Don Re vie: "Genoeg is genoeg" onbezorgd op vakantie Statige Leeuwenhorst wordt "verkeerstuin" voor gemeentepolitie "Je bent in staat ze een oplawaai te geven ENGELSE BONDSCOACH BUIGT VOOR KRITIEK verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK Kunststof skipiste in duinen Noordwijk lijkt van de baan WOENSDAG 13 JULI 1977 SPORT PAGINA 15 LONDEN - Nauwelijks is het ru moer rondom het sensationele ont slag van Manchester United om streden manager Tommy Docherty ietwat verstomd, of de Engelse voetbalwereld is opnieuw uit zijn zomerslaap wakker geschud. Don Revie, de man die als opvolger van de meedogenloos onttroonde sir Alf Ramsey werd binnengehaald om 's lands geschonden voetbal- trots krachtig te restaureren en En geland opnieuw een plaats in de top te geven, heeft plotseling voor de eer bedankt. Vier maanden voor de sleutelwedstrijd tegen Italië in Wembley die Engeland overigens maar een uiterst geringe kans biedt om dë schade van München uit te wissen en zich wel te plaatsen voor het wereldkampioenschap in Ar- gentin ïer de schermen was het allang be kend dat voor Don Revie de grote zorgen rondom het Engelse natio nale elftal steeds zwaarder begon nen te tellen. Zijn grote illusie om Engelands nationale voetbal weer allure en agressie te geven heeft hij geen moment kunnen waarmaken. In de 29 wedstrijden waarvoor hij als de nationale teammanager op trad, boekte hij 14 overwinningen, 8 gelijke spelen en 7 nederlagen. Tel kens met het uitproberen van een nieuwe selectie. In al die weds trijden heeft hij slechts één keer een ongewijzigd team in het veld gestuurd, dat was tegen Uruguay tijdens de recente toernee door Zuid-Amerika. De eerlijkheid ge biedt te zeggen dat het geluk maar weinig met hem is geweest. Een eindeloze reeks van blessures heeft de man, die aan het einde van de zestiger en aan het begin van de ze ventiger jaren van Leeds United in ieder geval Engelands' meest con stante ploeg maakte, wel degelijk parten gespeeld. Maar tegelijker tijd is het ook duidelijk geworden dat hij nimmer de moed had om vast te houden aan een bepaald pa troon en in heel zijn huidige speur tocht naar tenminste een beetje succes de vreemde verschuivingen tot stand bracht. Het was op het laatst een beetje zielig om te zien hoe Don Revie, die met Leeds toch een bundeling van talent tot stand had gebracht, nu weer eens de voorkeur gaf aan ouderwetse vleu gelspelers, en de bekende storm ram in het centrum van de aanval, dan weer koos voor een versterkt middenveld, ten koste juist van de typische aanvallers. De tragische nederlagen op het eigen Wembley tegen zowel Wales als Schotland en voordien het gevoelige lesje in mo derne spelopvattingen tegen Ne derland hebben waarschijnlijk wat hem betreft de deur dichtgedaan. Don Revie. zo is herhaaldelijk ge bleken, had weinig weerstand te gen de vaak scherpe kritiek, die zich na elke teleurstelling vooral boven zijn hoofd ontlaadde. Die kritiek, aldus Revie, "werd tens lotte ondraaglijk. Niet alleen voor mezelf, maar mijn gehele gezin kreeg er genoeg van. Het was alsof vrijwel iedereen in het land mijn ZEILEN - Henk en Kees Barnhard uit Schiedam zijn gisteren Neder lands kampioen zeilen in de scha kelklasse geworden. Op de Braas- semermeer wonnen zij vier van de zeven races, die de afgelopen drie dagen werden gehouden. ZEILEN - De vijfde race uit de se rie om het Nederlands kampioens chap zeilen in de Vauriënklasse is gisteren op het IJsselmeer gewon nen door de gebroeders Costerman Boodt. f DORLGQ B.v Lees JE fiAGFEijksi IH £>E KtRAHT.CVA. OVER MUN VROUW vertrek wilde en nu op mijn 50e ver jaardag heb ik besloten om die meerderheid hun zin te geven. Ge noeg is genoeg: en ik vind heus wel wat anders. Aan goede aanbiedin gen heeft het mij nooit ontbroken". Aldus het commentaar van Don Revie die in oktober 1974 80 Enge lse topvoetballers in een groot hotel bij elkaar riep onder het motto: "Jullie zijn de bloem van onze voetbalnatie. En jullie maken alle maal deel uit van mijn toekomst plannen voor een herboren Enge land. "Slechts vijf van hen speelden in het meest recente Engelse elf tal Don Revie volgde na Engelands fa len om zich te kwalificeren voor de eindronde van het wereldkam pioenschap in West-Duitsland de hardvochtig terzijde geschoven Ramsey op, die juist vanwege zijn verdienste voor het nationale voet bal door koningin Elizabeth tot ridder was geslagen. Met Don Re vie, zo dacht iedereen, zou een nieuwe periode van het Engelse voetbal worden ingeluid. Een man met nieuwe ideeën en een open vi sie. Zijn salaris van meer dan een ton per jaar was bijna viermaal ho ger als dat van zijn voorganger. Hij nam van Leeds Les Cocker als zijn vaste assistent mee en bedong voor zijn selectie aanzienlijk hogere pre sentiegelden en bonussen. Revie liet ook de nationale tenuekleuren veranderen in blauw-wit en rood, en gaf in tegenstelling tot Ramsey alle ruimte aan de commerciële achtergronden van het i ternatio- nale topvoetbal, inclusief goede re laties met de pers. Nogmaals, het wegvallen van hardnekkig ge blesseerde sleutelspelers, zoalq aanvoerder Gerry Francis en de bekwame, ervaren tacticus Colin Bell van Manchester City hebben Don Revie, de grote spelersvriend, wel degelijk parten gespeeld. Maar van de andere kant blijft het verwijt bestaan dat hij toch onvoldoende dyna iek bezat voor een post, waarin hij aanzienlijk grotere mo gelijkheden kreeg dan al zijn voor gangers tezamen. De grote vraag die iedereen nu be zighoudt is: "Wie komt er na Don Revie op de valreep van een vol gende debacle? Want zelfs al wordt er in november van Italië gewon nen, dat staat Engeland in het doel- puntengemiddelde zover achter dat alleen een sensationele over rompeling van een van 's werelds meest geduchte verdedigingen En geland nog naar Argentinië kan brengen. De naam die nu alom over de tong gaat is die van Bobby Rob- son, sinds jaar en dag de uiterst be kwame manager van Ipswich Town en zelf oud-international. Gedacht ook wordt aan Ron Greenwood, de grote spelvernieuwer in het Enge lse voetbal, ondanks de teleurstel lingen van zijn club West Ham Uni ted. Tot de kandidaten behoren ook de omstreden Brian Clough, de man met de grote mond, maar ook met niet geringe prestaties blijkens de successen van Derby County en na Nottingham Forrest onder zijn leiding. En tenslotte valt ook de naam van Jacky Charlton, die, op eigen verzoek ontslag heeft geno men na een uitstekende periode bij Middlesborough, omdat hij we ieens even aan iets anders wil den ken dan voetbal. Daarom heerst er al ver voor de aanvang van het nieuwe seizoen grote opwinding in de Engelse voetbalwereld. Want ook de felbegeerde managersposi- Don Revie: "Ik heb gedaan wat de meerderheid graag wilde" tie bij topclub Manchester United is in het geding, sinds e felle Do cherty Tommy Dochterty met een kanjer van een blauw ook de club heeft, verlaten. Die klap heeft hij gekregen van Uniteds fysiotheura- peut met wiens vrouw hij nu sa menleeft. De publiciteit die daar over de ronde deed was tenslotte de druppel die in de ogen van de direc tie de emmer deed overlopen. Want Tommy Docherty, die nu gevraagd is om het futloze Derby County nieuw leven in te blazen, zorgt in de ogen van de lei ing van United al helel lang voor net iets teveel op winding. Ernstige verkeersover tredingen, controversiëele publici teit, knallende ruzies met o.a. spe lers als Marcari, Stepneye en Hill, een meedogenloos transferbeleid, dit alles wekte tenslotte een aversie op die door het winnen van de grote nationale voetbalbeker - in acht jaar tijd met terugkeer naar de eerste divisie de enige successen van United - nog maar net konden worden beteugeld. Met de laatste opschudding was de maat echter vol en de troon van Manchester United, die destijds door sir Matt Busby zo veel alaure k reeg, is weer vrij.. Niet voor lang, want ook voor deze benijdenswaardige positie staan kandidaten genoeg te pope len. De Zweedse internatioal Roland Sandberg moet wegens een ern stige knieblessure stoppen met voetballen. De Duitse club Kaisers- lautern, waarvoor Sandberg vele jaren uitkwam, zal op 26 juli een benefietwedstrijd voor hem spelen tegen het Engelse Queen's Park Rangers. Sandberg speelde twintig keer in het Zweedse nationale elftal en had met Ralf Edström een be langrijk aandeel in het Zweedse succes bij het WK in München in 1974. door Tips voor deze rubriek kunt U elke Herman van morgen tot 10.00 uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 38. U mag ook ijrM Amsterdam schrijven. Wethouder Jansen De kans dat er in de Noordwijkse duinen ter hoogte van het winkel centrum Langevelderslag een kunststof skipiste zal worden aan gelegd lijkt voorlopig van de baan. De Nederlandse Skivereniging, die aanvankelijk enthousiast het duinproject bij de gemeente Noordwijk aanslingerde, zet er opeens niet meer zoveel haast achter zo'n baan in de duinen. De vereniging wil eerst eens afwachten hoe de publieke belangstel ling uitvalt bij de binnenkort in Hoofddorp te openen piste. Wat betreft het Noordwijkse project: dat was gepland eind 1978. Maar ook al wil de Skivereniging het doorgang laten vinden, zal dat op dat tijdstip moeilijk, zo niet onmogelijkzijn. De vereiste toe stemming van bijv. Rijnland is nog niet binnen en ook de Noord wijkse raad heeft er haar fiat nog niet aan gegeven. Sportzaken-wethouder Jansen, aanvankelijk enthousiast, ziet de Noordwijkse piste niet meer zitten. "In het begin had ik er nog wel vertrouwen in dat het iets zou worden maar nu zie ik het somber in. Volgens mij wordt het niets". De verkeersschool van de Neder landse gemeentepolitie is in de afgelopen weken stilletjes ver huisd van Zandvoort naar Noordwijkerhout. Nogal een overgang. Want in Zandvoort wa ren de cursisten ondergebracht boven in het aan de ruisende zee- reep gelegen Bouwes Palaceho- tel. Vanuit hun leslokalen en slaapkamers keken de politiemensen-in-opleiding uit over zee en, als ze de blikken om laag richtten, konden ze bij goed weer ontspannen de parade vol gen van luchtig tot zeer luchtig geklede badgasten. Bollenvelden Nu moeten ze op cursus in Noord- Duinen wijkerhout waar ze onderdak krijgen in het wat stijve congre scentrum Leeuwenhorst. Voort aan zullen ze het moeten doen met een wijdse blik over de bol- lencelden en in het centrum zelf zal men een weinig vakantie achtige sfeer aantreffen. Men is in gezelschap van andere congres gangers, die ook de handen vol hebben aan vergaderingen en studeren. "Leeuwenhorst is inderdaad een wat passender gelegenheid om les in te geven", zei mij gisteren staflid P. J. Houtman, hoofd van de afdeling onderwijs. Dit doet wat minder mondain aan en leidt ook niet zo af. Niet dat we daar in Zandvoort veel problemen mee hebben gehad. Want tijd om de bloemetjes buiten te zet en had den de cursisten toch niet. Ook daar was het keihard werken. Een paar weken lang. 's Avonds stappen was er dan nauwelijks bij". de derde verdiepging hebben de 41 stafleden hun kamers en een etage lager zijn de zes leslokalen. Daar wordt nog volop aan ver bouwd. Alle lesmateriaal (audio-visuele apparatuur, films, dia's) en ook een gedeelte van het archief staat zolang opgeslagen in de congreskerk. hun vervoermiddel het land trekken", zegt Houtman. "Niet dat men in de streek blijft han gen. Er wordt zowel in druk Am sterdam "les gereden" als in de polder. We willen de rijvaardig heid onder alle omstandigheden testen. En wat het cursusonder deel slepen betreft: dat blijven op het Kopje van Bloemendaal doen. En de slipcursus in Ens- 0Pijk"- verleden aan seminaristen toe- Op het Leeuwenhorstterrein wordt De verkeersschool is sinds de op richting acht jaar geleden steeds in Zandvoort gehuisvest ge weest. Is inmiddels uit haar jasje gegroeid en heeft uiteindelijk een ruime accommodatie gevonden achter de duinen. In de A-flat op behoorden) worden nu voorzie ningen getroffen om 120 politie mensen een slaapkamer te be zorgen. In de verkeersschool zul len in totaal zeven verschillende theoriecursussen worden gege ven en zes praktische, afgestemd op de auto en de motor. Bij het congrescentrum komt ook het wagen- en motorpark van de ver keersschool. Het land in de verkeersschool stukje nieuwbouw neergezet. Het wordt een instrucieplaats auto's en bromfietsen. De ge meentepolitie in opleiding wordt daar de fijne kneepjes technisch onderzoek bijge bracht. De verkeersschool kan voorlopig nog geen cursisten ontvangen. Pas begin september hoopt men zover te zijn. De wachting is dat er per jaar 2000 cursisten voor tenminste één en ten hoogste drie weken in Noordwijkerhout zullen neers trijken. Badmeester Verlinde: "Je kan niet alles "Al sta je constant met tien bad meesters langs de kant dan nog zijn zulke trieste ongevallen niet te voorkomen. Ik zie het als een jeugdprobleem waar niet tegen te waarschuwen of te waken valt". Er klinkt weinig optimisme uit het relaas van de badmeester van het Ka wijkse sportfondsenbad De Mieren- weide, de heer Verlinde. Dit weekeinde kreeg hij voor de zoveelste maal in zijn nu 25- jarige loopbaan te maken met een ernstig zwembadongeluk. Slachtoffer was ditmaal een 16- jarige Haagse scholier die zwaar rugletsel opliep na een onbezonnen duik in slechts tachtig centimeter diep water. Twee geschrokken kameraden haalden hem bijtijds op de kant. Een voorlopige diagnose in het ziekenhuis leerde dat de 16-jarige waarschijnlijk nooit meer zal kunnen lopen. De rest van zijn leven zich in een rol stoel zal moeten voortbewegen. Verlinde: "Op het moment datje weer met zoiets wordt gecon fronteerd voel je je enorm be roerd. Je bent in staat de eerste de beste die na zo'n ongeval weer in ondiep water duikt een oplawaai te geven. Maar wat heeft het voor nut? Als je op alles gaat letten sta je de hele dag te brullen. Dan gaat er van de badmeester alleen maar een stuk agressiviteit uit. En ze doen het toch. Ondanks al die waarschuwingsfilm op tv en de instructies die ze op school bij zwemles krijgen. De praktijk is nu eenmaal dat ze op een be paald moment toch hun eigen zin doen ook al is dat vaak le vensgevaarlijk." "Ik ben nu al zover dat ik geen medelijden heb met iemand die zich in he{ ondiepe een her senschudding valt. Integen deel. Ik zou in staat zijn ze nog een extra klap te verkopen. Want het is natuurlijk enorm stom wat ze doen. Ze weten dat het niet mag en toch flikken ze het steeds weer. En als er wat gebeurt wordt het badperson- eel daar op aangekeken. Dan hebben we zogenaamd niet staan op letten. Nou, ik geef het je te doen als er een paar dui zend bezoekers zijn".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 15