NOBEL-WIDMT Kerk heeft moeite met homofielen Elke maand weer die nota's, premies, gas, licht, huur... Wij helpen. ABN Bank iesltt&a EG wil harde lijn tegen Zuid-Afrika ZWITSERSE BISSCHOPPEN: NEETEGEN ABORTUS ZUID-AFRIKA PRAAT MET NAMIBISCHE KERKEN In Amerika: Wijlen Pater Stanke, een Duitse geestelijke, die bekend stond onder de naam "De Franciskaner van Bourges" is door een aantal Franse ex- krijgsgevangenen voorgedragen voor de Nobelprijs voor de Vrede van dit jaar. Pater Stanke deed tijdens de oorlog dienst als verpleger in de gevan genis van Bourges waar hij door zijn inzet het leven van vele gevangen ondergrondse strijders redde. Ook in Dyon zette hij zich in voor de gevan genen. Hij overleed in 1975 tijdens een brand in zijn monnikencel. BERN - De Zwitserse bis schoppen raden de katholie ken aan "nee" te zeggen tegen het voorstel over abortus tij dens de eerste drie maanden van de zwangerschap niet lan ger strafbaar te stellen. De Zwitsers moeten zich hierover 25 september per referendum uitspreken. In haar dit weekend gepubli ceerde korte verklaring stelt de Zwitserse bisschoppencon ferentie dat geen wet iets kan veranderen aan het feit, dat 9? abortus "het doden van men selijk leven is en blijft". Hoe wel de volksraadpleging uit sluitend gaat over het feit of abortus een strafbare hande ling is en geen morele uit spraak wil zijn, vinden de bis schoppen toch dat een beslis sing voor het wettelijk toe staan van abortus een schen ding van de ethiek betekent. Volgens de verklaring levert het wetsvoorstel het ongebo ren leven drie maanden lang over aan willekeur. De moeder kan hierdoor mede onder druk worden gezet om zich te laten aborteren. Bovendien kan de voorgestelde wet voor velen een uitvlucht worden zich niet te bekommeren om de maat schappelijke hervormingen, die dringend nodig zijn ter be scherming van de moeder en het gezin. In hun afwijzing van abortus bevestigen de bisschoppen het besluit van de Zwitserse R.K. synode van 1973. Voor het refe rendum zullen de bisschoppen een brief over dit onderwerp publiceren. KAAPSTAD (ANP) - De Zuidafri- kaanse minister van buitenlandse zaken. Pik Botha, heeft volgende week een gesprek met vertegen woordigers van de kerken in Na mibië over een politieke oplossing voor Namibië. De kerken hebben een verzoeningsplan opgesteld tij dens de algemene vergadering van de Lutherse on in Dar Es Salaa De president van de verenigde Evangelisch-Lutherse kerk in Zuid-west-Afrika. dr. Lucas de Vries, en de bisschop van de Evangelisch-Lutherse Ovambokavango-kerk, Leonard Auala, hebben toen met andere zwarte kerk vertegenwoordigers uit Namibië overleg gepleegd met de vice-president van de Swapo, Mes- hak Muayongo. Het verzoeningsplan van de kerken houdt in dat er een twaalfkoppig comité komt, bestaande uit zes Zuidafrikanen, een vertegenwoor diger van elk van de vijf Westerse landen uit de veiligheidsraad van de V.N. en een vertegenwoordiger van Gabon, omdat dit land momen teel de president van de organisatie voor Afrikaanse eenheid levert. Het zal het praktische bestuur over Namibië overnemen en algemene verkiezingen voorbereiden. Het plan is vorige week in de Duit stalige krant "Allgemeine Zeitung" in Windhoek door dr. De Vries uit eengezet. De Vries stelde, dat de grootste belemmering voor een vreedzame oplossing de aanwezig heid was van Zuidafrikaanse troe pen in Namibië. Ze moeten volgens hem geleidelijk door vredestroe pen van de V.N. vervangen worden. De Swapo zou niet bereid zijn de wapens neer te leggen voordat het Zuidafrikaanse leger uit. Namibië vertrekt. NEW YORK (ANP) - Sinds de Amerikaanse staat Florida zich vo rige maand in meerderheid uitsp rak tegen een verordening, die elke discriminatie van homofielen op het gebied van de werkgelegenheid en huisvesting verbood, houdt dit onderwerp de gemoederen bezig. Honderdhuizenden Amerikaanse homofielen hielden twee weken ge leden protestmarsen, nadat op 22 juni in San Fransisco de 23-jarige homofiel Robert Hillsborough was doodgestoken. De moeder van het slachtoffer heeft een aanklacht in gediend tegen Anita Bryant, die door haar kruistocht tegen homofi lie in Florida de moord zou hebben uitgelokt. In New York lieten de demonstran ten een luid boegeroep horen, toen zij de St. Patrick-kathedraal pas seerden. duidelijk ontevreden over het katholieke standpunt in deze kwestie. „Dignity", de katholieke organisatie van homofielen, ver klaarde geschrokken te zijn door de benepen godsdienstige, standpun ten en de werkwaardige uitleg van de bijbel tijdens deze hetze tegen hun groep, die naar schatting 10 procent van de Amerikaanse be volking uitmaakt. Volgens „Digni ty" is er nog veel te doen om de bisschoppen in het bijzonder en de katholieke bevolking in het alge meen te bevrijden van de angsten, mythen en godsdienstige misvat tingen, die de recente diskussies hebben beheerst. Leefregel De kerken hebben duidelijk moeite met het aanvaarden van de homo fiele mens. De 1300 afgevaardigden naar de algemene vergadering van de Baptisten telegrafeerden aan Anita Bryant hun bijval. „Omwille van de moraal van ons volk moet alles vermeden worden, waardoor dit tragisch en zondig gedrag als normaal en algemeen erkend aan vaard wordt", aldus de Baptisten. Juist de afgelopen week hebben de synodes van verschillende protes tantse kerken van de V.S. zich met dit onderwerp bezig gehouden. Aanleiding was een oproep van de nationale raad van kerken, twee jaar geleden, om uit pastorale zorg niemand op grond van zijn seks uele instelling te benadelen. De Lutherse kerk heeft haar alge mene vergadering van 1980 alvast een nieuwe kerkelijke leefregel voorgelegd, waarin homoseksuali teit nadrukkelijk zonde wordt ge noemd. De Presbyteriaanse kerk (950.000 leden) wees echter een dergelijke uitspraak van de hand en nep op een eind te maken aan elke discriminatie. De algemene verga dering van de verenigde Presbyte rianen (2,6 miljoen leden) verwierp het voorstel om het aanstellen van homofiele predikanten onwettig te verklaren. Een commissie gaat zich twee jaar over het onderwerp bui gen. De algemene synode van de ver enigde kerk van Christus (2,3 mil joen leden) kon het niet eens wor den over de vraag of homofielen een functie in kerk of school mogen vervullen. Wel vonden de meeste synodeleden dat de bijbelse uit spraken over seksualiteit geen dui delijk antwoord geven op de vragen van vandaag. Daarmee gaven ze in direct antwoord aan Anita ryant, die vaak als argument in de strijd wierp: „Als God de homoseksuelen had gewild, dan had hij niet Adam en Eva geschapen, maar Adam en Charles". Het Vatikaan heeft een document van de congregatie voor het rk on derwijs gepubliceerd, waaruit blijkt, dat men de confessionele school belangrijker acht dan ooit tevoren. Door de huidige culturele veelvormig heid voelt de kerk zich, aldus het document, gedrongen, haar opvoedkun dige inspanningen te verhogen. Zij moet persoonlijkheden vormen die het „verlammende relativisme", het materialisme en een vooruitgang die ge makkelijk tot verlies van de persoonlijkheid en tot massificatie voert, weerstaan. De congregatie beveelt aan, verdragen met de staat te sluiten die de katho lieke school de mogelijkheid geven haar eigen aard te behouden. Zij moet echter tegelijkertijd zich aansluiten bij het staats-schoolsysteem om eco nomische waarborgen en ongeveer dezelfde rechtsgelijkheid als de staats scholen te krijgen. Er moet ook geen „scheidsmuur" met de andere men sen worden opgericht. De katholieke school moet een rechtvaardige maat schappelijke ordening bevorderen, aldus het Vatikaanse document. Orgels "Wij hebben de indruk dat het werk toeneemt en dat steeds meer kerke lijke gemeenten de hulp van de orgelcommissie inroepen". Dat schrijft de hervormde landelijke orgelcommissie in haar pas verschenen jaarverslag, waarin zij ook vaststelt dat de advisering van de gemeenten in een aantal gevallen zeer kostenbesparend is geweest. De commissie blijft waarschu wen voor onverantwoorde, onafhankelijk van haar genomen transacties. In de particulier opgezette "Orgelwacht Nederland" heeft zij geen ver trouwen. Ook waarschuwt zij voor een bepaald kerkbouwprojekt met bijlevering van elektronisch orgel. Overigens meent de commissie dat de landelijke kerkelijke orgeladvies instanties hun beleid en werkwijze meer op elkaar kunnen afstemmen. De verschillen in de onderscheidene kerken ten aanzien van het orgelbeleid zijn niet gering, maar de overeenkomsten dienen ook onderkend te wor den. Vorig jaar zijn 20 orgels gerestaureerd, zo meldt de hervormde commissie in dit jaarverslag, waaronder 1 in een lutherse kerk. Er werden 8 orgels hersteld (waarbij 1 uitgebreid) en 6 gebouwd. Voor 48 orgels zijn restauratie-opdrachten verleend. In 1975 waren dat er 23. Tot de bouw van 9 orgels werd besloten. Opdracht tot herstel is vorig jaar in 6 gevallen verleend. Verder werden 66 voorlopige rapporten uitgebracht. Ds. P. Schoonenboom, wonende te Woubrugge, is op 25 juli veertig jaar predikant. Enige jaren was hij „bijstand in het pastoraat" in de hervormde gemeente van Hoogmade. Begin 1975 hield hij met dit werk op. In 1937 werd ds. Schoonenboom predikant te Giessen-Rijswijk. Daarna ging hij naar Opwierde (Gr Van 1951 tot aan zijn emeritaa in D97 was hij predikant in Appingedam-Opwierde. "Als een dominee een preek heeft gehouden, zal een Fries nooit zeggen: wat heeft dominee mooi gepreekt, maar: dominee heeft wel eens minder mooi gepreekt". Daarmee illustreerde de 81-jarige Hendrik Algra de nuch terheid van het Fries, toen een verslaggever hem interviewde bij zijn afscheid als hoofdredacteur van het Friesch Dagblad deze maand. Algra vertelde ook het verhaal van een koster die zei: „Dominee heeft me wel eens erger verveeld". Unified Family De Unified Family van de Koreaan Moon heeft uit haar „theologisch seminar" in Barrvtown in de Amerikaanse staat New York, de eerste 51 afgestudeerden afgeleverd. Ze hebben een bijna twee jaar durende oplei ding tot „godsdienstleraar" gehad. Omdat het opleidingsinstituut niet door de Amerikaanse overheid is er kend, ontvingen de afgestudeerden alleen een einddiploma. Ze mogen geen titel onvangen. In het seminar worden alleen jonge studenten toege- la ':en, die een candidaatsbul van een universiteit hebben. In het lopenee studiejaar zijn 110 sekteleden uit 13 verschillende landen ingeschreven. DEN HAAG (ANP) - Beroepen te Vlaardingen vac. A. P. Nauta, G. Zonneberg te Heerde. Te Terneu- zen als predikant voor bijzondere werkzaamheden (ziekenhuispre dikant vac. A. J. Mooij, D. W. Koel man te Katwijk aan zee. Aangenomen naar Oosternijkerk, Morra-Liossens en Paesens J. M. van het Kruis kandidaat te Nieuw- veen. Aangenomen naar Schoon- rewoerd L. Kruijmer kandidaat te Katwijk aanangenomen naar Ha- velte Toezegging K. Sluiter te Norg. Bedankt voor Nederhemert L.Kruijmer kandidaat te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Ried cum annexis toezegging K. Sluiter te Norg. Bedankt voor Veenendaal 7e predikantsplaats B. Oosterom te Oudewater. Bedankt voor Hierden B. Oosterom te Oudewater Be dankt voor Veenendaal vacature G. Wursten, H. Binnekamp te Maars- Beroepen ADVERTENTIE Met een ABN Salarisrekening wordt het betalen een eenvoudige zaak. U laat er uw inkomsten op storten en u kunt thuis rustig uw betalingsopdrachten invullen. Nóg gemakkelijker is het om regelmatig terugkerende betalingen, zoals gas, huur en licht, automatisch te laten verrichten. Bovendien kunt u als ABN Salaris rekeninghouder van Eurocheques gebruik maken, en van nog talrijke andere diensten, zoals lenen, sparen, verzekeren en vakanties. Trouwens, als u onverhoopt eens een keer 'rood' komt te staan op uw ABN-rekening, hoeft dat echt geen bezwaar te zijn. Inderdaad, een klant van de ABN wordt het zo gemakkelijk mogelijk gemaakt. II kunt mij helpen door informatie te sturen c voordelen van een rekening bij de ABN. Dhr./Mevr./Mej.: Straat: Plaats:Tel.: Heeft reeds een rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, bij ABN-kantoor: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Aid. O.D.50, Antwoordnummer 1555, Amsterdam. Aan de Technische Hogeschool in Delft zijn geslaagd voor het docto raal Examen elektrotechnisch in genieur E. Garti (Leiden) en W. Jongkind (Leimuiden) en voor het doctoraal examen civiel ingenieur T. M. de Lange (Koudekerk a. d. Rijn) eri R. Lutkeveld (Nieuw Ven nep). Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor het doctoraal examen filosofie mej. M. Zuidgeest (Lei den), R. E. de Gruiter (Leiden) en mej. F. Passchier (Noordwijk), voor het doctoraal examen geschiedenis mevr. G. M. C. Henniger-Kwaad (Leiden), E. S. A. Bloemen (Leiden) en J. P. Dirkse (Leiden), voor het doctoraal examen Nederlands recht G. J. Koning, mej. M. L. Meij- boom, mevr. H. Horst-Wenselaar, J. Bakker, H. Hofenk, L. van Gijn, A. H. M. Hagdorn, A. v. d. Wetering, K. C. Brinkman, C. J. A. van Veen, mej. I. Cramer, mej. A. J. Schim mel, A. H. L. Westerouen van Mee- teren, mej. A. E. Geveke, E. Hof land, J. W. E. van de Poel, J. G. t F. T. H. Gimbrere, W. M. Steenstra Toussaint, F. J. E. Verlinden, J. C. Waaijers, R. R. Winnen, mej. M. JAAi de Boer, Mej. S. A. H. de Bruin, mej. C. P. van Gastel, mej. H. M. ten Haaft, T. W. van der Krogt en mevr. M. M. Westenbroek- Lugtenberg. KENT, OHIO - Demonstrerende studenten roeren hun mondje en grijpen zich in elkaar op de campus van de Amerikaanse Staatsuniver siteit in Kent De politie probeert de kluwen met veel moeite te ontwar- De demonstratie was gericht tegen de plannen een gymzaal te bouwen op de plaats waar in 1970 tijdens bloed ige rellen enkele studenten het leven lieten. BENOEMINGEN EN ONTSLAG LEIDEN - Aan de Leidse teit is dr. J. R. de Bruyn, thans we tenschappelijk hoofdmedewerker benoemd tot gewoon lector in d€ faculteit der letteren. Hij zal werk zaam zijn op het vakgebied van de zeegeschiedenis. Dr. J. Steveninck, wetenschappe lijk hoofdmedewerker, is benoemd tot gewoon lector in de faculteit van de biochemie der membranen. Mr. H. Franken, tot voor kort ge woon hoogleraar in Rotterdam, is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid in Leiden. Hij zal werkzaam zijn op het vakgebied van de inleiding in de rechtswetenschap. Aan dr. J. C. Hagedoorn is op zijn verzoek per 1 september eervol ontslag verleend als buitengewoon hoogleraar in Leiden. BRUSSEL (ANP) - De EG gaat be studeren of er economische en poli tieke sancties tegen Zuid-Afrika mogelijk zijn om een einde te ma ken aan de apartheid. Dit ver klaarde de Belgische minister van Buitenlandse zaken Henri Simonet gisteren in Brussel na afloop van een vergadering van acht EG- ministers van buitenlandse zaken over internationale problemen zoals Afrika, Belgrado, de VN en ILO. Daartoe moeten een aantal ambte naren samen met de Europese Commissie een rapport opstellen dat al vrij snel ter tafel moet komen, want de Europese ministers van buitenlandse zaken willen er al op 25 of 26 juli op hun eerstvolgende bijeenkomst verder over spreken. Men hoopt op zijn minst op deze conferentie te komen met een -ver klaring van "goed gedrag". Dat wil zeggen dat de negen regeringen van de EG-lidstaten hun nationale fir ma's vragen in hun Zuidafrikaanse takken geen apartheid te bedrijven, maar gelijke beloning toe te staan voor de zwarte, gekleurde en blanke werknemers. Minister Van der Stoel wees er, zo verklaarde hij na afloop, in de ver gadering op dat het idee van de Britse minister van buitenlandse zaken, David Owen, voor een der gelijke verklaring van goed gedrag al in 1974 in Nederland is uitge voerd. In dat jaar hebben minister Lubbers van economische zaken en hijzelf een brief aan het Neder landse bedrijfsleven met belangen in Zuid-Afrika gestuurd waarin aanbevolen werd te streven naar een gelijkwaardige behandeling van de werknemers.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17