Kuys profiteert van angst der 'groten' Pollentier kampioen van België Combines beheersen strijd bij de dames Cijfers van de Adsteeg Fedor, de mystiekefinisht als Nederlands kampioen bij de profs. Kuiper leidde de tegenaanval. In eerste instantie met Kreekels, Via- nen, Bal en Priem, maar toen waren Van den Hoek en de opvallend goed marcherende Huisjes al aan het front verdwenen. Aad van den Hoek: „Ik was tweemaal gedemar reerd en tweemaal pakte Huisjes mij terug. Toen Den Hertog ging bleef Huisjes ineens zitten. Er was een combine tussen die twee". Het geen ploegleider Koos Rook ont kende. De voorman van De Onder neming: „Wij hadden het idee, dat we in de kopgroep in de mangel werden genomen. Dat beide forma ties ons een hak wilden zetten. Daarom mocht Huisjes niet rijden" De grillige vedette Fedor den Her tog greep echter zijn kans. Dacht nog zo'n zestig kilometer voor de wielen alleen aan het kampioens chap en zijn vrouw Lilian, die in oktober het tweede kind verwacht. Gevoelsmens Fedor den Hertog, die na zijn teleurstellende eerste prof-jaren werd gedegradeerd tot een knecht met een klein basissala ris: „Lilian heeft altijd gezegd dat ik beter kon blijven Fietsen, ook al wilde ik vorig jaar stoppen. Ze zei, dat ik altijd nog bij een baas kon gaan werken". En waar de 31-jarige Den Hertog op rekende gebeurde. „Onze toekomst is "verzekerd", fluisterde hij na af loop de huilende Lilian in het oor. „Het zal weer beter gaan". En ter wijl zijn frele vrouwtje in de mens enmassa opging, kon Den Hertog alleen nog bezorgd roepen „pas op Lilian, pas op Lilian". En na de hul diging, die hij met een brok in zijn keel onderging: „Ik blijf doorgaan. Meneer De Vries heeft altijd ver trouwen in mij gehad. Dat kan ik niet beschamen. Was dat niet zo geweest, dan had ik al lang op straat gestaan en was ik misschien nie- t eens meer wielrenner geweest". Maar Fedor in het rood-wit-blauw (in 1968 en 1972 werd hij al ama teurkampioen) heeft voor Frisol toch consequenties. De nieuwe kampioen had zich doorzijn teleur stellende prestaties moeten opoffe ren als knecht, maar vanaf vandaag zal Den Hertog als kampioen in zijn ploeg toch enige bescherming wensen. Jan Raas en Cees Priem zullen er rekening mee moeten houden, dat je een knecht niet in een kampioenstrui laat rijden. Fe dor, met een glimlach op het gelaat: „Ik ben altijd een twijfelaar ge weest. Dat zal nu over zijn". Vrij spel YVOIR - Michel Pollentier heeft de smaak te pakken. De meesterk necht van wereldkampioen Freddy Maertens, die na een valpartij van zijn kopman in de giro, zelf eerste viool mocht gaan spelen, won na indrukwekkende overwinningen in de ronde van Italië en de ronde van Zwitserland, gisteren ook het kampioenschap van België op de weg. Bruyere werd tweede, Wellens derde. Het Italiaanse wegkampioens chap bij de profs is gewonnen door Enrico Paolini, die onlangs in de Frankrijk verschillende successen boekte. Paolini versloeg in de ein dsprint van de 45e ronde van Cam- panië, die dit jaar als Italiaanse kampioenschap telde, Marcello Bergamo en Francesco Moser. De wegkampioenschappen voor profs van Zwitsererland, West- Duitsland en Luxemburg werden weer gecombineerd gehouden. Plaats van handeling was gisteren het Zwitserse Olten-. In totaal gin gen 38 renners van start: 18 Zwit sers, 17 Duitsers en 3 Luxembur gers. De wedstrijd ging 222.3 kilo meter op een geaccidenteerd par cours. Wat Zwitserland betreft was de uitslag niet verrassend. Salm, eerste in de wedstrijd, won de titel voor Savary en Sutier. De West- duitse titel ging zeer verrassend naar Jurgen Kraft, een neo-prof in Italiaanse dienst. De grote favorie ten, titelverdediger Didi Thurau en Klaus-Peter Thaler, eindigden met achterstand in het grote peloton. De Luxemburgse titel ging naar de neo-prof Lucien Didier. Het Franse wegkampioenschap van de profs is zeer beheerst door jonge renners. De neo-prof Marcel Tinazzi greep zeer verrassend de ti tel voor Rene Bittinger, ook al een debutant. Andre Chalmel eindigde als derde. De grote favorieten Ber nard Hinault en Jean-Pierre Dan- guillaume, die de laatste weken etappewedstrijden wonnen, ein digden in het peloton met een ach terstand van drie minuten op de De jonge Spanjaard Mauel Es-, parza is in Sabadell verrassend kampioen van Spanje bij de profs op de weg geworden. Esparza won na 208 kilometer de sprint van een kopgroep van drie renners, die een voorspring van ruim drie minuten had op het peloton. Achter de kop groep legde Luis Ocana van Frisol met een achterstand van bijna twee minuten beslag op de vierde plaats. Klein WK-team BEEK - De slechte financiële posi tie van de Nederlandse Wielren Unie heeft consequenties voor de wereldkampioenschappen in Ve nezuela. De oranje-equipe, die half augustus naar Zuid-Amerika trekt, zal twintig procent kleiner zijn dan in andere jaren. De KNWU hoopt op deze manier 16 tot 20.000 gulden uit te sparen. BEEK - Hij werd kampioen van het volk. Geliefd vanwege zijn correcte optreden, het mysterieuze dat in hem schuilt maar ook de wilskracht, waarmee hij de titelstrijd glans gaf. Niemand misgunde het Fedor den Hertog, niet ondergebracht bij de favorieten maar als bij verrassing de nieuwe kampioen. Op de Adsteeg in feite geen uitzondering, want een outsider zegevierde ook bij de dames en amateurs. Wat niet wil zeggen, dat Fedor den Hertog op de zeven procents hel ling het kampioenschap niet ver diende. De in het Belgische Dilsen woonachtige Den Hertog (een dorp bijna vastgeplakt aan de Neder landse grens) verdiende in dit titel gevecht als enige het nationale tri cot. Niet alleen door zijn strijdlust (140 kilometer voorop, waarvn ruim zestig solo) maar ook door zijn volharding. Want ondanks de sterk gereden finale wist Fedor toch nog twee minuten voor te blijven op de voor het zilver spurtende Jan Kre kels i „bronzen" Gerrie Knete- De avond voor de titelstrijd had Fedor den Hertog in het gedeci meerde Frisol-kamp al gezegd dat hij graag kampioen zou willen wor den. Maar de tot knecht gedevua- lueerde gewezen amateurvedette was in de ploeg van Piet Liebregts niet de enige. Ook titelverdediger Jan Raas, Cees Priem en Theo Smit, die met een kampioenschap zijn seizoen goed trachtte te maken. Voor de ploegleiding een pro bleem, omdat een ieder voor de no- dige bijstand vijfduizend gulden ter verdeling onder de overige ploegleden over had. Het zou op de Adsteeg worden be keken. Wie de beste positie had veroverd zou worden gesteund. Na wat plaagstootjes van Bas Hordijk Door Hans Coolegem (later in gezelschap van De Vlam en Smit) leek na tachtig kilometer de tijd voor Den Hertog aangebroken. Maar de ontsnapping van Van den Hoek en Schipper bood nog geen uitkomst. Een kleine twintig kilo meter later wel, tóen Aad van den Hoek („Ik was bang voor de afstand omdat ik nog te weinig heb gere den") en Den Hertog gemakkelijk wegreden en als laatste Jan Huis jes nog kon aansluiten. Geen toeval Mita van Vliet, door emoties overmand, wordt door zorgzame handen opgevangen. Links Nel Streef die tweede werd. BEEK - Mita van Vliet, zeventien jaar jong, is de opvolgster van de Hage- dynastie, die het nationale wegkampioenschap van de dames heeft be heerst sinds 1966. De eerste driejaar werd Bella (Van der Spiegel)-Hage kampioene en daarna, tot 1976 Keetie (Van Oosten)-Hage. De zusjes Hage hebben niettemin met haar bierploeg, ook de titelstrijd van 1977 beheerst, om niet te zeggen lamgelegd. Voornamelijk daardoor kon de ontsnapping van Mita van Vliet, ingezet bij het startschot, slagen. De blonde rijdster uit Maasland heeft tweederde van de wedstrijd alleen gereden, vervolgens werd zij achterhaald door ploeggenote Nel Streef en Agnes van Helvoirt-Koeman. Achter de koploopster en later achter het aanvoerende trio kon geen jacht ontstaan, omdat de bierploeg van de zusjes Hage alles afstopte. Gre Knetemann, Maijan Bik en Marijke Lagerlöf, verzetten zich en in min dere mate ook Wil Kwantus. Zij ervoeren echter dat hier geen sprake was van een individueel kampioenschap, maar van een zuivere ploegenstrijd op het Adsteegcircuit bij Beek. Wil Kwantus: "Er is niet te rijden tegen één ploeg. Als ik vroeg "waarom fietsen jullie niet", werden er alleen maar schouders opgehaald". Ma rijke Lagerlöf: "Op deze manier is er geen kampioenschap te rijden". Gré Knetemann: "In het begin werd er gedacht "laat maar, het zijn minde ren, die blijven nooit weg". Maar later ontdekten we dat een aantal meisjes er alles aan deed om één van die zwakkeren kampioen te laten worden". De zichtbare combine leek op de koers van Hilversum op 12 juni, waar Keetie van Oosten zich bediende van een dergelijke handelwijze. Het niet voldoen aan de opdracht van de jury af te stappen kostte haar een schorsing van één maand, die op 9 juli ingaat. "Ik heb protest aangetekend", liet de 19-voudige nationaal kampioene en 's werelds beste op weg en achtervolging weten. "Ik kan het nooit goed doen. Als ik aanval zit ieder op mijn wiel en als ik wat minder doe zeggen zij, dat ik ploeggenoten bescherm. Als er niets gebeurt hoeven de we reldkampioenschappen van Venezuela voor mij ook niet". De onttroonde kampioene was duidelijk kwaad en bevestigde dat de ge beurtenissen van de laatste weken, die uitliepen in de schorsingsbrief, die zij vrijdagmorgen ontving, van invloed zijn geweest op de strijd van zaterdag. Hoe het ook zij, Mita van Vliet, vorig jaar derde op de sprint en bezig aan haar tweede kampioenschap, ging door met de aanval, die als een proef ballon was opgelaten. Dat de ballon niet kon worden doorgeprikt, mag de in ieder geval dappere kampioene niet worden kwalijk genomen. Dat Nederlands beste wielrensters buiten de prominente klasseringen ble ven, is een andere zaak. Een taktische zet van Fedor den Hertog. „Het is een bepaalde mys tiek. Dit zal geen toeval zijn", ora kelde hij. Want met "de extra fa- briekspremie erbij (manager Piet Liebregts: „We hebben driedui zend gulden afgesproken, maar ik zal pleiten voor vijf mille"), was het voor de Frisol-groep toch belang rijk om de belangen van Den Her tog te verdedigen. Jan Raas wenste zich echter nog niet gewonnen te geven. Toen het drietal langzaam naar een voorsprong van ruim zes minuten was gereden en Den Her tog het tempo aangaf, verzocht Fri- sols nieuwe vedette Fedor geen kopwerk meer te laten doen. Het verzoek van Raas aan de ploeglei derswagen werd evenwel niet overgenomen, omdat Frisol- directeur Nico de Vries, die in Den Hertog zijn oogappel heeft, de in spanningen van zijn eerste man met aanmoedigingen onderstreep te. Toen Raas in de finale ook nog de slag voor een ereplaats had ge mist, verdween hij twee ronden voor tijd ongemerkt van het par- „Toen Raas steeds maar riep dat Den Hertog geen kop meer mocht doen, hielden wij daar toch reke ning mee", vertolkte Gerrie Kne temann de gevoelens van de Raleigh-formatie. „Daarom is het achteraf moeilijk oordelen of we niet te lang zijn blijven zitten. Het was trouwens toch niet gemakke lijk, want iedereen reed tegen- ons". Gemangeld Niet Knetemann, maar Hennie BEEK - Theo Smit zal donderdag starten in de Tour de France. De Noordhollandse sprinter, die na een test in de Ronde van Zwitser land zelf besloot om niet naar Frankrijk af te reizen, wordt alsnog in de Frisol-équipe opgenomen. Di recteur Nico de Vries: "Theo Smit heeft een goed kampioenschap ge reden. We moeten het maar gok ken. Ziet hij geen kans om over de Pyreneeën te komen dan zullen we met negen man verder moeten gaan. Redt hij het wel, dan hebben we toch een man in ons midden, die op de daarop volgende vlakke rit ten een etappe kan winnen". BEEK - De kampioenstrui voor de' beste wieleramateur van 1977 op de weg viel Piet Kuys uit Vlijmen een beetje ruim. Wat figuur betreft was de 27- jarige renner uit de ploeg van Batavus inderdaad een kleine kampioen. Wat prestaties aan gaat behoorde de Brabander ook niet tot de allergrootsten van het nationale amateur korps, maar 25 juni 1977 werd toch de grote dag voor Piet Kuys. Onverwacht voor de enkele duizenden bezoekers die langs het aantrekkelijke, maar waar lijk niet selectieve parkoers stonden volledig onverwacht ook voor Kuys zelf. "Tot de laat ste kilometer geloofde ik er niet in. Ik schatte Martin Havik als sprinter en Jo Maas als klimmer bij de laatste bestijging van de Adsteeg hoger". Kuys echter overtroefde zijn laatste concurrenten op erva ring, inzicht en ook sprint kracht. Hij had er tot 100 meter voor de streep niet op gerekend. Pas via de laatste klassieker, de vierstromenlandronde, ver wierf hij zijn plaats op de deel nemerslijst. De voorbereiding op de belangrijkste dag van het amateurseizoen was niet van deze tijd. Accoord, Kuys is sinds begin maart met een ste vige wielertraining bezig, maar hij is geen amateur die voor het fietsen alles op zij zet. Als tim merman "versnippert" hij per week wel een of twee dagen, maar meer ook niet, want wiel rennen is wel veel, maar toch bepaald niet alles in zijn leven. Vrijdagavond b.v. vierde hij braaf het bruiloftsfeest van de vriendin van zijn vrouw mee en pas in de kleine uren van de za terdag begon hij aan zijn na chtrust. Elf uur voor de ama teurs in het Zuidlimburgse ver trokken, zat hij nog aan de jus en de frisdrank. "Anders heb ik niet genomen, want ik wilde tenslotte niet afgaan. Maar ik heb gezegd, wanneer ik kam pioen wordt, doen wij het nog eens over". Nederlands kam pioen dus tussen twee feesten Er waren kansen voor de man nen die nog niet op het eerste plan vertoeven of de pretentie missen er een plaats te verdie nen. Na iets meer dan 10 kilo meter van de ruim 200 die gere den moesten worden, ontstak Adri van Houwelingen, een van de minder op de voorgrond tre Piet Kuys gaat in triomf over de finishen wint daarmee de Neder landse titel voor amateurwielrenners op de weg 1977. Tot zijn eigen verbazing overigens. dende Amstelmannen in dit jaar het vuur. Hij vond spoedig zes gezellen aan zijn wiel, Hans Langerijs, Egon van Kessel, Herman Snoeyink, Eric Vi- schers, Ton Griep en Bert van den Broek. Leuke namen voor een kopgroep, maar niet de werkelijke top. Ger Mak, Bart van Est Jan Fei- ken, Henk Mutsaars, Theo de Rooy, Piet Kuys, Roelof Akker, Ton ter Harmsel, Piet Franken, Leo Steur en als laatste ook nog Martin Havik, Frits Pirard en Jo Maas maakten de sprong naar de kopgroep, die in de eerste 100 kilometer een voorsprong van rond een minuut bezat. De ploeggenoten van oud kampioen Hassink, Van Hou welingen en Ter Harmsel, lieten zich 60 kilometer voor het einde verrassen door Kuys (Batavus), Maas (Optilon) en Havik (Elite). Stuk voor stuk vertegenwoor digers van niet al te grote ploe gen. Het drietal had in de ach terban weinig om op te rekenen, maar de concurrentie hield in door zijn onderlinge verdeeld heid. De mogelijkheid was er, de drie maakten van de gelegenheid gebruik. Tot het begin van de laatste ronde hielden zij de winst in handen van ongeveer 60 seconden. Pas toen kwam de reactie in het geweer tegen het voortreffelijk samenwerkende koptrio. "Wij zagen de groep komen en in die laatste acht ki lometer hebben wij er alles uit geperst om voor te blijven", ver telde Kuys. "Ik", zei Havik, "heb kort daarvoor nog gepro beerd alleen weg te komen. Het lukte niet en het heeft waar schijnlijk teveel van mijn krachten gevraagd". Havik was werkelijk uitgeput na een ne derlaag op de streep tegen de wegflitsende Kuys, nadat hij aanvankelijk had verondersteld alleen met Maas te moeten strijden om goud en zilver. "Een misrekening", vond Havik, "en een heel dure". De groep kwam nog op 10 se conden, met Bert van den Broek uit Breukelen als eerste man en dus vierde in de uitslag. Dat was zo mogelijk nog verras sender dan de plaatsing van de eerste drie. Van den Broek im mers is ongesponsord en heeft daardoor geen klassieker gere den. Zijn langste wedstrijd van dit seizoen was een provinciaal kampioenschap van Utrecht (tweede achter Gijs Nederlof) over 130 kilometer. Ook de 90 extra kilometers van Beek doorstond de 20-jarige Utrech ter ongeschonden. Een beter bewijs is er nauwe lijks voor de bewering dat dit- kampioenschap niet werd be heerst door het verlangen om te winnen, maar door het streven van veel renners uit de grote sponsorgroepen om in de eerste plaats te voorkomen dat een van de concurrenten eerste zou worden. In die opzet is iedereen geslaagd en daarom waren er zaterdagmiddag voornamelijk grote verliezers en een figuur lijk kleine kampioen. Kuys (in Hoogerheide vierde, zijn beste verrichting in een na tionaal kampioenschap), con cludeerde nuchter en verstan dig, zoals hij vijf uur had ge fietst: "Op dit parkoers konden misschien wel 50 van de 132 ver trekkers kampioen worden. Ik ben het nu. Misschien wat ge lukkig of toevallig, mogelijk omdat juist dit keer de vorm van de dag er helemaal was". Uitslag NK-profs. 1. Fedor den Hertog (Dilsen, Bel) 237,8 km in 5 uur, 54 min. en 59 sec. 2. Jan Krekels (Sittard) op 2 min. en 8 sec. 3. Gerrie Knetemann (Huy- bergen) op 2 min. en 12 sec. 4. Jos Schipper (Kwadendamme) op 3 min. en 10 sec. 5. Aad van den Hoek (Roosendaal) z.t. 6. Hennie Kuiper (Ossendrecht) op 3 min. en 12 sec. 7. Gerard Vianen (Kockengen) op 3 min. en 17 sec. 8. Jan Huisjes (Alme lo) op 3 min. en 20 sec. 9. Gerben Karstens (Prinsenbeek) op op 4 min. en 26 sec. 10. Henk Lubber- ding (Voorst) z.t. 20. Joop Zoete melk (Germingny L-eveque) op 6 min. 24 sec. AMATEURS 1 .Peter Kuys (Vlijmen), 205 kilome ter in 4 uur 58 minuten en secon den, 2. Martin Havik (Strijen) zelfde tijd, 3. Jo Maas (Eysden) z.t. 4. Bert van den Broek (Èreukelen) op 10 seconden, 5. Eric Visschers (Sweikhuizen) z.t. 6. Hans Lange rijs (Blokker) z.t. 7. Ger Mak (Schiedam) z.t. 8. Henk Mutsaers (Tilburg) z.t. 9. Roelof Akker (Wins- sum) z.t. 10. Adri van Houwelingen (Heeselt) z.t.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 11