„Woede is in de sport 'n betrouwbaar wapen Sterk herstel v.d. Capellen op Forescate TAXI Amerikanen verdacht van moord op 42 homofielen ARCHIMEDES BUITENBOORD MOTOREN PEDAN MARINE B.V. assistent accountant 'IHPmTÈ RIJBEWIJZEN LEIDSE RIJBEWIJZEN CENTRALE Lotto ZATERDAG 9 JULI 1977 VARIA PAGIjjA 10 Eén van de grote figuren van de Olympische Spelen in Montreal was de Cubaanse 400- en 800-meter winnaar Juantorena, een naam die me altijd aan Samkalden doet den ken, omdat het in beide gevallen ten onrechte lijkt alsof hun voor naam vastgebakken zit aan hun achternaam. Het was een mooi en indrukwekkend gezicht om Juan torena te zien winnen, en na afloop, tijdens de persconferentie, bleek bovendien dat hij het redenaarsta lent van zijn president Fidel Castro voor zolang had meegekregen, want hij praatte er duchtig op los. Alleen was ik niet zo in de wolken over wat hij zei, want het kwam er op neer dat hij alleem maar voor Cuba en zijn president had gelopen en zijn zeges ook aan Cuba op droeg. Een mooi gebaar natuurlijk, maar het lijkt dan net of je iets tegen je land en je president hebt als je later een keer verliest. Maar ik heb mijn mond maar ge houden, want toen ik vier jaar eer der in München aan de Russische sprinter Borzov, die zijn zege op de 100 meter geheel aan het systeem toeschreef waarin hij het geluk had te wonen, vroeg of hij een eventueel falen in de toekomst, of het niet winnen van landgenoten van hem, dan ook aan het systeem meende te moeten wijten, werd hij zo nijdig dat hij geen antwoord wilde geven en na zijn 200 meter-zege ook niet meer op de persconferentie ver scheen. Een gevoelig type dus. Blijkbaar is Juantorena ook een gevoelig type, en bovendien schijnt hij zich van dit Borzov-dilemma bewust te zijn, want hij ontloopt nu al wekenlang de Afrikaanse mid- denafstandloper Boit, die wegens de Afrikaanse boycot Montreal de rug moest toekeren, en wiens afwe zigheid de beide zeges van Juanto rena op zijn minst vergemakkelijk te. Er zijn zelfs mensen die menen dat Boit hem op zijn minst één van de twee zeges afgesnoept zou heb ben, wat natuurlijk een heel ander licht op Cuba en het Castrisme zou hebben geworpen dan na die twee gouden medailles. Volgens mij verkeert Juantorena op het ogenblik in dezelfde situatie als de Zweedse zwemmer Arne Borg in 1924, toen hij een tournee door Australië maakte. Hij had toen zes wereldrecords op zijn naam staan, werd overal als een vorst ontvangen, maar door de ver moeiende reis en door al die ont-f vangsten was zijn conditie sterk achteruitgegaan. In zijn boek "Hoe ik om de wereld zwom" schreef Arne Borg, in 1927, dus nu precies een halve eeuw geleden: "Een ieder, die ooit iets met sport te maken heeft gehad, moet kunnen begrijpen dat een kampioen niet graag openlijk laat zien dat hij plot seling niet meer zoveel presteren kan als voorheen. Niets is moeilij ker dan te volharden als men, vol gens het algemeen oordeel, achte ruitgegaan is en toch te blijven trai nen ondanks het gevoel van min derwaardigheid, dat die algemene opinie onvermijdelijk met zich meebrengt. Instinctmatig probeert men zijn goede reputatie zo lang mogelijk te handhaven: immers, deed men dat niet, dan zou men reeds van tevoren capituleren". Juantorena voelt zich kennelijk nog niet sterk genoeg om Boit nu al te weerstaan, en probeert zich via gemakkelijker wedstrijden naar zijn oude vorm te lopen. Die kans werd Arne Borg in Australië niet gegund. Hij moest na een weekje acclimatiseren meteen aantreden tegen Boy Charlton, 16 jaar, maar vergeleken met de magere Borg een reus van 79.9 kilo (tegen Borg 68.8 kilo). De tijden die Borg en Charlton verwezenlijkt hadden tot dan toe, wezen weliswaar uit dat Borg steeds de snelste was geweest, maar Charlton had op langere en zwaarder zwemmende banen ge zwommen. Bovendien hadden in het verleden alle grote buiten landse kampioenen in The Domain Baths slechtere dan hun beste tijden gezwommen. Arne Borg ci teert uit een Australische krant, hoe duizenden mensen trachtten een kaartje voor de wedstrijd te be machtigen. Toen het zwemstadion met de achtduizend toeschouwers gevuld was, stonden er blijkbaar nog duizenden buiten. Toen de race over de 440 yards aan ving, produceerden de 800 toe schouwers een hels kabaal, ze zwaaiden met hoeden, zakdoeken en paraplu's. Na de eerste 110 yards had Borg een voorsprong, na de tweede 110 yards had hij een kleine seconde achterstand, en na 440 yards had hij met 16.4 sec. verschil verloren Charlton evenaarde met 5.11.8 het officiële wereldre cord van Borg, een onbeschrijfelijk gejoel volgde op deze mededeling, Arne Borg begreep dat hij iets moest doen om zijn populariteit te behouden, zag opeens een roeiboot aan de startlijn liggen, trok Boy Charlton mee naar de boot en roeide hem bij wijze van ereronde het bassin rond: "Ik stevende op het midden van het bassin af, liet de roeiriemen los en trad op Boy toe. Plotseling ontstond er een doodse stilte. Ik hief mijn hand op en bracht een driewerf hoera op de nieuwe kampioen uit. Het gejubel hield niet op, voordat de menigte langzamerhand de badinrichting begon te ontruimen". Vier dagen later zwommen Borg en Charlton de 220 yards, met nog vier andere zwemmers die er niet aan te pas kwamen. Borg verloor op nieuw, nu met 2.5 sec. verschil, ter wijl Charlton het Australisch re cord met 2.4 sec. verbeterde. De verlichting bij deze avond wedstrijd was zo slecht, dat Borg niet in staat was Charlton, die drie banen van hem vandaan zwom, in de gaten te houde, bovendien kwam hij dertig meter voor de finish "in een dichte massa couranten en programma's terecht, die het publiek waarschijn lijk gedachteloos had weggewor pen, toen Charlton mij begon in *ed' Weer drie dagen later bestreden Borg en Charlton elkaar op de 880 yards, Borg verloor voor de derde keer, nu met 8,6 sec., maar hij voelde zijn vorm toch weer terug komen. Ondertussen werd er door de Australiërs stevig gewed op de resultaten van hun tweekampen, naar Borg beweert meer dan bij de paardenrennen. In Australië gin gen er intussen stemmen op dat het beter zou zijn als Charlton zich nu verder spaarde voor de komende Olympische spelen, die een half jaar later zouden plaatsvinden. Charltons dokter constateerde bo vendien een hartaandoening. Ter wijl Arne Borg zijn tevoren ge plande rondreis langs de Australi sche zwembaden volgens plan ver vulde, hield Charlton zich schuil, hoewel hij ondertussen wel enkele „exhibities" zwom. Maar toen het bericht kwam dat Charlton zou deelnemen aan het kampioenschap van Nieuw-Zuid-Wales, schreef Borg eveneens in, maar op de avond zelf bleek Charlton wel mee te doen, maar niet op de afstanden waarvoor Borg had ingeschreven. Dezelfde methodiek dus die Juan torena tegen Boit heeft toegepast en nog toepast. Borg zwom de 100 yards, hoorde op de massagebank een oorverdovend gejuich, vernam dat Boy Charlton in een „exhibitie" een nieuw Aus tralisch record had gevestigd op de 500 meter, werd toen verschrikke lijk kwaad, ging naar het bassin, zei dat negen tijdwaarnemers zich ge reed moesten houden, omda hij van plan was zowel het record op de 500 meter als in een moeite door die op de 1000 en 1609 meter te verbeteren, en jazeker, het zojuist gevestigde record van Charlton verbeterde hij met 11 seconden, het Australische record op de 1000 meter verbeterde hij met 24 seconden, en het wereld record op de mijl van de Canadees Hogdson verbeterde hij met maar liefst 1 minuut en 0,5 sec. ook zijn tijd over de 1500 meter was een nieuw wereldrecord. Arne Borg besluit dit relaas-met de woorden: „Ik geloof dat de wijze, waarop ik die avond zwom, onom stotelijk bewijst dat de woede een betrouwbaar en geen verraderlijk wapen is.ebste mensen plegen te beweren". En zo is het maar net. Als Boit nu zijn kans zou krijgen tegen Juantorena, zou de opgekropte woede over het ontlopen van een confrontatie hem zoveel vleugelen geven (vermoedelijk wel zeven), dat hij gemakkelijk van de Cubaan NICO SCHEEPMAKER VOORSCHOTEN - Op de vijfde dag van het tennistoernooi in Voor schoten was dan eindelijk de eerste grote klapper in het herenenkel B te noteren. V.d. Capellen kwam 'sterk terug in zijn partij tegen de als achtste geplaatste Dekker. Na een 6-0, 3-0 voorsprong van Dekker kreeg deze in totaal nog maar twee games. Zuiver spelend, goed ser verend maakte v.d. Capellen de partij af. Via de setstanden 0-6, 6-4, 6-1 haalde hij de laatste acht. De als eerste geplaatste Madera speelde weer eens een van zijn stereotiepe partijen. Nadat Peters de eerste set van hem had gewonnen (7-6). sloeg Madera meedogenloos hard terug. 6-4, 6-0. Showman Charlie Assel- bergs, tweede geplaatst, had het gemakkelijk. Hij gunde in de tweede ronde Ton Crepin slechts drie games (6-3, 6-0) en zou daarna moeten aantreden tegen Ton Creyghton. Die kwam niet opda gen. Broer Cees-Jan Asselbergs deed het minder goed. Hij kon het niet bolwerken tegen Bob van Overbeeke en verloor met 6-2, 6-3. Vijfde geplaatste v. Leeuwen won in twee sets van Visbeen (7-5, 6-1), Hagendoorn had weinig moeite met Pauwels (6-3. 6-1) en van de twee artsen Theunissen en Meyer bleek eerstgenoemde de sterkste, uitslag 6-3,6-4. In het damesenkel B won v.d. Bijl overtuigend van Meyer (6-1, 6-2) en plaatste zich daardoor als eerste voor de finale. Runner up Meyer zorgt in het da mesenkel C toernooi voor de ene verrassing na de ander. Nadat zij gisteren de eerste geplaatste B. Tombrock reeds versloeg, werd nu v. Zuuren haar slachtoffer. Via de setstanden 6-2. 6-1 stootte zij door tot de finale. Bertie Koemanss won in drie sets van v. Overloop, 7-5 in de derde set. In het heren enkel D kwam L. de Goey als eerste in de halve finale. F. Jespers was niet te gen hem opgewassen, uitslag 6-3, 6-4. In het damesenkel D won Pie- terse sensationeel van de als eerste geplaatste v. Wijk, uitslag 6-2, 6-4. Het weekblad "Biblical Recor der" van de zuidelijke baptisten in de Amerikaanse staat North Caro lina wil opheldering over de fina nciën van de vermaarde evangelist Billy Graham. Enkele weken gele den gaf de evangelist in het dagblad "The Charlotte Observer" toe, dat hij in zeven jaar een kapitaal van 23 miljoen dollar heeft vergaard. "De geestelijke bediening en de we reldwijde invloed van Billy Gra ham zijn beschadigd door deze onthullingen", aldus het blad. Het zou helpen, zo meent de schrijver, als de evangelist op een nationale persconferentie opheldering zou geven. De algemene vergadering (syno de) van de Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten heeft met al gemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt onder streept, dat „overal de mensen moeten worden gesteund, die zich inspannen voor de mensenrech ten". In de resolutie wordt de chris telijke kerk in het algemeen be schreven als "de meest verbreide internationale instelling, die de zorg voor de rechten van de mens en voor gerechtigheid voor alle mensen serieus neemt". De synode waarschuwt voor een al te licht vaardig aanwijzen van plaatsen waar in het bijzonder de mensen rechten worden geschonden. Terwijl links Frankrijk, met name de communistische partij, met het oog op de komende verkie zingen dingt naar de gunst van christelijke bevolkingsgroepen, hebben de Franse bisschoppen gewaarschuwd, dat marxisme en christendom onverenigbaar blijven. In een document getiteld "Het marxisme, de mens en het christelijk geloof' spreken zij hun bezorgdheid uit over de toene mende macht van het marxisme in de politiek. De Franse bisschoppen zeggen, dat ze niemand kunnen dwingen op een gebied, dat voor ei gen verantwoordelijkheid van de christen komt. Christenen moeten echter wel de consequenties van hun keuze bedenken, aldus het bis schoppelijke document. Beroepingswerk: Hervormde Kerk - Beroepen te Wassenaar (toezegging van beroep in de aan staande vacature van dr. Frederik- se) R. Steenstra Leiden, te Vlaar- dingen G. Zonneberg Heerde, te Boven-Hardinxveld I. Kok Zoe- termeer, door de generale synode tot predikant bij de marine L. J. Lamens (kandidaat) Utrecht, aan genomen naar Rotterdam- Delfshaven (ziekenhuis Dijkzigt) A. van der Klaauw Rotterdam, be dankt voor Makkum C. W. Oppe- laar Nieuw-Amsterdam, voor Veenendaal H. Binnenkamp Maarssen. Basketbalteam begint EK tegen Tsjechen DEN HAAG - De .Nederlandse basketbalploeg, die zich via Stock holm en Helsinki kwalificeerde voor het toernooi om het Europees kampioenschap in België, zal in Oostende op 15 september zijn eerste wedstrijd voor dat toernooi spelen tegen Tsjecho-Slowakije. In de Nederlandse groep "komen ver der uit: België, Finland, Spanje en Joegoslavië. Na kruisingsweds trijden met de ploegen uit de groep-Luik worden op 23 en 24 sep tember de plaatsingswedstrijden gespeeld. Van Vliet eindigt als tweede MONNIKENDAM - Rob en Marcel Huisman zijn gisteren in Monni kendam Nederlands kampioen zei len in de FJ-klasse geworden. Zij wonnen de zesde en laatste race. De Leiderdorpse duo's Vën Vliet en Schelling/Roorda startten te vroeg in die race en kwamen in de uitslag niet voor. In het eindklassement eindigde de gebroeders Van Vliet als tweede. Zij gaan van 1 t/m 8 au gustus in het Engelse Whitstable deelnemen aan de wereldkam pioenschap. Hans Schelling en Ruurd Roorda eindigden in de ein drangschikking op de vijfde plaats. MALLORY PARK - Studenten van een technisch instituut in Engeland hebben meegedaan aan een wedstrijd, uitgegeven door een oliemaatschappij zoveel mogelijk kilometers rijden op één gallon (3,75 liter) benzine. Zij bouwden dit sigaarvormige apparaat op fietswielen, waarbij dankbaar gebruik werd gemaakt van .wasmachine-onderdelenmonteerden een 50 cc motortje en slaagden er met dit vehikel in een afstand van maar liefst ruim 3000 kilometer af te leggenEn da t op nog geen 4 liter benzine.Ze wonnen er dan ook de eerste prijs mee. Chr. Gymnastiekvereniging "D.O.S." te Sassenheim vraagt: een leider of leidster voor diverse uren per week. De uren kunnen in onderling overleg vastgesteld worden. Gelieve de sollicitatie te richten aan: Mevrouw C. A. de Kleyn-v. d. Lubbe, Kagerplein 420, Sassenheim. Telefoon 02522-14595. UNIEKE AANBIEDING VOOR UW VAKANTIE: A 3.9 van 895,- voor 699,- A 5 van 1180,-voor 895,- A 5a met keerkoppeling van 1475,- voor 1099,- A 9 met keerkoppeling van 2540,- voor 1895,- A 14 van 2795,- voor 2199,- A 20 van 3355,- voor 2995,- Plantage 14 Tel. 01713-4118 Oude Wetering Accountantskantoor G. P. van Haasteren registeraccountant nodigt sollicitanten uit voor de functie van Geboden wordt zelfstandige en gevarieerde werkkring op een klein kantoor. Vereist wordt een opleiding op MBA niveau. NAGEKOMEN FAMILIEBERICHTEN Half vrijstaand Herenhuis LAMMENSCHANSWEG LEIDEN Ind. kamer en suite, toilet, keuken, hal, grote achter zijkamer, aparte zij-ingang. 1e etage: 4 sl.kamers, bad kamer, toilet, balkon. 2e etage: 3 sl.kamers. Voortuin, zeer grote achtertuin op Zuiden met uitgang en nieuwe schuur. Bijzonder leuk aan plein gelegen huis. Architect Kropholler, vraagprijs f 380.000,-. Inlichtingen en bezichtigingen DUIJVESTEIN MAKELAARS A. C. V. d. WOERD in leven voorzitter van de woningbouwver. „Eigen Haard" is overleden. Gedurende een groot aan tal jaren gaf hij zijn beste krachten aan onze vereni ging- Zijn adviezen en bezie lende leiding zullen wij mis- Hij ruste in vrede. Bestuur en leden van woningbouwver. „Eigen Haard" AUTOVERHUUR St. Aagtenstraat 10-14, Lelden, 071-125709,153627 Wij kunnen de volgende handelingen van u overnemen: aanvrage eerste rijbewijs; vernieuwing rijbewijs (mits niet langer dan 1 jaar verlopen), duplikaat rijbewijs (door verlies of vermissing); omzet ting buitenlands rijbewijs in een Nederlands; vernieuwing rijbewijs van Nederlander wonende in het buitenland. Als servicebureau voor rijbewijzen zijn wij ingeschreven bij De Kamer van Koophandel sedert 1 februari 1956. (A. J. Bierman), Oude Rijn 54, Leiden, telefoon 132310. Algemene kennisgeving Heden ontsliep zacht en kalm, in zijn Heer en Heiland, mijn geliefde man, onze vader, behuwd-, groot- en over grootvader JAN JONKER op de leeftijd van 72 jaar L. JONKER-KLINKENBERG C. v. HOLLAND-JONKER P. v. HOLLAND E. v. d. PLAS-JONKER T. v. d. PLAS C. JONKER A. JONKER-DIJKHUIZEN G.JONKER A. JONKER-v. DUIJN J. JONKER M. JONKER-OUWEHAND J. J. KRAAIJENOORD-JONKER J. KRAAIJENOORD Klein- en achterkleinkinderen Katwijk aan Zee, 8 juli 1977 Paul Krugerstraat 42 Rouwbezoek: des nam: van 3-5 en 7-9 uur aan de Tram straat 13, alwaar de overledene is opgebaard. Geen bloemen. De rouwdienst zal gehouden worden D.V. dinsdag 12 juli a.s. des nam. 12.45 uur in het Jeugdhuis, Voorstraat 72, waarna de begrafenis zal plaatsvinden omstreeks 13.30 uur op de begraafplaats „Duinrust" aan de Parklaan te Katwijk aan Zee. SAN FRANCISCO (AP) - Volgens de politie van San Francisco is de man die verdacht wordt van 14 moorden op homoseksuelen niet in staat van beschuldiging gesteld, omdat de drie mensen die zijn moordaanslagen overleefd hebben niet "in de openbaarheid durven te treden om tegen hem te getuigen". Een van de drie overlevenden is een "bekend figuur uit de amuse mentswereld", een andere een di plomaat. Volgens inspecteur Rotea Gilford ondervraagt de politie al een jaar lang een jonge man die "de krabbe laar" wordt genoemd in verband met de 14 moorden en drie moord pogingen. De dader zocht zijn slachtoffers in de homoseksuele gemeenschap van San Francisco. De belangstelling voor deze zaak is deze week weer opgeleefd nadat twee mannen uit Redondo Beach in Californië werden gearresteerd in Riverside voor ondervraging over 28 moorden die plaatshadden nadat de slachtoffers een homoseksueel contact hadden gelegd. De verdachte, wiens naam niet be kend werd gemaakt, heeft openhar tig met zijn ondervragers gepraat, maar niet bekend. De politie is er "vrij zeker" van dat men de juiste man te pakken heeft, maar men heeft de getuigenissen nodig van de overlevenden die "de krabbelaar" zouden kunnen identificeren als de dader. De moordenaar ontmoette zijn slachtoffers in homoseksuele na chtclubs en restaurants in San Francisco. Meestal maakte hij eerst een tekening van de mannen, voor dat hij intiem contact met hen had. Daarna reeg hij hen aan het mes. De politie is van mening dat hij zijn slachtoffers doodde uit schaamte over zijn homoseksuele ervaringen. Harvey Milk, een advocaat die ge specialiseerd is in de rechten van homoseksuelen, heeft begrip voor het standpunt van de overleven den. Milk schat dat er 85.000 homo seksuelen in San Francisco wonen, waarvan "ruim 20 tot 25 procent dit geheim moet houden - het zijn mensen in hoog betaalde posities: artsen, vice-presidenten van ban- TENNIS - Louk Sanders heeft tij dens het internationale tennistoer nooi in Scheveningen de halve fina les bereikt door een zege van 6-1, 6-2 op Frits Don. WIELRENNEN - De tweede rit van de wielerdriedaagse van Harder wijk is gewonnen door Adrie van Houwelingen. Hij versloeg in de eindsprint Michel Jacobs die op de laatste dag in de leiderstrui zal rijden. Bij de dames is Keetie van Oosten-Hage winnares geworden. ken, advocaten en mensen uit de amusementswereld". Een andere woordvoerder voor de homoseksuele gemeenschap, Hank Wilson, verklaart het gedrag van de overlevenden uit de dubbele mo raal van de maatschappij als het gaat om misdaden waarbij homo seksuelen betrokken zijn. "Je hoort nooit iets van een hetero seksuele moordenaar die 12 vrou wen heeft vermoord nadat hij ze aangerand heeft", zegt hij. Volgens inspecteur Gilford heeft de ver dachte in het verleden psychiatri sche behandeling ontvangen voor zijn sexuele moeilijkheden. PALMI (Reuter) - De Italiaanse ad vocaat Luigi Pepe is gisteren in zijn benen geschoten toen hij zijn wo ning in Palixin Palmi in het zuiden van het land verliet. De aanvaller was vermoedelijk een politieke extremist. Hij vuurde en kele schoten af op de 45-jarige ad vocaat en vluchtte daarna. Pepes toestand is niet ernstig. Hockeyteam ongeslagen CALGARY - De Nederlandse hoc- keyploeg is op zijn toernee door Canada ongeslagen gebleven door een overwinning van 4-1 tegen Al berta. Nederland leidde in deze ontmoeting, die in Calgary werd gespeeld, bij de rust met 1-0. De doelpunten werden voor Neder land gemaakt door Ron Steens (2x) en Theo Doyer (2x), en voor Alberta scoorde Hash Kanjee. Oranje reist nu door naar Vancouver, voor een verblijf van tien dagen. DEN HAAG - Lotto 27 heeft een winnaar opgeleverd die bruto 641.282,10 ontvangt. Voor de tweede prijs komen vier deelne mers in erking, die elk bruto f 36.236,30 krijgen. De uitslag van lotto 27 is: Inleg f3.051.485,- Prijzenbedrag 1.583.428,14. eerste prijs: 1 winnaar, die bruto f 641.282,10 ontvangt; Tweede prijs: 4 winnaars, die elk bruto f36.236,30 ontvangen; Derde prijs: 173 winna ars, die elk bruto f 1.256,70 ontvan gen; Vierde prijs: 9.621 winnaars, die elk f 30,60 on vangen; Vijfde prijs: 9.279 winnaars, die elk f30,60 ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10