Illusie van Smit spat als zeepbel uiteen in Angers Stunt van Hans Ree Joke van Gerven maakt zich boos: nieuw record... TEGENSLAG VOOR POST-FORMATIE Sprintwinst voor Patrick Sercu Jan Everse tekent contract bij Ajax ZATERDAG 9 JULI 1977 SPORT PAGINA ll| DOOR BRETAGNE 10JULl-9eET. 187ki I ATLANTISCHE OCEAAN QRovihOillering de teleurgestelde Theo Smit en Gerben het klassement. Ondanks de af spraak dat na de vier kilometer zes ploegleden gezamenlijk over de streep zouden gaan (de tijd van de vijfde renner werd vervijfvoudigd), werd de forma tie uiteengeslagen. De ploeg- koers. zoals de Raleigh's er van maakten, kreeg niet het ge wenste effect, omdat na het af vallen van Van Katwijk, Van den Hoek, Pronk en Karstens, de Brit Nickson als zesde man loste. Toen een kilometer voor de finish Gerrie Knetemann lek reed, stond de nederlaag vast. Tussen de eerste vier Thurau, Kuiper. De Gauwer, Lubber- ding en de geloste Nickson zat zo'n groot gat, dat zonder tegen slag Raleigh als beste formatie tevoorschijn was gekomen. Hennie Kuiper: 'Als je het ver schil met Merckx deelt door vijf, zijn we in totaliteit slechts vier seconden achter hun bin nen gekomen. Wij hadden het hele spul geklopt, als Knete mann niet lek rijdt. Het is jam mer, maar bij zoiets moetje ge luk hebben Door de tegenslag verspeelde de ploeg van Peter Post ook nog de kans op de leiding van het ploegenklassement, dat de Mi- ko-équipe van Joop Zoetemelk met gering verschil in handen heeft. De Frisol-ploeg zonder de geloste Luis Ocana werd vierde. Nickson) 24.26.3, 4. Frisol (Smit- plus, Wesemael, Den Hertog, Schepmans en Rosiers) 24.36.5. Algemeen klassement: 1. Dietrich Thurau (Wdl-Raleigh) 44.50.40, 2. Eddy Merckx (Bei-Fiat) op 51 se conden, 3. Bernhard Thevenet (Fra-Peugeot) en Michel Laurent (Fra-Peugeot) op 1.22, 5. Hennie Kuiper (Ned-Raleigh) op 1.40. 6 Alain Mesiet (Fra-Gitane) op 2.09,7. Joop Zoetemelk (Ned-Mercier) op 2.10, 8. Lucien van Impe (Bel- Lejeune) op 2.15, 9. Raymond De- lisle (Fra-Mercier) op 2.30,10. Fran cisco Galdos (Spa-Kas) op 2.47, 15. Bert Pronk (Ned-Raleigh) op 9.23, 26. Ger Knetemann (Ned-Raleigh) op 21.25, 28. Henk Lubberding (Ned-Raleigh) op 22.28.44. Cees Bal (Ned-Fiat) op 26.12, 64. Fedor den Hertog (Ned-Frisol) op 44.18, 68. Roy Schuiten (Ned-Lejeune) op 45.24. 74. Gerben Karstens (Ned- Raleigh) op 49.22, 77. Jan Raas (Ned-Frisol) op 49.36,92. Theo Smit (Ned-Frisol) op 56.31, 93. Aad van den Hoek (Ned-Raleigh) op 56.50. Ploegenklassement eerste ge deelte 7e etappe: 1. Frisol 11.16.12 (16 plaatsen), 2. Raleigh z.t. (30). Algemeen ploegenklassement: l.Mercier 135.01.01, 2. Raleigh 135.02.27, 3. Kas 135.09.18, 9. Frisol 36.13.45. Puntenklassement: 1. Esclassan (Fra-Peugeot) 99 punten, 2. Rik van Linden (Bel-Bianchi) 94, 3. Thurau (Wdl-Raleigh) 68. Tom Walenkamp ANGERS - Het mocht niet zo zijn. Op de brede place de La Rochefoucauld van Angers trachtte Theo Smit zijn Tour van 1975 weer in herinnering te brengen. Slechts even leek het erop, dat de sprinter weer terug zou zijn. In de laatste driehonderd meter werd de illusie door Patrick Sercu als een zeepbel uiteengeslagen. Nu werd het een niet onverdienstelijke tweede klassering. Maar Theo Smit wenste meer. ANGERS - Gerrie Knetemann, die donderdag even buiten Bordeaux flink geblesseerd raakte door een valpartij, kwam bij het binnenrijden van Angers opnieuw ten val. Het was niet ernstig. Knetemann kon er zelfs om lachen aan de eindstreep, waar hij met enige vertraging overheen was gereden. „Een eindje voor mij vielen een stuk of twintig renners. Ik reed zo'n beetje tegen die berg van cou reurs en fietsen aan. Persoon lijk liep ik dit keer alleen blik schade op. Met een ander voor wiel in mijn fiets kon ik weer verder rijden", aldus de Bra bantse Amsterdammer, die verder nog zei gisteren geen en kele last van zijn blessures te hebben ondervonden. IN N0RMANDI 11 JULLlOe ET.17 ROUEN BAGNOLES De verslagen Nederlander: "Mijn positie was uitstekend. Heel de ploeg had zich voor mij ingezet. De laatste kilometer was voor mij. Een geluk bovendien, dat de kracht sexplosie van Didi Thurau nog te niet werd gedaan. Maar juist in de laatste bocht werd ik zo door de Peugeots de dranghekken ingere den". De teleurstelling droop van zijn ge zicht. Want hoe graag had 'Smitje' het voor hem zo ongelukkige sei zoen goed willen maken met een ritzege. Een overwinning, die in de oninteressante etappe nog bijna naar gele truidrager Didi Thurau was gegaan. De op het ogenblik voornaamste man van de Raleigh's gaf de finale nog enige fleur, door anderhalve kilometer voor de kal- klijn te demarreren. Een onver wachte zet van Thurau, die voorin het peloton met de ploeggenoten de eerste halve rit had beheerst. Een nieuw succes en de daaraan •verbonden tijdwinst, ook al kon dat maar gering zijn, werd Didi Thurau niet gegund. De krachtige mee sterknecht van Eddv Merckx, de Waal Joseph Bruyère klampte zich aan het wiel van de Westduitser vast en nam uiteraard geen kop over. Allereerst voor Merckx en ten tweede om het op een groepsspurt te laten aankomen, waarin de snelste man van zijn formatie Pa trick Sercu nog alle kans had. En de veelzijdige pistier deed wat hem werd verwacht. Flitste in de laatste meters uit de groep, om na zijn succes van 1974, toen hij drie etappes en de groene trui won, zijn vierde ritzege te behalen. "Maar dit keer gok ik niet op de groene trui", beweerde Sercu, die op de piste al meer dan honderd titels heeft ver zameld. "Ik wist voor mezelf, dat ik een moeilijke eerste Tour-week zou krijgen, omdat ik geen grote etap pewedstrijd als voorbereiding had gereden. Daarbij moest ik op de tweede dag al dertig strafpunten incasseren en deed ook m'n val geen goed". Patrick Sercu is evenals Theo Smit, Jan Raas, Jacques Esclassan, Ger ben Karstens of Rik van Linden een man, die men in de vlakke ritten kon verwachten. Ook de komende dagen, als de Tour door Bretagne trekt. Want nu het klassement enigszins in z'n vorm is gegoten, zal men tot voor Roubaix niet al te veel meer van de kopstukken verwach ten. Zeer tegen de zin van Jacques Goddet, die meer ziet in zijn jaar lijkse spektakel en in zijn kritische beschouwingen zelfs de grote Merckx niet spaarde. Ook hij zag de wereldduurrecord- houder wel eens achterin het pelo ton lummelen. Wat toch van een renner met zoveel klassie niet hoorde. Eddv Merckx reageerde er kribbig op. "Tot op heden een en kele rit uitgezonderd, maar vanaf het begin hebben we alle dagen meer dan zeven uur op de fiets ge zeten. Coureurs zijn maar mensen, dat mag men niet vergeten. Als men ons direct de bergen instuurt en rit ten maakt van 250 kilometer hoefje je niet af te vragen wie er dan nog gaat attaqueren". HANS COOLEGEM ANGERS - Didi Thurau en Hennie Kuiper hebben hun po sities in de ploegentijdrit niet kunnen verbeteren. Het chao tisch verlopen tweede deel van de zevende etappe werd een triomf voor de equipe Eddy Merckx, die daardoor tien se conden bonificatie veroverde. Bernard Thevenet, en de eve neens hooggenoteerde Michel Laurent kregen door de tweede plaats van de Peugeots zes se conden. Voor TI-Raleigh bleef voor de derde plaats drie se conden bonificatie over. De door Gerben Kartstens uit erst snel op gang getrokken Raleigh-ploeg had evenals vo rig jaar als winnende équipe op het podium moeten komen. Onachtzaamheid en tegenslag drukte de Post-brigade lager in Uitslag eerste gedeelte zevende etappe: 1. Patrick Sercu (Bei-Fiat) 3.45.24,2. Theo Smit (Ned-Frisol), 3. Klaus-Peter Thaler (Wdl-Tek), 4. Gerben Karstens (Ned-Raleigh), 5. Barry Hoban (GBr-Mercier), 6. Wil- friend Wesemael (Bel-Frisol), 7. Rik van Linden (Bel-Bianchi), 8. Benny Schepmans (Bel-Frisol), 9. Luigi Castelleti (Ita-Bianchi), 10. Jacques Esclassan (Fra-Peugeot), 12. Piet van Katwijk (Ned-Raleigh), 14. Henk Lubberding (Ned.-Raleigh). Ploegentijdrit over 4 kilometer: 1. Fiat (Merckx, Bal, Bruyere, Sercu en Huysmans) 24 min. 08.5 sec., 2. Peugeot (Laurent, Ovion, Danguil- laume, Thevenet en Esclassan) 24.19.5, 3. Raleigh (Thurau, Lub berding, Kuiper, de Cauwer en Joke van Gerven: geprikkeld AMSTERDAM - In de nerende ronde van het IBM-toernooi heeft de Israëliër Liberzon zijn eerste ne derlaag geleden. In een spektakels tuk van de eerste rang werd hij door Hans Ree, die zwart had, verslagen. Daar de Joegoslaaf Hulak won van Adorjan wordt de koppositie door Hulak en Liberzon gedeeld, en is in feite de strijd weer open. Er rolden gisteren veel koppen. Timman zegevierde voor de tweede achtereenvolgende maal. Daarmee is zijn zwakke start uiteraard nog niet gecorrigeerd, doch het geloof in Timman is groot. Sosonko klom door een in tijdnood verworven winst op Panno. Boeiend was Böhm-Reshevsky, daar de witspeler een klassieke opening introduceerde, die de Amerikaan natuurlijk ook van kindsbeen heeft bestudeerd. In feite is de variant al 100 jaar oud, zonder dat de vondsten zijn uitge put. Reshevsky trok aan het langste eind. Quinteros won weer eens. Dit keer op kosten van Van Wijgerden. In de .meesterafdeling blijven Langeweg en Ligterink de beste Nederlan ders. De Joegoslaaf Nicolac is nog steeds koploper. Grootmeestergroep: 9e ronde: Panno (Arg.)-Sosonko (Ned) 0-1. Adorjan (Hon)-Hulak (Jsl) 0-1, Mi- les (Eng)-Kavalek (VS) afg., Tatai (Ita)-Donner (Ned) V2-V2, Quinteros (Arg.)-v. Wijgerden (Ned) 1-0, Li berzon (Isr)-Ree (Ned) 0-1, Böhm (Ned)-Reshevsky (VS) 0-1, Tim man (Nedj-Torre (Fil) 1-0. Afgebroken partij 6e ronde Reshe vsky (VS)-Tatai (Ita) 0-1 Stand: 1/2 Hulak, Liberzon 6, 3. Kavalek 5V2 en 1,4. Miles 5 en 1,5/6. Donner, Sosonko 5, 7/8. Ree, Quinteros 4V2, 11.Panno, Adorjan, Tim an 4, 12/16. v. WijgeiGen, Tatai, Bohm, Toree, Reshevsky 3V2 Meestergroep: 9e ronde: Langeweg (Ned)-Ligterink (Ned) V2-V2, Zwaig (Noo)-Ëgmond (Ned) V2-V2, Nikolac (Jsl)-Cuartas (Col) afg., Scheeren (NedpDiesen (VS) 0-1, Popov (Bul)-Ftacnik (Tsj) - V2-V2, v.d. S erren (Ned)-Szmetan (Arg) V2-V2. Stand: 1. Nikolac 7 en 1, 2. Ftacnik 6, 3. Langeweg 5V2, ?/5. Szmetan, Ligte rink 5. De derde partij uit de tweekamp voor het kandidatentoernooi scha ken tussen Boris Spassky en Lajos Portisch is na 40 zetten afgebroken. Ue eerste 18 zetten van deze partij duurden slechts zeven minuten, waardoor het voor de volgers bijna niet mogelijk was deze te oteren. ROTTERDAM - Fevenoords linksback Jan Everse (23) heeft een contract van twee jaar gete kend bij Ajax. Everse: „Toen van Praag mij belde of ik er wat voorvoelde heb ik gezegd: maar al te graag, want voor Feye- noord speel ik nooit meer. In het eerste gesprek hebben we al spijkers met koppen geslagen, wat ik na al die jaren van Feye- noord niet meer gewend ben. Van Dordt gaat waarschijnlijk voorstopper spelen en ik neem zijn linksbackplaats in". Het transferbedrag dat Ajax voor Everse moest betalen ligt iets onder de zes ton. Bij Feyenoord heeft inmiddels wel Wim Jansen te kennen ge geven dat hij akkoord gaat met het hem aangeboden contract. Dat betekent dat Jansen nog tenminste drie jaar voor de Rot terdamse club zal voetballen. Feyenoord houdt ook Leo Beenhakker aan zijn contrac tuele verplichtingen. Beenhak ker mag bij Volendam niet als opvolger van Leo Steegman gaan fungeren. Co Stout tens lotte heeft een contract voor twee jaar getekend bij FC Am sterdam. Voor de Telstar-spits is een bedrag van 180.000 gul den betaald. fDe voetbaltoekomst van Gilles Hendrikse - ziet er somber uit. De oud-UVS-voetballer wacht met spanning het resultaat van een medische keuring af die is uitgevoerd om te bekijken of hij nog wel geschikt is voor prof voetbal bij zijn huidige club Telstar. Hendrikse kan al langer dan een jaar niet spelen van wege een blessure aan zijn achillespezen, die maar niet wil genezen. De 24-jarige voetbal ler, die pas een huis heeft ge kocht in Velsen: „Daar sukkel ik nu al twee jaar mee. Ik krijg wel een uitkering van 80 pro cent en die loopt geloof ik door tot ik 35 jaar ben, maar ik zou natuurlijk liever voetballen. Nu kan ik niet eens meer trainen, daarom werk ik sinds een half jaar hele dagen bij de Hoog ovens. Ik zou ook niet durven zeggen hoe de uitslag van die keuring wordt. Het zou een klap voor me zijn als ik niet meer zou mogen voetballen. Word ik al leen voor profvoetbal afge keurd, dan ga ik terug naar de amateurs". Het gerucht dat zijn Telstar collega John van Velzen een te rugkeer in de rijen van de lief hebbers zou overwegen, is in middels definitief de wereld uit. Van Velzen heeft een contract getekehd bij FC Dordrecht. SITTARD - Twee Nederlandse re cords leverden de ouverture van de Nederlandse atletiekkampioens- chappen gisteravond op de nieuwe kunststofbaan in Sittard op. Van die twee nationale records moet de negen minuten en 5,6 seconden, die Joke van Gerven op de 3000 meter maakte, internationaal het hoogst worden aangeslagen. De blonde at lete uit Lisse verscheen duidelijk geprikkeld aan de start. Zij had zich boos gemaakt over de kritiek, die was geuit op het feit dat zij enkele weken geleden naar een interna tionale wedstrijd in Bratislava was uitgezonden hoewel zij op dat mo ment niet de beste seizoenprestatie op de 3 kilometer had geleverd. Joke van Gerven maakte in Sittard duidelijk dat zij inderdaad de beste 3000-meterloopster is. Annie van de Kerkhof, de Nederlandse veld loopkampioene, zorgde met een snelle opening, dat het veld meteen uiteen viel. Na de eerste ronde wa ren de drie dames, die als favorieten voor de medailles golden, al ver voor op de rest van het veld. Met Annie van de Kerkhof waren dat Joke van Gerven en Carla Beur- skens, de titelhoudster van 1976. Joke van Gerven nam na 1700 me ter met een tussensprint de kop en sloeg meteen een gat, dat steeds groter werd. Na 2000 meter (6.08,0) was het dui delijk dat het nationale record zou sneuvelen. Joke van Gerven hield het tempo hoog en na een laatste kilometer van 2.57,6, kwam zij uit. op 9.05,6. De Lisser atlete was daarmee 8,8 seconden sneller dan in 1975. toen zij op Papendal met 9.12,4 Nederlands kampioene werd en het nationale record op haar naam bracht. Haar clubgenote Leny v. d. Poel werd zesde in 10.07,2. Wilma Hillen, die op 19 mei in Rem- scheid de 400 meter horden in 59,7 seconden liep, maar die tijd niet als nationaal record erkend zag omdat haar prestatie slechts door één tijd waarnemer was geregistreerd, slaagde er niet in de barrière van 60 seconden opnieuw te némen. De Enschedese had pech dat zij op de laatste horde niet uitkwam. Zij moest dribbelen om de hindernis te nemen en verspeelde daarmee ze ker een seconde. Haar tijd van 60.22 betekende wel een royale verbete ring van het Nederlandse record, dat met 61,1 seconden sedert 8 mei 1977 op haar naam stond. Er werden gisteravond nog drie ti tels verdeeld. Jan-Willem Boog man werd kampioen op de 200 me ter horden in 24,70 seconden en Ad de Jong pakte bij afwezigheid van kampioen en recordhouder Roy Sedoc met een matige 14.84 meter de titel hinkstapspringen. Carel ter Horst (AV'34) werd tenslotte voor de vijfde keer kampioen kogelslin geren met 53.32 meter.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11