Het vee staat aanstonds op oude kranten In Japan verlies partijen? NOS teleurgesteld over verschuiving STER-reclame VRIJDAG 1 JULI 1977 De Katwijkse evangelisatiecommissie heeft op de campings Noord en Zuid een eigen gebouw. Elke morgenmiddag en avond - en dat zes weken lang -is er wel wat te doen in de evangelisatietent's Morgens zijn er altijd kinder samenkomsten. De teamleden geven er twee weken van hun vakantie aan. tyjw QtfD <dl@ ©midi® msüiai ifc© KATWIJK AAN ZEE - Tus sen alle religieuze en kerke lijke klippen door lijkt Kat wijk nog steeds zijn eigen vaste koers te varen. Om in de sfeer van dit verhaal te blijven: het laat zich niet van de wijs brengen. Bij alle klaagzangen over het retour van de kerk kan men in Katwijks volle bedehuizen nog stoer en straf de "lof des Heren" horen zingen, alsof de tijdgeest hier de moed laat zinken en, althans voorlopig, de deuren snel voorbijgaat. Het is dat hecht verankerde gevoel voor het oude, bekende lied waaraan de interkerkelijke evan gelisatiecommissie appelleert als zij gasten en bewoners in het badseizoen het wekelijkse zan guur op de woensdagavond pre-| senteert. Op de bonte markt der religieuze mogelijkheden houdt Katwyk stevig de vinger aan de pols. Het vertrouwde lied, van eeuwen her en uit grootmoeders tijd, is geliefd en aan die vraag komt Katwijk graag tegemoet. De eerste woensdagavonazang was deze week al. Als een aanloopje. En dat herhaalt zich in juli en au gustus elke week, steeds van 8 tot 9 uur. Men gebruikt daarvoor de Oude Kerk aan de Boulevard. Was dié er niet, dan zou er, naar alle waar schijnlijkheid, ook niet zo mas saal en uitbundig worden gezon gen. De kerk, in de jaren 20 van deze eeuw van visserspakhuis opnieuw tot godshuis verheven, is met haar meer dan duizend plaatsen net niet te klein, hoewel er meermalen mensen een vol uur moeten.staan. Ze is een ba ken in het Katwijkse badleven, maar vooral een levend teken van een traditie die in de Zuidhol landse kuststreek nog duidelijk waarneembaar is. Johan de Heer De evangelisatiecommissie han teert bij haar activiteiten een formule die het nog steeds doet, en dat is voor haar een voorname reden om niet van de traditionele lijn af te wijken. Haar secretaris, de heer A. Remmelzwaal (65), komt er rond voor uit, dat de commissie het zanguur beslist niet ziet als een oefening met de nieuwste kerkliederen. "Daar zijn op andere plaatsen an dere mogelijkheden voor. Wij denken in onze commissie op dit punt eensgezind. En dat moet zo blijven. Het gaat ons om de psal men - en dan bij voorkeur in de oude berijming - en bekende en geliefde gezangen en geestelijke liederen. De voorgangers zijn natuurlijk vrij in hun keuze. Wij schrijven ze niets voor, maar vragen ze wel, uit het bekende genre te putteri. Daar zit, bijvoorbeeld, ook Johan de Heer bij". De loop naar de in 1970 begonnen zangdiensten vermindert, opval lend genoeg, niet. Integendeel. Tal van kerkelijke tradities brok kelen af en nieuwe dingen zijn, na een enthousiaste start, vaak snel over hun hoogtepunt heen, maar dit treft de roos, en de belangstel ling lijkt met het jaar groter te worden. Even terzijde: de forse aanhang van een omroep als de EO lijkt mee daaruit te verklaren Zijn christe lijke "tegenspeler" in de ether was wel gedwongen iets bij te sturen om niet nog meer bloed aan het geesteskind van de Glas houwers en consorten te verlie- Geen drempel De heer Remmelzwaal: "Zelfs na de badperiode was het vorig jaar nog behoorlijk vol. Er zijn mensen die hier na hun vakantie terugkomen om dit uur mee te maken. Ook zijn er die uitsluitend hiérvoor naar Katwijk komen. Tot uit het Utrechtse. Dat zegt mij heel wat. Ze vinden er iets dat ze aan spreekt en dat ze misschien thuis wel missen. De mondelinge reacties na afloop zijn voor ons altijd een stimulans om op deze weg verder te gaan. Als iets werkelijk veroudert, neemt de belangstelling vanzelf af. Dan moet je het wel anders gaan doen. Zoals indertijd met de straatprediking op de Boulevard, Dat ging echt niet meer. Er kwa men steeds minder mensen op af. We hebben het toen nog een poosje aangekeken omdat we dachten dat de drempel van het kerkgebouw voor velen te hoog was. Nou, dat is wat dit zanguur betreft niet waar gebleken. Een voordeel van de kerk is ook dat het weer je geen parten kan spe len". Remmelzwaal, die al enkele tiental len jaren met het evangelisatie- bijltje hakt, ziet twee stromen mensen naar dit zanguur komen. "In de eerste plaats rand- en on- kerkelijken, die thuis zelden of nooit naar de kerk gaan, en ver der kerkmensen die zich eens kunnen uitleven in' het ver trouwde lied. Wie ze ook zijn, ze worden allemaal getroffen door de gemeenschap en de sfeer die ervan uitgaat. Ik denk, dat de christelijke boodschap voor veel mensen via het lied toegankelij ker is dan via het gesproken woord. Het gezongen woord spreekt meer aan". Arie Klok Arie Klok, organist van de witte kerk, zit deze weken weer achter De Oude Kerk: baken en.teken. zijn speeltafel. Hij regeert zijn re gisters als de wind de golven. Om de samenzang wat af te wisselen, heeft de commissie een beroep gedaan op een aantal koren en so listen. Zo werken mee het gere formeerd kerkkoor, het evangeli- satiekoor, de Noord zee-zangers, het Pniëlkoor, het Katwijkse jon gerenkoor en De Lofstem van de Van den Bergh-stichting uit Noordwijk. Mej. W. Liesveld en Diny Knetsch zijn de vocale solis ten. In de rij van voorgangers vindt men de Duitse dominee F. Wattjes, die door de jaren heen een bekende gast in het Katwijkse is geworden en die, naar men beweert, beter Nederlands spreekt dan prins Bernhard. Ook de Zeister predi kant J. P. van Roon, die destijds met de zanguren in Katwijk is- begonnen en die binnenkort voor de tweede keer in zijn loopbaan Katwijks predikant hoopt te worden. Verder laat de heer Remmelzwaal zich over "de sprekers" niet uit. "Het moet niet zo zijn dat mensen zouden wegblijven omdat er een bepaalde dominee is die hen minder ligt. Ze komen om te zin gen". Trouwens, het aandeel van de voorgangers beperkt zich tot de opening en sluiting van het uur, een gebed en de verbinding tussen de liederen. Het genootschap "Oud-Katwijk" zal weer een paar keer voor de nodige folkloristische franje zor gen. Een groep leden in histori sche Katwijkse dracht geeft dan een half uur vóór de zangdienst op de Boulevard bij de Oude Kerk een wandelende show, en tegen achten schrijden ze de kerk binnen om, in een apart midden- - vak, tussen de zanglustige me nigte plaats te nemen. Duitsers Niet onvermeld mag blijven, dat de evangelisatiecommissie ook be moeienis heeft met de Katwijkse campings Noord en Zuid en met de zondagmorgendiensten voor Duitse gasten in het wijkgebouw De Hoeksteen. Op beide cam pings beschikt men over een ei gen gebouw. Zes weken lang zijn daar teams van jongelui en oude ren afwisselend werkzaam. Ze hebben twee weken van hun va kantie voor dit werk over, doen het belangeloos en krijgen alleen hun reiskosten en huishoudgeld vergoed. Elke morgen, middag en avond is er wel wat te doen, hetzij voor de- kinderen, hetzij voor de jongelui of de ouderen, 's Zondagsavonds om half 8 wordt een protestantse dienst gehouden, op zaterdag avond om 6 uur een rooms-ka- tholieke. Omdat de bewoners van de cam ping Noord voor de helft Duitsers zijn, is daar elke morgen van 10 tot 11 een kindersamenkomst in hun taal, volgend op een samen komst voor Nederlandse kinde ren van 9 tot 10 uur. De heer Remmelzwaal vindt het jammer, dat de Duitse diensten op zondagmorgen, door de vroege Nederlandse "baddiens- ten", van de Oude Kerk naar De Hoeksteen moesten. "In de Hoeksteen komen zo n 100 tot 140 mensen. Dat zijn vrijwel uitsluitend kerkmensen. In de Oude Kerk zaten er meer: daar waren ook nieuwsgierigen bij. Duitsers laten zich niet zo ge makkelijk naar een zaal brengen. Ze willen een kerk. Een Duitse dienst 's middags in de Oude Kerk zou weinig zin hébben. Ze zijn nu eenmaal gewend, één keer per zondag naar de kerk te gaan, en dat is 's morgens. De Oude Kerk is ook voor de Duit sers een begrip, en dat vergeet men hier wel eens. Die hoort he lemaal in hun gevoel voor Kat wijk. Ik heb eens een brief uit Duitsland gekregen waarop niets anders stond dan: aan de ouder ling van de Oude Kerk, Neder land. En hij kwam na een poosje nog terecht ook". Geen toga In juli zit Pfarrer J. Koch uit Mann heim in Katwiik en in augustus de Oostenrijkse dominee Eek- hard Meding. Pfarrer Wattjes valt er ditmaal buiten, maar ter com pensatie mag hij een woensdaga vondzang leiden. Wie in de week pastorale zorg behoeft, kan ook bij de dienstdoende Pfarrer te recht. Dat loopt allemaal via de heer Remmelzwaal. Vorige week moest hij hals over kop een do minee opsnorren om zondag middag jongstleden voor een groep van 70 bejaarden, natuur lijk in de Alte Kirche, een Duitse dienst te kunnen houden. Geluk kig was Pfarrer Wattjes - ditmaal badgast zonder pastorale op dracht - pas in Katwijk aange komen. Maar hij had geen toga bij zich. Ook daarvoor heeft de heer Remmelzwaal toen gezorgd. De spil van het Katwijkse evangeli satiewerk zegt uitdrukkelijk: "Het is de commissie die het al lemaal doet. En we doen het met liefde en eensgezind. Zo moet het blijven". S. J. DE GROOT TOKIO (AFP/Reuter) - Op 10 juli hebben in Japan de driejaarlijkse senaatsverkiezingen plaats, waar bij de helft van de 252 zetels op het spel staat. In normale gevallen trekt die stembusronde hoofdzakelijk nationale aandacht maar ditmaal ziet men de uitslag ook buiten Ja pan met belangstelling tegemoet. De reden daarvan is, dat de Liberaal-Democratische Partij (LDP) - die al 22 jaar onafgebroken aan de regering is thans gevaar loopt haar reeds tot één zetel ge slonken meerderheid in de senaat te verspelen. Op zichzelf zou een kleine LDP- nederlaag geen consequenties hebben voor de regering Fukuda, want deze beschikt in het lagerhuis nog over 260 van de 511 zetels. Een nederlaag op 10 juli zet echter grote vraagtekens achter de LDP-kansen bij de eerstvolgende verkiezingen voor het Lagerhuis die hoogst waarschijnlijk vóór december 1979 zullen worden gehouden. Bij de vorige Lagerhuis verkiezingen (december '76) leed de LDP al een gevoelig verlies. Van 265 zetels in de toen nog 491 leden tellende "Diet" - een absolute meerderheid - viel zij terug naar 260 mandaten voor de tot 511 zetels uit gebreide kamer. Deze negatieve trend is voor een deel te herleiden tot specifieke moeilijkheden bin nen de partij, met name het Lock- heedschandaal en de slopende ve tes tussen de diverse kopmannen en hun aanhang. In groter verband is het afkalven van de machtige LDP echter een voorbeeld van de verbrokkeling van de politieke staalkaart, waar van de oppositie eveneens het slachtoffer is. Ook de enige oppositiepartij die qua grootte een vuist kan maken, de socialistische JSP, kreeg de cember vorig jaar een terugslag te verwerken en waarnemers achten het zeer de vraag of de op 10 juli scheidende socialistische senato ren wel alle 32 zullen terugkeren. LEIDEN - Leidens loco-burgemeester Van Aken heeft gistermiddag de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer E.H.van der Mooren, adjudant van de Leidse gemeen tepolitie De uitreiking vond plaats tijdens een feestelijke bijeenkomst in het politie bureau aan de Zonneveldstraat. Adjudant Van der Mooren verlaat het Leidse korps in verband met het bereiken van de zestigjarige leeftijd. De scheidende adjudant kwam 37 jaar geleden, in september 1940, als agent bij de Leidse gemeentepolitie in dienst. Gedurende de laatste oorlogsjaren dook hij onder. Na de oorlog keerde Van.der Mopren terug naar het bureau aan de Zonneveldstraat De afgelopen zesentwintig jaar was hij werkzaam bij de Vreemdelinge ndienst, over welke afdeling hij negen jaar lang de dagelijkse leiding had. Op de foto: de heer en mevrouw Van der Mooren, terwijl loco-burgemeester Yan Aken de onderscheiding opspeldt. HILVERSUM - De NOS heeft er nota van genomen dat minister Van Doorn van CRM de door de Tweede Kamer aanvaarde moties-Scholten zal uitvoeren. Dit betekent dat de STER-reclame rondom de journa aluitzendingen van zeven uur met ingang van 1 april 1978 zal worden afgeschaft. Begin deze week nog had het NOS-bestuur de minister per brief om uitstel van zijn beslissing ge vraagd. Op dit verzoek is de minis ter niet ingegaan. De NOS is hier over zeer teleurgesteld, aldus een woordvoerder. De beslissing brengt grote moeilijkheden mee op programmatisch en financieel ge bied. De NOS zal nu bestuderen hoe dit probleem op te vangen, vooral om dat eventuele compensatie van de verloren reclameminuten moet worden gevonden in de drukst be keken zenduren tussen 20.00 uur en 22.00 uur. SANTA MONICA - Zanger Bob Dylan is officieel gescheiden van Sarah Lowndes, met wie hij elf jaar- is getrouwd geweest. De 36-jarige Dylan en de vrouw aan wie hij en kele van zijn songs heeft gewijd, zoals "O Sarah", traden in novem ber 1965 in het huwelijk, een feit dat zij indertijd geheim hielden. Ze kregen vijf kinderen. LEIDEN - Dat de krant er al leen maar is om in te lezen is een achterhaalde zaak. Kijk maar eens in een groente- of viswin kel. Tien tegen één dat het bloemkooltje of de makreel in een krant wordt verpakt. Zo zijn er meer voorbeelden: het opvul len van kieren en spleten in ra men en deuren, het maken van inlegzooltjes voor te grote schoenen of het vervaardigen van feestmutsen in buurt- en clubhuizen. Als Peter Berkhout, agent in Nederland voor de Engelse Bil- lington Groep gelijk krijgt zal van die vele gebruiksmogelijk heden binnenkort een nieuwe worden toegevoegd. In het Leidse motel Holiday Inn pre senteerde hij gistermiddag het gebruik van strookjes oud kran tepapier als vervangingsmiddel voor stro. Een vinding die sinds twee jaar in Engeland wordt toegepast en waarmee men nu agrarisch Nederland hoopt te veroveren. "Want de toepassingsmogelijk heden zijn onbegrensd" verze kert Peter Berkhout in een zaal tje waar alles in het gereedheid is gebracht om nieuwsgierigen te overtuigen. In een hoekje lig gen de balen papierstroken en de foto's aan de wand laten zien dat stro in de stallen straks een even grote bezienswaardigheid zal worden als een zelfkazende boerin. De voordelen van krantepapier boven stro moeten onmisken baar zijn. Peter Berkhout somt er een paar op. "In de eerste plaats een kostensparing van 25 tot 50 procent, want oud papier is goedkoper dan stro. Dier- bedding, zoals het officieel gaat heten is bovendien droog, warm en schoon omdat het een goed absorptievermogen heeft. Verder is het produkt altijd verkrijgbaar, is milieuvriende lijk en makkelijk in het ge bruik". Het probleem waarvoor Billing- ton zich al'een gestald ziet is de gehechtheid van de Neder landse boer aan het oude ver trouwde stro. "We hebben ver schillende tests gedaan onder meer op boerderij "De Kreel" op de Ginkelse hei bij Ede. Een boer die zag dat zijn kalf het eerste half uur niets anders deed dan papier eten kreeg het er benauwd van. Maar u als kranteman zult het wel weten: dagbladen mogen alleen gif- vrije inkt gebruiken. Papier be staat uit cellulose, dat eten we als mens ook. Dus het kan be slist geen kwaad. Hoe komt men aan de grond stof? Peter Berkhout: "Voor de introductie hebben we kant- en-klare balen uit Engeland la ten overkomen. Met een grote oud-papierenhandelaren willen we tot een samenwerkingsver band komen- Om de vrachtkos ten te beperken moet de zaak regionaal gespreid worden". Is alleen krantepapier bruik baar"? Er mogen wel wat geïl lustreerde weekbladen tussen zitten, maar tenminste 90 pro cent moet krantepapier zijn. Overigens hoeft niemand in Nederland te proberen de pa pierstroken na te maken, want volgens Peter Berkhout zijn alle patenten aangevraagd. Boven dien zegt de catalogus dat er maanden van onderzoek en langdurige tests zijn voorafge gaan voordat de ideale lengte en breedte van de stroken was vastgesteld. Eens te meer wordt duidelijk dat we de krant niet meer kun nen missen. Geen dag. BRAM VAN LEEUWEN Biggetjes op krantenpapier. A AflTi LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het doctoraal examen Duits mevrouw M. M. van de Brink-Falkowski (Oegstgeest), theologie J. W. F. Houthoff (Lei den), Japans C. M. Steegers- Groeneveld. H. G. Berkel, Nede- lands B. P. M. Dongelmans (Alphen aan den Rijn), pedagogiek mej. S. G. van Staden ten Brink (Leiden), Psychologie J. P. I. M. Walter (Lei den), E. A. A. van Beeman-Bosma (Leiden), cum laude, S. I. E. van Krieken-Vriesendorp (Leiden), art sexamen mevr. E. M. Grootendorst-Berg (Leiden), mevr. A. H. Renger-Van Dijk (Leiden;, mevr. P. C. M.Wins-Frissen Wins- Frissen mevr. H. Geertsema (Lei den), L. E. Silberstein (Leiden), D. •J. Visser (Leiden), E. H. R. Wins (Leiden). Engels mej. M. A. de Ha- seth (Leiden), biologie R. P. Schuurmans (Leiden), scheikunde J. M. v. d. Broek (Leiden), P. N. T. van Velzen (Leiderdorp), cum lau de, geologie M P. T. Chin Alien (Leiden), K. Kelderman (Leiden), theologie T. S. J. v. d. Sar(Hazers-' woude), Engels E. Kloeg (Leiden), scheikunde P. H. Schippers (Lei den), cum laude, J. Serdijn (Lei den), H. Schram (Leiden),. Aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam is I. W. M. Duijvestijn (Was senaar) geslaagd voor het doctoraal examen economische wetens chappen. A. G. Snelderwaard (Leiden) is be vorderd tot accountant.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 17