Sterke tijd Punt op wedstrijden van 'Koninklijke' Spelers van. Blokkeer zeggen af Imposante zege VoIIebregt-dno in Kielse week Ongeregeldheden in Johannesburg MAANDAG 27 JUNI 1977 M. mmmmmmmmmmtrn f mmMMMM Jgggyy^j |^^Q| DEN HAAG Knikkende knieen zaterdagochtend bij de organisatoren van de internationale Sparta Spelen, want het groots opgezette atletiektour- nooi dreigde door de regen naar een lager niveau te worden gedrukt. Maar gelukkig klaarde het weer voor de start flink op, waardoor initiatief nemer Brabers weer wat kon lachen. IAAF- president ir. Adriaan Paulen opende de games games. „In 'n Engels welkomswoord richtte fleep' weJd Monsels weggedragen. Paulen zich tot twee atleten waar- Maar onder handen van masseur en had: De Haan bleek „slechts" een acute Filbert kramp en geen spierscheuring, zoals eerst werd gedacht. hjj speciale herinneringen had: Silvio Leonard (Cuba) Bayi (Tanzania). Laatstgenoemde maakte zaterdag met twee landgenoten en de Span- PpppipC iaarrd CprraHa van rlo „SftfM motn. ICvlCO jaard Cerrada van de 5000 mete- r een onbetwiste topper. Direct na de start schotelde dit vier tal een tempo voor, dat de overige 17 deelnemers veel te machtig was. Gestaag bouwde men tussentijden op, waarvan men in Nederland al leen maar droomt. Er moest wel een supertijd op het chronowerk wor den gebracht. Tegenstanders wer den gelapt en zelfs de jury raakte Koen Gijsbers (De Bataven) heeft door zijn tijd van 47,96 seconden op de 4000 meter (a-loop) een Neder lands record voor junioren (elec- tronische tijdwaarneming) gelo pen. De limiet, die de KNATJ had gesteld voor het nationaal jeugdre- cord met electronische tijdwaar neming, was 48,05 seconden. Intussen stoeiden "zware jon gens" uit Cuba op het middenveld met de 2 kg discus, welke door Bo ris Chambul (Canada) naar 60.16 meter werd geslingerd. Julian Mor rison (Cuba) kwam tot precies 60 meter. De Olympische zilverenme daillewinnaar hoogspringen, Greg Joy (Canada) had grote moeite met zijn aanloop, slipte enkele keren en stelde met 2.10 meter teleur. De zege kwam nu met 2.18 meter bij Paul Frommeyer (Duitsland) te recht. Neerlands beste sprintster van dit moment, Elly Henzen (Olympia'48) trok zich in de finale 200 meter uit stekend aan haar tegenstandsters op. Linda Haglund (Zweden) liet als raptste 23.15 en Margot Stride (Canada) 23.73 noteren. Vlak achter Petty Loverock (Canada) bleef Haagse Elly in 23.85 fraai overeind. Haar tijd betekent de beste sei zoenprestatie in ons land en een Haags record; (Oud Puck van Duyne-Brouwer 24.0 uit 1955). Voor een districts- en Haags record zorgde ook Joep Elenbaas van Sparta. Hij sprong als B-jongen 2.03 meter hoog. Aan het eind van de eerste dag liep de nationale jeugd- ploeg, die wordt afgevaardigd naar Donetzk een 4x100 meter in 46.46. Het team werd ten onrechte gedis kwalificeerd. Begeleider Harry Dost protesteerde en kreeg gelijk, omdat een official naar de ver keerde wisselstrepen had staan van slag, getuige het niet weg te cij feren verzuim voor de koplopers de bel voor de laatst ronde te laten- luiden. Met een laatste 1000 meter in 2 lij2 minuut besloot Soeleiman Nuyambui (Tanzania) zijn race met 's werelds beste seizoentijd van 13.19.59. De wereldrecordhouder op de 1500 meter Filbert Bay kwam op 13.20.72 uit en de Spanjaard Fernando Cerrada bracht als derde het Spaanse record op 13.24.01. Zondermeer een grandioze race, waarbij de sterksten vooral lieten zien hoe een 5000 meter in eend rachtige samenwerking aan het publiek kan worden verkocht. Een kreet van ontzetting ging door kjjfcen. Olympia'48 bracht als enige datzelfde publiek toen Sammy Mbnsels (Suriname) halverwege de 200 meter-finale luidkeels ter kunststofbane stortte en daar ook bleef liggen. Terwijl de snelle Zwit ser Peter Muster in 20.14 de zege Beste loopnummer gisteren tegenstander 47*08 op de klokken: de beste clubtijd i Haas de 1500 meter heren, waarop de Zwitser Markus Ryffel zich als „haas" opofferde voor zijn landge noten Vifian en Gysin. Na een voor treffelijke race finishte Bernhard Vifian als eerste in 3.41.4. Klaas Lok (Phoenix) ging uitstekend mee en in zijn prestigeslag om Jos Her mens voor te blijven was 3.43.2 zijn deel. Hermens kwam als derde in 3.43.8 over de streep. Naar het optreden van spersprinter Silvio Leonard (Cuba) had het pu bliek reikhalzend uitgekeken en te recht, want zijn kunnen was niet gering. Helaas trof hij het niet, want de wind stond schuin tegen. In een voorbeeldige stijl en bijzonder soe pele tred zette hij iedereen op grote achterstand en zijn electronische 10.5 werd door niemand benaderd. De Canadees Cole Doty, een ook niet te verwaarlozen sprinter, no teerde als tweede 10.92. Een van 's werelds beste discus- werpsters, Argentina Menis (Roe menie) gaf op het middenveld een fraaie demonstratie van haar kun nen. Zonder zich overmatige in te spannen werd 62.84 meter opgeme ten. Ook de Pool Marius Klimzyck reikte tot grote hoogte bij het 'pols- stokspringen, want toen iedereen dit nummer had beëindigd, begon hij. Met 5.30 meter oogstte hij bij het publiek veel succes. In de finale 100 meter dames tenslotte slechts een Nederlandse. Het was we derom Elly Henzen. Naar haar se- rietijd van 11.7 werd ze nu vierde in 11.94. Linda Haglund (Zweden) haalde met haar 11.50 seconden de tweede zege binnen. Verheugend op deze goed georga niseerde Sparta Spelen was het feit, dat divers Nederlandse atleten zich aan hun buitenlandse tegenstan ders zodanig optrokken, dat di- Een momentopname van de for midabele 5000 meter tijdens de Sparta-spelen in Den Haag. Van links naar rechts: Filbert Baiji (2de), Sulaiman Nyambui (winna ar) en Fernando Cerrada (derde). verse beste seizoentijden werden geregistreerd. Aan de ene kant schreeuwt de vaderlandse atletiek om zulke wedstrijden, aan de an dere kant kwamen vele zoge noemde Nederlandse toppers niet opdraven. Een kwestie van menta liteit. Niet bepaald de sterkste kant van een groepje KNAU-ers. DEN HAAG - Vier spelers van de landskampioen volleybal bij de he ren Blokkeer uit Rijswijk - hebben definitief afgezegd voor deelne ming aan het toernooi om het Eu ropees kampioenschap voor lan denploegen, dat in september in Finland wordt gehouden. Het zijn Frank Constandse, Jan Warns, Loek Willemstein en Rob Lands heer. Zij protesteren hiermee tegen het feit dat hun clubgenoot en spel verdeler Chris Schmidt door Jaap Korsloot niet is uitgekozen voor de voorlopige selectie van veertien spelers. Ad van der Velden en Wim Thewissen, eveneens van de lands kampioen, beraden zich nog over deze zaak. Chris Schmidt is door Korsloot uit sluitend gepasseerd omdat hij niet voldoende kwaliteit zou bezitten voor de selectie. Korsloot: "Na het kwalificatietoernooi voor het Eu ropees kampioenschap in Kampen, viel de vorige selectie uiteen. Voor het Europees kampioenschap in Finland heb ik een nieuwe selectie samengesteld, waarin slechts de sterkste spelers uitkomen. Daar hoort Schmidt op dit moment niet bij". Schmidt zal in het komende sei zoen bij Blokkeer als hoofdspel verdeler optreden. Jan Warns, de huidige belangrijkste spelverdeler, zal door beroepswerkzaamheden deze taak waarschijnlijk niet meer kunnen vervullen. Juist daardoor is het voor Blokkeer van belang dat Schmidt in september, midden in de voorbereiding op de competitie, eveneens van de partij is. Manager Ros van Blokkeer hierover "We zijn in de groepswedstrijden in Fin land volslagen kansloos om een wedstrijd te winnen, met tegen standers uit uitsluitend Oost- Europa. Wij hebben onze spelers al tijd beschikbaar gesteld en ook dit keer hebben we de spelers vrijgela ten. Zij hebben echter spontaan be sloten om niet zonder Schmidt naar Finland te gaan, en dat is ook in het clubbelang". KIEL - Vanzelfsprekend heeft het grote contingent Westduitse zeilers de meeste medailles weggesleept in de Kielse week 1977. Voor de opval lendste prestatie zorgden echter de Warmondse broers Sjoerd en Erik Vollebregt. Vrijdag al waren zij ze ker van de eindoverwinning. Alle vijf de races hadden zij gewonnen. Toch wilden zij nog een zesde dag zege aan hun imposante lijst toe voegen. Dat lukte niet. Zij moesten opgeven, maar mochten het slechte resultaat aftrekken, zodat zij toch met "nul" punten eindigden. Veel Nederlands succes was er ver der niet. Alleen Douze kwam in de Star-klasse tot een achtste plaats. Stavenuiter werd in de 470-klasse tiende, een plaats waar Wilton (Finn) niet aan toe kwam. Hij werd elfde. In de niet-Olympische klasse boek ten de Nederlanders zaterdag goede resultaten. In de laser-klasse werd Van Gent tweede en Neel- eman derde. De zesde plaats was voor Hesse en de zevende voor Van Aanholt. Bij de draken werd Frech zaterdag vierde. Hij werd, mede daardoor, de enige Nederlander, die in de niet-Olympische klassen bij de eerste drie eindigde. Hij werd tweede achter de Westduitser Hoesch. ATLETIEK - De Russische atlete Tatjana Storosjewa heeft gisteren, tijdens de interland met Oost- Duitsland en Polen een nieuw we reldrecord gevestigd op de 400 me ter horden. Op dit nieuwe nummer was nog geen officiële tijd gesteld. middag tijdens de wedstrijden van de "Koninklijke" van de banken om vooral de ontknoping van het fabelachtige Punt verbeterde AMSTERDAM - Het publiek op de Bosbaan kwam gister- Noorse tegenstander kwam nog sterk opzetten, maar tevergeefs. deze race zijn gevecht tussen de beide beste Nederlandse lichte achten M^n h?dï?aanzS"k niet te missen. Boord aan boord stormden de twee boten, mjnder moeite met de wat zwak- Nereus/Orca/Euros en Njord/Skadi/Phocas, op de ein- kere tegenstanders en won hij dstreep af. En jawel, Leiden, Rotterdam en Nijmegen met ruime voorsprong, konden juichen: de "Tweede TAC-acht" was er een halve Ded™dde'n de mg maakte op zater- seconde eerder. de waardering voor de Deze races tussen de lichte achten - Leo Ebeling, die een vormden de hoogtepunten Groot v ploeg bikkelhard gevecht had geleverd tegen de eerste TAC-acht. Die overigens zaterdag op de tweede dag van de Kóninklijke/Hollandbeker- wedstrijden, de tweede acht nog ruim de baas was gebleven. Beide achten gin gen toen bliksemsnel over de baan en beide ploegen verbeter den toen het Bosbaanrecord. Ne- reus/Orca/Euros (slag Cor Bos) zette een toptijd van 5.51.29 neer. Een "srtoek" op 1000 meter deed de andere acht zaterdag zijn winstkansen verliezen. ADVERTENTIE toegangsprijzen: overdekte zitplaats 7,50 onoverdekte zitplaats 6,- staanplaats 4,- jongenskaart t/m 12jaar1,- De ploegen de kwalitatief mager bezette Ko ninklijke/Hollandbekerwedstrijden. Er waren dan wel veel buitenlan ders, maar alleen de tweede gar nituur. Toch gingen beide hoofd nummers naar het buitenland. In de skiff mocht de Zweed Svens- son zich de trotse winnaar van de aloude Hollandbeker noemen. Hij had betrekkelijk weinig moeite met de Argentijn Ibarra, die nog een venijnige eindsprint inzette, en de Noor Hansen, aterdag won de Zweed eveneens, daarbij het baanrecord tot op 3/10 sec. benaderend. De enige Neder landse vertegenwoordiger in de finale voor de Holland beker, Dooren (Aegir), werd zesde en laatste. De ISSA-beker, trofee voor de snelste senior A-acht ging naar Barcelona. De Spaanse roeiers van Banolas waren heer en mee ster in dit tweede hoofdnummer. Nereus en Njord, Borussia geheel compleet, meto.a. willy lippens, erwln kostedde, manfred ff burgsmülfer. horst bertram aanvang19.30uur terrein quick boys j laan van nieuw zuid donderdag7]Ull katwijk aan zee voorverkoop o.a.: kantoor leidsch dagblad, witte singel 1, leiden kantoor leidsch dagblad, badstraat 9, katwijk aan zee v.v.v. katwijk, boulevard 58, katwijk aan zee verder: bijkantoren leidsch dagblad te sassenheim (sigarenmagazijn vink hoofdstraat 208) en te lisse (sigarenmagazijn de bruin, heereweg 240) en het v.v.v. te noordwijk aan zee, de grent 8 bleven ver achter. De Spanjaar den roeiden zelfs vijf seconden harder dan de elite-acht van Ne reus, die zijn race won. Nereus, door interne problemen ver scheurd en daardoor niet meer in staat de goede seizoenstart voort te zetten, had het merendeel van haar min of meer gefrustreerde toproeiers in een acht gezet. De elite-acht won maar reikte niet naar een toptijd. Wel op topni veau roeide lichte skiffeur Harald Punt (Njord). Hij revancheerde zich volledig voor zijn matig op treden in Ratzeburg en won op beide dagen zijn race. Zaterdag kostte hem dat erg veel moeite. Zijn Spaanse opponent lag gedu rende lange tijd voor, maar stortte op de laatste meters in. De dag de omstandigheden zo gun stig, dat er zes baanrecords sneu velden. De mindere kwaliteit van de elite-heren en de scherpere re cords in deze categorie (door Russen en Oostduitsers geves tigd) zijn twee redenen geweest, waarom hier geen toptijden wer den neergezet, al benaderde de Aegir/Phocas vier het record tot op één seconde. De zware heren bezorgden de TAC heel wat rimpels in het voor hoofd. Op zaterdag leek er nog geen vuiltje aan de lucht Nauti lus in de twee met, Laga/Dudok in de twee zonder en Aegir/Pho cas wonnen, zoals van ze ver wacht werd. Gister echter kreeg Nautilus, nog steeds geplaagd door blessures, klop van Phocas en Aegir. Laga/Dudok beet in het zand tegen de Bulgaren, waarvan zij zaterdag nog wonnen. De kracht vên zware top lijkt be trekkelijk. De dames lieten ook enkele verras sende uitslagen noteren: Trudy Jongenelen (DDS) werd gisteren overtuigend door Sietske Boom stra (Skadi) verslagen en de Ne- reus/Njord/Argo/Phocas dub- belvier moest het hoofd buigen voor De Hunze/Okeanos. Het Nereus/Njord Vosmaer en De Jong, won zaterdag wel in de dubbeltwee. De enige damestop- ploeg lijkt de Nereus twee zonder stuurman te zijn. Karin Abma en Joke Dierdorp waren, met bijna mannelijke halen, zaterdag goed voor een baanrecord en gisteren speelden zij wederom met de te genstand. Op deze regenachtige Koninklijke leverden de eerstejaars van Aso- pos de Vliet in de lichte Senior- acht een uitstekende prestatie door een goede tweede plaats te behalen. KEES DE RUIJTER Een blije Harald Punt wordt gefeliciteerd met zijn overwinning én zijn baanrecord. JOHANNESBURG - Tijdens en na een voetbalwedstrijd tussen teams van blanken en nlet- blanken in Johannesburg is het tot ongeregeldheden gekomen waar bij een niet-blanke om het leven is gekomen. De man viel voor een au to. die hem niet meer kon ont wijken. Vier andere mensen raak ten gewond. De ontmoeting, die 32.000 mensen trok, moest twaalf minuten onderbroken worden wegens het gooien met flessen en blikjes. Op dat moment kwam de politie het veld op met de zogena amde niesmachine. die niet werd gebruikt, maar waardoor wel de orde voorlopig werd hersteld. Na dat het team van blanken uitein delijk met 1-0 had gewonnen, be gon het flessen gooien opnieuw. Bulten het stadion werden vele ruiten van stilstaande en passe rende auto's ingeslagen.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 14