IERSE VISSERIJKWESTIE VOOR HET EUROPESE HOF Ssstt... Visserij wereld wil de waarheid niet horen voor 4r ben je binnen Kort geding van maandag belangrijk voor Nederland (JqQJÖ Zwart loon tandarts onwaardig sa-vSStoast-** -bvs^S44Weu'en'° Laat Gouwe het niet merken, want we verknpen NO zijn knffie een beneden de prijs! HAAI HEI lUMGRnS r>r> ZATERDAG 9 JULI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (ANP)- Hoewel er niet rechtstreeks bij betrokken, is het kort geding tegen Ierland, dat maandag dient voor het Europese Hof van Justitie in Luxemburg, van buitengewoon groot belang voor Nederland. De werkgelegen heid voor vele honderden vissers, de bemanningen van de ongeveer 50 haringtrawlers, staa op het spel. Het hof gaat zich namelijk buigen over de vraag of de (harin- gTijke) zone van 50 mijl, die Ier- Pand begin dit jaar tot verboden V^water verklaarde, rechtsgeldig Ift^chten de Europese rechters deze >JBag ontkennend beantwoorden, «lan zou dit kunnen betekenen, dat de Nederlandse haringvloot, die sinds Groot-Bnttannië zijn vis gronden sloot werkeloos in de thuishavens ligt, weer aan de slag kan. Dr. H. A. H. Boelmans Kranenburg, secretaris van de redersvereniging voor de Nederlandse zeevisserij, liet er gaan twijfel over bestaan dat de trawlers in dat geval zo snel mo gelijk naar Ierland zouden opsto- men. Echter niet eerder dan nadat de Nederlandse regering het licht op groen heeft gezet. ,,We moeten uiteraard wel gedekt worden door Den Haag". Boelmans Kranenburg acht het niet uitgesloten dat de Ierse regering ondanks een voor haar negatief vonnis toch buiten landse vissers zou laten opbrengen. „Per slot was het instellen van de 50-mijlzone ook al een negeren van de verplichtingen, die het lidmaat- Uitkering voor schoolverlaters UTRECHT (ANP) - Het besluit van staatssecretaris Meijer (CRM), dat schoolverlaters met ingang van 1 juli in aanmerking kunnen omen voor een aanvullende bijstandsuit kering als ze niet direkt werk kunen vinden, geldt alleen voor 18—21- jarigen die zelfstandig wonen en voor meerderjarigen. Of men in aanmerking komt voor aanvul lende bijstand, hangt dus af van de leeftijd (minstens 18 jaar) en - voor de groep van 18-21 jaar - van de vraag of de jongeren al dan niet nog bij hun ouders wonen. De regeling is getroffen om de pe riode te overbruggen tot het mo ment - 1 oktober - waarop school verlaters een beroep kunnen doen op de rijksgroepsregeling werkloze werknemers. De aanvullende bij standsuitkering wordt gegeven van de eerste van de maand af die volgt op de maand waarin de studiefina nciering eindigt. DEN HAAG - Verdugt. Het PPR-actiecentrum Tiel heeft aan de Raad van State in Den Haag ge vraagd de hinderwetvergunning die de chemische fabriek Verdugt in Tiel heeft gekregen voor een nieuwe produktie-eenheid. in te trekken. Het actiecentrum meent dat de produktie-eenheid veel to veel gevaar oplevert voor de om wonenden. schap van de Europese Gemeen schap met zich brengt", aldus Boelmans Kranenburg. Voorstel Vorig jaar vingen de Nederlanders bij Ierland, met name in de wateren voor de West- en Noordwestkust zo'n 15.000 ton haring. Het ziet er echter niet naar uit dat die hoeveel heid ook dit jaar gehaald kan wor den. Dr. Boelmans Kranenburg verwacht dat in de Europese land bouwraad, die op 18 juli in Brussel wordt gehouden, ook voor de Ierse wateren weer haringquota zullen worden vastgesteld. Dit uiteraard op voorwaarde dat het Europese hof de Ierse visserijzone onwettig verklaart. De Europese commissie heeft een voorstel klaarliggen, waarin het Nederlandse aandeel op een kleine 11.000 ton wordt be paald. Volgens Boelmans Kranen burg zullen de landbouwministers daar op 18 juli wel mee akkoord gaan. Ongeldig Het kort geding van maandag is aangespannen door de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Gemeenschap. De commissie staat op het standpunt, dat de Ierse 50-mijlzone niet rechtsgeldig is. Op grond van de zogenaamde Haagse verklaring van oktober 1976 mogen de lidstaten weliswaar verordeningen uitvaar digen ter bescherming van de vis stand in hun water, maar alleen als voldaan is aan een aantal voor waarden. Ten eerste moet de EG als geheel geen maatregelen hebben getroffen (dat is zo) en ten tweede moeten de „individuele" maatregelen een tij delijk karakter hebben en mogen zij niet discriminerend werken ten opzichte van andere lidstaten. Ook moet een land een dergelijke maat regel eerst ter kennis brengen van de Europese Gemeenschap. Overtredingen Volgens de Europese commissie is Ierland op deze laatste drie punten in overtreding. (In tegenstelling tot Groot-Brittannië, dat zijn 200- tnijlzone wel volgens de regels •heeft ingesteld). Met name verwijt men de Ieren, dat de 50-mijlzone al leen verboden is voor schepen lan ger dan 33 meter en/of met een mo torvermogen van meer dan 1.100 pk. In de praktijk komt dat erop neer, dat alle grote buitenlandse trawlers worden geweerd ten gun ste van de veel kleinere Ierse sche pen. De Europese commissie heeft het hof in Luxemburg dan ook ver zocht, Ierland op te dragen zijn vis serijverordening zodanig te wijzi gen, dat men niet meer discrimi neert, of de verordening te schor- In september zal het Europese hof de Ierse visserijkwestie nogmaals behandelen, maar dan in een ge wone procedure, dit als gevolg van het feit, dat de rechter in Cork (Ier land) een uitspraak heeft gevraagd over de rechtsgeldigheid van de Ierse visserijzone. Hij achtte dat nodig om tot een goed vonnis te kunnen komen in de zaak tegen de tien Nederlandse schippers, die eind april binnen de 50-mijlsgrens waren gaan vissen. De schippers werden gesteund door de Nederlandse regering, die de Ierse visserijzone niet wilde er kennen en ermee akkoord ging dat er een proefproces zou worden uit gelokt. Uiteraard zal het tussen vonnis, dat het Europese hof maandag (of uiterlijk dinsdag) in kort geding geeft, van grote bete kenis zijn bij de behandeling van de kwestie in september. UTRECHT (ANP) - De_afdelings- raad van de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Tandheel kunde heeft een tandarts het tuchtmiddel van een waarschu wing opgelegd, omdat hij een pa tiënte een korting van 20 procent zou hebben beloofd als ze "zwart" betaalde, dat wil zeggen contant en zonder kwitantie. Hoewel de tan darts heeft verklaard, dat hij alleen bij wijze van grap over zwarte beta ling heeft gesproken, beschouwt de afdelingsraad discussies over een eventueel zwarte betaling als "een tandarts onwaardige gedraging". De patiënte had bij de afdelings raad een klacht ingediend omdat de tandarts van haar f 4.300 vroeg voor een brug met acht elementen en een kroon op een kies, terwijl zijzelf mede aan de hand van de geboden "korting" - had becijferd dat de re kening op f 3.440 zou uitkomen. Halverwege de behandeling vroeg de. tandarts een voorschot van f 2.500. De patiënte, die zowel aan de behandeling als aan de rekening was gaan twijfelen, schakelde een advocaat in. De tandarts verklaarde zich toen bereid, de zaak voor f 3.500 af te maken. Er ontstond ech ter weer een meningsverschil toen de patiente haar brug kwam pas- sen. Van het passen kwam niets te recht en de tandarts eiste betaling van ruim f 4.100. Een maand later stuurde hij een rekening van ruim f 3.900. De raad kwam tot de slotsom, dat de tandarts goed werk had gele verd. Ook de uiteindelijke declara tie vindt hij redelijk, maar hij denkt minder lovend over de zakelijke afwerking van de affaire. De tan darts is tekort geschoten door on zorgvuldige voorlichting over de kosten. Hij heeft zich schuldig ge maakt aan handelingen in strijd met de beroepswaardigheid, aldus de raad. Antiekdiefstal tot klaarheid LEEUWARDEN (ANP) - De rijks politie van Achtkarspelen heeft bij een huiszoeking in het dorp Twijze- lerheide antieke goederen met een waarde van ruim 250.000 gulden gevonden. Het huis werd bewoond door een 32-jarige bouwkundig op zichterdie sinds enkele maanden in Twijzelerheide woont en afkomstig is uit Tilburg. Het antiek bewaarde hij in twee plastic zakken, verbor gen in een kelder. De goederen zijn afkomstig uit het huis van een Oisterwijker, die Die sinds kort jn Baarn woont. Deze had, volgens de rijkspolitie, de zak ken twee jaar geleden verdonker remaand door in zijn eigen huis een inbraak in scène te zetten en ver volgens van de verzekering 150.000 gulden te innen. De goederen wer den na de zogenaamde inbraak in bewaring gegeven bij de opzichter. Beide mannen zijn gearresteerd en overgebracht naar Oisterwijk. Bij de goederen bevond zich veel kostbaar 18e eeuws tinwerk en on der meer een madonna uit de 18e eeuw van de Vlaamse gotiek ter waarde van 40.000 gulden. «ArAhUR TOT loderne speeltuin "^j". "J1" steltlopen iVeEnr poppet ve.«stu,n uitkijktoren - -K vefkeersiuin 1 GRATIS ™ei)ANG Calé-R<=slauran en Punnekoelten. fefgTSVH -oals pottertles tl— "«TPËrcank* Kampeerie's °P °raeL, recreatiecentrum- HAAG - De bouw van het Centraal Station in Den Haag vordert gestaag. Het kreeg al 'Nieuw Babyion". NZH sluit jaar af met verlies HAARLEM (ANP) - De Noord- Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij heeft 1976 afgesloten met een verlies van 859.980 gulden. Het jaar daarvóór was er een nade lig saldo van 1,26 miljoen gulden. De exploitatiekosten stegen van 100,2 miljoen tot 106 miljoen gul den. De NZH had per 31 december 1887 personeelsleden. Het bedrijf beschikte over 557 autobussen, waaronder 30 zogenaamde micro bussen. Per lijndienstbus werd gemiddeld een afstand van 84.200 km afgelegd. De totale vervoersopbrengsten be reikten een waarde van 51,9 miljoen gulden tegen 49,6 miljoen in 1975, een stijging van 5,7 procent. Voor het eerst sinds jaren was de procen tuele stijging van de exploitatie kosten ongeveer gelijk aan de stij ging van de vervoersopbrengsten. Halve ton buit bij overval AMSTERDAM (ANP) - Drie man nen hebben gistermiddag 50.000 gulden buitgemaakt bij een overval op een postkantoor aan de Admi raal de Ruyterweg in Amsterdam. Twee overvallers dwongen het personeel onder bedreiging van een pistool het geld af te geven. De derde zat te wachten in een auto die volgens de politie gistermorgen in Leiden gestolen was. De auto is kort na de overval in de buurt van het postkantoor teruggevonden. 2-4/S. ^7J ASSEN - De vier Zuidmolukkers uit Smilde die begin deze week zijn aangehouden op verdenking van medeplichtigheid aan de recente gijzelingsacties, zijn donderdag voor de officier van justitie in Assen geleid. Ze zijn in bewaring gesteld. 99 DEN HAAG (SP) - Al in de jaren vijftig waarschuwde menig visbio- loog dat het er slecht voorstond met de haringstand in de Noordzee. Maar met de ontwikkeling van nieuwe vistechnieken en grotere motorvermogens op de haringtraw lers was er geen houden meer aan. Alle sos-geluiden van de biologen ten spijt, werd de jacht op de noordzeeharing meedogenloos voortgezet. Toen de biologen een paar jaar ge leden de noodbel luidde en een complete stop van de haringvangst op de Noordzee eisten, was het al te laat. Zo'n tier jaar geleden zat er nog minstens twee miljoen ton haring in de Noordzee. Op het ogenblik nog geen 15.000 ton. „Keer op keer zijn onze waarschu wingen in de wind geslagen of in het beste geval slechts half opge volgd", verwijt drs. A. A. H. M. Cor- ten regering en bedrijfsleven. Hij werkt als bioloog bij het Rijksinsti tuut voor Visserij Onderzoek in I Jmuiden en vertegenwoordigt ons land als zodanig in de Internatio nale Raad voor Onderzoek in de Zee, die zetelt in Kopenhagen. Nadat de internationale groep ha ringbiologen. waarvan drs. Corten deel uit maakt, aanvankelijk dacht dat er met het stellen van van- gstbeperkeingen nog veel te red den zou zijn, overschreden de van gsten in 1975 dermate de verwach tingen, dat zij op dat moment voor het eerst een volledige stopzetting van de haringvangst eisten. Voor het jaar 1975 had de Interna tionale Raad voor Onderzoek in de Zee een quotering geadviseerd aan de Europese commissie van 140.000 ton. In werkelijkheid werd er ech ter dat jaar 355.000 tori haring uit de Noordzee gehaald. Het advies tot stopzetting kreeg opnieuw geen enkel gehoor. De Eu ropese commissie kwam dat er in 1976 160.000 ton haring ge vangen mocht worden. Maar uit eindelijk haalden de Noordzee vissers toch nog 183.000 ton op, tot verbijstering van de biologen. Die constateerden dat de harings tand in de Noordzee nu zeer snel verslechterde. Aanwas van nieuwe haring bleef volledig uit, omdat er vrijwel geen eieren meer geprodu ceerd werden. Stopzetting Opnieuw riepen de biologen uit dat een volledige stopzetting van de haringvisserij op de Noordzee de al lerlaatste overlevingskans zou zijn. Hoe reageert drs. Corten, nadat keer op keer zijn advies en dat van andere biologen in de wind werd geslagen? „Het is natuurlijk ontzettend stom dat men maar dóór is gegaan. En dan heb ik nog niet eens zozeer het belang van de haring op het oog. Dat wordt ons hier keer op keer in de schoenen geschoven, dat wij al leen maar milieubeschermers zou den zijn en geen enkel oog hebben voor de economische belangen. Maar wij zitten hier in eerste instan tie niet voor de haring, maar om het visserijbedrijf in stand te houden". „Als biologen hebben wij niet eens zulke grote zorgen. Als soort wordt de haring niet bedreigd. Er zwemt elders in de wereld nog genoeg ha ring. Ons gaat het erom, hoe hou den we de vissers zelf in leven". „Ons advies is dan ook geen biolo gisch advies", redeneert 'drs. Cor ten, „maar een puur bedrijfseco nomisch advies. En dat is iets wat er maar niet goed in wil bij de vissers. Zij zien niet in dat het ons gaat om de continuïteit van hun bedrijven". „Nu zeggen de politici, het is de taak van de regeringen om tot een compromis te komen tussen de bio logische en de bedrijfseconomi sche belangen. Maar dat is volko men scherts Er is geen verschil tus sen een biologisch en een bedrijfs economisch advies in dit geval. Wij kijken naar de overlevingskansen van de haringvisserij op den lange duur. Het bedrijsleven kijkt alleen achterom. Dat is pure kortzichtig heid". „Drie jaar lang zijn er nu min of meer beschermende maatregelen geweest. Het resultaat is dat de ha ringstand op het ogenblik lager is dan ooit". Vervuiling Is het teruglopen van de harings tand uitsluitend te wijten aan overbevissing of speelt vervuiling van de zee ook een rol? Bioloog Corten: „Vervuiling speelt hierbij niet of nauwelijks een rol. Hoogstens hebben enkele harings oorten zich verplaatst. Ik wil de vervuiling van de zee niet bagatelli seren, maar op dit moment kan ik niet zeggen wat het effect is op de hoeveelheid vis. Wel is de vervui ling duidelijk van invloed op de kwaliteit van de vis. Het gehalte gif tige stoffen, dat zich via de voeds elketen in de vis ophoopt, neemt aanzienlijk toe. Die giftige stoffen hopen zich vooral op in het vet. Dat heeft bijvoorbeeld tot gevolg dat levertraan tegenwoordig puur ver gif is. Als die ontwikkeling zo door gaat is de vis straks oneetbaar". Als de Europese commissie nu al leen de vangst op consumptieha ring beperkt, maar de industrie visserij op sprot, waarbij veel ha ring wordt gevangen, onbelem merd laat, wat helpt het dan. Dan gaat de overbevissing gewoon door? Bioloog Corten: „Dat is het' stok paardje van de Nederlandse vis sers. Er zit een kern van waarheid in, maar het is niet de hele waar heid. Het was inderdaad een pro bleem. De Denen en in mindere mate de Noren en de Britten heb ben een belangrijke vismeelindus- trie, waarin ze behoorlijk wat geld hebben geïnvesteerd. De Denen haalden tot voor kort 100.000 ton haring uit de Noordzee ten behoeve van hun vismeelindustrie. De De nen zijn echter onder druk gezet, wat heeft geresulteerd in een over eenkomst, waarbij is bepaald dat de bijvangst van haring beperkt moet blijven tot vijf procent van de aan voer. Deze maatregel, die in 1976 van kracht is geworden, heeft voor zover wij kunnen nagaan, een tame lijk groot effect gehad. Want in 1975 bedroeg de bijvangst aan haring door de Denen, Noren en Britten samen nog 91.000 ton, terwijl het in 1976 nog maar 7000 ton was volgens hun opgaven. Ik zou dit opgegeven aantal weliswaar mijn hand niet in het vuur willen steken, maar méér dan 20.000 ton kan het.beslist niet geweest zijn". „Toch zijn we nog niet helemaal ge lukkig met de bijvangst. De Eu- ropse commissie heeft de Denen, Noren en Britten voor 1977 toege staan om 17.335 ton haring als bij vangst voor de vismeelindustrie binnen te halen. Dat is voorname lijk jonge haring, die zich in drie jaar tijds anders had kunnen ver menigvuldigen tot 50.000 ton". Apparatuur Wat is de oorzaak van de overbe vissing? Corten: „Vooral de toegenomen technische mogelijkheden en met name de ontwikkeling van de elek tronische apparatuur. Sinds het begin van de jaren zestig beschik ken de vissers over een sonar - een echolood in horizontale richting - waarmee ze op kilometers afstand een school vissen kunnen Ze hoe ven dus niet langer te zoeken naar een naald in een hooiberg". „Daarnaast is het vistuig sterk ont wikkeld. De Noren gebruiken te- De quotering van de haring-visvangst lokte in het verleden de nodige protesten en zelfs demonstraties uitNu begint het besef door te dringen dat ongelimiteerd vissen de haringstand in de Noordzee bedreigt. gen woord ig bijvoorbeeld de ring- het gordijn van onder dicht e zegen, dat is letterlijk een moord dadig vistuig waar geen kruid tegen gewassen is. Het is een gigantische net, dat als een gordijn rond een via sonar opgespoorde school vissen wordt neergelaten. Dan rijgt men haalt het schip de hele school bin nenboord. De Duitse en de Neder landse vissers hebben vooral het trawlnet verder ontwikkeld. Vroe ger werd allen de bodemtrawl ge bruikt, maar nu kan met de trawl op elke hoogte.worden gevist. Boven dien is het niet veel groter gewor den, omdat de motoren van de schepen meer capaciteit kregen". Toen Corten het voorjaar voor, tij dens en na de bijeenkomst van de Internationale Raad voor Onder zoek in de Zee te Kopenhagen, dui delijk te kennen gaf dat er zijns in ziens maar éen oplossing is, name lijk een volledig stop op de haring vangst, kreeg hij een groot aantal uiterst verontwaardigde reacties uit de visserijwereld. Subsidie „Iedereen probeert daar het gevaar dat de Noordzee binnenkort hele maal geen haring meer bevat, dood te zwijgen". Een door Corten ge schreven artikel over de problemen in de haringvisserij voor het blad Visserijwereld verd onder druk van het bedrijfsleven geweigerd. „Ze willen de waarheid niet horen", aldus Corten. „Kennelijk met het idee, als wij nu gevolg geven aan deze waarschuwingen en maatre gelen moeten nemen, dan zijn we er geweest. En dat is nog waar ook, als er geen compensatie komt. Ze le ven van de ene dag op de andere. Sommigen denken nog steeds dat het zo'n vaart niet zal lopen. Ande ren hopen dat als het mis gaat er subsidie komt". Betekent een complete stop van de haringvangst op de Noordzee nu dat we helemaal geen maatjesha ring meer kunnen eten in ons land? Drs. Corten verwacht niet dat het dan meteen met die typisch Neder landse gewoonte afgelopen zal zijn. Er zijn nog drie gebieden vlak bui ten de Noordzee bij Schotland en Ierland waar nog gevangen mag worden of straks mogelijk een goedkeuring voor komt. Maar het gaat daar om slechts enkele dui zenden tonnen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7