LEIDSCH DAGBLAD Akkoord over de belasting op vermogenswinst Den Lvh Tas op de plaats met lonen' Verhoudingen in Leiden verziekt vandaag Veel Katwijkse vissers in ww Lijk oud minister Egypte gevonden Breznjev wil nu niet met Carter spreken Memo twee ELECTR0B0UW IS ZUINIG OP UW VAKANTIEGELD ALTIJD GOEDKOPER DAN WAAR 00K electrobouw gereedschap WOENSDAG 6 JULI 1977 OPGERICHT 1 MAART 1860 35285 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Landbouwgrond nog probleem bij formatie DEN HAAG (SP) - De drie bij de formatie betrokken partijen zijn het eens geworden over een vermogenswinstbelasting. PvdA, CDA en D'66 konden echter vannacht nog geen overeenstemming bereiken over de verkoop van landbouwgronden. Vanavond zal men daarover verder praten. Met het bereiken van een akkoord over de vermogenswinstbelasting is formateur Den Uyl weer een stapje verder gekomen bij het realiseren van een nieuw kabinet. De vermogenswinstbelasting zal al leen worden geheven op onroe rende goederen en effecten. Als het nieuwe kabinet tot stand zal zijn gekomen zal met spoed aan een wetsontwerp voor deze belasting worden gewerkt. PvdA, CDA en D'66 spraken gister avond af dat deze belasting alleen zal worden betaald door zogeheten natuurlijke personen. Dat wil zeggen, dat deze belasting niet hoeft te worden betaald door bijvoorbeeld bedrijven. Deze worden ondermeer belast via de vennootschapsbelasting. Roerend goed Roerende goederen - zoals boten, diamanten en postzegels - vallen buiten de vermogenswinstbelas ting. Als echter de vlucht van spe culanten naar deze sectoren te groot wordt zal worden overwogen ook de daarin gemaakte winsten te belasten. Bij de vermogenswinstbelasting zal een aantal correcties worden toegepast. Dat geldt ondermeer voor de inflatie en voor eventueel geleden vermogensverliezen. Ook zal een speciale correctie wor den aangebracht voor mensen die van het ene koophuis naar het an- •dere verhuizen. Men gaat er vanuit dat de verkoper de winst die hij boekt nodig zal hebben om een ge lijkwaardig huis terug te kunnen kopen. Ontheffing Onduidelijkheid bestond vannacht over de vraag of voor deze gevallen een volledige ontheffing van de vermogenswinstbelasting wordt verleend. Volgens de onderhande laars Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) zijn daar over nog geen besluiten genomen. Om nu niét verder te verzanden in details, zal de uitwerking aan het nieuwe kabinet worden overgela ten. Voor bejaarden die hun spaargeld hebben belegd in een eigen woning zal ook een uitzondering worden gemaakt, omdat zij zich een CAIRO (AP) - Sjeik Moehammad Zahabi, oud-minister van gods dienstzaken, is vandaag dood aangetroffen in een villa in de buurt van de piramides van Gaza, niet ver van Cairo aldus is door de politie meegedeeld. Zahabi was zondag ontvoerd door leden van een extremistische godsdienstige sekte die voor zijn vrijlating eisten dat de regering 60 gevangen zittende leden van de sekte moest loslaten en een bedrag betalen van 200.000 Egyptische ponden (500.000 dollar). (zie ook pagina 13) Minder zonnig Overwegend matige wind uit noord tot noordoost. Minima rond 14 graden. Maximomtemperaturen morgen van 20 graden aan de kast tot omstreeks 25 graden in het binnenland. Opgemaakt om 11.15 uur) 7 JULI Zon op: 5.29 uur; onder: 22.00 uur Maan op: 0.48 uur; onder: 13.16 Sur Hoogwater te Katwijk om 8.34 en 21.04 Laagwater om 4.25 en 16.45 uur. plaatsje moeten kunnen kopen in een verzorgingsflat. De drie onderhandelaars werden het gisteravond met formateur Den Uyl eens over het principe, dat de opbrengst van de vermogens winstbelasting in ieder geval de kosten die moeten worden ge maakt om de belasting te innen zal moeten overtreffen. Landbouw Problemen bleven er vannacht be staan over de prijsbeheersing van landbouwgronden. Het CDA vindt dat deze gronden alleen verkocht zouden moeten worden via een overheidslichaam dat er op toeziet dat landbouwgronden alleen aan boeren en tuinders te koop worden aangeboden. Onderhandelaar Van Agt meent dat uit het weren van andere gegadigden al een prijsma- tigend effect zal uitgaan. PvdA en D'66 denken dat dit niet voldoende is. Zij willen ook nog prijsbeheersende maatregelen. Volgens PvdA-woordvoerder Van Thijn is geen probleem meer de vraag wie de uitgifte van land bouwgrond moet regelen. Men zou gebruik willen maken van de be staande grondkamers, zij het in een iets andere vorm. Vanavond zal formateur Den Uyl proberen het probleem over de landbouwgronden op te lossen. In de loop van de dag zal hij daartoe voorstellen op papier zetten. Kabinetsformateur Den Uyl heeft in een gisteren aangebo den nota (foto) over het toe komstig financieel, sociaal en economisch beleid aange drongen op een pas op de plaats voor alle inkomens. Al leen de loontrekkers tot onge veer 28.000 gulden zullen er in koopkracht niet op achteruit mogen gaan maar voor de ho gere inkomens ligt er volgens Den Uyl een stapje terug in het verschiet. Als althans zijn ie DA r.TKT A «c - 18 PAGINA'S plannen om de economie wat gezonder te maken door toe komstige regeringspartners en het bedrijfsleven worden ge accepteerd. PAGINA 7 Joep den Hollander: „Ik wil ook wel eens kampioen wor den". PAGINA 11 Patriottisch Front van Rho- desië nu erkend. PAGINA 13 Ons voetbal in de Verenigde Staten. PAGINA 14 Voorzitter Kamer van Koophandel: (Van onze verslaggevers) LEIDEN - „De verhouding tussen het Leidse gemeentebestuur en het bedrijfsleven in de binnenstad is verziekt. Tussen beide partijen is een toenemende spanning ontstaan en dat is zeer spijtig. Want zowel het gemeentebestuur als het bedrijfs leven zijn uit op het welzijn van de binnenstad. Het moet dan ook mo gelijk zijn dat beide partijen elkaar weer vinden." Aldus voorzitter A. Koningsveld van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland gister middag in zijn openingswoord van de ledenvergadering. De heer Koningsveld noemde de ontwikkelingen rond de afsluiting van de Breestraat .jammer". „Door een procedure aan te spannen te gen de verkeersmaatregelen heeft het Leids City Centrum duidelijk aan de noodrem getrokken", aldus de Kamervoorzitter. „Het is spijtig dat die noodrem is gehanteerd. Maar het is tevens een teken aan de wand want het duidt op de sombere situatie waarin het bedrijfsleven in de binnenstad verkeert". Juist ook met het oog op die slechte situatie is het volgens hem noodza kelijk dat bedrijfsleven en gemeen tebestuur weer met elkaar om de tafel gaan zitten. Dat overleg zou het beste gevoerd kunnen worden via de Stichting Leidse Binnenstad (het overlegorgaan van het bin nenstedelijk bedrijfsleven waarin onder meer het LCC vertegen woordigd is). De verkoelde verhoudingen wor den nog eens geaccentueerd door de recente briefwisseling tussen het Leids City Centrum en de ge meente. In een brief van het college van B. en W. aan het LCC wordt geëist om beschuldigingen aan het adres van gemeente-ambtenaren terug te nemen. Van LCC-zijde werd beweerd dat ambtenaren kei harde leugens hadden verteld en notulen hadden vervalst. B. en W. dreigen om geen ambtena ren meer aan het overleg met het LCC te laten deelnemen omdat zij in dat geval de kans lopen blootge steld te worden aan kritiek, terwijl ze zich niet tegen die kritiek kun nen verdedigen. Het LCC heeft in een brief op zijn beurt fel ge reageerd tegen de uitlatingen die PvdA-fractieleider Leo Meijer heeft gedaan in de laatste raadsver gadering voor de zomervakantie. Het LCC werd onder meer betiteld als „het grootwinkelbedrijf en zijn bontmantelorganisatie". Het LCC eist nu dat Meijer zijn woorden te rugneemt. Gebeurt dat niet, dan verzoekt het LCC de Leidse raad om een motie van afkeuring in te dienen, om daarmee afkeuring over het optreden van Meijer uit te spre ken. (Zie ook pagina Leiden) LIMA - De kaping van een Chi leense Boeing 727 is gisteren vreedzaam geëindigd op het vliegveld van Lima. De drie mannen en een vrouw hadden het toestel, dat op weg was naar San tiago in Chili, gedwongen naar Peru te vliegen. Nadat zij daar de toezegging hadden gekregen dat zij asiel zouden krijgen lieten zij de bemanning van het toestel en de 52 passagiers vrij. Het is de tweede kaping van een Chileens toestel in twee wekenDe vorige werd uitgevoerd door een ontevreden Chileense ambtenaar die na enige uren werd overmee sterd door de gezagvoerder van het toestel. Foto: de vier kapers bij het gekaapte toestel. (Van c r verslaggevers) KATWIJK - - Bij het arbeidsbureau van Kat wijk hebben zich in de loop van gis teren ongeveer honderd haringvis sers uit Katwijk gemeld voor een WW-uitkering Ook vandaag drup pelden bij het bureau nog geregeld vissers binnen, die werkloos zijn geworden doordat Engeland een zijdig een visserijzone van 200 mijl heeft ingesteld. De heer P. J. Buiter van het arbeidsbureau vertelde dat de stemming onder de vissersmen sen enerzijds fatalistisch en ander zijds wanhopig is. De heer Buiter: "Ondanks dat blijft de hoop toch wel algemeen gericht op half juli. Men verwacht dat Ierland zijn vis- serijgronden weer open zal stellen voor Nederlandse haringvissers en dat de werkloosheid van korte duur zal zijn." Kapitein C. van Duyn van de KW 135 was een van de schippers die zich met zijn dertien bemannings leden in opdracht van rederij N. Parlevliet jr. bij het arbeidsbureau WASHINGTON (UPI) - President Breznjev van de Sovjet-Unie ver kiest een topontmoeting met presi dent Carter nadat een nieuw ver drag over beperking van de strate gische bewapening (SALT) is be reikt, liever dan een ontmoeting nu om elkaar te leren kennen, zo is vernomen in Washington. Het standpunt van Brezjnev staat in een persoonlijke brief aan Carter en het sluit een topontmoeting op korte termijn klaarblijkelijk uit. De Sovjet-president is van mening dat een samenkomst met Carter - wanneer ook gehouden - moet sa menvallen met de ratificatie van een belangrijk verdrag, zoals een SALT-verdrag. In het Witte Huis was gespeculeerd dat een topontmoeting al in augus tus plaats zou kunnen hebben in Alaska. Dat is nu waarschijnlijk van de baan. Breznjev heeft duidelijk gemaakt dat hij de diplomatie uit het verle den verkiest. Dit zou betekenen dat de Sovjetrussische en Ameri kaanse ministers van Buitenlandse Zaken, Gromiko en Vance, de bij zonderheden van een verdrag uit werken, dat daarna door de presi dent van de Sovjet-Unie en de Ver enigde Staten wordt onderkend. Autobanden in brand BARNEVELD (ANP) - Nog steeds woedt er een hevige brand in een opslagplaats van oude autobanden in het Gelderse Barneveld- Zwartbroek. De brand brak gister avond omstreeks acht uur uit. Brandweerkorpsen staakten na ruim twee uur blussen hun pogin gen omdat men tot de conclusie kwam dat het vuur niet te be strijden was. Het tweede memorandum van for mateur Den Uyl met sociaal- economische voorstellen is geen vrolijk, maar wel een realistisch stuk. Om de economische proble men het hoofd te bieden en de werkloosheid tenminste enigszins terug te dringen moeten wij met ons allen op de nullijn gedurende twee jaar. En veel inkomens zul len daarenboven nog een stapje moeten terug doen. Ook de collec tieve sector moet drastisch mati gen zowel de overheidsuitgaven als de sociale voorzieningen en één en ander betekent wel dat de leuke dingen voor linkse r schaars worden, zeker i ze geld kosten. De ratio is dat de financiële druk op het bedrijfsleven (lonen, belastin gen, sociale lasten) minder wordt, waarbij dan een stuk nieuw ren dement wordt vrijgemaakt dat tot investeringen en hopelijk meer werk moet leiden. Nogmaals een realistisch geluid van Den Uyl, maar nogal aan de late kant. Wetenschappers van al lerlei politieke snit en topambte naren van de ministeries en het Centraal Planbureau vertolken al geruime tijd hun ongerustheid. Soms wint de lijsttrekker het van de bewindsman blijkbaar. En een formateur heeft van beiden een beetje. Je vraag blijft of zo'n nullijn voor allemaal haalbaar is. De vakbe weging zal er zeer veel moeite mee hebben en zeker eisen stellen. Zo zal men vinden dat de inkomens uit de vrije beroepen zonder uit zondering in het vriesvak moeten. En dat is niet meer dan billijk. Als bij iedereen de buikriem op het verste gaatje moet dan ook bij de makelaar of de röntgenoloog. Daarnaast valt te verwachten dat de vakbeweging in de imma teriële sfeer nu en de materiële sfeer op wat langer termijn ga ranties wil hebben. Wat die laat ste categorie betreft valt de ti ming van Den Uyls memo op: juist aan de vooravond van het moment dat formateur en fractie leiders zich over de vermoge- nsaanwasdeling buigen. Immers, welke principiële en praktische haken en ogen zo'n VAD ook kan opleveren, doelwit is materiële verbetering OP TERMIJN. Zowel Den Uyls jongste memo als het compromis in de grondpoli- tiek wijzen op een koers naar het harmoniemodel. En dat ligt per definitie in het midden. Ooit ge bruikte men kleuren om het eerste kabinet-Den Uyl te schilderen rood met een wit randje bijvoor beeld). Die tijd ligt al weer ver achter ons. De nieuwe kleur zal het meeste op een pasteltint lijken. De heer Van Agt maakte bij het begin van deze formatie bezwaar tegen het adjectief 'progressief voor het nieuw te vormen kabinet. Hij bleek daarmee over een voor spellende geest te beschikken. Voorlopig althans. Verkiezing helft Senaat DEN HAAG - De provinciale staten van Zuid-Holland, Gelderland, Overijssel, Groningen en Drente hebben vandaag verkiezingen ge houden voor de helft van de Eerste Kamer, die aan aftreden toe was. Daardoor is de samenstelling van de Senaat met ingang van het nieuwe zittingsjaar, dat op Prins jesdag (20 september) begint, als volgt geworden: oud nieuw winst/verlies CDA 29 24 -5 PvdA 21 25 +4 WD 12 15 +3 PPR 4 5 +1 CPN 4 2 -2 SGP 1 1 BP 10 -1 GPV 0 1 +1 PSP 0 1 +1 D'66 3 0 -3 75 75 meldde voor een ww-uitkering: "Ja, de stemming bij ons is natuur lijk niet best. Het ligt niet aan ons dat we met de visserij moeten stop pen. Onze hele hoop is nu gericht op de Ieren waarvan we verwach ten dat ze hun visserijgrenzen na 18 juli voor ons zullen opengooien." "De Katwijkse schol- en tongvis sers verkeren momenteel ook da nig in spanning over de werkgele genheid in hun visserijbranche, nu de situatie in de haring zich zo dra matisch lijkt te ontwikkelen. Secre taris J. Ouwehand van de Vereni ging voor Schippers/eigenaren, waarin de tong- en scholvissers zijn verenigd, vertelt ons: "Wij zitten ook nog altijd met problemen rond de sanering van onze vloot, die veel te omvangrijk is. Voor dit jaar hebben we dezelfde quota als in 1976, maar voor 1978 komen er nieuwe besprekingen. We zijn bang dat er voor ons nieuwe problemen in het verschiet zijn, wat er wel inzit nu het met de haring zo moeilijk gaat." Kijk maar. Gedurende de komende weken kortingen van 40-70% op elektrisch gereedschap handgereedschap huishoudelijke apparaten Kom snel en let ook op de koopjes in de "sleuteltjes" (onder diverse aanbiedingen). Electrobouw gereedschap voor vrije tijd en vakman. Complete serie Peugeot, Makita en Kinzo. Langegracht 54 - Leiden - tel. 071-120403 ook donderdagavond open; zaterdag tot 13.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 1