Ree boekt verrassende overwinning op Timman Weinig succes junioren op WK-wielrennen Rietvelders roeien weer Treintje mag niet meer door duinen BUITENLANDERS AAN KOP IN IBM-TOERNOOI Don Revie dient ontslag in Nieuw Europees record voor Maas Traditionele strijd: Wonderbaarlijke duikkunst bezorgt Gompie vaak applaus DINSDAG 12 JULI 1977 AMSTERDAM - Het IBM-toernooi jl977blijft toch nog het toernooi van de buitenlanders. Zo erg als in 1976, toen de laatste vier plaatsen in de hoofd groep door Nederlanders werden bezet, zal het wel niet worden, maar de topposities zijn voorlopig voor buitenlandse spelers. Van hen kwamen Liberson en Hu- lak gisteren na de elfde ronde door overwinningen direct op 7,5 pun ten, terwijl de winnaar van het vo rig jaar, de Brit Miles, zich in de tweede zitting van zijn afgebroken partij tegen Panno weer bij de kop lopers voegde. Voor de hoofdprijs komt ook nog Kavalek in aanmer king. Hij versloeg Quinteros in een fascinerende stoeipartij en heeft een halve punt minder dan de beide Het verloop van de vierde partij tussen Kortsjnoj en Poloegajevski was: Wit: L. Poloegajevski (Sov). Zwart: V. Kortsjnoj I.d2-d4 e7-e6 2.g2-g3 c7-c5 3.Pgl-f3 c5xd4 4.Pf3xd4 d7-d5 5.Lfl-g2 Pg8- f6 6.0-0 e6-e5 7.Pd4-b3 Lc8-e6 8.c2- c4 Pb8-c6 9.c4xd5 Pf6xd510.Pbl-d2 Lf8-e7 H.Pd2-e4 b7-b6 12.Pe4-c3 Pc6-b4 13.Lel-d2 Ta8-c8 14.Ddl-bl 0-0, 15.Tfl-dl Dd8-c7 16.Pc3xd5 Pb4xd5 17.Tdl-cl Dc7-d7 18.Dbl- e4 H-f5 19.De4-bl e5-e4 20.Pb3-d4 Le7-f6 21.Pd4xe6 Dd7xe6 22.Ld2-el Kg8-h8 23.a2-a4 De6-e5 24.Tal-a2 Lf6-g5 25.Tcl-dl Tc8-c6 26.Ta2-a3 Tf8-c8 27.e2-e3 Lg5-f6 28.Ta3-b3 De5-e6 29.Lg2-fl h7-h5 30.a4-a5 Pd5-c6 31.Tb3-b4 b6xa5 32.Tb4-a4 Tc8-b8 33.Dbl-a2 De6xa2 Remise op voorstel van Kortsjnoj. Poloegajevski gebruikte 2 uur en 25 minuten bedenktijd, Kortsjnoj Remise van Kortsjnoj EVIAN - De vierde partij in de schaaktweekamp voor de halve fi nales van het kandidatentoernooi tussen Viktor Kortsjnoj en Lev Po loegajevski, is gisteren in Evian na 33 zetten in remise geëindigd. Po loegajevski had een betere stelling opgebouwd, maar verspeelde dit voordeel in de tijdnoodfase Op voorstel van Kortsjnoj werd tot re mise besloten. Kortsjnoj leidt de tweekamp, die zestien partijen zal omvatten, met 3.5 Dunten tegen 0.5. LONDEN - Volgens het Engelse blad de Daily Mail, heeft Don Revie zijn functie als manager van het Engelse nationale elftal neerge legd. In een verhaal op de frontpagina van het blad verklaarde Revie dat hij na overleg met zijn echtgenote had besloten zijn ontslag bij de FA in te dienen. „Wij zijn tot de conclu sie gekomen dat de baan de in spanning niet langer waard was. We hadden er beiden een hartkwaal van kunnen krijgen", aldus Revie. De 50-jarige Don Revie volgde in 1974 Sir Alf Ramsey op als manager van het Engelse elftal. Hij kreeg een contract voor vier jaar met een jaar lijks inkomen van 25.000 pond (on geveer 107.000 gulden in de huidige koers). Daarvoor was Revie 13 jaar manager bij Leeds United. Hij wordt nu genoemd als de opvolger van de ontslagen Tommy Docherty bij Manchester United. SANTA CLARA - Annelies Maas heeft op e laatste dag van haar ver blijf in de Verenigde jstaten het Eu ropees record op de 1500 meter vrije slag verbeterd en gebracht op 16 minuten en 47.11 seconden. Het oude record stond sinds 19 juni van dit jaar reeds op haar naam met een tijd van 17.04.20. De tijd van Anne lies Maas betekent natuurlijk ook een nieuw Nederlands record. An nelies Maas werd met deze nieuwe Europese toptijd tweede achter de Canadese Shannon Smith, die een tijd liet afdrukken van 16.43,98. Het is voor de eerste maal dat een Euro pese zwemster de 17 minutengrens heeft doorbroken. Annelies Maas keert vandaag in Nederland terug. leiders. De positieve Nederlandse inbreng komt nog steeds van Ree .en Donner. Een aantal duels kon pas in de tijd noodfase beslist worden, zodat er voor het publiek veel te genieten viel. Hulak, de jonge Joegoslavier die tussen gerenommeerde groot meesters de verrassing van het toernooi is, gaf tegen Tatai een fraai staaltje combinatiekunst weg, met veel offers. Toen het slagveld tot rust kwam, miste de Italiaan zo veel stukken dat hij meteen opgaf. Fa scinerender nog was de partij tus sen Kavalek en Quinteros. De Ar gentijn opende met een bijna ver geten variant van het Spaans, die Kavalek riposteerde met een stu koffer op lange termijn. In de tijd noodfase van deze originele partij bewees het offer van Kavalek zijn waarde. De Israëliër Liberson, die door Sosonko tot de grote favoriet voor de eindoverwinning werd verheven, strafte te veel onderne mendheid van Donner af. De mate riaalwinst die ij in zijn tegenaanval boekte, bleek voldoende voor het punt. Nu Jan Timman het laat afweten, heeft Hans Ree de rol van beste Ne derlander overgenomen. Ree, nota bene met de zwarte stukken spe lend, versloeg Timman en heeft nu even veel punten (6,5) als vorig jaar in het gehele toernooi. Bovendien kan Ree een grootmeesterresultaat behalen als hij uit de komende partijen 2,5 punt weet te behalen, jvan Wijgerden kwam dicht bij zijn tweede meesterresultaat (6,5 punt) door een overwinning in twee zit tingen tegen Böhm. De Joegoslavier Nikolac heeft in de meestergroep even veel furore ge maakt als zijn landgenoot Hulak bij de grootmeesters. Hij schoots voor de rester sters met negen punten uit elf parti jen en promoveert daardoor auto matisch naar de grootmeestergroep van 1978, die evenals de meester groep dan uit veertien spelers zal bestaan. Langeweg die gisteren het punt deelde met Hulak heeft reg lementair het recht verworven in 1978 bij de grootmeesters uit te komen, hoewel hij een gelijk aantal punten (zeven) als Ligterink ver wierf. De stand in de grootmeestergroep: 1. Hulak, Liberson 7,5 punt, 3. Ka valek 7,4. Miles 6,5 (en 1 afg.), 5. Ree 6,5, 6. Donner 6, 7. Sosonko, Torre 5,5, 9. Panno 5 (en 1 afg.), 10. Tim man 5, 11. Adoijan, Quinteros 4,5, 13. Van Wijgerden 4 (en 1 afg.), 14. Tatai 4, 15. Böhm 3,5 (en 1 afg.), 16. Reshevskv 3,5. De eindstand van de meestergroep 1977 is I. Nikolac 9,2/4 Ftacnik, Langeweg en Ligterink 7, 5. Cuartas 6,5, 6. Szmetan 5,5, 7/9. Diesen, Popov en Van der Sterren 5, 10. Egmond 3,5, II. Zwaig 3, 12. Scheeren 2,5. Barry Hulshoff gaat definitief naar MVV. Gistermorgen wer den Ajax en MVV het eens over de transfersom, die tussen de één en twee ton lag. Voorzitter Van Praag wilde de exacte prijs niet openbaar maken. Reeds eerder hadden MVV en Hulshoff overeenstemming bereikt over een tweejarig contract. WENEN - De eerste wedstrijddag van de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan voor junio ren heeft de twee Nederlanders die bij de achtervolging aan de start kwamen, weinig succes gebracht. Wessel van Keuk werd in de kwali- ficatieritten van de 3000 meter uit geschakeld. Jo Schippers door stond in het Weense Praterstadion wél de eerste schifting, maar werd in de achtste finales ingelopen door de Oostduitser Thomas Schelle. In de kilometer tijdrit eindigde Schippers als veertiende van de achttien deelnemers in 1 minuut 11,39 seconden. Reiniger Hönisch (Odl) veroverde de gouden me daille op dit nummer in 1.06,54. In het sprinttoernooi drong Johan Vonk door tot de achtste finales. Vonk was zowel in de eerste als tweede ronde winnaar van zijn se rie, waardoor hij geen herkansings- ntten nodig had om bij de laatste achttien te komen. Meest opval lende rijder was de Oostduitse jeugdwereldkampioen Lutz Hess- lich, die niet alleen zijn twee ritten met overmacht won, maar ook een keer een tijd maakte van 11,26 se conden. Bij de laatste achttien zijn Oost Duitsland en Italië met drie man vertegenwoordigd, Australië en Tsjechoslowakije met 2 en Neder land. Oostenrijk, West-Duitsland, Japan, Polen, Sovjet-Unie, Enge land en de Verenigde Staten nog met één sprinter. Gerrie van Gerwen is gisteren tweede geworden in een wegweds trijd te Koersel in België. Van Ger wen won aan het eind van de rit over 149 kilometer de eindsprint van de groep, die tien seconden achterstand had op Tony Hou- brechts. De uitslag is: 1. Hou- brechts, 149 km in 3 uur en 39 minu ten, 2. Van Gerwen op 10 seconden, 3. Jacques, 4. De Bal, 5. Van Looy, 6. Willem Peeters, 7. Verbeeck, 8. Li- bouton, 9. Krekels, 10. Aling. LEIDEN - Leidenaar Aad Mil behoort tot de Nederlandse terpoloploeg die deze week in Boe dapest zal deelnemen aan het sterk bezette toernooi om de Coppa Jad- ran. Voor de deelnemen e landen ploegen is dit toernooi een belang rijke test met het oog op de Euro pese kampioenschappen, die i gustus in Zweden worden gehou den. Terwijl de seniorenploeg vandaag naar Boedapest vertrekt, reist de nationale selectie van spelers tot 19 jaar naar Barcelona, waar een zeslanden- jeugdtoernooi wordt gehouden. In dat Nederlands jeugdteam zijn drie Leidenaars ge kozen: Martin Vreeburg. Stan van Belkum(beidenZijl LGB)enBram van Mil (LZ'86). Boeren- en boomkwekersfamilies uit het waterrijke Hazerswoudse 't Rietveld gaan eind volgende week weer orde op zaken stellen op het water van de 25 meter brede en bijna een kilometer lange Hoofd vaart. Het behalen van de titel roei- kampioen 1977 staat daarbij voorop, al dient het wilde ge- rag met de spanen ook nog een •ander doel. Ter illustratie daarvan een voorval dat zich vorig jaar daar afspeelde. Een tegen de vijftig lopende Rietvelder moest de strijd op nemen tegen zijn 16-jarige zoonVerbeten de roeispanen omklemmend doorkliefden ze het wedstrijdwater. Beiden gingen ze tot op de bodem van hun kunnen. Pa won uiteindelijk, met mi niem verschil. Witjes om de neus en naar adem snakkend stapte hij de kant op. En wat zei hij? "Zo, ik ben weec voor een jaar de baas in huis". Alle Rietvelders zijn welkom, maar daarnaast alleen BUITENLANDERSDIE EEN DUIDELIJKE BINDING HEBBEN MET HET VAAR- DORPJE. Dus de postbode, de bakker, de knecht van een boer of boomkweker. Verder niemand. Het is een echt buurtfestijn. Met drie families die door de jaren heen de toon hebben aangegeT ven. De breed geschouderde en dikgepolste zonen en dochters v.d. Lip, de behendig ma- noeuvrereden roeiers van Van Vliet en tot de laatste snik krachtig doorjakkerende roeisporters die luisteren naar de naam v.d. Neut Een zomers verzetje in de Katwijkse Zuidduinen, een rondrit per smal- spoorlokomotief, is schielijk afgevoerd van de VW- evenementenlijst, nu het ministerie van Land bouw en Visserij, c.q. Staatsbosbeheer, onver wacht een stokje voor dit zanderige uitje heeft ge stoken. Pachtcontract De aanleiding, zo werd mij gis teren na wat spitwerk duide lijk: de pachtster van het ge bied (de Leidsche Duinwater Maatschappij) blijkt het pachtcontract met voeten te hebben getreden door aan het eind van de zestiger jaren de Nederlandse Smalspoorweg Stichting toestemming te ver lenen het in het duingebied al aanwezige ongeveer vijf ki lometer lange smalspoortra ject (vroeger in gebruik van de LDM) op te knappen en er in de zomermaanden een lo- komotief met open rijtuigen te laten rijden. Elke zomer, vanaf 1969, zo'n vijf zaterda gen. Vorig jaar met een ge middelde dagbezetting van 900. Afgelopen zaterdag (nog weini gen weten dat het evenement is afgelast) kwamen er weer tientallen een ritkaartie ko- Nu helemaal een "dood" spoor: het zomerse treintje mag hier niet meer toeren. pen bij het VVV in Katwijk. Maar men kreeg te horen dat het feest niet kon doorgaan. Directeur Verplancke jr.: "Er waren er bij die speciaal voor hettreinritje uit Zwolle waren overgekomen. Een slechte zaak natuurlijk voor ons VW. Dit smalspoortraject is welis waar niet ons belangrijkste evenement maar we willen het toch ook niet kwijt. Denk alleen maar eens aan het ple zier dat veel bejaarden aan zo'n treinritje beleven. Nor maal gesproken mijden ze de duinen, omdat ze niet in staat zijn door het mulle zand te stappen. Dit was een ideaal al ternatief'. Bij de Nederlandse Smal spoorweg Stichting, die op het terrein van de LDM ook een werkloods heeft staan waar de leden aan de oude lo- komotieven kunnen sleutele, ngrijpen van het ministerie hard aangekomen. Voorzitter Pallenbarg: "In het pachtcontract van de LDM staat inderdaad dat het be wuste duingebied alleen aan gewend mag worden t.b.v. de watervoorziening. Ons trein tje hoort daar niet in thuis. Maar als men bang is dat er het milieu door wordt aan- etast zit men er naast. Van het begin af aan zijn we ons ervan bewust geweest dat als we er een troep van zouden Vaardorp Het Rietveld is een afgelegen stukje Hazerswoude, een ge meenschap apart. Er staan slechts 25 woningen in dit vaardorpje, rondom inveslo- ten door water. Allemaal ei landbewoners dus die alleen roeien aan vaste wal kunnen De meeste Riervelders gaan per roeiboot naar hun werk. Het hele jaar door. Hebben het roeien dus met de paplepel in gegoten 1300 kunnen. Pa Vijftien jaar geleden is men er met de onderlinge weds trijden van start gegaan. Voor jongens en meisjes, voor dames en heren. Een weds- trijdbaan om zenuwachtig van te worden. Eerst vijftig meter heen, dan draaien en wweer vijftig meter terug. Ga er maar aan staan. DE DEELNAME IS BEPERKT. Mevrouw Uithol uit Alphen aan den Rijn stuurde mij gisteren een fotoreportage (helaas in kleur zodat ik ze niet kan gebruiken) over de weinig hondse capriolen van haar ruigbehaarde huis- kamerdier. "De dierenarts en de buurt staan er versteld van wat hij kan", schreef ze. "Het is een wonderbaarlijk beest. Want zodra 'ie buiten is zoekt hij direct water op, springt er in en duikt achter elkaar onder. De ene keer komt 'ie met een steen omhoog, dan weer met een fles. Soms staan er langs de waterkant tientallen mensen naar 'm te kijken. Dan krijgt Gompie applaus", schrijft mevrouw Uithol over haar vreemde eend in de bijt. maken, we wel "dag met ons handje" zouden kunnen zeg gen tegen het toeren door de duinen. Daarom heeft ons tra ject er altijd piekfijn uitge zien. De LDM zal dat kunnen beamen". En dat doet de LDM ook, dij monde van directiesecretaris Serdijn. "Totaal geen klach ten", zegt hij, "maar dat neemt niet weg dat we als pachter buiten ons boekje zijn gegaan. Strikt bekeken hadden we de Smalspoorstichting niet toe moeten laten, maar ja, een beetje vrijheid van handelen als pachter mag je toch wel verwachten. Het vervelende van de zaak is dat er volgend jaar met Staatsbosbeheer on derhandeld moet worden over een nieuwe pachtover eenkomst. De oude loopt dan af". "Als LDM gaan we dan natuur lijk niet eisen dat het treintje moet blijven rijden. In geen geval mag de drinkwater voorziening op het spel wor den gezet. Maar dat wil nieergen dat we ons zonder meer bij het ad vies van het ministerie zullen neerleggen. Er zal echt nog wel een hartig woordje over gesproken worden". De LDM schaart zich voorzich tig achter de Smalspoorweg stichting en ook het VW in Katwijk wil eventueel wat kastanjes uit het vuur halen. Verplancke: "Ik denk dat ik binnenkort even met het ge meentebestuur ga praten. Misschien kunnen we samen een brief aan het ministerie opstellen waarin we de be langrijkheid van dit evene ment nog eens benadruk ken". En als het ministerie geen duimbreed wil wijken? Pel- lenbarg: "Ja, dan zie ik het somber voor onze stichting in. Die treintrips maakten een belangrijk onderdeel uit van onze inkomsten. Vervallen die, dan zie ik ons einde snel naderen".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11