Proloog dubbel succes voor éguige van Post FINALE WIMBLEDON: BORG CONTRA 'JUMBO' Betty Stöve ook in finale damesdubbel Thurau in het geel, Knetemann tweede VRIJDAG 1 JULI 1977 FLEURANCE - Op het overbevolkte marktplein van Fleurance werd een jongensdroom werkelijkheid. Stak de jongste deelnemer zich in het fel begeerde geel. Didi Thurau, de in de Tour debuterende ster van Peter Post, realiseerde in de eerste vijf kilometer van de rondrit zoveel kracht, dat hij zijn ploeggenoot en specialist in dit werk, Gerrie Knetemann naar de tweede plaats verdrong. FLEURANCE - Uitslag proloog, individuele tijdrit over 5 km: 1. Thurau (Wdl-Raleigh) 6.16.07. 2. Knetemann (Ned-Raleigh) 6.20.93, 3. Merckx (Bei-Fiat) 6.24.17, 4. Agostinho (Por-Teka) 6.27.10, 5. Bruyere (Bei-Fiat) 6.27.616. Thaler (Wdl-Lejeune) 6.28.72, 7. Bracke (Bel-Lejeune) 6.28.72, 8. Laurent (Fra-Peugeot) 6.29.72, 9. Wesemael (Bel-Frisol) 6.29.80, 10. Van Impe (Bel-Lejeune) 6.30.62, 11. Rouxel (Fra-Mercier) 6.32.50, 12. Wellens (Bel-Frisol) 6.33.20, 13. Kuiper (Ned-Raleigh) 6.33.51, 14. Pronk (Ned-Raleigh) 6.34.04, 15. Van Linde (Bel-Bianchi) 6.34.50,16. Val let (Fra-Mercier) 6.34.83, 17. Zoete melk (Ned-Mercier) 6.34.95, 18. Thevenet (Fra-Peugeot) 6.35.54, 19. Delcroix (Bei-Fiat) 6.36.00, 20. De- lisle (Fra-Mercier) 6.36.53, 21. Raas (Ned-Frisol) 6.36.78, 22. Schuiten (Ned-Lejeune) 6.37.37, 23. Bossis (Fra-Gitane) 6.37.68, 24. Cima 6.38.36, (Spa-Kas), 25. Den Hertog (Ned.Frisol) 6.38.71, 26. Lubber- ding (Ned.Raleigh) 6.39.74, 27. Kar stens (Ned-Raleigh) 6.39.88,30. Van Katwijk (Ned-Raleigh) 6.41.00, 35. Ocana (Spa-Frisol) 6.42.22, 36. Van den Hoek (Ned-Raleigh) 6.42.70,39. Rosiers (Bel-Frisol) 6.45.05, 48. Nickson (Eng-Raleigh) 6.47.04, 51. Bal (Ned-Fiat) 6.47.32, 60. De Cau- wer (Bel-Raleigh) 6.49.86, 86. Smit (Ned-Frisol) 6.56.44. PLOEGENKLASSEMENT: 1. Ra leigh (Thurau, Knetemann, Kuiper) 19.10.51, 2. Fiat (Merckx, Bruyere, Delcroix) 19.28.08, 3. Teka (Agos tinho, Thaler, Aja) 19.35.98, 4. Le- jeune (Bracke, Van Impe, Schui ten) 19.36.71, 5. Frisol (Wesemael, Wellens, Raas) 19.39.78, 6. Mercier ADVERTENTIE Ret verschil bedroeg slechts tellen. Geforceerd door de i mode in de wielersport, het rijden rrtet de zwaarste versnelling vorig jaar stapte Eddy Merckx (nu derde op acht seconden) voor het eerst van het geijkte patroon. In plaats van een achtertandwiel met dertien tanden, duwde hij er twaalf. Met het grote blad (55 tanden) realiseerde hij zo een afstand van bijna tien me ter (9.78) per omwenteling van de pedalen. Het geloof in deze zware versnel ling en de kracht om de pedalen ook rond te malen bracht de wie lersport een nieuwe evolutie. Freddy Maertens liet ook een "twaalf' monteren en zijn resulta ten zijn bekend. Telkens won de wereldkampioen openingstijdrit ten en schroomde hij ook niet om in de sprint met succes het "grote mes" te gebruiken. Na Maertens volgde Ocana (zonder resultaat) en ook Thurau, die na de tegenvaller in Zwitserland nu voor het eerst pro fijt haalde uit het nieuwe tandwiel. "Het is en blijft gevaarlijk speel goed", meent Raleighmecanicien Jan Legrand, die voor een expert als fietsenbouwer doorgaat. "Ik zelf ben er niet zo gek mee. Je moet er mee om kunnen gaan en ook op tyd overschakelen op iets lichters. Maar juist dat gebeurt bijna niet. Iemand die de twaalf rijdt, denkt dat hij de sterkste is. Er zullen er genoeg op struikelen. Thurau dit keer niet. Het is als het ware of je door een muur heen wilt. Dat is Thurau ditmaal gelukt". En de overgelukkige winnaar: "Ik wilde dit winnen. De afstand was voor mij als achtervolger geen pro bleem. Daarom heb ik die gele trui nooit uit het oog verloren. Vroeger al droomde ik ervan, want dit is toch als wielrenner het mooiste wat je kunt bereiken?" Peter Post, die door Knetemann en Kuiper (13e) met zijn Raleigh-formatie het dag- ploegenklassement won, vatte het eerste Tour-succes nuchter op. "We moeten nog vierduizend kilometer. We zullen het met inspraak van de renners nu over onze positie gaan hebben". DE PYRENEEËN IN 2 JULI _2e ETAPPE 253 km (D Rovitaillenng A Berg S03 Discussiëren over de Tour is ook spreken over Thurau. Want al bergt de Westduitser veel talent in zich, het is er nog nimmer goed uitge komen. De Ronde van Andalusië aan het begin van dit seizoen vormde door de zwakke bezetting achteraf een uitzondering. Eerst dacht men nog dat Thurau in zijn derde profjaar zou doorbreken. Maar dat was in de Raleighploeg een ijdele hoop. "Thurau is een echte Duitser", oordeelt Post. "Je hoeft hem niets te vertellen, want hij trekt toch z'n eigen plan". Waarna de ploegleider als voor beeld een moment uit het kam pioenschap van Zürich aanhaalt. "Thurau is weg met Moser en De Witte. Ik zie dat hij niet eet en ver wacht dat hij daar in de finale z'n weerslag van krijgt. Ik ga naast hem rijden en zeg dat hij moet eten. Ik geef hem vloeibaar voedsel en hij smijt het zo weg. Kort voor het einde klapt hij in elkaar en Moser wint het kampioenschap Het is maar een momentopname van de grillige Didi Thurau, die als een van de belangrijkste renners bescherming in de ploeg geniet. Met zijn goed betaalde contract aarzelt Thurau echter niet om in de koers, als knechten hem lang uit de wind hebben gehouden, zelfs ach ter deze knechten te eindigen. En als dat vaak in het professionele wielrennen voorkomt verdwijnt al snel het vertrouwen van de waterd ragers, die voor hun arbeid succes en het daaraan verbonden geld wil len zien. Ook de geruchten dat Thurau vol gend jaar naar het Belgische IJs- boerke zou vertrekken en daar zo'n drie miljoen frank per jaar zou ont vangen, doet geen goed. De 22- jarige Thurau ontkent echter deze transfer, die volgens de reglemen ten pas na 1 oktober tot stand mag worden gebracht. "Het is onzin", bijt hij van zich af. "Op mijn initia tief is er niet met IJsboerke gespro ken. Maar hoe gaat het. Die mensen zijn ook bij de koers. Komen op je af en vragen of je geen zin hebt om voor hun te komen rijden. Voor het echter zover is, zal ik eerst met Pe ter Post spreken. Dat Ujkt me het meest logische". Tourtjes Frisol's manager Piet Liebregts deed vlak voor de start heel ge heimzinnig over de plannen van de Dordtse firma voor volgend jaar. "Als alles doorgaat staan er grote Didi Thurau, de grillige Duitser, op weg naar de gele trui. dingen te gebeuren. Ik kan er nog De derde plaats van Eddy virusziekte. Zijn Nederlandse niets over zeggen, maar iedereen Merckx zal niet van invloed zijn op ploeggenoot Cees Bal: "Het is een zal er van opkijken Wat Liebregts het moreel van de Belg, die de Tour andere Merckx die aan tafel zit. Hij wel kwijt wilde was de afspraak met goede vooruitzichten is be- maakt weer grapjes en heeft het met de Belgische veteraan Frans gonnen. De oorzaak daarvan is, dat grootste woord. Ik herken hem eigenlijk niet en dat t week tijd". i optie de dokter hem heeft gezegd de c zaak te hebben gevonden van zijn Haarlemmerstraat 1-3 Telefoon 071 - 12 37 84 LONDEN - Dat was giste ren op het centrecourt van Wimbledon weer eens van dat supertennis, waarbij ik in het verleden weieens tóeschouwers tranen met tuiten van emotie heb zien plengen. Het gebeurde overigens niet bij de eerste partij tussen Jimmy Con nors en de 18-jarige coming-man John McEn roe. Tot hilariteit van de toeschouwers blijft Vitas Gerulailis in het vangnet hangen en komt ten val. De Amerikaan ging tegen Borg eervol ten onder. LONDEN - Betty Stöve bereikte gisteren ook een tweede en Martina vrij kwetsbaar bleef met finale op Wimbledon. Samen met Martina Navratilowa ma- de rechts spelende Betty en de nipuleerde zij Virginia Wade. haar laatste tegenstandster in tochLfo^dréfgdLarLSÏ het enkelspel, die samenspeelde met de Fran^aise Fran- Betty bereikte voorts ^-oise Durr, met 6-8, 6-2, 6-2 uit de strijd. Het verlies van die eerste set was min of meer een "vergissing" van Betty en haar partner, die met 4-2 en 5-3 de set stevig in handen had den en vervolgens vier setpunten landgenote haar opslag moest prijsgeven. Virginia Wade, die aanvankelijk vrij zwak speelde in deze set, waar schijnlijk omdat zij met haar hoofd met de Zuidafrikaan Frew McMillan de halve finale mixed door de Austra liër Allen Stone en de in Amerika wonende Japanse Kiyoura met 9-7, 6-4 uit de strijd te werpen. H oewel er in dit Amerikaanse sa mentreffen enorm werd geknald, vooral uiteraard van de zijde van "Jumbo" Connors, hadden de 14.000 kijkers soms moeite om de ogen open te houden. Zo afstom pend is dat „power play" van bijna uitsluitend keihard slaan, met de volley als het snelle sluit stuk. Connors ranselde zich, voortdurend kreunend bij zijn serviceproduktie, met 6-3, 6-3, 4-6, 6-4 in de finale en iedereen slaakte een zucht van verlichting dat dit vervelende tennis achter de rug was. Het andere duel voor de halve fi nale tussen titelverdediger Björn Borg (21) en de 22-jarige Vitas Ge- rulaitis maakte echter alles weer goed. Dat was drie uur tennis van uitzonderlijke klasse, waarbij men de adem inhield. Hier werd verbitterd om elke slag gestre den, waarbij het uiterste van de Zweed en de Amerikaan werd gevergd en waarbij de eer de prij- zeninzet verre overtrof. Het was eigenlijk spijtig dat een van beide fenomenen moest sneuvelen. Dat was tenslotte de Amerikaanse krullebol Gerulai- tis, maar met cijfers waar hij on getwijfeld trots op kan zijn: 6-4, 3-6. 6-3, 3-6, 8-6. Van het begin af spatten de vonken eraf, want Borg ging ogenblikke lijk snel en zakelijk in de slag en ontrukte alleen in de eerste de beste game de opslag van Geru- laitis. Deze vroege voorsprong koesterde de jonge Zweed als goud en de Amerikaan slaagde er niet meer in de schade in deze set te herstellen. Daartoe kreeg hij slechts één keer een kansje op 30-40 na 3-0. Borg was echter weer de genadeloze killer die met zijn flitsende topspinswiepers het uiterste vergde van zijn te genstander. Vitas Gerulaitis was deze halve eindstrijd niet ingegaan zonder de nodige voorbereiding. Hij had de vorige partij van Borg, tegen de Roemeen Ilie Nastase, nauw keurig bestudeerd en had aan de hand daarvan een strijdplan op gezet. Kijk, redeneerde Gerulai tis, Nastase maakte de volley niet direct af en dat is tegen een man als Borg dodelijk. Ik ga dicht op het net staan en dan pak ik al die moeilijke topspindrives bij de wortel aan. Het leek grootspraak, maar hij kreeg maar al tezeer gelijk. Na die verloren eerste set, waarbij En toen die laatste set. Borg bleek nu toch wel enigszins aangesla gen. Hij keek zelfs een keer wan hopig naar de loge waar zijn coach Bergelin en zijn ouders za ten toen hij na 2-2 opnieuw zijn opslag had verspeeld. Borg her stelde met briljant spel de schade (3-3) en daarna was het een kwes tie van buigen of barsten. Onder daverend gejuich of doodse stilte werd de titanenstrijd vervolgd en toen bij 7-6 werd de vesting van Gerulaitis dan toch nog gesloopt d,oor het Zweedse geweld. Een onberekenbare dwarrelbal van Borg en een lob, die Gerulaitis juist niet kon pakken brachten de titelhouder twee matchpunten bij 46-15. De Amerikaan tekende zijn eigen vonnis door een lage volley te ver terug te spelen. Een grote strijd was gestreden, waarin Gerulaitis ongetwijfeld naam heeft gemaakt. de^Amerikaan zich^al^ geducht ln de andere halve eindstrijd heeft de 18_jarige John McEnroe, uit de voorwedstrijden zover gekomen, weinig ontzag getoond voor zijn grote tegenstander Connors. Deze strijd toonde echter op nieuw aan dat Connors niet die overmacht meer bezit van drie jaar geleden. had geweerd, sloeg hij bres in het spel van de Zweed (2-4) en ook Borg was niet bij machte dit verlies weer goed te maken (3-6). Borg ging het vervolgens over een andere boeg gooien. Hij scha kelde de lob in en kwam met 2-0 voor, maar de Amerikaan gaf lik Hij ging overigens weer als een lo op stuk, maakte 2-2 en toen toonde zelfs de ondoorgronde lijke Zweed enige tekenen van te leurstelling. De strijd ontbrandde toen eigenlijk pas goed met magnifiek en spec taculair spel, met de flitsende tweehandige backhand van Borg als het gevaarlijkste wapen, kwam de Zweed opnieuw een set voor (6-3). Maar Gerulaitis had nog niet al zijn troeven uitgespeeld. Hij ging het tempo drukken en met succes, want Borg raakte prompt uit zijn ritme, kwam met 1-3 achter en Gerulaitis droeg deze voorsprong zorgvuldig naar setwinst van 3-6. comotief over de baan, veel energie verbruikend. De derde set moest hij echter aan de brutale Newyorkse .junior" laten met 6-4. En het kostte Connors nog erg veel moeite om in die vierde set de beslissende door braak naar 4-3 te forceren. Vast staat in ieder geval dat McEnroe zich volgend jaar niet meer door de moeilijke kwalificatieweds trijden voor Wimbledon behoeft te werken. Connors zal zaterdag ongetwijfeld nog een hele dobber krijgen aan de moeilijk van z'n stuk te krijgen Björn Borg. kregen op de service van Wade. Het al bij de finale enkelspel was, kwam was in hoofdzaak aan het onzekere spel van de Tsjechische te wijten, dat het toch 5-4 werd, waarna c Groeneweg naar Eagles DEVENTER - NAC en Go Ahead Eagles hebben overeenstemming bereikt over de transfer van spits- speler Jan Groeneweg naar de De venter Club. De transfersom be draagt 150.000 gulden. Groeneweg was met Eagles al eerder akkoord over een tweejarig contract. beter in. De verrichtingen Martina bleven echter vrij onzeker en zij sleepte Betty, die in het begin uitstekend op dreef was, toen ook mee in de malaise. Met 6-8 ver dween de set naar de tegenpartij. Merkwaardig was, dat Betty Stöve veel moeite bleef houden met haar service, maar tweemaal werd ook de opslag van Fran<; oise Durr doorbroken, hetgeen doorslagge vend was voor de tweede set. In de laatste set kwamen Wade en Durr uit een achterstand van 0-2 nog te rug, weer door serviceverlies van Betty, maar daar stond tegenover dat Virginia Wade tweemaal achte reen haar opslag niet kon houden. Hoewel het middenveld van Betty

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11