Andere beschermengel voor Zoetemelk graag "Hij weet zelf niet hoe hard hij kan" '1H John W alker nu al erg snel op 1500 meter VRIJ-UIT Vrij Jan Raas over winnaar Den Hertog: DINSDAG 12 JULI 1977 SPORT PAGINA 9 Beschermengel Hoeveel Poulidor zit er eigenlijk in Joop Zoetemelk? Ik vrees ta melijk wat. Het heeft er veel van weg dat het renners zijn die uit dezelfde blauwdruk zijn ont staan. Het zijn beiden lichamelijk zeer sterke coureursgeen waaghal zen, een tikje naief en ze missen nogal eens de beslissende slag. De reeksen tweede en derde plaat sen die de heren in hun carrière behaaldenzullen zo zoetjesaan ook wel overeenstemmen. Zelfs de valpartijen op beslissende momenten gaan op elkaar lijken. Poulidor heb ik enkele jaren te rug, toen hij favoriet in de Tour was, na een tuimeling tragisch zien knokken tegen een peloton waarin de andere azen alles op haren en snaren zetten om hem tot gort te rijden. Poupou was toen tamelijk ernstig gewond aan zijn gezicht, het bloed trok een luguber spoor rond zijn neus. Een nare aanblik die mij is bijgebleven. In die Tour kwam de zo populaire Frans man er niet meer aan te pas. En ik ben bang dat Joop Zoete melk, al was zijn val zondag veel minder dramatisch, ook weer net die achterstand heeft opgelopen die hem voor de ein dzege buiten spel zet. Coppi.Bobet.Anquetil en Merckx zijn ook wel eens bij een ..ge woon" valparüjtje betrokken geweest, maar ik kan mij niet herinneren dat ze dan onher stelbare schade opliepen. Waar zit hem dat toch in. die kleine pechjes die de kansen be derven'' De eeuwige onzeker heid en onberekenbaarheid in de sport? Misschien. Zelf houd ik het er op dat er een weeffout zit in de beschermengel die eerst Poulidor en nu Zoetemelk ter zijde staat. Humor Humor in de topsport is nog altijd een teer plantje dat niet veel meer dan een zieltogend be staan leidt. Heeft u voetbal trainers na een wedstrijd van hun elftal wel eens op de grap pige toer zien gaan? Ik niet. Me teen is die rimpel er tussen de wenkbrouwen en wordt er zor gelijk gemekkerd over de schot kracht uit de tweede lijn. Enzo voort. In de Tour is er ook niet veel plaats voor lachers. Karstens hield zaterdag heel aardig het peloton op, omdat het naar zijn mening te hard reed. En ja hoor, de Tourdirectie was er meteen bij om te straffen: 200 Gulden en vijf minuten er bij in het al gemeen klassement Clowns zijn alleen goed op het to neel, als ze nadrukkelijk voor de leut zijn ingehuurd. Wekken ze buiten dat kader de lachlust op dan moet er worden inge grepen. Rekenaars Er wordt veel sneller gezwommen en gelopen dan 25 jaar geleden er wordt ook verstandiger en beter gevoetbald, de techniek staat op hoger peil en de condi- Pellenaars tie van de spelers is aanzienlijk verbeterd. Wat de wielrennerij betreft zal er dus ook wel beter en met meer inzicht worden gekoerst dan een kwart eeuw terug. Maar dat wil niet zeggen dat het al lemaal aantrekkelijker en spec taculairder is geworden. Vroeger werd er minder op de fiets „gerekend" er werd meer tegen de klippen op gekoerst en dat gaf reuze-aardige effecten. Kopgroepjes kwamen wel eens met tien minuten voorsprong aan de finish en na zo'n dag moest het algemeen klassement totaal worden omgeploegd. De leiding van de Tour was ook veel scheutiger: de bonificatie etappe bedroeg een minuut en twee dertig se conden Als je nu dat gemillimeter om se conden ziet dan welt de wrevel wel eens in je op. Ook vroeger had je rekenaars die zeer zuinig met hun krachten omsprongenWie herinnert zich de kleine Belg Stan Ockers niet bijgenaamd de boekhouder? Maar nu lijkt het er vaak op of driekwart van de renners met het praktijkdiploma boekhou den op zak rijdt. Begrijp me goed: ik wil daarmee zeker niet zeggen dat de renners geen he vige inspanningen plegen (ze hebben het zwaar genoeg), maar de vonk van de verras sing ontbreekt: veel spectacu lairs heb ik nog niet gezien en gehoord. Waar zou dat aan lig gen? In de eerste plaats aan de invloed van de commerciële belangen. Vroeger reed men met landen ploegen, maar met de komst van de z.g. extra-sportieve merkenteams en hun verrei kende armen heeft het Grote Rekenwerk de overhand gekre gen In de tweede plaats ongetwijfeld door een stukje nivellering. Merckx in zijn gloriedagen- even daargelaten steken de kopmannen niet meer zó met kop en schouders boven hun knechten uit. Iedereen moet dus in de gaten worden gehouden. Sportief ge zien is mijn interesse voor het spektakel zo ver teruggelopen dat ik soms wel eens de Tourre portage op de tv vergeet. Dat Het kan natuurlijk ook best zijn dat mijn belang stelling minder is geworden omdat mijn geloof in de wie lersport door de jaren heen nogal is afgenomen. Ik ben wat de Tour betreft opge voed door Jan Cottaar ,die in de jaren vijftig altijd zo meesle pend door de radio de vele triomfen van Woutje Wagt- mans, Wim van Est, Gerrit Voorting, Jan Nolten enz. be schreef. Als 16-jarige geloofde ik alles wat Cotaar mij in de oren toeterde uit mooie plaatsen, onbereik baar ver, want in de vakanties kwam je nog niet verder dan Katwijk en Ermelo. En jaren later lees je dan in de biografie van Kees Pellenaars, de be faamde ploegleider uit die tijd, hoe die Nederlandse étappeze ges tot stand kwamen, hoe hij handeltjes sloot, manipuleerde met zijn ploegPierre Huyskens schrijft het in de biografie van Pellenaars zeer duidelijk: "Men kan de steun van een ploeg lou ter om de poen verkopen, want renners zijn als broodrijders in staat iedere vernedering te aanvaarden, als zij maar geld opbrengt. Dat heeft Pellenaars nooit gewild. Hij wenste étappe-overwinningen of een tijdje de gele trui in ruil voor hand- en spandiensten die als zodanig niet opvielen. Een deel van het handeltje was dus al tijd dat er voor Nederland spor troem in zou zitten, die aan het thuisfront als zoete koek was te verkopen en die aldaar het conjunctureel-gunstige kli maat zou bevorderen waarin het Tourwezen gedijen kon. Inmiddels mochten de wielers portliefhebbers echt geloven dat de Nederlandse coureurs tot al les in staat waren, dat in Van Est en Wagtmans Tour de France winnaars scholen, dat Nolten een tweede Coppi was en dat in Parijs ooit én het lan- denklassement én het indivi duele klassement van de Franse ronde kon worden geïncas seerd. Pellenaars die zulke ge dachten als geen ander inspi reerde, wist wel beter. Ook in 1954 was het incidentele bezit van de gele trui meer georgani seerd dan werkelijk verdiend" Ziezo. Bedot Mijn geloof in het recht-toe- recht-aan Tourverhaal a la Jan Cottaar was uiteraard al eer der vervlogen. Je blijft nou eenmaal geen zestien. Maar hier las je dan zwart op wit hoe Nederland.dat in de jaren vijf tig ademloos de avonturen van Pellenaars' mannen in Frank rijk volgde, was bedot. Of beter: ten dele was bedot. Want Wagtmans, Van Est en Nol ten konden er natuurlijk echt wel wat van. Het ging alleen op geen stukken zo mooi en netjes als het destijds naar ons, in de lage landen, werd toegeseind. De doping rellende onvoorstel bare huichelarij daarbij van s en ploegleiders en nog zo wat dingen hebben het wan trouwen in de wielersport met nog enkele graden doen toene men. Als er nu iets gebeurt,zoek ik er meteen het allerellendigste achter. Later blijkt dan dat dat nog te lief is geweest. Wie nu denkt dat dit verhaal uit draait op de kreet: driewerf schande, weg met de Tour, ver gist zich hevig. Dat moet ik overlaten aan pedagogen, lera ren m.o. lichamelijke opvoe ding en andere in de ethiek ge diplomeerden. Mijn belangstelling voor het spek takel mag dan getaand zijn, diep in mijn hart zou ik zo'n processie van menselijke slech tigheid niet gaarne missen. Over één enkele rotstreek wil ik me nog wel eens nijdig maken, maar een heel peloton vol lage voornemens spreekt me zeer aanBetreurenswaardigmaar ja. Vandaar ook dat ik verrukt ben dat de Tour volgend jaar in Leiden start. Al die bedenke lijke figuren een paar dagen vlak voor de deur. Héérlijk. Door Ruud Paauw ROUEN - Eindelijk liet hij zich zien als een echte kampioen. Gooide de ontketende Fedor den Hertog de zweep erover. En met succes, want de solo in de moordende hitte naar Rouen hield tot het eind stand. Fedor den Hertog poetste er het al snel ingedeukte blazoen mee op. Omdat een kampioen niet als laat ste van het peloton behoort te rijden. Een positie waarnaar de 31- jarige Nederlander in deze Tour vaak solliciteerde. De nieuwe Frisol-zege, tot stand gebracht door een eendrachtige samenwerking, betekent voor de Dordtse oliemij. Na de ritoverwinning van Jan Raas een nieuw succes. Het uitgang spunt voor de Tour was ritover- winningen behalen en indien mo gelijk kopman Luis Ocana voor in het klassement te laten rijden. Ocana viel echter door de vlug ge nomen Pvreneën al snel door de mand. De als koerskapitein ge bombardeerde Jan Raas: "Het mo raal in de ploeg was toen eigenlijk al weg. Maar omdat ik direct na de rustdag de etappe won, bleef toch de moed erin". De teleurstellende inzet van Luis Ocana bleef ook bij ploegleider Flo- rent van Vaerenbergh niet onop gemerkt. De Belgische ploegbaas nam in Rennes de Spaanse coureur eens geducht onder handen. Want als Ocana niets kon uitrichten voor zijn eigen klassement, moest hij zich maar optimaal inzetten voor de ploeg. Een uitbrander, die het juiste effect kreeg Jan Raas: "Het is in deze rit een van de weinige keren geweest, dat ik Ocana heb zien werken". Niettemin mocht Fedor den Hertog er van profiteren. De gelukkige winnaar, die zijn vijfde seizoenzege bereikte: "Eigenlijk zag ik het niet zo goed meer zitten. Ik was al twin tig of dertig keer gedemarreerd. Op een gegeven ogenblik fiets ik in twaalfde positie. Met Raas vlak bij me. Toen hij riep dat ik moest gaan, knalde ik weg". Op de korte steile BELGIË IN... 13 JULL12eET. 192km BRUSSELi03km jTerkameren- 'Nmove Waterloo beraardsbergenA^"Mur" 1 Mij> ?l Seneffe -• Frankrijk RQUBAIX 3- Rovitaillenng helling bleek jg kilometer voor het einde dit het juiste moment. Den Hertog: "Ik snap nog niet hoe dat kon. Er zat niemand aan mijn grootste versnelling. Ik ben toen verder gegaan en men kreeg mij niet meer te pakken. Toen ik 35 se conden had veroverd begon echter de misère pas. Ik moest terugscha kelen. maar gelukkig hield ik nog twintig seconden over". Een grote opsteken voor Den Her tog, die eigenlijk pas dit seizoen een echte beroepsrenner is geworden. Het terugbrengen van zijn salaris tot het minimumloon en zijn an dere instelling om ook eens iets voor de ploeg te doen, werden be loond. "Als je achterin het peloton zit verdien je niets", is nu zijn kor date uitspraak. "Soms is dat wel eens nodig als er water moet wor den gehaald. Maar in de finale moet je niet achterin zijn. Soms lukt me dat, zoals vandaag. Maar ik heb nog wel eens dagen, dat het niet gaat. Echt, vöör de Tour had ik me nog iets van dit evenement voorgesteld. Dacht ik erg kort te kunnen eindi gen. Maar de Pyreneeën waren te moeilijk. Kramp velde mij. Anders had ik zo ongeveer de twintigste positie van het klassement inge- daar heb ik een goede vriend aan gekregen. Er mag misschien wel eens worden gevloekt, maar juist van hem neem ik dat. Van een an der zou ik dat niet doen". Jan Raas, die volledig stuk van alle inspanningen om Den Hertog weg te laten blijven als laatste de rit beëindigde: "Ik kan goed met 'm opschieten. Hij ziet zelf, dat er meer van hem wordt verwacht, dan al leen voor eigen glorie te rijden. Lui is hij beslist niet. Want als er water moet worden gehaald, dan zal hij nooit nee zeggen. Dat wordt ge waardeerd en daarom wil de volle dige ploeg ook wel eens iets terug doen voor hem. Zoals nu. Want Fe dor weet zelf niet eens hoe hard hij alleen kan fietsen". Eindelijk liet Fedor den Hertog zich zien als een echte kampioen. Fedor den He tog, die in 1974 bij zijn Tour-debuut ooit zijn beste prestatie leverde, door als tweede achter Jos Spruot in Orange aan te komen in de rit over de Mont Ventoux, heeft een metamorfose ondergaan. De eis dat er brood op de plank moet komen voor zijn gezin, dat binnenkort weer wordt uitgebreid, heeft zijn instelling totaal veranderd. Fedor was het buitenbeentje. De man van de yoga-oefeningen, de spreuken en in zijn vrijgezellentijd de eeu wige amateur, eie graag van het le ven profiteerde. Hij zwalkte door bijna alle landen van de wereld, tot de ontmoeting met de Valken- burgse Lilian Notten. De dochter van een hotelier bleek voor Fedor de prinses. Zij huwde met hem en wist hem ook in de donkerste dagen moed in te praten. - Als Fedor weer een bui had om met het fietsen te stoppen, duwde zij hem weer in de goede richting. Evenals Frisol-directeur Nico de Vries, die hem al als amateur op ving en ondanks de moeilijke tijden altijd is blijven steunen. "Als dat niet zo was geweest, was ik al lang uit het wielrennen gestapt", ver klaart de in het Belgische Dilsen woonachtige Den Hertog "Het zijn altijd de kleine dingen die het 'm doen. Met Jan Raas bijvoorbeeld, De tweede Frisol-zgewerd slechts met acht man tot stand gebracht, omdat de Belg Be nny Schepmans, die in Rennes 39 minuten achterstand telde niet meer mocht vertrekken. De Tour-directie had geen ge hoor voor het protest, dat het verkeer al weer bezit had ge nomen van de rijweg. Peter Post, die zaterdagna cht wegens familie omstandigheden naar Neder land werd geroepen, keert in Rouen terug in de Tour. De klacht van Rik van Lin den tegen Gerben Karstens na de eindsprint van de negende etappe, heeft de jury doen be sluiten de Nederlander, na het zien van een gemaakte film, een boete op te leggen van Na protest Van Linden alweer een boete voor Karstens honderd frank (43 gulden) en een tijdstraf van dertig secon den. Frisol, dat bezig is om voor volgend jaar een nieuwe spon sor te vinden, gaat waarschijn lijk in de slag met het Japanse bedrijf Hitachi. Stickers van deze firma sieren reeds de ploegleiderswagen van Flo- rent van Vaerenbergh. Eddy Merckx maakte zich in Rouen boos op de Itaiaanse Bianchiformatie. De Belg: "Zij hebben evenals wij de bedoe ling om het op een massale eindsprint te laten aankomen. Maar er voor werken, hö maar. Altijd verschuilen zij zich ach ter onze ruggen. Dat zal toch eens moeten veranderen". DUBLIN - John Walker heeft gis teravond in Dublin zijn wereldre cord op de mijl tot op 2,6 seconden benaderd. De Olympische kam pioen op de 1500 meter liep de mijl in 3 minuten en 52 seconden, de beste prestatie in dit seizoen. Walker toonde geen enkele hinder meer te hebben van zijn spierbless ure. In de laatste 300 meter nam hij de koppositie over en werd geen moment meer bedreigd door zijn concurrenten. De Ier Eamonn Coghlan moest bijna tien meter prijsgeven aan Walker, Wilson Waigwa «s«**van Kenia verloor twintig meter na een race die snel was begonnen doordat de West duitser Hans Reiold in het begin het tempo hoog had gehouden. Walker vertelde na afloop dat hij niet verwacht had dat hij in Dublin al weer zo goed zou lopen. "Het ging zo gemakkelijk dat ik achteraf moet zeggen dat een verbetering van het wereldrecord erin had geze ten. Ik voel mij op dit moment goed genoeg om het wereldrecord op de 1500 meter aan te vallen en als de omstandigheden aan het eind van deze maand goed zijn, zal ik in L Lausanne een poging doen mijn toptijd op de mijl te verbeteren. Dat record is nu al bijna twee jaar oud." De uitslag van de mijl te Dublin was: 1. John Walker (Nwz) 3 minu ten 52 seconden, 2. Eamonn .Cogh lan (Ier) 3.53,3, 3. Wilson Waiga (Ken) 3.54,5. Fred Dixon heeft in Warkentin. het nationaal kampioenschap tien kamp van de Ver. Staten.op zijn naam gebracht. Hij behaalde 8037 punten, waarmee hij zes punten voorbleef op zijn naaste rivaal John Wackentin. Derde werd Roger Ge orge 7748. Met 8037 punten bleef Fred Dixon ruim 400 punten achter bij de beste seizoenprestatie, die op naam staat van de Europees re cordhouder, de Rus Alexander Ge- benjoek. De uitslagen van de tiende etappe, 174 km van Bagnoles de l'Orne naar Rouen, is: 1. Fedor den Hertog (Ned. Frisol) 4 uur, 49 minuten en 38 sec., 2. Jean Pierre Danguillaume (Fra. Peuge ot) op 20 sec., 3. Jean Chassang (Fra. gitane), 4. Rik van Linden (Bel- Bianchi), 5. Jacques Esclassan (Fra. Peugeot), 6. Gerben Karstens (Ned. Raleigh), 7. Klaus-Peter Thaler (Wdl. Teka), 8. Piet van Katwijk (Ned. Raleigh), 9. Willy Teirlinck (Bel. Gitane), 10. Regis Delepine (Fra. Peugeot), 11. Patrick Sercu (Bel. Fiat), 12. Theo Smit (Ned. Fri sol), 13. Yvon Bertin (Fra. Mercier), 14. Giacinto Santambrogio (Ita- Bianchi), 15. Patrick Beon (Fra. Peugeot), 32. Henk Lubberding (Ned. Raleigh), 52. Hennie Kuiper (Ned. Raleigh), 53. Didi Thurau (Wdl. Raleigh), 55. Eddy Merckx (Bel. Fiat), 57. Joop Zoetemelk (Ned. Mercier), 63. Gerrie Knete- mann (Ned. Raleigh), 67. Bert Pronk (Ned. Raleigh), 72. Roy Schuiten (Ned. Lejeune), 75. Cees Bal (Ned. Fiat), 93. Aad van den Hoek (Ned. Raleigh), 95. Jan Raas (Ned. Frisol), allen dezelfde tijd als Danguillaume. Algemeen klassement: 1. Didi Thurau (Wdl. Raleigh) 61 uur, 21 minuten en 6 sec., 2. Eddy Merckx (Bel. Fiat) op 51 sec., 3. Bernard Thevenet (Fra. Peugeot) op 1.22, 4. Hennie Kuiper (Ned. Raleigh) op 1.40,5. Alain Mesiet (Fra. Gitane) op 2.09, 6. Lucien van Impe (Bel- Lejeune) op 2.15, 7. Francisco Gal dos (Spa. Kas) op 2.47, 8. Michel Laurent (Fra. Peugeot) op 2.52, 9. Raymond Villemiane (Fra. Gitane) op 2.53, 10. Joop Zoetemelk (Ned. Mercier) op 3.40., 15. Bert Pronk (Ned. Raleigh) op 9.23, 26. Henk Lubberding (Ned. Raleigh) op 22.17, 29. Gerrie Kneteman (Ned. Raleigh) op 23.15,40. Cees Bal (Ned. Fiat) op 26.12, 74. Gerben Karstens (Ned. Raleigh) op 49.43, 78. Jan Raas (Ned. Frisol) op 51.16. 84. Ro ger Loysch (Bel. Frisol) op 54.48,89. Theo Smit (Ned. Frisol) op 56.31,90. Aad van den Hoek (Ned. Raleigh) op 56.54.91. Piet van Katwijk (Ned. Raleigh) op 58.41. Dagploegenklassement: 1. Frisol (Den Hertog, Smit, Wese- mael) 14 uur, 29 minuten en 34 sec., 2. Peugeot 14.29.54, 3. Gitane 14.29.54, 4. Raleigh (Karstens, Van Katwijk, Nickson) 14.29.54. Algemeen ploegenklassement: 1. Raleigh 184.33.34, 2. Mercier 184.35.08, 3. Kas 184.40.36, 9. Frisol 185.46.13. Algemeen bergklassement: 1. Van Tom Ulolenkomp (i' /T\ de yote sla<j y»>s t Haarlemmerstraat 1-3 Telefoon 071 - 12 37 84

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9