Groot assortiment van belang voor binnenstad "Delft Wevershuisjes handhaven zich tussen nieuwbouw O O O Ervaring Delft: Tweede krantje over Leidse binnenstad ZES PANDEN AAN ORANJEGRACHT WORDEN GERESTAUREERD v.d. Water ZATERDAG 9 JULI 1977 LEIDEN De Delftse binnenstad is kleiner van omvang en schaal dan 'de Leidse. De stad heeft een veel ge lijkmatiger ontwikkeling ge kend. Het is een redelijk welvarende gemeente, iets kleiner dan Lei den, die niét zijn bijna punt gave monumentale binnenstad honderdduizende bezoekers per jaar trekt. Daarnaast is Delft bekend door de Technische Hogeschool. Meest opmerkelijke aan het Delftse centrum is wel het ont breken van arote warenhuizen. Het oude winkelcentrum be staat uit een aaneenschakeling van vrij kleine maar goed ver zorgde winkels. Kenmerkend voor Delft zijn de aardig inge richte straten, die nooit groot van omvang zijn. Tegenwoordig bevindt zich aansluitend aan het oude cen trum een geheel nieuw gedeelte: In de Vest. Daar hebben zich ook een aantal grotere zaken geves tigd. Bij de verdeling van de winkelruimte is getracht het ge brekkig Delftse assortiment aan kleding en schoeisel aan te vul- len. Bij sommigen leeft de vrees dat er in Delft teveel winkels zijn nu, omdat in een zuidelijke nieuwbouwwijk al enige jaren ook een niet onbelangrijk cen trum gevestigd is: In de Hoven. De huiaige vericeersfilisofie is niet gericht op het autovrijma ken van de binnenstad en het aanleggen van voetgangersge bieden, maar op het vinden van een nieuw evenwicht. De auto kan praktisch overal komen maar moet zich aanpassen aan het langzame verkeer. Op de twee marktdagen zijn geen doorbraken als in Leiden de ci- tyring. Wat het parkeren betreft: sinds vijfjaar is er geen blauwe zone meer. Er zijn geen parkeerpa- sages in de binnenstad. Met parkeermeters acht men een be tere verdeling van de krappe ruimte mogelijk tussen kort- en langparkeerders. Het aantal plaatsen is vergelijkbaar met dat in Leiden (ruim driedui zend), het aantal parkeerwach ters niet (Delft 18, Leiden 8). DELFT/LEIDEN - De verhoudin gen in Leiden mogen dan verziekt zijn volgens de voorzitter van de Kamer van Koophandel, het is toch nog niet zover dat de winkeliers er 's nachts met wast en kalk op uit trekken. In Delft wel. Daar wordt door boze middenstanders gekalkt: "Reijnen moet op z'n donder heb ben". Reijnen is een PvdA- wethouder die verkeerszaken in zijn portefeuille heeft, een Delftse Waal zou je kunnen zeggen. Waarom die woede? Net als in Lei den over de bereikbaarheid van de binnenstad en vooral het aantal parkeerplaatsen. De gemeente zou zich niet aan haar beloftes hebben gehouden. Delft is goed te vergelijken met Leiden, blijkbaar ook wat de "pro vinciaalse stadshetze" betreft tus sen gemeentebestuur en winke liers, zoals het dagblad Trouw het omschreef. Het is vreemd dat discussies over de economische kracht van een stad altijd weer gaan over het aantal parkeerplaatsen. Delft heeft al iets 'meer onderzoek verricht dan Lei den naar de positie van de stad in de regio. Daaruit is te concluderen dat veel meer factoren een rol spelen. Er zijn overeenkomsten met de Leidse situatie te ontdekken. Gezelligheid De moderne centra In de Bogaard en In de Hoven (in een Delftse bui tenwijk) blijken belangrijke con currenten te zijn van de oude bin nenstad. Binnenstadsbezoekers noemden op marktdagen, als delen van de stad voor verkeer zijn afgesloten, de gezelligheid als "bezoekmotief Concludeerde men in een gemee ntelijk onderzoek van 1968 dat bin nenstadsbezoekers uit een regio kwamen die het hele Westland be sloeg en doorliep tot en met Zoe- termeer, nu bleek die regio bepaald minder omvangrijk. Ook Leiden ondervindt concurren tie van' nieuwe winkelcentra, maar heeft weer een zaterdagmarkt die erg veel publiek trekt. In het alge meen kan ook van Leiden gezegd worden dat de regio kleiner is ge worden. Motieven Het levert een aardig beeld om een aantal Delftse gegevens op een rijtje te zetten. Motief om in In de Bogaard te gaan winkelen is inder daad de aanwezigheid van die (gra tis) parkeerplaatsen, en inderdaad komt het leeuwedeel van de bezoe- Onder de titel "Vergeleken met..." verschijnen deze zomer een aantal artikelen over met Leiden verge lijkbare steden. Hoe lost men daar de binnenstadsproblemen op? Dit is het eerste artikel. kers daar per auto. Maar opvallend is dat de binnensteden van Den Haag en Rotterdam ieder evenveel publdelft en de Delftse regio trek ken als In de Bogaard. Die binnens teden trekken dus publiek weg uit de Delftse binnenstad terwijl die winkelcentra toch bepaald niet be ter te bereiken zijn. Motief om naar Rotterdam, Den Haag en In de Bo gaard te gaan: daar heeft men meer keuze. Verder blijkt men Rotterdam en 'Den Haag veel gezelliger te vinden dan In de Bogaard. Het publiek dat naar Delft trekt hecht ook zeer veel waarde aan de gezelligheid van die stad. Een onderzoek onder winkelende Delftenaren in In de Bogaard leert dat er drie bezoekmotieven zijn: er is een ruimere keuze in assorti ment, er zijn meer winkels, en het is er gemakkelijker parkeren. Opval lend daarbij: 90% van de Delftena ren komt heel doelbewust winke len in In de Bogaard. Men komt er voor kleding, schoeisel en levens middelen. Juist wat kleding en schoeisel betreft had Delft tot voor kort (tot voor de opening van In de Ve;ste) een duidelijke achterblij vend assortiment! Het is de vraag of In de Bogaard meer winkels heeft dan de Delftse binnenstad, wat als een bezoekmotief genoemd wordt; het zal eerder zo zijn dat men in In de Bogaard meer winkels dicht bij elkaar vindt. Concluderend: Delft wordt gezelli ger gevonden dan alle andere win kelcentra, maar moet het afleggen tegen Den Haag en Rotterdam wat betreft het beschikbaar assorti ment. Terwijl daar verschil in be reikbaarheid in het geheel geen rol speelt. Dat is wel het geval bij In de Bogaard waar men de gratis par keerplaatsen op prijs stelt. Maar ook bij de Bogaard speelt belang rijk mee het beschikbaar assorti ment. Waarschuwing Ook voor Leiden valt een dergelijk beeld te schetsen. De leider van het onderzoek dat momenteel in de Leidse regio gehouden wordt maakte aÜgelopen dinsdag gewag van een harde concurrentiestrijd tussen de binnensteden van Den Haag, Leiden en Amsterdam. Daarnaast is er de opkomende con currentie van nieuwe centra (bij voorbeeld Alphen). Hetzelfde* stramien als Delft aan gaat: felle concurrentie van twee naburige grote steden waarbij niet gewezen kan worden op betere be reikbaarheid of meer parkeerplaat sen. Juist dat gegeven moet een aanwij zing zijn dat men niet alles op de bereikbaarheid moet gooien. Het blijkt dat het assortiment een grote rol speelt. De Delftse ervaringen kunnen een waarschuwing voor de Leidse win keliers zijn. In een kortgeleden ge publiceerd onderzoek van de Stich ting Leidse Binnenstad (waarin zich het bedrijfsleven georgani seerd heeft) kwam naar voren dat er in Leiden sprake is van "ontspecia- lisering". Dat komt neer op een ver schraling van het assortiment, een teruglopend aantal speciaalzaken, kortom een beperking van de keu zemogelijkheden. In Delft bleek steeds dat men naar andere centra ging om meer keuze te hebben. Zonder de parkeermoeilijkheden weg te willen praten kan gezegd worden dat hier een belangrijke taak voor de winkeliers zelf ligt. TOM MAAS LEIDEN - De Projektgroep Bin nenstad heeft een tweede voorlich- tingskrantje uitgegeven dat de ko mende dagen huis aan huis ver spreid zal worden. In het krantje wordt ingegaan op het verschijnen van de nota "Be richten uit de binnenstadswinkel" die enige tijd geleden door de pro jektgroep is gepubliceerd en de daarop volgende vijf ontwikke- lingsschetsen. Aan de hand van een kaart Leiden anno 1850 wordt duidelijk gemaakt wat er in de loop van de tijd door allerlei ingrepen veranderd is. Aangekondigd wordt het ver schijnen binnenkort van het eerste deel van een verkeersplan voor Leiden, het zogenaamde verkeers circulatieplan. Dit deel zal een in ventarisatie bevatten van het ver- keersgebeuren. De mogelijke op lossingen zullen worden aangege- LEIDDEN - LPV "De Rijnklie- vers" hield een wedvlucht vanaf Orleans met 137 oude duiven. De uitslag was: 1. P. v. Griensven, 2 Gebr. Hoogervorst, 3,4,6, Gebr. Kok, 5,7,10 Zwaan den Oude, 8. M Jongeleen, 9. J. v. Leyden. Ook werd met 360 jonge duiven ge vlogen vanaf Essen. De uitslag daarvan was: 1. S.J. v. Goozen, 2,4, J.C. Pracht, 3. P. v. Griensven, 5,6,8, Gebr. Kok, 7. B. v. Mil, 9. A. Dubbe- laar. LEIDEN - De tomeloze nieuw- bouwactiviteiten in het gebied tus sen Herengracht en Zijlsingel heb ben niet kunnen verhinderen dat zes historische panden aan de Oranjegracht zich hebben gehand haafd in een conditie, die per pand verschillend is. Dat zijn de panden 83 tot en met 91, die pal naast een complex nieuw gebouwde huizen staan. Deze zg. wevershuisjes worden ge restaureerd waar dat nodig is en dat is in vijf van de zes gevallen zo. Het zesde huis is al enkele jaren geleden door de particuliere bewoner fraai opgeknapt. Nummer 93 is particu lier eigendom en zal ingrijpend worden gerestaureerd; hetzelfde ANTIEKE EN STULKLOKKEN Uw vakadres Eigen ateliers De betere kw^Jiteiten in de voordeligste prijzen v.d. WATER geldt voor de overige huizen die ondergebracht zijn bij de Stichting tot bevordering van het Leidse stadsherstel, meestal kortweg Stichting Stadsherstel genoemd. Na de restauratie zal de stichting de huizen verkopen. Voor de drie van de zes huizen mag het een meevaller worden genoemd dat ze alsnog een restauratiebeurt zullen ondergaan en niet aan de slopershamer ten prooi zijn geval len. Dat laatste was nog niet zo lang geleden namelijk wel de bedoeling. Het college van B en W ging er in 1975 nog van uit dat de drie huizen voor nieuwbouw zouden plaats maken. Aandrang van raadsleden, bewoners en de rijksdienst voor monumentenzorg deed het college van standpunt veranderen, temeer daar enkele panden als monument werden gekwalificeerd. jr?— De zes overgebleven wevershuisjes s --r~- it» u> -o- -its blijven dus gehandhaafd. De term wevershuisjes duidt overigens niet Deze tekening laatzien de hujJe„ er straks uitzien. Defotofs boven geven een beeld van de huidige staat, die op gemeenschappelijke arch.tec- gedeellelijk 2e»r vervallen tonische kenmerken, maar geeft als overeenkomst uitsluitend aan dat er in elk huisje in vroeger tijden door een wever werd gewerkt. Dat staan, maar van de daKen van ae L>e stichting Stadsherstel heeft de maakt, waaruit blijkt dat enkele de huizen hard aan restauratie toe twee kleine pandjes is vrijwel niets Leiderdorpse architect Piet van der gevels drastisch worden gewijzigd zijn, lijdt geen t mket steunbalken nreer over. Enkele stormen hebben Sterre aangetrokken voor de res- en het uiterlijk krijgen dat ze oor- en stutten blijven ze nog overeind stevig huis gehouden. tauratie. Hij heeft een ontwerp ge- spronkelijk hadden. Quarts - Horloges De Aller Beste EIGEN ATELIERS Dat geldt in het bijzonder voor nummer 93, het huis dat direct grenst aan de nieuwbouw. Het stompe dak wordt vervangen door een klokgevelachtige, zoals het huis op de hoek met de Groenes- teeg al heeft (zie de foto van de te kening). Hetzelfde geldt voor nummer 85, het pand dat nu nog als opslagruimte gebruikt wordt. Tussen de nummers 85 en 93 staan de sterkst vervallen kleine huisjes. Zij staan aan weerszijden van de Oosterpoort, waar nu niets meer van te zien is, maar die in ere zal worden hersteld. Vroeger was de Oosterpoort de entree naar een hofje van vier woningen. De poort krijgt een eigen nummer, 89, en vormt straks de toegang tot de twee overgebleven kleine huis jes, die aan de straatzijde geen voordeur krijgen. Terwijl de vier andere huizen typische gezinswo ningen zijn, kunnen de twee kleine huizen bewoond worden door bij voorbeeld twee samenwonende mensen. De gevels van de nummers 83 en 81 worden niet ingrijpend gewijzigd; wel geldt voor het laatste huis dat het aan een stevige opknapbeurt toe is. In hoeverre er ook binnen wijzigin gen in de indeling van de woningen worden aangebracht, staat nog te bezien. "De indeling ontstaat pas door het gesprek met de bewo ners", zegt architect Van der Sterre. "Maar de mensen die er komen aanvaarden dat ze aan bepaalde Ndingen vast zitten, omdat ze in een monument gaan wonen". Van der Sterre verwacht niet dat er al op korte termijn met de restaura tiewerkzaamheden zal worden be gonnen. Het wachten is o.a. op de officiële toezegg ng van het rijk dat er subsidie zal worden verstrekt. Vermoedelijk zal de omringende nieuwbouw al vol tooid zijn, voordat er met het res taureren van de monumenten een begin zal worden gemaakt. In de Veste: woningen en winkels op'drie minuten van het oude centrum.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3