Leuke lichte laatste Lanra- loodjes Pand aan Jaagpad moet toch worden ingekort Dierenpark in Wassenaar helpt eidse agenda British Museum COLUMBIA BOYS: OP HOOG NIVEAU irrnrr Geslaagd PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN - De laatste loodjes bleken minder zwaar te wegen dan het spreekwoord deed vermoe den. De laatste Laura-etappe, die voerde naar Rotterdam, bleek veel minder zwaar dan velen hadden gedacht. De mensen van de controlepos ten hadden bijan geen tijd om te verkassen, "want", aldus een van de besturen "er werd harder gereden dan we had den verwacht, veel te hard ei genlijk". Maar ja, als je de stal ruikt Het ging dus erg hard en deson danks erg goed. De dokter kon het eindelijk eens wat rustiger aandoen. Verwon derlijk was dat tempo overi gens wel, want 's morgens bij de start viel op vele gezichten te lezen, dat men 'm op 't Lau- rabal van donderdagavond goed had Laura 1977, Deson danks alom vrolijke gezich ten en een goed humeur. De laatste moppen werden ge tapt, zoals: "Hebben jullie bandenplakspul bij je"?, een vraag aan een langs de kant staande benauwd ogende groep. Op het bevestigende antwoord kwam dan: "Wij ook". Qua route was de vierde etappe overigens de minst interess ante. Veel rijden langs wegge tjes waar je constant hoorde "paaltje" of (en vooral) "au to". Om de er achter rijdende leden van de groep te waar schuwen. Veel rijden ook langs wegen met druk auto verkeer. Het begin was daar- hii het beste: windje mee en G.J.A. Runsink Gemeente secretaris Benthuizen overleden BENTHUIZEN - Geheel onver wacht is op 55-jarige leeftijd over leden de gemeente-secretaris van Benthuizen en Moerkapelle G. J. A. Runsink. Op dinsdag 12 juli zal in het Dorpshuis in Moerkapelle een herdenkingsbijeenkomst worden gehouden. De bijeenkomst begint om zeven uur 's avonds en aanslui tend is er gelegenheid tot condole ren. De heer Runsink vervulde be halve zijn gemeentelijke taak ook jarenlang het correspondentschap voor deze krant in Benthuizen. Mr. Vrolijk naar Voorschoten VOORSCHOTEN - Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. M. Vrolijk zal maandag een bezoek brengen aan de gemeente Voor schoten. In de ochtenduren staat onder meer een bezoek aan de Stichting Vakopleiding voor het Automobiel-, Motor-, Rijwiel-, en Aanverwant Bedrijf VAM op het programma, 's Middags is er na een bezoek aan het kasteel Duiven voorde een ontmoeting met de Voorschotense gemeenteraadsle den in het gemeentehuis. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Leiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post 219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. -'- Zaterdag vrij veel fietspaden. Terug naar Alphen: wind tegen en alleen langs de Rotte Meren fietspaden, voor brommers verboden. Hetgeen dan het gebrek aan aanlegplaatsen langs die route nog enigzins vergoedde. Maar al die ongemakken vielen natuurlijk in het niet bij de glorieuze momenten van de intocht. De familie langs de kant, de bloemen in de hand en niet te vergeten de pas verworven Laura-speld of het "jaar-nummertje" fier op de borst prijkend. Op dat mo ment waren alle ongemakken als zadelpijn verdwenen. De Laura 1977 was tot een goed eind gebracht. We hebben, dankzij het Laura-bestuur alle (nou ja bijna aiie) hoeken van Zuid-Holland vanaf de fiets mogen bekijken en kun nen ervaren, dat het ook in de randstad Holland nog zo slecht leven niet is. Je moet alleen wel de fiets pakken om de beste plekjes te ontdek ken. JAN UITZETTER LEIDEN - Het Canadese Columbia Boys Choir uit Vancouver, dat een stevige vriendschapsband onder houdt met Feike Asma, blijkt zich geschaard te hebben onder de .wonderkoren op aarde. Nu er naast de jongenssopranen en -alten stoer volwassen tenoren en bassen staan - een totaal van twee dozijn en dat is een ideale kamerkoorsterkte - kan het repertoire alles omvatten. Gre goriaans, een hymne zingen. Een koorlid kan met een grafdiepe bas- solo een Mozart aria aanpakken: Een van de tenoren neemt een nummer als sub-dirigent over van Donald Forbes. De dubbelkoorstijl kan worden toegepast, een toegift laat zo Nederlands als maar kan "hij heeft gewonnen" door het Pieters- kerkruim juicnen. Overigens moet men een programma denken even klassiek als elk vermaard gerespec teerd koor dat brengt, met namen als Haydn, Mendelssohn, Melchior Franck en Duruflé. Als laatste componist stond Luther vermeld. Terecht, deze is niet de dichter al leen, maar ook de componist van het onvergelijkelijke koraal "Ein feste Burg". De "Boys" hebben voor hun bege leidingen een eigen organist, maar Asma doet rijkelijk mee als gast- organist. Die musiceert ook eerste klas en koos Bach, Mendelssohn, van Westering. De belangstelling was aanzienlijk. KEES VERHOEF LEIDEN - De eerste week van de jeugdvakantiebezigheden zit er op. De activiteiten in het jeugddorp Zuid-West naast het zwembad "De Vliet" stonden in het teken van Ne derland als waterland. De tweede week, die maandag begint staat in het teken van het vuur. De organi satie is evenals afgelopen week in handen van de "Tamboerijn". Maandagochtend wordt begonnen om met allerlei materialen dingen te gaan uitbeelden, terwijl er 's middags toneel gespeeld wordt wat een jury zal beoordelen. Zevensprong, Bernhardkade: 10 uur 's morgens: creativiteitsinstuif 2 uur 's middags: spelletjesmiddag buiten. Morschwijck, Topaaslaan: 14.00- 15.30 uur filmvoorstelling (8 t/m 12 jaar). Clubhuis Groenoord, Musschen- broekstraat: 11.00-11.30 uur Rom melmarkt. Burgerlijke stand van Warmond Plan voor kunstenaarscentrum opnieuw in gevaar LEIDERDORP - Het pand op de hoek van de Brugge- straat en het Jaagpad in Leiderdorp, waar op dit moment een stoelenmatter zijn werkplaats heeft, zal toch worden ingekort. Dit omdat op die plaats de Oude Rijn wat verbreed moet worden. Aanvankelijk werd de inkorting van het pand geargumenteerd met de plannen van de provincie, om langs het Jaagpad een fietspad aan te leggen. Toen dat niet het geval bleek - het fietspad loopt maar to- taan de Doesbrug en komt dus niet door de bebouwde kom van Lei derdorp - leek het er op dat inkor ting niet noodzakelijk bleek. Door de plannen voor verbreding van de Oude Rijn zal dat nu waarschijnlijk toch moeten gebeuren. Aantasting Daarmee komèn de plannen van de Leiderdorpse kunstenaar Rien van der Nat, om in het pand een kun stenaarscentrum te huisvesten, opnieuw in gevaar. Inkorting van het pand heeft namelijk tot gevolg dat er drie ateliers verloren gaan, wat een zeer aanzienlijke aantas ting van het plan betekent. Het plan voor inkorting is uitge werkt door de Leiderdorpse archi tect Piet van der Sterre, die de ach tergevel 1.75 meter wil verplaatsen. Gebeurt dat niet dan komt de ach tergevel circa dertig centimeter van het water te staan. Kosten B. en W. van Leiderdorp vinden in korting gerechtvaardigd, ook al omdat de provincie een aanzienlijk deel van de kosten voor haar reke ning neemt. Verplaatsing van de gevel gaat circa zestigduizend gul den kosten, waarvan de provincie er vijftigduizend voor haar reke ning neemt. Dat aanbod is met name interessant omdat voorlopig niet gerekend kan worden op een subsdie voor de restauratie van het gehele gebouw. Het Leiderdorps college moet nog bezien of er mogelijk aan de zijkant van het toekomstig kunstenaars centrum een terrasje kan komen. B. en W. stellen zich op het standpunt dat het Jaagpad vanaf de Brugge- straat bereikbaar moet blijven. WASSENAAR - Het Dierenpark Wassenaar werkt mee aan veel on derzoeken. „Als onze dieren er niet door worden geschaad, en wanneer de proeven ons niet al te zeer op kosten jagen, zijn wij in principe bereid aan elk onderzoek onze me dewerking te verlene zegt de heer J. J. W. Louwman, directeur van het dierenpark. „Zo hebben we", aldus de heer Louwman, „het laatste jaar bij- Het Jaagpad in Leiderdorp met links het omstreden pand. voorbeeld mee gedaan aan gehoor- proeven met uilen, bloedonderzoek van spinapen en een studie over de voedselopname van een aantal tro pische herkauwers. Dit laatste on derzoek, dat in samenwerking met de hogescholen van Utrecht en Wa- geningen werd verricht, had tot doel wat meer te weten te komen over voedingsmethoden van run deren in tropische ontwikkelings landen." In augustus van het vorig jaar kwam er echter vanuit Engeland een verzoek binnen om deel te ne men aan een toch wel wat eigena ardig onderzoek. De heer Louw man daarover. „We kregen toen een brief van dr. A. Sutcliffe van het Department of Paleonthology van het British Museum. De heer Sut cliffe vroeg ons daarin of wij bereid waren mee te werken aan een stu die van de voedselresten van lam- Dr. jlutcliffe is bezig de voedselres ten van lammergieren, wolven en hyena's te bestuderen. Volgens hem bestaat er namelijk een grote kans dat vele voorwerpen, die ar cheologen tot nu toe beschouwden als prehistorisch gereedschap, dat door oermensen was gemaakt van botten, in werkelijkheid waarde loos zijn. De heer Sutcliffe meent dat de be schadigingen op de gevonden bot ten niet het gevolg zijn van men selijk gebruik, maar eerder tot stand zijn gekomen in de magen van de al eerder genoemde diers oorten. De heer Louwman gaat, hoewel hij er meteen bij zegt op dit gebied be paald geen specialist te zijn, een heel eind mee met de ideeën van dr. Sutcliffe. „Ik geloof dat het inder daad best zo zou kunnen zijn dat de beschadigingen op het zogena amde prehistorisch gereedschap enkel en alleen zijn ontstaan tijdens de vertering van de botten. Alleen twijfel ik eraan of daarbij ook wol ven en hyena's in het spel zijn". Lammergieren De Lammergier neemt in de familie der gieren een zeer speciale plaats in. De heer Louwman: „Allereerst verschilt hij door zijn uiterlijk van zijn soortgenoten. Hij heeft als enige gier wel veren op zijn kop, en een soort sikje onder zijn snavel. Daarom wordt hij ook wel eens baardgier genoemd. Voor de leek heeft de lammergier meer weg van een arend". De lammergier, die in bergachtige streken van Europa, Azie en Afrika leeft, houdt er enigszins eigenaar dige eetgewoonten op na. „Hij leeft voor het grootste deel van aas of bijna dode dieren. Tijdens zijn maaltijden slikt hij hele botten met stukken vlees eraan in. In de maag wordt op de een of andere manier het merg uit het binnenste van het bot gehaald. Daarna braakt de gier het bot weer uit". Tijdens dit hele proces werken de verteringssappen danig in op de in geslikte botten. Zo erg zelfs, dat er naderhand bepaalde beschadigin gen zijn te zien. „En daar", zegt de heer Louwman, „komt het onder zoek van dr. Sutcliffe om de hoek kijken. Bij studie is gebleken dat deze beschadigingen veel weg hebben van de beschadigingen die men heeft aangetroffen op benen gereedschap dat onze vroege voor ouders zouden hebben gebruikt. De heer Sutcliffe is daarom ernstig gaan twijfelen, en vraagt zich af of al de gevonden gereedschappen niet alleen maar voedselresten van lammergieren zijn". Selecteren Pieterskerk, Antiekmarkt, 9.30 uur Jeugdhonk De Zolder. Morsweg 114, jeugdschaaksoos (11-15 jaar), 3-5 uur nam. Nieuwe Rijn 20a, Vrouwencafé, vanaf 9 uur nam. Zondag Antonius Clubhuis, dansen 8-11 Nieuwe Rijn 20a, trefcentrum werkgroep homofilie/COC, 8-11 Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 2.30 uur am., tel. 125802. Café De Twee Spieghels, Nieuw- straat, muziekprogramma, 3 uur Dorpskerk, Wassenaar, orgelcon cert door de Zwitser Urs Probst, 7 Maandag Ontmoetingcentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 2.30 uur nam. Troef, Noordeinde 2a, Troefkrant, WSW, film, recht/onrecht, textiele werkvormen, alle groepen van 8-10 Witte'Poortkazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, di. van 10.30 uur vm.- 12.30 uur nam. Artsen Leiden- voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur v.m. tot zondag 24 uur, waarge nomen door de volgende artsen: Wijk I (Morswegkwartier. binnens tad tot Cityring en Groenoord): J.L. Schaefer, Rijnsburgerweg 11, tel. 150481; wijk II (Kooi en Meren- wijk): J. Rein ers, Gerard Brandt- straat 29. tel. 760947; wijk III (Waard, Professorenwijk en Tuin- stadwijk): W. de Bruyne. de Laat de Kanterstraat 32, tel. 126866; Wijk IV (Zuid-West en Haagwegkwartier): A.A. van Rijn, Meliosetuin 5, tel 210797. Leiderdorp - SP. Ouwerkerk, praktijkadres Merelstraat 184a, tel. 891037 (za. en .o. spreekuurtje van 12.30-13 uur). Oegstgeest - E.W.F. van Walchren, Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - W. van Dam, Pale- strinalaan 29, tel. 3960. (zaterdag), B.R. van Beusekom, Piet Heynlaan 5, tel. 071-763551 (zondag). Warmond - L. Lempers, Churchill- laan 13, Voorhout, tel. 02522- 12022/10140. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 8 tot 15 juli door; Zuider Apotheek, Lam- menschansweg 7, tel. 123553, Apotheek R. v. Breest Smallen- burg, Loevestein 6, Leiderdorp, tel 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leiderdorp, tel. 140131. Oegsgeest - Interkruis, Lijtweg 7 tel. 154500. Voorschoten -- Gezondheidscen trum, v.d. Waaslaan, tel. 4641; Alg Hulpverlening, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Warmo d - Zr. M den Haan, Hor tuslaan 25a, Sassenheim, tel 02522-12485. STAG-drukkerij DeSTAG-drukkerij, Caeciliastraat 11-15 is gesloten van 11 juli t/m 22 juli. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Van half 8 's avonds tot 8 uur 's morgens, tijdens het weekend doorlo pend van vrijdagavond tot maandag morgen, bereikbaar, vertrouwelijk. Sinds augustus haalt de verzorger van de lammergieren op gezette tijden wat voedselrsten uit de kooi van de dieren. Die resten worden naar de heer Louwman gebracht, die ze dan zelf gaat selecteren. „Ja, ik kijk zo'n beetje wat geschikt kan zijn voor het onderzoek. Zo lang zamerhand hebben we een aardige hoeveelheid materiaal bij elkaar gekregen. Over een paar maanden hoop ik, tijdens een bezoek aan En geland, de botten zelf aan dr. Sut cliffe te kunnen overhandigen." Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen vdn in nood yerkerende moeders, evehtüeel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 132187. Dag en nacht bereikbaar. Dierenhulpdienst Anna Paulownastraat 15, Leiden. Voor hulpverlening aan verongelukte hon den, katten, vogels e.d. in de gemeenten Leiden en Leiderdorp. Dag en nacht be reikbaar, tel. 134687. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit slaagden voor het doctoraal wiskunde: F. J. M. van Rest, H. S. J. Mank, Langeraar, J. L. T. de Jong, Oegstgeest, G. op 't Land, R. T. M. van Helvert, doctoraal rechten. G. J. Koning, mej. M. L. Meijbom, mevr. H. Horst-Wenselaar, N. J. Bakker, H. Hofenk, L. van Gijn, A. H. M. Hagdom, A. v.d. Wetering, K. C. Brinkman, C. J. A. van Veen, mej. I. Cramer, mej. A. J. Schim mel, A. H. L. Westerouen van Mee- teren, mej. A. E. Geveke, E. Hof land, J. W. E. van de Poel, J. G. Dis- sevelt, F. Th. H. Gimbrere, W. M. Steenstra Toussaint, F. J. E. Ver linden, J. C. Waaijers, P. R. Winnen, mej. M. J. J. de Boer, mej. S. A. H. de Bruin, mej. C. P. van Gastel, mej. H. M. ten Haaft, T. W. van der Kroft. mevr. M. M. Westenbroek- Lugtenburg, mej. A. J. M. Adriaanz, Th. Bakker, H. W. Knebel, P. C. Bo des, A. W. de Boer, C. F. M. A. W. van Cleef, W. A. Dukkers van Emb- den, P. V. U. van Grevenstein, F. W. T. de Hoop Scheffer, H. A. G. Huisman, E. M. Jens, J. A. de Jon ge, F. Jonker, R. A. Kiek, J. H. Beek, P. van der Kolk, J. M. Koning, mej. A. J. Waterloo. M. A. Lamme, J. R. v.d. Leek, L. G. N. Marchesini, mevr. I. I. Merkx-Froger, E. W. Roessingh, mevr. H. A. E. L. Rol- vink, T. Scholtus, mej. A. Tirta Soe- jatna, mej. A. E. Kooper, doctoraal Zuidafrikaans recht: L. F. van Huyssteen. Laura-arts M. v.d. Steen had ook de laatste dag de handen vol aan verzorging van pijnlijke benen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2