Franse crack Bellino maakt faam helemaal waar Schotland winnaar Europese golftitel Juantorena: „Ik wist niet dat Mike Boit ook in Londen was.. Nederlandse dravers kansloos in Grote Prijs der Lage Landen MAANDAG 27 JUNI 1977 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT WASSENAAR - Door een grotere routine heeft Schotland gisteren in Wassenaar de Europese golftitel voor amateur landenteams gepro longeerd. Het enige land van het Britse koninkrijk, dat aan de ver wachtingen voldeed, hield het aanmerkelijk jeugdiger Zweedse team met 5-2 op afstand. Bij de Zweden, die verrassend tot de fi nale waren doorgedrongen, blonk vooral Lundqvist, die zowel in het enkelspel als in het dubbelspel (met Sorling voor de enige Zweedse punten zorgde. De Schot ten, spelend met Martin, Green, Brodie, Murray en Carslaw, toon den in de spannende eindstrijd net dat tikkeltje meer zekerheid dan Zweden. Het Zweedse team, favo riet bij de ongeveer duizend toe schouwers, liet echter onomstote lijk zien, dat dit land in opkomst is en dat de vele faciliteiten in dat land tot de nodige resultaten zullen lei den. De Nederlandse afvaardiging is daar erg jaloers op. Het team van coach Van Erven Dorens reikte niet verder dan de dertiende plaats door een overwnning op België met 4-3. Swane en Nolte wonnen het dub bel, Barend van Dam, Van Neck en Swane zorgden voor de zeges in de enkelspelen. Nolte en Braun moes ten, met gering verschil, de eer aan de Belgen laten. Zaterdag had Ne derland zich met 5-2 ontdaan van Portugal, dat veruit het zwakste team op de fraaie en moeilijke baan van de Haagse golfclub had lopen. De uitslagen van gisteren zijn: Finalegroep: Zweden-Schotland 2-5, Frankrijk-Denemarken 5-2, Engeland-Zwitserland 5V2-IV2, West-Duitsland-Italië 3-4 Troosttoernooi: Wales-Noorwegen 4-3, Spanje-Ierland 4-3, Nederland-België 4-3, Portugal- Oostenrijk 3-4. Eindstand: 1. Schotland, 2. Zwe den, 3. Frankrijk, 4. Denemarken, 5. Johan Heins 1 Engeland, 13. Nederland. SPORT Europese titel binnen gisteren opnieuw de grote LONDEN - Hoewel zij beiden in Londen waren is het bij de internationale wedstrijden op de kunststofbaan van Crystal Palace niet tot een duel op de 800 meter gekomen tussen we reldrecordhouder Alberto Juantorena (Cu ba) en Mike Boit (Kenia). De twee starten wel op de 800 meter maar niet in dezelfde weds trijd. De organisatoren in Londen hadden niet eens op een duel tussen de twee sterkste 800 meter lopers ter wqreld aangedrongen. Eén van de organisatoren: "Wij wilden nadat Juantorena zaterdag de 400 meter had gelo pen, geen druk op hem uitoefenen zondags tegen Boit uit' te komen. Dat leek ons niet fair." Juantorena: „Wanneer ik geweten had dat Boit hier de 800 meter zou lopen, had ik zaterdag de 400 meter laten schieten. Ik ben voor nie mand bang. Ook niet voor Boit. In Montreal had ik al tegen hem willen lopen maar door het zich terugtrekken van de Afrikaanse lan den kon dit treffen niet doorgaan. Wij zullen jjusseldorf nu wel in dusseldorp bij de strijd om de wereldbeker ontmoeten. "Overigens wonnen Juantorena en*Boit hun wedstrijden in vrijwel dezelfde tijd 1.45.50 (Juantorena) en 1.45.68 (Boit). De manier waarop zij hun overwinningen behaalden was echter geheel verschillend. Boit won van kop af - na een eerste 400 meter in 52.4, terwijl Juantorena in zijn serie tot 150 meter voor de streep in het door de Keniaan Kipkurgat aangevoerde veld bleef en toen wegsprong. Bij de interlandwedstrijd West-Duitsland - Verenigde Staten, die het afgelopen week einde in Gelsenkircheh werd gehouden, zijn de overwinningen gedeeld. West-Duitsland zegevierde bij de dames (84-61), terwijl de Amerikanen, die lang niet met hun sterkste formatie uitkwamen, bij de heren de sterks- ten bleken: 118-104 punten. Ongeacht het predikaat "landenwedstrijd der vriendschap" liet Oost-Duitsland zater dag en zondag in Karl Marx Stadt in de drie landenwedstrijd tegen de Sovjet-Unie en Po len zijn tegenstanders geen kans. De Oos tduitsers bewezen nog eens opnieuw hun fa voriete rol voor de strijd om de eerste we reldbeker, die van 2 tot en met 4 september in Dsseldorf wordt gehouden. Oost-Duitsland versloeg de Sovjet Unie bij de dames en heren met resp. 93-64 en 125-97. Voor Polen bleek Oost-Duitslan uiteraard ook te sterk: 103-54 wereldbeker en 135-87 (heren). Het organisatiecomité van het eerste toer nooi om de werekdbeker atletiek (van 2 tot en met 4 september in Düsseldorf) eist zwart op wit een startgarantie van de Afrikanen. De opperste raad voor de sport in Afrika heeft gedreigd met een boycot, wanneer Nieuw- Zeeland aan de wedstrijden deelneemt. De deelnemende ploegen aan de strijd om de wereldbeker zijn: de Verenigde Staten, de rest van Amerika, de nummers één en twee van het toernooi om de Europese beker, de rest van Europa, Oceanië, Azië en Afrika. WENEN - Nederland heeft de glorie van Laxenburg, vrij dag reeds verankerd in de Europese titel van Johan Heins, gisteren tot een overweldigende apotheose opgevoerd en bekroond met een tweede Europees kampioenschap, dat van de équipe's. Het driemanschap Anton Ebben, Johan Heins, Henk Nooren, versloeg in de derde en beslissende manche Groot-Brittannie met een neuslengte. Het kwart- strafpunt, dat Debby Johnsey donderdag in de eerste kwa lificatiewedstrijd, opliep, zou tenslotte beslissend blijken, toen de twee kopstukken uit de Britse en Nederlandse équipe, David. Broome en Europees kampioen 1977 Johan Heins, met het team-kampioenschap als inzet, moesten duelleren. David Broome kwam als eerste in de ring en bleef foutloos. De achterstand was daarmee gelijk gebleven (dat ene kwart- strafpunt), doch Johan Heins restte nog de loodzware opgave het parcours, waarin hij in de eerste omloop een foutje had ge maakt, ditmaal feilloos af te leg gen. De spanning hing als een dikke ne vel in het stadion en drukte zwaar op de ademhaling. De Neder landse harten tikten hoorbaar. Zou Johan Heins, evenals in die zenuwslopende barrage twee da gen tevoren met Eddie Macken, slagen? Onder doodse stilte ging hij door de startlijn. Na elke ge slaagde sprong trok als een lichte bries een zucht van verlichting door de tribunes. De openings zetten waren met succes gedaan, doch er wachtte nog zwaarder werk. De "Amsterdammer" als twaalfde hindernis - zwart-gele balken, waarvan de hoogste in de eerste manche door Seven Valleys schielijk was afgeworpen - werd nu met succes genomen. Hem wachtte nog alleen de verrader lijke dubbelsprong, waarop zove- len in de fout waren gegaan, ook Henk Nooren in zijn tweede om loop. Toen ook op deze hindernis de wensen aan de goden waren vervuld, kon de vlag in top. Ne derland had zijn tweede Euro pese titel. De vreugde-uitingen sloegen op alle omstanders over. De coupe was geslaagd. Nederland had zich het predicaat van Europa's sterkste springnatie van dit mo ment opgeplakt. De champagne vloeide terecht. Wankel De basis van nul strafpunten - te gen Groot-Brittannie een kwart en West-Duitsland vier - waarop Nederland een schone, overtui gende overwinning dacht te kunnen bouwen, bleek in de eerste manche van gisteren op het weliswaar zware, maar faire parcours, waarin drie dubbel- sprongen, toch te wankel. Harry Wouters van den Oudenwyer startte met Salerno al zeer slecht met 20 strafpunten - de tweede maal kwam hij op hetzelfde totaal uit - en toen Toon Ebben met Jumbo Design twee fouten maakte (op de berkenbomen en de sloot) pakten zich donkere wolken samen. Figuurlijk en letterlijk, want tussen beide manches regende het voortdurend, gepaard gaande met onweer. Vooral omdat zowel de Britten succesvol begonnen met een vier en een nul, evenals de Duitsers met een foutloze rit van Norbert Koof. Henk Nooren bracht met een zeer sterk gereden parcours, waarbij hij een groot zelfvertrouwen uit straalde, de hoop terug door fout loos te blijven en Johan Heins mocht dan op vier strafpunten uitkomen, de aansluiting was in ieder geval niet geheel verloren gegaan. Door foutloze ritten van David Broome en Debby Johnsey en Harvey Smith en Derek Ricketts met elk vier strafpunten sloot Groot-Brittannie de eerste man che af met vier strafpunten tegen Nederland twaalf, waarmee onze landgenoten ten opzichte van de Britten op 7 3/4 strafpunt waren gekomen. Bovendien waren de Duitsers Ne derland langszij gekomen voor namelijk door foutloze parcour- sen van Koof en Gert Wiltfang. Slechts de grootste optimisten geloofden nog in een Neder landse zegepraal. Immers die zouden voor de Britten zijn en onze landgenoten zouden met de Duitsers moeten duelleren voor het zilver en brons. Gelukkig Uitslag EK-teams: 1. Nederland (Wouter van den Oudenwijer, Ebben, Nooren en Heins) 20 strafpunten; 2. Groot-Brittannië 20 1/4; 3. West-Duitsland 24; 4. Frankrijk 52; 5. België 58 3/4; 6. Zwitserland 60; 7. Ierland 64; 8. Spanje 69 1/4. nissen toucheerde, die echter al len stevig verankerd bleken. Een zelfde geluk was tevoren Paul Schokemöhle ten deel gevallen. Maar ook het geluk speelt mee in het grote spel. West-Duitsland hield gelijke tred door een goede rit van Lutz Merkel (vier), die zich hiermee revancheerde voor zijn eerste zwakke optreden (zestien strafpunten). De Britten echter hadden toen reeds door twee acht- strafpunten-ritten van Ricketts en Debbie Johnsey wat terrein verloren en de Nederlandse ach terstand was gereduceerd tot 3/4 punt. De overige équipe's van de negen speelden toen al geen en kele rol meer. Na de eerste om loop waren zij al op ruime afstand gekomen met Frankrijk, dat in de laatste manche bovendien nog Marcel Rozier moest missen door een trap van een paard buiten de ring, als vierde met toen al 28 strafpunten. Henk Nooren - zaterdag nog win naar met zijn tweede paard, Fu nest, van het jachtspringcort- cours - bracht de spanning ge heel terug door als derde van de équipe, als antwoord op de rit van Harvey Smith, die op acht straf punten uitkwam, met vier straf punten Nederland opnieuw aan de leiding te brengen. Ook de Duitsers bleven nog lang in de markt, maar de acht strafpun ten van Paul Schockemöhle als derde man deden hen afhaken. Het duel ging nog slechts tussen Groot-Brittannie en Nederland, tussen David Broome en Johan Heins. Het werd een onbeslist: O-O, maar het betekende wel, dat Nederland de eerste Europese ti- équipe's zich eigen had Hoe anders echter zou de strijd zich ontwikkelen. De tweede rit van Ebben zou reeds een vingerwij zing zijn. Vier strafpunten slechts, op de tweede hindernis van de laatste dubbelsprong, na een - dat dient eerlijkheidshalve te worden gezegd - vrij gelukkig eerste gedeelte van zijn parcours, waarbij hij verscheidene hinder- gemaakt. DEN HAAG - De toegangswegen naar het zo rustiek gele gen Duindigt zaten gistermiddag muurvast, en konden na uwelijks de grote stroom toeschouwers verwerken. Niet zo verwonderlijk want ruim vijftienduizend paardeniefheb- bers waren op weg naar de renbaan om getuige te zijn van de Grote Prijs der Lage Landen, die als hoofdthema in het programma was opgenomen. De mooiste draverij die Nederland kent en waarvoor 12 „superstars" waren aange bleven, die gezamenlijk de strijd aanbonden om een prij zen bed rag te verdelen van 175.000. Daarvan ging 100.000,- naar de winnaar. Vier in Nederlands bezit zijnde paarden moesten het opnemen te gen acht buitenlanders waaronder de Franse elite die als favoriet bij het spelend publiek genoteerd stond. En terecht want paarden als Bellino II, die driemaal de Prix d'Amerique won, Dines P die ver leden jaar de Grote Prijs voor zich wist op te eisen en Equilio (in (bezit van de Franse filmheld Allain De- Ion), hebben wereldfaam verwor ven en zijn vooral op de Europese drafbanen gevreesde tegenstan ders, net zoals Forain en Granit van wie vooral laatstgenoemde de laat ste tijd van zich deed spreken. En dit pure geweld uit Frankrijk werd dan nog eens een keer aange vuld met een drietal Zweedse „geldverdieners" onder wie Wire tapper die in handen van pikeur Nordin het ene succes op het andre stapelt en dus op de prachtige baan van Duindigt lang niet kansloos aan de start verscheen. Nadat de dravers aan het publiek waren voorgesteld viel om even voor vier uur de start en namen Graniet, (de enige Italiaanse inzen ding), Kees Verkerk, en Opal H de leiding terwijl onze Nederlandse hoop Speedy Volita zich aan een grote fout bezondigde en dat kun je in zo'n veld niet straffeloos doen'en Speedy lag dan ook kansloos in de koers. Pikeur Gerhard Kruger hield dapper vol en bleef heel ge makkelijk aan de leiding een uit gangspositie die dit duo met nog een ronde te gaan nog steeds bezet te, alhoewel het grote geweld nog moest komen. En wie anders dan Bellino II met Michel Feuilletop de Bellino II zet aan sulky gaf het sein tot een vernieti gende aanval op de koplopers van wie Granit met nog vierhonderd meter te gaan op moest geven. Al leen de Zweed Wiretapper kon nog even partji .geven maar moest met de finish in zicht eveneens het moede hoofd buigen voor de tienja rige geweldenaar die met een kilo- metertyd van 1.17.4 de bezoekers op IJuindigt versteld deed staan en maar'0.4 seconde van het koersre- :cord af was wat op naam staat van de winnaar van vorig jaar Dines P, die nu werd uitgeschakeld. Op het moment dat de Marseilaise over het overvolle Duindigt weer klonk dropen Wiretapper, Forain en Micko Tilly teleurgesteld af naar de stellen, want zij waren het die als respectievelijke tweede, derde en vierde de streep passeerden. De beste Nederlander was Kees Ver kerk die zich als zevende kwalifi ceerde en een uitstekende koers- liet noteren. De prüs der Lage Landen was een feit en wederom zijn we weer eens met de neus op de feite gedrukt dat onze topcracks nog veel tekort ko men ten opzicht van de buitenlan ders en dat zal de eerste jaren wel zo blijven. Uitslagen Fideel-prys (2600 meter): 1. Noor man B (W. Huisman) 3.38.1 - 1.23.9, 2. O Mister, 3. Ontdekker. Toto winnend: 2.20. Plaats: 1.60 - 5.00 - 2.90. Koppel: 30.80, Trio: 358.20. Niet gestart: nummer 3 (Mare Toogwijk). Ego Boy-prijs (2040 meter): 1. Olympia Hanover (S. A. Hartman) 2.48.0 - 1.22.4, 2. New Admiral, 3. Nesstar Dear. Toto winnend: 9.90. Plaats: 2.70-1.80-3.90. Koppel: 21.50. Niet gestart: nummer 2 (Mare D). Drafsport-prijs (2000 meter): 1. High Wave (A. W. Jones) 2.07.2, 2. Merry, 3. Jamberdeen. Toto win nend: 5.40. Plaats: 2.10-2.20-3.50. Koppel: 18.70. Trio: 219.40. Hairos Twee-prijs (3200 meter): 1. Lord Axkit (A. de Wrede) 4.23.9 - 1.22.0, 2. King Hollandia, 3. Jhero- nimus. Toto winnend: 82.20. Plaats: 20.70 - 6.00 - 3.00. Koppel: 1210.00. Supertrio: 72.328.50. Omzet super- trio. 96.438.00. Grote Prijs der Lage Landen (2600 meter): 1. Bellino Deux (J. R. Gou- geon) 3.23.3 - 1.17.4, 2. Wiretapper, 3. Forain. Toto winnend: 2.30. Plaats: 1.50 - 3.30 - 6.50. Koppel: 19.50. Trio: 564.90. Haagse Ooievaar (2100 meter): 1. Pink Tank (A. Bentley) 2.14.4, 2. Domitor, 3. Elan. Toto winnend: 7.10 (stal). Plaats: 2.20 - 1.40 - 1.60. Koppel: 10.60. Niet gestart num mer 14 (Oriental Prince). Judy Song-prijs (2040 meter): 1. Maestro Voorne (A. de Wrede) 2.44.8 - 1.20.8, 2. Marion, 3. Laiko Beroona. Toto winnend: 3.70. Plaats: 1.80- 5.50 - 1.80. Koppel: 56.10. Trio: 1039.20. Torrid Song-prijs (1600 meter): 1. Kaballus (W. van Buytene) 2.05.4 - 1.18.4, 2. Kinglet O, 3. Niels Zuid- velde. Toto winnend: 2.70. Plaats: 1.50 - 8.60 - 1.70. Koppel; 126.30. Une de Mai-prijs (2040'meter): 1. Mary Hollandia (A. J. Mollema) 2.46.7 - 1.21.7,2. Natalie Hanover, 3. Manderino H. Toto winnend: 36.10. Plaats: 7.10 - 1.60 - 2.40. Koppel: 67.30. Trio: 869.7:. Niet gestart- nummer 4 (Lazuur). Jamin-prys (2040 meter): 1. Otavi (W. van Buytene) 2.46.0 - 1.21.4, 2. Orion Dakota, 3. Majoor. Toto win nend: 5.60. Plaats: 1.60 - 1.30 - 2.40. Koppel: 8.00. Totale omzet van de totalisaton f 1.155.573,-.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 13