'Rotte plek' moet nodig opgeknapt Zakencentrum voor deel aan de Langegracht Op hoek Volmolengracht-Langegracht Nog geen huis voor echtpaar D'66 HEEFT EEN NIEUW BESTUUR VERKOOP FABRIEKSPARTIJ VLOERBEDEKKING VRIJDAG 1 JULI 1977 LEIDEN In een serie van vijf artikelen worden de vijf ontwikkelings- schetsen belicht die de Project groep voor de Binnenstad on langs heeft gepubliceerd. Na de eerder gemaakte nota van aan pak en de nota Berichten uit de binnenstadswinkel wil de pro jectgroep aan de hand van de reacties op de ontwikkelings- schetsen in september gaan werken aan een definitief bin nenstadsplan. Doordat op het Schuttersveld met minder kantoorruimte volstaan kan worden ontstaat daar ruimte voor woningen, zodat de bebou wing daar minder monotoon zal zijn. Mare Net als in de andere ontwikkelings- schetsen gaat de projectgroep in schets drie ervan uit dat het win kelcentrum compacter moet worden. Door het maken van nieuwe verbindingen moet er een „voetgangerscirculatiesysteem" ontstaan rond de Hoogstraat. Grote delen van de Haarlem merstraat (de uiteinden) zullen volgens de projectgroep in de toekomst niet meer tot de kern van het winkelcentrum behoren. Het zakencentrum in het Noor den van de binnenstad kan het centrum versterken. Het is niet ondenkbaar, vermeldt de projectgroep, dat door de aanwezigheid van het zakencen trum het winkelcentrum zich in die richting gaat ontwikkelen. De Mare acht de projectgroep een straat waar een verdere uitbouw van het winkelcentrum een over gang kan vormen naar het zaken centrum. Verder hoopt de projectgroep er daarbij op dat er tussen sta tion/Schuttersveld, zakencen trum en winkelcentrum looprou tes ontstaan. Dit in weerwil van een opmerking in de nota Berich ten uit de binnenstadswinkel, waar het verkeer op Langegracht en Rijnsburgersingel een grote barrière wordt genoemd. LEIDEN - "Wij willen deze hoek opknappen, het is een rotte plek in de stad". Onder dit motto voert de afdeling grondzaken van de gemee nte onderhandelingen met de firma Berk en de Shell om greep te krijgen op de pandjes op de hoek van de Volmolengracht en de Lan gegracht. Chef bureau grondzaken Schaap: "We zoeken een uitweg waarbij niemand grote financiële offers hoeft te brengen. Dat heeft z'n tijd nodig, 't moet rijpen". Eigenaar namelijk van de pandjes is Berk, maar de Shell heeft een huurcon tract voor twintig jaar. In de jaren zestig verwierf de firma Berk de eigendom van de pandjes. Samen met Shell wilde men er een bezine- en servicestation vestigen. Maar de oliecrisis kwam ertussen en de politiek van de grote olie maatschappijen veranderde: het station aan de Langegracht ver dween van het lijstje. De Shell kwam met de zwarte piet te zitten omdat Berk kon aantonen dat de oliegigant vastzat aan een twintig jarig huurcontract. Zo betaalt Shell elk jaar een geïndexeerde huur aan Berk, zonder dat Shell iets met de pandjes kan ui richten, want voor een oliemaatschappij is het punt niet meer interessant. Shell wil wel van het huurcontract af maar zal dan eerst een oplossing moeten vinden die voor Berk fina ncieel interessant is. Bij de onder- LEIDEN - Nog juist voordat de bouwvakvakantie vandaag is begonnen zijn de rioleringswerkzaamheden in het gedeelte van de Breestraat tussen Koombrugsteeg en Gangetje voltooid. De uitvoering is daarmee precies op het geplande tijdschema gebleven. Omdat de winkels in dat deel van de Breestraat tijdens de werkzaamheden moeilijk bereikbaar waren, toonden de winkeliers zich gistermiddag verheugd dat het karwei in zo'n korte tijd geklaard is. Het bestuur van het Leids City Centrum, overkoepelend orgaan van de Leidse middenstand in de binnenstad, liet de dankbaarheid gistermiddag vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud. Aan het personeel, dat de afgelo pen weken in de Breestraat werkzaam is geweest werden die enveloppen uitgereikt door LCC-bestuurslid Bekema. Voorafgaand daaraan had LCC-voorzitter Van Egmond een korte toespraak gehouden, waarin hij in het kort de recente gebeurtenissen rondom de Breestraat vermeldde. Op de foto de uitreiking van de enveloppes. voren naar meer zekerheid voor deze buurt tussen Oude Vest en Singel. Huurders en eigenaren van woningen zijn sneller tot verbetering van hun woning ge neigd als er een verbeteringspro gramma voor de hele buurt is. Er werd aangedrongen op een rege ling om de bedrijvigheid in de wijk in de hand te kunnen hou den en verpakhuizing en verkrot ting tegen te gaan. Het buurtco- mité signaleerde dat Noordvest, als een buffer gelegen tussen het Schuttersveld en het stadscen trum, onder grote druk zou kun nen komen te staan als de Schip- hollijn (de nieuwe spoorlijn naar Amsterdam) gereed is. In de „wensen en vragen" wijst het comité op de ontvolking van de laatste jaren van deze buurt. So ciale woningbouw, bijvoorbeeld op het gebied van Krantz, aan de Langegracht, moet het leven te ruggeven aan de buurt. De Lan gegracht moet worden versmald. Conflict De projectgroep binnenstad wees in haar vorige nota „Berichten uit de binnenstadswinkel" al op de bouw van 70 woningen aan de Langegracht naast het bouwter rein van het stadskantoor. Zij was het eens met het buurtcomité dat er een conflict bestaat tussen de wenselijke verbetering van de woonsituatie en het drukke ver keer op de Langegracht. Als de nog aanwezige ruimte aan de Langegracht niet voor woningen gebruikt wordt maar voor kanto ren zal er nog een grotere ver keersdruk op de Langegracht en omgeving komen te staan. Vooral tussen Schuttersveld en Lange gracht zal veel verkeer komen. Tegenover dit nadeel ziet de pro jectgroep als voordeel een betere benutting van een mogelijke parkeergarage op het gebied van Krantz (zie kaart). In de zojuist gepubliceerde wensen en vragen van de Leidse buurten en wijken (uitgave van het over leg wijkorgaan) legt het buurt comité Noordvest er de nadruk op dat er meer woningen moeten komen. In eerder overleg met in spraakcoördinator en beheerder van de binnnenstadswinkel Hans van Gelder kwam de wens naar De foto van de hoek Volmolengracht-Langegracht toont hoe slecht de pandjes erbij staan. handelingen tot nu toe toonde de firma zich nogal terughoudend; begrijpelijk als men bedenkt dat Berk jaarlijks huur ontvangt terwijl de Shell in principe onderhoud splichtig is. De firma Berk wordt niet slechter van de situatie zoals die nu is. Schaap noemt dat een sterke troef die Berk bij de onder handelingen in handen heeft. Bij de Shell heeft men oog voor de belan gen van Berk: men oppert dat er misschien een regeling mogelijk is waarbij Berk zijn inkomsten kan behouden. Men is bij de Shell wel optimistisch over het verloop van de onderhandelingen. Schaap is wat voorzichtiger in zijn uitlatingen en vergelijkt de situatie met een broedende kip die niet gestoord moet worden. Het is wel duidelijk dat geen van de partijen gelukkig is met de huidige situatie, maar wie moet de meeste concessies doen om een uitweg te vinden? Mocht de gemeente greep op de zaak krijgen dan is het meest voor de hand liggende dat de monumen tale pandjes (Volmolengracht 26 tot 28) gerestaureerd worden, wellicht door één van de in Leiden actieve stichtingen. Het hele hoekje is voor de gemeente verder nog interessant omdat men sinds kort ook eigenaar is van het aangrenzende complex van Krantz. LEIDEN - Aan beide zijden van de Langegracht is nog ruimte voor nieuwe ontwikkelingen: daar zouden kantoren kunnen komen. In de derde ontwikkelingsschets heeft de projectgroep binnenstad een gedeelte van het zakencen trum dat in de eerste en tweede schets een plaats kreeg op het Schuttersveld verplaatst naar de Langegracht. Het meer versprei den van het zakencentrum over de stad heeft als voordeel dat dit centrum geleidelijker aan te ont wikkelen is, aldus de project groep. De vraag is of de buurt en het buurtcomité Noordvest ge lukkig zullen zijn met deze ont wikkeling. P LEIDEN - Voor het echtpaar Van de Hoed, dat sinds vorige week za terdag met hun kind in een tent op het terrein achter de Juliana van Stolberghof woont, is nog geen an dere woonruimte gevopden. Aanvankelijk leek er voor het echt paar ruimte in de Merenwijk te zijn, maar om financiële redenen bleek het niet mogelijk dat het echtpaar daar een flat zou betrekken. Bij Bureau Huisvesting stelt men zich op het standpunt dat het echt paar voor een meer goedkopere woning zelf moet zoeken in de par ticuliere sector. „Er zijn mensen, die al langer wachten op een wo ning. Het is niet verantwoord om die achter te stellen", zegt directeur Dekker van het bureau. Het echtpaar heeft gewoond in de Pasteurstraat. De particuliere eige naar van de woning daar heeft het gezin de huur opgezegd. Inmiddels heeft de politie laten weten dat de familie Van de Hoed de tent moet ontruimen. DEALER VAN O A. BOUSSAC GORDIJNEN PLOEG t GORDIJNEN BESOUW TAPIJT Interieurverzorging V/. J. ZIRKZEE b.v. Zeemanlaan 22 - Lelden Telefoon 071-142627 LEIDEN - Tien tallen feestelijk uitgedoste kinderen, leerkrachten en ouders hebben gisteren het nieuwe gebouw van De Weerklank - de school voor slechthorende en moeilijk sprekende kinderen - onofficieel geopend. Daaraan vooraf ging een optocht, voorzien van draaiorgel en ballonnen, van het schoolgebouw aan de Vrouwenkerkhof naar het bouwterrein aan de Robijnstraat (Morskwartier). Daar stak het bestuurslid mevrouw Boekkooi, die al zeer lang aan de school verbonden is, een reusachtige gouden sleutel in een provisorisch sleutelgat, waarna de ballonnen de lucht ingingen. Aan de ballonnen zaten naamkaartjes vast, zodat later kan worden uitgemaakt wiens ballon het verst is gekomen. Na het nuttigen van een frisdrank werden de kinderen door een deskundige jurywaarin o.a. de bekende mime-speler Rob van Rijn zitting had, beoordeeld op hun kledij, 's Middags was er een puzzeltocht door de school, waarbij een prijsje kon worden gewonnen. Het nieuwe gebouw van De Weerklank, dat nog deze maand zou worden opgeleverd, zal waarschijnlijk begin oktober officieel worden geopend. LEIDEN - Een "herboren" Leidse afdeling van D'66 heeft gisteravond een nieuw afdelingsbestuur van vijf man gekozen en heeft zich be raden hoe een nieuw programma voor de komende gemeenteraads verkiezingen opgesteld moet wor den. Bij de afgelopen Tweede Kamer verkiezingen haalde D'66 in Leiden meer stemmen (5515) dan ooit tevo ren. Het ledental, dat bijna tot het nulpunt gedaald was, nam fors toe: meer dan 150 leden staan nu geregi streerd. Deze groei noodzaakte tot een wat strakkere bestuurlijke organisatie. Tot nu toe werd het bestuur waar genomen door enige niet gekozen leden. In het vergaderzaaltje van de Pieterskerk kozen de ongeveer vij fentwintig aanwezige leden gister avond de fungerende voorzitter H. Glaubitz als nieuwe voorzitter; verder werden in het bestuur geko zen de heren T. van Brussel, J. P. van Es, J. Joustra en W. M. Witte- veen. Tijdens een korte discussie over de nieuw te varen koers werd uit en kele opmerkingen duidelijk dat er bij de nieuwe leden behoefte was aan meer informatie over de plaats van D'66 in de gemeentepolitiek. Verder bleek er een behoefte aan koerswijziging. Het nieuw gekozen bestuurslid Van Es, merkte met in stemming van het eveneens nieuwe bestuurslid Joustra op: "De hui dige generatie D'66'ers is anders dan die van tien jaar geleden. Ook in de gemeentepolitiek zal men daar rekening mee moeten hou den". Thans is er in Leiden een uitste kende gelegenheid om aan al uw tapijtwensen tegemoet te komen. Service Tapijten b.v. Oss- Rosmalen komt 2 dagen naar Lei den om u van deze grandioze ge legenheid te laten profiteren Service Tapijten b.v. wist zich te verzekeren van een grandioze hoeveelheid wollen en nylontapijt van uitstekende kwaliteit in meer dan 300 dessins, welke thans te gen fabrieksprijzen aan de con sument worden aangeboden. Ondanks de zeer lage prijzen vol ledige fabrieksgarantie van3 tot 5 jaar. Hier enkele voorbeelden en prijzen uit 't Service Tapijten b.v assorti menten. Nylon vilttegels 40x40 cm 0,59 per stuk. in dozen van 50 stuks. Idem 40x40 zelfklevend 0 89. Dikke hoogpo lige tapijttegels 50 x 50 cm in 8 kleuren, los te leggen, per stuk 6,90. Vinyl op vilt, 200 cm breed, 8,95. Nylon vilt 2 m breed per str. m. 9,50 o.a. nylontapijt in 3 mo dieuze tinten 4 m breed vanaf 24,50 p str. m. Pr fraai gedessi neerd orgineel Engels bloemtapijt. LEIDEN - De Leidse hooglera ren prof. dr. L. M. de Rijk (geschie denis van de antieke en midde leeuwse wijsbegeerte) en prof dr. I. Schöffer (vaderlandse geschiede- kamerbreed, vanaf f, 59,- per m. 100 wollen berber 400 cm breed vanaf 99.- per str m. Zuiver wol len hoogpolig tapijt speciale prijs 139.- p str m. 400 cm breed Ver dere huiskamertapijten v.a. 34,90. 39,90, 49,90 enz. enz. Te veel febrieksaanbiedingen om hier te vermelden. Ook berbertapijt van 400 cm breed 72,50 p.m. Dpze sublieme verkoop fa- briekspartij vloerbedekking vindt plaats op vrijdag 1 juli van 14.00-18.00 uur en zaterdag 2 juli van 10.00-17.00 uur in de Ronniehal, gelegen naast de Groenoordhal. Reserveringen en levering op la tere termijn mogelijk, betaling ge schiedt na aflevering. Voor leggen kunnen wij zorgen. Kom vrijdag en zaterdag en profiteer van dit unieke aanbod. Service Tapijten bv Kruisstraat, gem. Rosmalen tel. 04192-4098 Hoofd-showroom 1.800 m2 Katoor: Oss Thorbeckestraat 89, tel 04120-22006 nis) zijn benoemd tot lid van de af deling voor de geschied- en letter kundige wetenschappen van de Koninklijke Nederlandse Akade- mie van Wetenschappen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 3