Friezen lopen nog verder uit Liberzon neemt leiding in IBM-sehaaktoernooi zijn geen misdadigers" „Westdnitse anarchisten IJsland verslaat Noorwegen: 2-1 Onbekende Keniaan loopt wereldrecord op tien kilometer Hollanders in Kaagweek bijna kansloos donderdag7juli katwijk aan zee borussia*. VRIJDAG 1 JULI 1977 SPORT PAGINA 13 HELSINKI - Samson Kimombwa, een vrijwel onbekende loper uit Kenia, heeft op de tweede dag van de wereld-spelen in Helsinki voor een regelrechte sensatie gezorgd. In het Olympisch stadion van de Finse hoofdstad legde de Afrikaan de 10.000 meter af in 27 minuten en 30.47 seconden. Die tijd betekende een nieuw wereldrecord. Het oude stond sedert 13 juli 1973 met 27.30.8 op naam van de Engelse tempolo per Dave Bedford. De prestatie van Kimombwa is daarom zo goed omdat hij nog nooit onder de 28 minuten gelopen had. Enkele weken geleden, bij de Ame rikaanse universiteitskampioens chappen in Champaign vestigde de Keniaan voor de eerste maal de aandacht op zich door de titel te veroveren in 28.10.3. Kimombwa, een van de opvolgers van oud- wereldrecordhouder Kipchoge Keino profiteerde vah de uitste kende omstandigheden, die meestal in Scandinavië heersen voor lange afstandslopers. Woens dagavond had Dick Quax (Nieuw- Zeeland) in Helsinki voor een beste wereldseizoenprestatie op de 5000 meter gezorgd met een tijd van 13.19.4. In het Olympische jaar 1976 be reikte Kimombwa als beste tijd op de 10.000 meter, 28.54.0. Hij stond daarmee op de achtste plaats van de Keniase ranglijst. De beste tien ki- lometertijd van dit seizoen stond sedert 11 juni op naam van de Enge lsman Ian Stewart met 27.51.3. De 10.000 meter van Helsinki is in de breedte waarschijnlijk de beste die ooit is gelopen. Achter Ki mombwa bleven liefst vijf loper§ binnen de 27.50.0. Een tweede Ke niaan, Mike Musyoki, eindigde als tweede in 27.41.92 (vorig jaar liep hij 28.40.0). Hij klom daarmee naar de zevende plaats op de wereld ranglijst aller tijden. De Italiaan Franco Fava bezette de derde plaats in de nieuwe nationale re cordtijd van 27.42.65.Tony Sim mons werd vierde (27.43.59) em de Japanner Toshiaki Kamata ein digde als vijfde, eveneens met een nieuw nationaal record van 27.48.63. Het was de vierde maal in de ge schiedenis dat het wereldrecord op de 10.000 meter in Helsinki verbe terd werd. De Fin Ville Ritola liep in 1924 30.35.4, daarna stelden zijn landgenoten Taisto Maeki (1939, 29.52.6) en Viljo Heino (1944, 29.35.4) het record scherper. In to taal werden elf van de 24 wereldre cords op de tien kilometer in Scan dinavië gelopen. Samson Kimombwa is na de Aus traliër Ron Clarke, de tweede niet- Europeaan die het wereldrecord op de 10.000 meter in bezit heeft ge kregen. BONN (SP) - De Duitse anarchis ten die op 24 april 1975 de ambas sade van de bondsrepubliek in Stockholm hebben bezet en twee diplomaten doodschoten, zijn vol gens hun advocaat Klaus Croissant geen delinquenten, maar guerrilla strijders die niet aan het strafrecht, maar aan het oorlogdrecht moet worden getoetst Croissant, die zich sinds jaren met de oogmerken van Andreas Baader en diens opvolgers bezighoudt, vroeg gisteren op de 94e dag van deze strafzaak in Düs- seldorf het proces stop te zetten. Hij meent dat de rechtbank de be voegdheid om in dit soort guerrilla zaken te oordelen niet toekomt. Vorige week had de openbare aan klager wegens moord, gijzelname en afpersing van de staat tweemaal levenslang geëist tegen elk van de vier overlevende leden van het "commando Holger Meins", dat in april '75 de overval op de ambas sade pleegde met de bedoeling 26 gevangen zittende anarchisten, on der wie Andreas Baader en Ulrike Meinhof, te bevrijden. Toen de re gering in Bonn naar de mening van de overvaller niet snel genoeg op de eisen reageerde schoten zij achte reenvolgens de militair attachée Von Mirbach en de handelsatta- chée Hillegart dood. Door het on oordeelkundig aanbrengen van explosieven ontstond er een ont ploffing, waardoor twee leden van het "commando" eveneens de dood vonden. De vier overlevenden, Lutz Taufer (33), Karl Heinz Dellwo (25), Bernard Rös- sner (30) en Hanna Krabbe (31), hebben door opzettelijke versto ring van hun proces telkens weer bewerkstelligd dat zij uit de recht zaal verwijderd werden: "deze ver toning interesseert ons niet". Ook tijdens het pleidooi van hun raadsman Croissant dwongen zij de president hen uit de zaal te laten brengen. De rechtbank heeft voor de beëin diging van dit proces nog drie da gen uitgetrokken. Evenmin als in vergelijkbare strafzaken is te ver wachten dat de rechtbank toegan kelijk zal blijken voor de opvatting dat het hier om "oorlogshandelin gen" gaat die zich aan de werking van het normale strafrecht ont trekken. Geen winnaar in de lotto DEN HAAG - Lotto 26 van afgelo pen zondag heeft opnieuw geen winnaar van de hoofdprijs opgele verd. Dat was in het voordeel van de drie deelnemers, die vijf getallen en het reservenummer juist voor spelden. Zij ontvangen ruim 95.000 gulden. De inleg was f 3.240.283,-. Het prij- zenbedrag f 1.670.301,10, dat als volgt werd verdeeld: Eerste prijs: geen winnaar, van het bedrag van de eerste prijs gaat 1/5 deel naar de jackpot van lotto 27 van zondag 3 juli. Het resterende 4/5 deel wordt in gelijke porties verdeeld over de tweede tot en met de vijfde prijs. Tweede prijs: 3 winnaars, die elk bruto f 95.962,- ontvangen. Derde prijs: 114 winnaars, die elk bruto f 3200,30 ontvangen. Vierde prijs: 6229 winnaars, die elk f70,90 ontvangen. Vijfde prijs: 7110 winnaars, die elk f 62,10 ontvangen De jackpot voor aanstaande zondag is f 133.972.76. WARMOND - Op de tweede dag van de Kaagweek heeft Holland, in de Regenboog-teamwedstrijden tegen Fries land, opnieuw een gevoelige nederlaag geleden. Ondanks een Hollandse zege - notabene van reserve-zeiler Rob van Asten - liepen de noordelingen zeven punten uit en be draagt de totale voorsprong na twee dagen varen nu al zestien punten. Een achterstand die de Hollanders met nog twee wedstrijden voor de boeg hoogstwaarschijnlijk niet meer kunnen goedmaken. Tenzij er mogelijk een klein wonder gebeurt. Overigens zag het er in het begin van de wedstrijd, die praktisch on der ideale omstandigheden werd gevaren, naar uit, dat (H), 9. man nen van captain Metselaar de giste ren opgelopend achterstand volle dig zouden gaan goedmaken. Maar liefst vier Hollandse boten meteen na de start de staande posities in. Ter Beek lag als eerste Fries op de vijfde plaats. Toen bij boei drie in deze stand nog geen verandering was gekomen leek niets de Hollanders meer in de weg te staan om een forse zege te boeken. Maar het zou allemaal an ders lopen. In het tweede kruisrak toonde het eerste teken van naderend onheil zich al aan. De Furie van Luut de Groot viel plotseling stil en Ter Beek en Jager (de winnaar van de eerste race) profiteerden dankbaar en schoven een plaats op. Inmid dels had de Hollandia zeiler Van Asten een flinke voor sprong op de rest van het veld ge nomen, maar Ter Beek en Jager waren Booy en Kempeneers dicht genaderd, terwijl ook de Friese cap tain Harry Amsterdam aansluiting bij de kopgroep verkregen had. Met zijn Gravin van Haamst had Am sterdam zich bijna door het hele veld naar voren geworsteld en hij zou zijn opmars nog verder voort zetten. Bij de laatste boei viel de beslissing. Van Asten was, op imponerende wijze, ver buiten bereik van ieder een gekomen, maar de strijd om de resterende ereplaatsen brandde in het allerlaatste gedeelte van de wedstrijd pas goed 'los. Nog twee Friezen hadden de kopgroep in middels achterhaald en achter Ter Beek en Jager staken zij, met de finish in zicht, Booy Kempeneers en De Groot verrassenderwijs nog voorbij. Hollander Van Asten dus eerste, maar daarachter vier Frie zen. Met recht een Phyrrus- overwinning voor Holland. Uitslag tweede wedstrijd Hol land-Friesland 42 3/4-35. Totaal na twee dagen: 85 3/4-69 3/4. Uitslag individueel: 1. Van Asten (H), 2. Amsterdam (F), 3. Ter Beek (F), 4. Jager (F), 5. Don ker (F), 6. Booy (H), 7. De Groot (H), 8. Kempeneers (H),9. De Wilde (F), 10. Theunissen (H), 11. Metselaar (H), 12. Hettinga (F). Hoewel het gisteren op de Kaag be paald niet stormde kwamen, tij dens de wedstrijden in de verschil lende klassen, een aantal boten in moeilijkheden. Met name een paar Sterns en een enkele Solo gingen "onderuit", terwyl er ook een paar, overigens niet ernstige, aanvarin gen plaatsvonden. AD VAN KAAM Uitslagen: Laser-klasse: 1. Papavoine, 2. Schuur, 3. Tewen. OK-jollen: 1. Schlicker (Wdl), 2. Van Eek, 3. Müllers. Spanker- klasse: 1. Oranje, 2. De Onter, 3. Regter. Schakel-klasse: 1. Sas, 2. Bekker, 3. Knegt. Flying junior: 1. De Jong, 2. Muilaarts, 3. Hofland jr. Vaurien-klasse: 1. Schril, 2. De Ruyter, 3. Kuyper. 420-klasse: l.Wallage, 2. Van Buren, 3. Mertens. Solo-klasse: 1. Pauli jr., 2. Van Hel- vert, 3. Noordeloos. Regenboog klasse: 1. Amsterdam, 2. Hof, 3. Hettinga. 16 vierkante meter: 1 .Van der Kooy, 2. Ruiterman, 3. De Groot. Zijn landgenoot John Whita- ker werd derde met vier straf- punten. Uitslag: 1. Gerd Meier (Ned) Casimir 0 strafpunten; 2. Tony Newberry (Gbr) Warwick 1/4 strafpunt - 187 sec.; 3. John Whitaker (Gbr) Ryan's Son 4 - 161,3; 4. Michael Matz (Vst) Grande 4 - 168,8; 5. Norbert Koof (Wdl) Willich 4 - 161,3; 6. Harvey Smith (Gbr) Graf 4 - 177,9; 7. Paddy McMahon (Gbr) Red Polo 8- 163,7; 8. Gert Wilt- fang (Wdl) Davos 8 - 165,9; 9. Fred Welch (Gbr) Rossmore 8 - 167,0; 10. Henk Nooren (Ned) Pluco 8 - 170,2. DEN HAAG - Christ van der "B 1 ~B Smissen gaat niet naar de WK pen- 1 v |L— Sr/x tathlon, die van 30 september tot 8 C tE flr^YS Glfl* O >3 l<k 9T* I I oktober in Santiago (Chili) gehou- V/ X O jL JB. A C/ den worden. Na ruggespraak met de Nederlandse topspeler besloot de biljartbond de inschrijving in te trekken. De bond is er niet van -»■/■- overtuigd, dat de veiligheid van Van der Smissen gewaarborgd is IB O "f* l/l lllf en meent tevens, dat niet voorbij II £11 I V B 1 V Ivl ULJLfL gegaan kan worden aan de motie 7 van de Veiligheidsraad (die door Nederland werd ondersteund) met betrekking tot een standpuntbe- SASSENHEIM - Van de zeven spelers die zich tot nu toe in het Pa''"? jegens het huidige regiem herenenkel-C van het toernooi in Sassenheim voor de kwartfinales heb- in Chili. ben geplaatst, springen twee namen duidelijk in het oog. De eerste is die van Ronald Groen, die zijn partij tegen Har Meyer, toch altijd een zeer lastige tegenstander, zeer vlot besliste: 6-1, 6-3. AKEN - Het Wilhelmus is op het moment de grote hit bij in ternationale ruitersporteve nementen. Na de successen tij dens de Europese titelstrijd in Wenen won Gerd Meier (zie fo to) gisteren in Aken met het paard Casimir het internatio nale kampioenschap van West-Duitsland. Als enige deelnemer bleef de 31-jarige Nederlander in deze wedstrijd, dat een onderdeel vormde van het CIO in de Westduitse plaats, foutloos over de twee manches. Hij werd daardoor de opvolger van de Westduit ser Hartwig Steenken. Tweede Wilhelmus: tophit in ruitersport werd de Brit Tony Newberry, die in de eerste manche fout loos rond ging, maar in de tweede te voorzichtig reed, daardoor de tijd overschreed en een kwart strafpunt kreeg. REYKJAVIK - IJsland heeft gisteravond in Reykjavik Noorwegen in een vriendschappe lijke voetbalwedstrijd met 2-1 verslagen. Bij rust leidden de IJslanders met 2-0. Het veld was door hevige regenval erg zwaar gewor den, maar tijdens de ontmoeting was het droog. In de 34ste minuut scoorde Alberts- son het eerste doelpunt voor IJsland waarna Thordarson drie minuten later de score naar 2-0 tilde. Dertien minuten voor het einde bracht Odd Iversen ten aanschouwe van 10.000 toeschouwers de eindstand op 2-1. IJslahd is ingedeeld met Nederland, Belgie en Noord-Ierland in groep 4 van het toernooi om het wereldkampioenschap. MW heeft gisteren de Poolse international Adam Musail gecontracteerd. Hij speelde bijna vijftig interlands voor Polen en tekende voorlopig voor één jaar. Hij is middenvelder en speelde voor Wisla Krakau. Door een overwinning van 5-0 in de laatste competitiewedstrijd tegen FCM Resita is Dynamo Boekarest gisteren voor de achtste keer kampioen van Roemenië geworden. Bekerfinalist en plaatsgenoot Steaua Boeka rest verspeelde zijn kansen door een neder laag van 0-5 bij Ut Arad. Dynamo eindigde daardoor met een voorsprong van vier pun ten op Steaua. In de laatste wedstrijd werden alle vijf de treffers gemaakt door Dudu Geor- gescu, die al Europees topscorer was. Hij bracht zijn totaal dit seizoen op 47 doelpun ten. De tweede wedstrijden, die donderdag in Tunis zijn gespeeld in het wereldjeugdtoer- nooi voetbal zijn in een gelijkspel geëindigd. Spanje en Mexico hielden elkaar op 1-1 en bij Italië-Iran werd helemaal niet gescoord. 0' burgsmüller, horst berlrarn aanvang19.30uur terrein quick boys voorverkoop o.a kantoor leidsch dagblad, witte singel 1leiden kantoor leidsch dagblad, badstraat 9, katwijk aan zee v.v.v. katwijk, boulevard 58, katwijk aan zee verder: bijkantoren leidsch dagblad te sassenheim (sigarenmagazijn vink hoofdstraat 208) en te lisse (sigarenmagazijn de bruin, heereweg 240) en het v.v.v. te noordwiik aan zee, de grent 8 AMSTERDAM - De Israëli sche grootmeester Liberzon. heeft alleen de leiding ge nomen in het IBM-toernooi. Hij won in een spectaculaire partij van de Argentijn Quinteros en kwam daar door na drie ronden op 21k punt. Kavalek, die een punt minder heeft dan de Israëliër en zijn partij tegen Van Wijgerden afbrak, kan gelijk komen. Donner-Sosonko was een aardige partij waarin Donner zich strijdlustig toonde en de ietwat vermoeide Sosonko een toevlucht nam tot zijn routine. De inmiddels 65-jarige Reshevsky kwam tot zijn derde remise. Dit keer tegen de Ar gentijn Panno. Adoijan en Torre kwamen bliksemsnel een punten- deling overeen, evenals Timman en Miles. In de meestergroep klom Langer weg naar de vierde plaats ten koste van kandidaat-meester Van der Sterren. Nikolac, die de vierde po sitie deelt met Langeweg bezorgde Scheeren zijn tweede nederlaag. In Genna Sosonko maakt een vermoeide indruk, maar speelde toch remise jaar no® Rus) Murej en tegen Donner twee Bntten. grootmeester Keene en de jonge internationale meester Stean. De match gaat over zestien partijen, die gespeeld worden op zaterdag, maandag en woensdag. Scheidsrechter is Lothar Schmid. De andere naam is die van B. Hof. Evenals Groen komt hij uit Beverwijk. Hij verraste nog meer door in de tweede ronde A. v. Leeuwen te kloppen en daarna Jan de Groot een oor aan te naaien. Beide partijen won hij overigens in drie sets. Van de vijf andere spelers was het doordringen tot de kwartfinales min of meer een vanzelfsprekende zaak. Bob van Overbeeke had alleen wat moeite in de tweede set tegen de topspinspeler Lodewijk Kallenberg, maar won toch overtuigend: 6-2,7-5. J an Theunissen versloeg Hasenoot met tweemaal 6-3 en Blommendaal had geen enkele moeite met Collé: 6-2, 6-2. Dat kan evenwel niet worden gezegd van P. Pauwels. Inde eerste set vocht hij teveel tegen zichzelf, maar herstelde zich goed in de tweede en derde set en won uiteindelijk dus toch. De laatste speler die zich plaatste voor de kwartfinales was de Noord wij ker Alfred Gelevert. Hij won in twee sets van de Beverwijker H. Smit, wat toch tot de knappe prestaties moet worden gerekend. Bij de dames in B sprong de overwinning van mevr. Meininger uit Nieuw-Vennep in het oog. In de tweede ronde versloeg zij verrassend de als derde geplaatste Henneman na een enerverende en slopende partij: 6-3, 4-6, 9-7. Ook Ellen de Groot was in de volgende ronae niet tegen haar opgewassen: 7-5, 6-1. In het dames C toernooi was Bernadette Tombrock de eerste die er in slaagde tot de halve finales door te dringen. Na een trage start versloeg ze in drie sets Tónjann 1-6, 6-1, 6-0. Bij de heren in C is te vermelden, dat vier van de acht spelers bekend zijn, te weten De Jong, Kuyck, Van Doornmalen en Vroegop. Van Doornmalen is pas zestien jaar en speelt in Amstelveen bij Overbrug. Van hem kun nen we in de toekomst nog veel verwachten. Wederom een sensatie in herenenkel D. Nadat in het begin van de week de als eerste geplaatste Entrop verloor, moest nummer twee C. Verdegaal nu het onderspit delven. Barnhoorn gunde hem slechts twee_games: 6-1 6-1 en is daarmee de eerste speler die tot de kwartfinales doordrong. Bij de dames kwamen A. Cats en N. Schucklink-Kool volgens plaatsing by de laatste vier, doch K. Iskander is daar de verrassing. Pauwels en Gelevert kwamen in het herendubbel B als eersten bij de laatste vier. Hun slachtoffers waren Doornmalen en Meytenare: de uitslag: 7-6 7-5. De kleine lijst in het damesdubbel B (slechts vier duo's) was er mede de oorzaak van, dat de eerste finalisten bekend zijn. B. Tombrock en H. Fehling deden wat van hen werd verwacht door in twee sets van V. Splinter en M. Thakur te winnen: 6-6, 6-2. ADVERTENTIE deze groep gaat de Argentijn Szme- tan aan de leiding. Hy speelde re mise tegen Egmond. Grootmeestergroep, derde ronde: Donner-Sosonko llz-lk, Kavalek-v. Wijgerden afg., Hulak-Ree 1-0, toegangsprijzen: overdekte zitplaats 7,50 onoverdekte zitplaats 6,- staanplaats 4,- longenskaart t/m 12 jaar 1

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13