Morgen gesloten. Onverwacht hoge boete voor Scheveningse haringvisser FNV: boycotacties beter aanpakken norit, Coureur wegens verzekerings fraude in arrest RUIM 100.000 GULDEN Vrouwen zes jaar leven zo'n langer dan mannen DINSDAG 5 JULI 1977 BINNENLAND PAGINA 7 Volgende week donderdag, 14 juli, begint om 9 uur de seizoen opruiming. Om alles goed te kunnen voorbereiden is de Bonneterie morgen 6 juli de hele dag gesloten. de BONNETERIE De rechtbank heeft de schipper schuldig bevonden aan vissen binnen de Britse 200 mijlszone, 20 uur nadat de Britse regering een vangstverbod had afgekondigd. Morgen moet de Katwijkse schipper Arie Jonker op de zelfde beschuldiging terecht staan in Lerwick op de Shet- landeilanden. .Gravenstraat/Buitenhof,Den Haag. De Maria werd aangehouden op 50 mijl uit de kust van Aberdeen door een Brits fregat. Eem kwartier na de aanhouding kreeg De Niet be richt van de Nederlandse reder dat hij het vissen moest staken en naar huis moest varen. De Niets advocaat betoogde dat de schipper uit Scheveningen ver trokken was met een geldig certifi caat voor de haringvangst. Het ver bod was pas afgekondigd toen hij al op zee was. De schipper verzocht zijn vangst te mogen terugkopen maar de rechtbank beschikte daarop afwijzend. Volgens de openbaar aanklager Helen Ross zou de vis in Nederland waarschijn lijk meer opbrengen. Klacht De Europese commissie, het „dage lijks bestuur" van de EG, heeft het Europese hof van justitie in Luxemburg gevraagd voor 9 juli een uitspraak te doen inzake de (voor Nederland zeer belangrijke) klacht die de commissie tegen Ier land heeft ingediend. De commis sie in Brussel zou graag zien dat het hof Ierland opdraagt haar visserij maatregelen zo te wijzigen, dat ze niet meer discriminerend zijn, of wel dat het hof Ierland beveelt de speciale Ierse visserij maatregelen te schorsen. Een woordvoerder van de commissie heeft dat gisteren in Brussel meegedeeld. Het Europese hof had oorspronke lijk op 21 juni al uitspraak zullen doen in deze kwestie. Op verzoek van de Europese commissie zelf stelde het die uitspraak uit. Het hof bepaalde toen echter wel dat de corrjmissie voor 1 juli zou moeten melden of er voortgang gemaakt was met een poging een verande ring van het Ierse standpunt tot stand te brengen. Het is de commissie kennelijk niet gelukt daarin te slagen (wellicht Vier jongens verdacht van brandstichting HELMOND (ANP) - De Hel- mondse politie heeft gisteren vier Zuidmölukse jongens uit Helmond in leeftijd variërend van 14 tot 17 jaar aangehouden. Zij worden er van verdacht in de nacht van 29 op 30 juni jongstleden brand te heb ben gesticht in een woning in Hel mond. Daarbij ontstond een schade van 23.000. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De vier knapen hebben nog niet be kend. De woning is gelegen aan de Tjerk Hiddestraat in Helmond. In die straat en de omgeving daarvan wo nen ongeveer honderd Zuidmo- lukkers. De bewuste woning werd oorspronkelijk bewoond door een Zuidmoluks gezin dat volgens de Helmondse politie Indonesisch ge zind was. Een woordvoerder van de politie zegt dat dit gezin door de buurt is weggepest. Daarna heeft de woning ongeveer een jaar leeg gestaan. Sinds enkele maanden woont er een Nederlands gezin. Op 12 juni jongstleden werd voor de eerste keer geprobeerd brand te stichten. Toen bleef het echter bij een po ging. In de nacht van 29 op 30 juni werden tegels en zogenaamde mo lotovcocktails door de ramen van de woonkamer gegooid. Het gevolg was een brand die door de brand weer kon worden beperkt tot de woonkamer. Het Nederlands gezin is inmiddels elders in Helmond aan een woning geholpen. Verdachte was pyromaan niet ALKMAAR (ANP) - De politie in Alkmaar heeft gisteren meege deeld dat onderzoek heeft uitgewe zen dat de gistermorgen op ven brandstichting aangehouden man niets met de branden te maken heeft gehad. De man, die aange houden werd terwijl hij lag te sla pen bij een belastingkantoor in aanbouw, bleek een geestelijk ge stoorde, die zondagmiddag was weggelopen uit een inrichting in Noprd-Holland. ABERDEEN (ANP) - Schipper Nicolaas De Niet van de Scheveningse treiler Maria is gisteren door een recht bank in het Schotse Aberdeen veroordeeld tot een boete van 25.000 pond (ongeveer 110.000 gulden 1 Tevens liet de rechter beslag leggen op de vis-uitrusting ter waarde van 20.000 pond, en op de visvangst, met een geschatte waarde van 7.500 pond. ook omdat in Ierland een nieuwe regering gevormd wordt). In elk geval heeft de commissie het hof nu verzocht voor 9 juli een uitspraak te doen. Al maanden Het geschil met Ierland inzake de, visserij speelt al enkele maanden, sinds de dag dat Ierland een zone van 50 mijl (en hier en daar zelfs meer) rond zijn kusten tot verbo den visserijgebied verklaarde voor schepen van meer dan 33 meter lengte en een motorvermogen van meer dan 1100 pk. Onder die cate gorie vallen vrijwel alle Neder landse vissersschepen die rond Ier land ter visserij plachten te gaan. Nederland achtte die maatregel discriminerend. Kleinere schepen - vallen namelijk niet onder de maat regel en daarom konden bijvoor beeld kleine Ierse vissersschepen rustig blijven vangen. üROrrERDAM (SP) - Een ver keerd wi6selstand is gisteravond in het Europoortgebied bij Rot terdam de oorzaak geweest van een botsing tussen twee goederen treinen. Drie personeelsleden van de Nederlandse Spoorwegen raakten daarbij gewond. Twee machinisten waren er ernstig aan toe, een rangeerder had lich tere verwondingen. Enige tijd heeft explosie-gevaar be staan, doordat een met butaan gas geladen tankwagon, die half op een locomotief was geschoten lekte. Deskundigen van de NS hebben het gat provisorisch ge dicht, waarna direct gevaar was geweken. Desond.anks rukte de brandweer met groot materieel uit. Ongeveer tien wagons van beide treinen, een goederentrein met diverse wagons en een ertstrein, liepen uit de rails. Alleen formeel beslag op ontwikkelingsgeld DEN HAAG (ANP) - Het beslag dat onlangs is gelegd op Nederlandse financiële middelen die via de ont wikkelingssamenwerking be schikbaar waren of zouden komen voor Cuba, heeft geen feitelijke be tekenis. Dit antwoorden minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) en staatssecretaris Zeevalking van justitie op Kamervragen over deze zaak. Het beslag was gelegd op verzoek van mevrouw Pineiro Gonzalez, weduwe van een voormalig chauf feur van de Cubaanse ambassade in Den Haag. Bij het overlijden van haar man bleek dat de Cubaanse ambassade geen sociale lasten voor haar man had afgedragen, waar door zij niet in aanmerking kwam voor een uitkering krachtens de weduwen- en wezenwet. In hun antwoord aan beide Kamer leden zeggen de ministers dat de weduwe van de chauffeur inmid dels is meegedeeld dat zij een voor schot krijgt op een uitkering krach tens de weduwen- en wezenwet en wel met terugwerkende kracht tot het tijdstip van overlijden van haar man. Centraal Bureau voor de Statis tiek. Vrouwen hebben altijd langer geleefd dan mannen, maar het verschil was vroeger veel kleiner. In de jaren 1840 tot 1851 was de gemiddelde levensduur van vrouwen 2,4 jaar langer dan die van mannen en dit is lange tijd zo gebleven, tot in de jaren 1931 tot 1940 het verschil een mini mum bereikte van anderhalf jaar. Daarna is het verschil voortdurend gegroeid. Dit ging hand in hand met een voortdurende stijging van de gemiddelde levensduur (ge middeld aantal te verwachten levensjaren bij de geboorte) van vrouwen, die in 1840/1851 nog maar 38,5 jaar bedroeg en in 1931-1940 was gestegen tot 672. Twintig jaar laterin 1971-1975, was de gemiddelde levensduur vair vrouwen met tien jaar ge stegen tot 772 jaar. Bij mannen heeft zich van 1840-1851 tot 1956-1960 eve neens een stijging van de ge middelde levensduur voorge daan en wel van 36,1 jaar tot 71,4 jaar, maar daarna is daar niets meer bij gekomenEr heeft zich, integendeel, een lichte da ling voorgedaan: in de jaren 1971-1975 was de gemiddelde levensduur van mannen 712 jaarof02jaar minder dan vijf tien jaar eerder. Uit de gegevens van het C B S. blijkt verder, dat het sterfteri- sico voor mannen in alle leef tijdsgroepen hoger is dan dat voor vrouwen. Soms is het ver schil zeer groot: in de leeftijds categorieën 16 tot26 jaar en 54 tot 69 jaar is het sterfterisico van mannen zelfs meer dan tweemaal zo hoog als bij vrou- Bij de mannenvan 16 tot 26 jaar komt dit doordat veel meer mannen dan vrouwen door on gevallen (bedrijfs- en verkeer songevallen) om het leven ko men. In deze leeftijdsgroep is de doodsoorzaak in meer dan de helft van de gevallen een onge luk. In de leeftijd van 54 tot 69 jaar ligt het aan de sterfte aan hart en vaatziekten en kwaadaar dige nieuwvormingen, die on der manne'n aanmerkelijk ho ger is dar» onder vrouwen. Internationaal wordt Neder land wat de lengte van de le vensduur betreft, slechts over troffen door Noorwegen en Zweden, al is het verschil niet groot. In Zweden is de levens duur van mannen 0,9 en in Noorwegen 0,1 langer dan bij ons, terwijl het verschil voor wat vrouwen betreft resp. 02 en 0,4 jaar is. Minder doden door bedrijfs ongevallen DEN HAAG (ANP) - Er zijn in het afgelopen jaar in ons land meer be drijfsongevallen gebeurd dan in 1975, maar er zijn daarbij minder mensen om het leven gekomen. Het aantal bedrijfsongevallen bedroeg 98.426 tegen 92.924 in 1975, het aan tal doden bedroeg 130 tegen 140 in 1975, zo blijkt uit de opgaven van het directoraat-generaal van de ar beid. De meeste ongevallen (42.344 tegen 39.760 in 1975) kwamen voor in de industrie, gevolgd door de bouw en installatiebedrijven (26.976 te gen 26.167). In 1976 kwamen bij ongevallen in de industrie 31 mensen om het le ven (in 1975: 48), in bouw- en instal latiebedrijven 40 (37), in de sector handel, horeca en reparatiebe drijven 19(14) en in de transport-, opslag en communicatiebedrijven 34 (31). In andere bedrijfstakken kwamen zeer kleine aantallen do delijke ongevallen voor. bepaald vrolijk kijkende schipper De Niet verlaat met enkele bemanningsleden het rechtbank-gebouw tn Aberdeen. De rechter veroordeelde de Scheveningse schipper tot een fikse boete plus inbeslaqneminq van visuitrusting en visvangst. DEN HAAG (ANP) - De gemid delde levensduur van vrouwen wordt in ons land steeds langer dan die van de mannen. Vrou welijke babies, die nuworden geboren, hebben gemiddeld zes jaar meèr levensjaren te ver wachten dan de jongensbabies, zo blijkt uit de gegevens van het met gereedschap te stelen. De coureur zelf heeft dit tegenge sproken. De motoren werden vorige maand door de gemeentepolitie van Purmerend teruggevonden in een flatgebouw aldaar. Ze waren met de grote hoeveelheid ge reedschap uit de box van de cou reur gehaald. Nadat de beide inbrekers waren achterhaald kwam de rol die Rob B. had gespeeld aan het licht. De twee arrestanten bekenden de inbraak te hebben gepleegd in opdracht van de coureur zelf. Volgens opgave van de politie had deze de verzekeringsmaatschap pij opgegeven dat hij voor een waarde van 140.000 was bestolen. Hij zou in dat geval circa 100.000 aan uitkering ontvangen. In wer kelijkheid was de waarde van de drie motoren en het gereedschap echter belangrijk lager. De coureur wordt vandaag voor de officier van justitie in Amster dam geleid. Politie zoekt getuigen verkrachting WANROY (ANP) - De rijkspolitie in het Brabantse Wanroy is op zoek naar twee fietsers en een au tomobilist die in de nacht van za terdag op zondag tussen midder nacht en één uur reden op de oude provinciale weg in Oploo bij wat ter plaatse "op de hoek" wordt genoemd. Deze weggebruikers zijn vermoe delijk getuigen geweest van de verkrachting van een 19-jarig meisje. Deze werd daarvan haar fiets getrokken door een onbe kende man die haar een sloot in sleurde. Hij kneep haar keel dicht en gooide de fiets van het meisje in de sloot. Het meisje dat erg overstuur was kon geen beschrijving van de da der geven maar kon de politie wel vertellen dat tijdens de aanran ding de twee fietsers en de auto mobilist passeerden. De rijkspo litie verzoekt hen contact met het politiebureau Wanroy op te ne men, telefoon 08859-1605. Dit politiebureau heeft nog steeds de zaak van de 16-jarige Riekie Bartels in onderzoek. Dit meisje werd vier weken geleden ver kracht en vermoord. Omdat de omstandigheden vrijwel gelijk waren, (ook zij werd van haar fiets getrokken en verkracht) acht de rijkspolitie het niet uitge sloten dat beide zaken met elkaar verband houden. In Europees verband UTRECHT (ANP) - De Federatie Nederlandse Vakbewe- "agen^betroftken3 waren bifhet ging zal in Europees verband gaan bekijken hoe boycotac- kopertransport. In totaal zijn acht ties effectiever kunnen worden aangepakt. Hiervoor zal bij Nederlandse vrachtwagens naar het Europees verbond van vrije vakverenigingen de vraag hake gereden Twee vrachtwagens worden opgeworpen hoe dergelijke acties internationaal ^bben ge^tn^oncorrezMen heeft de kentekens van die vracht wagens. Het escorte van de zes an dere vrachtwagens is volgens woordvoerder Theunissen misge lopen aan de Italiaans-Franse grens. Hij is zelf de vrachtwagens, vanuit Italië gevolgd. In Frankrijk werd dat moeilijk, omdat iedere chauffeur zijn eigen tempo aanhoudt, zo vertelde hij. Wel heeft hij op tevoren afgespro ken plaatsen met de chauffeurs ge geten. Contact onderhouden met Nederland was tijdens de rit een vrijwel onbegonnen zaak. Het Chili-comite acht het mogelijk, dat het koper alsnog in Duitsland terecht is gekomen. Theunissen legde er de nadruk op, dat de actie niet was bedoeld tegen kleine ver voerders en chauffeurs, maar tegen het regime in Chili. Van de zijde van het bedrijf Han delsveem in Rotterdam is ver klaard dat het best mogelijk is dat twee Nederlandse vrachtwagens in Noord-Italië koper hebben gelost. "Maar in dat geval gaat het niet om de omstreden partij Chileens koper die door het Italiaanse Chili-comite is geboycot", aldus een woord voerder van Handelsveem. beter zijn te coördineren. Voorts zullen de juridische haken en ogen bij boycot-acties nog eens aan een'nauwkeurige beschouwing worden onderworpen. Tenslotte zullen de bij de FNV aangesloten bonden onderling onderzoeken hoe zij elk een beter gebruik van mogelijkheden kunnen maken bij acties tegen goederen uit een land, waar bijvoorbeeld de mensenrech ten met voeten worden getreden. Deze drie afspraken zijn gisteren op voorstel van de Vervoersfederatie NW/NKV unaniem door de FNV- federatieraad onderschreven. In de federatieraad zijn voorzitters van alle FNV-bonden afgevaardigd. Reden voor de Vervoersfederatie om de boycot-acties aan te kaarten zijn de verwikkelingen rond een Nederlands transport van Chileens koper, dat afgelopen week in Italië door werknemers besmet werd verklaard. Volgens Jan Schrör van de Ver voersfederatie hebben de ervarin gen geleerd, dat een internationale aanpak onontbeerlijk is. Tevens zei hij de ervaring te hebben, dat inter nationale oproepen tot het voeren van acties de rechter over het alge meen milder stemmen bij zijn uit spraak. Tenslotte verwacht hij, dat een actie op breder terrein, met be hulp van verschillende bonden, ook meer kans op succes heeft. Volgens Schrör wordt er nogsteeds ten onrechte vanuit gegaan, dat de vervoerssector bij acties een sleu telpositie inneemt. Evengoed kan naar zijn idee actie worden onder nomen bij de levering of verwer king van besmette goederen. De boycot in Italië heeft daarbij aange toond, dat vakbondsleden of bij voorbeeld ondernemingsraden een dergelijke kwestie bij de werkge vers aanhangig kunnen maken, al dus Schrör. Verwarring Inmiddels bestaat er nog steeds verwarring over het kopertransport naar Italië en de plaats waar de vrachtwagens zijn teruggekeerd. Het Chili-comité beschikt, aldus een woordvoerder, over harde be- ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - De groeps- recherche in Diemen heeft in sa menwerking met de rechreche- groep van de rijkspolitie in Am sterdam de 32-jarige coureur Rob B. uit Diemen gearresteerd, die ervan verdacht wordt gepoogd te hebben de verzekering op te lich ten. Volgens de recherche hadden twee Amsterdammers, de 22-jarige R.J. van P. en de evenoude R.P., die eveneens zijn aangehouden, verklaard dat zij tegen vergoe ding van 5000,- per persoon op dracht van de coureur hadden gekregen zijn drie race-motoren

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7