar sporadisch tot strafprocessen. Maar soms geeft het rapport toch wel te verstaan dat een bepaald geval misschien de verkwisting of slordigheid te boven gaat en aan fraude doet denken. De grote attractie van het rapport van de Rekenkamer is dit jaar de Corvette, een klein tweemotorig twaalfpersoons zakenvliegtuig dat in grote series wordt gemaakt door het staatsbedrijf SNIAS Een ietwat onvolledig marktonderzoek heeft destijds voorspeld dat er omstreeks driehonderd Corvettes verkocht konden worden. Uit het feit dat een soortgelijk Frans vliegtuig van een particuliere bouwer - de Mystere-20 van Marcel Dassault - goed verkocht werd, schijnt iemand afgeleid te hebben dat het met de Corvette wel zou lukken. Dit jaar, drie jaar nadat de eerste veertig Corvettes van de band kwamen, zijn er pas vier van deze toestellen verkocht. Nog 27 toestellen heeft men kunnen ver huren, op financieel niet al te winstgevende voorwaarden. De produktie zal nu vermoedelijk worden stopgezet. Het verlies wordt geschat op een half miljard gulden, wat 15 procent van de in vestering is. Goede raad Een van de vaste klachten van de Rekenkamer is dat ministeries aan particuliere firma's grote bedragen betalen voor raad in zeer kleine problemen. Dit jaar krijgen de Franse musea de wind van voren. Het museumbeheer heeft dure raad van buiten ingeroepen voor het ne telige probleem hoe voetgangers veilig de drukke verkeersweg kun nen oversteken bij het Orsay- station als dat de nieuwe behuizing wordt van de schitterende collectie Franse impressionistische schil derijen. Antwoord: een zebra met verkeerslichten. In een ander hoofdstuk van het ver slag krijgt het ministerie van de fensie er van langs omdat er ruim een miljoen gulden is uitgegeven voor het opknappen van een flat voor een staatssecretaris. De uit openbare middelen gefinancierde bouwonderneming, voor het wol kenkrabberscomplex van de De fense, voorbij de Are de Triomphe, blijkt vier en een half miljoen gul den gespendeerd te hebben aan een onvoltooide fontein. De 240 leden van de Franse Reken kamer hebben heel wat werk te verzetten en niemand weet hoeveel fouten en schandelijke praktijken er toch nog aan hun aandacht ont snappen. Maar het schandaal en de spot die meestal voor de betrokke nen voortvloeien uit vermelding in het verslag van de Rekenkamer, werken naar men hoopt toch wel remmend op de slechte neigingen die het Franse staatsbestel zo be vordert. Observ De nieuwe Parijse wijk La Defense wordt niet alleen gesierd door dit kunstwerk van Calder, maar ook door een onvoltooide fontein van 4,5 miljoen gulden. ADVERTENTIE MUIDERBERG - Graaf Floris V (in 1296 door edelen bij Muiderberg vermoord) voor het eerst in beeld. Naar gegevens van dr. B. Dijkstra uit Zuid-Afrika, die enige jaren geleden bij het verplaatsen van het stoffelijk overschot naar een ander graf de gelegenheid kreeg het lichaam te onderzoeken, vervaardigde de Britse beel dhouwster van Madame Tussaud dit wassenbeeld, aat tot en met 31 juli in Muiderberg tentoongesteld wordt. per kluwen Zolang de voorraad strekt tijdens de opruiming belangrijk voordeliger f\emdwerk-specicidlzaak Botermarkt 13, LEIDEN BRUSSEL (SP) - Terwijl de EG wat afpraat over de wijn-, vlees-, suiker- en melkoverschotten, be staat er maar nauwelijks aandacht voor het tekort aan water. Toch is het een acuut probleem dat nog zal verergeren in de komende jaren als de Negen het niet eens worden over een gecoördineerde aanpak. Water rantsoenering is voor iedereen een nachtmerrie, maar kan noodzake lijk worden als er geen actie wordt ondernomen. De bronnen van de Gemeenschap kunnen voldoen aan de geschatte behoefte tot het jaar 2000. Maar de beschikbaarheid van water is sterk afhankelijk van plaats en weersom standigheden. In sommige drogere gebieden van de EG is de hoeveelheid water nu al te klein om aan de plaatselijke be hoefte te voldoen. Volgens een stu die van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Na ties voeren, België en West- Duitsland nu al water in. De reserves dalen, de consumptie stijgt er moet snel actie worden ondernomen, waarschuwen EG- functionarissen. Kerncentrales en industrieën zouden bii voorbeeld meer zout water kunnen gebruiken voor hun koeling. Daardoor zou echter de industriële activiteit in kustgebieden toenemen en dat zou het natuurlijk evenwicht aantasten in gebieden die toch al gevaar lo pen. Er moet ook voor gezorgd worden dat de kwaliteit van het drinkwater goed is. De huidige zuiveringsin stallaties moeten groter worden om te voorkomen dat grote steden, met een consumptie van 500 liter per hoofd van de bevolking per dag, niet zonder komen te zitten. Ondergrondse waterreservoirs in de landen van de EG zouden ook een belangrijke bijdrage kunnen leveren aan de watervoorziening. Studies hebben veel en goed on dergronds water aangetoond. Maar dan dient wel voorkomen te wor den dat ze vervuilen voor we ze zelfs maar aan kunnen spreken. De Europese Commissie gaat ook de ontzilting van zeewater bestude ren. De kosten daarvan en de hoe veelheid energie die dat vraagt zijn daarbij belangrijke problemen. Er zullen pogingen worden onderno men verdamping tegen te gaan in gebieden als het zuiden van Italië waar de grond nog geschikt is voor bebouwing. Zo zou ondermeer de mogelijkheid onderzocht kunnen worden of er een begroeiing ont wikkeld kan worden die in staat is het water vast te houden. Er dient eerst een balans te worden opgemaakt om precies vast te stel len over welke watervoorraden de EG beschikt. Daarvoor is een be tere uitwisseling van informatie en technische gegevens nodig. Er zijn al onderzoeken verricht naar de kwaliteit van het water, de water vervuiling en de gevolgen daarvan voor de gezondheid. Uiteindelijk moet er een waterplan komen dat de EG invloed geeft op projecten die de belangen van meer daneen- lidstaat raken. Maar boven alles moeten industrie, landbouw en het publiek samen strijden tegen verspilling. En dat belooft de moeilijkste taak te wor den. Men heeft zo langzamerhand wel door dat er een energiecrisis is, maar het idee dat de hoeveelheid water onuitputtelijk is, is niet uit te roeien. Aan de EG-bestuurders de ondankbare taak duidelijk te ma ken dat dat niet het geval is. Observerdienst.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 19