TT Titel voor na tweede zege Schrijvers en Ling tekenen Dankzij Hartog toch nog een opwindende dag MAANDAG 27 JUNI 1977 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT 50 cc: 1. Angel Nieto (Bultaco) gem. 128.247 km/u, 2. Ricardo Torma (Bultaco), 3. Herbert Rietberger (Kreidler), 10. Peter Looyestein (Kreidler). Stand WK: 1. Nieto 65, 2. Lazzarini 47, 3. Tormo 46. 125 cc: 1. Nieto (Bultaco) gem. 139.463 km/u, 2. Harald Bartol (Morbidelli), 3. Gert Bender (Bender), 13. Cees Dongen Morbidelli) Stand WK: 1. Bianchi 89, 2. Lazza- i 63. 3. Nieto 53. 250 cc: 1. Mick Grant (Kawasaki) gem. 145.375 km/u, 2. Franco Unicini (HD), 3. Barry Ditchburn (Kawasa- kii 20. Albert Siegers (Yamaha). Stand WK: 1. Lega 49, 2. Katayama 38. 3. Uncini 37. 350 cc: 1. Cork Ballington (Yamaha) gem. 149.916 km/u, 2. Tom Herron (Ya maha), 3. Michel Rougerie (Yama ha), 11. Jack Middelburg (Yamaha). Stand WK: 1. Katayama 65, 2. Rou gerie 47, 3. Ekerold 34. 500 cc: 1. Wil Hartog (Suzuki) gem. 140.884 km/u, 2.Barry Sheene (Suzuki), 3. Pat Hennen (Suzuki), 11. Jack Mid delburg (Yamaha). Stand WK: 1. Sheene 72, 2. Baker 46. 3. Hennen 33, 6. Hartog 20. Zijspannen: 1. Billand/Williams (Yamaha) gem. 143.407 km/u, 2. Michel/Lecorre (Yamaha), 3. Schaerzel/Huber (ARO), 8. Smit/Smit (König). Stand WK: 1. Biland/Williams 45,2. Michel/Lecorre 41,3.0'Dell/Arthur »401*A 9 jaar de negentienjarige trumverdediger Pieter Fase van de zaterdagamateur WHS. Jos Hendriks, de rechtervleu gelverdediger van NEC, heeft het contract bij zijn club met twee jaar verlengd. Hendriks is 21 jaar en speelde onlangs met jong oranje in het toernooi te Toulon. Wim Meyers, vleugelspits NEC, is rond met Vitesse. De Arnhemse club zoekt nog i passende werkkring voor hem. Door het beter nemen strafschoppen dan Athletic Bilbao heeft Real Betis dit weekeinde de Spaanse beker gewonnen. De in Madrid ge speelde finale eindigde na ne gentig minuten in 2-2 door tref fers van Carlos, Dani (voor Bil bao) en Lopez (2). In de verlen ging werd niet gescoord. Daarna moesten strafschoppen de beslissing brengen. Real Be tis, waarvoor onder meer Gerrie Mühren speelt, heeft zich met het winnen van de Spaanse be ker het recht verworven vol gend seizoen uit te komen in het Europese bekertoernooi voor bekerwinnaars. Dankzij dc grandioze winning van Wil Hartog in de 500 cc klasse werd het toch nog een onvergetelijketlag voor de 120.000 toeschouwers langs de taluds van het Asser circuit. Voor het overige viel er name lijk nauwelijks spektakel te beleven. Het falen van toppers als Agostini en Katayama, alsmede de geringe inbreng van dc overige Nederlanders was daar vooral debet aan. De eerder gedane voorspelling, dat dit wel eens de TT der ver rassingen zou kunnen worden kwam wel uit. Dat laatste wordt geïllus treerd door de nederlagen van Sheene en Bianchi (125 cc), de heersende wereldkampioenen die ook dit jaar alles wonnen wat er te winnen viel. Sheene werd geklopt door Hartog, Bianchi maakte zichzelf kans loos door in winnende positie ten val te komen. De Span jaard Angel Nieto, die eerder op het door Nederlanders (Thiel en Mijwaart) geprepa reerde materiaal, met over macht de 50 cc klasse had ge wonnen ging nu ook in de 125 cc klasse met de zege strijken. In de lichtste klasse van oudsher een Nederlandse aan- gelegenheid, werd Looyesteyn met een tiende plaats de beste nationale rijder. Henk van Kessel, Neerlands hoop in de 125 cc, reed niet eens één/onde. In de kwartliter-klasse, tijdens de regen, domineerde Mick Grant van start tot finish. In superieure stijl stuurde hij zijn „Green Meanie", zoals de Ka wasaki wordt genoemd, over het natte wegdek. Uncini, de nieuwe kopman van Harley Davidson nu regerend wereld kampioen Villa niet langer voorin rijdt, werd knap tweede, vóór de tweede Kawa saki, die van Barry Ditchburn. De 350 cc klasse was wél rede lijk spectaculair. Rhodesiër Cork Ballington profiteerde in de vierde ronde van een foutje van de Ier Herron, die samen met de Fransman Rougerie de achtervolging inzette. Bal lington, die eerder de Spaanse GP won, behield zijn krappe voorsprong bekwaam. Vijf- tienvoudig wereldkampioen Agostini had een slechte start en zette na drie ronden zijn Yamaha aan de kant. Datzelfde deed hij bij de halve liters en vooral dat werd hem door het publiek niet in dank afgeno men. Hij had toch de snelste machine Saai was het verloop van de strijd bij de zijspannen. Sinds de twee takten (Yamaha) de hegomonie van de grommende viertaktcn (BMW) hebben overgenomen is de sjeu er in deze klasse een beetje vanaf. Het duo Biland/Williams deed wat het wilde. De gebroeders Smit moesten een aanvanke lijk fraaie vijfde positie prijs geven en werden achtste. Behalve Hartog viel van de Nederlanders alleen Jack Middelburg nog op. Deze oner varen Westlander werd zowel in de 350 cc klasse als bij de halver halve elfde, een goede prestatie in dit veld van gere nommeerde toppers. De TT van Assen bleef verder gevrijwaard van ernstige on gelukken. Weliswaar maakten een aantal rijders een schui ver, maar allen bleven onge deerd. Waarmee Assen zijn naam als veilig circuit weer eens onderschreef. AD VAN KAAM Door Ad van Kaam ASSEN - Tweehonderd meter voor de finish al richtte hij zich op, de ene hand losjes aan het stuur van zijn Suzuki, de ander hoog in de lucht. In die pose toerde hij vervolgens acht kilometer rond om, bjjna jankend van geluk, het ova tionele gejuich Van "zijn" meer dan 100.000 supporters in ontvangst te nemen. Op het platform voor de eretribune hoste hij daarna, met een even uitbundige wereldkampioen Barry Sheene op de schouders, nog minutenlang rond, ter wijl aan het gejuich geen einde leek te komen. Nog nimmer in de historie was een dergelijk eerbetoon een Neder lands sportman te beurt gevallen. Maar Wil Hartog, de 29-jarige grasdroger uit Abbekerk, pres teerde dan ook wat niemand voor mogelijk had gehouden. Op een dag, dat het eigenlijk "helemaal niet kon", werd de Witte Reus de eerste echte winnaar van de Asser TT. Voor hem en het publiek reden dit uitbundig te vieren. De bij de motorsportliefhebbers, toch al razend populaire Hartog maakte, door zijn overwinning in de belangrijkste race van de dag (500 cc klasse) de 52ste editie van de Dutch TT tot een onvergetelijk evenement. Vooral ook, omdat ie dereen de boomlange Noordhol lander al afgeschreven had. Im mers, de man die vorig jaar impo neerde door op de derde plaats be slag te leggen en die dit keer naar een nog hogere klassering "toege schreven" was, leek in de week voorafgaande aan Assen volkomen kansloos geworden door een plot seling toeslaand virus. Darmstoor- nisseh maakten van de fysiek ij- zersterke Hartog een uitgewrongen dweil. Tijdens de trainingsdagen vertoefde de grasdroger meer op het toilet dan op zijn motor. Maar toen de nood het hoogst was leek de redding nabij. Leek, want het to vermiddel, toegediend door nie mand minder dan wereldkampioen Sheene, hielp toch maar een nacht. Zaterdagochtend werd Hartog plotseling weer bleek om de'neus en heerste er in Riemersma- kringen op het rennerskwartier een doodse stilte. De injectie van de ij lings toegesnelde sportarts Rozijn bracht weer wat spirit terug bij de Witte Tornado en hielp hem in het zadel. Maar van zijn befaamde blik- semstart zou niet veel komen dacht men, want hij ontbeerde de kracht. Mazzel Maar het liep anders. Vanaf de derde startvrij spoot wil Hartog er tóch als een kogel tussenuit, alle fa vorieten meteen op twintig meter zettend. Hij: "Ik had mazzel, de mo tor sloeg meteen aan. Dat gaf me weer wat moed. En toen ik na drie ronden nog steeds voorop lag keerde plotseling de kracht terug. Ik voelde me niet langer meer als een zieke kip. Zelfs het natte circuit deed me toen niet zoveel meer. Ik hou niet zo van regen, maar toch ging alles goed". Met één hand losjes aan het stuur dendert Hartog over de finish. De kamprechter springt een gat in de lucht. MOTORSPORT - De Zwitsers Grogg en Hüser hebben gisteren in Betekom de Grote Prijs van België in de zijspanklasse (motorcross) gewonnen. Beste Nederlander werd August Muller met een vierde plaats. Wil van der Laan klasseerde zich alleen in de tweede manche. Als achtste. Risico's Buitengewoon goed zelfs, want on der enorm gejuich van het publiek langs de baan bouwde Hartog zijn voorsprong ronde na ronde uit op een kopgroep met onder andere Sheene, Baker, Coulon en overige favorieten. Uit die groep scheidde zich na drie ronden de Fransman Estrosi af. Op zijn eentje zette hij de achtervolging in. Grote risico's nemend op de natte baan haalde hij, op zogenaamde intermediates (half regenband, half slickband) Hartog in de vierde ronde in en ging meteen door. Wil Hartog: "Daarop dacht ik dat de rest me ook wel zou achterhalen, maar toen ik omkeek zag ik niemand. Dan moet die Estrosi erg snel zijn nam ik aan en dus probeerde ik hem te volgen". Hetgeen Hartog, wél op echte rege nbanden, erg goed af ging. Met als gevolg, dat de Fransman, de adem van de vliegende Hollander in zijn nek voelend, nog meer risico's ging nemen. Hetgeen hem duur kwam te staan, want hoewel de regen was opgehouden bleef het circuit nat. Zijn schuiver, bij het uitkomen van de nieuwe kniebocht, was dan ook een verwachte. En bracht Hartog opnieuw aan de leiding. Maatregelen De Nederlander neemt nu geen halve maatregelen. Terwijl de baan opdroogt jaagt hij zijn Suzuki steeds sneller rond. De voorsprong loopt op tot veertien seconden, het publiek schreeuwt het uit. Dan, met nog vier ronden te gaan, vindt nummer 7, wereldkampioen Barry Sheene, het genoeg. Lange tijd ver keert hij op een voor zijn doen zeer matige vijfde plaats, maar nu rukt hij onweerstaanbaar op naar een tweede positie. Nog drie ronden, Sheene schroeft het gas open, de voorsprong van Hartog slinkt tot 11 seconden. De baan is kurkdroog de keléh van de toeschouwers ook, nu Sheene, met nog één ronde van 7.7 kilometer, op 9 seconden zit. Nog 5 seconden, de spanning bereikt een climax, het publiek dringt op naar de hekken. Dan dendert Hartog uit de laatste bocht tevoorschijn. Sheene gaat er net in. De vuist om hoog, de spanning ontlaadt zich. Al les gaat de lucht in. Moeite De Witte Reus, nog naglunderend, over zijn laatste ronden: "Het pu bliek hè, dat is het. In het begin let je er niet op, later ga je de mensen horen en zien. Ik had, vooral tegen het einde, de grootste moeite om me op de baan te concentreren. Dan maak je fouten, wijk je af van de ideale lijn". En over zijn zegepraal: "Niet te geloven, dat dit ooit nog eens zou gebeuren. Dit is de mooiste dag van mijn leven". En met een knipoogje richting ver loofde: "Ik ga trouwen, maar het zal moeilijk voor haar zijn om die dag nog mooier te maken dan deze. Wil Hartog winnaar op Assen. Ik snap het nog steeds niet". RHEDEN - De amateurvoetballers van IJsselmeervogels en Rheden zijn eindelijk ook aan vakantie toe. De Spakenburgers gaan als algeheel Neder lands amateurkampioen van de korte maar wel verdiende rust genieten. Nadat zij vorige week met 1-0 baas in eigen huis waren gebleven zegevier den de zaterdagkampioenen in de return met 2-1. Het was de tweede achtereenvolgende maal dat IJsselmeervogels een geslaagde greep deed naar de algehele titel. Vorig jaar moester daar in de confrontatie met Limburgia een verlenging en strafschoppen aan te pas komen. Zover lieten de Spakenburgers het ditmaal niet komen. De Gelderse zondagkampioen Rheden die aan een gelijk spel niet vol doende had begaf zich herhaaldelijk in het offensief. Er was echter een strafschop voor nodig om de thuisclub aan een voorsprong te helpen. Nadat Lucassen door een Spakenburgse verdediger onderuit was gehaald schoot Zweers vanaf de elfmeterstip raak: 1-0. Het met veel inzet strij dende Rheden bleek niet hij machte deze voorsprong uit te breiden of in tact te houden. Na de hervatting bewees de door veel profclubs begeerde spits Jaan dé Graaf zijn grote verdienste voor de formatie van trainer Pierre Stevenaart. Hij nam de gelijkmaker voor zijn rekening. Bij deze treffer raakte de Rhedense doelman Riggeling ernstig gewond en moest met een zware hersenschudding in het Velpse ziekenhuis worden opgenomen. Zijn plaats werd ingenomen door Bosman. Rheden dat met invallers voor amateur-international Melchers en Lafors aantrad zat na deze tegenslag kapot. Speltechnisch maakte IJsselmeervo gels een meer ervaren indruk en bovendien bleken de Spakenburgers over slagvaardiger middelen te beschikken dan hun tegenstanders. Het pleit werd tenslotte beslecht door Jan Zwaan op wiens treffer het gedesillusio neerde Rheden het antwoord schuldig moest blijven. Dat de zaterdagvoetballers zich op kwalitatief hoger plan bewegen dan hun zondagse collega's blijkt wel uit het feit dat de algeheel amateurkam pioen voor de vijfde achtereenvolgende maal uit de gelederen van het zaterdagvoetbal tevoorschijn trad. De laatste keer dat een zondagama- teurkampioen de titel veroverde was in 1972 toen Sparta'25 triomfeerde. Sinds 1969 ziet de erelijst van titelwinnaars er als volgt uit: 1969: WOG (zaterdag). 1970: Sneek (zondag). 1971: Zwart Wit'28 (zater dag). 1972: Sparta'25 (zondag). 1973: Noordwijk (zaterdag). 1974: Huizen (zaterdag). 1975: Spijkenisse (zaterdag). 1976 en 1977: IJsselmeervogels (zaterdag).

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 9