LEIDSE BIOLOGEN IN TANZANIA Mast in strijd met bestemmingsplan Onderzoek van tweeënhalf jaar naar vissoorten in Mwana Gulf om overbevissing te voorkomen LEIDSE KANTONRECHTER DINSDAG 12 JULI 1977 LEIDEN Drie soorten met sterk verschillende voedingswijze. Boven: insectene ter. Deze lijkt op de voorvader waar alle 200 soorten die nu in het meer voorkomen, van afstammen. Midden: slakkeneter. Grijpt een kruipende slak bij de voet en wrikt hem met een snelle wending van lichaam en kop uit het huisje. Onder: pedofaag (kindertjes-eter). Zuigt eieren en jongen uit de bek van broedende vrouwtjes. Alle Haplochromis-soorten broeden hun jongen gedurende veertien dagen in hun bek uit. (Alle figuren gecopieerd uit: Boulenger 1911: Ann. Mus. Genova). sing aan hun levensomstandighe den zouden hebben ondergaan. Deze veronderstelling bleek juist te zijn. In hun aanpassing hebben de haplochromiden zich ontwikkeld tot soorten, die men kan rubriceren als keelkrakende en ontschelpende slakkeneters, pedofagen (kinder eters), schubbenschrapers, mod- dereters, algenschrapers enz. Uit een vergelijking tussen de vis sen in het zes miljoen jaar oude Tanganyikameer, het drie miljoen jaar oude Malwai-meer en het Vic- toriameer, dat een miljoen jaar oud is, bleek verder dat de omvang van de variatie verband houdt met de ouderdom van de omgeving. Twee jaar geleden ging drs. Barel, nu samen met drs. G.Ch. Anker, een collega van het Zoologisch La boratorium van de Leidse universi teit, opnieuw naar Oost-Afrika. De directe aanleiding was een repor tage op de televisie van een bezoek van Prins Claus aan Tanzania. Op beelden van een visvangst had drs. Anker haplochromiden her kend. De heer Barel nam naar aan leiding daarvan contact op met ir. J Bon van het TNO-Instituut voor Visserijproduktie in IJmuiden. Deze man leidde in het kader van de Nederlands-Tanzaniaanse ont wikkelingssamenwerking een vismeelproject in Mwanza Voor zijn onderzoek zou hij kunnen meevaren met de Urker visser Teun Ras, die enkele maanden geleden in een televisieprogramma te zien was en op het ogenblik toezicht houdt op de bouw van een boot voor de drie Leidse biologen. Vanuit het Frsh-Water Fisheries Institute Nyegezi stuurden drs. Ba rel en drs. Anker vele gefixeerde en levende vissen in plastic zakken naar Nederland. In ijltempo werden ze van de lucht haven Schiphol naar het Leidse la boratorium gebracht om daar dag en nacht te worden onderzocht door Frans Witte, Martien van Oyen en andere achtergebleven collega's. De schrik sloeg de Leidenaar Kees Barel om het hart, toen hij in Dares Salaam van dr. G. K. Libaba, direc teur van de visserij in Tanzania hoorde, dat men van plan was om voor de vismeelproduktie in de Mwanza Gulf, een gebied ter grootte van de Oosterschelde, maar liefst zestig ton haplochromiden per dag te gaan vangen. Zulke grote vangsten zouden ongetwijfeld het biologisch evenwicht verstoren. "Twee jaar", zegt de heer Barel, "kan het goed gaan, maar dan zul len zich de nadelige gevolgen mani festeren. Wil men het biologisch evenwicht in de Mwana Gulf bewa ren, dan zal men moeten weten, wat men doet. Dan zal men moeten we ten, waar de parings- en broedge bieden zich bevinden, en die moe ten ontzien. Dan zal men onder scheid moeten maken tussen de verschillende haplochromiden. Dat onderscheiden is een bijzonder moeilijke zaak, want de meeste soorten lijken veel op elkaar. Zelfs dr. Greenwood en de Leidse biolo gen, die als enigen ter wereld de tot dusver beschreven soorten kunnen determineren, hebben er nog altijd de collectie van het Brits Museum voor nodig. Wel kan men op het ogenblik als resultaat van het Leids wetens chappelijk onderzoek ongeveer twintig voedingstypen onderken nen, waardoor onder meer ook on derzoek voor de visserij mogelijk is. Dit onderzoek ter begeleiding van de visserij, het opzoeken van de parings- en broedgebieden, het analyseren van de levensomstan digheden en het beschrijven van de resterende soorten zijn enkele on derdelen van het programma, waarvoor Frans en Els Witte en Martien van Oyen en zijn vrouw binnenkort naar Tanzania vertrek ken. Een onderzoek waarvoor ook de Voedsel- en Landbouworganisa tie van de Verenigde Naties belang stelling voor heeft. De bedoeling is dat de Leidse bio logen regels zullen opstellen vooi een visserij op kleinere schaal dan nu gebeurt. Dat te zijner tijd met die aanbevelingen rekening zal wor den gehouden lijkt waarschijnlijk, aangezien dr. Libaba enige tijd ge leden op thuisreis van de Wereld bank, in Leiden zijn volledige me dewerking aan het onderzoek heeft toegezegd en zijn toezegging al in daden heeft omgezet. Van links naar rechts Frans Witte, Kees Barel (zittend), Els Witte-Meer, Helmi van Oyen-Smeele en Martien van Oyen. LEIDEN - Drie Leidse biologen vertrekken aan staande vrijdag voor een periode van tweeëneen half jaar naar Tanzania. Daar zullen ze - vanuit hun standplaats Mwanza - iets meer te weten proberen te komen over de in de Mwanza Gulf van het Victoriameer voorkomende vissoorten. De speciale belangstelling gaat daarbij üit naar de Oostafrikaanse vertegenwoordigers van het ge slacht Haplochromis. Drs. CDNBarel (rechts) in een gesprek met een Amerikaanse bioloog aan boord van de Haplochromis trawler op de Mwanza Golf van het Victoria Meer. Op het eerste gezicht lijkt het inte ressant, maar niet al te belangrijk. Anders wordt dat wanneer men weet, dat de studie niet alleen voor het milieubeheer is, maar vooral ook voor de vismeelindustrie in Tanzania. Deze industrie is voor Tanzania van vitaal belang omdat het de dure invoer van dierlijke ei witten nodig voor het veevoer, overbodig maakt. Een duidelijk samengaan van wetenschappelijk en maatschappelijk belang. Ter voorbereiding op hun werk in Afrika volgden Frans Witte, zijn echtgenote Els Witte-Maas, en Mar tien van Oven een specialistenop leiding in het Britse Museum bij dr. P.H. Greenwood, een centrale au toriteit op het gebied van vissen. Hij is de man die beschikt over de enige volledige collectie van ha plochromiden ter wereld. De voor bereidingen zijn veelomvattend geweest. Want zelfs viltstiften, pa pier, closetrollen en zeep moesten voor lange tijd worden ingeslagen, omdat deze zaken in Mwanza moei lijk of in het geheel niet te krijgen zijn. Het doelwit van de Leidse biologen in Afrika: de haplochromiden, be horen tot de familie der cichliden, in het Nederlands vanwege hun mooie kleuren "bonte baarzen" ge noemd. Bij aquariumhouders, die deze familie onder andere kennen van de kersenbuicichlide en van de kleine muilbroeder, zijn ze zeer po pulair. In vele landen, ook in Nederland, bestaan speciale cichlidenclubs. Bij het grote publiek zijn de cichli den bekend door de maanvis, die echter naar vorm en gedrag nogal wat afwijkt van zijn Afrikaanse fa milieleden, omdat die vis uit Zuid-Amerika komt. Ook in Midden-Amerika en in het zuiden van de Verenigde Staten komen di verse maanvis-geslachten voor. Van de zeshonderd in Afrika le vende soorten haplochromiden komen er, naar men vermoedt, tweehonderd voor in het Victoria meer. Daarvan zijn er tot nu toe honderd beschreven. Tweehon derd soorten van éen vissenge- slacht in een gebied ter grootte van tweemaal Nederland is opmerke lijk. Vooral als men ziet, dat in Eu ropa, uitgezonderd de zeeèn, al met al niet meer dan honderdeenent wintig vissoorten in tal van families voorkomen. Aan het Leidse onderzoekproject, waarvan de leiding berust bij drs. Kees Barel van de afdeling Morfo logie van het Zoologisch Laborato rium en waarvan het onderzoek in Afrika wordt gefinancieerd door de Stichting Wetenschappelijk On derzoek van de Tropen (Wotro), wordt naast het Britse Museum in Londen ook deelgenomen door ge dragsonderzoekers bij hen zijn cichliden als proefdieren zeer ge wild) van de Groninger universiteit onder leiding van prof, dr. G. Bae- rends. En een groep ontogenetici van de Rijksuniversiteit in Gent onder leiding van dr. W. Verraes. [Het project dateert al uit 1972. In jdat jaar ging drs. Barel voor een on derzoek van zes weken naar het Georgemeer in Oeganda. Dr. Greenwood had in zijn soortenbe schrijving waarmee hij in de jaren Wetenschap en maatschappij hand in hand Eén ton Haplochromis- vissen. Dergelijke vangsten worden in 15-20 minuten gevist. vijftig begon, voor het Victoria- en Georgemeer aangetoond, dat de in Afrika levende haplochromiden slechts subtiele verschillen verto- De belangstelling van drs. Barel als morfoloog gold in het bijzonder de vraag, hoe zij met zulke geringe •verschillen toch zo efficient iets heel anders kunnen doen. Bijvoor beeld, dat de voedingswijzen zo sterk uiteen kunnen lopen. Hij vroeg zich af of deze vissen, waar van reeds afbeeldingen voorkomen op schilderijen van de rond 1350 voor Christus levende Egyptische farao Toetanchamon in de loop van de evolutie een efficiente aanpas- DEN HAAG - De Kroon heeft de bouwvergunning aan de Stichting Mast, om een mast voor kabeltele visie te bouwen in de Merenwijk, vernietigd. De bouw van de mast was verleden jaar september al ge staakt toen de Kroon de bouw tijde lijk schorste. De Kroon heeft nu be slist dat de bouw van de mast, op het terrein tussen de Gooimeerlaan en de spoorlijn, in strijd is met het daar geldende bestemmingsplan. Aangezien alle betrokken partijen het in de tussentijd erover eens zijn geworden gebruik te maken van de mast die Multivisie in Oegstgeest heeft gebouwd, heeft de vernieti ging van de bouwvergunning voor de mast in de Merenwijk geen con crete gevolgen. Verleden jaar augustus bereikte het kabeltelevisieconflict een hoogte punt toen Multivisie bouwde aan de nu gerealiseerde mast aan de Kwaaklaan in Oegstgeest, maar de Stichting Mast (Leiden en Leider dorp) besloot in de Merenwijk een eigen mast op te richten. Onmiddel lijk deed Multivisie met succes een beroep op het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening om de bouw te schorsen. De bouw van de Leidse mast moest gestaakt worden toen net de fun damenten gereed waren. Deze tijdelijke schorsing is nu om gezet in een definitieve vernieti ging. De vernietiging is slechts van theoretisch belang aangezien alle partijen in het kabeltelevisiecon flict hebben besloten gebruik te maken van de Oegstgeester mast, die dan ook door een „Gemee nschappelijke Regeling" van de re giogemeenten beheerd zal worden. Zoals bekend is de Merenwijk zelf al aangesloten op die mast. De re giogemeenten hebben indertijd de toezegging gedaan om de voor de Leidse mast gemaakte kosten (twee ton) in de gemeenschappelijke re geling over te nemen. LEIDEN - "U bent nog niet de ergste. Ik heb' nog eens iemand meegemaakt die zich achter het stuur zat te scheren", sprak kan tonrechter mr. Van Dijke gister morgen tegen een 56-jarige au tomobilist uit Breda, die door de rijkspolitie op Rijksweg 4, kaart- lezend achter het stuur was aan getroffen. De politie constateerde dat hij dat minstens gedurende 5 seconden deed en volgens het re kensommetje van de kanton rechter betekende dat bij de ge voerde snelheid van 80 km, hon derd meter onbeheerd auto rijden. "Levensgevaarlijk" luidde het oordeel van de even charmante als kordate nieuwe officier van justitie mevr. mr. Dettmeyer, die honderd gulden boete eiste en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs met een proeftijd van twee jaar. Von nis conform de eis. Scheren achter het stuur, (hoewel middels een reclamecampagne van de gloeilampenmakers enige jaren geleden nog gepropageerd als bereikbaar ideaal), zo ook kaartlezen brengt gevaren met zich. Dat zelfde geldt voor vliege- nvangen. Een automobilist uit Heerlen deed dat rijdend op de Irislaan, daarmee een kruispunt over het hoofd .ziend en ook een daarop rijdende taxi. De vlieg bracht het er levend van af, de automobilisten ook, met de con- Vliegen vangen scheren en kaartlezen ditie van de auto's was het min der goed gesteld. Hilariteit in de rechtzaal, desalniettemin een boete van 125 en vier maanden voorwaardelijke ontzegging van het rijbewijs, met een proeftijd van een jaar. Een rustig ochtendje tijdens de bouwvakvakantie. Weinig op zienbare zaken, tijd om wat lan ger bij de vergrijpen stil te staan. Dat deed Van Dijke bijvoorbeeld bij de overtredingen van de acht tienjarige Hagenaar, die brokken maakte omdat hij op de boule vard in Noordwijk de rechterkant va de weg kennelijk was kwijt ge raakt, daarmee een inhalende au tomobilist aan een deuk helpend. En dat alles zonder rijbewijs. Voer voor moralisten, zoals de rechterlijke macht die ruim schoots kent. "Als u met deze kennis van de theorie examen zou doen, zou u zakken als een baksteen was het commentaar van Van Dijke op het verweer van de jongeman, die meende dat hij niet in overtreding was, als de weg naast hem voldoende ruimte liet voor een passant. "Ik zou de tijd die u aan rijden zonder rijbewijs besteedt, maar gebruiken om het theorieboekje eens goed door te nemen", voegde de officier daar aan toe. Eis: 200, vonnis: 300 plus een week voorwaardelijk celstraf met een proeftijd van twee jaar. En tenslotte de twist, die vorig jaar aan de vooravond van de bouwvakvakantie de omwonen den van de Hoefstraat gratis ver tier bezorgde, maar de hoofdrol speler een boete van honderd gulden waarvan 75 voorwaarde lijk opleverde. Deze had zich niet gestoord aan het stopverbod voor de deur van zijn werkplaats en was daar zijn aanhangwagen aan het uitladen, toen surveillerende politieagenten hem verzochten zijn auto weg te halen. Uitladen doe je voor je deur, dacht de man en bleef rustig staan, aanhoudende verzoeken van de ordehandhavers in de wind slaand. De ruzie eindigde op het bureau van politie, waar hij met de handboeien om naar toe was gebracht, na, volgens zijn zeggen, eerst nog door een agent een blauw oog te zijn geslagen. Of hij daar ook maar meteen een klacht tegen kon indienen, vroeg hij Van Dijke. Kantonrechters houden zich daar evenwel niet mee bezig, dat bleek de verdachte moeilijk duidelijk te maken, zodat deze uiteindelijk mokkend en niet begrijpend de boven de kantonrechter hange nde beeltenis van Koningin Ju liana aankijkend, de zaal verliet, om zich op advies van de kanton rechter met zijn klachten op het politiebureau te vervoegen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3