Carter ziet af van verdere produktie B-l Geloogd Massief Eiken „Verklaring EG nadelig voor Israël Meubelfabriek Oisterwijk Vredesplan VS voer M.-Oosten VN vragen hulp voor Mozambique Zware straf voor IRA- terroristen Proces tegen homo- haatster de Meubelmakers uit het zuiden des lands VRIJDAG 1 JULI 1977 BUITENLAND PAGINA 9 NEW YORK (Reuter) - De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties heeft alle landen opgeroe pen de regering van Mozambique onmiddellijk hulp te verlenen om haar defensie te kunnen verster ken tegen aanvallen vanuit Rho- desië. Een resolutie, ingediend door zwarte Afrikaanse delega ties en goedgekeurd in een niet vaak voorkomende daad van unanimiteit, bevatte echter geen specificatie van de vorm van hulpverlening. Westerse lidstaten spraken van economische hulp voor Mozam bique. Maar de indieners van de resolutie wezen erop dat er geen beperkingen zijn aangegeven op de „aanzienlijke materiële bij stand", zoals de omschrijving in de tekst luidt. Naar hun mening moet daaronder ook militair ma terieel vallen. Marcelino dos Santos, vice- president van Mozambiques Frelimo-regering, had met nad ruk gesteld dat zijn land wapens nodig heeft, toen hij de zaak te gen Rhodesië aan de raad presen teerde. Na de stemming zei hij dat hij naar huis zou terugkeren met de overtuiging steun van de we reld te hebben voor de zaak van Mozambique zich te verzekeren van zuivere onafhankelijkheid en honger en armoede uit te roeien. Er zijn nieuwe voorwaarden ge schapen om de defensie van Mo zambique te versterken en het land in staat te stellen voort te gaan met de nationale wederop bouw, aldus Dos Santos. De resolutie vraagt van secretaris-generaal Kurt Wald- heim een doelmatig program tot internationale hulpverlening aan Mozambique op te stellen. Wald- heim zal naar verwachting dit mandaat bespreken met de pre sidenten van de frontlijnstaten op de topconferentie van de Or ganisatie van Afrikaanse Een heid (OAE), dit weekeinde in Li breville. In de resolutie wordt ook Zuid- Afrika veroordeeld om zijn voortdurende steun aan de Rho- desische regering, in weerwil van sancties van de veiligheidsraad. De Zuidafrikaanse minister van Buitenlandse Zaken Pik Botha zei vorige week in New York dat zijn regering geen embargo tegen Rhodesië zal instellen, al heeft de Veiligheidsraad daarom ge vraagd. De resolutie was in de Veilig heidsraad ingebracht nadat Mo zambique dringend om hulp had verzocht. Mapoeto informeerde de Verenigde Naties de afgelopen twee weken dat Rhodesië de ge vechten in het grensgebied heeft opgevoerd tot massale vernieti gingsacties, uitgevoerd door meer dan 1000 militairen tegelijk en gesteund door tanks, zware ar tillerie en Mirage- gevechtsvliegtu igen Hongaarse CP voorzichtig voor Europees communisme BOEDAPEST (DPA) - De Hon gaarse communistische partij heeft de Europese communistische par tijen uitdrukkelijk het recht toege kend een eigen, onafhankelijke weg te volgen naar verwezenlijking van hun doelstellingen. Maar daar bij moeten zij zich hun "grote ver antwoordelijkheid" jegens de communistische beweging als ge heel bewust zijn. In een terugblik op de conferentie van Europese communistische par tijen in Oost-Berlijn nu een jaar ge leden, schreef het blad van de Hon gaarse CP "Nepszabadsag" giste ren, dat het "niet verstandig en' schadelijk" is, de historische erva ringen van de socialistische landen in twijfel te trekken. "Succes of mislukking van ver schillende partijen" is niet een zaak van de betreffende partijen alleen. "Elke individuele overwinning of elke nederlaag is van invloed op de gehele internationale communisti sche beweging", aldus Nepszabad sag. "De weg van de onafhankelijkheid inslaan is daarom niet slechts een recht, maar een zaak van grote ver antwoordelijkheid. De nauwe band tussen "broederlijke partijstrijd" en de gemeenschappelijke strijd tegen het imperialisme, bestaat voor alles daarin, dat deze strijd slechts door eenheid met welslagen gevoerd kan worden", aldus de Hongaarse CP. LONDEN (CDA) - Een rechtbank in Londen heeft gisteren drie leden van het illegale Ierse Republie- keinse Leger (IRA) zware straffen gegeven. Een 37-jarige man, die ondermeer een bom had gelegd in een trein van de ondergrondse en de bestuurder had doodgeschoten, werd tot vijf maal levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank stelde de voorwaarde dat hij minimaal dertig jaar van deze straf zal moeten uitzitten. Twee andere IRA- terroristen kregen ieder twintig jaar celstraf. WASHINGTON (Reuter/AFP/ÜPI- President Carter heeft wat hij noemde "een van zijn moeilijkste besluiten" sedert zijn ambtsaanvaarding bekendgemaakt. Op een persconferentie deelde hij mee dat hij had afgezien van verdere produktie van de nieuwe Amerikaanse super bommenwerper B-l. Het testprogramma voor de reedds gebouwde machines zai echter worden uitgevoerd. Hij zei te vertrouwen dat het Con gres zijn wensen zou volgen. De B-l had een enorme controverse opge wekt. Carter had voordat hij presi dent werd gesproken van een "ver kwisting van dollars van de belas tingbetaler". Carter zei met nadruk dat hij in de afgelopen maanden zeer zorgvul dig alle omstandigheden had on derzocht. Het was een bijzonder moeilijke beslissing geweest. Verrassing voor Alaska in augustus. "Het tijd stip of de datum of plaats moet nog worden bepaald. Het zou onver antwoordelijk zijn te speculeren". Hij zei dat de bijeenkomst niet be doeld zou zijn om te spreken over een gemelde verslechtering in de betrekkingen, maar deel zou vor men van een voortdurende dialoog met de Sovjets. "Ik geloof niet dat er ernstige verschillen van mening tussen ons en de Sovjet-Unie be staan". Reacties Premier Begin: De bekendmaking van Carter kwam als een verrassing. De mee ste waarnemers, onder wie veel Congresleden die met de president hadden gesproken, dachten dat hij de produktie van de B-l zou goed keuren. De president zei op zijn persconfe rentie dat hij zijn besluit echter mogelijk opnieuw in overweging zou nemen. "Als na verloop van een paar jaar de betrekkingen met de Sowjets drastisch achteruit zouden zijn gegaan, hetgeen ik niet ver wacht, zou het noodzakelijk kun nen zijn van gedachten te verande- Hij deelde mee dat het besluit niet om politieke redenen was genomen en voegde er aan toe dat de minister van Defensie, Harold Brown, het met hem eens was in de kwestie. SALT Op de vraag of het besluit van Car ter om af te zien van verdere pro duktie van de B-l een teken voor de Russen is te proberen het stagne rende SALT-overleg weer in bewe ging te krijgen, antwoordde Carter: "Ik kan niet ontkennen dat dat een potentiële factor is, maar het is niet de reden voor mijn besluit". "Als ik de B-l alleen maar had be schouwd als een pion in de onder handelingen dan zou mijn besluit zijn geweest voort te gaan met de produktie van het wapen". President Carter zei dat hij een kans om Sovjet-president Leonid Bre^jnjev te ontmoeten met in stemming zou begroeten, maar hij wilde niet bevestigen dat een der gelijke ontmoeting was vastgesteld Rockwell International Corpora tion, de belangrijkste bouwer van de B-l, heeft gisteren gezegd dat ongeveer 10.000 werknemers, voornamelijk in het gebied van Los Angeles, zullen moeten afvloeien als gevolg van het besluit van Car ter. Rockwell heeft ca 16.000 aan het totale B-l-programma wer ken. "Wij verwachten dat ongeveer twee derde van hen zullen afvloeien Het besluit van de president zal slechts minimale invloed hebben op de financiële resultaten van dit jaar. Het besluit van president Car ter werd door de leden van het Congres met gemengde gevoelens ontvangen. Geschokt Robert Dornan, een Republikein die een district in Californië verte genwoordigt waar Rockwell geves tigd is, zei: "Ik ben verbouwereerd en geschokt". Hij voorspelde dat opgeven van de produktie 68.000 functies.in de luchtvaart in Califor nië zou aantasten en de veiligheid van de V.S. ernstig zou schaden. "Ze iuichen in Moskou", zei hii. Maar twee Democratische senato ren, John Culver en Gary Hart, be groetten het besluit als een "over winning van het gezonde ver stand". NAVO'-diplomaten in Brussel wa ren het over het algemeen eens met het besluit van president Carter. Officieel wilde de NAVO geen commentaar geven op het besluit van Carter. JERUZALEM (UPI/AFP/ANP) - Premier Menachem Begin van Is raël heeft gisteren de EG- verklaring over het Midden-Oosten schadelijk voor Israëls veiligheid genoemd en de EG-leiders in over weging gegeven haar te herzien. "Ze konden beter weten", zei Be gin, eraan herinnerend dat Europa het toneel was van de lijdensweg van miljoenen joden in de Tweede Wereldoorlog. "De stroom joods bloed in Europa is breder en dieper dan de Rijn en de Donau". De EG sprak zich woensdag uit voor een thuisland voor de Pales- tijnen en voor Palestijnse verte genwoordigers bij vredesbespre kingen over het Midden-Oosten. De nieuwe minister van Buiten landse Zaken Mosje Dayan zou het Israëlische misprijzen over de jongste positiebepaling van de EG in het Midden-Oosten de volgende week tijdens een kennismakings bijeenkomst aan de Nederlandse ambassadeur drs. Chr. B. Arriëns, overbrengen. Israëlische diploma ten hebben er intussen al op gewe zen dat de goede vriendschappe lijke betrekkingen tussen de EG- landen en Israël door de verklaring niet zijn aangetast, ofschoon in Je ruzalem wel over een geleidelijke erosie van die vriendschap wordt gesproken. Politieke kringen in Je ruzalem zien in de Europese ver klaring een ondersteuning van het Midden-Oosten-beleid van de rege ring Carter tegenover de nationalis tische uitspraken van premier Be gin. De verklaring van de Europese topconferentie gaat de Palestijnen "niet ver genoeg". Dat is gisteren in Luxemburg verklaard door Khalid Hasan van de Nationale Palestijnse Raad. Khalid Hasan, die deel neemt aan een conferentie van Europese en Arabische parlementariërs in Luxemburg, zei te hopen dat in Eu ropa de politieke wil zal ontstaan om te verklaren dat "het Palestijnse volk recht heeft op een onafhanke lijke staat". In de Londense verkla ring is sprake van een "thuisland" voor de Palestijnen. De verklaring van de negen EG- landen is in regeringskringen in Cairo ontvangen als "zeer positief' en als een "stap vooruit", op zoek naar een vreedzame regeling van het conflict met Israël. LONDEN (SPIUP1) - Poserena op de stoep van Lancaster House in Londen aan het einde van de tweedaagse Europese topconfe rentie: v.l.n.r. de Britse premier Callaghan, de Westduitse kanse lier Schmidt, de Ierse premier Cosgrave en de Nederlandse premier Den Uyl. Den Uyl is niet onder de indruk van de resultaten. In hun verklaring kondigen de staats- en regerings leiders aan de bestrijding van de werkloosheid te richten op de jeugdigen en, in wat mindere ma te, op de vrouwen. Maar zij ver plichten zich gezamenlijk ner gens toe. Deze Europese Raad had na de Londense economische top van vorige maand na de conferentie van de ministers uit de geïndus trialiseerde niet-communistische landen (de OESO) van vorige week en na de Europese conferen tie met vakbondsleiders en werk gevers van maandag in Luxem burg politieke conclusies moeten opleveren. Wij hebben de horlo ges in een informele sfeer weer ge lijk kunnen zetten. Dat is bij het formuleren van een economisch beleid in de EG van belang", al dus premier Den Uyl. Hoewel de economische groei in de negen landen dit jaar achterblijft bij de al laag gestelde verwach tingen, kiezen de regeringsleiders niet voor een versnelling zonder meer Zij onderstrepen het belang van: "voortdurende groei van de economische activiteit in de we reld, die zich verdraagt met een verdere verlaging van'het infla tiepercentage, en waardoor de werkloosheid kan worden terug gedrongen". Daarmee kiezen de Europese leiders voor een voortgaande beteuge ling van de loon- en van de prij sontwikkeling. Zij blijken tens lotte bezorgd over pleidooien voor min of meer verkapte bescher ming van de nationale handel en industrieter bestrijding van de werkloosheid. Ook wordt betwij feld of er internationaal vol doende kapitaal beschikbaar is om de wereldeconomie en de be drijvigheid wat te prikkelen. Het Internationaal Monetair Fonds zal daarom actief moeten blijven West-Duitsland, dat een enorm overschot heeft op zijn,betalings balans, weigert om de bestedin gen binnenlands op te voeren en aldus de bedrijvigheid in andere EG-landen te prikkelen. "Wij doen al genoeg", aldus heeft bondskanselier Schmidt hier ge zegd. SAN FRANCISCO (UPI) - Anita Bryant, Amerika's homo-haatster nummer 1, krijgt een proces aan de broek. De beschuldiging is dat zij de vorige week in San Francisco gepleegde moord op de homofiel Robert Hillsborough door haar kruistocht tegen de homofilie heeft uitgelokt. De aanklacht is ingediend door de 73-jarige moeder van het slachtof fer. Zij vraagt miss Bryant te ver oordelen tot het betalen van vijf miljoen dollar smartegeld aan de nabestaanden van Hillsborough. JERUZALEM (SP) - Moham med Hassanan Heikal, de voormalige hoofdredacteur van het Egyptische dagblad Al Ach- ram en vertrouweling t wijlen president Nasser, is met een Amerikaans vredesplan voor de dag gekomen. Heikal j zegt dat bij over nauwkeurig ii formatie beschikt over het vre desplan van president Carter voor het Midden-Oosten. Vol gens het zes punten omvat tende Amerikaanse vredesplan dat Heikal heeft ontvouwd, zouden zowel Israël als haar Arabische buurstaten flinke concessies moeten doen. In het plan wordt uiteindelijk naar open grenzen gestreefd met diplomatieke, econoi sche en culturele betrekkingen waarin de Israëlische vredes- oogmerken liggen verankerd. Israël zou zich echter uit de be zette Egyptische en Syrische gebieden moeten terugtrekken, tot een nieuwe grenslijn, dicht bij de grenzen van 1967. Het tijdschema van de Israëli sche terugtrekking zou afhan gen van de vooruitgang bij de uitvoering van het vredesver drag. Carter zou zijn invloed aanwenden om op een deel v de westelijke Jordaanoever e Palestijnse staat te vestigen, hetgeen voor Israël taboe is. Door de rivier de Jordaan onaf hankelijk van de grenzen van de Palestijnse staat tot een vc uitgeschoven Israëlische v dedigingslinie te bepalen de Amerikaanse president slechts zeer ten dele tegemoet komen aan de harde eisen van de joodse staat. De Palestijnen zouden Israëls bestaansrecht moeten erkennen en als zij z den weigeren zou Carter hun gebied onder voogdij van de VN of van de Arabische Liga plaat- De voogden zouden pas hun verantwoordelijkheid worden ontheven wanneer de Palestijnen Israël volledig zou den erkennen. De Gaza-strook zou met Israël verbonden blijven. Tussen de staten zou den door de VN gecontroleerde bufferzones met elektronische waarschuwingsstations aan Is raëls grenzen moeten komen, hetgeen Jeruzalem slechts als een onvoldoende extraatje be schouwt. Volgens Heikal zou Carter geloven dat de stad Jeru zalem, die in 1967 door de Israë lische troepen werd herenigd, niet opnieuw verdeeld kan worden. Als dit Amerikaanse vredes plan voorlopig door de betrok ken partijen zou worden aan vaard, zou Carter met de Sowjet-Unie overeenstemming willen bereiken over een be perking van de wapenwedloop in het Midden-Oosten. ADVERTENTIE Logen geeft een diepe, warme kleur aan eikehout en accentueert de natuurlijke structuur van het hout Alleen eerste klas Europees eiken is bestand tegen logen. Vandaar12 jaar garantie. eerste kwaliteit eikehout goed uitgewerkt in eigen droogkamers geloogd volgens oud recept eigen originele modellen gemaakt in eigen werkplaatsen verkoop uitsluitend in eigen toonzalen 12 jaar garantie ongekende service gratis thuisbezorgd door geheel Nederland Expositie in toonzaal Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116 (langs het water) tel. 018914670. Ma t/mza 9-18 uur, vrijdagavond tot 21 uur.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9