H-e/cfee "Wassenaar kan minder bouwen "Leven in inrichting zo visueel mogelijk proberen weer te geven agenda jaar begint bouw in Bokhorst en Koppelsteil Inbraken in Znid-West Reactie op ontiverpIstreekplan: MESSENTREKKERS IN ZWEMBAD ZIJL Actief in vakantie iike stand STAD EN RAND DINSDAG 5 JULI 1977 Programma zwakzinnigen krijgt vervolg NOORDWIJK - Het samenstel len van een radioprogramma over zwakzinnigen leverde radioma er Jos Lubsen zo veel materiaal op dat deze NOS-documentaire die eerst krap drie kwartier zou gaan duren, een vervolg krijgt. "Met Eddie kun je praten" zo heet de documentaire die al werd uitgezonden maar me dio september wordt her haald waarna nog twee of drie uitzendingen over het leven van zwakzinnigen zullen vol gen. Lubsen vond dat alle fa cetten van het leven dat zwakzinnigen binnen een in richting leiden onmogelijk in één programma voldoende konden worden belicht. Een conclusie na drie weken lang bijna dag en acht het leven in de Noordwijkse Van den Berghstichting van nabij te hebben meegemaakt. Lubsen hij maakt jaarlijks tien tallen sociaal-economische documentaires voor de NOS, sprak er met de 32-jarige Ed die die vanaf zijn vierde jaar in de inrichting verblijft, als mede met andere van de 1250 bewoners, met ouders en ver plegers. Lubsen werd door het onder werp gegrepen omdat hij als Noordwijks ingezetene jaren lang de bewoners van bij voorbeeld Sancta Maria, maar vooral de Van den Berg hstichting in zijn woonplaats signaleerde zonder iets van hun achtergronden en leef gewoontes te weten. Uitgang spunt voor het maken van zijn programma was voor Lubsen in eerste instantie het „kwe ken" van een band met één van de bewoners, Ed ie, een zwakzinnige over wie psy chiaters van de Van den Berghstichting zeggen dat er wel tégen, maar niet mee ge praat kan worden. Het drong echter al spoedig tot Lubsen door dat hij dit uit gangspunt moest laten varen. Lubsen: „Het lukt niet na twee, drie weken een ver trouwensband te scheppen. Dat is iets dat verplegers soms na jaren nog maar na uwelijks is gelukt. Je kunt, goed beschouwd niet van ie mand verwachten dat 'ie zich in zo'n korte periode gééft. Dus heb ik dat punt laten Val len en vervolgens gekozen voor het zo menselijk moge lijk weergeven van zwakzk>£ nigen. Indekken Een uitgangspunt dat resul teerde in een opmerkelijk radio-programma, dat start met het weergeven van gelui den vanuit de inrichting, flar den van gesprekken met ver plegers, patiënten, doktoren en reacties van buitenstaan ders over het begrip „zwak zinnige". Lubsen daarover „Je kunt je zelf natuurlijk ontzettend in dekken door wat psychiaters en doktoren in de studio uit te nodigen en dan maar te gaan praten óver die zwakzinnige met eventueel een discussie na. Dat is niet de opzet ge weest. Ik wilde het leven in een inrichting, het praten en denken van de bewoners daarvan zo visueel mogelijk weergeven door alleen maar zoveel mogelijk te laten hóren in plaats van wat discussies over de zwakzinnige. Want dat hebben we nou wel ge had." Voor het maken van het pro gramma is Lubsen begonnen in een paviljoen van de Van den Berghstichting dat wordt bewoond door zowel debie len, imbecielen, als idioten:, gradaties binnen het begrip „zwakzinnige", waarmee Lubsen verwijst naar de velen die ze hanteren als scheld woorden. Lubsen zocht een ex-schoolmeester van hem op die ook die gewoonte had, en liet hem opnieuw „Joh, idioot" zeggen, maar nu voor de microfoon. Waarmee hij wilde zeggen dat deze grada ties voor zwakzinnigen niet meer gebruikt moeten wor den. Schrik Terug naar het paviljoen, waar van Lubsen zegt dat hij toch wel „schrok" van hetgeen hij daar aantrof. Lubsen: „Een heleboel mensen weten vol gens mij niet wat voor zwak zinnigen daar wonen en hoe ze leven. Mijn conclusie na korte tijd: het zijn „gewoon" mensen, alleen gedragen ze zich wat anders. Ze zijn spon taner, laten snel merken of ze je mogen of niet. Maar nog maals: gewoon. Dat de bui tenwacht dat soms heel an ders ziet wordt duidelijk uit de vijftig, zestig straatinter views die ik voor dit pro gramma heb gemaakt om de reacties van voorbijgangers over het begrip zwakzinnige te peilen en die sterk den. Natuurlijk heb ik de meest opmerkelijke reacties (zoals bijvoorbeeld de ge dachte dat een zwakzinnige een „gevaarlijk beest" is) ge bruikt." Het is de bedoeling van Jos Lubsen, het tweede deel van de serie weer een heel ander karakter mee te geven. „Ik ge loof niet dat ik nu weer met die geluidseffecten te werk moet gaan. Bij het samenstel len van het eerste programma zat ik me' al af te vragen hoe lang je door kunt gaan met het weergeven van die leefgelui- den uit de paviljoens. Wel wil ik inhaken op wat facet ten uit het eerste programma. Zoals de problematiek van familieleden en verplegers. Als me iets duidelijk is ge worden in die drie weken dan is het wel het menselijk con tact tussen verplegend pers oneel en patiënten." Grote handicap voor Lubsen was de krappe tijd die hij voor het uitzenden van een docu mentaire heeft. „Je hebt net ik bang een half uur, daarna moet je wijken voor bijvoorbeeld de waterstanden, of het nieuws. De tijd is beperkt en je wilt toch zoveel mogelijk aanstip pen. Ik had maar liefst zeven tig banden waaruit het pro gramma moest worden sa mengesteld. Over bepaalde aspecten had ik wel uren door kunnen gaan. Zoals met die bioloog, die een studie maakt over de overeenkomsten tus sen de abnormale aap en mens en de normale aap/mens en die in het eerste programma even aan het woord waren. Voor de samenstelling van de komende programma's over de zwakzinnigen gaat Lubsen opnieuw naar de Van den Berghstichting. Met heel wat minder reserves ten aanzien van die zwakzinnige. Lubsen: „Ik heb nu wel gemerkt dat de .zwakzinnigen niet degenen 'zijn waar ik bang voor moet zijn. Die categorie vind ik eerder buiten de i richting." LEIDEN - Waarschijnlijk in het eerste kwartaal van het volgend jaar wordt de eerste paal geslagen voor de bouw van circa 450 wonin gen in Bokhorst en Koppelstein, twee gebieden in het Morskwartier die nu nog weiland zijn. Er zullen huurwoningen in de wo ningsector, premiekoopwoningen en woningen in de beschutte sfeer worden gebouwd op last van drie opdrachtgevers: de Stichting On der Eigen Dak, het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten en woning bouwvereniging De Goede Wo ning. De Stichting Onder Eigen Dak is een initiatief van enkele raadsleden en ambtenaren die zich ten doel stelt premie koopwoningen te bouwen en te vergelijken is met de Stichting Ei gen Huis in de Merenwijk. Het heeft lang geduurd voordat er met de gemeente overeenstemming be reikt was over de grondprijs voor Bokhorst en Koppelstein, maar de berekening ervan is nu "op een haar na gevild", aldus het college van B en W. B en W verwachten dat binnen af zienbare tijd met de terreinwerk zaamheden zal worden begonnen en de bouwers hun architecten de finitieve opdrachten zullen geven. Voor zowel Bokhorst als Koppels tein moeten nog nieuwe bestem mingsplannen worden gemaakt. Het college is van plan om met de bouw van de huizen vooruit te lo pen op de goedkeuring van het be stemmingsplan. In augustus zal het college nadere mededelingen doen over de bouw plannen. Dan zal bekend gemaakt worden hoe gegadigden voor de woningen zich kunnen aanmelden en op welk tijdstip een schatting van de prijzen kan worden gege ven. Dinsdag Hooigracht 38, spreekuur stichting huisvesting werkende jongeren7 30- 8.30 uur nam. Gerard Brandtstraat 6. informatieavond Baha'i gem.. 8 uur nam. Morsweg 10. vergadering werkgroep stedelijke ontwikkeling en werkgroep verkeer en vervoer. 8 uur nam. Woensdag Kennedylaan 11 Oegstgeest, informa tieavond Bahai gem. 8 uur nam. Ontmoetingscentrum hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 2.30 uur Witte Poortkazerne, Noordeinde 2, tel. 120833, adviescentrum voor werklozen, t do. van 10.30 uur vm.-12.30 uur nam. Morsweg 10, vergadering werkgroep S leefbaarheid en stedelijk wonen en -■ werkgroep monumenten, 8 uur nam. Hoge Rijndijk 28, spreekuur rechtskun dige dienst leden van het C.N.V., 7.30- .8.30 uur nam. y Donderdag Pieterskerkstraat 1, werkgroep diens tweigeren, in juli en augustus inlichtin gen tel. 140866. Pieterskerkhof 19, architektenburo, gra- J tis advies, 8-9 uur nam., tel. 142771. b Nieuwe Rijn 20a, werkgroep homofilie, open-cafeavond, 9-12 uur nam. Welfare lokaal Rode Kruis, Leidseweg 33, Voorschoten, spreekuur Alg. Ned. Invaliden Bond, 7-8 uur nam., tel. j 01717-3309. Apotheken A De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 1 tot 8 juli, door Apotheek "Tot Hulp der Menschheid", Rosmolen 13, tel. 121060; Apotheek' Voorschoten, Leidseweg 66, Voorscho ten, tel. 2525. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. 121753. Leiderdorp - Gezondheidszorg Leider dorp, tel. 140131. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v, d. Waalslaan, tel. 4641; Alg. Hulpverle ning, tel. 2141, tst. 35 (dag en nacht). Hulpverlening Centrum voor Vrijwillige Hulpverle ning, Langegracht 246a, tel. 149064. Op werkdagen geopend van Gezinsverzorging Stichting Gezinsverzorging Leiden, Mare 45, tel. 149441. Aanvragen hulp voor bejaarden, langdu- rig zieken en gezinsverzorging, op 7 werkdagen van 9-10 en 13-14 uur. Moederhulp Bureau Moederhulp (niet gehuwde moederzorg), Terweepark 2, tel. 151068. Mej. J. Schrama, maatschappelijk werk- Dienstencentrum LEIDEN -Groot tumult heerste er gistermiddag in het zwembad "De Zijl". Een hevige ruzie tussen vier jongelui, onder wie een meisje, dreigde namelijk met het mes te worden beslecht. De politie, die. werd gealarmeerd heeft het vier tal mee naar het bureau genomen. De vier jongelui, allen in de leef tijd van vijftien tot achttien jaar, waren elkaar al geruime tijd in het zwembad aan het treiteren. Het ge jen duurde voort tot het de jong ste van het viertal begon te verve len. Deze jongen trok plotseling een mes, waarmee hij de oudste jongen en diens 16-jarig vriendin netje bedreigde Het meisje even wel liet zich niet intimideren en haalde uit haar tas ook een mes tevoorschijn. Met de messen werd volgens de politie op gevaarlijke wijze gezwaaid maar tot steken is het niet gekomen. De politie heeft de vechtersbazen gescheiden en de messen in beslag genomen. LEIDEN - Zojuist terugge keerd van vakantie brachten burgemeester Vis en zijn echt genote gisteren een bezoek aan het echtpaar H. van Woudenberg-Staal, wonend aan de Bachstraat 662 in Lei den. Dat bezoek gebeurde in verband met het zestigjarig huwelijksfeestdat het echtpaar dezer dagen viert. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar is het niet eens met de ontwerpers van het nieuwe streekplan voor Zuid- Holland West dat er in de periode van 1975 tot 1990 op nieuwe bouwterreinen in de gemeenten 1500 woningen ge bouwd kunnen worden. B. en W. van Wassenaar zeggen dat het aantal weliswaar haalbaar zou zijn volgens het ontwerp-structuurplan, maar dat er gelet op de discussie in de raad over de woningbouwnota toch op een lager aantal gerekend moet worden. Vechtpartij LEIDEN - Op het autosloopterrein aan het einde van de Wassenaarse- weg ging het gisteravond hardhan dig toe omdat tot ongenoegen van een 47-jarige Leidse autosloper drie met een Volkswagen door Europa trekkende Polen ongevraagd op het terrein aan het rondneuzen wa ren. De Polen, allen in de leeftijd van 30 tot 46 jaar, waren er materia len aan het uitzoeken, toen de au tosloper met zijn vrouw op het ter- rejn aankwam. Het drietal werd meteen van het terrein verwijderd, waarbij echter een aantal ruiten van de Volkswagen sneuvelden. Eén van de Polen raakte aan het juk been gewond en moest voor be handeling naar het ziekenhuis worden overgebracht. De politie heeft de zaak in onderzoek. LEIDEN - Begunstigd door fraai zomerweer zijn gisteren in het jeugddorp Zuid-West de vakantiebezigheden van start gegaan. Op het terrein staan verschillende huisjes, die al naar gelang de werkzaamheden die er binnen verricht worden, getiteld zijn met namen als "klei"-, „verf'-, en "typ"-huisje. In het "Bijzondere dingen- huisje" wordt een maquette gemaakt met sloten, bruggen en huisjes. Verder is er een peuter huisje dat geopend is van half tien tot twaalf uur. Verder werd er buiten gespeeld op de schommels en rekken. Er kon ook gegraven worden aan een polderlandschap. Elke middag is er een speurtocht of een spel. De entreeprijs voor het "dorp" bedraagt 1.25 per dag en een tientje voor een tienrittenkaart. De vakantieprogramma's voor morgen in deze verschillende buurt- en clubhuizen zien er als volgt uit "De Zevensprong" Bernhard- straat, vertrekt morgen om tien uur naar het ontspanningspark Drievliet. Deelnemers zijn rond half vier terug bij het buurt- en clubhuis in Noord. De Vrolijke Ark, Pieterskerk- koorsteeg 15, gaat morgen naar het Linnaeushof in Benne- broek. Het is een heel grote speeltuin, waar allerlei activi teiten plaatsvinden. De kosten van deelneming zijp vijf gulden. Clubhuis "Morschwijk", To paaslaan, maakt fnorgen een uitstapje naar het Pan Bos voor de jeugd van 4 tot 12 jaar. Om half elf is het vertrek en om vier uur is de jeugd weer thuis. De deelnameprijs bedraagt drie gulden. Clubhuis Groenoord, Mus- schenbroekstraat 25, houdt morgen van half twee tot vier uur een mini-zeskamp voor jongens en meisjes van 7 t/m 16 jaar. 's Avonds kan er van zeven tot half tien getafeltennist wor den door de jeugd van dezelfde leeftijdscategorie. De woningbouwnota komt voor de naaste toekomst tot ongeveer 650 woningen. Daarbij kunnen nog 150 woningen worden geteld, die in de villawijken en de buitengebieden gebouwd kunnen worden, zodat men komt tot een totaal van 800 woningen. Wat de verdere toekomst betreft meent het gemeentebestuur van Wassenaar dat een taakstelling van 1000 nieuw te bouwen woningen het maximum is zonder drastische ingrepen in het door de meerder heid van de gemeenteraad voorge- LEIDEN - Er zijn in de afgelopen dagen in Leiden-Zuidwest enkele inbraken gepleegd. Zo hebben on bekenden zich in het afgelopen weekeinde toegang verschaft tot het onderdelenmagazijn van het garagebedrijf "Rijnland" aan de Vijf Meilaan. Ze maakten er o.m. tien autoradio's, twee radiocasset terecorders, een wereldontvanger en een stel mistlampen met een ge zamenlijke waarde van bijna f3000,- buit. Ook werd ingebroken in het filiaal van de Openbare Bibliotheek aan de Eduard van Beinumstraat. Daar werden ongeveer vijftig boeken, alle over natuurkunde, ontvreemd. De waarde ervan wordt op f700,- geschat. Gisterochtend is een insluiping ge pleegd in een woning aan de Sweel- incklaan. De dader, die vermoede lijk via een niet afgesloten keuken deur is binnengekomen, ging er van door met vier bankbiljetten van f 100,-, een koffertje met cassettes en wat gouden sieraden. De totale schade zou ongeveer f 1500,- be dragen. stane planologische beleid. In het streekplan is het terrein tussen Hoge Klei en Oostdorperweg aan geduid als stads- en dorpsgebied. Maar de raad heeft zich onlangs in meerderheid uitgesproken voor een agrarische bestemming van dit gebied. Een minderheid in de raad is echter wel voorstander van een ontwikkeling tot stads- en dorps- gebied. Tijdens de vaststellings procedure van een bestemmings plan voor de Hoge Klei zal het uit eindelijke oordeel van de raad over deze kwestie worden gevormd. Winkels In de nota bij het streekplan wordt opgemerkt dat in Wassenaar een tekort aan winkels kan worden ge constateerd. Er zou een tekort aan bedrijfsvloeroppervlak zijn van 10.460 m2. B en W wijzen er echter op dat in 1975/1976 een onderzoek werd ingesteld in het kader van de voorbereiding van het bestem mingsplan „Centrum" met als con clusie dat er in Wassenaar geen be hoefte is aan uitbreiding van het winkelbestand. Het is eerder ge rechtvaardigd te zeggen dat er op het moment wellicht een teveel aan winkels is. Er kan dan ook niet worden ingestemd met de provin ciale conclusie dat de detailhandel in Wassenaar moet worden ver sterkt. Vervoer en verkeer Wat het verkeer betreft is Wasse naar het niet eens met de uitspraak dat de voorkeur wordt gegeven aan het zoveel mogelijk verbeteren van de bestaande infrastructuur boven de aanleg van nieuwe verbindin gen. Daarin schuilt het gevaar dat te snel het aanleggen van een nieuwe noodzakelijke verbintenis wordt tegengegaan terwijl de opvangmo gelijkheden van de bestaande ver bindingen wellicht worden over schat. Een voorbeeld daarvan is volgens het Wassenaarse gemeentebestuur de vermelding, dat de aanleg van de Leidse Baan niet nodig is door de voorgenomen uitbreiding van de rijksweg 4. Kennelijk wordt eraan voorbijgegaan dat het achterwege blijven van de Leidse Baan met name de rijksweg 44 (Rijksstraat weg door Wassenaar) zal belasten telefoon 123235. en, wat nog erger is, bij overbelas ting van deze Rijksstraatweg de woonbuurten van Wassenaar. Niet alleen de verkeersveiligheid is hierbij in het geding, maar ook het geluidsniveau van de Rijksstraat weg, dat o.m. in Wassenaar te hoog Weduwen en weduw naars Adviesbureau voor weduwen en we duwnaars. Roomburgerlaan 55, Leiden, Moeders voor Moeders De effecten van het stimuleren van het openbaar vervoer moeten, al dus B en W van Wassenaar, niet worden overschat. Het creëren van vrije busbanen en voorrangsrege lingen bij verkeerslichten voor au tobussen zoals bij Den Deyl wordt voorgesteld, zal het flessehalseffect van de Rijksstraatweg verhogen met als gevolg nog meer verkeers stromen door de Wassenaarse woonwijken. Ervan uitgaande dat de aanleg van de duinweg, die nog steeds door Wassenaar nodig wordt geoor deeld, bij de hogere overheden op onoverkomenlijke bezwaren zal stuiten, is de Leidse Baan de laatste mogelijkheid om te komen tot een voor Wassenaar aanvaardbare op lossing van het verkeersprobleem. Ook kan de noordelijke randweg niet gemist worden, ter ontlasting van de woonbuurten in Wassenaar-noord. Het tracé dient dan ook volgens Wassenaar op de plankaart te worden opgenomen, met een aansluiting op de Rijks straatweg. Pas dan zal Wassenaar belemmerde maatregelen tegen het doorgaande verkeer in de be bouwde kom kunnen nemen. Bij de behandeling van deze nota in de raad heeft de PvdA-fractie laten aantekenen dat zy bezwaren heeft tegen het opnieuw in discussie brengen van de Duinwég en van de Leidse Baan. Advocaten spreekuur STAG-drukkerij De STAG-drukkerij, Caeciliastraat 11-15 is gesloten van 11 juli t/m 22 juli. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071- 125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren. Van half 8 's avonds tot 8 uur 's, morgens, tijdens het weekend doorlo pend van vrijdagavond tot maandag morgen, bereikbaar, vertrouwelijk. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775. De maanden juli en aug alleen geopend LEIDEN - Geboren: Martinus J.zvP. J Kales en M. J. Groen, Marieke E. d v F. J. Kalthoff en E. J. C. Sloos. Jenny dr. v J. B. M. Brama en M. J. Duivenvoorden. Overleden: H. A. Leeman,geb 1907 man, P. G. van Dijk geb 1934 echtgen. v H. Hagenzieker. Y. Cuylits geb 1921 echt- gen. v J. Schefer, A Boonstra geb 1884 echtgen. v J. Schuilenburg, J. Zwanen burg geb 1906 man. Getrouwd: A. C. Roose en C. M. Weijer. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor: Léiden - Witte Singel 1. Postbus 54 - Giro 57055. Voor betaling van abonne mentsgelden uitsluitend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-20.00 uur. Zaterdag van 16.00-18.00 uur. Telefoon 071-211515. In dien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement 39,80 per post 57,65 Jaarabonnement 147,70 Jaarabonnement per post ƒ219,10 Losse nummers 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 2