Hockeyteam laat zich imponeren Karpov topper in ijzersterk schaaktoernooi Wimbledon in cijfers West-Duitsland na 4-3 zege winnaar vijflanden-toernooi Lotto en supertrio SPORT SPORT SPORT SPORT Dames enkelspel, achtste finales: Virginia Wade (GB)-Mariana Si- mionescu (Roe) 9-7,6-3; Billie Jean King VS)-Marise Kruger (ZAf) 4-6, 6-0, 6-1; Rosie Casals'(VS)-Linky Boshoff (ZAf) 8-6, 6-3; Sue Barker (GB)-Lea Antonopolis (VS) 6-0, 6-4; Kerry Reid (Aus)-Kathy May (VS) 6-2, 6-1; Martina Navratilova (VS)-Terry Holladay (VS) 6-4, 6-4; Betty Stove (Ned)-Helen (Cawley (Aus) 6-4, 6-2; Chris Evert (VS>-Greer Stevens (ZAf 8-6, 6-4. Herenenkelspel, achtste finales: Vitas Gerulaitis (VS)-Dick Stock ton (VS) 6-1, 6-4, 3-6, 6-4; John Moenroe (VS)-Sandy Mayer (VS) 7-5, 4-6, 6-3, 6-1; Billy Martin (VS>-Mark Cox (GB) 3-6, 6-3, 6-4, 0-6, 9-7; Ilie Nastase (RoeHTom Okker (Ned) 6-8, 6-4, 6-4, 6-1: Jimmy Connors (VS)-Stan Smith VS) 7-9,6-2,3-6,6-3,6-3; Phil Dent (Aus>-Tim Gullikson (VS) 6-3, 3-6, 9-8, 1-6, 9-7; Björn Borg (Zwe)-Wojciech Fibak (Pol) 7-5, 6-4,6-2; Byron Bertram (ZAfi-Kim Warwick (Aus) 6-3, 6-2, 7-5. Damesdubbel, tweede ronde: Pat Bostrom/Mary Carillo (VS)-Bil- lie Jean King/Karen Susan (VS) 7-9, 6-1, 6-3; Linky Boshoff/Ilana Kloss (ZAf)-Judy Dalton/Kathy Rudell (Aus) 9-8, 9-8. Damesdubbelspel, derde ronde: Helen Cawley/Jo Anne Russel /Aus/VS}-Jackie Fayter/Renata Marsikova (GB/Tsj) 8-6, 6-2; Kerry Reid/Greer Stevens (GB/ZAf>-Mary Hamm/Candy Reynolds (VS) 6-2, 6-0; Betty Stö- ve/Martine Navratilova (Ned/Tsj)-Ann Jones/Winnie Wooldridge (GB) 6-3, 7-9, 6-4; Les ley Charles/Sue Mappin (GB>-Tra- cey Austin/Lesley Hunt (VS) 6-2, 6-4; Jane Stratton/Marie Wikstedt (VS/Zwe)-Sue Bar- ker/Ann/Kiyomura (GB/VS) 7-5, 6-3; FranQoise Dürr/Virginia Wade (Fra/GB)-Christine Matison/Pat Whytcross (Aus) 6-4, 4-6, 8-6. Herendubbelspel, tweede ronde: El Shafei/Fairlie (Egy/NwZHPfis- ter/Walts (VS) 6-4, 6-4. 9-8; Bohrn- stedt/Machet E (VSKVijay en Anand Amritraj (Ind) 1-6, 6-3, 9-8, 6-3; Mark Cox/Cliff Drysdale (GB/ZAf)-Colin Dowdeswell/Chris Kachel (Rhod/Aus) 8-6, 9-8, 6-4; Amaya/Hagev (VS)-Delane/Menon (VS/Ind) 9-7, 9-8, 6-3. Herendubbeispel, derde ronde: Hewitt/McMillan (ZAf)-Jef'f Boro- wiak/Andrew Pattison (VS) 6-4, 6-4, 6-4. Gemengd dubbelspel, eerste ron de: Sandy Mayer/Rosie Casals (VS>-Fred Monair/Rayni Fox (VS) walk over; Butch Walts/Kristien Shaw (VS)-Brian Teacher/Linda Thomas (VS) 6-3, 7-5. Gemengd dubbelspel, tweede ron de: Mike Machette/Sharon Walsh (VS)-Jan Norbaeck/Nina Bohm (Zwe) 6-3, 6-4. MAANDAG 27 JUNI 1977 Sanders wint in Etten-Leur Vrij spel ETTEN-LEUR - Louk Sanders, de nationale tenniskampioen, heeft gisteren in Etten-Leur zijn tweede toernooi in één week gewonnen. Sanders toonde zich zowel in het enkel- als in het dubbelspel (samen met Paul van Min) de sterkste. In de finale van het enkelspel ont moette Sanders, die in de halve eindstrijd had afgerekend met de Australiër Pushyk (6-1, 6-2), Frits Don, die op zijn beurt had gewon nen van Suresh (Sri Lanka). San ders gaf Don weinig kans en won gemakkelijk in twee sets: 6-4, 6-4. In het dubbelspel moest Sanders met Van Min de eerste set inleveren bij het duo Laudin/Fok: 0-6. Daarna herstelde Sanders en zijn partner het evenwicht om vervolgens in de derde set een 4-2 voorsprong niet meer uit handen te geven: 6-4. LONDEN - Bij de laatste acht van Wimbledon is wel een plaats ingeruimd voor Betty Stöve, maar niet voor Tom Okker. Bij de massale verjongingskuur dat de jubilerende All England Club doormaakt, was geen ruimte voor een 33-jarige. En het moet nog maar worden afgewacht of zijn twee jaar jongere, zegevierende tegenstander Ilie Nastase (6-8, 6-4, 6-4,6-4) zeifin staat is de tijd stil te laten staan in zijn confrontatie met de veel jongere Björn Borg. Deze herhaling van de voor Nastase ontluisterende eindstrijd van vorig jaar, vindt nu al in de kwartfinales plaats. Met wellicht voor de Roemeen iets betere kansen omdat hij zich niet langer als favoriet beschouwt. Gelukt het hem, dan is hij de grote uitzondering in een gezelschap dat afgezien van de eenzame Australiër Phil Dent (27) vrijwel alleen uit hongerige jongeren bestaat. Drie jeugdkampioenen baanden zich een weg naar de laatste acht. De aanstaanden: de achttienjarige John Moenroe, die regelrecht vanuit de kwalificatie doorstoomde en Sandy Mayer in vier sets uitschakelde. Voorts de 24-jarige, in Chicago wonende Zuidafrikaan Byron Bertram, de jeugdkampioen van '69 en '70, die Kim Warwick geen set gunde en dè twintigjarige Billy Martin, de jeugdkampioen van '73 en '74 met wiens tennis 's werelds grootste specialisten als Pancho Seguira, John New- combe, Lennart Bergelin en Rod Laver zich hebben bemoeid. In een dramatische vijfsetter schakelde hij na Vilas en Ruffels een derde linkshandige tegenstander uit: Mark Cox. De Brit won in een bepaald stadium van de strijd tien van de elf games, kwam met 4-1 en 5-2 voor in de vijfde set, stond op het punt de partij uit te serveren en maakte toen geen slag meer. „Om uit het raam te springen van ergenis", aldus de laatse Britse hoop in het heren enkelspel. Misschien voorbarig „Requiem voor een lichtgewicht", zo omschreef een sentimenteel inge stelde toeschouwer Okkers nederlaag tegen Ilie Nastase. Voorbarig mis schien. Voor zijn 33 jaar is de Nederlander nog altijd verbazend snelvoe tig en alert. Het is niet zijn schuld dat hij de genialiteit van Nastase ontbeert. Dat is met 99 van de 100 tennissers het geval en dat maakt juist het optreden van de Roemeen tot een belevenis, waardoor men al te graag geneigd is zijn onhebbelijkheden voor lief te nemen. Maar als het toch zo mocht zijn dat het Okkers laatste optreden op het centrecourt van Wim bledon is geweest, dan heeft hij op waardige wijze afscheid genomen. Met de overwinning op Case, Docherty en Stone ingecalculeerd, is het waarschijnlijk zijn beste grote evenement sinds jaren geweest. Het ap plaus waarmee de spelers na twee uur en vijf minuten de baan verlieten, gold in gelijke mate winnaar en verliezer. Een voor degenen, die weten hoe razend populair Nastase in Londen is, was dat een veelbetekenende demonstratie. Het gezegde dat het centrecourt het beste in de spelers naar voren brengt, gold voor beiden. Nastase veroorloofde zich alleen wat onschuldige clownerieën. Hij maakte een lange neus toen Okker zijn derde setpoint in de eerste set zag mislukken omdat de bal van de netband dood neer viel. Daarna kwam hij over het net gesprongen toen zijn tegenstander onderuit was gegaan en in het laatste bedrijf gaf hij met gebaren aan wijzingen hoe het spel eigenlijk gespeeld had moeten worden. Okker reageerde op de juiste wijze. Hij keerde zich af en concentreerde zich op de volgende slagenwisseling waarbij hij meestal het punt maak te. Al met al waren ze aan elkaar gewaagd en het onderscheid tussen de, twee spelers bedroeg nooit meer dan twee games. Doorslaggevend was uiteindelijk het verschil in serveerkracht. Okker startte met twee aces en moest naarmate de partij vorderde steeds meer terugvallen op zijn tweede service. Nastase begon nonchalant, maar eindigde ijzersterk. Tom Okker: laatste optreden op het centrecourt? DEN HAAG - Wereldkampioen Anatoli Karpov zal van 22 september tot 6 oktober in Tilburg deelnemen aan het eerste internationale interpolis schaaktoernooi. Dit evenement zal met het hoogoventoernooi (januari) en het IBM-toernooi (juli) in de toekomst een drieluik vormen van grote internationale toernooien in Nederland. Echter, met dit verschil dat het interpolistoernooi van een uitzonderlijke kwaliteit (categorie veertien van de fide) is, die alleen valt te vergelijken met legendarische toernooien als Petersburg '14 en New York '24 (beide met onder meer Lasker, Capablanca en Aljechin), alsmede met het AVRO-toernooi in 1938 in Amsterdam, waar Keres, Fine, Botwinnik, Alje chin, Euwe en Reshevsky uitkwamen. Er komen uitsluitend grootmeesters naar Tilburg, en wel twaalf in getale, onder aanvoering van Karpov. Daarnaast befaamde spelers als oud wereldkampioen Michael Tal uit dé Sovjet-Unie, Vlastimil Hort uit Tsje- choslowakije (deelnemer aan de kwartfinales van het meest recente kan didatentoernooi), de Brit Anthony Miles (winnaar van het IBM-toernooi '76) ën de IJslander Fridrik Olafsson. Jan Timman en Gennadi Sosonko zullen als enige Nederlandse spelers deelnemen. Viktor Kortsjnoj kan niet van de partij zijn, omdat hij - evenals ten tijde van het IBM-toernooi - in beslag wordt genomen door de weds trijden voor het kandidatentoernooi. De volledige deelnemerslijst aan het eerste interpolistoernooi ziet er als volgt uit: Anatoli Karpov, Michael Tal, Joeri Balasjov (allen Sovjet-Unie), Vlastimil Hort (Tsj), Anthony Miles (Gbr), Svetosar Gligoric (Joe), Fridrik Olafsson (IJsl), Ludek Kavalek (Vst), Ulf Andersson (Zwe), Robert Hübner (Wdl), Jan Timman en Gennadi Sosonko (beiden Nederland). Lopen en springen In deze dertiende onderlinge krachtmeting (de stand was gelijk: 6-6) won Okker de eerste set en kwam hij met 3-1 voor in de tweede. Toen speelde hij een slechte game, zoals hij ook in de zevende game van de derde set zou doen. „Hij liet me zoveel lopen en springen dat ik op het laatst geen adem over had om goed te serveren", was Okkers verklaring voor zijn inzinking op de belangrijke momenten. Voor een deel was dat het gevolg van zijn eigen taktiek. Beducht als hij was voor de snelle sprintjes waarmee Nastase schijnbaar onhoudbare ballen pleegt te achterhalen, plaatste hij vrijwel steeds op de backhand van zijn tegenstander. Seintjes vanaf de tribune om meer te strijden, hielpen niet. Zelt scoorde Okker veelal met stopvolleys, die op de vochtige baan nauwelijks op kwamen. Hij verspeelde er zoveel energie mee, dat hy in de vierde set de strijd om de controle aan het net definitief verloor en zich bij het tweede matchpoint bij het onvermijdelijke moest neerleggen. „Okker is een goede speler, die het me flink moeilijk heeft gemaakt", was het waarderende commentaar van Nastase. Een heel ander geluid dan een paar maanden geleden in Rotterdam toen hij dezelfde Okker voor *Bhit" uitmaakte. K>Ven de dertig p!ët Virginia Wae en ilie Nastase is Betty Stöve in feite de enige van de generatie van boven de dertig, die zich heeft gehandhaafd. De vroegere finaliste van Parijs Helen Cawley Gourlay was zoals verwacht niet be stand tegen het gecontroleerde geweld dat de Nederlandse in haar ser vice legde (6-4,6-2). Helen Cawley mag sinds haar huwelijk dan de naam dragen van Evonne Goolagong (die ook met een R. Cawley is getrouwd), over de capaciteiten van haar jongere landgenote beschikt zij niet. Met ferme klappen verdreef Betty haar uit het voorvak, waarna de Australi sche door veel loopwerk op de achterlijn de onvermijdelijke uitschake ling alleen maar kon vertragen. De werkelijke vuurproef voor de Nederlandse komt vandaag als zij een poging mag doen het oordeel van de. organisatie aan tè vechten in een confrontatie met haar als tweede geplaatste dubbelspelpartner Martina Navratilova. Veel kans dat Betty het er beter afbrengt dan twee jaar geleden in hetzelfde stadium van het toernooi (toen zij in drie sets werd uitgeschakeld door Chris Evert) bestaat er niet. De Tsjechische doet voor Betty niet onder in slagkracht, is tien jaar jonger en heeft door een vermageringskuur veel aan beweeglijkheid gewonnen. Daar tegenover staat dat Betty Stöve nog steeds last ondervindt van een onwillige knie. AMSTELVEEN - "Hoe komt het nu dat jullie ineens als "Kanin- chens" spelen", was de verbaasde reactie uit het Westduitse kamp na de "uitsmijter" van het vijfianden- hockeytoernooi in Amstelveen. De cijfers, waarmee West Duitsland gisteren van Nederland won (4-3), waren bedriegelijk. Driekwart deel van de wedstrijd gedroegen de Ne derlandse spelers zich inderdaad als konijntjes. De meesten waren als verlamd als de Westduitse ja gers alleen maar in de buurt waren. "Jammer. Ze zijn toch weer onder de indruk gekomen", constateerde bondscoach Wim van Heumen na afloop spijtig. "Het middenveld met Leefers, Ron Steens en Litjens kwam niet op toeren. Daardoor ging het raffinement verloren". Leefers speelde in de eerste helft nog in de spits. "Na de rust ver huisde hij naar het midden", aldus Van Heumen, "omdat daar te weinig steun van uitging". Met de nederlaag tegen West Duits land kwam een abrupt einde aan de oplopende reeks resultaten tegen achtereenvolgens Engeland (3-1), Jong Oranje (5-1), Spanje (6-1) en Japan (8-1). Was het spel in de eerste twee duels nog matig, in de wedstrijden van vrijdag en zater dag groeide Oranje naar grote hoogte. West Duitsland leed zater dag een verrassende nederlaag (1-2) tegen een voor elke meter strijdend Engeland, waardoor de Nederlandse hoop groeide op een gunstig resultaat tegen de De Ne derland faalde echter op twee fron ten. Niet alleen het in naam en aan- Paul Litjens brengt de stand uit een strafbal op 1-0. De Duitse doelman Schweisz is kansloos. tal interlands sterk bezette mid- kwam dit keer klasse tekort, ook de een oplossing bedacht voor het ge- denveld (Leefers en Litjens hebben strafcorner - het belangrijkste wa- weid, dat Paul Litjens pleegt te de 75 interlands al achter zich en pen van Nederland - wilde niet ontketenen. Doelman Prans Ron Steens maakte dit getal vol) lukken, de Westduitsers hadden Schweitz had opdracht gekregen zijn sliding wat eerder uit te v dan normaal. "Hierdoor ging er tel kens bij het inslaan te veel tijd ver loren", aldus Van Heumen. Nu wist de donkere Kampongspeler uit de vijf toegewezen strafcorners geen enkel rendement te halen. Wel scoorde Litjens eenmaal uit een lange corner en benutte hij twee strafballen. De 29-jarige Utrechter bracht tijdens dit toernooi enkele records op zijn naam. Hij maakte in vijf wedstrijden maar liefst twintig doelpunten, elf uit strafcorners, vijf uit lange corners en vier uit straf ballen. Hij scoorde in elk duel ten minste driemaal. Door dit alles pas seerde Litjens Ties Kruize ruim schoots op de topscorerslijst aller tijden van het Nederlands eltai. Kruize heeft 79 doelpunten uit 64 wedstrijden, Litjens is aangeland op 90 treffers in 81 interlands. Ver reweg de meeste doelpunten liet Litjens aantekenen in de tweede helft van zijn interlandcarrière. Na 40 wedstrijden stond hij nog op 15 treffers. Ties Kruize maakte voor het eerst sinds zijn rentree na het auto-ongeluk in november 1975 weer een doelpunt. Onder aan drang van zijn ploeggenoten liet Kruize zich zaterdag tegen Japan overhalen in de plaats van Litjens een strafbal te r Eindstand: West-Duitsland Nederland Engeland Jong Oranje Japan Spanje 5 4 0 1 8 22-8 5 4 0 18 25-8 5 13 15 7-8 5 12 2 4 9-17 5 113 3 5-19 5 0 2 3 2 4-12 DEN HAAG - De 771.421 deelne mers aan lotto 26 zorgden voor een totale inleg van 3.239.869,--. Daarvan is 1.670.103,-- beschik baar voor de prijzen, waarvan 669.794,-- voor de eerste prijs, in clusief de jackpot van vorige week. De overige prijzen zijn: tweede: 153.894,--, derde: 230 841,--, vierde en vijfde: ieder 307.787,--. De winnende getallen waren: 1 - 9 - 15 - 32 - 33 - 40. Reservegetal: 34. Het supertrio werd gisteren op Duindigt gelopen in de vierde koers (Hairos Deux prijs). De vol gorde van aankomst was: 1 - num mer 11 Lord Axkit (A. de Wrede), 2 - nummer 13 King Hollandia (M.C. Vergay), 3 - nummer 15 Jheronimus (M. Vergay). De omzet was 96.438,--. Slechts één deelnemer had de uit slag juist voorspeld en ontving 72.328.50. Duitse lotto fi 20 32 38 40 41. Reservegetal: 45 Spiel 77 0 9 6 5 9 2 0. IE77£PIU^/ IVAUTOMMT H'J N/ET KAM STAAT go) OP DE BODEM VAM MET 8o n D/EPE BAD DOOP GOlfJES AfEE TE U//PPEAJ HOUDT P'J "MCOEo ecl/E - U/ATEJ2.

Leidsch Dagblad | 1977 | | pagina 10