Sadat wil onafhankelijk zijn onbezorgd op vakantie Syrië wijst eisen Israël van de hand NAAST HET NIEUWS ETHIOPIE TOONT MILITAIRE MACHT INSPECTEUR verzekeringen, vreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK Lefèbvre wijdt toch priester MAANDAG 27 JUNI 1977 PAGINA 7 Wel zeer jeugdige Ethiopiërs maken deel uit van het 100.000 man tellende Ethiopische leger, dat zaterdag in Addis Abeba werd "getoond". Het is op het ogenblik het grootste leger van Afrika. ADDIS ABEBA (UPI) - De sterke man van Ethiopië, overste Mengietu Haile-Mariam, heeft zaterdag op het oude vliegveld van Addis Abeba zijn nieuwe 100.000 man sterke leger voorgesteld. Hij reikte aan de acht compagnieën van ongeveer 14.000 man elk, een vaandel uit, waarna hij een parade afnam. De in nieuwe door Noord-Korea geleverde uniformen gestoken en met Russische automatische wapens toegeruste soldaten, rekenden af met de reputatie van "boerenleger" die de krijgsmacht van Ethiopië had. Op 1 mei had Mengistu nog een parade afgenomen van met houten geweren "gewapende" boeren. Het nieuwe leger is in een tentenstad bij Addis Abeba opgeleid door dertig Cubaanse adviseurs. Het is het omvangrijkste van Afrika. Tijdens de vaandeluitreiking gaf de luchtmacht acte de prsence met ge vechtsbommenwerpers van het type F5 van Amerikaanse makelij. "De grap van het boerenleger is geen grap meer. Deze lui zien er als een echt leger uit en het is duidelijk dat zij het een vijand zeer moeilijk kunnen maken", was het commentaar van een diplomaat uit het Westen. Het leger zal waarschijnlijk worden ingezet tegen op eigen benen staande legertjes in het zuidoosten en noordwesten van het land en in Eritrea. Mengistu hield een toespraak van 22 minuten die rechtstreeks door de radio werd uitgezonden en waarin hij het imperialisme, het kapitalisme en het feodalisme hekelde. Hij beschuldigde "reactionaire avonturiers" van het samenspannen tegen zijn land en minachting voor zijn volk. "Dat is van vandaag af afgelopen. Dit samenspannen en dit minachten zullen niet meer worden gedoogd. Er zullen doden vallen", aldus Men gistu. Geen bemoeienis VS of Sowjet-Unie in Egypte CAIRO (UPI) - In een gesprek met hoofdredacteuren in Alexandrië heeft president Sadat van Egypte gisteren ge zegd dat hij niet zal gedogen dat een van de supermoge- ndheden in zijn land een speciale status zal genieten en dat hjj zich zal verzetten tegen inmenging van zo'n mogend heid in Afrika. WIE EEN KUIL GRAAFT... Kapitein-van-politie Johan Botha de man achter Zuid-Afrika's nieuwste oproerbestrijdingsmiddel de "niesmachine" is - vergiftigd door zijn "eigen middel" - in het ziekenhuis opgenomen moeten worden. De niesmachine is een mengsel van traangas en talkpoeder en is gebruikt voor het onderdrukken van de recente studentenbetogin gen in Soweto. Kapitein Botha heeft zelf teveel aan het middel blootgestaan, zo deelde een politiewoordvoerder mee. NACHTMERRIE "Ik had een nachtmerrie en droomde dat er inbrekers in de slaapka mer waren", was de verklaring van de 80-jarige Luigi Rossi in Ra venna in Italië voor het wurgen van zijn 79-jarige vrouw CJara gis termorgen vroeg. Rossi's zuster Renata, die bij hem inwoont, een buurman en een voorbijganger, getuigden allen dat zij Rossi hadden horen roepen: "Clara, Renata, er zijn dieven in huis". Rossi is meegenomen naar het politiebufeau en de rechter commissaris zal uitmaken of hij inderdaad in droomtoestand gehan deld heeft. MUIZENEXPRESSE Op het station van Verona in Italië is zaterdag een wagon van de Westduitse spoorwegen van de München-Rome-expresse afge haakt, hermetisch gesloten en gisteren teruggestuurd naar Beieren. De oorzaak was dat de wagon "onder de muizen zat", waardoor reizigers staande op de banken of in doodsangst stilzittend, de reis hadden moeten maken. LEER OM LEER Gisteren is in Newfoundland een 12 meter lange, leren zeilboot met vier Britten aangekomen, die de 4000 mijl van IJsland in 50 dagen hebben afgelegd. Ze maakten dezelfde reis die in de zesde eeuw de Ier St. Brendan zou hebben gemaakt met een soortgelijk vaartuig. Het eerste deel van de tocht, van Ierland naar IJsland, vergde vorig jaar 35 dagen. De oversteek is gefinancierd door het Britse leerinsti- tuut. Sadat zei dat hij evenwichtige en normale betrekkingen met de twee grote mogendheden en de rest van de wereld wenste maar dat geen zou moeten proberen in zijn land een speciale positie te veroveren. "De betrekkingen moeten zijn ge baseerd op gelijkwaardigheid, we derzijds respect en niet-inmenging in eikaars binnenlandse zaken", al dus de Egyptische president. In Cairo meende men dat deze woorden in eerste instantie gericht waren aan het adres van Moskou. Sadats minister van buitenlandse zakeri Fachmi is begin juni in de Sotvjet-Unie gweest om te probe ren Het conflict met Egypte bij te leggent maar niets wijst erop dat het inderdaad in die richting gaat. De wederzijdse betrekkingen zit ten al vijf jaar in het slop, sinds Moskou zijn bevoorrechte positie in Egypte moest prijsgeven. Daarna zegde Cairo het vriend schapsverdrag met de Sowjet-Unie op en kreeg de Sowjetmarine geen faciliteiten meer in Egyptische ha- Zelf doen Sprekende over het Afrikaanse continent zei Sadat dat hij interven tie van de grote mogendheden daar afwees en "wij Afrikanen onze ei gen problemen moeten oplossen". Dit zat acher onze hulp aan Zaïre", aldus de president in een verwij zing naar de levering van vijftig pi loten en monteurs voor Zaire's oor log tegen de opstandelingen in de provincie Sjaba. President Moboetoe Sese Seko van Zaïre beschuldigde indertijd Ango la, Cuba en de Sowjet-Unie van het ondersteunen van die rebellie. Verraad De Egyptische president hekelde 'de Egyptische communisten als "verraders en hielenlikkers van de Sowet-Unie". Zij staan op die ma nier een verbetering van de betrek kingen met Moskou in de weg, zei hij. De communisten van Egypte, ver enigd in de "progressieve unionis tische alliantie", een van de drie po- ECEVIT WIL GESPREK MET KARAMANLIS ATHENE (UPI) - In een interview met een Griekse zondagkrant heeft premier Bulent Ecevit van Turkije gezegd dat zijn land en Grieken land hun verschillen van mening zo gauw mogelijk moeten bijleggen en samenwerken in een sfeer van we derzijds vertrouwen. Ecevit zei dat hij oprecht geloofde dat er geen belangenconflict tussen Turkije en Griekenland bestaat en dat alles is gediend met het weg werken van „onze kleine maar on opgeloste problemen". Ecevit stelde premier Konstantijn Karamanlis van Griekenland een onderhoud voor, „om de weg te ba nen voor vruchtbare onderhande lingen". Ondervraagd over hun conflict ten aanzien van de Egeïsche Zee, waar Turkije en Griekenland aanspra ken maken op olierechten, zei de Turkse eerste minister „Wij 'zijn bereid onze Griekse buren alle soorten verzekeringen te geven dat wij het belangrijke punt van het Egeïsche continentale plat, schei den van de status van de Griekse eilanden". litieke partijen die vorig jaar wettig werden gemaakt, hebben volgens Sadat hun ware gezicht laten zien tijdens de omvangrijk^ voedselrel- len van januari dit jaar. "De Sowjet-Unie is voor hen on aantastbaar en heeft het in alles bij het rechte end. Egypte komt pas daarna. Ik vind dat verraad", zei Sadat. Onbetrouwbaar De alliantie wordt geleid door Cha- led Mohieddin, die samen met Sa dat, meedeed met de junta van drie officieren die in 1952 de monarchie omverwierp. President Sadat zei dat de c nisten niet zou worden toegestaan leidinggevende functies bij de me dia te bekleden, "omdat zij die geen (religieuze) overtuiging hebben, niet te vertrouwen zijn". Echter, de alliantie zal niet worden ontbonden. "Wij willen een Egyp tisch links, niet een Sowjet-links", aldus Sadat. "Wij zullen haar be zweren in de Egyptische schoot te rug te keren, anders zal er voor haar geen andere plaats zijn dan in een boek van wrok dat wij in de prulle- mand zullen gooien." Ongeveer 150 medewerkers zorgen ervoor dat het Leids- ch/Alphens Dagblad elke dag zijn juiste bestemming krijgt bij' ongeveer 45.700 betalende abonnees (deze Oplage stijgt nog steeds). Voor het goed functioneren hiervan iijn diverse afde- lingen*n.l. redadtle, techniek, kbdhnementen, advertfentfever- koop en public relations. Behalve het hoofdkantoor dat in Leiden gevestigd is, heeft het Leidsch/Alphens Dagblad een tweetal bijkantoren, name lijk in Alphen en in Katwijk van waaruit diverse activiteiten worden ondernqmen op het gebied van abonnementenwer ving, advertentieverkoop en public relations activiteiten. Het Leidsch Dagblad vraagt voor het gebied Duin- en Bollens treek (o.a. Katwijk, Noordwijk, Rijnsburg, Lisse etc.) met als standplaats Katwijk een welke belast wordt met de volgende taken: In nauw overleg met de chef abonnementenverkoop en de chef advertentieverkoop zorg dragen voor verdere uitbouw van het Leidsch Dagblad in bovengenoemde regio. - Het coprjflnerah vdh ons bezora->.eii acquisAfe appëraai. H^ ertdmefen eh in s€^nwg#kJhg met de ütoafc public rela tions coöfdinerdh van p.r.-acfMteiteih. Wij denken aan een enthousiaste energieke man niet ouder dan 35 jaar met commerciële ervaring en enige administratieve aanleg. Wij bieden voor de juiste man goede vooruitzichten en toekomstmogelijkheden. Een salaris wat zonder meer goed te noemen is, goede sociale voorzieningen en prima secundaire arbeidsvoorwaarden. Een auto wordt ter beschikking gesteld. Gegadigden voor deze functie worden verzocht uitslui tend schriftelijk te solliciteren en hun brieven te richten aan: Direktie Leidsch Dagblad B.V., Witte Singel 1Leiden. ADVERTENTIE MENOMINEEFALLS - De Ame rikaanse oud-president Gerald Ford rechtsvan de VS kijkt ge schrokken toe hoe Gene Bartelt met zijn hoofd in het verband en liggend op de grond eerste hulp krijgt. De man was getroffen door een golfbal van Ford, die uit de koers was ge vlogen. Bartelt werd vlak boven zijn bril getroffen. In het ziekenhuis moest de wond met zes hechtingen worden gehecht. Zo nodig Arabisch „afwij zings front" PARIJS (UPI/Reuter) - De door het Vaticaan geschorste Franse bisschop Marcel Le fèbvre heeft gisteren een laat ste pauselijke waarschuwing met voeten getreden door toch een volgeling tot priester te wijden. De wijdeling was een monnik uit het klooster van Flavigny sur Ozerain in het oosten van Frankrijk. De 71-jarige mgr. Lefèbvre is een "traditionalist" die zich verzet tegen de besluiten van het tweede Vaticaanse conci lie, met name op het gebied van liturgie en oecumene. Het Vaticaan heeft hem uit zijn bisschoppelijke en priester lijke bevoegdheden geschorst, waardoor hij geen priesters mag wijden. Na een hele reeks vermaningen waarschuwde paus Paulus Lefèbvre vorige week voor een "onherstelbare breuk" die zou optreden als hij toch volgelingen tot priester zou wijden. Die breuk lijkt nu een feit geworden. Lefèbvre heeft zijn voornaam ste centrum in het Zwitserse Econe. Voor volgende week staat daar de priesterwijding van 13 seminaristen op het programma. Een woordvoer der van de rebellerende bis schop - Lefèbvre is titulair aartsbisschop van Dakar in Afrika - CAIRO (UPI) - Syrië is bereid als kern te fungeren van een Ara bisch "afwijzingsfront" tegen de Israëlische eis dat erkenning van de joodse staat deel moet uitma ken van een overkoepelende vre desregeling voor het Midden- Oosten. President Hafez Assad stelde on langs, in een gesprek met de Egyptische pers, dat zijn land desnoods "honderd oorlogen" zal voeren om te voorkomen dat er ook maar een duimbreed van de door Israël bezette gebieden blij vend verloren gaat. Assad noemde de nieuwe rechtse regering Begin niet met name. Maar inpliciet reageerde hij wel op de machtsverschuiving in Je ruzalem door te stellen, dat "de geest van expansionisme in Is raël de boventoon voert". De meerderheid in Israël,' aldus de Syrische president, "eist het be zet houden van de Arabische ge bieden en een verdere uitbrei- BONN (SP) - Een meerderheid van het algemeen bestuur van de West duitse liberale partij RDP heeft zich gisteren in Saarbrücken voor voorlopige stopzetting van de bouw van nieuwe kerncentrales uitgesproken. Vergunni gen mo gen pas weer worden verleend wanneer de problemen van de op slag van radio-actief afval tech nisch volkomen veilig zijn gere geld. Wanneer de wens van de meerder heid in vervulling zou gaan bete kent dit een feitelijke bouwstop van ongeveer drie jaar. Een eerste bouwvergunning voor de centrale opslagplaats van radio-actief afval in de diepe zoutlagen bij het Neder- saksische plaatsje Gorleben zal namelijk nog ongeveer tweeëneen half jaar op zich laten wachten. Met di verlangen wijkt het alge meen bestuur van de FDP duidelijk af van de opvatting van de regering in Bonn. Begin van deze maand deelde zij in de Bondsdag (Tweede Kamer) mee dat een grondstoffe- narm land als de Bondsrepubliek het in de toekomst niet zonder uit breiding van de kernenergie (met 30.000 megawatt tot 1985) zal kun nen stellen. In Bonn gaat men er vanuit dat tegen het einde van dit jaar weer vergunningen voor de bouw van kerncentrales kunnen worden verleen.d. Voorwaarde daartoe is een vol doende regeling van het vraagstuk van de opwerking van verbran dingsstaven en de veilige opslag van radio-actief afval. ding van het gebied .maar wij hebben altijd gezegd dat wij hon derd oorlogen zullen voeren en geen duimbreed van onze grond aan Israël 'zullen laten." Gevraagd naar zijn visie op de eis van Jeruzalem dat diplomatieke erkenning en handelscontact deel moeten uitmaken van een vredesregeling, antwoordde As sad: "Israël kaart deze kwesties, die op zich niets met vrede te ma ken hebben, alleen maar aan om onze rechten met voeten te kun nen blijven treden. Het enige waarin wij kunnen toe stemmen is een beëindiging van de staat van oorlog door terug gaaf van onze grond en door her stel van de nationale rechten van het Palestijnse volk", aldus de Syrische president. n een interview met "Valeurs Ac- tuelles" in Parijs heeft Israëls minister van Landbouw generaal Arik Sjaron zondag gezegd dat de Arabieren zich al een jaar voorbe reiden op een nieuwe oorlog te gen Israël. "De Arabische legers bevinden zich permanent op voet van oor log, maar hun vijftien divisies ja gen ons geensdeels angst aan", aldus Sjaron, befaamd om zijn beslissende militaire rol in de ok- toberoorlog van '73. De minister verzekerde dat zijn land niet als eerste van atoomwa pens gebruik zou maken, "want dat zou uitnodigen tot vernieti ging van Israël".

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 7