Zambia vraagt buitenland om militaire steun v Tlan voor staatsgreep al maanden klaar' Voorlopig geen derde schisma in communisme CORRUPTIE EN OMKOPERIJ ALS MISDAAD BESTRAFFEN Nieuwe Pakistaanse machthebber Zia 'Totale oorlog nog te voorkomen' Italianen staken voor meer werk Leider van Moslim - sekte gearresteerd Oud-SS'er tweede maal veroordeeld het is voor de pastoor en de popzanger, en het komt elke dag in de bus ZATERDAG 9 JULI 1977 BUITENLAND PARIJS (AFP) - Nadat het vo rige zomer in Oost-Berlijn op 't nippertje was voorkomen en nadat het sinds het begin van dit jaar had gesmeuld is de cri sis tussen het Kremlin en het Eurocommunisme nu levens groot in de openbaarheid ge komen. Hoe moeilijk het ligt bleek het afgelopen weekeinde nog toen een delegatie van de Italiaanse communistische par tij uit Moskou terugkeerde. Het Italiaanse partij-orgaan "L'Uni- ta" meldde maandagochtend op de voorpagina: "De me ningsverschillen blijven, on enigheid over de polemiek in Nieuwe Tijden". Desondanks menen vele specialisten op het gebied van de internationale communistische beweging dat het voorbarig zou zijn te spre ken van een derde schisma, na het Titoïsme en het Maoïsme. De heftige aanval, die op 23 juni door het Russische weekblad Nieuwe Tijden werd geopend op de onstuimigste Eurocom munist, de secretaris-generaal van de Spaanse communisti sche partij Santiago Carrillo naar aanleiding van zijn boek "Het Eurocommunisme en de staat", bevat geen verrassing voor degene die de ontwikke ling van de relatie tussen "ort hodoxen" en "Eurocommunis ten" heeft gevolgd sinds de con ferentie van Europese commu-« nistische partijen in Oost- Berlijn, eind juni 1976. Welis waar aanvaardde Moskou slechts met forse tegenzin dat het principe van de onafhanke lijkheid van communistische partijen onomwonden in het slotdocument van deze confe rentie werd vastgelegd, en be hield het tot voor kort een be paalde reserve in het uitdruk ken van het grote ongenoegen over de houding van de com munistische broeders in Italië, Spanje en Frankrijk - gesteund trouwens door de Joegoslaven en in zekere mate ook door de Roemenen. Maar de trouwste bondgenoten waren toch als goede tolken opgetreden en hadden er ook geen doekjes om gewonden. ANTI- COMMUNISME Het Eurocommunisme? "Een nieuwe vorm van anti- sovjetisme en bijgevolg van anti-communisme" schreef, vo rig jaar december al, de Bul gaarse partijleider Todor Zji- vkov. "Een uitvinding van de bou-geqis-propaganda", kort- gezegd, een "ordinair surro gaat", zo werd hij enkele weken later nog overtroefd door Vasil Bilak, de grootste stalinist on der de leiders van de Tsjechos- lowaakse communistische par tij- In het kamp van de marxistisch-leninistische ort hodoxie had zich ook een be scheiden stem laten horen, zo niet om het Eurocommunisme te verdedigen, dan toch in elk geval om de mening te uiten dat het tegen het Eurocommu nisme aangespannen proces niet gerechtvaardigd was: die van Janos Kadar, de eerste se cretaris van de Hongaarse so cialistische arbeiderspartij. Maar in het Oosten had men er de voorkeur aan gegeven de stem te horen van de ideologen uit diezelfde partij die de andere mening predikten. De aanval van Nieuwe Tijden op Santiago Carrillo was daar om, naast een begin, de "finale" van een al zes maanden goed gedirigeerde symfonie. Ze be- at ook enkele niet weinig inte ressante thema's, zoals de be vestiging dat "het commu nisme - het ware, wetenschap pelijke communisme-onverge lijkelijk is: dat is het commu nisme waarvan de basis is ge legd door Marx, Engels en Le nin en waarvan de huidige communistische beweging de principes volgt", met andere woorden het communisme waarvan de Russische commu nistische partij het model is en de hoedster. Juist tegen dit idee van "een communistisch mo del" zijn de Eurocommunisten opgestaan. In wezen is het recht dat elke partij opeist op "een socialisme in nationale kleu ren" een van de drie gezamen lijke noemers van de Italiaanse, de Spaanse en de Franse com munisten. De andere twee zijn het respecteren van de vrijhe den en de keus voor een "par lementaire weg" om het socia lisme te doen overwinnen. ITALO- COMMUNISME In werkelijkheid is er, eerder dan van een Eurocommunisme, sprake van een Itahaans- communisme, een Spaans- communisme en een Frans- communisme, en de realiteit die onder al deze "ismen" schuil gaat is zeer uiteenlopend. Geor ges Marchais en Santiago Car rillo zijn op een behoorlijk aan tal punten verder van elkaar verwijderd dan de Franse t Santiago Carrillo communisten van de Sovjet communisten. Zo heeft de Franse partij, ondanks haar spectaculaire afzwering van de dictatuur van het proletariaat" en haar aanvaarding van het democratisch pluralisme, nooit haar traditionele en historische positie verlaten, of het nu de essentiële politieke rol van de communistische partij aan het hoofd van de arbeidersklasse betreft, danwel de strategie van het verkrijgen van de macht door de "Unie van links", de handhaving van het concept van het "democratische centra lisme" of de strijd voor een uit eindelijk collectivistische eco nomie (met name nationalisa ties). Bovendien blijven de Franse communisten - in te genstelling tot de Italiaanse en de Spaanse - uiterst trouw aan de standpunten van de Sovjet-Unie inzake de buiten landse politiek. SOCIAAL DEMOCRATIE Aan de andere kant van het eu rocommunisme lijken de standpunten van Santiago Car rillo, voor veel waarnemers, be trekkelijk dicht te liggen bij die van de "sociaal-democratie", die zo door het Kremlin maar ook door de Franse communis ten wordt beschimpt. Voor de Spaanse communistenleider is bijvoorbeeld de communisti sche partij slechts "een van de vertegenwoordigers van de ar beidersklasse". De samenle ving die hij in zijn boek propa geert - open, pluralistisch, met een gemengde economie, in een verenigd Europa dat zich tege lijk verzet tegen beïnvloeding door de Sovjet-Unie en door de Verenigde Staten - verschilt behoorlijk van die van de Oos tbloklanden. Maar ook heeft Carrillo zich, als enige van de drie grote Euro communisten, totaal "ontkop peld" van de leiders in de Sovjet-Unie, die "zich be schouwen als het heilige offi cie" en die "nog steeds menen banvloeken en excommunica ties te kunnen uitspreken". Terwijl de Franse communisten zich beperken tot het prediken van "een socialisme in Franse kleuren" zonder de andere par tijen te willen kritiseren, aarzelt de leider van de Spaanse com munisten niet te stellen dat het Sovjet-socialisme "niet kan worden geexporteerd", maar "een misvormd beeld geeft van het socialisme", hetgeen de so cialistische zaak aanzienlijk schaadt. TUSSENPOSITIE BERLINGUER De positie van de Italiaanse communisten, tussen deze twee uitersten, is veel genuanceerder en gematigder - ongetwijfeld omdat de PCI, aan de poort van de macht gekomen met een verkiezingsscore zonder prece dent voor een westerse com munistische partij, gesloten spel moet spelen om voordeel te behalen uit deze overwinning. RAWALPINDI, PAKISTAN (AP) - In het eerste volledige interview dat de nieuwe militaire machtheb ber van Pakistan, generaal Mo hammed Zia Ul-Haq heeft gegeven in zijn nieuwe functie deelde hij mee dat hij maandag om 5 uur 's middags heeft besloten om de macht in Pakistan te grijpen. Hij volgde daarbij een scenario dat hij en zijn commandanten al maanden daarvoor hadden opgesteld in het begin van de vier maanden van po litieke onrust die Pakistan heeft gekend voor Zia de macht over- De generaal zei dat hij ingegrepen had omdat de regering van premier Bhutto en de oppositie in een hope loze situatie verzeild waren ge raakt, die tot burgeroorlog had kunnen leiden. "Er waren ontzettend veel wape nen aan beide kanten", zei de gene raal. Over Bhutto merkte hij op: "Ik hoop dat hij terugkomt en deel neemt aan de verkiezingen. Zoals ik het zie is dat in zijn eigen belang, zowel als in het belang van het land. Gevraagd naar de mogelijkheid dat Bhutto het electoraat zal vragen om de verkiezingen in oktober te boy cotten, wat nieuwe ongeregeldhe den zou uitlokken en de coalitie van de negen oppositie partijen, die voornamelijk bijeen gehouden wordt door een gemeenschappe lijke afkeer van Bhutto, zou split sen, zei de generaal: "Dat zal waar schijnlijk niet gebeuren, maar als hij er toch toe overgaat, zullen de politici de volgende stap moeten bepalen. We zullen ee beroep doen op hun hogere gevoelens. Zij ken nen alle onderlinge verschillen, maar wanneer het over de toekomst van ons land gaat ben ik er zeker van dat ze hun beperkingen kun nen overkomen. Ik zal op alle parti jen een beroep doen. Zia heeft vriidag de eis van de op positie dat Bhutto onder de Islami tische wetten moet worden berecht en gestraft voor zijn daden, ver worpen. Zowel Bhutto als de oppo sitie zijn moslems. Zia vertelde dat hij Bhutto al meer dan een maand geleden op de hoogte had gebracht van het be staan van zijn plannen. Hij gaf toe dat zijn militaire voor gangers die de macht grepen in Pa kistan veel langer dan ze beloofden aan de macht bleven. "Wij zijn vast besloten dat deze keer, vor d veran dering, deze traditie wordt gewij zigd en we zullen ons niet in de poli tiek storten". Zia gaf aan dat hij graag zag dat het leger onder de grondwet verant woordelijk wordt gesteld om toe zicht te houden op de toekomstige verkiezingen om een ordelijke overdracht van de macht te waar borgen. De generaal droeg tijdens het inter view een gewoon wit pak in plaats van zijn militaire uniform. Tijdens het gesprek kreeg hij een telefoontje van een leider uit het Midden-Oosten die vroeg of Zia in het bij zijn van de verslaggever zijn naam niet wilde noemen omdat het een privé gesprek was. "Erg aardig van u om te bellenik heb uw gebeden hard nodig", zei Zia. LOESAKA (AP/Reuter) - De Zambiaanse president Kenneth Kaoenda heeft gisteren verklaard dat zijn land, als het nodig mocht blijken, bereid is de hulp van buitenlandse militairen in te roepen om zich tegen Rhodesië en Zuid-Afrika te verdedigen. Tijdens een persconferentie voorspelde Kaoenda dat er meer botsingen tussen Rhodesi- sche en Zambiaanse troepen zullen plaatsvinden en beschuldigde hij Zuid-Afrika van een grotere activiteit in het leggen van mijnen op Zambiaans gebied. ROME (AP/Reuter) - Naar schat ting vier miljoen Italiaanse arbeid ers hebben gisteren in een aantal grote steden gestaakt om economi sche hulp voor het zuiden van Italië af te dwingen. In Calabrie legden arbeiders in een algemene staking, uitgeroepen door de vakbonden, de gehele dag het werk neer. De vakbonden zoeken maatregelen om de werkgelegenheid en de in vesteringen in zuid-Italië op te voe ren. Ook in het noorden werd ge staakt. In Milaan trotseerden 10.000 men sen een stortbui om te betogen voor meer werkgelegenheid in het zui den. Hun demonstratie was tevens r massale ontslagen bij en andere grote bedrijven in Mi laan. TURIJN - Noord-Italië is giste ren getroffen door zware regenval, hagel en onweer, waardoor straten en kelders in Turijn en Milaan on derliepen en het fruit en de groente op de velden ernstig werd bescha digd. Hagelstenen ter grootte van walno ten beschadigden bomen en sloegen deuken in geparkeerde auto's. Kaoenda zei verder dat hij bepaalde landen om militaire hulp had ge vraagd. Hij wilde niet zeggen wel ke, maar zei één of twee landen te hebben uitgekozen. Volgens het Zuidafrikaanse dag blad de „Johannesburg Star" be vinden er zich op dit ogenblik ruim 3000 Rhodesische guerillastrijders in Zambia langs de grens met Rho desië. De guerilla troepenmacht zou deel uitmaken van het zwarte bevrijdingsbeweging „het patrio- tistische front" van Moegabe en Nkomo en verwacht wordt dat bin nen twee weken een aanval op Rhodesië zou worden onderno men, zo meldde het dagblad uit bronnen van de Zuidafrikaanse vei ligheidsdienst. Op dij persconferentie benadrukte Kaoenda de toenemde spanning in Zuidelijk Afrika. De frontlijn staten Botswana, Mozambique, Zanbia, Tanzania en Angola raken volgens de Zamnbiaanse president steeds meer betrokken bij de strijd. Een strijd, daarvan was Kaoenda over tuigd, die steeds heviger zal wor den. Kaoenda deed tevens een beroep op het buitenland de internationale maatregelen tegen de troepen van Rhodesië te intensiveren, „de we reld", zo zei hij, „kan het gevaar voor een totale oorlog in Zuidelijk Afrika nog voorkomen. Maar er is niet veel tijd meer over, het gevaar neemt met de minuut toe." "Vendetta" eist 26 slachtoffers TURIJN - Een ruzie tussen twee families in het zuiden van Italië heeft vrijdag haar 26ste slachtoffer geëist. Onbekenden schoten Giuseppe Zucco dood terwijl hij in een café in Turijn met zijn zoon koffie dronk. Zij vuurden door een open raam op de twee mannen. De zoon van Giuseppe Zucco werd daarbij gewond. De moordenaars ver dwenen in een auto. Volgens de politie gaat het om een bloedige vendetta tussen de families Zucco en Barillaro, die in Cimina wonen, een dorp in Calabrie en enkele honderden kilometers van Turijn gelegen. De strijd duurt al meer dan twintig jaar en in die periode zijn over en weer 25 mensen vermoord. CAIRO (UPI) - Functionarissen van het ministerie van binnen landse zaken van Egypte hebben gisteren bekendgemaakt dat Sjoe- kri Achmed Moestafa, leider van de fanatieke Moslem-beweging, die een oud-minister ontvoerde en vermoordde, is gearresteerd. Hij werd aangehouden bij een politie-onderzoek in een flat in Ma- taria, een voorstad van Cairo, waar hii zich schuilhield met zijn mede werker Achmed Tarek Abdel Alim. Abdel Alim, een voormalig officier van politie, behoort tot de negen mensen die zondag de oud-minister ontvoerden. Moestafa was de politie in de afge lopen twee jacïr uit de weg gegaan. Hij wordt door zijn volgelingen, die hem blindelings gehoorzaamheid verschuldigd zijn, beschouwd als Gods kalief op aarde en prins van de getrouwen. GENÈVE (AP) - Een uit 12 leden bestaande werkgroep van de "eco nomische en sociale raad" van de Verenigde Naties (ECOSOC) zal in de loop van deze maand een voor stel aan de VN voorleggen dat het gebruik van smeergelden en cor ruptie moet tegengaan. Volgens het plan, dat de steun ge niet va de Verenigde Staten, zul len omkoperij en corruptie prak tijken waarbij clandestiene beta lingen worden gedaan als misda den worden beschouwd en streng bestraft kunnen worden. De werk groep vraagt de raad een interna tionale overeenkomst op te stellen waarbij deze praktijken worden verboden. Daarnaast vraagt de werkgroep de ECOSOC om in overweging te nemen een diploma tieke conferentie te organiseren om het plan te bespreken. Binnen de werkgroep bestaan ech ter ook grote meningsverschillen. De Verenigde Staten willen dat alle betalingen aan de persoon die een bijdrage levert aan de tot standko- ming van een zakencontract in hun geheel openbaar zullen worden gemaakt. De bedoeling hiervan is om maatschappijen die privé- fondsen willen gebruiken om rege ringsfunctionarissen te beïnvloe den daarvan te weerhouden. Volgens de Zwitsers zou het onder hun systeem van strafrecht een misdaad zijn navraag te doen bij ondernemingen naar hun transac ties, in het bijzonder als het om transacties met buitenlanders gaat. Volgens West-Duitsland en de an dere Europese landen zou het Ame rikaanse voorstel teveel gevoelige zaken in de openbaarheid brengen. Zelfs industriële spionage zou er door gestimuleerd worden, waar schuwen zij. FRANKFORT (DPA/'AFP) - Een rechtbank in Frankfort heeft gisteren Hubert Gomerski (65) oud-sergeant van de SS tot 15 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens deelneming in 1942 en 1943 aan de moord op 150.000 joden in het concentratiekamp van Sobidor in Polen. Hij hoeft de straf echter niet uit te zitten. Sobidor was reeds in 1950 door een rechtbank in Frankfort tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld, voor dezelfde misdaden. In 1972 werd hij in vrijheid gesteld in verband met revisie van zijn proces daar twijfel gerezen was aan enige verklaringen van getuigen in het eerste proces. In november 1973 begon het nieuwe proces waarbij het onderzoek van bewijsmateriaal bijna vier jaar in beslag Hij zal niet schadeloos worden gesteld voor de zeven jaar die hij volgens de jongste uitspraak te veel in gevangenschap heeft doorgebracht. De voormalige SS-offïcier kon niet op eigen krachten de rechtszaal bin nenkomen,t maar moest worden gedragen (foto). Sowjet marine schepen weg bij Mexico WASHINGTON (AP) - Vier marine schepen van de Sowjet-Unie, waar onder een kruiser met geleide ra ketten, die sinds 2 juli in de golf van Mexico vertoeven, na Cuba te heb ben aangedaan, varen nu naar het westen. Zij worden gevolgd door een Amerikaanse torpedoboot. De schepen zijn de Verenigde Staten op een bepaald ogenblik tot op 80 km genaderd. Negen doden bij noodweer Zuid-Frankrijk TOULOUSE (Reuter) - In het zuidwesten van Frankrijk zijn gis teren negen mensen omgekomen als gevolg van zware stormen en overstromingen. Vijf mensen, van wie drie kinderen, werden meege sleurd door de rivier De Save, die na de regenval buiten haar oevers trad. Caravans en auto's van een camping in het vakantiedorpje Isle-sur-Dodon in Haute Garonne werden door het water meege sleurd. In Villeneuve-sur-Lot ver dronken drie mensen, en een man kwam om door het instorten van een brug. Volgens de politie stierf een boer aan een hartaanval toen hij zag hoeveel schade de overstro mingen hadden aangericht bij zijn boerderij. UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon. Graag 14 dagen voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad, Julianastraat 19, Alphen aan den Rijn. Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden. Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent). Hul» »dr»»: S.v.p. In blok]«tt»rs lnvull»nl In l»d»r vakjt ».v.p. »»n l»tt»r VakantlMdrM: NIET INVULLEN NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en België Overige landen 1 .SO per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging in sommige landen te wensen overlaat. r Wij kunnen dus helaas geen verantwoording nemen c voor het niet tijdig arnveren van kranten op uw va- kantieadres ra ra de krant natuurlijk!

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9