SNEL OP SCHUITEN GEEFT TE Verrassende overwinning van Sanders op Pecci Hennie Kuiper bijna verrast Steenken in ziekenhuis Nederlander laat ritzege schieten Liberzon alleen aan de leiding THUNG IN EERSTE RONDE MELKHUISJE AL UITGESCHAKELD WOENSDAG 13 JULI 1977 SPORT PAGINA 13 Zuidafrikaan Bob Hewitt) niet in spireren. Duurde de eerste set nog een uur. Parun had daarna slechts een half uur nodig om zich voor de tweede ronde te plaatsen. Behalve de overwinning van San ders op de als tweede geplaatste Pecci konden geen verrassingen worden genoteerd. De Spanjaard José Higueras, die de eerste positie op de plaatsingslijst inneemt, won zoals hij wilde van de Chileen Al- varo Fillol, een jongere broer van de meer bekende Jaime Fillol, (6-1- 6-0). Higueras was op de rang schikking een plaatsje opgescho ven nadat de Mexicaan Raul Rami rez het had laten afweten. Ramirez kan overigens nog een schadeclaim van de Hilversumse organisatie verwachten. De Mexicaan heeft zijn als reden van verhindering op gegeven darmklachten niet offi cieel bevestigd via een artsen verklaring. Hennie Kuiper overkwam bijna hetzelfde als Joop Zoete melk zondagmiddag, toen het peloton met de kopstukken an derhalve minuut wegreed en Zoetemelk bij een valpartij be trokken was. De hoogst genoteerde Nederlan der kwam evenwel niet ten val, maar reed op een ongelukkig moment zijn wiel kapot. Mee sterknecht José de Cauwer stond echter direct zijn fiets af, zodat Kuiper ondanks de tempover snelling binnen korte tijd weer kon aanklampen. Lucien van Impe blijft zich ook op de kleine hellingenwaar punten zijn te verdienen voor het bergklassement inzetten voor de grote bergprijs. De kleine Belg wil zich vast verze keren van een van de vette ein- dprijzen, voor het geval hij de Tour niet zou kunnen winnen. Ook blijft Van Impe zeer attent tijdens de bevoorradingen en wil hij geen etenszak aanne men. omdat men georganiseerd zou kunnen wegrijden en hij de Het 'beleefdheidsbezoek' aan Brussel, waar in het hart van de stad een supersprint wordt be twist van zevenduizend gulden, brengt de Tour-directeuren Fe lix Levitan en Jacques Goddet ook net bij het monument van de onbekende soldaat, waar door de organisatoren een moment halt wordt gehouden. Ploegenklassement Het Ploegenklassement van de elfde etappe is: 1. Peugeot (Dan- guillaume, Esclassan en Delepine) 21.21.23. 2. Bianchi 21.21.27, 3. Ra leigh (Karstens. Van Katwijk en Thurau) 21.21.38, 10. Frisol (Smit, Rosiers en Wesemael) z.t. Het algemeen ploegenklassement 1. Raleigh 205.55.04, 2. Mercier 205.56.38, 3. Kas 206.02.06, 9. Fnsol 207.07.43. Het puntenklassement 1. Rik van Linden 144 punten, 2. Esclassan 135, 3. Thaler 92,. Het bergklassement 1. Van Impe 104 puntne, 2. Kuiper 88, 3. Torres 72 Tom Walenkamp Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat het zo zou aflopen. De 21- jarige Pecci doorbrak onmiddellijk de service van Sanders en stoomde door tot 4-1. De Leidenaar ging echter gaandeweg soepeler spelen. Hij kreeg de keiharde eerste service van Pecci steeds beter onder con trole en scoorde soms met fraaie passeerslagen. Sanders, die ruim een maand geleden de militaire dienst vaarwel zei, en zich nu hele maal aan het tennis kan wijden, had voorlopig nog geen antwoord als Pecci naar het net kwam, In de tiende game was Sanders één slag van 6-5 verwijderd. Het bleef een utopie voor de Nederlander, die uiteindelijk op het zesde set-punt capituleerde, 4-6. Vat Dat Sanders meer vat op het spel Haarlemmerstraat 1-3 Telefoon 071 - 12 37 84 VOETBAL - Spartaan Dries Visser is gisteren voor twee jaar tot over eenstemming gekomen met NEC. Sparta wil in ruil voor Visser Henk Medik van NEC hebben, terwijl de Rotterdamse club dan ook nog een bedrag bij moet betalen. VOETBAL - Dragan Djajic, de be faamde Joegoslavische linksbui ten. keert terug naar zijn geboorte land. Gisteren tekende hij een vier jarig contract bij zijn oude club Rode Ster. Voorheen kwam Djajic oor het Franse Bastia uit. HANNOVER - De Westduitse springruiter Hartwig Steenken is in de nacht van maandag op dinsdag zwaar gewond geraakt bij een auto-ongeval bij Langenhagen, in de buurt van Hannover. Met zware hoofdverwondingen werd Steen- ken opgenomen in het academisch ziekenhuis van Hannover. Zijn toe stand is na een spoedoperatie als ernstig gekwalificeerd. Steenken, die op 8 juni j.l. als eerste West duitse springruiter prof werd, was met twee vrienden onderweg naar zijn woonplaats Mellendorf. De au to, bestuurd door een vriend, moest plotseling uitwijken voor een te genligger. raakte in een slip en bot ste frontaal tegen een muur. De overige inzittenden raakten licht gewond. van Pecci had gekregen, bleek ook in de tweede set. Tot 3-3 ging de partij gelijk op. Van de zes games werden er maar liefst vier op "love" beslist. Daarna begon het er som ber uit te zien voor de tengere Ne derlander. Hij verspeelde in de ze vende game zijn opslag en leek rijp voor een nederlaag. Pecci ver zuimde evenwel door te zetten en zag tot zijn ontzetting Sanders weer langszij komen (4-4). Na 5-4 moest Pecci trachten zijn service te be houden. Hij kreeg zijn eerste opslag nauwelijks meer in, maar wist toch met 40-15 voor te komen. Sanders was niet te breken. Hij worstelde zich met alles-of-niets-slagen naar deuce en op het tweede set-punt werd zijn moeite beloond, 6-4. Met een soort indianenkreet gaf de zwart-gelokte Pecci te kennen diep teleurgesteld te zijn. De uitslag van de elfde etappe, een rit over 242,5 kilometer, van Rouaan naar Roubaix, is: (tijden opgenomen bij binnenkomst wie- Ierstadion) 1. Jean Pierre Danguil- laume (Fra-Peugeot) 7.07.03, 2. Roy Schuiten (Ned-Lejeune) 7.07.10, 3. Patrick Sercu (Bei-Fiat), 4. Gerben Karstens (Ned-Raleigh), 5. Rik van Linden (Bel-Bianchi), 6. Jacques Esclassan (Fra-Peugeot), 7. Piet van Katwijk (Ned-Raleigh), 8. Jacques Bossis (Fra.-Gitane) 9. Dietrich Thurau (Wdl-Raleigh), 10. Charlv Rouxel (Fra-Mercier), 11. Willy Teirlinck (Bel-Gitane) allen 7.07.10, 12. Giacinto Santambrogio (Ita- Bianchi), 13. Regis Delepine (Fra- Peugeot) 7.07.10, 14. Raymond Vil- lemiane(Fra-Gitane). 21. Theo Smit (Ned-Frisol), 22. Hennie Kuiper (Ned-Raleigh), 23. Henk Lubber- ding (Ned-Raleigh), 35. Lucien van Impe (Bel-Lejeune), 38. Eddy Merckx (Bei-Fiat), 47. Joop Zoete melk (Ned-Mercier), 53. Gerrie Knetemann (Ned-Raleigh), 59. Bert Pronk (Ned-Raleigh), 68. Cees Bal (Ned-Fiat). 71. Fedor den Hertog (Ned-Frisol), 81. Jan Raas (Ned- Frisol). allen in 7.07.10, 95. EN LAATSTE Aad van den Hoek (Ned-Raleigh), 7.11.56. Het Algemeen klassement Het algemeen klassement na de elfde etappe is: 1. Dietrich Thurau (Wdl-Raleigh) 68.28.16, 2. Eddy Merckx (Bei-Fiat) op 51 sec, 3. Ber nard Thevenet (Fra-Peugeot) op 1.22, 4. Hennie Kuiper (Ned- Raleigh) op 1.40, 5. Alain Mesiet (Fra-Gitane) op 2.09. 6. Lucien van Impe (Bel-Lejeune) op 2.17, 7. Francisco Galdos (Spa-Kas) op 2.47. 8. Michel Laurent (Fra- Peugeot) op 2.52, 9. Raymond Vil- lemiane (Fra-Gitane) op 2.53, 10. Joop Zoetemelk (Ned-Mercier) op 3.40, 11. Raymond Delisle (Fra- Mercier) op 4.00, 12. Charly Rouxel (Fra-Mercier) op 5.11, 13. Gonzalo Aja (Spa-Tek) op 5.38, 14. Julian Andiano (Spa-Kas) op 7.30,15. Bert Pronk (Ned-Raleigh) op 9.23, 26. Henk Lubberding (Ned-Raleigh) op 22.17, 29. Gerrie Kneteman (Ned-Raleigh) op 23.15,40. Cees Bal (Ned-Fiat) op 26.12, 65. Fedor den Hertog (Ned-Frisol) op 45.28, 69. Roy Schuiten (Ned-Lejeune) op 46.54. 73 Gerben Karstens (Ned- Raleigh) op 50.13, 78. Jan Raas (Ned-Frisol) op 51.16,89. TheoSmit (Ned-Frisol) op 56.31, 90. Piet van Katwijk (Ned-Raleigh) op 58.41, 94. Aad van den Hoek (Ned-Raleigh) op 1.01.40. ROUBAIX - De kans op een derde Nederlandse overwin ning in de elfde etappe van de Ronde van Frankrijk bleek onverwacht groot. De aankomst op de piste van Roubaix, waar jaarlijks de klassieke rit vanuit Frankrijks lichtstad eindigt, bood ver rassend Roy Schuiten de gelegenheid zich op het erepo dium te plaatsen. De specialist van de laatste kilometers Jean Pierre Danguillaume leek ondanks het grote gat 'stil te vallen' in de laatste ronde. Maar de achtervolging werd te snel opgegeven. Roy Schuiten ging plotsklaps ac- coord met een tweede klassering, boog het hoofd honderd meter voor de kalklijn en verspeelde op deze manier nog bijna de tweede plaats, omdat de beste sprinters van het peloton zich opmaakten om de nog overgebleven ereplaatsen te verde len. "Ik ben hier niet gekomen om te winnen", sprak Roy Schuiten ongeïnteresseerd. Daarmee voorbij gaand aan de revenuen, die een Tour-etappezege toch altijd geeft. "Nu ben ik tweede, een lange Verkeerd Een plaats achter de winnaar is van geen enkel belang. Daarom had men van Roy Schuiten een andere benadering mogen verwachten, want zijn erelijst is nog maar erg klein. Een ritzege in Parijs-Nice en de slottijdrit in de Vierdaagse van Duinkerken zijn de enige positieve aantekeningen. En dat terwijl de ex-wereldkampioen achtervolging om volgend seizoen een nieuw con tract veilig te stellen, toch meer no dig heeft. Roy Schuiten pleegt al tijd te zeggen, dat zijn periode in het najaar komt met het mondiale toernooi en de tijdritten, maar als je je daar alleen maar op baseert, kan dat wel eens verkeerd aflopen. Roy Schuiten ervaarde dat ook aan het eind van 1976. "Ik dacht nog. dat ik over Danguil laume kon komen", analyseerde Roy Schuiten. Maar het laatste deel van het peloton, dat nog niet de lijn stens. Hij had beslist een kans. Ik nep nog tegen hem, doe jij maar niet te veel. Ik zal wel rijden". En dat alles in een finale, die op de oude en reeds geaafalteerde route van Parijs-Roubaix liep. Voordien was er nauwelijks iets te beleven. Een steeds terugkerend beeld in deze Tour, waarin na de tweede dag iedereen zijn plaats al weet. Men noemt de Tour 1977, inmiddels al de ronde van de televisiecame ra's omdat, als op dertig kilometer van de aankomst de eerste beelden van de coureurs worden gevangen, er pas leven in de brouwerij komt. Niettemin wordt per dag de stem ming onder de renners nerveuzer, omdat deze situatie niet tot het eind van de Tour kan duren. Voor de rustdag in Freiburg zou het Belgi sche uitstapje, met de muur van Geraardsbergen en een klein deel van de Ardennen, nog belangrijk kunnen zijn. Didi Thurau, die het geel vanaf de proloog al om de schouders heeft: "Ondanks dat onze ploeg de wedstrijd moet con troleren en nu ook belangen heeft in het ploegenklassement, voel ik me sterk. Ik heb nog nauwelijks ge leden". De favorieten zullen echter toch wat moeten laten zien, nu Roubaix, dat door zijn wielergeschiedenis de etappewinst iets meer glans geeft, niets heeft gebracht. De als vierde geklasseerde Hennie Kuiper, die voor velen toch een kanshebber is voor de eindzege: "Het is maar goed, dat men de finale niet door de Hel van het Noorden heeft gelegd. Dat moeten ze ook in een Tour de France niet doen. Op de smalle kas seistroken zou je niet kunnen wor den geklopt, omdat je slecht bent maar gewoon het ongeluk hebt daar lek te rijden, terwijl de ploeg leiderswagens er niet bij kunnen Nee, het is zo al nerveus genoeg Eigenlijk zou je als de ronde is afge lopen direct naar een vakantieoord moeten gaan, om weer op adem te komen". AMSTERDAM Aan de vooravond van het belangrijke treffen tussen de Israélier Liberson en de Joegos laaf Hulak hadden beiden in de gis teren gespeelde twaalfde ronde een nogal verschillend voorproefje. Li berson speelde met zwart de door griep verzwakte Kavalek van het bord, maar Hulak geraakte tegen Quinteros zowel in de eerste als de tweede zitting in een onoverzichte lijke situatie. De derde koploper, de Brit Miles, maakte een halve mis stap. Hij moest met zwart spelend een halve punt afstaan aan de Hon gaar Adorjan. De vooruitzichten op de toernooi- overwinning beginnen voor Liber son op te doemen. Vooral ook om dat de Israëliër in de laatste ronde met wit tegen Adoijan speelt, ter wijl zijn concurrenten met de zwarte stukken tegen sterke spe lers moeten aantreden: Hulak te gen Timman, Miles tegen Quinte ros en Kavalek tegen Torre. Nederlands beste speler in dit toer nooi, internationaal meester Hans Ree, moet zwaar vechten voor een grootmeesterresultaat. Na wissel vallig middenspel miste hij een goede winstmogelijkheid. De partij die Ree in de tweede zitting met wit afbrak tegen Torre, biedt de Phi- lippijn een beter eindspel. De vraag of Ree de partij remise kan houden, zal vandaag pas beantwoord wor den. In afwachting daarvan kwam Sosonko reeds na de eerste zitting op een positieve score. De groot meester uit Amsterdam, voorheen uit Leningrad, versloeg Reshevsky, die daardoor alleen op de laatste plaats staat. Timman. die in de avonduren remise speelde met Van Wijgerden, en Sosonko, die beiden in het voorjaar een aanzienlijk aan tal zware toernooien hebben ge speeld, hebben reeds verklaard voor eind september geen toer nooien meer te zullen spelen. Van Wijgerden nadert een meester- resultaat. Uit de resterende drie partijen - tegen respectievelijk Tor- re, Reshevsky en Ree - dient hij nog één punt te behalen. Donner en Böhm deelden het punt. De stand is: 1. Liberson 8,5; 2. Miles 8; 3. Hulak 7,5 (plus 1 afg.); 4. Kava lek 7; 5. Ree 6.5 (plus 1 afg 6. Don ner en Sosonko 6.5; 8. Torre 5,5 (plus 1 afg.); 9. Panno, Van Wijger den en Timman 5,5; 12. Adorjan 5: 13. Quinteros 4.5 (plus 1 afg.); 14. Tatai 4,5: 15, Bohm 4: 16. Res- hewsky 3,5. HILVERSUM - Net als vorig jaar heeft een speler uit de top van de plaat singslijst voor het toernooi om de open tenniskampioenschappen van Ne derland al in de eerste ronde moeten buigen vooreen Nederlander. Verloor in 1976 de als eerste geplaatste Pool Fibak verrassend van Fred Hemmes, gisteren sloeg nationaal kampioen Louk Sanders toe tegen Victor Pecci. De Paraguyaan was door de computer, op basis van de ATP-ranglijst als tweede geplaatst. Na twee uur en vijf minuten had Sanders zich met de cijfers 4-6, 6-4, 6-4 voor de tweede ronde gekwalificeerd. Zelfverwijt De Zuidamerikaan zou later nog meer reden tot zelfverwijt krijgen. In de laatste set verviel Pecci tot letargie. Hij ondernam bitter weinig en wachtte tot Sanders fou ten zou maken. Pecci kon lang wachten. Het spel van zijn tegen stander was voor Sanders "(s)Pecci naar zijn bekkie". Mede door een doorbraak in de vierde game snelde Sanders naar een voorsprong van 4-1. Toen knapte er iets bij de Ne derlander. Pecci leek even wakker te worden, legde iets meer snelheid in zijn slagen en kwam zowaar te rug tot 4-4. "Zoals zo vaak had ik bij 4-1 al aan winnen lopen denken", zei Sanders later, ,,en prompt gaat het dan mis. Toen het 4-4 werd dacht ik nergens aan en je ziet waar het dan op uit draait". De partij duurde nog twee games. Sanders behield zijn service en maakte zich op die van Pecci te doorbreken. Het leek niet te luk ken. Pecci liep uit tot 30-0. Een dubbele fout vormde de inleiding tot zijn ondergang. Pecci maakte geen punt meer. Na een lange sla genwisseling, waarin Sanders op een gegeven moment te vroeg een Kopstukken bijeen Toon Hermans feliciteert Louk Sanders met zijn overwinning Duys kijkt lachend toe. zegevierende juichkreet inzette, kon de 27-jarige Nederlander de fe licitaties in ontvangst nemen. Niet Rolf Thung kon de prestatie van Sanders niet evenaren. De full-prof uit Hilversum verloor na een slechte partij in twee sets (5-7, 1-6) van de Nieuwzeelander Onny Pa- run. In totaal wist Thung, die over veertien dagen 26 jaar wordt, slechts drie keer zijn service te be houden. Zeven maal brak de dertig jarige Parun door de opslag van de tweede Nederlander in het hoofd toernooi heen. In de eerste set was Parun vrijwel net zo bedreven in het afgeven van zijn service als Thung. Pas in de slotfase toonde de lange Nieuwzeelander zich iets vas ter. In de tweede set kon ook een nieuw shirt Thung (vorig jaar in de eerste ronde winnaar tegen de Danguillaume gaat juichend de meet Schuiten kan hem niet meer achterhalen voor de laatste ronde had gepas seerd maakte mij angstig". Een verklaring die ook Jean Pierre Danguillaume zou kunnen gebrui ken. Maar de 31-jarige Fransman, die de laatste twee kilometer van elke koers als een sprint kan rijden, vergat het resultaat niet. Ditmaal had hij slechts driehonderd meter voor het Roubaix-stadion nodig, om zijn slag te slaan. Juist op het moment, dat een akelige haakse bocht een valpartij veroorzaakte, waar ook Lucien van Impe nog bij was betrokken. Het veroorzaakte voor de Belg geen tijdverlies. Weer Waardoor er weer een etappe in een massale eindsprint eindigde. Dit ondanks het verzet van de Ra leigh's die met de actieve Henk Lubberding en Gerben Karstens de gesloten formatie in de finale nog wilden openbreken. Henk Lubber ding: „Ik speelde op Gerben Kar-

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13