Opslag aardgas op Maasvlakte zeer gevaarlijk Dreiging linkervleugel P.v.d.A. bezworen De regering moet hard zijn WACHTEN OP BOOT DIE NIET KWAM. Onthutsend rapport TNO Géén aardig gezicht Pronk wil hulp aan Indonesië voortzetten VAKANTIE GANGERS ZEELAND MIJDEN HOTELS "Wilde" staking op Engelse veerboten Heroinegebrnik neemt toe bij Molukse jengd VROUW EN KIND ZOUDEN TERUG MOETEN NAAR INDONESIË Directeur Rabobank Gouderak in arrest DINSDAG 12 JULI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (SP) - De drei gende opstand van de PvdA-linkervleugel tegen kabinetsformateur Den Uyl en fractieleider Van Thijn is bezworen. Morrend hebben de linkse PvdA- kamerleden zich gistermiddag neergelegd bij het compromis over de grondpolitiek. Alleen be staan er nog weerstanden tegen de plannen van Den Uyl om in de komende jaren meerdan vier mil jard gulden op de overheidsuit gaven te bezuinigen. In de Pvd A-gele de ren was eind vo rige week ontevredenheid ont staan over.de "schamele buit" die Van Thijn en Den Uyl tot nu toe op het CDA hadden veroverd. Vooral het akkoord over de be teugeling van de grondprijzen - een overwinning voor CDA- aanvoerder Van Agt - zette nogal wat kwaad bloed. Het PvdA- kamerlid Hans Kombrink noemde het een "dooie mus". De algemene klacht van de socialis ten is dat Den Uyl en Van Thijn zich veel te toeschietelijk tegen over het CDA opstellen. Gisteren heeft de PvdA-fractie als nog haar goedkeuring aan de compromissen over de grondpo litiek en de ondernemingsraden gehecht. Maar er is Van Tnijn uit drukkelijk te verstaan gegeven dat hij zich in het verloop van de kabinetsformatie harder tegen over het CDA moet opstellen. Met name de vermogensaanwas- deling geldt voor de linkervleu gel als een "toetssteen". Een groot deel van de PvdA-fractie heeft z'n medewerking aan de plannen van formateur Den Uyl om - terwille van de werkgele genheid - extra te bezuinigen af hankelijk gemaakt van het com promis dat over de vermoge- nsaanwasdeling wordt bereikt. Pas als de PvdA op dit punt meer binnenhaalt dan het CDA is de linkervleugel bereid om over ex tra bezuinigingen te praten. PvdA-fractieleider Van Thijn gaf gistermiddag toe dat de sociaal- economische plannen van Den Uyl binnen zijn fractie "gematigd kritisch" waren ontvangen. Voor de rechtervleugel - aange voerd door minister Duisenberg van Financiën - staat vast dat er tot 1981 bovenop de vier miljard nog drie miljard gulden extra moet worden bezuinigd. Maar de meerderheid van de PvdA vindt dat de noodzaak daarvan nog niet is aangetoond en dat dit zolang er geen bevredigende regeling' over de VAD is niet aan de orde kan komen. De eis van het CDA om nog meer te bezuinigen dan de drie miljard extra wordt door de PvdA zonder meer afgewezen. "Op dat punt staan wij lijnrecht tegeover het CDA", verklaarde Van Thijn na afloop van het fractieberaad. Behalve maatregelen om het tekort in 1981 te beperken tot vijf pro cent (waar drie miljard mee is gemoeid) willen de christen democraten nog enkele miljar den extra bezuinigen om de werkloosheid terug te dringen tot 150.00 man. De PvdA-fractie vindt dat op dit moment nog niet kan worden overzien of er extra bezuinigin gen nodig zijn. Van Thijn: "Op grond van het weerbericht van vandaag kunnen we nog niet be slissen hoeveel paraplu's of para sols we tot 1981 moeten aanschaf fen." Dat moet volgens hem in de loop van de kabinetsperiode van jaar tot jaar worden bekeken op grond van de laatste sche voorspellingen. Bij de bezuinigingsoperatie han- teeert de PvdA drie maatstaven: bezuinigingen moeten uiteinde lijk leiden tot meer werk. de laagstbetaalden moeten ont zien worden. op zaken waar de PvdA erg aan tilt (zoals ontwikkelingssamen werking) mag niet bezuinigd worden. Er bestaat binnen de PvdA-fractie twijfel over de wijze waarop in de jaren van loonmatiging de koop kracht van de gemiddelde werk- nemer op peil kan blijven. "In elk geval willen wij garanties dat de laagstbetaalden niet onder de nul-lijn komen", zei Van Thijn. DEN BOSCH - Omdat hij vond dat zijn buurman een onsym pathiek gezicht had, heeft een 19-jarige jongen in Den Bosch een zelfgemaakte molotovcock tail bij hem naar binnen ge gooid. De keuken brandde uit en er was voor enkele duizenden guldens schade. DEN HAAG - Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) wil de Nederlandse hulpverlening aan Indonesië voortzetten. Dat heeft hij gisteren laten door schemeren in een vraaggesprek met het Indonesische persbureau Antara. De minister heeft enkele maanden geleden *zijn standpunt over de hulpverlening aan Indonesië vast gelegd in een rapport aan het kabi net. Maar die nota is nog altijd ge heim. Het Pvd A-congres heeft zich begin van dit jaar uitgesproken voor stopzetting van de Nederlandse ontwikkelingssamenwerking met Indonesië. Maar Pronk gaat daar dwars tegen in. Hij vindt dat de ver strekte hulp goed is gebruikt door Indonesië. MIDDELBURG - De vakantiegan gers die dit jaar in Zeeland met va kantie gaan of zijn blijken een dui delijke voorkeur te hebben voor campings en vakantiewoningen. Hotels, pensions en slaapplaatsen bij particulieren zijn veel minder in trek dan in voorgaande jaren. Dit zegt de provinciale VW in Middel burg. In Middelburg en de badplaats Koudekerke bijvoorbeeld zijn de hotels en pensions maar voor vijftig procent bezet. In Vlissingen voor zeventig en in Domburg voor 75 procent. Vorige jaren moest de po litie vaak te hulp worden geroepen om met geluidswagens slaapruimte bij particulieren voor vakantiegan gers los te krijgen. Nu is er overal nog plaats genoeg. De campings aan de Zeeuwse kust en die in een straal van tien kilome ter van de kust zijn overvol. DEN HAAG - Het bureau explosieveiligheid van TNO schat dat er minimaal tussen de 35 en 5500 doden zouden vallen, wanneer er bij een ramp met een vloeibaar-aardgastanker een gaswolk zou vrijkomen en zou ontploffen op het terrein van de Rotterdamse Maasvlakte. In de ernstigste gevallen zou het aantal slachtoffers liggen tussen 112 en 17.600. Dit is een van de conclusies uit een tot nu toe geheim rapport van TNO over de risico's die het aan land brengen van vloeibaar aardgas oplevert. Het aan land brengen van vloeibaar aardgas in Nederland is actueel sinds vorige week contracten met Algerije werden gesloten voor de levering aan de Nederlandse Gasu nie van 80 miljard kubieke meter vloeibaar aardgas. Er bestaat nog geen zekerheid of het aardgas Ne derland wel ingevoerd kan worden. Hiervoor is een vloeibaar- aardgasterminal nodig, die tot nog toe niet in Nederland en ook niet in de Nederland omringende landen bestaat. Enorme schade Volgens het rapport, teravond in de tv- actualiteitenrubriek Achter het Nieuws van de VARA gegevens openbaar werden gemaakt, zou een explosie enorme materiële schade tot gevolg hebben. Tot op twee ki lometer van de explosie zullen vol gens de specialisten gebouwen in storten, terwijl tot op vier kilometer de daken van de huizen en de ra men uit de muren "worden gerukt. Tot op acht kilometer zullen de rui ten breken en hier en daar ook schade aan de daken ontstaan. In het meest ongunstige geval zullen volgens het rapport de afstanden met twee vermenigvuldigd moeten worden en zal de schade zich uit breiden tot een straal van 23 kilo meter rondom de explosie. Binnen deze straal liggen alle gevaarlijke chemische fabrieken en opslag tanks van de Rijnmond en plaatsen als Rotterdam-west, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, het gehele Westland en Den Haag met agglo meratie. Ideaal De Gasunie zelf ziet de Maasvlakte als meest ideale plaats voor een terminal. Ir. C. Klaassen, technisch directeur van de gasunie zei hier over gisteravond voor de televisie: "We moeten de schepen met vloei baar Algerijns gas Nederland nog zien binnen te krijgen. Er is in prin cipe maar één haven voor, namelijk Rotterdam". Het "geheime" rap port noemt nog enkele mogelijke plaatsen voor de LNG-terminal. De Eemshaven, maar die wordt van de hand gewezen omdat daar de geva ren, in verband met nautische pro blemen, groter zijn dan in Rotter dam. Verder een kunstmatig eiland met als mogelijke plaatsen de noordoost punt van de Schouwen- bank (voor Goeree) en veertig ki lometer uit de kust voor Hoek van Holland. De bouw van een kunst matig eiland, "hoewel gunstiger dan de Maasvlakte", laat men val len vanwege de hoge kosten. Snel "Achter het Nieuws" toonde aan dat wat de Nederlandse Gasunie betreft snel beslist dient te worden over de plaats van de terminal. Niet alleen om het Algerijnse aardgas naar Nederland te krijgen maar ook in verband met mogelijke overslag eind 1981 van vloeibaar aardgas voor België waar de Belgische ga- stransportmij Distrigaz om ge vraagd heeft. De Gasunie heeft het openbaar li chaam Rijnmond, de instantie die een hinderwetvergunning kan ver lenen, op korte termijn een inzicht gevraagd in de vraag of de terminal er kan komen. In een brief hierover, die voor de televisie aangehaald werd, schrijft de Gasunie dat Rot terdam zich door snel op deze ont wikkeling in te haken een unieke positie kan verwerven in West- Europa. De Rotterdamse wethouder Van der Pols verklaarde voor "Achter het Nieuws" dat er nog heel wat moet worden aangetoond voordat er "ja" wordt gezegd op de vraag om een terminal op de Maasvlakte. Als het menselijk falen bij dit be drijf niet te voorkomen is, dan mag volgens hem de terminal niet op de Maasvlakte komen. AMSTERDAM (SP) - Het ge bruik van heroine onder jonge Zuidmolukkers is de laatste ja ren sterk toegenomen. Het heeft de kloof tussen jong en oud in de Molukse gemeen schap vergroot. Ook de werk loosheid onder Molukse jonge ren is bijzonder groot. Boven dien zijn de tegenstellingen binnen de Molukse gemeen schap soms zo ingewikkeld dat een en ander eenvoudig kan leiden tot explosieve situaties. Angsten en spanningen ontla den zich dan in crimineel ge drag. Dit concludeert de Algemene reclasseringsvereniging Apel doorn in een rapport, dat giste ren ter sprake kwam tijdens een zitting van de Amsterdamse rechtbank. Hier stonden elf jonge Zuidmolukkers uit Vaas- sen terecht voor een gewapende vergeldingsactie op een Suri naamse bar in Amsterdam. De jongelui hebben straffen hier voor tegen zich horen eisen, die varieerden van acht maanden tot een jaar en drie maanden ge vangenisstraf. In de vroege morgen van zater dag 19 maart vielen de Moluk- kers de sociëteit binnen als ver gelding voor het feit, dat een van de overvallers een week eerder in die bar bij de aankoop van wat heroine letterlijk was uitgekleed en beroofd van zijn geld. Al eerder hadden zich dergelijke taferelen bij deze Su rinaamse sociëteit afgespeeld. De Zuidmolukse jongeren na men het niet meer en besloten wraak te nemen. Gewapend met twee semi-automatische geweren, een pistool, een kle wang, de steel van een bijl en enkele fietskettingen stormden zij de sociëteit binnen, waar toen zo'n veertig Surinamers waren. Twee Surinamers raak ten gewond en een Molukker liep verwondingen aan zijn schouder op van een ver dwaalde kogel uit de door hen zelf meegebrachte stenguns. Een overvaller is nog spoorloos. De advocaten van de Molukse jongeren wezen erop, dat hun cliënten regelmatige heroïn egebruikers waren en vroegen lagere straffen. VAN HOLLAND - Zo'n zevenhon derd reizigers naar Engeland zijn gistermiddag in Hoek van Hol and gestrand. Een conflict tussen de bemanningsleden en hun werkgever British Railways over de uitbetaling van overuren was er de oorzaak van, dat de Engelse veerboot St. George niet uitvoer. Zou het schip om drie uur in de middag de Hoek hebben moeten verlaten, op dat tijdstip lag de St. George echter nog aan de kade van Harwich.. De meeste gedupeerden - voorna melijk toeristen - vatten het be richt over de "wilde" staking vrij laconiek op. In de middaguren vormde zich een lange rij auto's met kentekens van vele landen uit Europa op de kade, wachtend op de boot, die niet kwam. Jonge toeristen, die beladen met rug zak, enkele minuten voor drie, uit de trein sprongen en zich in de richting spoedden van de borden "Naar de boot", werden op de kade door anderen lachend be groet. Een Nederlands echtpaar, dat liet weten zich in Engeland te willen vestigen, sprak over "een voorproefje van wat ons straks dikwijls te wachten zal staan". Op advies van de Stoomvaart Maat schappij £eeland vertrokken vele automobilisten naar Oos tende teneinde daar de oversteek te maken. Voor zo ver bekend boden de vier schepen vannacht nog voldoende plaats. Toch waren er nog hon derden, die hun hoop hadden ge vestigd op de komst van de tweede Britse veerboot de St. Edmund, die rond middernacht zou uitvaren. In tegenstelling tot de verwachting, kwam deze opdagen. Vannacht konden toch alle reizi gers mee met de Nederlandse Koningin Wilhelmina. Tegen het gebruikelijke aantal van onge veer vierhonderd passagiers ver voerde het schip er een dikke duizend. Alle zitplaatsen waren hiermee bezet. Maar een klein deel van de passagiers kon de nacht in een hut doorbrengen. Hoe lang de staking van de Enge lse zeelieden zal duren is niet be kend evenmin of het stilleggen van de veerdiensten zich naar andere plaatsen zal uitbreiden. De Stoomvaart Maatschappij Zeeland adviseert Engeland vaarders, die op de St. George of St. Edmund hebben geboekt, hun heil te zoeken in Oostende. AMSTERDAM - Politiefunctionarissen leiden hier een 61-jarige man een Amsterdams politiebureau binnen die sinds vorige week werd gezocht in verband met de gewelddadige dood van zijn 58-jarige vrouw. Na zijn arrestatie bekende de man dat hij zijn echtgenote al op woensdag 29jun i na een hevige echtelijke twist had gewurgd. Daarna had hij haar in een aantal plastic zakken gestopt. Een paar dagen later verliet hij de woning en begon te sexclub werd hij gearresteerd. 9 DEN HAAG (SP) - Sinds 24 juni verblijft in het huis van bewaring van de Rotterdamse vrouwenge vangenis een 27-jarige Indonesi sche vrouw, die hier is opgesloten omdat de Nederlandse justitie bevreesd is dat zij anders in ons land zal onderduiken. De staats secretaris van justitie heeft name lijk bevolen dat zij op een vlieg tuig naar Indonesië zal moeten worden gezet terwijl de vrouw te kennen heeft gegeven dat zij in geen geval vrijwillig ons land zal verlaten. Zij woonde sinds haar illegale bin nenkomst in Nederland met haar baby al driejaar bij haar schoon zuster in Zwolle. Zo lang heeft het geduurd voordat alle hoger- beroepsprocedures tegen haar uitzetting waren afgewikkeld. Uiteindelijk is tot in hoogste in stantie afwijzend beslist op haar verzoek om een verblijfsvergun ning. Gisteren verscheen zij met haar ad vocaat mr. M. R. Roethof uit Zwolle voor de vice-president van de Haagse rechtbank om in kort geding tegen de Staat der Nederlanden gedaan te krijgen dat zij voorlopig toch nog hier mag blijven tot zal zijn beslist over een hernieuwd verzoek om herziening van het besluit tot uit zetting. Haar echtgenoot (40) woont in kommervolle omstandigheden in Indonesië. Hij is de zoon van een ex-KNIL-militair die met zijn ge zin van 1951 tot '68 in Nederland was. Toen de vader terugging naar Indonesië moest de volwas sen zoon tegen diens zin in mee, aldus mr. Roethof, omdat vol gens de tradities van het land van herkomst (de Kei-eilanden) het ouderlijk gezag van kracht blijft over alle kinderen zolang die niet getrouwd zijn. Na zijn huwelijk heeft de zoon her haaldelijk doch tevergeefs ge probeerd weer naar Nederland te komen. De Indonesische autori teiten gaven hem geen paspoort, terwijl de Nederlandse autoritei ten hem evenmin een verblijfs vergunning toekenden. Zijn vrouw had echter wel een pas en zij is toen met haar totaal onder voede baby in juli 1974 via Duits land illegaal in ons land geko- Volgens landsadvocaat mr. E. Droogleever Fortuijn was het dé bedoeling van de echtelieden dat de man onder het motto "gezins hereniging" later ook naar ons land zou komen zodra zijn vrouw hier een verblijfsvergunning zou zijn verleend. Aangezien de vrouw zelf geen en kele band met Nederland heeft is de vergunning haar tot in hoogste instantie geweigerd. Ook haar verzoek tot opheffing van de be waring (gevangenschap) is afge wezen, eerst door de rechtbank te Zwolle en gisteren in hoger be roep door het gerechtshof te Arnhem. In Zwolle bestaat grote veront waardiging over de gang van za ken, ook bij de werkgever en de collega's van de vrouw die sinds een jaar in haar eigen onderhoud voorziet. De zaak heeft publiciteit gekregen in de plaatselijke kran ten. Advocaat mr. Roethof zei gis teren in kort geding dat de vrouw om humanitaire redenen voor een verblijfsvergunning in aan merking moet komen. Haar en het kind staat in Indonesië armoe te wachten. Landsadvocaat mr. Droogleever Fortuijn repliceerde dat de rechtsgang in deze zaak via vreemdelingenadviescommissie en Raad van State volledig is doorlopen en dat thans de uitzet ting van de vrouw naar Indonesië door niets meer kan worden voorkomen. "Aan elk individueel geval kleven altijd wel zielige kantjes", zo er kende de pleiter, „maar het toela tingsbeleid van de regering moet nu eenmaal hard zijn, gezien de overbevolking en de krappe ar beidsmarkt. Anders zou ons land letterlijk door vreemdelingen worden overstroomd." De vice-president van de Haagse rechtbank mr. Van Eek zal von nis wijzen op'vrijdag 15 juli. Palestijn komt naar Nederland DEN HAAG - Een vertegenwoor diger van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie, de PLO, in Parijs zal begin september een ontmoe ting hebben met enige Nederlandse kamerleden. De PLO-vertegenwoordiger, E. Ka- lak,, heeft een positief antwoord gekregen op zijn verzoek voor een gesprek met de commissie voor buitenlandse zaken uit de Tweede Kamer. Een juiste datum zal nog worden vastgesteld. Kalak wil niet alleen het standpunt van de PLO aan de kamerleden uit eenzetten, maar ook graag hun me ning vernemen over de situatie in het Midden-Oosten en het Pales tijnse vraagstuk. GOUDERAK - De directeur van de Rabobank in Gouderak, de 32- jarige Van der M. is aangehouden op verdenking van fraude. Naar verluidt zou de man "enkele ton nen" hebben verduisterd. Nadat accountants ruim tee weken geleden bij een normale controle enkele vreemde afwijkingen in de boekhouding ontdekten werd een onderzoek ingesteld. Eind vorige week schakelde de centrale directie van de Rabobank de politie in. Za terdagavond werd Van der M. in zijn woning boven de bank aange houden. Voor de inwoners van Gouderak is de arrestatie niet als een verrassing gekomen. In de vijfjaar die Van der M. directeur was van de enige bank in Gouderak kocht hij de ene auto na de andere. In die korte periode zou hij meer dan tien auto's hebben aangeschaft. Hij ruilde de één nog sneller dan de andere en schepte daar ontzettend over op, aldus Gouderakkers die hem meer dan oppervlakkig kenden. Volgens de centrale directie van de Rabobank zullen de rekeninghou ders in Gouderak geen schade on dervinden van de praktijken van Van der M. DEN HAAG - Koningin Juliana heeft gisteren in Huis ten Bosch de koning van de Afrikaanse staat Lesotho, Mosjhoeshoe II, ontvangen. De koning brengt op het ogenblik een niet-officieel bezoek aan Nederland.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7