Regering wil greep op de bijstand vergroten Nog weinig schot in zaak van vermoorde brigadier Menten schrijft protest brief aan Van der Stoel Van Agt krijgt blanco volmacht Dnizenden reacties naar Bovensmilde CRM wilgemeenten kortwieken Bezoeker van café moet zich uitkleden Nederlander in Somali krijgt twee jaar cel Voor formatie - besprekingen DEN HAAG (SP/ANP) - CDA-leider Van Agt heeft van zijn partij vrijwel blanco volmacht gekregen om vandaag in de slag te gaan met de formateur Den Uyl. De onderhandelingen zul len zich vandaag toespit sen op de grondpolitiek. In CDA-kringen werd giste ren de verwachting uitge sproken dat de partijen het wel eens zullen worden. Tijdens een fractievergadering van het CDA gisteren werd over de positie van fractievoorzitter Van Agt gepraat. Uitdrukkelijk werd daarbij gesteld dat Van Agt niet als „boodschap penjongen"' zal optreden, maar als „onderhandelaar". Dat houdt in dat de demissionaire minister van Justitie volmacht heeft afspraken te maken met formateur Den Uyl en niet tel kens terug hoeft naar zijn fractie om te vragen of men er mee ak koord kan gaan. Als PvdA, CDA en D'66 het van daag inderdaad eens worden over de grondpolitiek, waarover het eerste kabinet Den Uyl enkele maanden terug viel, zou een forse stap zijn gezet op weg naar een nieuw kabinet. Een van.de belangrijkste proble men die dan nog overblijft is de verdeling van de portefeuilles, voor daarover kan worden ge praat wil Den Uyl echter eerst de rest van de formatie achter de rug hebben. Verwacht wordt dat dit nog wel een maand of twee in be slag kan i D'66 en Philips „Het gesprek tussen een delegatie van D'66 en Philips gisteren kan een begin zijn van een dialoog tussen het Nederlandse bedrijfs leven en de Nederlandse poli tiek." Dat zei Jan Terlouw gis termiddag in Eindhoven na ge sprekken met de centrale onder- nemingsraaden de raad van be stuur van Philips. Terlouw was daarbij vergezeld van staatsse cretaris Brinkhorst van Buiten landse Zaken en het Tweede Kamerlid Nijpels. D'66 zal probe ren soortgelijke gesprekken op gang te brengen met andere grote Nederlandse bedrijven, terwijl Philips volgens Terlouw zal pro beren soortgelijke contacten te arrangeren met andere politieke partijen. Aanleiding tot het gesprek was een uitspraak van Terlouw tijdens de verkiezingsstrijd. De D'66- lijsttrekker verweet Philips toen „de werkgelegenheid te exporte ren". Hij baseerde zijn stelling op de toeneming van het aantal Philips-werknemers in Amerika en Zuid-Oost-Azië in 1976 met 4400 en de afname van het aantal Philips werknemers in Europa met 12.400. Terlouw zei gisteren daar nu wat genuanceerder over te denken. Hij toonde begrip voor het stand punt van Philips, dat markten moeten worden gevolgd, en dat door importbeperkingen in een aantal gevallen alleen ter plaatse kan worden geproduceerd." In hoeverre het produceren in niet-Europese landen mede het gevolg is van het investerings klimaat in Nederland en de al ja ren lang stijgende loonkosten, kon door Terlouw „nog niet wor den ontrafeld." BOVENSMILDE - Hoofdonderwijzer Eef van der Vliet van de openbare lagere school in Bovensmilde heeft naar aanleiding van de gijzeling door Zuidmo- lukkers duizenden reacties van mensen uit binnen- en buitenland ontvangen. Met een aantal kinderen van zijn klas sorteert hij de enorme hoeveelheid post. DEN HAAG Si?)-De regering wil meer greep krijgen op de snel in omvang groeiende bijstandsuitkeringen. Bij de kabinetsformatie wordt ernaar gestreefd de bijstand over te hevelen van het ministerie van CRM naar Sociale Zaken, waardoor een hardere zuiver-financieel gerichte aanpak mogelijk zou worden. Het CDA heeft deze "verhuizing" in het verkiezingsprogramma staan, en heeft die wens ook bij de kabi netsformatie ingebracht. De pro gressieve partners zien geen grote bezwaren, want dit onderwerp is niet als "geschilpunt" bij de forma teur gedeponeerd. Top-ambtënaren van CRM vrezen nu dat de bijstandstrekkers - afge lopen jaar 411.000 - de dupe zullen worden van deze hardere aanpak. Ook staatssecretaris W. Meijer van CRM is bang dat de zogeheten "immateriële" aspecten in het ge drang zullen komen en persoon lijke noden minder aandacht krijgen, als Sociale Zaken de bij stand overneemt. Maar voorstan ders in PvdA en CDA-kringen ARNHEM - Marechaussees mpt karabijnen en machinepistolen reden gisteren mee met de trei nen tussen Arnhem en Zutphen. Aanleiding tot deze maatregel waren berichten over mogelijke acties van Zuidmolukkers in de Achterhoek. In de omgeving van Winterswijk werd ook al het au toverkeer scherp gecontroleerd door politie-eenheden. Noch het ministerie van Justitie, noch de Arnhemse of Winter- wijkse politie wilden enige me dedelingen doen over de oorzaak van deze verscherpte waakzaam heid. Bij de Nederlandse Spoor wegen was in elk geval geen alarmerend bericht binnenge komen, aldus een woordvoerder van de NS in Utrecht. Duidelijk is wel dat er sinds vorige week enige spanningen bestaan in de Zuidmolukse gemeenschap in Winterswijk. In het afgelopen weekeinde is het gezin Titahena, waarvan zoon John lid is van het corps mariniers, urenlang door Zuidmolukse jongeren belegerd, omdat hij als een verrader wordt beschouwd en bovendien door Molukse jongeren ervan wordt verdacht betrokken geweest te zijn bij de aanval van de mari niers op de gekaapte trein bij De Punt. De Rijkspolitie van Breukelen heeft gisteren zes Nederlandse jongeren aangehouden, nadat bij huiszoeking in verband met relle tjes tussen Zuidmolukkers en jongeren uit Breukelen wapens in beslag werden genomen. wijzen bij hun pleidooi voor een za kelijker aanpak via Sociale Zaken op de snel groeiende uitkeringen, die ten laste van de schatkist ko men: 3.4 miljard in 1975 en ruim 4 miljard in 1976. Aan banden Intussen zit men bij CRM ook niet stil om de snelle uitkeringsstijgin gen aan banden te leggen. De laat ste hand is gelegd aan een wets ontwerp waarin wordt voorgesteld dat alle gemeenten in Nederland een zogeheten gemeentelijk wel- zijnsplan moeten opstellen. In dit nog geheime voorstel wordt van de gemeenten geëist dat zij een cijfer matige opstelling maken van wel- zijnsprojecten, die dan door CRM op hun financiële en maatschappe lijke haalbaarheid worden beoor deeld. Nu is het vaak zo dat men in ge meenten eerst dergelijke projecten op stapel zet (gezinsverzorging, dagverblijven, crèches etc.), en dan bij CRM om financiering vraagt. Bovendien kloppen mensen die van deze diensten gebruikmaken, en niet in staat zijn die zelf te beta len, bij de bijstand aan. CRM moet dan betalen, zonder controle te kunnen uitoefenen op de prijs en de kwaliteit, terwijl dat ministerie wel indirect via de Algemene Bij standswet financiert. Touwtrekken Bij CRM is men voorts bevreesd dat bij de teruglopende conjunctuur, en de daarmee gepaard gaande be- zuinigingsnoodzaak, de bijstand inzet gaat worden van politiek touwtrekken. "Bijstandszaken moeten in een vertrouwelijke en a-politieke sfeer worden behan deld. Ze moeten geen speelbal worden van politieke opvattingen", zo wordt gesteld. Hangende de formatie wil men bij CRM geen officieel commentaar geven op de bijstandsverhuizing en op het plan gemeenten te verplich ten welzijnsplannen op te stellen. DEN HAAG (ANP) - Namens Pie- ter Menten heeft diens advocaat mr. L. van Heijningen in een brief aan minister Van der Stoel van Bui tenlandse Zaken geprotesteerd te gen de aanwezigheid van de heer Everaars als vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade in Moskou, bij de herbegrafenis van slachtoffers van executies in Urycz. DEN HAAG (SP) - De politie heeft de afgelopen nacht bij een taxi standplaats op het Valkenbosplein in Den Haag een naakte, 24-jarige kantoorbediende uit de residentie opgepikt. De man bleek onder be dreiging van een vuurwapen in een bar te zijn gedwongen zich uit te kleden. Eerder op de avond was de man aan het toeren geweest met een vriend. Op de Houtrustweg kregen de twee stapte de kantoorbediende uit. Hij zocht een café op, vanwaar ijngi dat hij de vader van zijn vriend belde De bareigenaar zag dat met lede ogen aan, tot hij zich kwaad maakte en er klappen vielen. Een 35-jarige visfileerder meende de kastelein te moeten bijstaan, door de kantoor bediende te dwingen zich uit te kleden. De man richtte een pistool op hem. Toen de kantoorbediende uit zijn pantalon was gestapt, werd hij op straat gezet. Vervolgens is hij naar de taxi standplaats gelopen. Omwonenden belden de politie met de medede- i de buurt een blote i te zeggen dat ze i ronddrentelde. Toen de agen- gehad. Daarop nam hij plaats hadden ten arriveerden hebben ze de m rondje voor ten. drenkelingenoverall aangeme- Zelf liet hij ook nog flink wat vocht vloeien. Hij belde nog een keer de vader van zijn vriend, omdat hij geen stuiver op zak had. Hij had kennelijk verwacht dat de man met wat valuta zou aankomen. Bij onderzoek in het café kon nie mand worden aangehouden. Maar de visfileerder is later in de nacht opgepakt. Hij wordt verdacht van bedreiging met een vuurwapen. De rekening van de kantoorbe diende is nog niet voldaan. Maand juni op twee na de somberste van deze eeuw DE BILT (ANP) - De afgelopen maand juni was op twee na de somberste van deze eeuw. Dat zegt het KNMI in De Bilt. Vol gens de meteorologen waren de juni-maanden in 1907 en 1923 nog wat somberder, maar 1977 gaat de annalen in als een koude maand. De gemiddelde temperatuur in De Bilt was 14,5 graden Cels ius tegen 15,5 normaal. De gemiddelde maximum temperatuur overdag was met 18,7 graden zel/s twee graden beneden peil. Terwijl juni meestal goed is voor zes warme dagen, no teerden de weerkundigen vo rige maand maar één dag waarop het zomers werd. Juni heeft De Bilt maar 119 uur zon gebracht, ruim 100 uur minder dan het gemiddelde. Er kwamen bij het KNMI zes dagen voor waarop de zon zich niet liet zien en dat is in deze eeuw nog niet eerder voorgekomen. Over de neerslag zegt het KNMI: Jn Overijssel, Gelderland, Noord-Brabant en Limburg was het aan de natte kant. el ders in het land bleef het ech ter te droog. Hij heeft een krans gelegd en het woord gevoerd, aldus de brief. Omdat de schuld van Menten niet vast staat, „had de Nederlandse ambassade in Rusland - met alle begrip voor de moeilijke positie van Nederlanders in dat land - niet vertegenwoordigd mogen zijn", al dus de brief. Er had daar getuigd moeten worden voor het begrip van de rechtsstaat waarin niet op losse gronden het „schuldig" over ie mand mag worden uitgesproken. Mr. Van Heijningen wijst erop, dat „alleen lieden te kwader trouw dan wel ondeskundigen in de bevin dingen bij het openen van het mas sagraf bewijzen van Mentens schuld kunnen vinden. In werke lijkheid getuigen die bevindingen zodanig tegen hetgeen de beweerde ooggetuigen tot dusver over de ge beurtenissen hebben verklaard, dal zij tot decharge van Menten strek ken", aldus de brief Mr. Van Heijningen vraagt de mi nister een verklaring voor de de monstratieve aanwezigheid van de Nederlandse ambassade. De delegatie van de Amsterdamse justitie, die momenteel in Polen is voor het onderzoek in de zaak tegen Menten, heeft in Krakow en War schau twee Poolse getuigen ge hoord De delegatie, die bestaat uit de offi cier van justitie mr. A. F. J. C. Ha- bermehl, commissaris G. G. J. Pe ters, inspecteur D. Pasterkamp van de rijksrecherche en dr. Veeder, die als tolk optreedt, bezichtigde in Krakow het huis waar Menten voor de tweede wereldoorlog zou heb ben gewoond. Zij sprak met me vrouw Jadwiga Balaban, weduwe van een Poolse officier, over haar contact met Menten toen deze in Krakow woonde. Ze verstrekte in lichtingen over de financiële om standigheden van Menten, die in Krakow directeur van een rijstbe- werkingsbedrijf zou zijn geweest en over zijn bezittingen. In Warschau ondervroeg de delega tie de Pool Jan Sobinski, die in de oorlog in Urycz werkte, een van de dorpen waar de nazi's en Menten zich zouden hebben schuldig ge maakt aan moord op een aantal burgers. De Nederlanders keren vandaag naar Amsterdam terug. Onderzoek naar verdwenen bescheiden gevraagd DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamerleden Drenth, Dolman en De Graaf (allen PvdA) hebben gisteren de regering schriftelijke vragen ge steld naar aanleiding van recente Rublikaties in het weekblad Vrij ederland over de Nollen- ondernemingen, diverse instellin gen op het terrein van de lichame lijke en geestelijke volksgezond heid. Minister Van Agt van Justitie kreeg het verzoek de officier van justitie in Den Bosch een onderzoek te la ten instellen naar de juistheid van het bericht dat op de kantoren van "Samivoz" en de "advies- en admi- nistratiegróep Den Bosch" in Den Bosch administratieve bescheiden verdwenen zijn. De verdwijning zou te maken hebben met het ver langen te voorkomen, dat de be scheiden als bewijsstukken zouden kunnen dienen bij een in te stellen onderzoek naar deviezensmokkel, aldus de vragen. De Kamerleden willen dat beslag gelegd wordt op de bescheiden, welke voor het on derzoek van belang zijn. Een aan de hand van getuig en-verklaring en gecon strueerde foto van de vermoede lijke moordenaar van politie agent Hovens uit Tegelen. TEGELEN (SP) - Het onder zoek inzake de moord op bri- gadier Hai Hovens van de po litie in Tegelen heeft grond gegeven aan de vermoedens dat er in de groene grens strook van Limburg flink wordt gesmokkeld. Wapens en drugs. De 46-jarige briga dier, getrouwd en vader van vier kinderen, is wellicht het slachtoffer geworden van een smokkelbende. Was hij per ongeluk getuige van een drug- of wapentransactie? Het lijkt, gezien de getuige nverklaringen, waarschijn lijk. Er lijkt nog weinig schot in de zaak te zitten, hoewel er een beloning van 25.000 gulden staat op het hoofd van de moordenaar. Het enige wat men momenteel, vijf weken later, in handen heeft is een samengestelde foto van de vermoedelijke moordenaar en het gegeven dat er een lichtkleurige Volkswagen uit de Duitse streek Viersen bij het misdrijf betrokken is ge weest. De beloning heeft in ieder geval niets opgeleverd. Hai Hovens werd Eerste Pink sterdag bijna op de grens van Duitsland en Nederland van achteren doodgeschoten. De brigadier van de gemeentepo litie in Tegelen, een plaatsje van zo'n negentienduizend inwoners, een paar kilometer onder Venlo, draaide die dag een normale dienst. Tegen kwart voor vijf besloot hij een surveillanceritje te gaan ma ken in het grensgebied. Een collega liet hij weten dat hij ging kijken of er geen auto's op de bospaden reden. Dat was pas volgens de plaatse lijke verordening verboden. Hij ging alleen. Korte tijd later moet hij op de Vierde Heideweg zijn geko men waar hij is uitgestapt, vermoedelijk om de inzitten den van een lichte Duitse VW mee te delen dat ze daar niet mochten rijden. Vrijwel me teen moet hij toen zijn dood geschoten. Hij moet volko men zijn verrast, want uit niets bleek dat hij nog gepro beerd heeft z'n pistool te trekken. Toen hij even later werd gevonden door een sur veillerende Nederlandse douaneman stond de deur van de politiewagen nog open. Ook stond de mobilo foon nog aan. Het recherche-onderzoek heeft uitgewezen dat 37 mensen op dat moment in het bos aan wezig waren. Van hen hebben er 22 de schoten gehoord. Sommigen hebben de VW zien staan en de twee inzit tenden daarvan. Een paar ge tuigen hebben kort voordat ze de schoten hoorden een on geveer 35-jarige man zien lo pen met twee kennelijk zware tassen, een draagtas en een schoudertas. Hij kwam vermoedelijk van Duits grondgebied, liep ver volgens over de Grensweg en ging daarop de Vierde Hei deweg in. Volgens de politie moet er in die tassen een kostbare partij smokkelwaar hebben gezeten, die de 35- jarige man moest overdragen aan de inzittenden van de VW. Dr. J. M. H. Knibbeler, hoofdinspecteur-korpschef in Tegelen, daarover "We hebben zijdelings behoorlijk wat arrestaties verricht en we kregen steeds te horen dat er in dat gebied flink werd ge smokkeld. Vooral hasj en ma rihuana. We gaan er vanuit dat die 35-jarige man en de in zittenden van de VW bij het misdrijf betrokken zijn. De zaak heeft hier in de hele streek, zowel in Duitsland als in Nederland uitgebreide pu bliciteit gehad. Iedereen die daar op het bewuste tijdstip in dat bos is geweest heeft zich bij ons of bij onze Duitse collega's gemeld. Behalve dit drietal". Hoofdinspecteur Knibbeler noemt het een zeer ernstige zaak. "Elke moord is ernstig, maar als het gaat om een poli tieman, en dan nog één uit je eigen korps, komt dat extra hard aan. En niemand was er op bedacht. Het was zo'n rus tige Pinksterdag. Als je een gevaarlijke vent moet arreste ren, dan weet je dat er risico bestaat, dan stuur je er wat meer mensen heen, desnoods met pantservesten". De 35-jarige man, die naar schatting 1.75 meter lang is, is later op de namiddag gesigna leerd in een café in Tegelen. Hij gedroeg zich zeer zenu wachtig en vroeg in het Duits om een taxi. Per taxi is hij naar Venlo gegaan, nadat hij eerst had gevraagd hem naar Viersen of naar Eindhoven te brengen. Ook in de taxi was hij 2 De inzittenden van de Volks wagen konden er pas vandoor nadat ze de surveillancewa gen van Hai Hovens enkele tientallen meters hadden verplaatst, naar een breder deel van de Vierde Heideweg. Zowel in Nederland als in Duitsland werken recherche teams dag en nacht aan de op lossing van de moord op hun collega. MOGADISJOE (ANP) - Een recht bank in de Somalische hoofdstad Mogadisjoe heeft gisteren de Ne derlander George de Neef veroor deeld totar gevangenisstraf en een 'GEEN NIEUW MANDEMENT' UTRECHT - "De bisschoppen piekeren er niet over, de vakbondsdemo cratie op een oneigenlijke manier te beïnvloeden met een kerkelijk woord". Dat heeft bisschop Ernst van Breda namens de bisschoppenconferentie gezegd in een interview met de vakbondskrant van de FNV. Met hun brief aan het NKV spreken de rk bisschoppen zich absoluut niet uit voor of tegen een fusie NKV-NWhet NKV is volkomen vrij in zijn doen en laten. In commentaren is de brief uitgelegd als een uitspraak tegen fusie. Bis schop Ernst wijt de misverstanden aan een "naïeve timing en presentatie". "Er is geen sprake van een nieuw mandement". boete van 12.000 shilling (ongeveer 4.500 gulden). Hij is schuldig be vonden aan het illegaal binnenko men van Somali, maar wegens geb rek aan bewijs vrijgesproken van spionage. Zijn medeverdachten, een Britse en een Zuidafrikaanse vrouw en een Zwitser, zijn elk tot één jaar gevangenisstraf veroor deeld op dezelfde beschuldiging. Het jacht van het viertal, de Julia II, liep in november vorig jaar aan de grond bij Hafun, in het noorden van Somali. De Neef was eigenaar van het jacht, dat verbeurd is verklaard. De drie anderen kregen behalve een jaar gevangenis ook een boete van 10.000 shilling.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7